PDA

Zobacz pełną wersję : Książki do nauki fotografii



Strony : 1 [2] 3 4 5

domelmel
01-01-2009, 19:38
Odnosnie ksiazek polecam Lighting - Science and Magic . Znakomita lektura.

amator_r
02-01-2009, 13:05
Odnosnie ksiazek polecam Lighting - Science and Magic . Znakomita lektura.

drobna poprawka: Light: Science and magic ;)

domelmel
02-01-2009, 13:21
Zgadza sie:) Dziekuje za poprawienie bledu, nie mialem akurat przy sobie ksiazki i tytul napisalem z pamieci :)

Kraftsman
02-01-2009, 13:46
A dokładnie: LIGHT - SCIENCE & MAGIC. An Introduction to Photographic Lighting; aut. F. Hunter, S. Biver, P. Fuqua; Focal Press 2007. Dla zainteresowanych - tutaj (http://kraftsman-fotoblog.blogspot.com/2008/12/wiato-i-magia.html) skrobnąłem kilka słów o tej książce.

Mikis525
06-01-2009, 16:02
Ja dostałem Ekspozycję bez tajemnic, i już teraz wiem, że będę miał co robić w ferie... po przeczytaniu paru wersów bardzo mnie wciągnęła ")

WiktorNN
06-01-2009, 17:06
Jeżeli komuś podobała się książka: LIGHT - SCIENCE & MAGIC to mam dobrą wiadomość:
książka wyjdzie po polsku pod koniec marca. (http://www.galaktyka.com.pl/?command=4&class=2)
Właściwie to dobra wiadomość dla tych, którzy jej jeszcze nie czytali;)

pinio
06-01-2009, 17:09
Jeżeli komuś podobała się książka: LIGHT - SCIENCE & MAGIC to mam dobrą wiadomość:
książka wyjdzie po polsku pod koniec marca. (http://www.galaktyka.com.pl/?command=4&class=2)
Właściwie to dobra wiadomość dla tych, którzy jej jeszcze nie czytali;)
Z informacji na stronie wynika, że już dawno powinna być na rynku: "Planowany termin wydania 30.03.2008r" ;)

WiktorNN
06-01-2009, 17:11
Hehehehe. Co racja to racja:)

amator_r
07-01-2009, 10:02
Z informacji na stronie wynika, że już dawno powinna być na rynku: "Planowany termin wydania 30.03.2008r" ;)

zapytałem ich o date wydania po polsku i widze że poprawili na stronie również: 30 marca 2009 ;)

kroliczy
08-01-2009, 01:30
Odnosnie ksiazek polecam Lighting - Science and Magic . Znakomita lektura.


jest jakas duża różnica miedzy 2-gim a 3-cim wydaniem ?

Grover
08-01-2009, 10:04
Z informacji na stronie wynika, że już dawno powinna być na rynku: "Planowany termin wydania 30.03.2008r" ;)

Ja tam widzę

Planowany termin wydania 30.03.2009r.:)

domelmel
08-01-2009, 11:01
jest jakas duża różnica miedzy 2-gim a 3-cim wydaniem ?

Ja czytalem wydanie drugie, niestety nie wiem jakie sa roznice w stosunku do wydania trzeciego.

Rycerz
08-01-2009, 15:49
a ja polecam coś bardziej do oglądania Steve Bloom "Żyjąca Afryka"...po prostu rewelacja, szczególnie dla ludzi zafascynowanych tym kontynentem, jak ja...

Inkognito
10-01-2009, 11:38
Dla zainteresowanych:

A.Mroczek Książka o Fotografowaniu wydanie III (http://helion.pl/ksiazki/ofoto3.htm) Miało być w Grudniu, ponoć jest teraz :)

johny_85
10-01-2009, 12:21
Ponoć premiera jest 14 stycznia

Inkognito
10-01-2009, 13:59
Ponoć premiera jest 14 stycznia

W sumie nie wiem czy jest, dostałem powiadomienie, że jest to napisałem - wysłałem też do nich maila :)

W Empiku się dowiedziałem że 24tego w sklepach ma być niby.

johny_85
10-01-2009, 16:33
Spoko oko. Ciekawe co zmienili i ile dodali w stosunku do poprzedniej wersji

S_Works
10-01-2009, 16:37
Czy ktos moze mi polecic jakas lopatologiczna ksiazke o Gimpie ktora bedzie tez objasniala takie podstawowe techniki jak kanaly czy praca na warstwach?

McSimus
15-01-2009, 23:13
W sumie nie wiem czy jest, dostałem powiadomienie, że jest to napisałem - wysłałem też do nich maila :)

W Empiku się dowiedziałem że 24tego w sklepach ma być niby.

W Empiku w Gdyni oglądałem już ją we wtorek 13-go. Na półce stało chyba z dziesięć egzemplarzy. Ja na swoją czekam z Helionu.


Spoko oko. Ciekawe co zmienili i ile dodali w stosunku do poprzedniej wersji

O tym Pan Mroczek pisze we wstępie :) Przejrzałem ale na pamięć się nie uczyłem :)

Aniołek
15-01-2009, 23:38
S_Works

Może:
GIMP 2.0. Edycja zdjęć cyfrowych
http://helion.pl/ksiazki/gimp2e.htm

Inkognito
16-01-2009, 00:13
W Empiku w Gdyni oglądałem już ją we wtorek 13-go. Na półce stało chyba z dziesięć egzemplarzy. Ja na swoją czekam z Helionu.



O tym Pan Mroczek pisze we wstępie :) Przejrzałem ale na pamięć się nie uczyłem :)

Fakt że dziwne te info dostałem, bo dziś w Poznaniu w empiku widziałem :)

Charles
26-01-2009, 19:45
Chciałbym zapytać szanownych forumowiczy, czy mieli już możliwość zapoznania się ze wskazanymi książkami ?

Warto nabyć te książki ?

1) Architectural Photography: Inside and Out Jim Lowe (http://www.amazon.com/exec/obidos/search-handle-url/ref=ntt_athr_dp_sr_1?%5Fencoding=UTF8&search-type=ss&index=books&field-author=Jim%20Lowe)


2) Architectural Photography: Composition, Capture, and Digital Image Processing Adrian Schulz (http://www.amazon.com/exec/obidos/search-handle-url/ref=ntt_athr_dp_sr_1?%5Fencoding=UTF8&search-type=ss&index=books&field-author=Adrian%20Schulz)

markB
26-01-2009, 20:54
Druga z tych książek pojawi się dopiero pod koniec marca 2009, jak znam życie to raczej ok. połowy kwietnia. Więc zapoznanych brak.

Maciek R
29-01-2009, 22:09
Witam.

Na dniach zamawiam zestaw 3 książek Bryan'a Petersona jako tak zwaną "solidną podstawę" - dobry wybór?

Jako dodatek chciałbym jeszcze jakąś książkę o samym portrecie. Jest coś godnego polecenia? Nie ukrywam, że nie mogę sobie pozwolić na książkę za 200zł, więc proszę o jakieś propozycje mieszczące się w przedziale racjonalnych cen. ;)

fotograf62
30-01-2009, 12:39
witam
jestem zainteresowany kupnem ksiażki, która opisuje może nie wszystko, ale wiele zagadnień związanych z fotografią cyfrową. czy ktoś może polecić jakiegoś autora?

dzięki i pozdrawiam
K70
Wiem że książka drukowana na papierze to przedmiot wartościowy, ale jak nie można jej zdobyć to zawsze pozostaje e-book polecam kilka pozycji [ link wycięto, autor postu otrzymał ostrzeżenie ] znalazłem link przed kilkoma minutami i też ssę ;-)

Rycerz
30-01-2009, 12:53
Witam.

Na dniach zamawiam zestaw 3 książek Bryan'a Petersona jako tak zwaną "solidną podstawę" - dobry wybór?


brdzo dobry wybór... NG wydał taką książkę " portret i ludzie" lub jakoś tak...miałem i żałuję że sprzedałem...bardzo dobre rady...

falcon
02-02-2009, 01:39
Wiem że książka drukowana na papierze to przedmiot wartościowy, ale jak nie można jej zdobyć to zawsze pozostaje e-book polecam kilka pozycji do zassania przy pomocy RS : [ (http://peb.pl/dokumenty/388285-rapidshare-fotografia-kilka-ksiazek.html) wycięto ] znalazłem link przed kilkoma minutami i też ssę ;-)


Dobre - rozumiem, że autorzy poszczególnych pozycji książkowych wyrazili zgodę na darmowe rozpowszechnianie ich twórczości :mrgreen: No chyba, że coś przeoczyłem, to sorki ...

R.

fotograf62
02-02-2009, 09:03
Dobre - rozumiem, że autorzy poszczególnych pozycji książkowych wyrazili zgodę na darmowe rozpowszechnianie ich twórczości :mrgreen: No chyba, że coś przeoczyłem, to sorki ...

R.

Nie wiem czy coś przeoczyłeś czy nie, ale to nie ja umieszczam książki w necie, jak znalazłem informację to przekazuję dalej. Za przekazanie linku jeszcze nikt nikogo nie skazał. Pobrałem z sieci i muszę napisać Ci że poczytać można, ale drukowana lepiej wyglądałaby na półce.

Rycerz
02-02-2009, 13:31
Dobre - rozumiem, że autorzy poszczególnych pozycji książkowych wyrazili zgodę na darmowe rozpowszechnianie ich twórczości :mrgreen: No chyba, że coś przeoczyłem, to sorki ...

R.

niestety niektórzy wolą zaoszczędzic 30zł zamiast kupic cos w księgarni, ciekawe jakby się czuli gdyby to oni byli autorami pozbawianymi pieniędzy...

ekonet
02-02-2009, 13:52
Usunąłem link, zaś kolega, który to opublikował (nie po raz pierwszy zresztą), dostał ostrzeżenie.
Przypominam, że nie tolerujemy tutaj nielegalnego wykorzystywania czyjejś własności.

fotograf62
02-02-2009, 16:59
Przyjąłem do wiadomości i PRZEPRASZAM.

ekonet
02-02-2009, 18:29
Przyjąłem do wiadomości i PRZEPRASZAM.
Ego te absolvo...
;)

mongo
02-02-2009, 20:39
Witam a czy ktoś mógł by polecić jakąś książke o fotografi HDR w której wszystko było by opisane(bardzo dużo) o tej technice

oem
03-02-2009, 17:14
Michael Freeman kiedyś popełnił taką książkę, poszukaj na Amazonie. Polecic nie mogę, bo nie czytałem, ale to jedyna pozycja o HDR jaka mi przyszła do głowy. Dobre są też artykuły Macieja Duczyńskiego w DFV (niektóre do pobrania na jego stronie).

markB
03-02-2009, 17:53
Witam a czy ktoś mógł by polecić jakąś książke o fotografi HDR w której wszystko było by opisane(bardzo dużo) o tej technice
Książka Freemana:
http://www.amazon.co.uk/Mastering-HDR-Photography-Combining-Technology/dp/0817499997/ref=pd_sim_b_5
a poza tym:
http://www.amazon.co.uk/Practical-HDRI-Dynamic-Imaging-Photographers/dp/1933952326/ref=pd_sim_b_1
http://www.amazon.co.uk/HDRI-Handbook-Dynamic-Imaging-Photographers/dp/1933952059/ref=pd_sim_b_3http://www.amazon.co.uk/Complete-Guide-Dynamic-Digital-Photography/dp/1600591965/ref=pd_sim_b_3
Jeszcze parę by się znalazło.
Z tych pozycji mam Practical HDRI, kupione kiedy kosztowało ponad siedem funtów mniej (ledwo miesiąc temu)! Książka jest OK, aczkolwiek trzebaby mieć nieco bardziej egzotyczne programy niż Photpshop, żeby korzystać z niej w pełni.

mongo
03-02-2009, 18:32
a czy jest dostępna jakaś pozycja w języku polskim??

fotograf62
03-02-2009, 19:59
a czy jest dostępna jakaś pozycja w języku polskim??

Michael Freeman Światło i oświetlenie w fotografii cyfrowej, wydawnictwo NATIONAL GEOGRAPHIC z cyklu praktyczny poradnik fotografa na stronie 148 i 149 jest rozdział o świetle w HDR, może coś skorzystasz.
Książkę dostałem od ukochanej więc nie mogę jej odstąpić. Zakupiona w Merlin.pl

P.S. Chciałbym Ci pomóc i zamieszczam link, mam nadzieję że MOD nie walnie mnie bananem za umieszczenie linku.

http://merlin.pl/Michael-Freeman/browse/search/1,,1.html?phrase=Michael+Freeman&x=36&y=16&place=1+simple&offer=O&category=&title=&person=&firm=&date=&isbn=&series=&sort=rank

pinio
03-02-2009, 20:08
Książkę dostałem od ukochanej więc nie mogę jej odstąpić
Ukochana miała szczęście, gdyby nie książka byłaby odstąpiona ;) :)



P.S. Chciałbym Ci pomóc i zamieszczam link, mam nadzieję że MOD nie walnie mnie bananem za umieszczenie linku.
http://merlin.pl/Michael-Freeman/browse/search/1,,1.html?phrase=Michael+Freeman&x=36&y=16&place=1+simple&offer=O&category=&title=&person=&firm=&date=&isbn=&series=&sort=rank
Bana za link do miejsca, w którym LEGALNIE można nabyć książkę?
Co innego, gdy link jest do czegoś nielegalnego :twisted: - wtedy ban może polecieć.

Janpiot
03-02-2009, 20:11
Polecam książki o fotografii:
- Oświetlenie. Warsztaty fotograficzne - Chris Bucher
- Ekspozycja. Warsztaty fotograficzne - Jeff Wignall
- Kompozycja. Warsztaty fotograficzne - Blue Fier
- Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć - Scott Kelby
- Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Nowe ujęcia - Scott Kelby
- System 7 punktów Scotta Kelbyego. Kluczowe techniki,
które dzielą przeciętne zdjęcie od prawdziwej fotografii - Scott Kelby

mongo
03-02-2009, 20:26
no dzięki wielkie przy kolejnej wizycie w Empicu spojrzę do tej książki może coś skorzystam

fotograf62
04-02-2009, 11:21
Ukochana miała szczęście, gdyby nie książka byłaby odstąpiona ;) :)


Rzeczywiście, można dwojako zrozumieć ;-) Pozdrawiam.

1979
04-02-2009, 14:54
Kiedyś czytałem poniższe książki (zdjęcie przypadkowo znalezione w Internecie), szczegóły na priv.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://tworekfotograficy.com/forum/books.JPG)

Szczególnie polecam:
- Lighting for nude photography (na dobry początek do studia, nie tylko akty)
Poniżej screen z ksiązki, plan i parametry:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://tworekfotograficy.com/forum/1.JPG)

i efekt:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://tworekfotograficy.com/forum/1a.JPG)
fot. Michele Francken

Ylim
05-02-2009, 00:35
Dziś będąc w empiku zobaczyłem nową książkę National Geographic- Jak sfotografować absolutnie wszystko.
Naprawdę polecam zarówno początkującym jak i troche bardziej wtajemniczonym:)
Koszt to 99 zł... Dużo, jednak obiecuje, że nikt nie będzie rozczarowany!
W książce jest pełno maksymalnie praktycznych porad do których dochodzimy przez lata pracy.
Nie jest to książka o technice fotografii, a o często zapominanych trickach fotograficznych.
Pozdrawiam i jeszcze raz polecam:)

ropusz
06-02-2009, 00:23
Polecam książki o fotografii:
- Oświetlenie. Warsztaty fotograficzne - Chris Bucher
- Ekspozycja. Warsztaty fotograficzne - Jeff Wignall
- Kompozycja. Warsztaty fotograficzne - Blue Fier

Dlaczego te książki się nazywają warsztaty fotograficzne?

Rycerz
06-02-2009, 10:09
bo teraz taka moda ;) jak ci wyjaśniają jakieś sztuczki to się nazywa profesjonalnie - warsztaty ;)

markB
06-02-2009, 15:33
To się tak nazywa, bo pomiędzy rozdziałami są do wykonania zadania (jak na warsztatach foto), tematycznie związane z treścią poprzedzającego rozdziału.


a czy jest dostępna jakaś pozycja w języku polskim??

Po polsku są tylko fragmenty książek, np. w Real World Adobe Photoshop CS2 Blatnera i Frasera.

grajnert
07-02-2009, 17:40
S_Works

Może:
GIMP 2.0. Edycja zdjęć cyfrowych
http://helion.pl/ksiazki/gimp2e.htm

Hm, nowszych o gimpie nie ma? (bynajmniej helion nic nie ma).

krupcia22
09-02-2009, 13:49
ja mam mala uwage...co do bana za linki do stron gdzie mozna znależć ksiazki w internecie.... sa portale gdzie mozna czytac ksiażki online i wszystko jest legalne :) nie wiem do czego byl link...ale z gory nie mowmy ze ma byc to ksiazka ktora stoi w domu na polce
pozdrawiam tomek

ekonet
09-02-2009, 14:24
ja mam mala uwage...co do bana za linki do stron gdzie mozna znależć ksiazki w internecie.... sa portale gdzie mozna czytac ksiażki online i wszystko jest legalne
Bierzemy to pod uwagę.
Miłego dnia.

winterfresh74
09-02-2009, 15:48
Fotograf62 napisał o książce - Michael Freeman Światło i oświetlenie w fotografii cyfrowej, wydawnictwo NATIONAL GEOGRAPHIC,Czy ktoś może napisać coś więcej o tej pozycji.

Czy książka dotyczy bardziej światła w studio czy raczej wykorzystania sprzętu w warunkach słabego światła na zewnątrz.

I jeszcze jedno pytanie, może ktoś czytał te książki i może powiedzieć którą by wybrał (przy założeniu że można kupić tylko jedną)

1.Naucz się dobrze fotografować krajobrazy Guy Edwardes
2.Krajobrazy i przyroda. Profesjonalna fotografika cyfrowa Michael Freeman
3.Krajobrazy oczami mistrzów fotografii Terry Hope


Ja osobiście mogę polecić kilka starszych pozycji dotyczących kadrowania i wykorzystania sprzętu.

2002 :: Jak fotografować na wakacjach i w podróży :: Busselle, Michael ::
2002 :: Portret doskonały: jak fotografować ludzi :: Busselle, Michael ::
2002 :: Fotografia barwna. Kompozycja i harmonia :: Busselle, Michael ::
2001 :: Fotografia czarno-biała

Ciekawe pozycje z dużą ilością zdjęć, z praktycznymi radami jak kadrować i wytłumaczeniem dlaczego tak a nie inaczej. Dużo ciekawych uwag na co zwrócić uwagę i jakiego sprzętu (obiektywów) użyć do zamierzonego efektu.

Rycerz
09-02-2009, 16:02
ja bym wziął książkę ;)

3.Krajobrazy oczami mistrzów fotografii Terry Hope

markB
09-02-2009, 17:37
Fotograf62 napisał o książce - Michael Freeman Światło i oświetlenie w fotografii cyfrowej, wydawnictwo NATIONAL GEOGRAPHIC,Czy ktoś może napisać coś więcej o tej pozycji.

Czy książka dotyczy bardziej światła w studio czy raczej wykorzystania sprzętu w warunkach słabego światła na zewnątrz.

Więcej jest tam o oświetleniu studyjnym.


I jeszcze jedno pytanie, może ktoś czytał te książki i może powiedzieć którą by wybrał (przy założeniu że można kupić tylko jedną)

1.Naucz się dobrze fotografować krajobrazy Guy Edwardes
2.Krajobrazy i przyroda. Profesjonalna fotografika cyfrowa Michael Freeman
3.Krajobrazy oczami mistrzów fotografii Terry Hope

Trudny wybór. Nie mam tej trzeciej. Książka Edwardsa składa sie z zdjęć, do których dodano opis, w jaki sposób powstały. Wksiążce Freemana są fragmenty dotyczące np. wyboru kadrowania. Ja kupiłem obie i tak bym polecił.

winterfresh74
09-02-2009, 17:46
Więcej jest tam o oświetleniu studyjnym.



Trudny wybór. Nie mam tej trzeciej. Książka Edwardsa składa sie z zdjęć, do których dodano opis, w jaki sposób powstały. Wksiążce Freemana są fragmenty dotyczące np. wyboru kadrowania. Ja kupiłem obie i tak bym polecił.

Właśnie, chyba idealnym rozwiązaniem będzie zakup wszystkich pozycji. :)

Miałem tylko nadzieję że ktoś wyraźnie napisze, że któraś jest nic nie warta. A tak nie pozostaje nic innego jak zgłębić wszystkie. :)

markB
09-02-2009, 19:08
Tutaj dodam, że Michael Freeman napisał także książkę o fotografii w słabym oświetleniu, ale nie została (jeszcze?) przetłumaczona na j. polski: http://www.amazon.co.uk/Complete-Lowlight-Digital-Photography-Guides/dp/1905814232/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1234198761&sr=1-2

radoslaw_b3
10-02-2009, 20:37
zgadzam sie

mishieck
26-03-2009, 14:05
Jeśli ktoś jeszcze nie kupił, to dziś jest promocja na Mroczka (-30%) w helionie: http://helion.pl/ksiazki/ofoto3.htm

Rycerz
26-03-2009, 14:07
Właśnie, chyba idealnym rozwiązaniem będzie zakup wszystkich pozycji. :)

Miałem tylko nadzieję że ktoś wyraźnie napisze, że któraś jest nic nie warta. A tak nie pozostaje nic innego jak zgłębić wszystkie. :)

20 książek po 40-50 zł to tyle co jakieś liche szkło ;) a dużo więcej pożytku...sprawdziłem osobiście :)

sznuras
09-04-2009, 10:42
Witam, czy ktoś może zetknął się z "Profesjonalna fotografia cyfrowa. Warsztaty. Tworzenie i druk obrazów światowej klasy" pod redakcją Yvonne J. Butler? Informacja na stronie wydawcy wygląda zachęcająco [URL="http://helion.pl/ksiazki/profot.htm"] . Czy warto kupić?

Stefek Burczymucha
14-04-2009, 18:36
Ksiazka, ktora wymieniasz to raczej tzw. wszytsko i nic. Za wydawca - lista co mozna znalezc w tek ksiazce:
* Kalibracja kolorów w aparacie i na monitorze
* Formaty zapisu zdjęć
* Przebieg procesu obróbki zdjęć w cyfrowej ciemni
* Korzystanie z lampy błyskowej i innego sprzętu oświetleniowego
* Portrety
* Makrofotografia
* Fotografowanie w podróży
* Rejestracja obrazów w podczerwieni
* Korekcja kolorów
* Konwersja zdjęć kolorowych do czarno-białych
* Techniki tworzenia fotomontaży i kolaży
* Drukowanie zdjęć

Tylko ja sie pytam jak oni to wszytsko zmiescili na 416 stronach. No ale dobra. Jak ktos bedzie mial to tez jestem ciekaw co to warte. Na stronie heliona jest zreszta troche recenzji na jej temat.
Ja natomiast smialo moge polecic: Swiatlo w fotografii. Magia i Nauka. Jak to juz ktos pisal - must have dla tych co chca miec najlepszy poradniki o oswietleniu studyjnym.
Z innych nowosci niezla jest tez Pracujac ze swiatlem. Warsztaty fotografii krajobrazowej. Bardzo ladnie wydana.
A na zakonczenie ciekaw jestem ksiazki Joe McNalego: Uchwyc moment. Zobaczy sie co to warte jak wejdzie do sprzedazy.

markB
15-04-2009, 13:39
Ja to mam. Nie jest to poradnik dla początkujących. Najciekawszy jest rozdział o korekcji koloru, jest tam opisanych parę niezłych metod. Ale chyba dla samego tego rozdziału nie warto kupować.

bartekh86
16-04-2009, 20:11
Jutro premiera "Uchwycić moment" Joe McNally. Książka ta powinna być znana użytkownikom marki Nikon gdyż fotograf reklamował niegdyś sprzęt naszej firmy :D
Chcę kupić tą książkę i tu bardzo proszę o informację gdzie będzie dostępna - tzn. jeśli ją gdzieś jutro zobaczycie dajcie znać.

sznuras
17-04-2009, 11:02
Jutro premiera "Uchwycić moment" Joe McNally. Książka ta powinna być znana użytkownikom marki Nikon gdyż fotograf reklamował niegdyś sprzęt naszej firmy :D
Chcę kupić tą książkę i tu bardzo proszę o informację gdzie będzie dostępna - tzn. jeśli ją gdzieś jutro zobaczycie dajcie znać.

Jest w empiku na 3 stawach w Katowicach. Ale sądzę że jest w każdym, pewnie bliżej Ci będzie do Silesii.

bartekh86
17-04-2009, 17:43
Zakupiłem ją w Empiku w Rudzie. Podobno mieli od wczoraj. Myślę, że książka wart polecenia, jeszcze nie przeczytałem całej ale wydaje się być bardzo w porządku, przyjemna w odbiorze i pełna dobrych zdjęć.

Rycerz
17-04-2009, 19:25
taki gawędziarski ton i styl ;)

raddeli
18-04-2009, 18:40
Chce kupić książkę "Ekspozycja bez tajemnic" - Bryana Petersona (wiele o niej dobrego słyszałem), ale w księgarni widziałem jeszcze coś takiego: "Ekspozycja - warsztaty fotograficzne" z Helionu.
Czy ktoś może mi doradzić, którą warto zakupić? Która jest bardziej kompetentna w swym temacie?

Rycerz
18-04-2009, 19:02
Chce kupić książkę "Ekspozycja bez tajemnic" - Bryana Petersona

kupuj i nie kombinuj ;) :mrgreen:
a poważnie to fajna książka z fajnymi radami które są jasne i zrozumiałe i dają kopa ;)

raddeli
18-04-2009, 19:04
kupuj i nie kombinuj ;) :mrgreen:
a poważnie to fajna książka z fajnymi radami które są jasne i zrozumiałe i dają kopa ;)

I o to mi właśnie chodziło:-D. Dzięki wielkie.

costi
19-04-2009, 20:10
Wspomniana "Ekspozycje..." mam i polecam - duzo fajnych rad, choc strasznie amerykanski styl pisania mnie troche razi miejscami. Drugi problem tej ksiazki jest taki, ze autor zatrzymal sie na etapie filmow i foceniu na cyfrze poswieca cala jedna strone (a i tu stanal na etapie Nikona D1), za to strasznie spuszcza sie nad filmami.
Mimo to ksiazka i tak jest warta polecenia :)

jim04
22-04-2009, 11:41
Ja ogólnie mogę polecić książki z helion-a warsztaty fotograficzne książki bardzo fajnie napisane trochę dodające żargon fotograficzny który jest wyjaśniony,a pozatym bardzo dużo daje.

oxygenium79
23-04-2009, 07:44
Szkoła fotografowania National Geographic. Kompendium wiedzy. Daje solidne podstawy z naciskiem na uniwersalne zasady fotografii (traktuje głównie o f. analogowej).

Podpisuję się pod tym. To chyba jedna z najlepszych książek o fotografii, przystępna i wyczerpująca, także w dobie cyfraków przydatna. Polceam gorąco od razu dokupić kolejną część "Ludzie i portrety".

Robson_87
23-04-2009, 22:38
do jutra przy zakupie 2 ksiazek 3 najtansza jest gratis w internetowym sklepie empik.
Ja wlasnie kompletuje zamowienie lecz nadal troche sie waham bo duzo dobrych pozycji a pieniedzy juz nie tak wiele;-)

Rycerz
24-04-2009, 14:11
Jutro premiera "Uchwycić moment" Joe McNally. Książka ta powinna być znana użytkownikom marki Nikon gdyż fotograf reklamował niegdyś sprzęt naszej firmy :D
Chcę kupić tą książkę i tu bardzo proszę o informację gdzie będzie dostępna - tzn. jeśli ją gdzieś jutro zobaczycie dajcie znać.

fajna książka...luzacko i z żartem napisana...wybuchałem kilka razy głośnym śmiechem ;) ale uwaga!
facet jest maniakiem używania światła błyskowego i nie ceni chyba zdjęc ze światłem zastanym ;)
więc jak ktoś nie umie/nie lubi/nie używa lamp to będzie mu trudno się zastosowac do rad autora :) choc nie: jak ominąc konkretne zdjecia to same wnioski z nich płynące mogą się przydac w rozwoju...
ja w każdym razie nie umiem/nie lubię/nie używam lamp a książka mi się spodobała i chciałbym kilka pomysłów przerobic po swojemu :)
polecam!

Leatherface
24-04-2009, 15:20
Polecam: Scott kelby - Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Mam część 2 (nowe ujęcia) i bardzo mi się podoba, mnóstwo rad i co ważne każdy znajdzie coś dla siebie.

PRR
24-04-2009, 15:47
fajna książka...luzacko i z żartem napisana...wybuchałem kilka razy głośnym śmiechem ;) ale uwaga!
facet jest maniakiem używania światła błyskowego i nie ceni chyba zdjęc ze światłem zastanym ;)
więc jak ktoś nie umie/nie lubi/nie używa lamp to będzie mu trudno się zastosowac do rad autora :) choc nie: jak ominąc konkretne zdjecia to same wnioski z nich płynące mogą się przydac w rozwoju...
ja w każdym razie nie umiem/nie lubię/nie używam lamp a książka mi się spodobała i chciałbym kilka pomysłów przerobic po swojemu :)
polecam!

Popieram, choć nie przesadzajmy - kilka zdjęć ze światłem zastanym tam jest. Z pewnością jest to książka dla osób, które nie stosują lamp. Przekona każdego (muszę ją pokazać znajomemu fotoreporterowi, który za bardzo uwierzył w swoje iso 3200 na D3) do ich stosowania. Poza tym książka pełna świetnych zdjęć i rad - nie tylko czysto technicznych.Warto też zobaczyć zawartość "plecaka" Joe. Pozycja warta swojej ceny [50 zł]

raddeli
24-04-2009, 18:21
Właśnie dziś odebrałem z poczty paczkę a w niej: "Ekspozycja bez tajemnic" i "Czas naświetlania bez tajemnic". Po kilkukrotnym przekartkowaniu - mogę śmiało polecić. Pominę to, że właśnie wróciłem z tzw. pleneru i próbowałem wcielić w życie to co przeczytałem. No nie powiem, nawet coś wyszło :-)
Szczerze polecam. Pozycje warte tych pieniędzy.

oem
25-04-2009, 17:32
Popieram, choć nie przesadzajmy - kilka zdjęć ze światłem zastanym tam jest. Z pewnością jest to książka dla osób, które nie stosują lamp. Przekona każdego (muszę ją pokazać znajomemu fotoreporterowi, który za bardzo uwierzył w swoje iso 3200 na D3) do ich stosowania. Poza tym książka pełna świetnych zdjęć i rad - nie tylko czysto technicznych.Warto też zobaczyć zawartość "plecaka" Joe. Pozycja warta swojej ceny [50 zł]


Może nie każdego, ale na pewno tych, którzy przynajmniej raz w życiu próbowali zrobić sensowny "portret środowiskowy" w świetle zastanym :] Jeśli chodzi o te kilka stron ze sprzętem, moim zdaniem to najbardziej żenujący fragment w całej książce, zwłaszcza modlitwa dziękczynno-pochwalna Joego do Nikona :/

Warto też zaznaczyć, że poziom tłumaczenia jest, delikatnie mówiąc, niski. Oryginał jest pisany luźnym, żartobliwym stylem, którego niestety nie udało się przenieść tłumaczom na rodzimy grunt. Niektóre zwroty zostały przetłumaczone dość niefortunnie (np. zamiast do bólu dokładnego "narobić w majty" mogłoby być "w spodnie" - po angielsku (prawie) to samo, a po naszemu nie brzmi już tak dziwacznie). Inne zdradzają małe deficyty w terminologii fotograficznej tłumaczących, a niektórych (zwłaszcza "available light", które w angielskim jest dwuznaczne i na tej dwuznaczności opiera się sens jednej z historii) po prostu nie da się dobrze przetłumaczyć.

Mimo tych wad polecam, bo to jest prawdziwa kopalnia wiedzy ogólnofotograficznej i nieocenione jej źródło dla zaczynających swoją przygodę ze strobingiem.

P.S. Na Gandalfie znalazłem za 43 zł bez kosztów przesyłki ;)

Leatherface
25-04-2009, 23:04
Przeglądałem tą książke, ciekawa pozycja, ale czy można wnieść coś z niej do swojej twórczości nie posiadając profesjonalnego oświetlenia? ;)

Rycerz
25-04-2009, 23:25
Tak

SlaWasII
26-04-2009, 08:20
No to i ja chyba kupię tę książkę, bo w Naszej Wypożyczalni (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=53050) kolejka nie drgnęła odkąd się zapisałem - pojutrze minie miesiąc... :evil:

PRR
26-04-2009, 15:22
Przeglądałem tą książke, ciekawa pozycja, ale czy można wnieść coś z niej do swojej twórczości nie posiadając profesjonalnego oświetlenia? ;)

Tak.

perek83
03-05-2009, 16:23
A ja zaczynalem od "nauka o fotografii" Andresa Feningera nie trzymajac wczesniej nawet lustrzanki w dloniach:) a pozniej byla seria wydana przez Bryana Petersona "czas naswietlenia bez tajemnic", "ekspozycja bez tajemnic", "Kreatywna fotografia bez tajemnic" Ksiazki warte polecenia. A przy okazji "ABC fotografii cyfrowej" Tomasza Wojcika, tak dla zapoznania z tematem;)

Leatherface
03-05-2009, 16:27
Czytał ktoś 7 punktów Scotta Kelby'ego?

raddeli
03-05-2009, 18:30
Mam "7 punktów...". Mogę ją polecić. Kosmetyka - ładnie wydana, papier kredowy i w kolorze. A w treści tez wysoki poziom. Ćwiczenia dokładnie opisane - gdzie kliknąć i co. Wszystkie kroki zobrazowane zrzutami ekranu bądź jego fragmentów. Tak jest w pierwszych lekcjach, potem już Kelby wychodzi z założenia, że wiesz "gdzie" kliknąć, więc tylko pisze "co" kliknąć. Kupiłem ją w księgarni za 57 zeta, kilka dni temu była w Helionie w promocji -30% za (jeśli dobrze pamiętam) - 39,90.

marbed
07-05-2009, 12:41
Mam do Was prośbę. Poszukuję książki traktującej o zasadach kompozycji i różnych takich regułach dotyczących poprawności na fotkach. Natrafiłem na nią kilka razy w przeszłości. Obecnie za nic nie mogę sobie przypomnieć jaki miała tytuł ani nazwiska autora. Pamiętam jedynie okładkę: droga asfaltowa lekkim łukiem kierująca się w stronę ładnie przedstawionych gór w oddali. Byłbym wdzięczny za pomoc.

Rycerz
07-05-2009, 13:56
ja znam taką okiem fotografa (http://www.fotoszop.pl/Produkt.aspx?pid=237) czytałem i ciekawa jest ale nie ma tam drogi asfaltowej chyba ;)

sznuras
07-05-2009, 14:10
Czy może chodzi o "Kompozycja. Warsztaty fotograficzne" Blue Fiera?

http://helion.pl/ksiazki/komwar.htm

marbed
07-05-2009, 14:55
Dokładnie !!!
Dzięki sznuras

spn
07-05-2009, 16:03
Czy może chodzi o "Kompozycja. Warsztaty fotograficzne" Blue Fiera?

http://helion.pl/ksiazki/komwar.htm



Dokładnie !!!
Dzięki sznuras




jesli nie czytales Freemana to ZDECYDOWANIE lepiej zakupic 'okiem fotografa':


ja znam taką okiem fotografa (http://www.fotoszop.pl/Produkt.aspx?pid=237) czytałem i ciekawa jest ale nie ma tam drogi asfaltowej chyba ;)

pinio
07-05-2009, 18:24
Też polecam "Okiem fotografa"

Rycerz
07-05-2009, 20:37
rzeczywiście przeglądałem dzis "Kompozycje.Warsztaty fotograficze" i moim zdaiem jest słabsza od "okiem fotografa", nie żeby była całkiem zła ;) ale jakoś mi nie podeszła ;)

sibelio
08-05-2009, 22:56
ja chciałem powiedziec jedno na temat książki "Tajemnice ekspozycji" Bryana Petersona.
Kupiłem ją na forum, bo spodziewałem sie jakichś rewalacji, odkryć. a tam co?
za 40zł i 160 stron marnych fotek napisane do czego służy przysłona i jaka jest jej korelacja z czasem. No i 2 zdania o filtrach.

Jeśli masz jakiekoliwek podstawy fotografi - nie kupuj tej książki, szkoda twoich pieniędzy i czasu.
I jeszcze sposób podawania informacji - ja sie czułem jak debil jak autor pisał.
mowi "zrob tak i tak" a nie pisze dlaczego. daje rybe a nie wędke.
nie ma tam wiec zawartej elementarnej rzeczy!
Osobiście żałuje że ją kupiłem

W ogole 90% wpółczesnych "ksiazek" to jakaś kicha.
Ja wracam do literatury z lat 70.
W porównaniu z dzisiejszą - niebo a ziemia. Nawet nie ma sensu zaczynać porównań.

Ciekawe w której książce dzis pisze o zasadzie ostrzenia na 2/3 głębokości jak mamy głęboki plan,
zeby wszystko było ostre...
za to jest 50 fotek z roznia wartoscia przysłony...
smiechu warte.

Albo dobre - podkreślam - DOBRE czasopismo fotograficzne.
Bedac na wakacjach w UK kupiłem sobie jedno, tytułunie pamietam.
Artykuł o krajobrazach - na 4 stronach zawarte wiecej o robienie krajobrazow, napisane co jak i dlaczego.
wiecej wiedzy za 3 funty niz w wydumanych ksiazkach wspolczenych pseudofotografow,
którzy bez fotoszopa byliby nadal jedynie pstrykaczami...

oem
14-05-2009, 16:08
W ogole 90% wpółczesnych "ksiazek" to jakaś kicha.
Ja wracam do literatury z lat 70.
W porównaniu z dzisiejszą - niebo a ziemia. Nawet nie ma sensu zaczynać porównań.

Mógłbyś podać tytuły? Od dawna chcę zapolować na tę mityczną literaturę foto z lat 70., ale nie mogę znaleźć dobrego źródła.


Ciekawe w której książce dzis pisze o zasadzie ostrzenia na 2/3 głębokości jak mamy głęboki plan, zeby wszystko było ostre...

Gdzieś to przeczytałem, ale raczej nie w książce. Przy okazji - bawił się ktoś kiedykolwiek w obliczanie hiperfokalnej? Zawsze kiedy o tym czytam, dostaję ataku śmiechu na myśl o tym, że miałbym latać po polu z miarką i kalkulatorem ;) Może niesłusznie...


Albo dobre - podkreślam - DOBRE czasopismo fotograficzne.
Bedac na wakacjach w UK kupiłem sobie jedno, tytułu nie pamietam.

Practical Photography? Od siebie dorzucę jeszcze Popphoto i American Photo. /Kto szuka, ten znajdzie ;)/

SlaWasII
14-05-2009, 16:39
Mógłbyś podać tytuły?
Osobiście polecam wszystkie pozycje Burzyńskiego - fajnie się je czyta! Na alledrogo chodzą po kilkanaście zeta.

Rycerz
14-05-2009, 20:56
jCiekawe w której książce dzis pisze o zasadzie ostrzenia na 2/3 głębokości jak mamy głęboki plan,
zeby wszystko było ostre...
za to jest 50 fotek z roznia wartoscia przysłony...
smiechu warte.


a przeczytałeś dokładnie ksiązke z której się wyśmiewasz? bo mi się zdaje że jednak nie...
to jest naprawdę bardzo dobra pozycja i oszczędza wiele czasu i nerwów...polecam!

Inkognito
15-05-2009, 18:17
Ciekawe w której książce dzis pisze o zasadzie ostrzenia na 2/3 głębokości jak mamy głęboki plan,
zeby wszystko było ostre...
za to jest 50 fotek z roznia wartoscia przysłony...
smiechu warte.

Polecam książkę o fotografowaniu Andrzeja Mroczka, w wydaniu III (do innych nie mam dostępu) opowiada o tym jak obliczyć punkt w który trzeba ostrzyć.

krzyk_ciszy
15-05-2009, 19:47
Hm, ja kupiłam "Jak fotografować absolutnie wszystko" z serii National Geographic, ale moim zdaniem książka którą można tratować jako ciekawy album, ale napewno nie poradnik który kształtuje w jakimś kierunku.

Inkognito
15-05-2009, 22:24
Hm, ja kupiłam "Jak fotografować absolutnie wszystko" z serii National Geographic, ale moim zdaniem książka którą można tratować jako ciekawy album, ale napewno nie poradnik który kształtuje w jakimś kierunku.

A wydawałoby się, że każdy już wie, iż "jak coś jest do wszystkiego to jest do..." ;)

oem
20-05-2009, 18:36
A ja nie polecam "O fotografowaniu". Nie wiem, co się zmieniło w 3. wydaniu, ale większa część książki pozostała raczej w tym samym kształcie. Kilka praktycznych wskazówek (które trzeba wyłowić z morza przyjemnej, ale nieistotnej treści) nie jest warte tej ceny.

maciek1993
20-05-2009, 19:07
Ja mam właśnie 3 wydanie i powiem szczerze że ta książka mi się podoba, nie wiem jakie były poprzednie wydania ale moim zdaniem fotografii nie da się ująć w kilku wskazówkach jak to robi większość publikacji. W tej książce autor we wspaniały sposób dzieli się z nami swoim doświadczeniem a nie podaje na sucho nic nie znaczące zasady, bo chyba każdy się zgodzi że doświadczenie jest rzeczą kluczową, ważniejszą od sprzętu a nawet od zasad które, mając odpowiednie doświadczenie, można łamać i to z doskonałym efektem. Jednym słowem polecam książkę gdyż jest naprawdę warta swojej ceny :)

raddeli
20-05-2009, 20:02
A ja nie polecam "O fotografowaniu". Nie wiem, co się zmieniło w 3. wydaniu, ale większa część książki pozostała raczej w tym samym kształcie. Kilka praktycznych wskazówek (które trzeba wyłowić z morza przyjemnej, ale nieistotnej treści) nie jest warte tej ceny.

I ja się pod tym podpiszę. Kupiłem tę książkę bo była bardzo polecana - że niby jest w niej wszystko. Jakoś do mnie akurat ta pozycja nie przemawia. Uważam ją za przereklamowaną. Zgodzę się, że jest w niej dużo informacji, ale te informacje są o sprzęcie analogowym i co za tym idzie o wyborze odpowiednich filmów (klisz).
Natomiast jestem bardzo zadowolony z książek Petersona z cyku "... bez tajemnic". Właśnie wyszła kolejna pozycja z tego cyklu "Fotografia portretowa bez tajemnic" i też ja kupię.

Pershing
21-05-2009, 06:49
I ja podzielam zdanie mniej zadowolonych cztelników Mroczka. Ta pozycja jest mocno przereklamowana. Może i miło ją się czyta przy kawce poznając historie danego zdjęcia oraz użytego filmu, ale z pewnością nie można jej traktować jako poradnika. Znacznie więcej dała mi "trylogia Petersona", poza tym godne polecenia są "Okiem fotografa" i "oświetlenie w fotografi" Freemana. Jednaże jeśli mówimy o nauce nieątpliwie dla mnie hitem jest seria szesciu ksiązek "Światło w fotografii" Shultza.
Ksiązki dostępne tylko z drugiej ręki i traktowane jako białe kruki osiągające na aukcjach kosmiczne kwoty, ale mnie udało się zdobyć komplet za 800 zł i nieżałuję ani jednej złotówki. Dla mnie są one kopalnią wiedzy.

sznuras
21-05-2009, 13:38
Jestem na etapie równoczesnego a raczej równoległego czytania Mroczka i Petersona.
Te dwie książki są tak różne, jak różne są osobowości autorów. Widać że są to również dwa podejścia do fotografii.
Mroczek ze szkoły gdzie zdjęcie jest efektem długich przygotowań i przemyśleń i Petersona który widząc okazję i temat rozpoczyna fotografowanie nie tracąc ani sekundy.
Zawsze będą więc zwolennicy i przeciwnicy tych odrębnych stylów pisania i fotografowania niezależnie od zawartości merytorycznej książek. Siłą rzeczy "patrzymy" na te książki przez pryzmat swoich preferencji i przyzwyczajeń.

jchyra
23-05-2009, 14:57
"Fotografujemy ptaki" Grzegorza i Tomasza Kłosowskich - książka jest już na rynku od miesiąca i bije rekordy sprzedaży. Obserwowałem wątek i zastanawiałem się kiedy ta pozycja tu trafi. Już nie mogę się doczekać :-) więc linkuję http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=92849 bo to pozycja tylko z pozoru przeznaczona dla fotografów przyrody. Tak na prawdę do doskonały poradnik kiedy i po co naciskać spust.

Leatherface
23-05-2009, 15:44
Moglibyście mi poradzić jakąś książke dotyczącą portetu?

SlaWasII
23-05-2009, 16:22
Roman Burzyński "Portret fotograficzny".
Można kupić za parę groszy na alledrogo.

raddeli
23-05-2009, 17:31
Moglibyście mi poradzić jakąś książke dotyczącą portetu?

Ostatnio ukazała się "Fotografia portretowa bez tajemnic" - to już czwarta pozycja z serii "...bez tajemnic" autorstwa Bryana Petersona. Jeszcze jej nie posiadam, ale po lekturze poprzednich książek pewnie i tę nabędę. A może ktoś już ją kupił i może coś więcej o niej napisze.

tramp
24-05-2009, 19:09
Jest taka książka, która warta jest zainteresowania: PORTRET DOSKONAŁY Jak fotografować Ludzi. Pozycja pochodzi z 2002roku. Na przykładzie około setki zdjęć autorzy (Busselle i Wilson) analizują sposób ich powstania.

Leatherface
26-05-2009, 21:06
Dzięki, pewnie zaopatrzę się w którąś jak będe miał więcej czasu...

maclat
27-05-2009, 11:32
Właśnie wyszła kolejna pozycja z tego cyklu "Fotografia portretowa bez tajemnic"

Dzięki za cynk :)

Bo.
02-06-2009, 16:13
"uchwyć moment" - Joe McNally, b. polecam tym wszystkim, którzy juz coś przeczytali i już coś focą. Bardzo przyjemna lektura z podanymi do analizy wybranymi fotami autora.

McSimus
03-06-2009, 09:29
I ja podzielam zdanie mniej zadowolonych cztelników Mroczka. Ta pozycja jest mocno przereklamowana. (...) hitem jest seria szesciu ksiązek "Światło w fotografii" Shultza.
Ksiązki dostępne tylko z drugiej ręki i traktowane jako białe kruki osiągające na aukcjach kosmiczne kwoty
Nie tak dawno to samo mówiono o Mroczku ale ...

pierote
03-06-2009, 16:15
Czytam obecnie 2 pozycje, opowiadanie 'O Fotografowaniu' Mroczka oraz '195 ujęć' Kelby'ego. Polecam szczerze jeszcze nieukierunkówanym fotophilom. A propos Mroczka ten to miał przeżycia np. komisariat za latanie z wielkim formatem po starówce :)

bastard
04-06-2009, 23:16
Wczoraj dostłem książke "Jan Bułhak fotografik " autorstwa Małgorzaty Plater - Zybert przepiękny album ze starymi fotkami - podróż do przeszłości. Polecam

irek6311
07-06-2009, 17:47
Ostatnio zakupiłem "Sztuka czarno-białej fotografii " T. Andreas Hoffmann i mogę ją polecić ,
więcej na http://helion.pl/ksiazki/czarno.htm .

markB
08-06-2009, 20:20
A ja polecam to: http://www.dfv.pl/ksiazki.html?id=792. Choćby ze względu na jakość zamieszczonych zdjęć, a zrobionych na pełnej (35 mm) cyfrowej klatce. Niektóre nie do odróżnienia od wykonanych średnim, a nawet 4 x 5 formatem, np. zdjęcie na rozkładówce stron 42-43.

majki07
15-06-2009, 14:19
książka książką ale dla mnie forum jest najlepszym żródłem informacji .pozdrawiam;))

pawelpiotrm
17-06-2009, 13:07
"uchwyć moment" - Joe McNally, b. polecam tym wszystkim, którzy juz coś przeczytali i już coś focą. Bardzo przyjemna lektura z podanymi do analizy wybranymi fotami autora.
Polecam. Przeczytałem w jeden dzień ;-) Maniak światła ale śmiesznie i inspirująco ;-)

Marcin K
22-06-2009, 20:15
Kiedyś czytałem poniższe książki (zdjęcie przypadkowo znalezione w Internecie), szczegóły na priv.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://tworekfotograficy.com/forum/books.JPG)



Na stronie www.wowio.com są dostępne online następujące książki Terry-go Hope-a

Black & White Photography: Landscapes - Developing Style in Creative Photography
Extreme Photography
Black & White Photography: Photojournalism
Black & White Photography: Architecture - Developing Style in Creative Photography



Wydawnictwo Universitas wydalo " Estetyka fotografii " F.Soulages - moge polecic osobom zainteresowanym teoria fotografii .

Dzięki za namiar! Może dam radę... Spis treści zachęcający.

Bartek
28-06-2009, 11:53
Ostatnio ukazało się wiele książek o oświetleniu w fotografii.
A naprawdę z czystym sumieniem jeśli interesuje cię oświetlenie mogę polecić
"Światło w fotografii Magia i nauka" Fil Hunter, Steven Biver, Paul Fuqua wydawnictwa Galaktyka.
Zawiera więcej interesujących treści niż kilka innych i marych książek o oświetleniu razem wziętych.
http://www.galaktyka.com.pl/index.php?command=4&where=%B6wiat%B3o
Ostatnio była nawet jej recenzja na którymś z portali foto ale niestety nie pamiętam na którym.

koza
28-06-2009, 22:48
witam
jestem nowym uzytkownikiem tego forum jak i nowym uzytkownikiem D60 ( to moja pierwsza lustrzanka )
jestem kompletnym laikiem i potrzebowalbym kilku porad jesl mozna:
rzecz pierwsza - ksiazka z PODSTAWAMI np co to sa te migawki / przeslony / iso i ja wplywaja na zdjecia ( instrukcje powoli czytam ale niestety nie wszystko rozumiem )
kolega mi polecil " Nowy podrecznik fotografii " John Hedgecoe. Warto > I czy zrozumie cos z niej ? :)
Rzecz druga - mam obiektyw kit ten startowy. Jaki bym musial miec do robienia zdjec dziecku i ogolnie portretowych a jaki do krajobrazow np. I od czego zalezy ile zoomu jest w obiektywie ?? moze nie wszystkie pytania sa skierowane do tego dzialu ale jesli ktos by pomogl to bylbym wdzieczny, ewentualnie niech zostaw na siebie namiar gg to sie sam odezwe. Mam 25 lat i cos tam czaje w tych sprawach, wec nie powinienem bardzo uprzykrzyc zycia komus :) 13608182 to moje :)
z góry dzieki , pozdro i siemano :P

Leatherface
29-06-2009, 09:34
Na pytania o migawkę, przesłonę itd. to poszukaj w internecie i będziesz wszystko wiedział. Co do obiektywów i ogniskowych - to samo. I zaglądaj na forum, też czegoś się dowiesz :)

markB
29-06-2009, 12:12
Albo to: http://www.bookmaster.pl/ksiazka/343304.xhtml

koza
29-06-2009, 22:19
ok , niestety nie mam tak duzo czasu teraz na kompa dlatego wolalbym ksiazke
a co do tych zoomow ? w ogole jest sens aby taki noob jak ja dokupowywal obiektyw ? :>
i jak to jest z tym zoomem ? bo nic nie czaje ;P wiem, ze to nie ten dzial, ale nie bede zakladal osobnego tematu
gdyby ktos odpowiedzial byloby milo

Leatherface
30-06-2009, 09:43
To są rzeczy tak podstawowe iż sam powinieneś wykazać się odrobiną chęci i poszukać informacji o tym - szybko znajdziesz i na wszystko stracisz mniej czasu niż na czytanie książki...


w ogole jest sens aby taki noob jak ja dokupowywal obiektyw ? :>

No, chyba nie. Skoro nie wiesz jakiego potrzebujesz, nie wiesz czemu akurat taki a nie inny, co najgorsze nie chce Ci się poszukać odpowiedzi na swoje pytania.

DarekD80
01-07-2009, 00:05
Jeśli chodzi o HDR-y to niedługo (na jesieni) pojawi się:

Technika HDRI w fotografii. Od inspiracji do obrazu

http://helion.pl/ksiazki/tehdri.htm

mini21
02-07-2009, 17:20
Witam.

A ja mam takie pytanko do obeznanych w rynku książkowym.
Czy znacie może jakieś książki dotyczące wizażu?
Potrzebuję nauczyć się podstaw tego zagadnienia, a nie wiem gdzie szukać.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

SlaWasII
02-07-2009, 18:45
A ja mam takie pytanko do obeznanych w rynku książkowym.
Czy znacie może jakieś książki dotyczące wizażu?
Nie jestem obeznany ale znalazłem takie pozycje: http://www.ceneo.pl/categories.aspx?search=yes&categoryID=0&searchText=wiza~~x&inDesc=False&minPrice=0&maxPrice=99999999

sznuras
03-07-2009, 07:11
Jeśli do fotografii to może ta:

http://www.bookmaster.pl/ksiazka/253006.xhtml

mini21
03-07-2009, 08:50
opsss, sporo liczą sobie za tą książeczkę.

Dzięki za linka!

Leatherface
04-07-2009, 22:24
Przekartkowałem dziś książke Petersona dotyczącą portretu. Kupię napewno.

miodzik
05-07-2009, 21:43
Przekartkowałem dziś książke Petersona dotyczącą portretu. Kupię napewno.

A ja ją nabyłem jak tylko się ukazała. Jest tak samo świetnie napisana jak poprzednie. Czyta się łatwo, lekko i przyjemnie. Zdecydowanie polecam lekturę :-)

maclat
07-07-2009, 23:20
A ja ją nabyłem jak tylko się ukazała. Jest tak samo świetnie napisana jak poprzednie. Czyta się łatwo, lekko i przyjemnie. Zdecydowanie polecam lekturę :-)

Również polecam. Co mnie uderzyło na początku, to bardzo entuzjastyczny stosunek autora do portretowanych nieznajomych. Ciekaw jestem jak poradziłby sobie w polskich realiach ;)

Rycerz
09-07-2009, 09:47
ok , niestety nie mam tak duzo czasu teraz na kompa dlatego wolalbym ksiazke

kup koniecznie książke (http://www.empik.com/ekspozycja-bez-tajemnic,prod440158,p?gclid=CIG7wJ2QyJsCFRIM3god8m 3iKw)
nie zawiedziesz sie i będziesz miał pozycje na lata...polecam!!



na wszystko stracisz mniej czasu niż na czytanie książki...


??? czytanie ksiażek to chyba nie jest nigdy strata czasu

Szauna
09-07-2009, 14:12
Koza, polecam szczerze poradnik na e-cyfrowe. Wydrukuj go sobie i czytaj jak książkę. Traktuje o wszystkim w sposób jasny i przejrzysty: http://www.e-cyfrowe.pl/poradniki/?id=715
Do tego ja osobiscie uwielbiam ksiazki Scotta Kelbiego, profesjonalnie i na temat o wszystkich aspektach. Do tego dokladne porady jaki obiektyw do czego. Jakie warunki, ustawienia itp. Do tego te ksiązki są w dobrym, poręcznym formacie. Można je wziąć wszędzie. S. Kelby ma niezle poczucie humoru i książkę sie dobrze czyta. Uklad książki to strona-problem-przykład zdjęcia, każda strona to inna kwestia. Szczerze polecam.http://helion.pl/autorzy/kels.htm

Obaj autorzy robią zdjęcia głównie na Nikonie (to tez pomaga bo opis funkcji i ustawień bedziesz miał od razu w swoim aparacie)

Jak bedziesz mial pytania to pisz smialo na priv.


Sporo ludzi poleca tez Książkę o fotografowaniu Mroczka ale on posługuje się głównie Pentaxem i ta ksiązka spełnia również funkcję albumu. http://merlin.pl/Ksiazka-o-fotografowaniu_Andrzej-A-Mroczek/browse/product/1,349732.html

Rycerz
09-07-2009, 16:12
nie no rozwaliłeś mnie tym postem :) :)
uważaj uzywa pentaxa ;) gorzej: wszystko na slajdach pstrykał :???:

6868
14-07-2009, 00:58
Dla poczatkujacych polecam stronke. Malo opisow, jeden obrazek, za to duzo wiedzy :)
Polecam (http://dryreading.com/camera/index.html)

costi
14-07-2009, 12:57
Mam w domu "195 ujec" Kelbyego, "Ekspozycje bez tajemnic" Petersona i "Ksiazke o fotografowaniu" Mroczka. I tak:

- Kelby to jest samo miesko: pisze ktorko i zwiezle "zrob tak a tak i bedzie dobrze". Same praktyczne porady, bez wglebiania sie "dlaczego" (do czego zreszta przyznaje sie we wstepie). Duzo roznych sytuacji (krajobraz, portret, slub itp.) Do tego jest w sumie na biezaco ze sprzetem (wiadomo, o najnowszych puszkach w ksiazce nie ma, ale wszystko jest pisane pod katem dSLR) i softem. Dla poczatkujacego uzytkownika lustrzanki to IMHO idealna pozycja.

- Peterson pisze latwo, jego styl "dla idiotow" moze niektorym przeszkadzac, ale da sie to zdzierzyc. Duzo praktycznych porad, poswieca tez juz troche miejsca teorii i przyczynom wystepowanai pewnych zjawisk. Uzytkownik dSLR musi wziac poprawke, ze cala ksiazka jest pisana pod katem filmu, wiec niektore uwagi mozna olac (szczegolnie te o iso). Dobra jako uzupelnienie Kelby'ego, na poczatek tez sie nada, ale IMHO Kelby jest bardziej wszechstronny.

- Mroczek to juz pozycja dla pasjonatow. Duzo teorii, rzeklbym wrecz, ze porad trzeba szukac miedzy wierszami. Do tego w kolko pieprzy o srednim i duzym formacie, przez co ksiazka jako praktyczny poradnik dla poczatkujacego ma wartosc zerowa. Mozna poczytac, jak kogos glebiej temat zainteresuje, ale na pierwsza ksiazke bym nie polecal, bo sie czlowiek po prostu zanudzi.

Powyzsze pisane jest z mysla o osobie, ktora kupila/dostala pierwsza lustrzanke czy zaawansowany kompakt i szuka porad ulatwiajacych ogarniecie tego sprzetu i umozliwiajacych robienie lepszych zdjec. Jesli bym mial doradzac kupowanie, to w powyzszej kolejnosci: Kelby, Peterson, Mroczek.

Leatherface
16-07-2009, 15:23
??? czytanie ksiażek to chyba nie jest nigdy strata czasu
Kolega pisał, że ma mało czasu z tego co pamiętam. Moja wypowiedź było ukierunkowana pod tym kątem, masz racje oczywiście ;)

cheyenne
16-07-2009, 15:29
polecam czteroksiąg Petersona, bardzo lubię te pozycje
Mroczek mnie męczy, ale często korzystam z tabel z tej książki

Robson_87
17-07-2009, 09:55
ja czytam w autobuisie, zawsze to nie jest zmarnowany czas na patrzenie sie w okno;-)
aktualnie czytam Oświetlenie. Warsztaty fotograficzne. Ksiazka jest prosto napisana, szybko sie ja czyta. Nadaje sie dobrze dla poczatkujacych, mysle ze zaciekawi tez bardziej zawansowanych. Omawia rodzaje swiatla, kierunki swiatla, swiatlo o roznej porze, oswietlenie w fotografii krajobrazowej, doswietlanie lampa.
Moze pozniej troche porownam ta pozycje z oswietleniem od NG ktora tez mam i zabiore sie za nia po przeczytaniu warsztatow.

bieluś
19-07-2009, 21:31
a co myślicie o tej pozycji:
Sekrety mistrza fotografii cyfrowej
195 ujęć Scotta Kelbyego

mini21
19-07-2009, 21:56
Całkiem ciekawa pozycja.
Czytałem obie części.
Jeśli ktoś jest już bardziej obeznany w fotografii, zbyt wiele nowości tam nie znajdzie, ale mimo wszystko, pozycja warta uwagi.

costi
20-07-2009, 14:38
a co myślicie o tej pozycji:
Sekrety mistrza fotografii cyfrowej
195 ujęć Scotta Kelbyego

Pisalem o tym wyzej ;) Bardzo fajna na poczatek, jak chce sie szybko nauczyc paru przydatnych technik i trikow bez zglebiania wiedzy fotograficznej. Im dluzej ktos obcuje z aparatem, tym wiecej rzeczy z tej ksiazki bedzie dla niego znajome.

Leatherface
20-07-2009, 17:39
Jestem w trakcie czytania Petersona o portrecie. Fajna ksiażka :)

Leatherface
22-07-2009, 19:30
I już po. Muszę powiedzieć, że jestem nieco zawiedziony. Niby ogólnie ok, na pewno warto zajrzeć, ale czegoś mi brak.

błajan
23-07-2009, 12:19
do nauki multimedialna NG lub tom ang nie wiem czy dobrze pamiętam nazwisko ale polecam biblioteki miejskie tam możesz przebierać do woli

Leatherface
30-07-2009, 20:20
Ostatnia książka Joe McNally'ego - całkiem przyjemna.

mrkefas
30-07-2009, 20:49
mam pytanko, czytał ktos to:
Sztuka czarno-białej fotografii. Od inspiracji do obrazu

Autor: Torsten Andreas Hoffmann??

bo zastanwiam się czy kupić a widziałem tylko spis treści w internecie;p

Leatherface
30-07-2009, 20:51
Mnie odstrasza nieco cena, ale przeglądałem w empiku i wygląda ciekawie. Ale tylko przeglądałem ;)

mrkefas
30-07-2009, 20:56
na allegro widziałem po 59 bez kosztów przesyłki (pokrywa je sprzedawca), fakt cena nie mała, ale tak naprawde poza petersonem to wszystko tak w cenie 50+ chyba.. ja narazie mroczka czytam, jak ktos mi powie że to dla początkujacych to... grrr

eve8
04-08-2009, 12:21
proszę o pomoc - chciałabym zamówić książki Scotta Kelby'ego, tylko kilka tytułów się powtarza, jest kilka wydań. Czy wystarczy wybrać ostatnie najnowsze - treść się powtarza, jest tylko poszerzone i odświeżone czy to kompletnie inne rzeczy i trzeba by było przeczytać wszystkie? Mówię głównie o tytule - "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej"
Będę wdzięczna za pomoc, chciałabym jak najszybciej zamawiać :))

Pożyczyłam od koleżanki coś z jej biblioteczki - Fotografia cyfrowa od A do Z Jerzy Fedak - rany , to zdecydowanie nie dla mnie, strasznie się męczę czytając, ale zaparłam się że dotrę do końca ;) więc męczę.

Leatherface
04-08-2009, 12:25
Jeśli dobrze pamiętam to dwie książki o w sumie różnej treści - ktoś w temacie się wypowiadał. Scott jest fajny.

czarekk
04-08-2009, 15:14
tak mam dwa 195 ujęć Scota Kelbiego i Nowe ujęcia . Obie fajne ale myślę że pierwsza lepsza. "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej" - nie czytałem

piotrsz
04-08-2009, 21:57
195 ujec scota kelbiego to mz swietna pozycja ... no i bardzo przypada mi do gustu styl pisania scota ...

mrkefas
04-08-2009, 22:46
macie racje, choc chyba nie o to chodziło autorowi pytania:)

Tabu25
11-08-2009, 08:05
Kelby ma sporo tytułów niech pytający poda o które chodzi postaram się odpowiedzieć

eve8
17-08-2009, 11:24
Pytająca jest trochę postrzelona i nie umiała długo wytrzymać na odpowiedź więc zakupiła co wpadło w oko. :D
Wiedzy nigdy za wiele, przesiew zrobię w domu, jak coś się ewidentnie będzie powtarzać to może skorzysta później ktoś po korzystnej cenie na allegro ;)
Narazie czytam Radość fotografowania i jestem bardzo zadowolona z zakupu.

Pozdrawiam,

cheyenne
17-08-2009, 14:48
książeczek mam naprawdę wiele, ale ostatnio dokonałem zakupu który naprawdę wart jest polecenia


http://helion.pl/ksiazki/warfo3.htm

śmiało moge polecić i nikt tego zakupu nie będzie żałować

anialodz
17-08-2009, 18:26
co do Scotta to czy System 7 punktow i Sekrety Mistrza to zupelnie inne pozycje? Czy 7 punktow jest dla zupelnie poczatkujacych ?

czarekk
17-08-2009, 19:18
Myślę że tak. Ale tam jest głownie mowa o obróbce zdjęć nic o samym fotografowaniu

Garos
23-08-2009, 16:28
195 ujec scota kelbiego to mz swietna pozycja ... no i bardzo przypada mi do gustu styl pisania scota ...

potwierdzam w 100%,wczoraj kupiłem książkę i wchłonąłem ją całą w cztery godzinki.Scott pisze jasno i bardzo ciekawie a wiadomo iż wtedy łatwiej zapamiętać.Polecam zdecydowanie.
Dzisiaj kupiłem "Ekspozycja bez tajemnic" Bryana Petersona która też jest polecana początkującym choć nie tylko.

BlackRoger
23-08-2009, 22:21
co do Scotta to czy System 7 punktow i Sekrety Mistrza to zupelnie inne pozycje? Czy 7 punktow jest dla zupelnie poczatkujacych ?
Zupełnie dla początkujących jest i nie jest. To zestaw tutoriali pokazujących obróbke przykładowych zdjęć od A do Z. Na tyle jednak logicznie że po jej lekturze duża wiedza pozostaje. Najlepiej oprócz tej pozycji mieć jakąkolwiek książkę traktująca od strony bardziej szczegółowej obróbkę w PS'ie pod kątem fotografii cyfrowej - może być Kelby, Owczarz, Evening itd. I czytać i przerabiać je równolegle.

raddeli
24-08-2009, 07:50
Co do PS'a - polecam "Zaklęcia Photoshopa - edycja zdjęć" - Anna Owczarz-Dadan. Jak dla mnie rewelacja. Wszystko jasno i zrozumiale wyjaśnione. Nie ma niedomówień. Gdy przerobiłem kilka rozdziałów z tej książki to i "System 7 Punktów" stał się dla mnie bardziej jasny. Polecam.

Zbyszek66
30-08-2009, 21:29
Jestem po całej serii B.Petersona i jak dla mnie(początkujący) to tylko dwie pozycje zasługują na uwagę tj."Ekspozycja bez tajemnic" oraz "Czas naświetlania bez tajemnic",pozostałe dwie"Kreatywna...","Portretowa"to zwykłe bicie piany.Mimo wszystko polecam całość

GeparD
12-09-2009, 06:41
posiadam 3 ksiazki Petersona (oprocz ostatniej o fotografii portretowej) i musze przyznac racje koledze wyzej, dwie pierwsze ksiazki czytalo sie z ciekawoscia chlonac wiedze, ostatnia, ta o kreatywnej fotografi przeczytalem dwa razy i nie powiem ze niczego sie nie doweidzialem ale jednak nie czytalo sie tak przyjemnie jak poprzednie,

z ksiazek ktore aktualnie studiuje moge polecic Adobe Photoshop CS4 for Photographers, Martina Evening'a i wczoraj dostala mi sie w lapki "Swiatlo w fotografii: magia i nauka", dopiero przebrnalem przez dwa rozdzialy i mimo mocno teoretycznego wstepu czyta sie przyjemnie i sadze ze bedzie to interesujaca lektura

ciach team
28-09-2009, 12:55
witam ciekawych rzeczy można sie dowiedzieć myśle ze zdecyduje sie na Petersona najczęsciej wymieniany jest pozdrawiam-początkujący

piotrsz
28-09-2009, 17:03
Co do PS'a - polecam "Zaklęcia Photoshopa - edycja zdjęć" - Anna Owczarz-Dadan. Jak dla mnie rewelacja. Wszystko jasno i zrozumiale wyjaśnione. Nie ma niedomówień. Gdy przerobiłem kilka rozdziałów z tej książki to i "System 7 Punktów" stał się dla mnie bardziej jasny. Polecam.

swietnie napisana ksiazka ... tez polecam ale jesli chodzi o kreatywne fotografie i czas naswietlania bez tajemnic petersona to w tych pozycjach nie ma w nich duzo zawartej wiedzy ... jak je czytalem to praktycznie nie dowiedzialem sie nic nowego ... mz dla poczatkujacego to pozycja scotta kelby'ego (przynajmniej pierwsza bo drugiej nie czytalem) jest kopalnia wiedzy i porad

tomgol
05-10-2009, 20:20
Przyłącze sie do opinii Zbyszek66. Pozycje Bryana Petersona warte zachodu ale szczególnie tylko dwie pierwsze.
Moją pierwszą książką był Mroczek (podobno super sprawa) ale poległem gdzies w połowie. Dla początkującego stanowczo za "profesjonalny". Z wielką sentymą wracam także do starej pozycji Fotografia od A do Z gdzie wszystko jest podane niczym w pigułce (choć aparaty są napradę już kolekcjonerskie to ogólne zasady fot. bardzo aktualne).
Pozdr.

Hoobie
11-10-2009, 20:07
"Czas naświetlania bez tajemnic", "Ekspozycja bez tajemnic" oraz "Kreatywność bez tajemnic" - te trzy pozycje niemalże "połknąłem" i z czystym sumieniem polecam je każdemu (pewnie nie jestem pierwszy i nie ostatni :P ). Wcześniej dwie pozycje Kelby'ego także mnie zainteresowały, w bardzo interesujący sposób napisane - jasno i zrozumiale.

sebas
12-10-2009, 09:12
Witam,

Na koniec października szykuje się kolejna książka Bryana Petersona "Zbliżenia i makrofotografia bez tajemnic". Tylko ta jak tytuł wskazuje przeznaczona głównie dla wielbicieli makrofotografii. Chociaż może ze względu na styl pisania przez autora, który mi odpowiada, też się na nią zdecyduję.

To samo wydawnictwo (nie bedę podawał nazwy, aby być posądzonym o reklamę) zapowiada też premiery książek "W kadrze. Rozważania na temat wyobraźni fotografa" Davida duChemin i "Z pamiętnika lampy błyskowej. Wielka siła małych fleszy" Joe McNally. Szczególnie interesuje mnie ta ostatnia, bo poprzednia książkę tego autora "Uchwycić moment" czytało mi się dobrze. Może ktoś czytał te pozycje w języku angielskim i ma jakieś zdanie?

markB
12-10-2009, 14:10
Ja mam tą książkę w angielskiej wersji. Jest bardzo dobra. Mniej tu dygresji, a bardzo dużo technicznych informacji. Naprawde inspirująca księga. Dziwię się tylko, że ktoś zdecydował się ją przetłumaczyć. Na forach zagranicznych jest dość mocno krytykowana, że zajmuje się tylko systemem Nikona.

Rycerz
14-10-2009, 09:18
a ja zapraszam do forumowej biblioteki!
można wypożyczyc książke i zobaczyc czy warto ją kupic, można oddac do biblioteki swoją własną książkę jesli sie okaże że nie potrzebujemy jej już a nawet zrobic zrzutkę na nowa ksiazke i dopisac sie do listy jej czytelników! jedna lista już gotowa, nowe w trakcie tworzenia.

tonacja
14-10-2009, 09:59
Jakiś czas temu wygrzebałam w biblioteczce dziadka mojego narzeczonego książkę "fotografowanie nie jest trudne" Jerzego Płażewskiego ("wydanie VII uzupełnione najnowszymi zdobyczami techniki" z roku 1970) :D

Muszę przyznać, że się nieźle uśmiałam czytając o niektórych modelach starych aparatów... ale mimo, że książka jest zabytkowa wręcz to rzeczywiście większość reguł się nie zmieniła. Jest wyjaśnione jak powstaje zdjęcie, jak ustawia się ostrość, czas naświetlenia, przesłonę, co to jest głębia ostrości, synchronizacja... jest sporo rysunków technicznych i czarno-białych fotografii-przykładów. Co prawda nie wszystko można odnieść do cyfrowych lustrzanek, ale jest dużo techniki wyjaśnionej... takich podstaw, które później można odnieść do teraźniejszości przeszukując fora internetowe. Język tez nie jest jakoś bardzo skomplikowany, choć poczucie humoru autora jakoś mnie nie śmieszy ;P

Zobaczymy czy jak skończę książkę to będę mądrzejsza ;P

xMPx
26-10-2009, 18:49
Czy ktoś posiada książkę o tym tytule i czy jest ona warta polecenia ?

Bardzo proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam

chrzanu
27-10-2009, 16:59
Radość Fotografowania Nikon 2009 - warto ja kupic?

fruzia
28-10-2009, 13:29
W lepszych bibliotekach powinny być te pozycje, albo można poczekać chwilę i ściągnąć ebooka. Pytanie tylko czy ktoś chce robić to w ten sposób. Ja czytałam tę książkę Dederki i jeszcze "Światło w fotografii: magia i nauka". Były jeszcze inne pozycje, które przeczytałam ale o nich nie warto pisać bo dowiedziałam się z nich tyle co z instrukcji obsługi aparatu.

markB
28-10-2009, 17:16
IMO jest to kolejna książka filozofująca na temat portretowania, więcej tam gawęd niż praktycznych porad. Jeśli przydatne są Tobie porady w stylu: "to zdjęcie mi się podoba, bo wszyscy są równo oświetleni", to kupuj w ciemno. Pod tym względem poradniki Kelby'ego czy też będąca tuż przed "rozwiązaniem" książka McNally'ego o używaniu fleszy są dużo bardziej konkretne i praktyczne.

Stefek Burczymucha
29-10-2009, 15:25
markB a co to znaczy: będąca tuż przed "rozwiązaniem"?:)

sisco7
29-10-2009, 16:08
"Z pamiętnika lampy błyskowej. Wielka siła małych fleszy", czy ktoś już zapoznał się z tą pozycją?. Warto kupić?

Rycerz
29-10-2009, 16:17
"Z pamiętnika lampy błyskowej. Wielka siła małych fleszy", czy ktoś już zapoznał się z tą pozycją?. Warto kupić?

zapraszam do forumowej biblioteki robimy zrzutke na ta ksiązke i można tam cos o niej przeczytac...

markB
29-10-2009, 18:10
"Z pamiętnika lampy błyskowej. Wielka siła małych fleszy", czy ktoś już zapoznał się z tą pozycją?. Warto kupić?

Jak pisałem wyżej, mam tę książkę w wersji oryginalnej. Oprócz typowych dla McNally'ego gawęd upstrzonych niecenzuralnymi wyrażeniami jest tutaj mnóstwo ciekawych informacji o używaniu sabinek w sytuacjach głównie portretowych + odręczne rysunki "ustawek". Jedno może być dla przeciętnego polskiego fotoamatora frustrujące - gościu używa masę sprzętu, w niektórych ustawkach do kilkunastu sabinek (zdjęcia grupowe). Mimo to książkę zdecydowanie polecam, i to nie tylko dla właścicieli Nikonów, przyda się też Canonierom (wbrew niepochlebnym opiniom tych ostatnich).

markB
29-10-2009, 18:15
No, rodzi się w polskim tłumaczeniu, po angielsku jest juz od roku.

Stefek Burczymucha
30-10-2009, 16:05
Czaję. No to się nawet zrodziła:) Merlin (http://merlin.pl/Z-pamietnika-lampy-blyskowej-Wielka-sila-malych-fleszy_Joe-McNally/browse/product/1,701384.html;jsessionid=EC0F7F2A49752C2900B4FE3FE 4C26CD4.LB4), Galaktyka (http://www.galaktyka.com.pl/index.php?command=4&cathegory=&id=351).

Ylim
04-11-2009, 17:24
Wczoraj widziałem w empiku:) Zdecydowanie będzie to mój następny zakup!!
Rewelacyjnie wykonana i zrobiona, jest dużo a nawet bardzo dużo podstaw używania lampy w różnych przypadkach, objaśnienie terminów oraz akcesoriów które często się przy używaniu lamp zewnętrznych wykorzystuje:) To tyle co zobaczyłem w ciągu 5 min:)

Ylim
04-11-2009, 17:57
A ma ktoś może W kadrze. "Rozważania na temat wyobraźni fotografa" David duChemin ?? Myślę, że może być to ciekawa propozycja:)

markB
04-11-2009, 18:05
Już mam. Jeszcze nie zdążyłem dokładnie przejrzeć. Na pierwszy rzut oka jest to coś w rodzaju "Fotografii portretowej bez tajemnic" Petersona, t.j. podróże + portretowanie przygodnych "znajomych".

markB
04-11-2009, 19:59
Zapomniałem dodać. Jeśli jesteś z Poznania, to książkę można obejrzeć w Empiku, na pewno w King Crossie (bo tam kupiłem) i chyba w centrum.

Rycerz
04-11-2009, 20:55
A ma ktoś może W kadrze. "Rozważania na temat wyobraźni fotografa" David duChemin ?? Myślę, że może być to ciekawa propozycja:)

bardziej filozoficzna niż sprzetowa! bardzo mi sie podoba :) jestem przekonany że to ksiązka ktora potrafi dużo zmienic w świadomości fotografa!
jeden minus; wszystkie zdjecia zrobione canonem 5d :mrgreen::mrgreen:
;)
kupic moim zdaniem warto

Bos
06-11-2009, 23:48
Ja polecam Brayana Petersona. Jego 3 książki są świetne (nie mam tylko czasu naświetlenia). W ciągu 20 minut dowiedziałem się bardzo pożytecznych rzeczy, odkryłem parę funkcji i dowiedziałem się, co znaczą podstawowe pojęcia. A dopiero zacząłem, cena nie jest wygórowana i książka raczej się nie będzie kurzyła na półce. Nie polecam natomiast National Geographic, książki chodzą po 100zł, a treści nie mają za wiele. Zdjęcia może i ładne, ale myślałem, że czegoś się dowiem. Oczywiście rady jakieś są, ale nie tak opisane jak u Petersona ;]

ThomasZobl
08-11-2009, 21:09
Ja polecam Brayana Petersona. Jego 3 książki są świetne (...)


Również polecam, są świetne, sam przeczytam jedną ale już miałem wgląd do pozostałych i w niedługim czasie zamieram się zagłębić.

markes1987
09-11-2009, 18:00
jesli chcialbys wiecej dowiedziec sie na temat prawidlowych ekspozycji oraz czasu naswietlania to bez dwoch zdan polecam ksiazki "ekspozycja bez tajemnic" oraz "czas naswietlania bez tajemnic" Bryana Petersona. Mi bardzo przypadly do gustu ze wzgedu na prostosc slowa i naprawde wiele cennych porad.. pozdrawiam

snuti
10-11-2009, 11:58
"Z pamiętnika lampy błyskowej. Wielka siła małych fleszy", czy ktoś już zapoznał się z tą pozycją?. Warto kupić?

Warto, super się ją czyta napisana jest podobnym językiem do Scotta Kelby'ego ( zresztą Kelby i McNally są przyjaciółmi), a druga sprawa to taka, że autor używa sprzętu Nikona :-D:-D:-D

Leatherface
10-11-2009, 12:12
bardziej filozoficzna niż sprzetowa! bardzo mi sie podoba :) jestem przekonany że to ksiązka ktora potrafi dużo zmienic w świadomości fotografa!
jeden minus; wszystkie zdjecia zrobione canonem 5d :mrgreen::mrgreen:
;)
kupic moim zdaniem warto

Zainteresowałeś mnie tym. A ostatnio właśnie weny i pomysłu mi brakuje, to może czegoś się z tej książki dowiem co mi pomoże ;) (?)

Leatherface
15-11-2009, 19:12
Kupiłem, powoli doczytuję do końca. Fajna książka, warto się zapoznać :) No i informacji od wydawcy dowiedziałem się, że już niedługo kupię kilka innych pozycji do kolekcji ;)

^ nie wiem czy już wyszła ta ksiażka i czy wiecie, ale ma pojawić się 4cz. z cyklu Petersona - tym razem o makrofotografii :)

gulekt
18-11-2009, 10:07
Książka już jest. "Zbliżenia i makrofotografia bez tajemnic" Bryan Peterson. Jest tak fajna jak pozostałe.

sebas
18-11-2009, 11:22
Tylko raczej już nie tak uniwersalna jak poprzednie. Raczej dla miłośników makrofotografii.

markes1987
03-12-2009, 14:51
o makrofotografii juz jest w sprzedazy o ile dobrze pamietam :)

Innervoice
06-12-2009, 03:16
"Z pamiętnika lampy błyskowej. Wielka siła małych fleszy", czy ktoś już zapoznał się z tą pozycją?. Warto kupić?

Warto kupić!
60 zł to naprawdę niewiele jak za tę książkę, ja kupiłem ją w Matrasie w Bielsku-B w CH Sfera ze zniżką 25% promocje taką mieli, czyli zapłaciłem za nią 44,92 zł :-D
ps. To świetna lektura dla wszystkich, ale w szczególności dla posiadaczy Nikośa , z racji tego że McNally opisuje w niej produkty systemu N i działanie CLS.
Gdybym miał dać za nią 100 zł też bym wyłożył taką kwotę.

pinio
06-12-2009, 23:49
A przeglądał już ktoś książkę "Oświetlenie portretowe" ( http://www.galaktyka.com.pl/index.php?command=4&cathegory=9&id=354 )? Warta uwagi?

markB
07-12-2009, 16:06
ps. To świetna lektura dla wszystkich, ale w szczególności dla posiadaczy Nikośa , z racji tego że McNally opisuje w niej produkty systemu N i działanie CLS.


Nie tylko dla właścicieli Nikonów. Jeśli pominąć pierwszą, sprzętologiczną część książki, to reszta ciekawa dla wszystkich posiadaczy sprzętu z możliwościami podobnymi do CLS. Niestety, ta pierwsza część jest fatalnie przetłumaczona. Widać, że system Nikona był dla tłumaczy abstrakcją, roi się od błędów, a korektor chyba przysypiał, bo potrafił zgubić cały akapit, przez co trudno zrozumieć o co chodzi w niektórych ustępach.

Jeśli chodzi o książkę Petersona o makrofotografii, to jestem rozczarowany. Nie dorównuje sztandarowej pozycji Bryana, tej o ekspozycji. Jakość zdjęć makrofotograficznych na poziomie przeciętnego amatora, wystarczy chociażby porównać ze zdjęciami kilku naszych kolegów w dziale makro. Zdjęcia wyschniętej farby, przekroju chlebka itp. zupełnie mnie nie ekscytują, łatwo je zrobić, trudno sprzedać lub umieścić w portfolio makrofotografa. Wszystko to, zresztą, już było; widziałem pełno tego typu ujęć w magazynach foto z lat 80-ych. Podejrzewam, że książka powstała "na siłę", co by można było wydać wielką księgę "o wszystkim" w fotografii, zawierającą w jednym tomie wszystkie dzieła Petersona: http://www.amazon.co.uk/Bryan-Petersons-Understanding-Photography-Field/dp/0817432256/ref=sr_1_5?ie=UTF8&s=books&qid=1260193921&sr=1-5. Całkiem tanio ten zbiorek wychodzi.

Innervoice
07-12-2009, 17:51
markB - Napisałem że dla wszystkich :) ale niestety co do tłumaczenia to masz rację, zarówno "Uchwycić Moment" jak i "Z pamiętnika lampy błyskowej" mają kiepskie tłumaczenie z przewagą tej pierwszej. Co nie zmienia faktu że McNally jest dla mnie wzorem do naśladowania :-D
Pozdrawiam,
S.

markB
07-12-2009, 18:32
Sorry, przegapiłem to dla wszystkich.

markB
08-12-2009, 18:48
A przeglądał już ktoś książkę "Oświetlenie portretowe" ( http://www.galaktyka.com.pl/index.php?command=4&cathegory=9&id=354 )? Warta uwagi?

Właśnie wczoraj odebrałem z Empiku. Książka dla początkujących i ewentualnie średnio zaawansowanych. Bardzo dobra. Mnóstwo przykładów zdjęciowych + schematy oświetleń (klasyczne, high- i low key, Hollywood, biznesowe itp.). Ale praktycznie dla tych co zamierzają robić główki lub głowotułowia. Jeśli zamierzasz focić całe figurki, to niewiele tu znajdziesz.

pinio
08-12-2009, 18:54
Właśnie wczoraj odebrałem z Empiku. Książka dla początkujących i ewentualnie średnio zaawansowanych. Bardzo dobra. Mnóstwo przykładów zdjęciowych + schematy oświetleń (klasyczne, high- i low key, Hollywood, biznesowe itp.). Ale praktycznie dla tych co zamierzają robić główki lub głowotułowia. Jeśli zamierzasz focić całe figurki, to niewiele tu znajdziesz.
Pewnie sporo ustawień można przenieść również na całą postać. Z tego co piszesz wynika, że muszę się nią zainteresować :) Dzięki.

EDIT: W sumie to dobry czas, żeby umieścić książki w liście do Św. Mikołaja - szkiełka już są wypisane, to jeszcze niech książki dorzuci ;) :)

markB
08-12-2009, 19:08
Zapomniałem: tutaj można spojrzeć na mały fragment książki w wersji oryginalnej: http://www.amazon.co.uk/Master-Lighting-Guide-Portrait-Photographers/dp/1584281251/ref=pd_sim_b_4. jak widać z recenzji, książka wysoko oceniana.

pinio
08-12-2009, 19:21
Zapomniałem: tutaj można spojrzeć na mały fragment książki w wersji oryginalnej: http://www.amazon.co.uk/Master-Lighting-Guide-Portrait-Photographers/dp/1584281251/ref=pd_sim_b_4. jak widać z recenzji, książka wysoko oceniana.
Patrząc po spisie treści stwierdzam, że ją chcę :)

Articool
11-12-2009, 23:06
Mam dwie książki na oku:
1. Real World Camera Raw i Photoshop; Bruce Fraser, Jeff Schewe
2. Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć; Scott Kelby

Czego oczekuję? Głównie zależy mi na wywoływaniu RAWów plus ewentualnie co dalej z takim zdjęciem w edytorze graficznym. Pierwszy aspekt chciałbym, aby był potraktowany w pełni od A do Z i tak właśnie nie wiem którą pozycję wybrać... Miał Ktoś z Was do czynienia z w/w? Którą kupić? Ewentualnie jakaś inna pozycja?

kondziu
12-12-2009, 17:18
Mam pytanie może ktoś ma książkę Nikona Radość Fotografowania 2009 wyd 2, zastanawiam się nad jej zakupem, czy się opłaca, jakie są zmiany w porównaniu do wydania 2007.

Articool
12-12-2009, 18:15
Pisałem w innym temacie i nie wiem czy cisza spowodowana jest brakiem doświadczenia z tymi pozycjami, czy nie zaglądania do tamtego wątku dlatego napisze tutaj...

Mam dwie książki na oku:
1. Real World Camera Raw i Photoshop; Bruce Fraser, Jeff Schewe
2. Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć; Scott Kelby

Czego oczekuję? Głównie zależy mi na wywoływaniu RAWów plus ewentualnie co dalej z takim zdjęciem w edytorze graficznym. Pierwszy aspekt chciałbym, aby był potraktowany w pełni od A do Z i tak właśnie nie wiem którą pozycję wybrać... Miał Ktoś z Was do czynienia z w/w? Którą kupić? Ewentualnie jakaś inna pozycja?

oem
16-12-2009, 20:41
Pierwszej nie znam, drugą przegladałem ostatnio i mogę potwierdzić to, co kiedyś o niej przeczytałem - Kelby prowadzi za rękę, co początkującemu może się wydać miłe, ale nie rozwija. Ktoś mi kiedyś polecał 'Photoshop for photographers' Martina Eveninga. Nie przeczytałem jeszcze całej, ale wydaje się być odpowiednia.

Stefek Burczymucha
17-12-2009, 20:14
Czego oczekuję? Głównie zależy mi na wywoływaniu RAWów plus ewentualnie co dalej z takim zdjęciem w edytorze graficznym. Pierwszy aspekt chciałbym, aby był potraktowany w pełni od A do Z i tak właśnie nie wiem którą pozycję wybrać... Miał Ktoś z Was do czynienia z w/w? Którą kupić? Ewentualnie jakaś inna pozycja?


Polecam 7 punktów Scotta Kelbiego. To moja jedna z niewielu książek o photoshopie. Emerytowi wytłumaczy czym są poziomy. W każdym razie do nauki jak poprawić swoje zdjęcia w sam raz.


Zmienię temat na coś innego: http://www.dfv.pl/szkola-zaawansowani-foto.html?id=969
Można pobrać. Fajnie się czyta no i jest za darmo:)

sebas
17-12-2009, 22:30
Może kogoś zainteresuje. Na stronie wydawnictwa Galaktyka pojawił się do pobrania e-book: David duChemin "Dziesięć sposobów na robienie lepszych zdjęć. Żaden z nich nie wymaga kupowania nowego sprzętu (e-book)"

http://www.galaktyka.com.pl/index.php?command=4&class=3

emigrant
28-12-2009, 21:33
Ściągnąłem e-booka, bo pod choinką znalazłem też "W kadrze. Rozważania na temat wyobraźni fotografa" David duChemin. Ta ostatnia świetna. Szczerze polecam! Czyta się i ogląda z ogromną przyjemnością.

gejsza
04-01-2010, 01:56
Polecam pozycję "Z pamiętnika lampy błyskowej" Joe McNally'ego.....nie mam pytań!!!!! Dla kogoś, kto używa paru lamp błyskowych ta książka powinna go zainteresować...POLECAM!!!

adam.dorozinski
04-01-2010, 12:51
Polecam pozycję "Z pamiętnika lampy błyskowej" Joe McNally'ego.....nie mam pytań!!!!! Dla kogoś, kto używa paru lamp błyskowych ta książka powinna go zainteresować...POLECAM!!!

Ta książka to jedna wielka reklama Nikona (i trochę mniejsza Lastolite), za czytanie której trzeba jeszcze zapłacić. Na dodatek napisana (przetłumaczona?) zdecydowanie marniej niż "Uchwycić moment". Przemęczyłem do końca, ale od połowy miałem już serdecznie dość "sterownik błysku SU-800 przypiąłem kablem SC-29 do korpusu D3 z obiektywem Nikkor 24-70/2.8 i skierowałem w stronę trzech lamp SB-900 ustawionych w tryb i-TTL, których błysk odbiłem od świetnie zaprojektowanych parasolek Lastolite. Dodatkowa lampa SB-800 odbita od Lastolite TriGrip zapewniła sratatata" ... bo tak mniej więcej napisana jest ta książka.

BlackRoger
04-01-2010, 15:05
Ta książka to jedna wielka reklama Nikona (i trochę mniejsza Lastolite), za czytanie której trzeba jeszcze zapłacić. Na dodatek napisana (przetłumaczona?) zdecydowanie marniej niż "Uchwycić moment". Przemęczyłem do końca, ale od połowy miałem już serdecznie dość "sterownik błysku SU-800 przypiąłem kablem SC-29 do korpusu D3 z obiektywem Nikkor 24-70/2.8 i skierowałem w stronę trzech lamp SB-900 ustawionych w tryb i-TTL, których błysk odbiłem od świetnie zaprojektowanych parasolek Lastolite. Dodatkowa lampa SB-800 odbita od Lastolite TriGrip zapewniła sratatata" ... bo tak mniej więcej napisana jest ta książka.
O dziwo pisana jest podobnie jak 7 punktów Kelby'ego - metoda prowadzenie krok po kroku za rękę jakoś tam zdała egzamin. Nie wiem jakiego języka oczekujesz po książce będącej w założeniu podręcznikem/przewodnikiem dla osób nie mających styczności z tematem. Nie wyobrażam sobie lepszej formy dla początkujących.
A to że przykłady są podane na przykładzie systemu Nikona to tylko minus dla "odmieńców" ;) Dla mnie akurat duży plus i nie miałbym za złe innym autorom gdyby przykłady w swoich książkach opisywali tylko na przykładzie żółtego systemu ;)
PS. gdybym był canoniarzem nie kupiłbym z pewnością tej książki, a w przypadku kiedy dostałbym ją w prezencie rozważałbym chyba zmianę systemu.

Rycerz
04-01-2010, 15:45
Ta książka to jedna wielka reklama Nikona (i trochę mniejsza Lastolite), za czytanie której trzeba jeszcze zapłacić. Na dodatek napisana (przetłumaczona?) zdecydowanie marniej niż "Uchwycić moment". Przemęczyłem do końca, ale od połowy miałem już serdecznie dość "sterownik błysku SU-800 przypiąłem kablem SC-29 do korpusu D3 z obiektywem Nikkor 24-70/2.8 i skierowałem w stronę trzech lamp SB-900 ustawionych w tryb i-TTL, których błysk odbiłem od świetnie zaprojektowanych parasolek Lastolite. Dodatkowa lampa SB-800 odbita od Lastolite TriGrip zapewniła sratatata" ... bo tak mniej więcej napisana jest ta książka.

przesada lekka ;) może dwa fragmenty takie są i to trzeba mocno sie postarać ;) to naprawdę nie razi tak mocno jak napisałeś...
mi sie podoba i na dodatek z humorem napisana jest...

Leatherface
04-01-2010, 21:43
Mam za sobą 1/3 tej książki. To co mnie wkurza to poczucie humoru autora (wcale nie śmieszne żarty, ale to moje zdanie :) ). Wolałbym więcej konkretów opartych na przykładach. I brakuje moim zdaniem zdjęć z backstage'u - czasem by się przydało aby dokładnie pokazać ustawienie lamp/blend.

Robson_87
05-01-2010, 01:36
Pisze jaki sprzet uzyl do danego zdjecia i gdzie ustawil lampe, dla mnie swietna pozycja.

gejsza
07-01-2010, 02:03
Skoro Ci się nie spodobała i tylko Cię zmęczyła, to więcej jej nie czytaj...ja ją polecam, bo uważam ją za dobrą pozycję...od ponad dwóch lat używam trzech lamp błyskowych do fotografowania, mimo tego znalazłem coś w niej dla siebie...dlatego ją rekomenduję...a czy to reklama Nikona, Canona czy nowego modelu Trabanta, mnie to guzik obchodzi...

gejsza
07-01-2010, 02:07
Ta książka to jedna wielka reklama Nikona (i trochę mniejsza Lastolite), za czytanie której trzeba jeszcze zapłacić. Na dodatek napisana (przetłumaczona?) zdecydowanie marniej niż "Uchwycić moment". Przemęczyłem do końca, ale od połowy miałem już serdecznie dość "sterownik błysku SU-800 przypiąłem kablem SC-29 do korpusu D3 z obiektywem Nikkor 24-70/2.8 i skierowałem w stronę trzech lamp SB-900 ustawionych w tryb i-TTL, których błysk odbiłem od świetnie zaprojektowanych parasolek Lastolite. Dodatkowa lampa SB-800 odbita od Lastolite TriGrip zapewniła sratatata" ... bo tak mniej więcej napisana jest ta książka.

Skoro Ci się nie spodobała i tylko Cię zmęczyła, to więcej jej nie czytaj...ja ją polecam, bo uważam ją za dobrą pozycję...od ponad dwóch lat używam trzech lamp błyskowych do fotografowania, mimo tego znalazłem coś w niej dla siebie...dlatego ją rekomenduję...a czy to reklama Nikona, Canona czy nowego modelu Trabanta, mnie to guzik obchodzi...

adam.dorozinski
07-01-2010, 02:10
Co kto lubi... mnie osobiście dużo bardziej odpowiadała forma "Uchwycić moment", w której zamiast przez trzy czwarte rozdziału opowiadać jakie konkretne modele sprzętu Nikona zostały wykorzystane do zrobienia zdjęcia była historia jego powstania, a informacje techniczne były w ramce "jak uzyskać takie zdjęcie", gdzie zwięźle i precyzyjnie opisane były pomysły i zasady zastosowane przy jego robieniu. I "Uchwycić moment" akurat poleciłbym z czystym sumieniem.

matyjasz
10-01-2010, 18:40
Nie polecam natomiast National Geographic, książki chodzą po 100zł, a treści nie mają za wiele. Zdjęcia może i ładne, ale myślałem, że czegoś się dowiem. Oczywiście rady jakieś są, ale nie tak opisane jak u Petersona ;]

Nie mogę się zgodzić. Co prawda właśnie dostałem pod choinkę 'Jak fotografować absolutnie wszystko aparatem cyfrowym' z NG - fakt mało treści, ale to jest raczej album poglądowy. Natomiast kupiłem sobie jeszcze 'Czarno-biała fotografia cyfrowa - poranik dla zaawansowanych' i 'Światło i oświetlenie w fotografii cyfrowej' (Freemana oczywiście) i uważam, że to są książki absolutnie świetne, także nie można generalizować. Z ostatnich dwóch pozycji każda około 50zł w MM.

pzdr
mati

gejsza
11-01-2010, 00:04
Jeśli chodzi o książki NG, to dla początkujących fotoamatorów, są bardzo dobrym źródłem inspiracji i pokazem tego, jakie zdjęcia można robić...są po prostu ogólnopoglądowe...jeśli chodzi o Freemana lub Beardswortha, to kolesie naprawdę zawarli kawał wiedzy w swoich publikacjach...

matyjasz
11-01-2010, 14:36
Dokladnie, niemniej ukazaly sie one ostatnio nakladem NG :)

pzdr
mati

Innervoice
14-01-2010, 23:13
Witam, jak ktoś jest z Bielska-Białej lub okolic i ma zamiar kupić tanio książkę, to w Sferze w księgarni Matras jest obniżka cen o 25%
http://www.sfera.com.pl/108,ksiegarnia_matras__wielka_wyprzedaz_od_15_styc znia.html

Katrina
18-01-2010, 20:38
Skoro była juz mowa o ksiązka Kelbiego i McNelly'iego to zapytam o cos innego. Znam ich wszystkie prawie ksiazki. A teraz dla odmiany interesuje mnie ksiażka, która by opowiadala o zyciu fotografa, jego poczatkow, perypetii, wpadek podczas sesji. Moga byc jakies rady jak zrobic zdjecie. Fajnie by sie czytalo cos lekkiego w stylu Kelbiego (bo jego lubie najbardziej czytac). Weszla teraz nowa ksiazka "w Kadrze" ale nie wiem czy warto ja kupic?

BlackRoger
18-01-2010, 20:48
Właśnie męczę "W kadrze" duChemina. Pożyczona od znajomej - pisana prostym językiem, autor pokazuje swoje sposoby na szukanie ciekawych ujęć ale nie jest to pozycja którą bym kupił do swojej biblioteczki. Może przypomniała mi o kilku oczywistych regułach ale to wszystko. Do tego umiarkowana dawka informacji technicznych - wg mnie fajna książka dla kogoś kto kupuje pierwsze lustro..

Misza89
18-01-2010, 23:50
Już jest na Amazon.com 3 cześć ujęć mistrza fotografii cyfrowej Kellby'ego więc nic tylko czekać na wersję PL;]

Ylim
19-01-2010, 01:17
No to z niecierpliwością czekam, bo nie ma bardziej podręcznej książki o fotografii do poczytania w busach czy tramwajach:D Wspaniała rozrywka!

Twarzą w twarz z obiektywem - Rick Sammon. Godna polecenia, choć zdjęcia w książce nie sa zachwycające. Zawsze jednak można znaleźć pare nowych, ciekawych słów na dany temat:) Polecam!

esio
19-01-2010, 03:06
Tak się zastanawiam.
Jeśli w necie jest tak dużo informacji, to czy książki są jeszcze potrzebne?
Mam parę ciekawych pozycji, i jak ktoś coś tam pytał, to proponowałem wypożyczyć.
Ale nikt nie chciał, tłumacząc, że w necie poczyta.
Czy myślicie, czy informacja internetowa wyprze książkową?

pinio
19-01-2010, 09:19
Tak się zastanawiam.
Jeśli w necie jest tak dużo informacji, to czy książki są jeszcze potrzebne?

Chyba jestem starej daty, ponieważ zdecydowanie wolę czytać książki - czytanie książki na komputerze to dla mnie mordęga.
Poszukiwanie informacji, "przepisów" jak coś zrobić to jedno - do tego zdecydowanie komputer. Jednak książki, które się czyta dla przyjemności - tylko wersje papierowe.

fistaszek20
19-01-2010, 13:19
Chyba jestem starej daty, ponieważ zdecydowanie wolę czytać książki

nie tylko Ty ;)

nie wiem czy kiedykolwiek polubię "ekranowe" czytanie :neutral:

a żeby nie schodzić z tematu:

Lepszy Peterson czy książki z serii Warszaty fotograficzne (np. Jeff Wignall) ? Jestem początkująca, może nie zupełnie zielona, ale wiele nauki przede mną.

stonka
19-01-2010, 16:10
warsztaty foto portret to g***o nie książka
o wszystkim i o niczym, szkoda czasu na czytanie.

sznuras
19-01-2010, 16:23
A teraz dla odmiany interesuje mnie ksiażka, która by opowiadala o zyciu fotografa, jego poczatkow, perypetii, wpadek podczas sesji. Moga byc jakies rady jak zrobic zdjecie. Fajnie by sie czytalo cos lekkiego w stylu Kelbiego (bo jego lubie najbardziej czytac).

Obawiam się że to może nie być lektura "lekka" ale na pewno ciekawa. Ukazała się książka
Reporter wojenny - Patricka Chauvela, opisuje liczne wyprawy fotoreporterów na fronty wojen nam współczesnych.
Autor to o słynny francuski fotoreporter opisujący własne przeżycia.

markB
19-01-2010, 17:21
nie tylko Ty ;)

nie wiem czy kiedykolwiek polubię "ekranowe" czytanie :neutral:

a żeby nie schodzić z tematu:

Lepszy Peterson czy książki z serii Warszaty fotograficzne (np. Jeff Wignall) ? Jestem początkująca, może nie zupełnie zielona, ale wiele nauki przede mną.

Zależy co, z Warsztatów zdecydowanie nie polecam tej o makro, podobnie makro Petersona nie dorównuje jego innym książkom. Najlepsze w obu seriach są: sztandarowa pozycja Petersona o ekspozycji i ewentualnie czasie naświetlania, oraz podobne z warsztatów (Ekspozycja, Kompozycja i Oświetlenie).

adolfik9501
20-01-2010, 00:18
Witam, jak ktoś jest z Bielska-Białej lub okolic i ma zamiar kupić tanio książkę, to w Sferze w księgarni Matras jest obniżka cen o 25%
http://www.sfera.com.pl/108,ksiegarnia_matras__wielka_wyprzedaz_od_15_styc znia.html

Wszystkie księgarnie Matras mają rabat, jak również ich księgarnia internetowa (http://www.dobraksiazka.net/uchwycic-moment-sekrety-zdjec-jednego-z-najlepszych-swiatowych-fotografow-p-134858.html) z bezpłatnym odbiorem w wybranej księgarni.

fistaszek20
20-01-2010, 12:49
dzięki :)

w takim razie co byście mogli polecić o makro?

filvz
20-01-2010, 12:53
Wszystkie księgarnie Matras mają rabat, jak również ich księgarnia internetowa (http://www.dobraksiazka.net/uchwycic-moment-sekrety-zdjec-jednego-z-najlepszych-swiatowych-fotografow-p-134858.html) z bezpłatnym odbiorem w wybranej księgarni.
adolfik9501 dzięki za informacje. Zaraz jadę odebrać :)
/edit/ jednak muszę poczekać do 22go na odbiór osobisty :) pewnie musza dowieść.

markB
20-01-2010, 17:59
dzięki :)

w takim razie co byście mogli polecić o makro?

Zdecydowanie "Makro i szczegóły" Roberta Thompsona: http://www.fotografuj.pl/Article/Robert_Thompson_Naucz_sie_dobrze_fotografowac_makr o_i_szczegoly/id/154
Co prawda, zdjęcia są w niej przeważnie z aparatu średnioformatowego (obecnie Thompson używa już lustrzanek małoobrazkowych), ale wszystkie opisane tam techniki są łatwe do przełożenia na aparaty Nikonowskie. Uważam, że jest to najlepszy podręcznik makrofotografii na polskim rynku. Godne polecenia są też podręczniki angielsie, przede wszystkim Johna Shaw'a Close-up in Nature http://www.amazon.com/Shaws-Closeups-Nature-Practical-Photography/dp/0817440526 (to jest najwyżej oceniany podręcznik makrofotografii jaki został kiedykolwiek wydany, mimo, że opisuje tylko fotografię analogową) lub Rossa Hoddinott'a Digital macro Photography.
Aha, zaglądaj też do wątku makro na naszej stronie, podobno mają wrócić autorskie wątki Darka, Bullteriera, Arachiusza i paru innych. Sporo z nich można się nauczyć.

fistaszek20
21-01-2010, 10:21
dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) poczytam o tej książce :mrgreen:

Boguslaw
21-01-2010, 21:25
Właśnie kupiłem trzypak Kelby'iego, uwielbiam jego książki. Najtaniej daje ją Amazon. Teraz poszukuje jakiś książek o ślubnej fotografii, poleci ktoś coś?

Hosaka
22-01-2010, 02:19
ja czytałem i polecam takie:
"Do it yourself - wedding photography" James Booth
z serii Focal Press jest świetny poradnik "Professional Wedding Photography" Damien Lovegrove
z serii Thomson Course Technology "Mastering Digital Wedding Photography" James Karney - też dobra

Fotografia ślubna to taki koktail wszystkiego co można spotkać w fotografii :) portrety, reportaż, plener, krajobraz, sesje w studio a nawet architektura żeby pokazać ładnie kosciół itp. Nawet o fotografii w podczerwieni - rzadkość na ślubach ale dlaczego nie? :) Więc teoretycznie wszystkie książki o fotografii dadzą coś co się może przydać podczas ślubów.

Rycerz
22-01-2010, 10:46
a ja polecam najważniejszą w historii książkę poświęcona fotografii czyli Susan Sontag "O fotografii".
dla tych, którzy mają już dość wiadomości w książkach o tym co to jest przysłona, ISO, jaki obiektyw wybrać i tym podobnych technicznych spraw,

ciekawa choć wymaga skupienia i wysiłku intelektualnego ;)

markB
22-01-2010, 15:03
Właśnie kupiłem trzypak Kelby'iego, uwielbiam jego książki. Najtaniej daje ją Amazon. Teraz poszukuje jakiś książek o ślubnej fotografii, poleci ktoś coś?

Pełno ślubniaków drukuje się w Amherst media: http://www.amherstmedia.com/miva/merchant.mvc?Screen=CTGY&Category_Code=W

Rycerz
22-01-2010, 16:07
Pełno ślubniaków drukuje się w Amherst media: http://www.amherstmedia.com/miva/merchant.mvc?Screen=CTGY&Category_Code=W

niezła ilość! a u nas posucha, jedna ksiażka :(

Robson_87
22-01-2010, 22:35
no niestety, nie tylko z tej tematyki z innymi tez tak jest.
Co zrobic, ci co znaja angielski moga sie pokusic o zachodnie pozycje inni juz nie...

Nauzykaa
24-01-2010, 15:46
Też polecam "The Complete Guide to Professional Wedding Photography" Lovegrove'a. "Professional Techniques for the Wedding Photographer..." Schaub'a również jest dobrą książką, ale wydaną dawno (pierwsze wydanie było chyba w 1985r.), a od tego czasu sporo się zmieniło.

Ylim
26-01-2010, 14:36
Mastering Digital Wedding Photography jest świetna, polecam!:)

Katrina
31-01-2010, 14:45
Skonczylam wczoraj czytac "W kadrze". Podobało mi sie. Jest w miare lekka, łatwa w czytaniu. Podobały mi sie zdjecia ludzi róznych kultur, które opisuje. Ksiazka nie ma skomplikowanych i technicznych zagadnien. Warto ja przeczytac, a w szczegonosci polecam ja poczatkujacym.

Z kolei jestem w polowie ksiązki "Z pamietnika lampy blyskowej" jest juz o poziom wyzej od poprzedniej. Opisuje bardzo wiele sposobow robienia zdjec przy uzyciu wielu lamp. 1 tom był ciekawszy, ale gorzej byla przetlumaczona. Tłumaczenie tomu drugiego bylo o wiele lepsza, ale zawierała bardziej skomplikowane przykłady uzycia lampy. Polecam ja średnio zaawansowanym fotografom.