Close

Strona 4 z 12 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 115

Wątek: Blade RAW-y

  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawel934 Zobacz posta
    Karbulot - wydaje mi się, że sednem sprawy nie jest dowiedzenie się, że RAWy z założenia są blade, ale dowiedzenie się, co to jest RAW. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.
    Karbulot się nie podda
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  2. #32

    Domyślnie

    a może tak z anielszczyzny - 'surowy'
    D700, N35/1.8, N50/1.8, S24-70/2.8, N85/1.8, T70-200/2.8, SB900

  3. #33

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawel934 Zobacz posta
    Karbulot - wydaje mi się, że sednem sprawy nie jest dowiedzenie się, że RAWy z założenia są blade, ale dowiedzenie się, co to jest RAW. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.
    To nie rozwiewa absolutnie żadnych wątpliwości dlaczego otwierając w tym samym programie rawy z dwóch aparatów wyglądają one inaczej.

    Pomijając już takie subtelności jak konstrukcja matrycy (w końcu urban legend głosi, że CCD a głównie Kodaki i Fuji dają znacznie lepsze kolory od CMOS), na odczuwanie bladości mają wpływ przynajmniej dwie rzeczy:

    - chłodny balans bieli
    - zbyt mocno naświetlone kanały

    A za to już odpowiada elektronika aparatu.

    Na zdjęciach wywołanych w http://forum.nikon.org.pl/showpost.p...0&postcount=16 widać i jedno i drugie. Na przykład ta droga na drugim jest tak jasna, że na moim laptopowym LCD praktycznie nie widać tam kolorów poza jednolitą plamą. Po dwóch ruchach krzywymi:



    Oczywiście to tak na szybko z JPG, rawów na razie nie ściągałem (potem się pobawię).

    Generalnie najlepiej pracować korekcją ekspozycji i fill light tak żeby dostac zadowalający efekt. Korekcja ekspozycji służy przede wszystkim do tego żeby radzić sobie z takimi problemami, to nie jest narzędzie do ratowania zepsutych zdjęć.

    Edit:
    Skończył się limit ściągnięć.
    Nikon Z6 II, 14-30/4S, 24-120/4S, 50/1.8S, 85/1.8S, 50/2.8MC, 40/2, Tamron 70-180/2.8 G2
    Fuji S5 Pro, 35/2D, 50/1.4D

  4. #34

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mathu Zobacz posta
    Na przykład ta droga na drugim jest tak jasna, że na moim laptopowym LCD praktycznie nie widać tam kolorów poza jednolitą plamą. Po dwóch ruchach krzywymi
    To albo nie korzystaj z tego laptoka albo skalibruj monitor bo droga (generalnie cala fota) na tym zdjeciu jest jak najbardziej poprawnie naswietlona. Nie wiem jak bardzo musi jarzyc Twoj monitor skoro Ty tam widzisz "jednolita plame"
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  5. #35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mathu Zobacz posta
    Na przykład ta droga na drugim jest tak jasna, że na moim laptopowym LCD praktycznie nie widać tam kolorów poza jednolitą plamą. Po dwóch ruchach krzywymi:
    To jest właśnie tragiczny przykład tego, czym jest kiepska matryca laptoka. Po dwóch ruchach krzywymi zrobiłeś z tego totalną kaszanę - zrąbałeś kontrast, drzewa wyglądają jak obesrane, niebo ma atramentową barwę, zieleń drzew ze szmaragdowej stała się brązowawa, a sama droga wygląda jak pseudo-HDR.

  6. #36

    Domyślnie

    Jak zdefiniujesz "poprawnie naświetlona"? Poza tym ja nie napisałem że widzę jednolitoą plamę, tylko że "praktycznie nie widać tam kolorów poza jednolitą plamą".

    Według mnie ona jest za jasna. Podobnie jak niebo, trawa, liście. Z kolei cienie są prawie czarne. Na pewno na lepszym monitorze wyglądałoby to lepiej, nie przeczę, ale według mnie po prostu kontast na tym JPG jest zbyt duży, histogram jest rozepchnięty zupełnie niepotrzebnie na boki. I gdybym ja je obrabiał, to wypuściłbym coś zbliżonego do drugiego zdjęcia (i ocieplił trochę balans bieli).

    Zresztą niech się autor tematu wypowie, bo to on napisał o tej bladości.

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    To jest właśnie tragiczny przykład tego, czym jest kiepska matryca laptoka. Po dwóch ruchach krzywymi zrobiłeś z tego totalną kaszanę - zrąbałeś kontrast, drzewa wyglądają jak obesrane, niebo ma atramentową barwę, zieleń drzew ze szmaragdowej stała się brązowawa, a sama droga wygląda jak pseudo-HDR.
    To wrzuć gdzieś rawa, bo wyciągałem to z silnie skompresowanego JPG.
    Nikon Z6 II, 14-30/4S, 24-120/4S, 50/1.8S, 85/1.8S, 50/2.8MC, 40/2, Tamron 70-180/2.8 G2
    Fuji S5 Pro, 35/2D, 50/1.4D

  7. #37

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mathu Zobacz posta
    Jak zdefiniujesz "poprawnie naświetlona"?
    Czyli nie jest przeswietlone jak rowniez nie jest niedoswietlone

    Cytat Zamieszczone przez mathu Zobacz posta
    Poza tym ja nie napisałem że widzę jednolitoą plamę, tylko że "praktycznie nie widać tam kolorów poza jednolitą plamą".
    No, a to jest jednoznaczne z tym, ze dany obiekt jest przepalony, albo totalnie niedoswietlony. Ale to drugie wykluczamy Ja u siebie widze ladna droge z kamyczkami i gdzieniegdzie rosnaca trawka

    Niestety Twoja wersja pokrywa sie z tym co napisal Czornyj.
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  8. #38

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mathu Zobacz posta
    To wrzuć gdzieś rawa, bo wyciągałem to z silnie skompresowanego JPG.
    Szkoda czasu, NEF nic tu nie pomoże.

    Statystycznie rzecz biorąc obraz na laptoku ma mocno podbitą gammę, jest przekontrastowany, nie widać na nim niuansów w partii świateł, jest zbyt chłodny i ma wąski gamut, przez co nie widać wysyconych barw. Doskonale widać te wszystkie cechy na przykładzie twojej korekcji - niepotrzebnie ociepliłeś zdjęcie przez co stało się przybrązowione i obniżyłeś w nim kontrast tak, że dodatkowo zbrudziłeś i zabiłeś całość, a dotego przewaliłeś walor nieba.

    Mówię to nie ze złośliwości, tylko jako osoba która skalibrowała ładnych kilka lapków i wie co mówi. Jak mi nie wierzysz, to weź kroplomierz i sprawdź koordynaty RGB walorów na tej niby "wypalonej" drodze (w jednym z najjaśniejszych miejsc - 227,212,200!!!), albo oglądnij ją w negatywie.
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 20-04-2009 o 22:37

  9. #39

    Domyślnie

    Statystycznie rzecz biorąc obraz na laptoku ma mocno podbitą gammę, jest przekontrastowany, nie widać na nim niuansów w partii świateł, jest zbyt chłodny i ma wąski gamut, przez co nie widać wysyconych barw.
    Wiem że moja matryca jest gówniana, nie musisz mi tego tłumaczyć.

    Doskonale widać te wszystkie cechy na przykładzie twojej korekcji - niepotrzebnie ociepliłeś zdjęcie przez co stało się przybrązowione i obniżyłeś w nim kontrast tak, że dodatkowo zbrudziłeś i zabiłeś całość, a dotego przewaliłeś walor nieba.
    Nie przeczę, bardzo możliwe. Jutro tu zerknę z pracy, mam tam trochę lepszy monitor (łagodniej traktuje światła).
    Mimo wszystko chciałbym zobaczyć NEF-a, bo mnie nie podoba się ani jedna ani druga wersja - natomiast ta pierwsza nie podoba mi się bardziej.
    Aha, nie tykałem balansu bieli - tylko lekko wygiąłem krzywą.

    Mówię to nie ze złośliwości, tylko jako osoba która skalibrowała sobie ładnych kilka lapków i wie co mówi. Jak mi nie wierzysz, to weź kroplomierz i sprawdź koordynaty RGB walorów na tej niby "wypalonej" drodze, albo oglądnij ją w negatywie.
    Ale nie twierdziłem że jest przepalona, tylko że zbyt jasna. Moim zdaniem przynajmniej. Jutro sobie zerknę i zweryfikuję.
    Nikon Z6 II, 14-30/4S, 24-120/4S, 50/1.8S, 85/1.8S, 50/2.8MC, 40/2, Tamron 70-180/2.8 G2
    Fuji S5 Pro, 35/2D, 50/1.4D

  10. #40

    Domyślnie

    Witam kolegów
    Mam prośbę do kolegi Czornyj
    Jestem początkującym amatorem fotografem do tej pory zrobiłem może z 2 tys fotek ale tak naprawdę żadna mi się nie podoba no może parę

    Ostatnio w końcu zacząłem robić w raw no i jakoś mi to wywoływanie nie za bardzo wychodzi.
    Czy kolega zgodziłby się mi również udostępnić Camera Matching Profiles bo nie mogę tego znaleźć.

    Przepraszam że może zawracam głowę ale to wszystko mi tak topornie idzie że szok
    Nikon D90 , Nikkor AF-S 18-105 mm f/3.5-5.6 VR DX ED , SanDisk Extreme III 30MB/s

Strona 4 z 12 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •