PDA

Zobacz pełną wersję : Książki do nauki fotografii



Strony : [1] 2 3 4 5

k70
19-03-2007, 23:57
witam
jestem zainteresowany kupnem ksiażki, która opisuje może nie wszystko, ale wiele zagadnień związanych z fotografią cyfrową. czy ktoś może polecić jakiegoś autora?

dzięki i pozdrawiam
K70

gALL
20-03-2007, 09:29
A czym sie rozni fotografia cyfrowa do innej?
Zasady fotografii sie zmieniaja?

mkwiek
20-03-2007, 10:59
A czym sie rozni fotografia cyfrowa do innej?
Zasady fotografii sie zmieniaja?

same zasady fotografowania sie nie zmieniają, ale zwróć uwagę, że te wszystkie książki o fotografii cyfrowej po prostu w połowie traktują o tym jak zgrać fotki na dysk i jak podnieść jasność i inne sprawy z tym związane :)

k70
20-03-2007, 12:43
A czym sie rozni fotografia cyfrowa do innej?
Zasady fotografii sie zmieniaja?

witam.

bardzo przepraszam, że nie dopracowałem swojego pytania. Oczywiście, zasady fotografii się zasadniczo nie zmieniają…, ale pytając o książkę, która mówi o fotografii cyfrowej miałem na myśli obszar technologiczny: zasada działania matrycy, rodzaje matryc, jak powstaje obraz, jak powstaje plik, co to jest format RAW, jak go obrabiać, co się dzieje w pliku jak się zmienia jakiś parametr w jakimś programie, jak czytać histogram, i tym podobne. Zgrywać z aparatu do komputera potrafię. Rozjaśnić też.
Wydawało mi się, że zadałem precyzyjne pytaniem, ale jak widzę myliłem się. Książek jest wiele, i zawsze jest jakaś „najlepsza” w sensie ma najwięcej pochlebnych opinii.(niekoniecznie musi być najlepsza dla każdego). Przez słowo najlepsza mam na myśli taka, która w przystępny sposób omawia większość zagadnień z którymi musi się zapoznać człowiek, który stał się właścicielem aparaty cyfrowego…

pozdrawiam

gALL
20-03-2007, 15:44
Ksiazki do PSa Scotta Kelbyego, poza tym reszte poradnikow mozna pominac, poniewaz teraz ksiazki pisze sie byle jak.

k70
20-03-2007, 16:22
dzięki wielkie.

pozdrawiam

andar
20-03-2007, 17:13
kolega pytał o książkę dotyczącą zagadnień technicznych związanych z fotografią cyfrową ... nie sądzę aby książki Kelbyego odpowiedziały mu na pytania dotyczące matryc itd. A nawet w kwestii PS'a nie są rzetelną pozycją (choc na pewno wygodną i początkującym PSujom w prosty sposób wyjaśnią wiele kwestii - choc według mnie uczą mechanicznego powtarzania zaprezentowanych schematów a nie samodzielnego myślenia - mam 2 pozycje tego pana)

Nie polece żadnych książek technicznych dotyczących fotografii cyfrowej ale mam wrażenie żze gALL nie do końca zrozumiał post kolegi.

A co do PS'a polecam Reall Life Photoshop CS / CS2 Techniki przetwarzania obrazów i przygotowania ich do druku.
Książka sporo na wyrost. I "kobylasta" i droga. ok 150pln .. ale naprawdę warto.

[Edit]
Choc jeśli mają to byc podstawowe zagadnienia w dziedzinie obróbki obrazu w PS (miedzy innymi ) to faktycznie Kelby powinien na początek wystarczyc.

Pozdrawiam.

gALL
20-03-2007, 18:03
Wiem o co mu chodzilo ALE nie widzialem jeszcze dobrej ksiazki opisujacej powstawanie obrazu na matrycy ani dobrego opisu jak interpretowac histogram, o tym jak wyglada RAW i tego typu rzeczy. W wiekszosci ksiazek sa tylko wzmianki o tym. Nie ma dobrej pozycji o tym traktujacej. A potem i tak wszystkie ksiazki z napisem "fotografia cyfrowa" sa podrecznikiem do programow graficznych.

Third Eye
20-03-2007, 20:55
Wiem o co mu chodzilo ALE nie widzialem jeszcze dobrej ksiazki opisujacej powstawanie obrazu na matrycy ani dobrego opisu jak interpretowac histogram, o tym jak wyglada RAW i tego typu rzeczy. W wiekszosci ksiazek sa tylko wzmianki o tym. Nie ma dobrej pozycji o tym traktujacej. A potem i tak wszystkie ksiazki z napisem "fotografia cyfrowa" sa podrecznikiem do programow graficznych.

W takim razie polecam Real World Camera Raw i Photoshop CS 2 Bruce'a Frasera.
Jest tam więcej niż potrzebuje przeciętny użytkownik.
Co do pytania k70 to książki Scott'a Kelby traktują raczej o obróbce niż o samej fotografii.

Jeśli chodzi o to co napisał andar:
"nie sądzę aby książki Kelbyego odpowiedziały mu na pytania dotyczące matryc itd. A nawet w kwestii PS'a nie są rzetelną pozycją"

Pisanie, że książki Scott'a są nierzetelną pozycją jest nadużyciem.
Jestem grafikiem i trochę się w tym temacie orientuję.
Książki te są pisane prostym językiem i są idealne dla osoby która zaczyna a mam wrażenie, że kolega jest osobą początkującą.

Pozdrawiam

Third Eye
20-03-2007, 21:01
Jeśli satysfakcjonuję Cię jakaś uproszczona książka o fotografii cyfrowej to książka z serii Szkoła Fotografowania National Geographic; Fotografia cyfrowa - Rob'a Shepphard'a być może będzie dla Ciebie dobra.

Pozdrawiam

k70
20-03-2007, 21:32
dzięki wielkie. widziałem Real World Camera Raw i Photoshop CS 2 Bruce'a Frasera i wydaje mi się, że jest w miarę odpowiednia dla mnie. w podstawowych kwestiach zadowoli mnie, a i jakbym się rozwinął to też będzie służyć. niemniej jednak zobaczę pozostałe propozycje i wybiotę tą najbardziej właściwą.

dzięki wielkie

pozdr
k70

andar
20-03-2007, 21:52
Pisanie, że książki Scott'a są nierzetelną pozycją jest nadużyciem.
Jestem grafikiem i trochę się w tym temacie orientuję.
Książki te są pisane prostym językiem i są idealne dla osoby która zaczyna a mam wrażenie, że kolega jest osobą początkującą.


Third-Eye zgadzam się może i jest to nadużycie (bo rzetelne są) ale jak napisałem podają gotowe recepty na gotowe problemy. Co zresztą podkreśliłem w mojej wypowiedzi. ;-)

Zresztą, sam jako grafik (miło poznać kolegę po fachu) polecasz serie Real World, która, również moim zdaniem, jest najlepsza.

Książki i tak zostały wybrane. :D

pozdrawiam i miłej lektury.

matka997
20-03-2007, 23:26
ABC fotografii cyfrowej, Tomasz Wójcik
bardzo polecam

Nivelen
21-03-2007, 18:19
jeśli chodzi o PS-a to spotkałem się z programem który mniej więcej był chyba 3 płytami dvd z filmami i komentarzem do obsługi PS'a. Nazywało się to bodajże Total Training Photoshop ale nie pamiętam kto to prowadził. Osobiście nauczyłem się z tego całkiem niezłej ilości przydatnych rozwiązań jakie oferuje PS CS2.

Co do książek o fotografii cyfrowej nie znam żadnej godnej polecenia pozycji.

andar
22-03-2007, 18:49
Total Training Photoshop - prowadzi niejaki Dake McCalland - świetny fachowiec a materiał z TT PS CS2 naprawde sporo daje. niestety owe DVD swoje kosztują. ;-)

<szymon>
22-03-2007, 20:01
Na poczatek moze "ABC fotografii cyfrowej i obróbki zdjęc" ksiazka podzielona na trzy rodziały
I wrowadzenie do fotografi cyfrowej
II fotografia doskonala- tajniki
III cyfrowa ciemnia fotograficzna

Zdjęcia robić każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej…

Waldy
03-04-2007, 21:01
Na rynku jest multum książek o fotografi cyfrowej, po prostu różni "pisarze" złapali wiatr w żagle...
Prawie w ciemno można kupować książki Scotta Kelby, ten język, wiedza, a nawet dowcipy, a przede wszystkim doświadczenie i praktyka, a nie bezmyślne zrzuty ekranów. Zwróćcie tylko uwagę na podobne o PS I PS Elements tegoż autora.
Jest jeszcze, nie pamiętam Autora, wybitna (mam ją w firmie) "Tajemnice kanionu", to już SUPER.
Pozdrawiam
Waldy

maciekjak
15-11-2007, 13:05
Third-Eye zgadzam się może i jest to nadużycie (bo rzetelne są) ale jak napisałem podają gotowe recepty na gotowe problemy. Co zresztą podkreśliłem w mojej wypowiedzi. ;-)

Zresztą, sam jako grafik (miło poznać kolegę po fachu) polecasz serie Real World, która, również moim zdaniem, jest najlepsza.

Książki i tak zostały wybrane. :D

pozdrawiam i miłej lektury.

mam pytanko odnośnie tych książek z serii real world, czy one sie nadają dla poczatkującego psiarza czy raczej dla sredniozawansowanego ??

wkiniorski
15-11-2007, 21:43
Scott Kelby nie tylko pisze o PS-ie. Ja ze swojej strony polecam książeczkę pt. "Sekrety mistrza fotografii" http://www.empik.com/produkt?productId=2944849&_name_=Sekrety_mistrza_fotografii_cyfrowej
Bardzo fajna pozycja. Może nie ma dużo o matrycach i inny aspektach technicznych itp.

wkiniorski
15-11-2007, 21:54
Przypomniałem sobie o jeszcze jednej autor BEN LONG - Fotografia Cyfrowa. Cegła, ale jest tam o matrycach, histogramach, technice itp. (sprzęt trochę nieaktualny). Nie czyta sie tak fajnie jak "sekrety mistrza fotografii", ale jest dużo więcej.

chudziak
16-12-2007, 13:48
Jeśli satysfakcjonuję Cię jakaś uproszczona książka o fotografii cyfrowej to książka z serii Szkoła Fotografowania National Geographic; Fotografia cyfrowa - Rob'a Shepphard'a być może będzie dla Ciebie dobra.

Pozdrawiam

Masz rację. W końcu National Geographic to uznana marka. Mają oni też serię książek o różnej tematyce np. fotografia czarno-biała czy wakacje.

johny_85
17-12-2007, 11:33
Jest jeszcze, nie pamiętam Autora, wybitna (mam ją w firmie) "Tajemnice kanionu", to już SUPER.
Pozdrawiam
Waldy

"Photoshop LAB. Rozwiązanie zagadki kanionu" Dan Margulis
O to chodzi?

bukowy dziad
19-12-2007, 00:29
pewnie o to;) zdecydowanie poczatkujacemu odradzam: najpierw kelby, potem margulis jesli juz;).

Vanar
19-12-2007, 23:42
hmmm...

ja ostanimi czasu znalazłem świetną książke o fotografii "Nowy podręcznik fotografii" John Hedgecoe
http://allegro.pl/item283476301_nowy_podrecznik_fotografii_john_hedg ecoe_b_stok.html

ksiązka jest świetna, znalaźć w niej można naprawde fajne informacje, od obróbki w ciemni do photoshopa, jak wyposażyć studio, fotografia tematyczna itd

w dodatku jest bardzo ładnie wydana(idealna na prezent :D )

naprawde godna polecenia książka

sniewczas
20-12-2007, 00:01
(...) pytając o książkę, która mówi o fotografii cyfrowej miałem na myśli obszar technologiczny: zasada działania matrycy, rodzaje matryc, jak powstaje obraz (...)

Jeśli chodzi o taką tematykę, to co nieco może wyjaśnić książka Detekcja sygnałów optycznych Z. Bieleckiego i A. Rogalskiego, ale to raczej jest pozycja dla elektroników. Skrócony spis treści tutaj (http://www.wnt.pl/product.php?action=0&prod_id=104).

sylwan
20-12-2007, 22:05
ABC fotografii cyfrowej, Tomasz Wójcik udało mi się ją kupić w Biedronce za 12 lub 14 zł. W tej cenie godna uwagi

saer
22-12-2007, 10:59
Ja kupiłem wczoraj w Empiku za 39,90 "Ekspozycja Bez Tajemnic" Bryan'a Peterson'a i jest naprawdę świetna, a do tego pięknie wydana . Polecam

johny_85
22-12-2007, 13:27
Czy te książki są godne polecenia:

"Photoshop. Restauracja i retusz. Wydanie III" - Katrin Eismann

"Fotografia" - John Freeman

qamil_d_dg
25-12-2007, 12:34
Chciałbym prosić was o pomoc w wyborze książki lub o podanie linków do stron czy postów gdzie znajdę informacje na temat wywoływania RAWów.

Mont
25-12-2007, 12:40
Scott Kelby "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć. Wydanie III" (http://helion.pl/ksiazki/obrcy3.htm)

qamil_d_dg
25-12-2007, 13:00
A czy ta książka traktuje o obróbce w PS?? Zależy mi na tym programie. Widzę że jest tu obszerny dział o RAWach. A co możecie powiedzieć o tej pozycji?? http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,460102.html

maciekjak
27-12-2007, 12:41
A czy ta książka traktuje o obróbce w PS?? Zależy mi na tym programie. Widzę że jest tu obszerny dział o RAWach. A co możecie powiedzieć o tej pozycji?? http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,460102.html

jesli intersuje Cie obróbka raw to ta pozycja jest chyba najodpowiedniesza, sam chyba bede ja kupował na dniach

eldritch
27-12-2007, 20:17
ABC fotografii cyfrowej, Tomasz Wójcik
bardzo polecam


WSZYSTKO TYLKO NIE TO!!! To już lepiej instrukcję obsługi AK-47 - tam jest więcej o matrycach...

KS
27-12-2007, 21:48
Pod choinkę dostałem Ben Long "Fotografia cyfrowa" - na pierwszy rzut oka treść jest całkiem OK. Napiszę więcej po przeczytaniu.

maciekjak
28-12-2007, 08:34
poszukuje jakiejś dobrej treściwej książki na temat fotografii portretowej w plenerze lub ogolnie o fotografowaniu ludzi

ZimnyMaciek
10-01-2008, 18:09
Rozwijając trochę wątek. Mam pytanie jaką książkę o fotografii chętnie byście kupili? Fotografia portretowa? Krajobrazy? Czy jest dla Was temat, który Waszym zdaniem jest zbyt mało spopularyzwoany w książkach? Albo jeszcze inaczej...konkretnie jaką książkę chętnie kupilibyście po polsku ale nie jest ona zwyczajnie dostępna?
Osobiście jestem ciekaw dwóch pozycji:
1.Understanding Shutter Speed: Creative Action and Low-Light Photography Beyond 1/125 Second (Paperback) http://www.amazon.com/Understanding-Shutter-Speed-Low-Light-Photography/dp/0817463011/ref=bxgy_cc_b_img_a/104-1590317-8216768

2. The Digital Photography Book, Volume 2
http://www.amazon.com/Digital-Photography-Book-2/dp/0321524764/ref=pd_sim_b_img_2

Myslę, że obie w końcu trafią na nasz rynek zwłaszcza, że ich poprzednie części już u nas są: "Ekspozycja bez tajemnic" i "Sekrety Mistrza Fotografii".
Wasze propozycje?

markB
10-01-2008, 18:54
Uaktualnienie starej pozycji Michaela Freemana: The Photographer's Eye: Composition and Design for Better Digital Photos. I tego Scotta Kelby'ego powyżej też.

kubson
11-01-2008, 15:06
a ja bym chciał to:
http://www.empik.com/produkt;jsessionid=AD141BCE0EC754857B2167CBCF7B68B 7.portal42?productId=2550872

who
12-01-2008, 00:25
a ja polecam tą książeczkę:
http://www.amazon.com/Creative-Nature-Outdoor-Photography-Brenda/dp/081743738X/ref=tag_tdp_sv_edpp_t

z resztą kupiłem ją po przejrzeniu strony Ken'a Rockwell, naprawdę ciekawa, nie traktuje prawie w ogóle o technice (to znaczy nie ma mowy, że tu i tu to trzeba ustawić aparat tak i tak) ale jest przedewszystkim o kompozycji, jak różne szczegóły wpływają na odbiór zdjęcia

krzysztof jot
15-01-2008, 01:43
witam
jestem zainteresowany kupnem ksiażki, która opisuje może nie wszystko, ale wiele zagadnień związanych z fotografią cyfrową. czy ktoś może polecić jakiegoś autora?
K70

no cóż, nieco przerazony czytam o tych waszych propozycjach na prośbę o ksiązki o ... fotografii.
Tak właśnie myślałem - obecnie dla większości to pstrykac jakkolwiek i dawaj to obrabiać do komputera. Ja akurat generalnie pozbawiony komputera zaniósłbym karee CF do labu - zrobł zdjecia na papier i dało by rade :).
Tak więc...
Scott Kellby - OK, akurat absolutnie wystarczajace ruchy dla amatora w PS'ie. Jak wyostrzyc, wykadrować, poprawić, zretuszować - w sposób prosty i bardzo łopatologiczny. Polecam prawie każdy jego tytuł.
O fotografii - to nie ma znaczenia cyfrowej czy analogowej - o fotografii jest duzo ksiazek, ale niewiele dających coś wiecej poza oglednymi myślami i radami, a te znowu "z ddetalami" raczej drogie obcojęzyczne i nastawione na konkretne tematy. Z polskich pozycji obecnych na rynku, dosc niedrogich i bardzo przydatnych z których naprawde sporo sie dowiesz, polecam np. takie trzy:
1 - Ekspozycja bez tajemnic http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,566948.html
2 - Fotografia Portrety http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,571906.html
3 - Fotografia Krajobrazy http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,571498.html

oczywiscie w Krajobrazach masz i miasto i dzień i noc i mgłe i deszcz w " tez wiele róznych zagadnien szczegółowo i konkretnie. Polecam, z ogólnych to jeszcze Fotografia Podrecznik http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,492864.html
a ksiazki techniczne o PS'ie pozostaw dla grafików i zajmij sie fotografią... :)

maciekjak
15-01-2008, 13:49
krzysztof jot a czytales tą pozycję z twoich linków o portretach ??? jesli tak to co możesz o niej powiedzieć ??

Szybszy26
16-01-2008, 01:43
1 - Ekspozycja bez tajemnic http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,566948.htmlap (http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,566948.html)

Polecam. Wiele mnie nauczyła i otworzyła oczy na różne sprawy.

Dołączam się do pytania Maciekjak

Krzysztof jot co możesz powiedzieć o Fotografia Portrety http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,571906.html

maciekjak
16-01-2008, 08:34
ekspozycję bez tajemnic też iczytałem i uważam, że to bardzo dobra książka

terrago
16-01-2008, 20:54
Fotografia porrtretowa - kupilem ostatnio ta ksiazke. Z amatorskiego punktu widzenia (czyli mojego) jest to dobra pozycja. Pokazuje 100 sposobow na portret, popartymi dobrymi przykladami. Zawiera m.in informacje nt. uzytego w danym przypadku sposobu oswietlenia, ekspozycji itp. Jednak zainteresowanym polecam najpierw przejrzec, np w empiku. Ja tak zobilem i nie zaluje.

KARLOS_vu
19-01-2008, 20:11
Panie i Panowie
Mam sporo książek na temat fotografii
ale ostatnio dostałem od żony super materiał szkoleniowy dla wszystkich
którzy zaczynają lub już co nieco wiedza na temat fotografowania
"National Geographic - Multimedialna Szkoła Fotografii"


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (www.fotosik.pl)

Jest to materiał zamieszczony na 4 płytach CD z lektorem, prezentacjami, symulacjami itp.
Polecam wszystkim, naprawdę warto zainwestować w to.

sote
22-01-2008, 12:37
Panie i Panowie
Mam sporo książek na temat fotografii
ale ostatnio dostałem od żony super materiał szkoleniowy dla wszystkich
którzy zaczynają lub już co nieco wiedza na temat fotografowania
"National Geographic - Multimedialna Szkoła Fotografii"


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (www.fotosik.pl)

Jest to materiał zamieszczony na 4 płytach CD z lektorem, prezentacjami, symulacjami itp.
Polecam wszystkim, naprawdę warto zainwestować w to.

przylacze sie do powyzszej opinii :)
ta pozycje przegladalem zanim jeszcze wszedlem w posiadanie aparatu :)
nie jest to jakies "niewiadomoco" ale moze sie przydac - szczegolnie ze wzgledu na "symulatory"

k70
23-01-2008, 22:53
no cóż, nieco przerazony czytam o tych waszych propozycjach na prośbę o ksiązki o ... fotografii.
Tak właśnie myślałem - obecnie dla większości to pstrykac jakkolwiek i dawaj to obrabiać do komputera. Ja akurat generalnie pozbawiony komputera zaniósłbym karee CF do labu - zrobł zdjecia na papier i dało by rade :).
Tak więc...
Scott Kellby - OK, akurat absolutnie wystarczajace ruchy dla amatora w PS'ie. Jak wyostrzyc, wykadrować, poprawić, zretuszować - w sposób prosty i bardzo łopatologiczny. Polecam prawie każdy jego tytuł.
O fotografii - to nie ma znaczenia cyfrowej czy analogowej - o fotografii jest duzo ksiazek, ale niewiele dających coś wiecej poza oglednymi myślami i radami, a te znowu "z ddetalami" raczej drogie obcojęzyczne i nastawione na konkretne tematy. Z polskich pozycji obecnych na rynku, dosc niedrogich i bardzo przydatnych z których naprawde sporo sie dowiesz, polecam np. takie trzy:
1 - Ekspozycja bez tajemnic http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,566948.html
2 - Fotografia Portrety http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,571906.html
3 - Fotografia Krajobrazy http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,571498.html

oczywiscie w Krajobrazach masz i miasto i dzień i noc i mgłe i deszcz w " tez wiele róznych zagadnien szczegółowo i konkretnie. Polecam, z ogólnych to jeszcze Fotografia Podrecznik http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,492864.html
a ksiazki techniczne o PS'ie pozostaw dla grafików i zajmij sie fotografią... :)




no witam wszystkich. ostatnio nie zagladałem na NKP, bo brakowało czasu. Zaskoczony jestem, że moje pytanie cieszy się takim powodzeniem :)
Krzysztof, niech Cię nie przeraża to, że ktoś pyta o ksiażkę o fotografii. przyznaję, nie zadałem precyzyjnie tego pytania - później go sprecyzowałem. mam kilka książek o "fotografii" traktującej o niej ogólnie.
ponieważ ostatnimi laty popularność zyskały aparaty cyfrowe, chciałem zapytać praktyków o ksiązkę, którą mogliby polecić dla amatora - tak, trafnie odgadłes, ze nie jestem grafikiem, żeby ten (czy inny amator) mogł trochę podłubać w plikach raw, pojaśnić coś, przyciemnić itp, itd. z sugestii życzliwych kolegów, wybrałem CAMERA RAW i PHOTOSHOP CS2 by BRUCE FASER. Książka rozjaśnia moje różne wątpliwości, pozwala poeksperymentować trochę i czasem udaje mi się coś ciekawego zrobić. I o taką książkę mi chodziło.
Apropo kolejnych postów - mam te cztery płyty z N. Geographic.

pozrawiam
też Krzysztof

Charles
26-01-2008, 01:30
Ma ktos moze dostep do ksiazki : A.Mroczek Ksiazka o fotografowaniu.Przeszukuje strony i nigdzie nie ma ...

ALF
28-01-2008, 02:41
tu masz pierwsze wydanie:
http://tinyurl.com/243qfy
a tutaj drugie:
http://tinyurl.com/243qfy
różnica w cenie niekoniecznie odpowiada różnicy między wydaniami (jeżeli chodzi o treść) :)

[shadow]
29-01-2008, 13:56
Oba linki prowadzą do tej samej aukcji... :-)

Mam tę książkę, bardzo fajna. Ciekawe, że na Allegro ostatnio widziałem "Łup teraz" ;-) za 300zł !!!

maciekjak
30-01-2008, 09:38
a co myślicie o tej pozycji John Hedgecoe - Nowy podręcznik fotografii ???
Czytał ktos ??

so_martinha
30-01-2008, 12:01
a co myślicie o tej pozycji John Hedgecoe - Nowy podręcznik fotografii ???
Czytał ktos ??

Tak. Mam ta ksiazke. Jest bardzo ladnie (wrecz przeslicznie) wydana (bardzo duzo obrazkow i zdjec), ale to wciaz to nie to, czego szukalam... Niby przystepnie wyjasnia wszystkie podstawowe kwestie (w koncu to kawal cegly), ale jak na moj gust to troszke zbyt podstawowe ... Zalezy, kto czego potrzebuje. Ja bylam rozczarowana.

ALF
30-01-2008, 16:30
poprawny link do pierwszego wydania:
http://tinyurl.com/2yvefc

amator_r
01-02-2008, 20:56
ja mam "Understanding exposure" (w pdfie) czyli "Ekspozycja bez tajemnic" w oryginale, uważam, że bardzo dobra.

who
02-02-2008, 00:58
ja mam "Understanding exposure" (w pdfie) czyli "Ekspozycja bez tajemnic" w oryginale, uważam, że bardzo dobra.

a to nie lepiej wydać te 30zł i kupić sobie polskojęzyczną wersję :wink: bo ten pdf co można znaleźć to jest tragicznej jakości
a co do samej książki to całkiem ciekawa i początkujący powinien po nią sięgnąć



a ja właśnie czekam na kolejną książkę, nosi tytuł "Digital Wedding Photography: Capturing Beautiful Memories" autor to Glen Johnson, po przeczytaniu pierwszego rozdziału na amazonie, wydała mi się ciekawa, ale to zdam relację jak przeczytam ;)

Zbigniew
02-02-2008, 23:30
Ma ktos moze dostep do ksiazki : A.Mroczek Ksiazka o fotografowaniu.Przeszukuje strony i nigdzie nie ma ...

Leży u mnie na półce, obecnie metr ode mnie.

Charles
16-02-2008, 13:36
Leży u mnie na półce, obecnie metr ode mnie.

To mi Zbigniew rzeczowo doradziles ... :) Prosze CIe oszczedz sobie takich postow - jak masz nie udzielac pomocy, to lepiej nie pisz .

malyandrzejek
18-02-2008, 16:54
Korzystał ktoś może z tej książki? Jeśli tak, to poproszę o jakąś recenzję...
"Jak zrobić wszystko korzystając z Photoshop Elements" aut. Molly Joss

hubymac
20-02-2008, 23:54
Witam
Chcialbym dolaczyc sie do watku i prosic Was o porade dot. zakupu literatury. Jako ze na rynku az kipi od pozycji chcialbym abyscie cos polecili z wlasnego doswiadczenia.
Szukam czegos co w ciekawy sposob pisze o portretowaniu, trikach foto etc.
Generalnie wszystko co przydaje sie aby "ubarwic" nieco warsztat slubny
Pozdrawiam

Stefek Burczymucha
26-02-2008, 14:38
Tez mam pytanie odnosnie ksiazki zwiazanej z portretem. Czy ktos zna te ksiazki:
1. http://www.takegreatpictures.com/beyond_portraiture.fci
i te:
2. http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,571906.html;jsessionid=977DAB91950CC06AA5DD87E72 A8E620E.LB1
tej pierwszej jeszcze nie ma po polsku ale moze ktos sie na nia nadzial i moze polecic. Druga natomiast podobno ma sredniej jakosci tluamczenie wiec ciekaw jestem innych opini na jej temat.
Pozdrawiam
PS
Co do fotografii ogolnej to mysle ze ciakawa moze byc ta ksiazka:
http://www.galaktyka.com.pl/?command=4&cathegory=&id=281
ale to dopiero zapowiedz. Plus jest taki ze mozna wygrac ksiazek. (Szkoda ze wydawca nie podaje ile ich jest do wygrania;)

Charles
26-02-2008, 18:49
CO do 2 - Posiadam z tej serii " Naucz sie dobrze fotografowac krajobrazy " i powiem, ze ksiazka pozwala dobrze utrwalic zdobywana w praktyce i lekturze innych pozycji wiedze.W przypadku, gdy ktos lubi uczyc sie przez obejrzenie i nastepnie wykonanie zdjecia - bedzie dobrym wstepem do fotografii krajobrazu.Zawiera duzo dobrych zdjec i cale opisy ustawien.Moim skromnym zdaniem cena powinna wynosic ok.40 zl.Ksiazke warto miec, jak ktos nie jest profesjonalista.

Widzialem rowniez " Fotolowy " i mysle ze nie warto placic 60 zl za kilka zdjec obiektywow uzywanych przez fotografow przyrody.Lepiej dozbierac i zaprenumerowac NG.

"Fotografia Portretowa 100 rad i pomyslow" wydaje sie byc dobra ksiazka do nauki tego dzialu fotografii. Ja " nadzialem " sie na " Fotografia portretowa " Czaplinskiego - ksiazka nastawiona autopromocyjnie , ktora zawiera bardzo malo wskazowek.

Antoni Bednarczyk
26-02-2008, 19:09
Fotołowy - swietna, doskonałe zdjęcia + ciekawy opis jak i czym focić. Portret, też świetne foty jak i czym wykonane. Obie posiadam i obie polecam.

Pozdrawiam Antek

philig
27-02-2008, 01:53
Tom Ang Fotografia Cyfrowa Podręcznik

polecam

maciekjak
27-02-2008, 09:17
Co do fotografii ogolnej to mysle ze ciakawa moze byc ta ksiazka:
http://www.galaktyka.com.pl/?command=4&cathegory=&id=281
ale to dopiero zapowiedz. Plus jest taki ze mozna wygrac ksiazek. (Szkoda ze wydawca nie podaje ile ich jest do wygrania;)


też myślę, że to będzie ciekawa pozycja, tym bardziej, że czytałem ekspozycję bez tajemnic i uważam iż jest świetna

johny_85
27-02-2008, 13:21
Fotołowy - swietna, doskonałe zdjęcia + ciekawy opis jak i czym focić. Portret, też świetne foty jak i czym wykonane. Obie posiadam i obie polecam.

Pozdrawiam Antek

O którą pozycję Ci chodzi? :?

Antoni Bednarczyk
27-02-2008, 16:13
O którą pozycję Ci chodzi? :?
Fotografia portretowa - 100 rad i pomysłów (http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,571906.html) Daniel Lezano, Bjorn Thomassen
ROSTISLAV STACH

FOTOŁOWY NAUCZ SIE FOTOGRAFOWAĆ TW

Pozdrawiam

piotr w
06-03-2008, 11:15
Jakoś tak wpadłem przez przypadek. Może ktoś pomoże. Szukam książki o fotografii dla bardziej zaawansowanych, zajmującej się kompozycją, światłem (również sztucznym), bez tych wszystkich dupereli o zgrywaniu, podłączaniu, budowie i obróbce w PS. Czy ktoś może polecić coś naprawdę sensownego. (Jak dotąd jedyne pozycje jakie mnie zadowoliły to albumy). Jestem już po "Fotografii" J.Freeman i Fotografii Cyfrowej T.Ang'a.

Rycerz
06-03-2008, 17:41
trzeba czytac i to dużo
to nie ważne ile masz już ksiązek,ja ostatnio miałem ponad 20...
w każdej znajdziesz cos interesujacego i nowego jesli zechcesz poszukac i chociaz uważam, że praktyka jest najważniejsza to wiedza pozwala zminiimalizowac koszty...
przykład własny podam...
gdybym kiedys dokładnie przeczytał instrukcje obsługi własnego aparatu to nie zmarnowałbyym 3 pierwszych rolek filmu...
gdybym następnie przeczytał taką książkę jak "ekspozycja bez tajemnic" ( ale wtedy jej nie było) to nie zmarnowałbym kolejnych 10 rolek filmu...
cóż doszedłem na własnych eksperymentach do tego co tam radzi autor ale książka kosztuje 40 zł a ja straciłem z 10 razy wiecej...
wiec warto kupowac i czytac książki


Jakoś tak wpadłem przez przypadek. Może ktoś pomoże. Szukam książki o fotografii dla bardziej zaawansowanych, zajmującej się kompozycją, światłem (również sztucznym), bez tych wszystkich dupereli o zgrywaniu, podłączaniu, budowie i obróbce w PS. Czy ktoś może polecić coś naprawdę sensownego. (Jak dotąd jedyne pozycje jakie mnie zadowoliły to albumy). Jestem już po "Fotografii" J.Freeman i Fotografii Cyfrowej T.Ang'a.

nie znosze fotografii cyfrowej i książek o fotografii cyfrowej ale ta mnie mile zaskoczyła "kompendium fotografii" National Geographic...zresztą WSZYSTKIE książki z tej serii są warte przeczytania...tu jest tak ciekawy rozdział o fotografii aparatem w telefonie...ze mnie starego konserwatyste to ubawiło i zastanowiło...

piotr w
06-03-2008, 18:09
nie znosze fotografii cyfrowej i książek o fotografii cyfrowej ....
Bardzo Ci dziękuję, za tak wylewny wywód na temat Twoich doświadczeń z książkami, ale niestety nie znalazłem w nim nic na temat. Ja równiez przebrnąłem przez kilkanaście pozycji i obecnie każda kolejna, gdzie 70% jej objetości stanowią informację jak jest zbudowany mój aparat, jak zgrać z niego zdjęcia i jak używac trybu A, czy M po prostu mnie denerwuje. Liczę więc, że na jasno zadane pytanie i określone preferencje dostanę jasną odpowiedź, czyli tytuł książki i autora.
dzięuję z góry

Rycerz
06-03-2008, 18:28
Liczę więc, że na jasno zadane pytanie i określone preferencje dostanę jasną odpowiedź, czyli tytuł książki i autora.
dzięuję z góry

zacznij od tych:

uwielbiam ksiązke: 1.Andrzej Mroczek "książka o fotografowaniu" duzo dla zaawansowanych...zadnych pierdołek o których pisałes...to książka z którą najtrudniej by mi sie było rozstac...nie wiem czy jest jescze w ksiegarnaich ale moze ktos tutaj ma mniejszy sentyment i ci ja sprzeda...NAPRAWDE WARTO
2. National Geographic "ludzie i portrety" zadnych ustaw tak przysłone albo tak...raczej uczy podejcia do fotografowanej osoby...ciepło i sensownie...
poza tym juz tu wymieniono kilka fajnych tytulów...

piotr w
06-03-2008, 19:03
zacznij od tych:

uwielbiam ksiązke: 1.Andrzej Mroczek "książka o fotografowaniu" duzo dla zaawansowanych...zadnych pierdołek o których pisałes...to książka z którą najtrudniej by mi sie było rozstac...nie wiem czy jest jescze w ksiegarnaich ale moze ktos tutaj ma mniejszy sentyment i ci ja sprzeda...NAPRAWDE WARTO
2. National Geographic "ludzie i portrety" zadnych ustaw tak przysłone albo tak...raczej uczy podejcia do fotografowanej osoby...ciepło i sensownie...
poza tym juz tu wymieniono kilka fajnych tytulów...
dzięki

Charles
07-03-2008, 02:10
O kompozycji traktuje Z.Wojcik w ksiazce : "Kompozycja obrazu fotograficznego".Pozycja warta polecenia.Jest jeszcze ksiazka o kompozycji obrazu, ktorej autorem jest Dederko.Niestety ciezko ja dostac.Bedzie wznowienie ale za jakis czas.

markB
07-03-2008, 17:51
Jeśli znasz angielski to polecam książki Michaela Freemana o kompozycji. Starsza, dotycząca analogowej fotografii, ukazała sie w końcówce lat 80-tych (trudno dostępna obecnie, chociaż było parę wznowień), a nowsza to http://www.amazon.com/Photographers-Eye-Composition-Design-Digital/dp/0240809343/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=books&qid=1204904891&sr=1-3

redace
07-03-2008, 19:10
Czy któryś z szanownych kolegów lub koleżanek miał może do czynienia z taką pozycją:
http://www.empik.com/produkt?productId=prod760125&_name_=Krajobrazy_i_przyroda
widziałem dzisiaj w Empiku ale niestety wszystkie egzemplarze szczelnie zafoliowane i nie było jak przejrzeć. Czy warta jest tych 50 zeta? i przede wszystkim czy jest to pozycja dla początkującego fotografa?

maciekjak
10-03-2008, 15:03
a jakie albumy z portretami moglibyście polecic ???

piotr w
10-03-2008, 18:12
Mam chętkę na NG "Ludzie w obiektywie", bardzo ładnie wydany, drogi. Mój następny zakup.

Rycerz
10-03-2008, 18:40
Mam chętkę na NG "Ludzie w obiektywie", bardzo ładnie wydany, drogi. Mój następny zakup.

tez ostatnio ogladałem... cos ponad sto zl...ale rzeczywiscie "smaczny album"

Charles
10-03-2008, 20:49
Moze godna polecenia pozycja beda jakies albumy H.Newtona...Polecam tez kalendarz Pirelli 1964-2004 lub 1964-2007 .Przywolana ksiega "Ludzie w obiektywie" NG - stwierdzam, ze jest raczej malo rozwijajaca jezeli ktos chce czerpac inspiracje do portretow.

KS
10-03-2008, 21:53
Książek jak robić technicznie dobre zdjęcia, jak obrabiać, jest mnóstwo.

Jaką dobrą książkę do nauki kompozycji (głównie porterty, śluby i inne tego typu imprezy) moglibyście polecić?

Czy książka "Kompozycja obrazu fotograficznego" P. Wójcika jest OK? Może coś innego?

Charles
11-03-2008, 00:31
"Kompozycja ... " Wojcika jest swietna ksiazka.Mozesz kupic zarowno to nowe wydanie, jak i to pierwsze ( dostepne na allegro ).Pozwala troche "uporzadkowac " kadr :)

piotr w
11-03-2008, 11:56
Przywolana ksiega "Ludzie w obiektywie" NG - stwierdzam, ze jest raczej malo rozwijajaca jezeli ktos chce czerpac inspiracje do portretow.
Hmmm .... ? Sterylnie studyjnych, może i mało, ale "sytuacyjno-turystycznych" - to rewelacyjna pozycja.

Charles
11-03-2008, 17:42
Jaką dobrą książkę do nauki kompozycji (głównie porterty, śluby i inne tego typu imprezy) moglibyście polecić?

"Fotografia portretowa" Roman Burzynski, "Fotografia portretowa 100 rad i pomyslow" , "Fotografia slubna " Z.Wojcika - tylko dla poczatkujacych.Jak sie przymierzasz do fotografowania slubu, to wejdz na strone www.wpja.com (http://www.wpja.com) i obejrzyj zdjecia.

rabijki
15-03-2008, 14:37
podobno lada dzien ma sie pokazac w ksiegarniach seria 3 knig z ng napisanych przez michaela freemana: o kolorze, o fotografii z bliska, o krajbrazowce. ceny okolo 50zeta. nie widzialem, wiec nie wypowiem sie ale autor wrozy sporo dobrego bo to sporej wiedzy gosc.

jedyne co wiem to na 100 proc w ksiegarnaich przed swietami, wiec sie dziele:-)

olo

BugsBunny
15-03-2008, 14:46
tu zajawka ze strony NG Polska
http://www.national-geographic.pl/national3/index.jsp?place=Menu02&news_cat_id=731&layout=12

rabijki
15-03-2008, 14:48
aha
za duzo to nie napisali ale przynajmniej widac jak toto wyglada:-)

ekonet
15-03-2008, 20:21
"Fotografia slubna " Z.Wojcika - tylko dla poczatkujacych.
Wójcik ma na imię Paweł, czemu uparcie piszesz go "Z"?
Z dobrych starych książek polecam tytuł "Nauka o fotografii" Andreasa Feiningera.

wilk325
15-03-2008, 20:29
Jest taka pozycja " Fotografia cyfrowa dla początkujących " Joseph Ciaglia, Barbara London, John Upton, Peter Kuhns.
Jest tam dużo fajnych i łatwo dostępnych wiadomości, również o matrycach.

Charles
15-03-2008, 21:30
"Krajobrazy i przyroda" M.Freeman- to rzeczywiscie moze byc ciekawa pozycja.W maju ma sie ukazac jeszcze " Czas naswietlania bez tajemnic " B.Peterson nakladem wydawnictwa Galaktyka.www.galaktyka.com.pl
(http://www.galaktyka.com.pl)

Charles
15-03-2008, 21:38
Wójcik ma na imię Paweł, czemu uparcie piszesz go "Z"?
Z dobrych starych książek polecam tytuł "Nauka o fotografii" Andreasa Feiningera.

Kurcze, juz dawno nie siegalem po jego ksiazki... :) " Nauke o fotografii " tez wszystkim polecam.Wydawnictwo Universitas wydalo " Estetyka fotografii " F.Soulages - moge polecic osobom zainteresowanym teoria fotografii .

markB
18-03-2008, 17:33
podobno lada dzien ma sie pokazac w ksiegarniach seria 3 knig z ng napisanych przez michaela freemana: o kolorze, o fotografii z bliska, o krajbrazowce. ceny okolo 50zeta. nie widzialem, wiec nie wypowiem sie ale autor wrozy sporo dobrego bo to sporej wiedzy gosc.

jedyne co wiem to na 100 proc w ksiegarnaich przed swietami, wiec sie dziele:-)

olo

Te książki już są w księgarniach, o kolorze kupiłem 10 dni temu w Empiku. BTW, jest to seria czterech książek; oprócz tych co wymieniłeś jest jeszcze pozycja "Okiem fotografa". Akurat tej ostatniej jeszcze nie zauważyłem, pozostałe są dostępne.

Rycerz
19-03-2008, 14:37
widziałem dzisiaj w Empiku ale niestety wszystkie egzemplarze szczelnie zafoliowane i nie było jak przejrzeć

to podrzyj folie...nikt ci nic nie powie...ja zawsze tak robie

Grover
21-03-2008, 12:08
Te książki już są w księgarniach, o kolorze kupiłem 10 dni temu w Empiku. BTW, jest to seria czterech książek; oprócz tych co wymieniłeś jest jeszcze pozycja "Okiem fotografa". Akurat tej ostatniej jeszcze nie zauważyłem, pozostałe są dostępne.


I jak się ta o kolorze prezentuje? Warto kupić?

markB
21-03-2008, 19:27
I jak się ta o kolorze prezentuje? Warto kupić?

Ja kupiłem i się nie rozczarowałem, chociaż z niejakim zdumieniem zauważyłem, że kilkanaście zdjęć zostało tam żywcem przeniesionych z starej książki Freemana o kompozycji. Może nie jest to podręcznik dla zaawansowanych artystów, ale o roli koloru w kompozycji jest tam sporo, i na poziomie podstawowym i średnim jak najbardziej przydatne. Warto jednak przed kupnem zdefoliować i zobaczyć do środka.
Spojrzałem do Amazona czy nie da się looknąć do książki, ale niestety nie, mimo to link, bo są recenzje:
http://www.amazon.com/Mastering-Color-Digital-Photography-Lark/dp/1579907067/ref=sr_1_4?ie=UTF8&s=books&qid=1206120558&sr=1-4

DejwiD
28-03-2008, 04:17
Witam serdecznie.

Nie mając nigdy do czynienia z fotografią zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu - trafiło na amatorskie D60 z kitem VR.
Przechodząc do sedna..
Już wiem jak rozszyfrować skrót GO - teraz chciałbym umieć "to" zróbić.
Pytanie i zarazem prośba jest jedna:

Co warto przeczytać? Interesują mnie tylko wydania celulozowe o tematyce dla początkujących. Uprzedzam iź pobieżnie sprawdziłem linkownie, nawet dodałem do ulubionych jedna bibliografię. Będę wdzięczy za każdą merytoryczną pozycję.

Pozdrawiam
Dawid

Third Eye
28-03-2008, 04:44
Witam !

Tutaj (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=21778) powinieneś coś znaleźć.

siwiutki
28-03-2008, 12:20
Witam! Ja w takich przypadkach robię tak:
- idę do księgarni najlepiej do MPIK,
- zaglądam do odpowiedniego działu,
- przeglądam ksiązki z danej tematyki
- wybieram tę która mnie najbardziej interesuje
- kupuję.

who
28-03-2008, 12:47
Na sam początek całkiem rozsądną książką jest "Ekspozycja bez tajemnic" masz tam wszystko co jest potrzebne na początek, czyli wyjaśnioną głębię ostrości, o trybach pomiaru światła itd.

Mi1980
28-03-2008, 13:58
Szkoła fotografowania National Geographic. Kompendium wiedzy. Daje solidne podstawy z naciskiem na uniwersalne zasady fotografii (traktuje głównie o f. analogowej).

FlashGordon
28-03-2008, 14:10
A ja jestem zdania, że Radość Fotografowania to bardzo fajny elementarz. Warto poczytać też Pawła Wójcika - Kompozycja obrazu fotograficznego, bo to inne podejście, nie techniczne, bardziej uczy koncepcji i postrzegania niż samego pstrykania zdjęć. Do obróbki w PS wydaje mi się, że można polecić Kelby'ego, a szczególnie jego ogólnie dostępne książki dla Photoshop Elements (bo przeciętnego zjadacza chleba nie stać raczej na Photoshopa ;) - no chyba że...). Nota bene na http://www.scottkelby.com/ znajdziesz też trochę ciekawych rzeczy (przemieszanych z marketingowo-eventowymi newsami o Photoshopie - trzeba poszperać).

A później forum+Google(tutki)+eksperymenty :) Sam się nieźle bawię przy nich. Wyjadaczem nie jestem, ale fajne zdjęcie zrobić potrafię (w sposób zamierzony) :)

Dom

artful
28-03-2008, 14:33
no i obowiązkowo po tych wszystkich "kompendiach wiedzy o fotografowaniu" - Książkę o fotografowaniu Mroczka

mancini
29-03-2008, 08:39
Ja mam Szkołe fotografowania National Geographic i ksiażki ok, można z nich sie duzo nauczyc na poczatek :) , później już mniej przydatne.
Jednak najlepiej przejść sie do EMPIKU i zobaczyc co maja :)

Poszukaj kogos z tego forum kto mieszka w Twoim mieście i przy piwie powie Ci o co chodzi w fotografi :)

BolWal
30-03-2008, 17:18
Już dwie osoby polecają samotną wyprawę do Empiku, ale moim zdaniem nie jest to dobry pomysł. Ostatnio kilka razy już zawiodłem się na Empiku w kwestii książek fotograficznych. Oferta uboga i w większości są to bezwartościowe pozycje. Lepiej poszukać w księgarniach konkretnej książki polecanej przez osoby zorientowane w temacie. Dostałeś już tu kilka ciekawych tytułów, z którymi warto się zapoznać. Laik sam nie znajdzie dobrej książki wprowadzającej w temat bo z definicji laika wynika, że na tym temacie się nie zna :)

fotojacek
30-03-2008, 22:03
Zacznij od "Radość Fotografowania" Nikona ceny nie znam

i do tego
"Szkoła Fotografowania National Geografic" PETER K. BURIAN, ROBERT CAPUTO 84 zł

Rycerz
30-03-2008, 23:12
Witam serdecznie.

Nie mając nigdy do czynienia z fotografią zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu - trafiło na amatorskie D60 z kitem VR.
Przechodząc do sedna..
Już wiem jak rozszyfrować skrót GO - teraz chciałbym umieć "to" zróbić.
Pytanie i zarazem prośba jest jedna:

Co warto przeczytać? Interesują mnie tylko wydania celulozowe o tematyce dla początkujących. Uprzedzam iź pobieżnie sprawdziłem linkownie, nawet dodałem do ulubionych jedna bibliografię. Będę wdzięczy za każdą merytoryczną pozycję.

Pozdrawiam
Dawid



Na sam początek całkiem rozsądną książką jest "Ekspozycja bez tajemnic" masz tam wszystko co jest potrzebne na początek, czyli wyjaśnioną głębię ostrości, o trybach pomiaru światła itd.

kupuj! i nie szukaj niczego wiecej!

vitter
06-04-2008, 11:54
znajdź kogoś w okolicy kto zna się na rzeczy
powie i pokaże (wytłumaczy) Ci wszystko
przyjedź :
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=54530
dowiesz się jeszcze więcej :-D

potem czytając książki zrozumiesz co czytasz ;-)

trym
23-04-2008, 11:07
Jakiś czas temu przeczytałem ciekawą pozycję - Włodzimierz Barchacz "Fotoamator reporter". Może nie ma w niej zbyt dużo technicznych informacji ale za to autor pisze w niej jak ciekawie fotografować. Jest to książka z 1981 roku i bardzo ciekawie oddaje klimat tamtego okresu w zdjęciach, jakie można w niej znaleźć. Kilka zdjęć autora można zobaczyć na obiektywnych: http://www.obiektywni.pl/autorzy/autor-13472-0-0-0-0.php

who
25-04-2008, 22:30
a ja właśnie czekam na kolejną książkę, nosi tytuł "Digital Wedding Photography: Capturing Beautiful Memories" autor to Glen Johnson, po przeczytaniu pierwszego rozdziału na amazonie, wydała mi się ciekawa, ale to zdam relację jak przeczytam ;)

przeczytałem tą książkę jakieś dwa tygodnie temu, ale zapomniałem napisać co o niej sądze

szczerze powiedziawszy to oczekiwałem czegoś lepszego, w głównej mierze była to książka o tym jaki sprzęt fotograficzny jest najlepszy do tego, jak wyposażyć swoje biuro, jak się reklamować itd. oczywiście też jest sporo o technice fotografowania, ale jak dla mnie rady napisane tak jak można znaleźć w internecie, czyli odpijanie światła z lampy, użytkowanie jasnych obiektywów itp.



Teraz w ramach nowej pozycji zacząłem czytać Learning to see Creativly autor to Bryan Peterson, jest to uaktualnione wydanie tej książka z roku 1988, przeczytałem na razie jakieś 60 stron, ogólnie jest to jakieś 160 stron, i mogę powiedzieć że będzie to jedna z najczęściej używanych książek, napisana w zrozumiały sposób dużo zdjęć na których widać różnice między zdjęciem z latarni a ziemi, jak wygląda zdjęcie pionowe i poziome, no ogólnie książ jak dla mnie czyli amatora jest pozycją ciekawą i pożyteczną :)

Adagio
05-05-2008, 23:28
Może mi ktoś polecić jakąś dobrą książke o fotografii studyjnej? Chodzi mi o wiadomości jak i podstawowe tak i dla troche bardziej zaawansowanych fotografów. Planuje w domu zrobić sobie małe studyjko (tło, może z dwie lampy) i eksperymentować, ale nawet nie mam podstaw fotografii studyjnej ;P

pinio
05-05-2008, 23:56
Może mi ktoś polecić jakąś dobrą książke o fotografii studyjnej? Chodzi mi o wiadomości jak i podstawowe tak i dla troche bardziej zaawansowanych fotografów. Planuje w domu zrobić sobie małe studyjko (tło, może z dwie lampy) i eksperymentować, ale nawet nie mam podstaw fotografii studyjnej ;P
Ostatnio wyszła książka "Światła i cienie w fotografii" Karpiłowskiego - spora część książki jest poświęcona oświetleniu studyjnemu. Cena nie należy do najniższych (powyżej 110PLN).

Na rynku pojawiła się też książka o podobnym tytule "Światło i cień w fotografii" Dederki. Cena sporo niższa. Nie widziałem jej jeszcze osobiście (nie spotkałem w księgarniach), ale sądząc po spisie treści i pojawiających się opiniach może być również ciekawą lekturą.

T&T
06-05-2008, 20:13
W końcu jest już w sprzedaży kolejna pozycja Scott'a Kelby "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć" wyganie IV
http://helion.pl/ksiazki/obrcy4.htm

Charles
07-05-2008, 09:50
Osobom zainteresowanym zagadnieniem kompozycji zdjęcia polecam " Okiem fotografa " NG M.Freemana. Autor adresuje ją do fotoamatorów ale myślę, że również osoby dłużej zainteresowane fotografią znajdą w niej coś dla siebie. Przykładowe zagadnienia : Kolor w kompozycji, Ciężar wizualny, Pojedynczy punkt. Ciekawe jest to, że o ile w książce Wójcika o kompozycji przedstawione były tylko zasady kompozycji, to w tym przypadku autor wysilił się i przy każdej zasadzie przedstawione jest ciekawe zdjęcie oraz dodany opis, jak uzyskać najlepszy efekt stosując daną zasadę. Przykład niech stanowi rzeczony rozdział o Pojedynczym punkcie : Wyjaśnienie roli punktu w zdjęciu, przedstawienie stref rozmieszczenia ze wskazaniem elementów kadru, w których efekt będzie ciekawy i dodanie wpływu światła na fotografowanie punktu. Dla zobrazowania tematu 10 zdjęć. Łącznie dostajemy 178 stron lektury. Moim zdaniem dobre uzupełnienie książki Wójcika .

maciekjak
07-05-2008, 11:21
czytał ktos "Światła i cienie w fotografii" Karpiłowskiego ?

Charles
07-05-2008, 18:58
Taak. Za ok. 120 zl dostajesz 276 stron w twardej oprawie. W ksiazce autor przedstawil caly system oswietleniowy Hensel studiotechnik twierdzac, ze to system pozwalajacy zaprezentowac wszystkie mozliwosci oswietlenia. Pisze w niej np. o oswietleniu popiersia, wnetrz, o pomiarach naswietlania i stylu swiatlocieniowym. Jezyk bardzo przystepny, rady ciekawe-dotycza stricte systemu oswietlenia poprzez opisy rozmieszczenia lamp w fotografii danej sceny. Jest jeszcze b.dobra pozycja godna uwagi - M.Freeman " Fotografia studyjna" . Gdybys nie byl zainteresowany samym sztucznym oswietleniem, to polecam W.Dederko " Swiatlo i cien w fotografii " jest wznowienie za polowe ceny ksiazki Karpilowskiego.

maciekjak
07-05-2008, 19:13
Taak. Za ok. 120 zl dostajesz 276 stron w twardej oprawie. W ksiazce autor przedstawil caly system oswietleniowy Hensel studiotechnik twierdzac, ze to system pozwalajacy zaprezentowac wszystkie mozliwosci oswietlenia. Pisze w niej np. o oswietleniu popiersia, wnetrz, o pomiarach naswietlania i stylu swiatlocieniowym. Jezyk bardzo przystepny, rady ciekawe-dotycza stricte systemu oswietlenia poprzez opisy rozmieszczenia lamp w fotografii danej sceny. Jest jeszcze b.dobra pozycja godna uwagi - M.Freeman " Fotografia studyjna" . Gdybys nie byl zainteresowany samym sztucznym oswietleniem, to polecam W.Dederko " Swiatlo i cien w fotografii " jest wznowienie za polowe ceny ksiazki Karpilowskiego.

"fotografię studyjną" freemana mam, a Dederki czytałem starszą wersję "oświetlenie w fotografii" z 72r jak się nie mylę. Teraz pytanie czy warto wydać te 120 zeta na tą pozycję ???

Grover
08-05-2008, 10:50
15.05 maja ma być puszczona na rynek kolejna pozycja (http://www.galaktyka.com.pl/?command=4&class=2) Bryana Petersona czas naświetlania bez tajemnic.
Pewnie warto.

DejwiD
09-05-2008, 00:59
mialem małe przejscie z ekspozycja bez tajemnic. na szczescie ksiegarnia wolumin.pl okazala sie godna zaufania i wielce pomocna :)

zaciekawila mnie jedna kwestia. spojrzcie na fotke:
[img=http://img208.imageshack.us/img208/208/dsc0466jo1.th.jpg] (http://img208.imageshack.us/my.php?image=dsc0466jo1.jpg)

czyzby plany wydawnicze ulegly zmianie??

wojkij
09-05-2008, 03:48
Na rynku pojawiła się też książka o podobnym tytule "Światło i cień w fotografii" Dederki. Cena sporo niższa. Nie widziałem jej jeszcze osobiście (nie spotkałem w księgarniach), ale sądząc po spisie treści i pojawiających się opiniach może być również ciekawą lekturą.


a Dederki czytałem starszą wersję "oświetlenie w fotografii" z 72r jak się nie mylę. Teraz pytanie czy warto wydać te 120 zeta na tą pozycję ???


Gdybys nie byl zainteresowany samym sztucznym oswietleniem, to polecam W.Dederko " Swiatlo i cien w fotografii " jest wznowienie za polowe ceny ksiazki Karpilowskiego.

Pic na wode, fotomontaz;)

Recenzja:
http://canon-board.info/showthread.php?t=22981

Portfolio autora ksiazki: xD
http://plfoto.com/37861/autor.html

Grover
09-05-2008, 07:29
mialem małe przejscie z ekspozycja bez tajemnic. na szczescie ksiegarnia wolumin.pl okazala sie godna zaufania i wielce pomocna :)

zaciekawila mnie jedna kwestia. spojrzcie na fotke:
[img=http://img208.imageshack.us/img208/208/dsc0466jo1.th.jpg] (http://img208.imageshack.us/my.php?image=dsc0466jo1.jpg)

czyzby plany wydawnicze ulegly zmianie??


Na stronie piszą: Kolejna książka Bryan Petersona: Kreatywna fotografia bez tajemnic – Listopad 2008

maciekjak
09-05-2008, 08:07
Pic na wode, fotomontaz;)

Recenzja:
http://canon-board.info/showthread.php?t=22981

Portfolio autora ksiazki: xD
http://plfoto.com/37861/autor.html

dzieki za linka dotyczącego recenzji :) takie miałem przeczucie, że nic specjalnego ta książka. Obecnie jak juz pisałem wczesniej zastanawiam się nad "Światła i cienie w fotografii" Karpiłowskiego

Charles
09-05-2008, 17:18
Pic na wode, fotomontaz;)

Recenzja:
http://canon-board.info/showthread.php?t=22981

Portfolio autora ksiazki: xD
http://plfoto.com/37861/autor.html Przepraszam, co w mojej wypowiedzi stanowi pic na wode fotomontaz ? Uprzejmie prosze o wyjasnienie.

pinio
10-05-2008, 12:26
Przepraszam, co w mojej wypowiedzi stanowi pic na wode fotomontaz ? Uprzejmie prosze o wyjasnienie.
Dołączam się do pytania Charlsa

margaretka
10-05-2008, 20:01
Pewnie, że książka słabawa imho.

rapa32
22-05-2008, 16:22
Witam Wszystkich na forum.
A mianowicie chcialbym prosić o poradę jaką kupic ksiazke alby nauczyc sie glownych zasad fotografi??
Mam od niedawna nikona d80 i robie zdjecia tylko na auto.
Chodzi mi o to z jakiej ksiazki moge sie nauczyc podtawowych zasad (typu czym mniejsza ogniskowa obraz sie oddala czy przybliza, jak sie ustawia iso do swiatla...?? )
Chodzi mi rowniez o to zeby sie nauczyl robic dobre zdjecia na manualu!
Pliz poradzcie moze jest taka ksiazka??
:-D

who
22-05-2008, 17:47
rapa32 oj chyba leniwy jesteś ;) temat ma 12 stron i były polecane różne książki :)
ale najczęściej dla początkujących jest chyba polecana "ekspozycja bez tajemnic" znajdziesz tam potrzebne podstawy do prawidłowego naświetlania
i chyba żadna książka nie wyjaśnia jak jest z tą ogniskową, z resztą przecież masz aparat i widzisz :) mniejsza ogniskowa to większy kąt widzenia, większa ogniskowa mniejszy kąt widzenia, jeszcze zmienia się też perspektywa ale to już za długi temat ;)

Charles
22-05-2008, 18:20
Hmm... za przedmowca - jest wiele takich pozycji na rynku.Najlepiej wybierz sie do ksiegarnii:). Stosunkowo duzo na temat ogniskowych obiektywu i naswietlania jest w ksiazce " Nowy podrecznik fotografii " John Hedgecoe.

Ludmar
22-05-2008, 21:46
/Ciach...

Witam Wszystkich na forum.
A mianowicie chcialbym prosić o poradę jaką kupic ksiazke alby nauczyc sie glownych zasad fotografi??
Mam od niedawna nikona d80 i robie zdjecia tylko na auto.
Chodzi mi o to z jakiej ksiazki moge sie nauczyc podtawowych zasad (typu czym mniejsza ogniskowa obraz sie oddala czy przybliza, jak sie ustawia iso do swiatla...?? )
Chodzi mi rowniez o to zeby sie nauczyl robic dobre zdjecia na manualu!
Pliz poradzcie moze jest taka ksiazka??
:grin:

/Ciach...

Ogólnie takiej książki nie ma która ci opisze wszystko i zaczniesz pstrykać super fotki, jedyne co to praktyka + podstawowa wiedza o fotografii, którą na pewno na tym forum znajdziesz.


Pozdrawiam

aneczka18
22-05-2008, 22:10
witam, co myslicie o tej ksiazce... http://www.allegro.pl/item367115496_photoshop_dla_fotografow_podrecznik_ fotografia.html mial ktos z nia cos do czynienia?? Czy pomoze mi (jako poczatkujacemu fotografowi) nauczyc sie obrobki zdjec?? Czy jest napisana dosc prostym jezykiem?? Czy szukac czegos innego?? Jesli ktos moze cos powiedziec na temat tej ksiazki to bede wdzieczna

Bartek - NinoVeron
22-05-2008, 23:55
witam, co myslicie o tej ksiazce... http://www.allegro.pl/item367115496_photoshop_dla_fotografow_podrecznik_ fotografia.html mial ktos z nia cos do czynienia?? Czy pomoze mi (jako poczatkujacemu fotografowi) nauczyc sie obrobki zdjec?? Czy jest napisana dosc prostym jezykiem?? Czy szukac czegos innego?? Jesli ktos moze cos powiedziec na temat tej ksiazki to bede wdzieczna

Jesli zamierzasz obrabiac fotki w Photoshopie a wczesniej nie mialas z nim jakiejs wiekszej stycznosci to polecam
http://helion.pl/ksiazki/obrcy4.htm - ksiazka z najbardziej przystepnie opisanymi podstawami Photoshopa przy zastosowaniach fotograficznych. Zreszta przeczytaj przykladowy rozdzial i zobacz czy Ci odpowiada taki styl: ftp://ftp.helion.pl/online/obrcy4/obrcy4-9.pdf

aaaa.... widzialem ta ksiazke na allegro za ok. 15 zl taniej niz w sklepie heliona

ZimnyMaciek
24-05-2008, 17:34
A mianowicie chcialbym prosić o poradę jaką kupic ksiazke alby nauczyc sie glownych zasad fotografi??
Mam od niedawna nikona d80 i robie zdjecia tylko na auto.
Chodzi mi o to z jakiej ksiazki moge sie nauczyc podtawowych zasad (typu czym mniejsza ogniskowa obraz sie oddala czy przybliza, jak sie ustawia iso do swiatla...?? )
Chodzi mi rowniez o to zeby sie nauczyl robic dobre zdjecia na manualu!

Mogę z czystym sumieniem polecić Ekspozycję bez tajemnic. B. Petersona. Już od pierwszych stron autor namawia czytelnika aby przerzucić się z trybów automatycznych na manual. Osobiście szukam informacji o jego drugiej książce "Czas naświetlania bez tajemnic". Jak pisze Guancho podobno książka "daje radę".

Charles
24-05-2008, 21:48
Udaj sie do ksiegarni naukowej na Podwalu i spokojnie przegladnij ta pozycje ( Czas naswietlania... ). W ubieglym tygodniu mieli jeszcze kilka sztuk i mysle, ze jeszcze do dnia dzisiejszego nie sprzedali. Ksiazka adresowana dla osob zaczynajacych przygode z fotografia. Moim zdaniem cala ta ksiazke mozna zmiescic w jednym rozdziale jakiegos podrecznika do fotografii. W celu weryfikacji mojej opinii odsylam na Podwale. Pozdrawiam !

Polsar74
01-06-2008, 19:49
Pytanie jest o tę pozycję : Real World Adobe Photoshop CS. Edycja polska - Davida Blatnera - czy wartościowa dla
osoby która niewiele miała do czynienia z PS ?

pzdrw

pinio
02-06-2008, 10:41
Pytanie jest o tę pozycję : Real World Adobe Photoshop CS. Edycja polska - Davida Blatnera - czy wartościowa dla
osoby która niewiele miała do czynienia z PS ?

pzdrw

Posiadam tę książkę, tylko w wersji do CS2. Moim zdaniem wartościowa pozycja.

miodzik
02-07-2008, 21:48
Radość fotografowania niestety jest dobra tylko na początek aby dowiedzieć się dosłownie podstaw i w zasadzie "liznąć" obsługi D80-tki i D40-stki. Osobiście bardzo polecam "Ekspozycję bez tajemnic" Bryana Petersona. Przewertowałem sporo książek i mimo wszystko Ekspozycja jest na chwilę obecną na prawdę dobrym podręcznikiem na początek, który jest podparty wieloma przykładowymi zdjęciami z opisaniem ustawień aparatu czego brakuje w wielu wielu książkach. Do tego cena jest bardzo przystępna w przeciwieństwie do "Książki o fotografowaniu" Mroczka, która pomimo braku występowania gdziekolwiek po za allegro nie jest dokupienia poniżej 200 zł..

Co do Empiku. Bardzo często odwiedzam Empik w celu kupowania gazet i zaglądam oczywiście na półki z fotografią. Ze smutkiem przyznaję, że empik jest fatalnie zaopatrzony w pozycje dla amatora-entuzjasty fotografii. Polecam mimo wszystko allegro gdzie wybór książek jak na księgarnię internetową z dziedziny fotografii jest dość spory a i czasem można na prawdę ustrzelić białego kruka, jak choćby wspomnianego Mroczka. (nawiasem mówiąc będzie wznowienie "Książki o fotografowaniu" na jesień b.r.)

Pozdrawiam!

maciekjak
03-07-2008, 08:49
Bryan Peterson "Ekspozycja Bez tajemnic"
Bryan Peterson "Czas naświetlania bez tajemnic"
książki z cyklu "Szkoła fotografowania National Geographic"
A. Mroczek " O fotografowaniu"

Wydaje mi się, że to są jedne z lepszych pozycji dla początkujących

ropusz
03-07-2008, 17:09
A które z tych książek będą o samym fotografowaniu (technikach, jak komponować kadry, jak opanować tryb manualny, itp.), bez informacji o obróbce w PS lub jak zgrać zdjęcia i jakie są rodzaje kart pamięci?

maciekjak
04-07-2008, 09:20
Ekspozycja bez tajemnic- tam z tego co pamiętam o sprzęcie i psie raczej zbyt wiele nie ma, jest za to sporo cennych informacji o doborze przysłony czasu itd itp, do tego kup czas naświetlania bez tajemnic( w zestawie wychodzi około 70zł) i będziesz miał 2 w miare dobre książki.
Szkoła fotografowania NG to na początek tą pozycję http://www.fotoszop.pl/Produkt.aspx?pid=42 ( tylko ciężko ją dostać).
informację na temat książki O Fotografowaniu Mroczka znajdziesz tu http://www.mroczek.com.pl/portfolio/graf_kof_cs.htm , jej cena waha się na allegro od 150-350 zl :)

ropusz
04-07-2008, 13:15
No dzięki. Byłem w Empiku i kupiłem "Ekspozycja bez Tajemnic" B.Petersona i "Fotografia Portretowa" D. Lezano i B. Thomassena. Oglądałem też książkę Mroczka "O fotografowaniu dzieci" i trochę byłem roczarowany. Ujęcia jakieś nie specjalne, takie zwykłe, moża poza kilkoma portretami. Nie wiem czy ta "Książka o fotografowaniu" jest na zbliżonym poziomie czy lepsza?

Patryk Salczyński
04-07-2008, 19:55
No dzięki. Byłem w Empiku i kupiłem "Ekspozycja bez Tajemnic" B.Petersona i "Fotografia Portretowa" D. Lezano i B. Thomassena. Oglądałem też książkę Mroczka "O fotografowaniu dzieci" i trochę byłem roczarowany. Ujęcia jakieś nie specjalne, takie zwykłe, moża poza kilkoma portretami. Nie wiem czy ta "Książka o fotografowaniu" jest na zbliżonym poziomie czy lepsza?

Tobie jest potrzebny ALBUM ZE ZDJĘCIAMI:) Wiedza jaka jest ww książkach jest zbędna:)

ropusz
04-07-2008, 21:11
Tobie jest potrzebny ALBUM ZE ZDJĘCIAMI:) Wiedza jaka jest ww książkach jest zbędna:)
Nie w tym rzecz. Najpierw masz dużo teorii a potem widzisz poparcie tej teorii zdjęciami. Jak zdjęcia są kiepskie i podobne jesteś w stanie uzyskać bez większego wysiłku to zaczynasz się zastanawiać czy jest sens czytać to co autor napisał. Bo takie zdjęcia to możesz uzyskać w trybie "zielonym".

Patryk Salczyński
04-07-2008, 21:53
Nie w tym rzecz. Najpierw masz dużo teorii a potem widzisz poparcie tej teorii zdjęciami. Jak zdjęcia są kiepskie i podobne jesteś w stanie uzyskać bez większego wysiłku to zaczynasz się zastanawiać czy jest sens czytać to co autor napisał. Bo takie zdjęcia to możesz uzyskać w trybie "zielonym".


Staraj Się opanować co napisali a wtedy będziesz pstrykał naprawdę dobre foty!!!! To co Tobie się nie podoba w ich fotkach może budzić podziw u innych. Przypuszczam że oryginalne fotki nieco odbiegają tym co widzisz w tych tytułach, tym bardziej że nie są to zbyt drogie pozycje!!!! POZDRAWIAM!!!!

miodzik
04-07-2008, 22:09
zachęcam do przeczytania także Książki o fotografowaniu dzieci. Zbliżam się do końca tej lektury i zdjęcia o których wspominano że nie są wszystkie jak z albumu sam autor we wstępie wyjaśnia, że umieścił specjalnie sporo takich aby pokazać jak należy uniknąć niektórych błędów w robieniu zdjęć w tym przypadku - dzieci, które są niewątpliwie bardzo wdzięcznym, ale i jednocześnie dość trudnym przedmiotem fotografii.
W tej książce Andrzej Mroczek bardzo przyjaznym językiem opisuje także podstawy ekspozycji pokazując także i ustawienia jakimi zdjęcia były robione ale całkowicie przychylam się do przedmówców, że na początek na prawdę bardzo dobre są obie pozycje Petersona.

Rycerz
08-07-2008, 13:43
Tobie jest potrzebny ALBUM ZE ZDJĘCIAMI:) Wiedza jaka jest ww książkach jest zbędna:)

he he...żartujesz prawda??
książki ekspozycja bez tajemnic i czas bez tajemnic to podstawa i należy je przeczytac...wtedy wszystko się w głowie otworzy i poukłada...
albumy należy oglądac ale żeby zrozumiec dlaczego jest tak a nie inaczej -na zdjeciach uznanych fotografów - musisz miec wiedzę i opanowane podstawy i żelazne zasady...
bez tego wiele nie zrozumiesz...
szkoda czasu i sił na nieudane próby jesli możesz skorzystac z czyjegos doswiadczenia za 40zł...MZ nie warto oszczędzac...należy przeczytac jak najwięcej książek!!!

maciekjak
08-07-2008, 13:58
... jesli możesz skorzystac z czyjegos doswiadczenia za 40zł...MZ nie warto oszczędzac...należy przeczytac jak najwięcej książek!!!

zgadzam się w 100%

Patryk Salczyński
08-07-2008, 20:24
he he...żartujesz prawda??
książki ekspozycja bez tajemnic i czas bez tajemnic to podstawa i należy je przeczytac...wtedy wszystko się w głowie otworzy i poukłada...
albumy należy oglądac ale żeby zrozumiec dlaczego jest tak a nie inaczej -na zdjeciach uznanych fotografów - musisz miec wiedzę i opanowane podstawy i żelazne zasady...
bez tego wiele nie zrozumiesz...
szkoda czasu i sił na nieudane próby jesli możesz skorzystac z czyjegos doswiadczenia za 40zł...MZ nie warto oszczędzac...należy przeczytac jak najwięcej książek!!!

Chyba mnie niezrozumiałeś :) To co napisałeś popieram w 100% dla pewności przeczytaj wszystkie posty!!! Pozdrawiam!!!!!

adamouse
12-07-2008, 00:36
A ja uważam, że warto pamiętać, by nie poświęcać więcej czasu na czytanie o technice robienia zdjęć niż fotografowanie ;)
Jak będziesz czytał książkę od deski do deski, to zanim wyjdziesz z aparatem, połowę zapomnisz.
Warto ćwiczyć to, o czym czytamy.
Książka Petersona o ekspozycji jest imho bardzo dobra, ale powinna stanowić wstęp do własnego fotografowania i eksperymentów. Warto poznać te "żelazne zasady", by w przyszłości świadomie podejmować deycję o stosowaniu się do nich lub nie i wiedzieć, jakich efektów można się po zastosowaniu lub złamaniu spodziewać.
Mi osobiście fragmentami bardzo podobały się obie książki Scota Kelby Digital Photography Book (widziałem ostatnio, że wyszło polskie tłumaczenie pod bufoniastym tytułem Sekrety mistrza fotografi cyfrowej czy jakoś tak) - mi odpowiada jego styl, a Photoshop user TV oglądam z dużą radochą ;)

Dobre książki pisze też John Shaw, mam dwa jego tytuły: Nature Fotography Field Guide (bardziej techniczna) i Focus on Nature (zdecydowanie mniej techniczna i wg mnie lepsza). Jak pisze Shaw - technikę trzeba mieć opanowaną, by nam nie przeszkadzała. Książki są z czasów filmu, kiedy tym bardziej technika była istotna, kiedy nie można było sprawdzić poprawności ekspozycji na histogramie czy ostrości na powiększeniu LCD. W tym samych obszarze mieści się pozycja NG Krajobrazy i Przyroda - dla mnie rozczarowanie - ładne zdjęcia, ale jakoś mnie nie urzekła ta historia...
Fajnym ebookem o foceniu natury jest też Landscapes of the spirit, ale to album a nie poradnik - wg mnie warto też podglądać rezultaty pracy innych. Do kupienia za jedyne 15$: http://www.williamneill.com/books/spirit3.html

Mroczek - ten tytuł czytałem wielokrotnie, do dzisiaj czasem sięgam, bo fajnie gościu pisał. Ale imho ta książka, w wydaniu które mam, jednak się zestarzała (i nie chodzi mi o fakt, że kartki się rozkleiły). A może po prostu zbyt wiele książek po niej przeczytałem? Tym niemniej jest na półce i nawet czasem ją wyciągam tak z raz na rok, by powspominać czas robienia zdjęć Zenithem i fascynacji opisywanej tam technologii... Trochę wody upłynęło od tego czasu.

Obecnie czekam na kilka nowych tytułów, zamówiłem sobie ostatnio The Moment it clicks nadwornego fotografa Nikona, mam nadzieję, że będzie tak dobra jak ją ludzie chwalą. Kupuję głównie w Amazonie, empik to biedny krewny w zakresie fotografii, jednak literatura EN ma dużo więcej pozycji do zaoferowania.

Jeżeli akcpetujecie też ebooki, to z książek stricte technicznych o aparatach sądząc po posiadanym przeze mnie egzemplarzu Complete Guide to Nikon D200 spokojnie można polecać Thoma Hogana (www.bythom.com).

miodzik
13-07-2008, 16:37
A ja uważam, że warto pamiętać, by nie poświęcać więcej czasu na czytanie o technice robienia zdjęć niż fotografowanie ;)


Zdecydowanie popieram, zwłaszcza, że czytając Petersona on sam zachęca do odłożenia książki i złapania za aparat w celu przetestowania przeczytanych wiadomości.

Ale chciałbym się zapytać szanownych forumowiczów, czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat książek Witolda Dederki "Przedmiot rzeczywisty i jego obraz" oraz "Światło i cień w fotografii"? Przymierzam się do kupna obu pozycji ale chiałbym poznać ewentualne opinie czytelników tych książek.

kot.paskowy
13-07-2008, 19:35
Aż dziw bierze, że nikt nie wymienił książki Płażewskiego "Fotografowanie nie jest trudne". Książka stara (mam wyd. z lat 70), w całości traktująca o fotografii analogowej i to w czasach, kiedy automat nie istniał ;) Jeśli chodzi o podstawy pracy w manualu bardzo pomocna, jeśli chodzi o fotografię czarno-białą - jeszcze bardziej. Przez to, że traktuje o fotografii od camery obscura pozwala zrozumieć cały proces powstawania zdjęcia, który w fotografii cyfrowej tak naprawdę niewiele się różni. Informacje o balansach bieli, filtrach do fotografii kolorowej (i nie tylko), matrycach itd. bezboleśnie można znaleźć nawet na tym forum czy w milionie innych książek. Ale nie widziałam jeszcze współczesnej książki, z której możnaby było się tyle dowiedzieć o manualu i o tym, jak to wszystko tak naprawdę działa. Dostępna na allegro za grosze.

mOSAd
15-07-2008, 11:50
A ja napiszę coś, co dla niektórych pewnie będzie mocno kontrowersyjne, ale według mnie, nie ma potrzeby czytania książek o *technice* fotografii sprzed ery cyfrowej. Podkreślam - o technice. Przyczyna jest prosta. Według mnie, zupełnie gdzie indziej był położony nacisk na sprawy technikaliów. Jasne, że dowiemy się różnych ciekawych rzeczy o tym, jak naświetlać klisze, jak slajdy, jakich filtrów barwnych użyć, jak długo moczyć negatywy, w jakiej kąpieli, czym mieszać, jak przechowywać, jak skanować, jak reprodukować, jak.... Tylko po co? Część tej wiedzy tylko zaciemnia proste rzeczy. Powiem więcej, część może być na tyle nieaktualna, że wręcz błędna, a raczej - najczęściej może być błędnie interpretowana. W nowo napisanych książkach dotyczących techniki fotografowania, powinno znaleźć się dokładnie to i tylko to, co przy obecnym poziomie technologicznym jest wymagane do zrobienia dobrych zdjęć.
Oczywiście sama technika to nie wszystko i zdarza się, że właśnie to co jest poza tą techniką, jest najlepiej ujęte właśnie w tych starszych książkach. Ale sięgnąłbym do nich dopiero na końcu - znając już podstawy, tak by móc odfiltrować potrzebne informacje od szumu danych nam niepotrzebnych.

kot.paskowy
15-07-2008, 14:42
Jeśli chodzi o Płażewskiego (bo ze starych książek tylko to miałam w ręce) - pozwolę się nie zgodzić. Jasne - jest tam mowa o wielu zupełnie zbędnych i abstrakcyjnych wynalazkach typu dalmierz, lustrzanka dwuobiektywowa czy lampa błyskowa z żarówką jednorazowego użytku, a do zdjęć dziennych poleca się błonę o czułości ISO 50. Można to jednak potraktować jako świetny wykład z historii fotografii, bo klasyczne lustrzanki pojawiają się tam jako aparaty najbardziej zaawansowane. Od tej pory bardzo wiele się zmieniło, ale zasady pozostały te same. Zmienił się sposób utrwalania obrazu i ilość "bajerów", ale konstrukcja aparatu jako takiego nie.

Właśnie po raz drugi czytam tę książkę (pierwszy raz miał miejsce, gdy lat mając naście odkryłam ukrytego głęboko w szafie Zenita - gdyby nie to wydarzenie pewnie nie pisałabym na tym forum) i zaskakuje mnie ona swoją aktualnością. Może jestem skrzywiona, ale uważam, że lepiej najpierw dobrze opanować tryb całkowicie manualny, bo to on jest relatywnie prosty (ostrość, czas, przysłona), a potem, gdy już wiemy co do czego służy i jakie daje efekty, dążyć do ew. automatyzacji gdy nie mamy 5 min. na ustawienie wszytskich parametrów, niż gubić się w gąszczu funkcji oferowanych przez współczesne cyfrówki lub bezmyślnie przestawiać tryby tematyczne (że o auto nie wspomnę).

adamouse
18-07-2008, 15:25
Filtracja jest prosta: nie czytasz części poświęconej filmowi. Albo czytasz i "stosujesz odpowiednio" (jak mi ostatnio tłumaczył prawnik ten zwrot zostawia szeroko otwartą bramę w umowię, ale to zupełny offtopic).

Choćby wspomniana przeze mnie książka Nature Photography Field Guide Johna Shaw-a - książka z 2000 roku, zdecydowanie z czasów negatywów i diapozytywów.
Poza rozdziałami Film, Pushing Film i częściowo filters - nadal aktualna.
Światłomierze działają jak działały, nadal wymagając naszej korekty i krytycznego podejścia, obiektywy nadal mamy szerokokątne, tele, makro, zoomy, stałki, PC itd, ekspozycja jest nadal kluczowa, opierając się o te same elementy, zasady kompozycji się nie zmieniły. Nawet można znaleźć analogie między ISO z filmu i ISO z matrycy - kiedyś forsowanie dawało nam ziarno, teraz mamy szumy - nadal płaci się cenę za wyższą czułość...

Fotografia cyfrowa z jednej strony dała nam ogromną swobodę, dzięki możliwości darmowego eksperymentowania z obrazem. Z drugiej strony mocno nas ograniczyła w zakresie możliwości wpływania na efekt przez dobór materiału światłoczułego - przecież teraz by go zmienić, trzeba zmienić puszkę. A że ludziom brakuje tyh możliwosci, to czasem posuwają się do imitacji efektu, którego nie daje cyfra, choćby przez softy przerabiające zdjęcie tak, by wyglądało jak Velvia czy inny Ektachrome (np. Alienskin Exposure (http://graphicssoft.about.com/od/pluginsfilterseffects/gr/asexposure.htm)).

mOSAd
20-07-2008, 16:14
Ale... nie dowiesz się co to jest AUTO ISO, czym się charakteryzuje resejestracja światła i barw przez matrycę - ba! jak poczytasz o negatywach barwnych, czy czarno-białych, czy slajdach, to możesz wynieść mylne wnioski, co do tego jak najlepiej naświetlać zdjęcia. Nie dowiesz się, co to są *pliki* RAW, czym się charakteryzują i dlaczego i kiedy warto je stosować. Nie dowiesz się nic o metodach konwersji *plików* kolorowych do czarnobiałych, o tym, że istnieje funkcja Active-D Lightning czy podobana zachowująca światła w Canonie, które znacząco wpływają na rejestrację obrazu. Nie dowiesz się mnóstwa innych rzeczy, które dzisiaj są codziennością i z nich sie korzysta (na przykład histogram, według którego, wprowadzamy często korekty do wskazań światłomierza). O balansie bieli dowiesz się rzeczy, które już są nieaktualne, gdyż ustawiamy go programowo, a nie przez zastowsowanie filtrów kolorowych. Oczywiście podstawy dotyczące oświetlenia, pomiaru, ustalenia dobrych parametrów ekspozycji (tutaj są różnice dla lustrzanek cyfrowych), dobór ogniskowych (znów są różnice!), czy wybór sprzętu do konkretnych zastosowań (jak wyżej) w dużej mierze się pokrywają, ale czasem zupełnie nie.

Według mnie po te pozycje można/należy sięgnąć dopiero wtedy, gdy już mamy opanowane podstawy dostępne w aktualnej literaturze. Gdy mamy opanowany w miarę aparat, rozumiemy wszystkie pojęcia, wprawnie robimy zdjęcia. Wtedy, gdy pragniemy *zgłębić* naszą wiedzę, a nie ją uzupełniać od początku. Starsze pozycje są szczególnie wartościowe, ze względu na zwrócenie uwagi na niuanse i aspekty oświetlenia, które nie są zawarte w podręcznikach. Ze względu na wieloletnie doświadczenie fotografów, którzy zechcieli się wiedzą podzielić. Ale nie ze względu na podstawy obsługi dzisiejszego sprzętu. Oczywiście mowa tutaj tylko o pozycjach dotyczących samej techniki, a nie nauki patrzenia, fotografowania, doboru tematów, środków wyrazu itp. To się nie zmieniło.

mOSAd
20-07-2008, 16:30
Fotografia cyfrowa z jednej strony dała nam ogromną swobodę, dzięki możliwości darmowego eksperymentowania z obrazem. Z drugiej strony mocno nas ograniczyła w zakresie możliwości wpływania na efekt przez dobór materiału światłoczułego - przecież teraz by go zmienić, trzeba zmienić puszkę. A że ludziom brakuje tyh możliwosci, to czasem posuwają się do imitacji efektu, którego nie daje cyfra, choćby przez softy przerabiające zdjęcie tak, by wyglądało jak Velvia czy inny Ektachrome (np. Alienskin Exposure (http://graphicssoft.about.com/od/pluginsfilterseffects/gr/asexposure.htm)).

To nie tak. To ludzie wymyslili te filmy, by odwzorowywały rzeczywistość tak, jak oni sobie tego życzyli. Teraz środkiem do tego, są suwaki, pluginy, zestawy ustawień, które stosujesz w programie graficznym. A to, że dany efekt z klisz analogowych otrzymujemy w ten czy inny sposób, to po prostu tak te filtry nazwano. Siła przyzwyczajenia ludzi jest ogromna i dlatego powstały filtry emulujące konkretne kolorystyki. Ale to nie jest tak, że cyfra nie daje efektów takich jak analog. Daje takie efekty, tylko nie "domyślnie", a trzeba sobie pokręcić suwaczkami. Daje o wiele większe możliwości. Nie masz 5-15 typów filmów, które mogłes założyć, a masz tysiące możliwości wyboru własnego "filmu", który pokoloruje zdjęcia, tak jak chcesz. Zmiana puszki? Po co? Żeby zasymulować działanie filmu? Nawet najprostsze lustrzanki zrobią to wystarczająco dobrze. Do części korpusów można wgrywać tzw. krzywe (czy profile) kolorów. Możesz mieć jednocześnie krzywą Velvii, Ektachrome, jakiegoś ORWO, czy innego filmu. Wybrać na każde zdjęcie inną krzywą, lub zrobić to potem na komputerze! Zrób to prosto w analogu! Chodzi o coś innego. Chodzi o rozwój technologii - cyfrowe matryce cały czas są ulepszane (negatywy były przez dziesięciolecia - dzisiejsza Velvia to chyba nie jest wytwór z lat 30-tych), zatem dopiero zbliżają się do tego co można uzyskać ze slajdów. Za 5-10-15 lat, nie będzie wątpliwości, że matryce cyfrowe rejestrują już doskonalszy obraz niż negatywy i slajdy. Wtedy rejestracja analogowa straci sens praktyczny, a pozostanie jedynie ciekawostką, czy będzie używana w jakimś niszowym zastosowaniu.

malyd77
20-07-2008, 19:20
Panie i Panowie
Mam sporo książek na temat fotografii
ale ostatnio dostałem od żony super materiał szkoleniowy dla wszystkich
którzy zaczynają lub już co nieco wiedza na temat fotografowania
"National Geographic - Multimedialna Szkoła Fotografii"


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (www.fotosik.pl)

Jest to materiał zamieszczony na 4 płytach CD z lektorem, prezentacjami, symulacjami itp.
Polecam wszystkim, naprawdę warto zainwestować w to.

Tak z ciekawości jest to jeszcze gdzieś do zdobycia.?

adamouse
20-07-2008, 20:36
mOSad: po części się z Tobą zgadzam, choć jak widać po konwersacji nie do końca ;)

Czytam Twoją wypowiedź jako entuzjasty fotografii cyfrowej, a wynika z niej, że aparat cyfrowy daje pełną kontrolę nad uzyskanym obrazem, jak rozumiem w opozycji do procesów sprzed czasów DSLR.

Kiedyś proces był inny, ale nadal mogłeś mieć nad nim pełna kontrolę. Przykład? Choćby przez stosowanie systemu strefowego w B&W miałeś kontrolę nad tym, czego można było oczekiwać po końcowym zdjęciu, poczynając od pomiaru kontrastu przed zdjęciem, dobór negatywu, sposobu wywoływania go, po dobranie papieru pod powiększalnikiem...
Zgadzam się z Tobą, że prawdopodobnie fotografia tradycyjna zniknie wyparta przez cyfrę, z uwagi na oczywiste zalety cyfrówek (choćby praktycznie zerowy koszt każdego eksperymentu foto, dzięki uniknięci ukosztów materiałów i labu). Fotografia tradycyjna może zostanie w kręgu zainteresowań artystów, podobnie jak dzisiaj takie tradycyjne techniki jak guma. Nie zgadzam się absolutnie z tezą, że fotografia cyfrowa "Daje o wiele większe możliwości". Mając dobrze naswietlony kadr, możesz go sobie dopieszczać suwakami, lub nawet zmienić charakter zdjęcia przez bardziej ingerujące w obraz operacje. Nie ma znaczenia tutaj, czy obraz został pierwotnie zarejestrowany na matrycy, czy na slajdzie a potem zeskanowany przed wrzuceniem do PS-a.

A może po prostu nie mogę się pogodzić z myślą, że ktoś może sugerować, iż czytanie starszych książek o fotografowaniu (a kilka z nich cenię wysoko) jako czynność szkodliwą dla początkującego amatora pstrykania metodą inną niż point and shot.

Last but not least: Nie używam autoiso, brrr, obrzydliwe ;)

malyandrzejek
22-08-2008, 09:08
http://helion.pl/ksiazki/seknow.htm

Nowa książka Scotta Kelbyego juz dostępna....myślę, że warto kupić... "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Nowe ujęcia Scotta Kelbyego"...

Charles
22-08-2008, 09:49
Mysle, ze zamiast wydawac pieniadze na ksiazki z serii... XXX sekretow/porad etc. lepiej juz kupic np. "Okiem fotografa" i "Kolor" M.Freemana. Mysle, ze po ich lekturze troche zmieni sie patrzenie na swiat i wzrosnie nasza kreatywnosc. Ksiazki ukazaly sie na naszym rynku stosunkowo niedawno.

Ja bardzo goraco polecam ksiazke, ktora ukazala sie w wyd. Focall Press " Perception and imaging " R.Zakia w ramach renesansu psychologii Gestalt w fotografii. Jest dostepna w ksiegrnii internetowej F5. Ehh zeby u nas wychodzilo tyle ksiazek, co na rynku amerykanskim:)

bahuone
22-08-2008, 13:54
Tak z ciekawości jest to jeszcze gdzieś do zdobycia.?

ja to mam na cd pobrane z neta:D bardzo fajne i wiele mozna sie z tego nauczyc:D czesto z tego korzystam:D w sumie to moja pierwsza pomoc w dziedzinie fotografii z jakiej korzystam i dalej do niej porwacam

martuf
22-08-2008, 14:37
mam jego poprzednią część, jeżeli napisana w podobny sposób to na pewno kupię (jak tylko pojawi się w empiku to sprawdzę)

mp_
01-09-2008, 12:33
Witam,

widziałem sporo ciekawych pozycji w tym wątku ale nie przeczytałem całego tematu. Jeśli ktoś wczesniej o tym nie pisał to mogę dodać jeszcze swoje 3 grosze na temat tego co warto przeczytać:
"korekcja i separacja" Dan Margulis - moim zdaniem najlepsza książka o korekcji koloru w PS, przeznaczona dla tych którzy znają już program i podstawowe zagadnienia związane z kolorem.

maciekjak
02-09-2008, 21:27
poszukuję jakieś dość poważnej/dobrej pozycji o portretach, ktoś może polecić coś ciekawego ???
Fotografia portretowa - 100 rad i pomysłów - przeczytałem i jakoś nie jestem zachwycony
Szkoła fotografowania. Ludzie i portrety - dość niezła

mini21
02-09-2008, 23:25
Ja też się zawiodłem na książce "Fotografia Portretowa-100 rad i pomysłów".
Myślałem, że będzie trochę lepiej opisane poszczególne sytuacje zdjęciowe i przede wszystkim liczyłem na schematy oświetlenia danej sceny.

Jednak książka może być pewną inspiracją i skarbnicą pomysłów.

Osobą, które dopiero zaczynają przygodę z fotografią portretową mogę ją szczerze polecić.

maciekjak
03-09-2008, 09:20
Ja też się zawiodłem na książce "Fotografia Portretowa-100 rad i pomysłów".
Myślałem, że będzie trochę lepiej opisane poszczególne sytuacje zdjęciowe i przede wszystkim liczyłem na schematy oświetlenia danej sceny.

Jednak książka może być pewną inspiracją i skarbnicą pomysłów.

Osobą, które dopiero zaczynają przygodę z fotografią portretową mogę ją szczerze polecić.

możesz polecic do portretów coś bardziej profi ???

martuf
03-09-2008, 10:09
ostatnio zakupiłem "Pracownia fotograficzna - Portrety" i uważam, (IMO) że jest to książka, z której można się wiele dowiedzieć w temacie portretów (przynajmniej ja się dowiedziałem :) )

koti_on23
09-09-2008, 13:21
a czytał może ktoś fotografia cyfrowa Ben Long

markB
10-09-2008, 16:17
Mam coś takiego, ale tam jest ogólnie o wszystkim. Czyli raczej dla tych co rozpoczynają przygodę z fotografią.

markB
10-09-2008, 16:20
Mysle, ze zamiast wydawac pieniadze na ksiazki z serii... XXX sekretow/porad etc. lepiej juz kupic np. "Okiem fotografa" i "Kolor" M.Freemana. Mysle, ze po ich lekturze troche zmieni sie patrzenie na swiat i wzrosnie nasza kreatywnosc. Ksiazki ukazaly sie na naszym rynku stosunkowo niedawno.

Ja bardzo goraco polecam ksiazke, ktora ukazala sie w wyd. Focall Press " Perception and imaging " R.Zakia w ramach renesansu psychologii Gestalt w fotografii. Jest dostepna w ksiegrnii internetowej F5. Ehh zeby u nas wychodzilo tyle ksiazek, co na rynku amerykanskim:)

IMO tłumaczenie "Okiem fotografa" napisane jest zbyt "naukowym" językiem i w niektórych miejscach jest ciężkostrawne.

maciekjak
11-09-2008, 12:55
orientuje się ktoś, czy zostałą wydana książka Real World Adobe photoshop Cs2, wszędzie znajduje tylko do wersji Cs lub Cs3, jak sie ma książka Real World Adobe photoshop Cs do nauki PS CS2 ???

pinio
11-09-2008, 12:59
orientuje się ktoś, czy zostałą wydana książka Real World Adobe photoshop Cs2
Tak, była wydana: http://helion.pl/ksiazki/rwapc2.htm

zurek17
13-09-2008, 15:37
Poszukuję książki związanej z fotografią portretowa , a przede wszystkim z posługiwaniem się światłem w niej. Zna ktoś jakiś ciekawy tytuł?

piko
15-09-2008, 21:23
jaki język?

maciekjak
16-09-2008, 12:21
z tego co widze to z polskojęzycznych o portrecie nic ciekawego chyba nie ma :(


Piko po angielsku możesz cos polecic w tym temacie ??

Kraftsman
16-09-2008, 12:34
a ja bym chciał to:
http://www.empik.com/produkt;jsessionid=AD141BCE0EC754857B2167CBCF7B68B 7.portal42?productId=2550872


Czytałem. Świetne, ale nie dotyczy to podstaw fotografii. To rewelacyjny praktyczny podręcznik oświetlania.

Pavvel
16-09-2008, 13:06
"Fotografia Portretowa 100 rad i pomyslow" wydaje sie byc dobra ksiazka do nauki tego dzialu fotografii. Ja " nadzialem " sie na " Fotografia portretowa " Czaplinskiego - ksiazka nastawiona autopromocyjnie , ktora zawiera bardzo malo wskazowek.

Wiem, że odpowiadam na starego posta, ale może "ku przestrodze" :) Książka Czaplińskiego ogólnie fajna, ale zupełnie ma się nijak, jeśli szuka się jakiś porad dotyczących technik. Dobrze, że nie droga ;) Mam, przeczytałem i .... chyba to będzie na tyle jeśli chodzi o tą pozycję ;)

Pierwsza wspomniana pozycja jest jak najbardziej fajna. Wiele przykładów, pomysłów. Da się coś wynieść.

Sam obecnie szukam jakiejś przyzwoitej książki o obróbce cyfrowej (trza poznać wroga ;P ), ale ciężko coś znaleźć. Jak już mniej niż połowa książki jest opowieścią o różnicy pomiędzy paskiem a deklem, to znowu tylko o konkretnej wersji PSa. A ja szukam czegoś bardziej ogólnego, o samej technice. Nie potrzebuję wiedzieć gdzie w menu znaleźć taki a taki suwak, bo sobie go znajdę sam. Potrzebuję wiedzieć, że mam takiego suwaka szukać :)


Pzdr,
Pavvel

piko
17-09-2008, 09:10
z tego co widze to z polskojęzycznych o portrecie nic ciekawego chyba nie ma :(


Piko po angielsku możesz cos polecic w tym temacie ??

np "master lighting techniques for portrait photographers" c. Gray. Wlasnie zamowilem na amazonie. Widzialem wcxesniej pdf-a i jest niezla. Dodatkowo amazon poda ci kilka innych. Ksiazki po ok 20$. Wysylka ok 10$

Rycerz
17-09-2008, 09:37
Sam obecnie szukam jakiejś przyzwoitej książki o obróbce cyfrowej (trza poznać wroga ;P ), ale ciężko coś znaleźć. Jak już mniej niż połowa książki jest opowieścią o różnicy pomiędzy paskiem a deklem, to znowu tylko o konkretnej wersji PSa. A ja szukam czegoś bardziej ogólnego, o samej technice. Nie potrzebuję wiedzieć gdzie w menu znaleźć taki a taki suwak, bo sobie go znajdę sam. Potrzebuję wiedzieć, że mam takiego suwaka szukać :)


Pzdr,
Pavvel

a ja miałem podobny problem i kupiłem przypadkiem taką książkę http://merlin.pl/Kompedium-fotografii/browse/product/1,571887.html#fullinfo i zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie! wszystko prawie o cyfrowej technice ale inteligentnie ;)
polecam!

Pavvel
22-09-2008, 02:02
No więc (bo nie zaczyna się zdania od więc ;) ) stałem się posiadaczem kilku "Kelbich". Może kolekcję założę ;). Na razie mi się podobają, zobaczymy co będzie po przeczytaniu. I mają to, czego zawsze oczekuję po książkach - poważne potraktowanie czytelnika. Obrazując na książkach o programowaniu - jeśli kupuję książkę o programowaniu w asemblerze, to na litość, naprawdę potrafię włączyć komputer i zainstalować system...

Podoba mi się język autora. I bardzo do mnie trafia sposób opisania procesu, który przedstawia. I.. widać że wie, o czym pisze :)

Pzdr,
P.

Ps. Odradzam wizytę w nowej księgarni technicznej (dla Krakusów - bo o Krakowie mówię). Na Podwalu było znacznie fajniej. Teraz jest ciasno, ponuro, nie ma nawet nastroju by wziąć książkę do ręki i ją przeglądnąć....

koniksk
23-09-2008, 10:05
Może troche głupie pytanie ale poszukuję czegoś o Capture NX albo ogólnie o obróbce zdjęć. Większość tych książek, które polecacie jest typowo dla Photoshopa. Nie chciałbym wydawać iluś tam zł na coś co mi sie przyda w 20%. Czy są jakieś pozycje ogólne o obróbce albo typowo o CNX. Szukałem ale nie znalazłem, macie coś?

Pavvel
23-09-2008, 10:49
Jedynie co znalazłem, to parę tutoriali w sieci. Choć przyznaję, nie szukałem jakoś szczególnie dogłębnie.
Mimo wszystko uważam, że jak kupisz coś o jakiejkolwiek "wywoływarce" rawów, to wykorzystasz więcej, niż 20%. Wiadomo, nie 100%, ale z 80% się da :)

Rynek zna niestety tylko Photoshopa :(. Mam jedną książeczkę (żeby nie powiedzieć broszurkę) do Gimpa, ale jest słabiutka.

Pzdr,
P.

jacek dr
23-09-2008, 14:49
tu znalazłem fajną stronke może coś znajdziesz dla siebie-http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=16831

markB
25-09-2008, 17:34
Są książki Bena Longa: http://www.amazon.com/Real-World-Nikon-Capture-NX/dp/0321553594/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1222355868&sr=1-1
http://www.amazon.com/Real-World-Nikon-Capture-NX/dp/0321489993/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1222355868&sr=1-2
i Hagena: http://www.amazon.com/Nikon-Capture-NX-After-Shoot/dp/0470409266/ref=sr_1_4?ie=UTF8&s=books&qid=1222355868&sr=1-4,
a także tutoriale na CD/DVD Vincenta Versace: http://www.camerabooks.com/Products/Nikon-Capture-NX--Unleashing-the-Raw-Power-of-Capture-NX-by-Vincent-Versace--(THREE-tutorial-DVDs)__CAPTURENXVINCENTVERSACEDVD.aspx
i Jasona Odella: http://www.luminescentphoto.com/capturenx.html
Wszystko w języku angielskim.

RobuR_RR
28-09-2008, 19:15
Ja mam RADOŚĆ fOTOGRAFOWANIA na allegro zakupioną, fajna książka tylko żle się ją czyta wieczorami przy świetle żarówki, pisana jest błyszczącym drukiem na czarnym papierze i oczy bolą, a poza tym sam bym poczytał jeszcze jakieś ciekawe pozycje...

RobuR_RR
28-09-2008, 19:42
a teraz kupuje na allegro Bryana Petersona dwie pozycje, miał na początku ktoś racje, że 70 zł za dwie książki. Mam nadzieję, że dużo sie z nich nauczę!!!
Pozdrawiam.

mOSAd
28-09-2008, 23:54
Acha, żeby nie było, ze odradzam czytanie starych książek... Gorąco polecam np. pozycję pt. "Nauka o fotografii", której autorem jest Andreas Feininger. Jest tam wszystko co dotyczy samego fotografowania, odpowiedzi na pytania "po co?", "dlaczego", "jak". Jest na przykład dużo ciekawych informacji o tym jak postrzegamy kolory, dlaczego jedne ich zestawienia sprawiają silniejsze wrażenie od innych. Jest o tym jak perspektywa wpływa na wyraz zdjecia. Dowiemy się mnóstwo o świetle, jego rodzajach oraz istocie. Ale brak aktualnych danych dotyczących nowych technik fotografowania. Dlatego polecam tę lekturę każdemu, ale *po* zaznajomieniu się z podstawowymi terminami z dzisiejszych książek. Inaczej będzie to lektura ciężka i często niezrozumiała. Jest to książka dla początkujących (ale nie tylko), ale takich, którzy już *poszukują*, a nie dopiero co nabyli aparat. I taką właśnie widzę rolę starych podręczników do fotografii. Są bardzo przydatne, ale nie jako pierwsze, ale jako drugie źródło wiedzy. Po które warto sięgnąć wtedy, gdy już wydaje nam się, że umiemy robić zdjęcia, ale szukamy wiedzy jak je robić lepiej.


Nie zgadzam się absolutnie z tezą, że fotografia cyfrowa "Daje o wiele większe możliwości". Mając dobrze naswietlony kadr, możesz go sobie dopieszczać suwakami, lub nawet zmienić charakter zdjęcia przez bardziej ingerujące w obraz operacje. Nie ma znaczenia tutaj, czy obraz został pierwotnie zarejestrowany na matrycy, czy na slajdzie a potem zeskanowany przed wrzuceniem do PS-a.


I tu się mylisz. Poczytaj sobie o formacie RAW, czy dla Nikona: NEF. Dowiesz się, że bez utraty danych możesz z raz zrobionego zdjęcia wydobyć zupełnie odmienne informacje. Przykład to niedoświetlenie lub prześwietlenie zdjęcia nawet w granicach +/- 2EV, czy praktycznie dowolna zmiana balansu bieli, którą na skanie wykonasz, ale wiąże się to z utratą danych. Tak nierozumiane AUTO ISO, jest genialną opcją, której nie masz w analogu - bo tam przed zrobieniem zdjęcia musisz się zastanawiać nad tym, jakie warunki za chwilę będziesz fotografował. Jeśli na miejscu okaże się, że warunki są inne, bądź zmieniają się w trakcie fotografowania, to pozostaje rezygnacja ze zdjęć. Przy opcji AUTO ISO i najnowszych matrycach zastosowanych w aparatach D3, czy D700, nie interesuje Cię na jakie warunki trafisz - obraz masz pozbawiony szumów i praktycznie taki sam w bardzo dużym zakresie (np. ISO 100-3200). ISO dobierzesz sobie sam na miejscu, lub wybierze je za ciebie automatyka aparatu. Zawsze możesz robić zdjęcia z najwyższą, dostępną w zadanych warunkach, jakością. Nie grozi Ci już sytuacja, że będziesz robił zdjęcia na kliszy ISO 50 do fotek w słońcu, przypadkowo spotkanej dziewczynie w kawiarni. Czy odwrotnie, na czarnobiałej wysokoczułej i wysokoziarnistej błonie, nie uwiecznisz nagle marszu nagich idących kobiet w południe przez miasto. Jeśli do tego dorzucimy takie drobiazgi jak wbudowana lampa błyskowa o zmiennej mocy (co nie było kiedyś chyba powszechne) oraz natychmiastowy podgląd wykonanego zdjęcia wraz z histogramem i to Cię nadal nie przekonuje, że cyfrowa technika daje większe możliwości "wykonania" dobrego zdjęcia, to ja już nie mam więcej argumentów. Nie mówię o tym, że nie można tych zdjęć wykonać techniką analogową. Oczywiście, że można. Tylko ich byś nie zrobił. Dlaczego? Ano dlatego, że wymagają one przygotowań. A to filtr żółty wypadałoby założyć, a to kliszę zmienić, a to okaże się, że mimo wszelkich starań, popełniłeś błąd w ustawieniach aparatu i źle naświetliłeś to zdjęcie, a mimo, że obiekt byłby jeszcze dostępny do dobrego sfotografowania przez kolejną minutę - Ty tego nie wiesz, że popełniłeś błąd, bo zdjęcie zobaczysz dopiero po wywołaniu negatywu! No chyba że masz szczęście i masz ze sobą akurat to co potrzeba. Ja rozumiem, że z punktu widzenia fotografa studyjnego, czy może dokładniej - kreującego warunki sceniczne, nie ma znaczenia czy pracujesz na cyfrze, czy na analogu. Ale to często nie my decydujemy o tych warunkach, a w reporterce, którą uprawia sporo osób, wpływ na nie jest często żaden.

Jeszcze taki przykład z życia wzięty - noszę ze sobą aparat, w pracy akurat pojawiła się koleżanka w nowej fryzurze, postanowiłem to uwiecznić - dość ciemno, ale na ISO 1600, f/1.8, 1/60s dam radę. W pobliżu okna będzie dobrze. Na przerwie obiadowej wybieram się na miasto, akurat moją uwage zwraca okolica lodziarni, ładnie rozłożone parasole, sprzyjająca kompozycja tłumu. Cyk, powiedzmy: ISO 200, f/7.1, 1/250. Wieczorem wybieramy się na kręgle - tu już warunki koszmarne, więc analog zawiódłby dość mocno, ale D700 daje radę. ISO 2000-3200, f/1.4-2.0, 1/80s-1/200s. Czasem z lampą, czasem bez - bo włączono fajne ultrafioletowe światło. Potem bilard, mocne światło znad stołu, ciemność dookoła - ale też można coś uwiecznić ciekawego. Być może unikalnego?
Jeden aparat, jedna matryca. Przy fotografii analogowej musiałbym się chyba nieźle napocić, żeby tego samego dnia, czasem zmęczony pracą, wykonać poprawnie zdjęcia w każdych z tych warunków. Raczej nie wykonałbym ich wcale, lub nastawił się na jedną z tych sytuacji. Co lepsze, w każdych z tych warunków mogę natychmiast sprawdzć efekt końcowy, ewentualnie skorygować pomyłkę. To nadal nie sa większe możliwości?

No, ale dość chyba już na ten temat. Niech lepiej pojawi się więcej interesujących pozycji książkowych.

arturs
04-10-2008, 15:18
Witam..
Mam pytanie odniśnie książki "Światła i cienie w fotografii" Autor: Karpiłowski Leonard (nie Dederko) wyd. 2008 http://www.wnt.pl/product.php?action=0&prod_id=959&hot=1
To nowa pozycja, z tego co widzę po opisach (np. http://www.sredniformat.pl/index.php?id=50,403,0,0,1,0, http://merlin.pl/Swiatla-i-cienie-w-fotografii_Leonard-Karpilowski/browse/product/1,589647.html#fullinfo) może być całkiem ciekawa - czy może ktoś zetknął się już z tą książką na żywo i coś może napisać?
Pozdrawiam

maciekjak
07-10-2008, 14:29
miał ktoś do czynienia z tymi pozycjami http://www.bookoff.pl/product-pol-24-Posing-Techniques-for-Photographing-Model-Portfolios.html,
http://www.bookoff.pl/product-pol-98-Lighting-and-Posing-Techniques-for-Photographing-Women.html

maciej_j
21-10-2008, 22:30
Sporo ciekawych pozycji sie przez wątek przewinęło.
Mam pytanko czy są jeszcze tak dobrzy ludzie na Forum i wrzucą na ftp albo podeslą jakiegoś dobrego linka do Michael Freeman "Fotografia Studyjna"

A dla miłośników MAKRO ta pozycja wydaje sie być ciekawa
//www.national-geographic.pl/national3/shop.jsp?layout=0&page=productDetails&place=productList&Xaction=forward&fwdSubAction=details&id=2509"]http://www.national-geographic.pl/national3/shop.jsp?layout=0&page=productDetails&place=productList&Xaction=forward&fwdSubAction=details&id=2509[/URL]

Yoora
23-10-2008, 14:18
Focę od dłuższego już czasu. Ale ... no właśnie to ale. Nie brałem się do tej pory za jakąkolwiek ( wstyd przyznać ) obróbkę. Czy możecie coś polecić sensownego i zrozumiałego.
Akurat teraz mam w rękach M.Freemana, Światło i oświetlenie w fotografii cyfrowej. Czy ta pozycja jest godna nabycia?

pinio
23-10-2008, 14:24
Akurat teraz mam w rękach M.Freemana, Światło i oświetlenie w fotografii cyfrowej. Czy ta pozycja jest godna nabycia?
Skoro akurat masz ją w ręce, to lepiej Ty nam powiedz, czy jest warta nabycia ;) :) Właśnie ostatnio widziałem w sieci, że pojawiła się ta książka Freemana i też się zastanawiałem, czy warta zakupu. Mam m.in. jego książkę "Okiem fotografa" i muszę powiedzieć, że mi bardzo podeszła.

maciej_j
23-10-2008, 14:25
Nie znam tej ksiazki ale sadzać po autorze to jaiś błędów logicznych w niej nie bedzie. Wiec mozna polecić w ciemno..
Ale rodzi się pytanie jaka obróbka Cię interesuje.. Jesli cyfrowa ciemnia typu PS Lr Adobe to moze coś z pozycji Scotta Kelby
http://helion.pl/ksiazki/sekcyf.htm
Powiedz jeszcze jakie oprogramowanie chodzi Ci po głowie i jak dobrze sobei w nim radzisz to coś może bede mógł polecić

Yoora
23-10-2008, 14:30
Nie znam tej ksiazki ale sadzać po autorze to jaiś błędów logicznych w niej nie bedzie. Wiec mozna polecić w ciemno..
Ale rodzi się pytanie jaka obróbka Cię interesuje.. Jesli cyfrowa ciemnia typu PS Lr Adobe to moze coś z pozycji Scotta Kelby
http://helion.pl/ksiazki/sekcyf.htm
Powiedz jeszcze jakie oprogramowanie chodzi Ci po głowie i jak dobrze sobei w nim radzisz to coś może bede mógł polecić

Mam starą wersję Photoshop Elements 5.0 i .... dobre chęci. Będę potrzebował coś do RAW-ów i późniejszej obróbki.
A jak napisałem wcześniej - w te klocki to jestem jak ta trawa późną wiosną - totalnie zielony. :)

MartinGrey
23-10-2008, 15:34
IMO tłumaczenie "Okiem fotografa" napisane jest zbyt "naukowym" językiem i w niektórych miejscach jest ciężkostrawne.

Zgadzam sie z Twoim zdaniem, ale uwazam, ze jest to swietna ksiazka, ktora pokazuje sposob patrzenia na rzeczy fotografowane.

markB
23-10-2008, 16:20
Potwierdzam, że książka świetna (jak i większość "utworów" Freemana), ale lepiej się ją czyta po angielsku niż po polsku.
A do kolegi Yoora: Scott Kelby też się udzielał w Elementach. Po polsku wydana została jego "Fotografia Cyfrowa. Photoshop Elements 4", gdzie też jest edycja rawów http://helion.pl/ksiazki/fotpel.htm
Gdybyś chciał to mam taką praktycznie nieużywaną. Mogę odstąpić za połowę ceny, czyli ca 34 zł (oryginalnie kosztowała 69 zł).

maciej_j
23-10-2008, 21:28
Wiesz Yoora musisz sie poważnie zastanowić nowy PS Lr Adobe umożliwia sporo jesli chodzi o edycję zdjęć, oczywiście nie ma tam możliwości tworzenia masek, ścieżek, warstw czy innych PhotoShop'owych wylanazków przydatnych dla grafika. Ale jesli chodzi o narzedzia do RAW to jest wszystko co trzeba a nawet wiecej bo mozesz w 10s zrobic stronne www. ze swoimi zdjeciami.
Obsługa Lr jest bardzo intuicyjna, a ksiażka, do której podesłałem Ci link to całkiem niezłe kompendium wiedzy... A jeśli nie lubisz czytać albo wolisz wideo tutoriale to bardzo obszerny tutrial (chyba z 2h nagrań) - w sumie wszystko o Lr - był zamieszczony we wrześniowym Digital FOTO-VIDEO.
Polecam też Adobe TV (wygoogluj sobie) tam też sporo znajdziesz.
A i jeszcze jedno Lr kosztuje okolo 1000pln, a PhotoShop Elements 7 pewnie niecałe 500pln

trzecie oko
23-10-2008, 22:48
Czytał ktoś z Was książkę Scotta Kelby'ego pt. "System 7 punktów"? Warto kupić?

Jachu
24-10-2008, 11:53
Czytał ktoś z Was książkę Scotta Kelby'ego pt. "System 7 punktów"? Warto kupić?

Ciekawa pozycja, podpowiada jak postępować jeśli jest konieczna obróbka. Polecam :)

oem
26-10-2008, 22:55
Akurat teraz mam w rękach M.Freemana, Światło i oświetlenie w fotografii cyfrowej. Czy ta pozycja jest godna nabycia?

Przeglądałem ją wczoraj i po tym błyskawicznym rekonesansie (i doświadczeniach z "Okiem fotografa") mógłbym ją polecić. Dużo przykładowych zdjęć pokazujących różne efekty w zależności od ustawienia źródeł światła i omówienie poszczególnych ich rodzajów, włącznie ze światłem słonecznym, które z kolei autor przedstawił w kilku odsłonach, w zależności od pory dnia i szerokości geograficznej (chociaż tutaj jestem odrobinę zawiedziony, bo podział opiera się na zasadzie równik i cała reszta). Do tego wysoki poziom edycyjny i cena do przełknięcia (na stereo 44,50 i przesyłka gratis, chyba najtaniej w tej chwili).

Chciałbym jednak, aby ktoś ją nabył i wyskrobał kilka słów, bo nie zagłębiałem się w treść zbytnio i nie mam porównania z innymi dobrymi książkami o oświetleniu, a takową chciałem właśnie nabyć. Jakieś sugestie? :)

Poza tą pozycją w serii NG ukazało się ostatnio też kilka innych:

http://www.stereo.pl/products/Lustrzanki_cyfrowe._Poradnik_eksperta/391044
http://www.stereo.pl/products/Jak_fotografowa%C4%87_absolutnie_wszystko_aparatem _cyfrowym/391047
http://www.stereo.pl/products/Czarno-bia%C5%82a_fotografia_cyfrowa._Poradnik_dla_zaawan sowanych/391045

Miał ktoś z nimi styczność? Interesuje mnie szczególnie ta ostatnia, bo ciągnie mnie do BW coraz mocniej i zastanawiałem się nad poprzednią pozycją z tego samego wydawnictwa.

Oprócz tego National wydał tysiąc pięćdziesiąty pierwszy poradnik z serii dla początkujących, tym razem pod (dość oryginalnym) tytułem "Jak robić idealne zdjęcia". Mnie osobiście denerwuje w nim pastelowy, różowo-seledynowy layout, ale merytorycznie nie pozostawia wiele do życzenia. Hit będzie ;]

maciekjak
27-10-2008, 10:06
zauważyłem, że juz można kupić kolejną pozycję Bryana Petersona http://www.allegro.pl/item465497365_kreatywna_fotografia_bez_tajemnic_pe terson_nowosc.html
ma ktoś juz może ???

MartinGrey
27-10-2008, 14:32
Sam jestem ciekaw jak ma sie ta nowa pozycja Bryana Petersona do jego poprzednich czesci. Czytalem "Ekspozycje bez tajemnic" i ksiazka jest swietna.

Tak na marginesie to w grudniu br. ma sie ukazac ksiazka A. Mroczka "Książka o fotografowaniu" Wydanie III rozszerzone
link (http://helion.pl/ksiazki/ofoto3.htm)

maciekjak
27-10-2008, 15:11
Sam jestem ciekaw jak ma sie ta nowa pozycja Bryana Petersona do jego poprzednich czesci. Czytalem "Ekspozycje bez tajemnic" i ksiazka jest swietna.

Tak na marginesie to w grudniu br. ma sie ukazac ksiazka A. Mroczka "Książka o fotografowaniu" Wydanie III rozszerzone
link (http://helion.pl/ksiazki/ofoto3.htm)


też czytałem expozycję i ogołnie podoba mi się sposób pisania tego gościa.

markB
27-10-2008, 16:15
Przeglądałem ją wczoraj i po tym błyskawicznym rekonesansie (i doświadczeniach z "Okiem fotografa") mógłbym ją polecić. Dużo przykładowych zdjęć pokazujących różne efekty w zależności od ustawienia źródeł światła i omówienie poszczególnych ich rodzajów, włącznie ze światłem słonecznym, które z kolei autor przedstawił w kilku odsłonach, w zależności od pory dnia i szerokości geograficznej (chociaż tutaj jestem odrobinę zawiedziony, bo podział opiera się na zasadzie równik i cała reszta). Do tego wysoki poziom edycyjny i cena do przełknięcia (na stereo 44,50 i przesyłka gratis, chyba najtaniej w tej chwili).

Chciałbym jednak, aby ktoś ją nabył i wyskrobał kilka słów, bo nie zagłębiałem się w treść zbytnio i nie mam porównania z innymi dobrymi książkami o oświetleniu, a takową chciałem właśnie nabyć. Jakieś sugestie? :)

Poza tą pozycją w serii NG ukazało się ostatnio też kilka innych:

http://www.stereo.pl/products/Lustrzanki_cyfrowe._Poradnik_eksperta/391044
http://www.stereo.pl/products/Jak_fotografowa%C4%87_absolutnie_wszystko_aparatem _cyfrowym/391047
http://www.stereo.pl/products/Czarno-bia%C5%82a_fotografia_cyfrowa._Poradnik_dla_zaawan sowanych/391045

Miał ktoś z nimi styczność? Interesuje mnie szczególnie ta ostatnia, bo ciągnie mnie do BW coraz mocniej i zastanawiałem się nad poprzednią pozycją z tego samego wydawnictwa.

Oprócz tego National wydał tysiąc pięćdziesiąty pierwszy poradnik z serii dla początkujących, tym razem pod (dość oryginalnym) tytułem "Jak robić idealne zdjęcia". Mnie osobiście denerwuje w nim pastelowy, różowo-seledynowy layout, ale merytorycznie nie pozostawia wiele do życzenia. Hit będzie ;]

Oprócz pozycji Anga mam wszystkie, ale dopiero co parę dni temu kupiłem. Jeśli chodzi o poradnik dotyczący fotografii BW, to jest to pozycja dla zaawansowanych, a ta wydana w serii NG sprzed kilku laty jest zupełnie dla początkujących (omawia tylko ogólnikowo problem przekształcania na obraz BW). Ta o oświetleniu jest podobna do "Fotografii studyjnej" tego samego autora, ale jest unowocześniona, szczególnie jeśli chodzi o oświetlenie studyjne.

Charles
28-10-2008, 14:08
Witam! Chcialbym zapytac czy ktos wie cos o wznowieniu "Ksiazki o fotografowaniu" A.Mroczka ? Dziekuje za odpowiedz. Pozdr.

pinio
28-10-2008, 14:14
Witam! Chcialbym zapytac czy ktos wie cos o wznowieniu "Ksiazki o fotografowaniu" A.Mroczka ? Dziekuje za odpowiedz. Pozdr.

Kilka postów wcześniej MartinGrey napisał:


Tak na marginesie to w grudniu br. ma sie ukazac ksiazka A. Mroczka "Książka o fotografowaniu" Wydanie III rozszerzone
link (http://helion.pl/ksiazki/ofoto3.htm)

pyetya
28-10-2008, 14:24
może coś więcej na temat tej książki o fotografii BW? dzięki!

pinio
28-10-2008, 15:15
http://www.stereo.pl/products/Lustrzanki_cyfrowe._Poradnik_eksperta/391044
http://www.stereo.pl/products/Jak_fotografowa%C4%87_absolutnie_wszystko_aparatem _cyfrowym/391047
http://www.stereo.pl/products/Czarno-bia%C5%82a_fotografia_cyfrowa._Poradnik_dla_zaawan sowanych/391045


Czy ktoś kupował na stereo.pl? Ceny mają ok, niby za przesyłkę nie ma opłaty - przynajmniej do końca października. Tylko jeden szczegół - piszą, że należy się zarejestrować, ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to zrobić :shock:
Sprytnie ukryli taką możliwość, czy może przeoczyli? Ja nie mogę znaleźć "magicznego" przejścia do rejestracji. Próbowałem się dodzwonić do nich, ale to robota głupiego - wysłuchiwanie automatu o zajętości jest nudne i kosztowne ;)

pyetya
28-10-2008, 16:06
interfejs mają do dupy, błędy w php - ja zadzwoniłem i w ten sposób złożyłem zamówienie, jutro teoretycznie powinno dotrzeć

za chiny ludowe nie mogłem nie tylko się zarejestrować, ale nawet wprowadzić adresu wysyłki, co więcej wyszukiwarka nie działa... strona po prostu jest beznadziejna

pinio
28-10-2008, 16:35
Dostałem od nich odpowiedź na e-mail (nie udało mi się dodzwonić) - rejestrować się można podczas kupowania/zamawiania. Próbowałem złożyć zamówienie, ale ich strona tak wariuje, że nie mam kompletnie zaufania, że to co zamówię, to otrzymam - nawet zawartość koszyka wyświetla losowo. Chyba na obecną chwilę pozostaje tylko telefoniczne zamówienie - nie dziwię się teraz, że nie można się "dobić" na BOK, skoro ich strona praktycznie nie działa.

Inkognito
28-10-2008, 20:01
też czytałem expozycję i ogołnie podoba mi się sposób pisania tego gościa.

Może ktoś już kupił tą książkę :) kusi mnie zamówić w sumie 4 dyszki, ale lubie jednak przed zakupem wziąć do ręki i przejrzeć :D


btw.
A książka mroczka to super wiadomość, że znów idzie do druku :) Chciałem zakupić od dawna lub jakoś pozyskać, ale nie było nigdzie tych starszych wydań, moze teraz się uda załapać ;)

markB
28-10-2008, 20:16
może coś więcej na temat tej książki o fotografii BW? dzięki!

Żeby nie zamulać forum: w Amazonie można obejrzeć parę stron z tej pozycji. Co prawda po angielsku, ale po spisie treści można sie mniej więcej zorientować o co w niej chodzi: http://www.amazon.co.uk/gp/reader/1905814089/ref=sib_dp_pt/026-9213079-2553249#reader-page

malyd77
28-10-2008, 21:31
Witam

Która publikacja porusza kwestie posługiwania się lampą błyskową w jakiś przystępny sposób tak dla początkujących
Pozdrawiam
Dawid

oem
28-10-2008, 21:40
interfejs mają do dupy, błędy w php - ja zadzwoniłem i w ten sposób złożyłem zamówienie, jutro teoretycznie powinno dotrzeć

za chiny ludowe nie mogłem nie tylko się zarejestrować, ale nawet wprowadzić adresu wysyłki, co więcej wyszukiwarka nie działa... strona po prostu jest beznadziejna

O_O A masz włączone cookies? Wyszukiwarka nie jest zbyt dobra, ale działa, zamawiałem już kilkakrotnie i nigdy nie miałem problemów z wpisaniem adresu wysyłki... Co do rejestracji to rzeczywiście została ukryta najgłębiej jak tylko było można, ale z drugiej strony moim zdaniem taki schemat ma sens, bo konieczność rejestrowania się dla zamowienia jednej jesynej rzeczy na stronie x często jest powodem opuszczenia przez moją skromną osobę strony sklepu. Kiedyś stereo miało prostszy i moim zdaniem dużo logiczniejszy i dopracowany układ, ale cóż, świat sie zmienia :/

Tą darmową przesyłką do końca miesiąca nie należy się za bardzo przejmować. Równo rok temu była taka sama "promocja", miesiąc się skończył, a przesyłka pozostała darmowa (a była darmowa odkąd pamiętam, czyli od dwóch lat z okładem).

Moje doświadczenia z serwisem są raczej pozytywne, raz tylko zdarzył się niemiły zgrzyt - mój egzemplarz "Okiem fotografa" wyglądał, jakby ktoś jeździł nim po podłodze. Tylna okładka miała zarysowania na całej powierzchni widoczne pod światło i kilka wyraźnych rys na powierzchni farby, które znajdowały się również na przedniej. Napisałem maila, pani z BOK zaproponowała mi odesłanie książki na ich koszt i wymianę. Następny egzemplarz przyszedł już w folii i z dodatkową "poduszką powietrzną" w pudełku. Btw - pakowanie książek też mogłoby byc nieco lepiej rozwiązane, bo są one wrzucane do kilku pudełek w standardowych rozmiarach i czasem ledwo się mieszczą, a innym razem latają luzem po całym pudle (jedyne zabezpieczenie to wspomniany foliowy worek wypełniony tlenem ;).

Marek
28-10-2008, 21:42
może zerknij TU (http://foto.jasiu.pl/index.html).
To wprawdzie nie książka, ale dużo informacji do wykorzystania.

Gripowiec
28-10-2008, 22:52
Czytał ktoś z Was książkę Scotta Kelby'ego pt. "System 7 punktów"? Warto kupić?

Super książeczka Polecam gorąco. Zrozumiały język wszystko krok po kroku opisane.

trzecie oko
28-10-2008, 23:33
Właśnie do mnie dotarła, kupiłem u forumowego kolegi Polsar74. Na razie z braku czasu, tylko przejrzałem "z grubsza" i wydaje się być interesująca i warta kupna:)

Inkognito
29-10-2008, 09:39
http://www.krakinform.com.pl/sklep/product_info.php?products_id=44110&osCsid=ce1fc841e760ed4d0a12d4776ecfb457

Tutaj nawet taniej niż na allegro, chyba się skuszę :P

Kupował ktoś w tej księgarni? To jest to samo co na allegro chyba :)

Yoora
30-10-2008, 14:07
Włączyłem szukajkę ale nic mi nie pokazało. Nie mam też siły i czasu ( dzisiaj :) ) na czytanie całego wątku i sprawdzanie czy coś na ten temat było. No to do rzeczy:

Interesuję mnie opinia na temat książki Bryana PETERSONA - Kreatywna fotografia bez tajemnic. Znacie to? Czytał ktoś?

Inkognito
31-10-2008, 22:12
Włączyłem szukajkę ale nic mi nie pokazało. Nie mam też siły i czasu ( dzisiaj :) ) na czytanie całego wątku i sprawdzanie czy coś na ten temat było. No to do rzeczy:

Interesuję mnie opinia na temat książki Bryana PETERSONA - Kreatywna fotografia bez tajemnic. Znacie to? Czytał ktoś?

Przecie post wyżej napisałem, gdzie można kupić i że się skuszę - obecnie jedzie do mnie, jak dostanę to coś napiszę. Doczekać się nie mogę juz :D

Inkognito
03-11-2008, 13:28
Właśnie dotarła do mnie Kreatywna Fotografia B.Peterson'a i co prawda przeczytałem raptem pare stron i oględnie przejrzałem całość ale z czystym sumieniem już teraz mogę tę pozycję polecić - jak zwykle rzetelnie napisana z dobrymi przykładami zdjęciowymi powoduje to, iż czytelnikowi trudno jest się oderwać od lektury aby wykonać opisane w niej ćwiczenia :P

fuse
05-11-2008, 13:34
A cos wiecej moglbys dodac?:)
Co odroznia ta ksiazke od innych tego typu?
Moze wez ja jutro na spotkanie.

Inkognito
05-11-2008, 20:13
A cos wiecej moglbys dodac?:)
Co odroznia ta ksiazke od innych tego typu?
Moze wez ja jutro na spotkanie.

Nie mam czasu ogarnąć nawet szczerze mówiać :D ale pytaj śmiało co cię ciekawi to odpowiem - na to spotkanie jej nie wezmę bo zwyczajnie w świecie miejsca nie będę mial żeby ją zmieścić (duża jest :) ).

fuse
05-11-2008, 21:31
Tak tylko pytam, bo mam filmik z tym gosciem uczacym jak sie robi fotki i przyznam, ze jest nudny...

Inkognito
05-11-2008, 21:31
Tak tylko pytam, bo mam filmik z tym gosciem uczacym jak sie robi fotki i przyznam, ze jest nudny...

Ale książka napisana fajnie, choć ja tam się nie znam i mnie ciekawić może a ciebie np już nie :)

vASQ
05-11-2008, 22:15
Może mi ktoś polecić jakąś dobrą książke o fotografii studyjnej? Chodzi mi o wiadomości jak i podstawowe tak i dla troche bardziej zaawansowanych fotografów. Planuje w domu zrobić sobie małe studyjko (tło, może z dwie lampy) i eksperymentować, ale nawet nie mam podstaw fotografii studyjnej ;P

Tak jaak pinio polecam swiatla i cienie L. Karpilowskiego.

Natomiast jesli chodzi o ksiazke ktora wprowadzi czytajacego w magie retuszu polecam Photoshop Lab, Rozwiazanie zagadki kanionu, zaa kazdym razem mozn odkryc cos nowego, nie jest to ksiazka dla poczatkujacych ale na pewno bedzie jesli poza sie wiecej niz podstawy Cs. Na poczatek moze Praaktyczny kurs fotografii, wszystko jest jasno opisane bez zbednego pitolenia o zgrywaiu zdjec i takich tam...

fuse
05-11-2008, 23:35
Tak jaak pinio polecam swiatla i cienie L. Karpilowskiego.

Natomiast jesli chodzi o ksiazke ktora wprowadzi czytajacego w magie retuszu polecam Photoshop Lab, Rozwiazanie zagadki kanionu, zaa kazdym razem mozn odkryc cos nowego, nie jest to ksiazka dla poczatkujacych ale na pewno bedzie jesli poza sie wiecej niz podstawy Cs. Na poczatek moze Praaktyczny kurs fotografii, wszystko jest jasno opisane bez zbednego pitolenia o zgrywaiu zdjec i takich tam...

Hej, a podawajcie autorow przy tytulach ksiazek, latwiej jest je pozniej odnalezc.

trzecie oko
06-11-2008, 01:16
Tak jaak pinio polecam swiatla i cienie L. Karpilowskiego.

Natomiast jesli chodzi o ksiazke ktora wprowadzi czytajacego w magie retuszu polecam Photoshop Lab, Rozwiazanie zagadki kanionu, zaa kazdym razem mozn odkryc cos nowego, nie jest to ksiazka dla poczatkujacych ale na pewno bedzie jesli poza sie wiecej niz podstawy Cs. Na poczatek moze Praaktyczny kurs fotografii, wszystko jest jasno opisane bez zbednego pitolenia o zgrywaiu zdjec i takich tam...

Napisz, proszę, coś więcej o tej pozycji. Obecnie nie ma tej ksiązki w ofercie wydawnictwa Helion - chwilowy brak. Kiedyś już się nad nią zastanawiałem, ale trochę kosztuje, a nie miałem kogo zapytać. Z góry serdeczne dzięki.

vASQ
06-11-2008, 01:35
Napisz, proszę, coś więcej o tej pozycji. Obecnie nie ma tej ksiązki w ofercie wydawnictwa Helion - chwilowy brak. Kiedyś już się nad nią zastanawiałem, ale trochę kosztuje, a nie miałem kogo zapytać. Z góry serdeczne dzięki.

Moge dodac ze zawiera doglebne informacje na temat retuszu LAB, wszak nie podaje wszystkiego prostym jezykiem ale kazde zdjecie opisane jest przez autora, jesli to bedzie twoja pierwsza ksiazka o retuszu to nie zrozumiesz wszystkiego . Wyjasnia taakze co nalezy poprawic i dlaczego na co zwracac uwage i opisuje role poszczegolnych kanalow (L A B) Dopiero przeczytalem ja 2 razy i za kazdym razem odkrywam cos nowego. Dan Margulis podnieca sie tak ta przestrzenia ze w niektorych momentach mozna miec wrazenie ze to jest opowiadanie. Moze bedzie na allegro , poszpakaj.

wielebny0
13-11-2008, 17:32
Scott Kelby, świetnie pisze, zwłaszcza PROSTO o różnych sprawach i jak focić i jak obrabiać, polecam

GeparD
16-11-2008, 22:19
Witam

Która publikacja porusza kwestie posługiwania się lampą błyskową w jakiś przystępny sposób tak dla początkujących
Pozdrawiam
Dawid

jesli o prace z lampa to polecam te tlumaczenie: http://foto.jasiu.pl/

DarekD80
18-11-2008, 01:43
Jest (jak widać w tym watku) mnóstwo książek dotyczących fotografii portretowej, krajobrazowej, etc.

Ja szukam książki (lub publikacji, strony, tutorialu, kursu video) dość specyficznego: chodzi mi o fotografowanie środków transportu - głównie samochodów osobowych, ciężarówek i motocykli. Czy jest coś takiego ? Czy raczej trudno o taką pozycję ? (pewnie trudno o taką pozycję)

Może szerzej.... Co polecicie traktującego wyłącznie o martwej naturze ? (Interesuje mnie też fotografia industrialna - przemysł, fabryki / zakłady, maszyny, etc.)

markB
18-11-2008, 18:01
Po polsku będzie trudno coś z tego znaleźć. Trochę o fotografii martwej natury jest w książkach Michaela Freemana (Fotografia studyjna z 1993, Fotografia zbliżeniowa i Światło i Oświetlenie w Fotografii Cyfrowej, obie to nowości z tego roku). O tak specjalistycznych działach fotografii można chyba tylko poczytać po angielsku, np. http://www.amazon.co.uk/How-Photograph-Cars-James-Mann/dp/0760312435/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1227022913&sr=1-1

Krasa
18-11-2008, 22:58
W literaturze raczej nie ma nic traktującego o tym typie fotografii, co najwyżej wzmianki w tej czy innej książce.

DarekD80
18-11-2008, 23:36
Zauważyłem, że trudno o takie pozycję, ale znalazłem dziś co nieco w języku angielskim.

markB - dzięki za link!

DarekD80
20-11-2008, 04:38
W temacie książek - o to pozycja od NIKON-a - "Kadruj z głową" - http://www.allegro.pl/item476790399_nikon_kadruj_z_glowa_d60_d80_p6000_s 550_f_vat.html

miodzik
20-11-2008, 10:45
W temacie książek - o to pozycja od NIKON-a - "Kadruj z głową"

na naszej forumowej giełdzie też się pojawia ;-) ta pozycja

a ja ze swojej strony dodam, że jestem po lekturze Brynana Petersona "Fotografia kreatywna bez tajemnic". Podobnie jak dwie wcześniejsze pozycje czyta się książkę bardzo fajnie, ze zrozumieniem, z analizą pokazanych zdjęć, z bardzo dobrymi ćwiczeniami do wyrobienia sobie nawyku "patrzenia". Gorąco polecam zapoznanie się każdemu rozpoczynającemu przygodę z fotografią wszystkich trzech części tego autora. "Kadruj z głową" też posiadam, też przeczytałem i uważam za świetną pozycję dla każdego Nikoniarza, zwłaszcza, że można się tam zapoznać z historią firmy. Aczkolwiek dokładniejsze wyjaśnienie pojęć związanych z fotografią znajdzie się w książkach Petersona.
Pozdrawiam!

DarekD80
21-11-2008, 21:14
Ale "Kadruj z głową" jest bardziej dla Coolpixiarzy, niż Dslr-owców. Piszą ze to głównie dla posiadaczy kompaktów (NIKON-a).

DarekD80
21-11-2008, 21:51
A co z "radosć fotografowania" Nikona ? Czy i kiedy będzie wznowiony nakład ?

mmax
25-11-2008, 06:27
radość fotografowania mogę oddać za darmo. Pięknie wydana książka, ale dla laika zupełnie niezrozumiała. Polecam Petersona i jego "fotografię bez tajemnic". Krowie wytłumaczy co to głębia ostrości...

DarekD80
25-11-2008, 20:04
Dzięki za info!. Przymierzę się do Petersona.

Ja znalazłem tu na forum link do strony NIKON-a: www.szerokikadr.pl Bardzo fajna strona dla początkujących.

Rycerz
28-11-2008, 11:44
radość fotografowania mogę oddać za darmo. Pięknie wydana książka, ale dla laika zupełnie niezrozumiała. Polecam Petersona i jego "fotografię bez tajemnic". Krowie wytłumaczy co to głębia ostrości...

za darmo? to wrzuc proszę do forumowej biblioteki! wiele osób skorzysta, zapraszam ! :)

Maciek R
02-12-2008, 14:47
Ja z tego co posiadam to "FOTOGRAFIA OD A DO Z" Michael'a Langforda.
Nie mam porównania do innych książek, więc moja opinia jest typowo subiektywna.
Jest tam sporo typowo technicznych faktów, które mnie znudziły i je pominąłem, ale jest sporo zagadnień pokazanych na konkretnych przykładach, dużo fotografii zrobionych na różne sposoby - pokazana została zmiana perspektywy, punktu ostrości itd., co dla początkującego jest bardzo pomocne.

A.n.d.r.e.V
02-12-2008, 18:13
Polecam cykl Petersona,świetne książki!!!!

DarekD80
10-12-2008, 20:21
Polecam cykl Petersona,świetne książki!!!!

Teraz wyszły podobne ksiażki:

Ekspozycja. Warsztaty fotograficzne - http://helion.pl/ksiazki/ekswar.htm

Kompozycja. Warsztaty fotograficzne. Blue Fier - http://helion.pl/ksiazki/komwar.htm

Oświetlenie. Warsztaty fotograficzne. Autor: Chris Bucher - http://helion.pl/ksiazki/oswwar.htm

Chyba bardzo podobne do Petersona ? Ciekawe jak wygląda ich porównanie ? Cenowo są dość drogie - 2 razy droższe od Petersona.


Jest też:

Książka o fotografowaniu. Wydanie III rozszerzone


Autor: Andrzej A. Mroczek
Stron: 272
Zawiera CD-ROM

Planowana cena książki: 69.00 zł

http://helion.pl/ksiazki/ofoto3.htm

DarekD80
20-12-2008, 21:55
Jeśli chodzi o wywołanie NEF to dobra jest:

Working with RAW Converters
by Uwe Steinmueller
Special Supplement to DSLR: Nikon D80

Nataluch
22-12-2008, 19:33
Witam wszystkich! Jako nowy użytkownik zaczynam od pytanka:

Czy mógłby ktoś mi polecić książkę :)...

Może zanim zadam konkretne pytanie, wyjaśnię o co dokładnie mi chodzi:

Chodzi o to, że w będąc w Niemczech, kupiłam sobie w antykwariacie obszerne 2 podręczniki wielkości sporych cegieł (jeden jest Einführung in die Kunst der Fotografie, Johna Hedgecoe`a z 89 roku, a 2gi osoby o podobnym nazwisku). Podobają mi się, ponieważ mają dużo zdjęć, opisów i analiz tych obrazków (jaki obiektyw, aparat czas itp itd, wywoływanie, śmieszne obróbki, filtry jakies triki nakładania zdjęc na siebie i takie ogólne wszystko, trochę o kolorowej trochę o czarnobiałej fotografii). Obie książki są bardzo podobne (ten sam schemat rozdziałów, podobne rady, przejrzałam je ogólnie, nie jestem zbyt biegła w tym jęz. niem szczególnie jeśli wchodzi słownictwo specjalistyczne). Oczywiście moim minusem jest dość słaba znajomość tego języka dlatego Szukam odpowiednika tego typu książek w języku angielskim (ewentualnie polskim).
Można mi zarzucić lenistwo - mogę wpisać nazwisko w ebayu czy allegro i kupić. Zrobiłam to kilka razy. Tyle, że wyskakują mi np 150 tytułów (z czego pewną część odrzucam ponieważ są to podręczniki do fotografii cyfrowej, czy obróbki obrazu), co do reszty nie wiem, mogę jedynie dedukować co do daty wydania, ilości stron, ale treść pozostaje zagadką. Opisy bardziej skupiają się na rodzaju płatności niż na zawartości. A jak już jest jakiś opis to średnio z niego coś wnika (po za tym że ta książka pomoże mi w zdobyciu wiedzy do robienia zdjęć). Czy ktoś mi mógłby polecić tego typu książki (lata wydania, czy przy zakupie ma wpływ data czy to jest z lat 70 czy 90 - jeśli mam nikona fm). Nie wiem czy wszystkie podręczniki są podobne, czy jest jakiś lepszy który ktoś by mi polecił? Czy może są jakieś, które nie specjalnie spełniły wasze oczekiwania?

znalazłam sporo pozycji John Hedgecoe np.: The Photographer's Handbook (nawet ktoś wcześniej powiedział, że jest ok), INTRODUCTORY PHOTOGRAPHY COURSE i nie wiem czy i które warte są kupienia,

czy może ktoś zetknął się z Complete Guide to Black & White Photography?

Dodakowo licytuję jeszcze "błędy fotografa", pewnie będzie przydatna. Może tym razem nikt mnie nie przelicytuje ...

pozdrawiam

markB
22-12-2008, 20:05
Wejdź na księgarnię internetową Amazon. Tam jest mnóstwo książek o fotografii, a do wielu z nich można zaglądnąć i przejrzeć spis treści i przykładowych parę stron, np. jak w książce Langforda: http://www.amazon.co.uk/Langfords-Basic-Photography-serious-photographers/dp/0240520351/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1229968868&sr=1-1

Nataluch
23-12-2008, 14:36
wielkie dzieki, na przeglądanie amazona jeszcze nie wpadłam :)

morgenes
23-12-2008, 23:25
Witam,

Jak to jest w świetle prawa z foceniem ludzi na ulicy (obcych) i umieszczaniem potem tych zdjęć w necie, chociażby na niniejszym forum? Lub na Picasa Web? Czy jeśli "obiekt" znalazłby swoją twarz w necie, mógłbym mieć z tego tytułu problemy?

Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

pozdrawiam

Filip

GeparD
24-12-2008, 05:46
gdzies czytalem ze jesli na zdjeciu jest wiecej niz trzy osoby jest to brane juz za tlum i nie trzeba miec pozwolenia na publikacje, ale reki nie dam uciac czy to prawda czy nie wiec niech wypowiedza sie madrzejsi w tej kwestii

Rycerz
25-12-2008, 22:09
pooczytaj na forum jest dział prawny tam było to kilka razy, a tutaj piszemy o książkach...

romes
26-12-2008, 12:16
Poszukuję książki na temat poprawnego naświetlania zdjęć, tzn. jak sobie radzić w trudnych warunkach oświetleniowych, np. ciemny kościół, pochmurna pogoda itp. ie Trzy tygodnie temu zamówiłem sobie Sekrety mistrza fotografii cyfrowej S. Kelby'ego,ale niestety nadal nie otrzymałem przesyłki. Z góry dzięki za odpowiedzi ;-)

Charles
27-12-2008, 13:51
Wydawnictwo Focal Press ma w swojej ofercie nastepujace pozycje:

-Digital Photography in Available Light: Essential Skills, Third Edition

-Better Available Light Digital Photography, Second Edition: How to Make the Most of Your Night and Low-Light Shots

Wejdz na www.amazon.com (http://www.amazon.com) i poszukaj - powinno byc tego wiecej. Mysle, ze lepiej zakupic ktoras z tych ksiazek i nawet odsprzedac pozniej, niz wydawac pieniadze na ksiazki z serii sekrety... Pozdrawiam!