Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: Problem D7000

  1. #11

    Domyślnie

    Jaka paranoja o naświetleniu decyduje czas, przesłona i iso. Skoro używasz manualnego i masz to wszystko ustawione na sztywne to nie ma prawa działać.

  2. #12
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2009
    Miasto
    Dzierżoniów/Dolny Śląsk
    Posty
    156

    Domyślnie

    Jaka paranoja? Poczytaj trochę nt. kompensacji ekspozycji bo możesz nie wiedzieć co to dokładnie jest...
    Nikon D7100 | D60 | S10-20/4-5.6 | S17-50/2.8 | N18-105/3.5-5.6 VR | N55-300/4.5-5.6 VR | SB-700 | i inne

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kolas Zobacz posta
    Skoro masz na sztywno ustawioną ekspozycja to jak ona ma Ci sie zmienić ? Możliwe że jak włączysz AutoIso to zacznie działać zmiana ekspozycji. Inaczej sobie tego nie wyobrażam.
    automatyczne iso nie używam tryb M iso 800 czas 120 przysłona 2,8 ekspozycja na + 0,7 i zdjęcie powinno być jaśniejsze tak a jest takie same to jest dziwne

  4. #14
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2009
    Miasto
    Dzierżoniów/Dolny Śląsk
    Posty
    156

    Domyślnie

    ... Kompensacja ekspozycji zmienia ilość światła w trybach automatycznych, ilość światła, w manualnym zmieniasz to manualnie - czasem, przysłoną i czułością.

    Edit: trochę pokręciłem, poprawione...
    Ostatnio edytowane przez zielonek430 ; 19-07-2012 o 20:47
    Nikon D7100 | D60 | S10-20/4-5.6 | S17-50/2.8 | N18-105/3.5-5.6 VR | N55-300/4.5-5.6 VR | SB-700 | i inne

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawel_woj5 Zobacz posta
    automatyczne iso nie używam tryb M iso 800 czas 120 przysłona 2,8 ekspozycja na + 0,7 i zdjęcie powinno być jaśniejsze tak a jest takie same to jest dziwne
    Chłopie podpowiem Ci taki trick, jak chcesz mieć jaśniejsze zdjęcie w Manualu.
    Masz trzy wyjścia:
    1. Wydłużyć czas.
    2. Podnieść ISO.
    3. Otworzyć szerzej przysłonę.

    D600 S14 N28 N16-35 N50 T28-75 N70-210

  6. #16

    Domyślnie

    Przyjacielu - kompensacja ekspozycji w trybie M działa jako przesunięcie na drabince ekspozycji w wizjerze (na plus lub na minus) - a to czy Ty sie do tego zastosujesz to już inna sprawa.

    Jeśli chcesz podążyć za wskazaniem to działasz jak napisał meehoo (lub odwrotnie)

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawel_woj5 Zobacz posta
    automatyczne iso nie używam tryb M iso 800 czas 120 przysłona 2,8 ekspozycja na + 0,7 i zdjęcie powinno być jaśniejsze tak a jest takie same to jest dziwne
    Nie, nie dziwne, tak właśnie ma być.

    Kompensacja ekspozycji nie rozjaśnia magicznie zdjęcia. Robi to poprzez zmianę jednego z trzech parametrów, które wymieniłeś (czas, przysłona, ISO). A jak ma je zmienić, skoro wszystkie ustawiłeś _ręcznie_. Jak sama nazwa wskazuje, tryb M polega na tym, że aparat _nic_ nie może sam zmieniać. Tak więc zmieniając kompensację na + lub - jedynie zmieniasz wskazania na drabince ekspozycji, a jasność zdjęcia się nie zmieni. Będzie się zmieniać, gdy choć jeden z parametrów aparat będzie mógł zmieniać. A w trybie M i (jednocześnie) przy wyłączonym AUTO ISO aparat niczego nie może zmieniać.

    Był już podobny wątek gdzieś, więc ten proponuję zamknąć, a kolegę odesłać do instrukcji obsługi aparatu, a przede wszystkim do nauki podstaw fotografowania.

    Zanim się nie podszkolisz, fotografuj w trybie AUTO albo w trybie P (najlepiej z włączonym AUTO ISO) i wszystko będzie Ci działać, a zwłaszcza kompensacja ekspozycji (chociaż w trybie AUTO to chyba i tak nie działa, ale w P na pewno).
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  8. #18
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2012
    Miasto
    Górny Śląsk
    Posty
    7

    Domyślnie

    W mojej instrukcji obsługi jest takie oto zdanie: "W trybie M kompensacja ekspozycji ma wpływ tylko na wskaźnik ekspozycji. Czas otwarcia migawki i przysłona pozostają niezmienione."
    Sama instrukcja niestety nie wyjaśnia dokładniej jak to działa i że dzieje się to poprzez zmianę czasu lub przysłony, tak więc nowicjusz (między innymi ja) może mieć wrażenie, że dzieje się to w jakiś tajemniczy i codowny sposob. Tak więc dzięki koledzy za wytłumaczenie zasady działania.
    A swoją drogą po jaką cholere ten wskaźnik się zmienia? Myli tylko człowieka, który ma wrażenie, że kompensacja ekspozycji się zeczywiście zmienia, a tu niespodzianka bo to tylko sam wskaźnik...

  9. #19

    Domyślnie

    Może zgłosimy do jakiegoś posła projekt ustawy? Lustrzanki wolno sprzedawać tylko osobom które albo skończyły odpowiedni kurs albo zdały odpowiedni egzamin?
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wer Zobacz posta
    Może zgłosimy do jakiegoś posła projekt ustawy? Lustrzanki wolno sprzedawać tylko osobom które albo skończyły odpowiedni kurs albo zdały odpowiedni egzamin?
    Lepiej się ucisz, bo oni naprawdę są gotowi ten projekt przepchnąć przez sejm

    A swoją drogą po jaką cholere ten wskaźnik się zmienia?
    Po taką, żebyś miał wskazanie adekwatne do wprowadzonej kompensacji. Czasem to się niektórym ludziom widocznie do czegoś przydaje (mi akurat nie).
    Na przykład ktoś fotografuje jakiś konkretny temat (ciemny mroczny las?) i chce mieć w manualu "na stałe" korekcję -1,5. No to ją sobie wprowadza. I teraz wie, że jak wskazówka na drabince pokaże mu "zero", to tak naprawdę ma owe -1,5. A czy to mądre czy głupie, to już inna sprawa, możesz nie korzystać.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •