Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: RAW Pytanie

  1. #1

    Domyślnie RAW Pytanie

    Witam
    Mam pytanie: Zacząłem zabawę z rawami, mam program ViewNX2. Poddałem obróbce plik, między innymi kadrowaniu i skonwertowałem do Jpg. Ku mojemu zdziwieniu "macierzysty" raw również został skadrowany. Jak wyeksportować do Jpg żeby "oryginał" pozostał w pierwotnej postaci?

  2. #2

    Domyślnie

    Oryginał jest w pierwotnej postaci. Program pokazuje Ci tylko zmiany, których dokonałeś. Odpal tego rawa, daj reset zmian i powrócisz do surowizny.

  3. #3

    Domyślnie

    ViewNX uaktualnia w NEF zaszytego JPG, który służy do szybkiego podglądu. Po resecie zostanie wygenerowany taki jak pierwotnie, chociaż plik nie będzie identyczny. Aparat i komputer inaczej go kompresują. Ale dane RAW pozostają zawsze nietknięte.
    Z6III + N 14-30/4, N24-120/4, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8 + TC 1,4x, N 24-200, V 20/2.8, V 24/1.8, N 40/2.0, TT 75/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5, Z6II

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez matomi Zobacz posta
    Oryginał jest w pierwotnej postaci. Program pokazuje Ci tylko zmiany, których dokonałeś. Odpal tego rawa, daj reset zmian i powrócisz do surowizny.
    Witam
    Po odpaleniu rawa reset jest nieaktywny. Plik Jpg po skadrowaniu ma 2750x1373, surowy raw 6016x4000. Po przekonwertowaniu i odpaleniu w podglądzie wygląda identycznie (chodzi o kadr) jak docelowy Jpg, a w informacji ma 6016x4000pikseli. Nie wiem co robię źle. Próbowałem również "zapisz jako" (save as)rezultat taki sam.

    Ciekawostka: ten sam plik otworzony za pomocą UFRaw widać w pierwotnej postaci. Nic nie rozumiem...Coś z ustawieniami NX?
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 18-02-2014 o 12:46

  5. #5

    Domyślnie

    Tak ma być. UFRaw nie czyta zmian zrobionych w NX. Dane RAW nie zostały przecież zmienione.
    Z6III + N 14-30/4, N24-120/4, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8 + TC 1,4x, N 24-200, V 20/2.8, V 24/1.8, N 40/2.0, TT 75/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5, Z6II

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Tak ma być. UFRaw nie czyta zmian zrobionych w NX. Dane RAW nie zostały przecież zmienione.
    Rozumiem że dane całego rawa są zachowane, tylko że w dalszym ciągu nie mogę odpalić pierwotnej "surówki" w NX.
    Widać tylko crop który skadrowałem. Tu mam problem.

  7. #7

    Domyślnie

    Reset pod wyborem proporcji cropa. Jak sie nie da to ja nie wiem co zrobies

  8. #8
    Gaduła Awatar zgera
    Dołączył
    06 2011
    Miasto
    Siedliska, Podkarpacie
    Posty
    3 112

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomek123 Zobacz posta
    Rozumiem że dane całego rawa są zachowane, tylko że w dalszym ciągu nie mogę odpalić pierwotnej "surówki" w NX.
    Widać tylko crop który skadrowałem. Tu mam problem.
    W NX w prawym górnym rogu pod napisem Filter masz taki przycisk( prostokąt z zakręconą strzałką) resetuje on zmodyfikowany plik.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Reset pod wyborem proporcji cropa. Jak sie nie da to ja nie wiem co zrobies
    To właśnie miałem na myśli w drugim poście
    Robisz reset i i masz oryginała.

  10. #10

    Domyślnie

    Prawie oryginał. U mnie po takiej operacji plik z 25MB zrobił się 37MB. Chociaż podgląd ma identyczny.
    Z6III + N 14-30/4, N24-120/4, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8 + TC 1,4x, N 24-200, V 20/2.8, V 24/1.8, N 40/2.0, TT 75/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5, Z6II

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •