Zobacz pełną wersję : [ Panasonic ] Panasonic LX100 - kompakt z 4/3, 24-75mm f/1.7-2.8
Może napisz do chłopaków z Adobe oni cna pewno wiedzą jak Ci pomóc.
Czy ktoś może ma lub wie gdzie pożyczyć obudowę podwodną do tego aparatu ?
Nie słyszałem, żeby można gdzieś ją wypożyczyć.
iso 200; 1/160s; f/8
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/L1000132-1.jpg?dl=0
źródło (https://dl.dropbox.com/s/9r386013dvh9h8y/L1000132.jpg?dl=0)
Dziś dostałem ten aparat do testów, będę pisał recenzję. Gdyby ktoś miał jakieś konkretne pytania, to walcie na priv.
epicure - jak idą testy? ;-)
Tak sobie myślę, czy nie byłoby dobrym pomysłem rozszerzenie wątku o inne Lumixy m4/3?
Aparat już odesłany, teraz muszę tylko coś o nim napisać. A czasu za bardzo nie mam, bo zostałem jeszcze Olka E-M10 II do przetestowania :-)
To napisz chociaż jaki ten aparat ma obiektyw ;-)
Obiektyw jest całkiem przyzwoity.
Dzieki za świetny test :-)
Na szczegóły przyjdzie czas... :)
Testu nie ma :) więc ja jako ciekawostkę dla zainteresowanych dołożę "trzy grosze"
LX100 interesował mnie już od zapowiedzi. Jako użytkownik LX7 - wybrałem go jako następcę... choć to całkiem inna półka. Poza parametrami interesowała mnie ochrona obiektywu - pisałem o tym kilka stron wcześniej, dlatego wszystkie moje wysiłki poszły w tym kierunku. W sieci niewiele znalazłem ale to wystarczyło. Tuleja z Canona G7 - przeróbka delikatna bagnetu i spokojnie zapina się na Lumixa (oczywiście po zdjęciu pierścienia) Niestety tuleja jest o 1.5mm za krótka w stosunku do całkiem wysuniętego obiektywu. Założona redukcja fi58mm na fi 67mm + najtańsza (na razie) UV.
Prawie pełnia szczęścia :) ale niestety wychodzi delikatne winietowanie. Teraz pracuję nad przeróbką tej tulei aby końcówka była szersza. Efektami się podzielę.
Chwyt aparatu jest zdecydowanie lepszy - pewnie leży w dłoni ... gabaryt większy ale mnie to aż tak nie przeszkadza - wysuwany obiektyw jest zbyt narażony na uderzenia więc ochrona jest dla mnie ważniejsza.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-FFZf2UwZP7Y/VoGKBnexZTI/AAAAAAAAkXo/Dmjo4LVff_w/s950-Ic42/20151228_194518_Richtone%252528HDR%252529-1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-R4qgvkWTxVA/VoGKBpML9iI/AAAAAAAAkXs/88u72LNyZxE/s950-Ic42/20151228_194537_Richtone%252528HDR%252529-2.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-4mYxnsoAoV8/VoGKB-_KvzI/AAAAAAAAkXw/77YSdzMqHNk/s950-Ic42/20151228_194601_Richtone%252528HDR%252529-3.jpg)
Tutaj coś podobnego
http://www.thaidphoto.com/forums/showthread.php?t=339265
Pałetam się z nim po górach i biegam i nie bardzo sobie wyobrażam zabudować obiektyw. Po co?
Pałetam się z nim po górach i biegam i nie bardzo sobie wyobrażam zabudować obiektyw. Po co?
A przywalileś kiedyś o skałę? Mnie się zdarzyło lx7... może niezbyt mocno ale jakby nie było tulei to skasowałbym obiektyw. Do tego ochrona przed kurzem...
No nie przywalilem zgoda. Ale jednak jak się chce zniszczyć aparat to się to zrobi choćby nie wiem jak człowiek go chronił. Czy ten aparat ma podgląd na żywo?
Z drugiej strony, czy z taką wystającą lufą nie jest bardziej narażony na łupnięcie niż jak jest off i obiektyw dużej części jest schowany? :wink:
Pozdr.
Właśnie, to już chyba lepiej wyrobić sobie nawyk włączania i wyłączania aparatu. Ale ja się nie znam ;)
No nie przywalilem zgoda. Ale jednak jak się chce zniszczyć aparat to się to zrobi choćby nie wiem jak człowiek go chronił. Czy ten aparat ma podgląd na żywo?
Nie żeby od razu zniszczyć... szanuję swój sprzęt i raczej dobrze dbam. Co innego jak idziemy na spacer do parku a co innego tur po górach, skałach. Dodatkowo to jeszcze ochronna na wilgoć czy śnieg.
Zdjęcia są troszkę przerysowane bo z bliska komórką a jak chwycisz w dwie ręce to okazuje się, że znowu tak wiele nie wystaje :) na długości to raptem 3mm więcej niż obiektyw w opcji tele.
Opcja wkręcenia filtra uv polar czy połówek to dodatkowa zaleta (można też bezpośrednio na sam obiektyw ale to maleństwa ze średnicą 43mm(mało popularne)
Oczywiście podgląd na LCD oraz przez wizjer (elektroniczny)
Nawyk włączania i wyłączania aparatu owszem tak ale tu znowu mamy opcję prądo-żerności (jak wiadomo te operacje pochłaniają najwięcej prądu - ponoć uśpienie jest bardziej "ekonomiczne")
A co do gabarytów ... hmm... jak wezmę swoją czwórkę+24-70 z tulipanem to mogę mówić o gabarytach :) zaraz potem LX wydaje się maleństwem :)
czwórkę+24-70 z tulipanem to mogę mówić o gabarytach :smile:
Ja jeszcze nigdy swojej czwórki nie zabrałem w Tatry dla mnie po tylu latach jest to za duży klamot. Choć przepraszam zabrałem kilkakrotnie :-) wraz z wysłużoną D700 tką i czterema esbekami plus ukochany ulubiony 70-200 ale to się nie liczy bo to kotleciarstwo.
PS A jest w tym aparacie funkcja uśpienia? Zaraz wertuję instrukcję.
Ja jeszcze nigdy swojej czwórki nie zabrałem w Tatry dla mnie po tylu latach jest to za duży klamot. Choć przepraszam zabrałem kilkakrotnie :-) wraz z wysłużoną D700 tką i czterema esbekami plus ukochany ulubiony 70-200 ale to się nie liczy bo to kotleciarstwo.
PS A jest w tym aparacie funkcja uśpienia? Zaraz wertuję instrukcję.
fakt że czwórki nie tachałem ale D3s wędrował ze mną + szkiełka (a to niewielka różnica w gabarytach). Zrezygnowałem z takiej formy właśnie na rzecz jakiegoś malucha.
Uśpienie posiada ... najkrótszy czas to 1 min - ponowne wzbudzenie przez naciśnięcie spustu.
Właśnie kupiłem drugą baterię ale nie oryginał tylko Hama(115zł) - pojemnościowo słabsza, zobaczę jak z jakością.
Lx
gdyby ktoś chciał sprawdzić jak radzi sobie z architekturą to zapraszam : http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=268840&p=3652819&posted=1#post3652819
Jeśli ktoś chce sprawdzić jak się sprawuje podczas biegania gdzie nie ma czasu na zabawę to zapraszam https://www.facebook.com/robert.kiczka.1 :-)
tomek_jj
19-01-2016, 10:23
Właśnie kupiłem drugą baterię ale nie oryginał tylko Hama(115zł) - pojemnościowo słabsza, zobaczę jak z jakością.
Lx
Gdzie kupiłeś?
Gdzie kupiłeś?
W cyfrowe.pl
Przymierzam się do zakupu tego kompakta i mam pytanie jakiej wielkości są pliki wideo w 4k? Zastanawiam się jaką kartę zakupić aby można było zmieścić co najmniej godzinny materiał.
Mogę Ci go sprzedać za 2,2 tys ;-)
Mogę Ci go sprzedać za 2,2 tys ;-)
powód oprócz tego że za duży ? :)
Przymierzam się do zakupu tego kompakta i mam pytanie jakiej wielkości są pliki wideo w 4k? Zastanawiam się jaką kartę zakupić aby można było zmieścić co najmniej godzinny materiał.
U mnie wychodzi ok. 680 MB na minutę.
Jednorazowo możesz nagrać max. 15 minut.
Brak wyzwalania pilotem
u mnie akurat ta funkcja nie jest priorytetem i od biedy jakoś radzę sobie ze smartfona... raczej z odsprzedażą nie powinieneś mieć problemu ...
Ktoś używa z tym aparatem stabilizator? Może jakiś polecić zależy mi aby był możliwie najlżejszy.
Ktoś używa z tym aparatem stabilizator? Może jakiś polecić zależy mi aby był możliwie najlżejszy.
przymierzałem się do tego : http://www.elementrix.pl/elementrix-pl/eshop/0/3/5/2222-Stabilizator-kamery-aparatu-SteadyCam-W02BBset
zależało mi aby nie był jakoś specjalnie "rozbudowany" - ale nie wiem czy nie będzie za słaby...
Chyba też zainwestuję choć wiem, że nie jest to kamerka i gimbal ale nie chce dokupywać i chodzić z aparatem i kamerą. Ciekawe jak z szybkością ustawienia i samej pracy.
mnie ten z linka też się podobał bo taka dość zwarta konstrukcja, ale to dość podstawowa konstrukcja opierająca się na łożyskowaniu - które do najmocniejszych nie należy. Trzeba by było kupić z opcją zwrotu i po prostu sprawdzić.
tutaj mocniejsza opcja : http://www.elementrix.pl/elementrix-pl/eshop/77-1-Akcesoria-do-filmowania/242-2-Video-stabilizatory/5/1770-Stabilizator-kamery-aparatu-SteadyCam-W05
a wg mojego syna dużo lepszym rozwiązaniem jest taki układ : http://www.elementrix.pl/elementrix-pl/eshop/77-1-Akcesoria-do-filmowania/242-2-Video-stabilizatory/5/1859-Stabilizator-obrazu-SteadyCam-model-S-40-Elementrix
tutaj jest różnica w łożyskowaniu a to ponoć w tym temacie najważniejsze ...
a wg mojego syna dużo lepszym rozwiązaniem jest taki układ : http://www.elementrix.pl/elementrix-pl/eshop/77-1-Akcesoria-do-filmowania/242-2-Video-stabilizatory/5/1859-Stabilizator-obrazu-SteadyCam-model-S-40-Elementrix
tutaj jest różnica w łożyskowaniu a to ponoć w tym temacie najważniejsze ...
Mam taki bo kiedyś chciałem D4 kręcić ale strasznie to ciężkie wszystko. Może i jest to stabilne ale nieporęczne. Do przenoszenia zajmuje dużo miejsca i swoje waży. A ja chce zabrać w góry taką najprostszą wersję.
czyli całkiem jak ja :) ten pierwszy wydawał się najmniejszy właśnie na górskie wypady.
Daj znać jak kupisz chętnie poznam opinię ...
aparaciarz
08-05-2016, 01:07
i co warto tego LX100 brać ? Czy jest coś lepszego za te pieniądze bądź ciut więcej ? Szukam bardzo dobrego kompaktu z wypasioną jakością i szerokim kątem :)
jurkarol
08-05-2016, 06:26
miałem parę dni pożyczony i niestety - przerazajaco wypadaja czerwienie. są buraczkowe a ponadto w świetle z lampy błyskowej na twarzach czerwien nie dość że taka pod fiolet to się wyraźnie wybija
jurkarol
08-05-2016, 09:54
np. takie. podobne mocniejsze efekty wyszly u mnie.
http://www.dpreview.com/forums/post/55731637
miałem parę dni pożyczony i niestety - przerazajaco wypadaja czerwienie. są buraczkowe a ponadto w świetle z lampy błyskowej na twarzach czerwien nie dość że taka pod fiolet to się wyraźnie wybija
Prawdę powiedziawszy nie zauważyłem...
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/agata_05-2.jpg
źródło (http://michu.pentax.org.pl/nikon/agata_05.jpg)
LX100
Pod względem jakości obrazka niczym nie różni się od GX7.
d_oldschool
08-05-2016, 16:17
i co warto tego LX100 brać ? Czy jest coś lepszego za te pieniądze bądź ciut więcej ? Szukam bardzo dobrego kompaktu z wypasioną jakością i szerokim kątem :)
Moze Coolpix A, który można teraz kupić za 1400 zł?
Ja tydzień temu kupiłem, na razie OK. Używałem wcześniej Nikona D700 ze stałkami oraz Panasa LX7 i mogę powiedzieć, że jakość obrazka wg mnie bardzo fajna, obiektyw trochę kuleje na brzegach na pełnej dziurze, ale bez tragedii. Co do kolorów to AWB działa bardzo dobrze, czerwienie nie rzuciły mi się w oczy w wideo, a zdjecia robie w RAWach.
Domyślne wyostrzanie na 0 w jpg (i podglądzie RAWa) daje trochę mydlany obrazek w moim odczuciu, ja ustawiłem wyostrzanie +2 i redukcję szumów -3.
Lampy błyskowej nie planuję używać, chyba że radiowo wyzwalać SB-800 jak to robiłem z LX7. Ergonomia dla mnie na bardzo duży plus - jest tak jak lubię.
AF wymaga przyzwyczajenia, bo na ustawieniach innych niż punktowym (Pin-Point chyba) jest szybki, ale potrafi być niedokładny, co przy dość sporej matrycy czasem widać. Jest o tym trochę w sieci (dpreview). Na duży plus detekcja twarzy - do portretów super, po wykryciu twarzy ostrzy na oko (pokazuje na które), co nie wymaga przestawiania ręcznego pola ostrości lub przekadrowywania.
Podsumowując - wg mnie bardzo dobry kompromis wielkości, uniwersalności szkła i jakości obrazka.
stachmuszel
10-05-2016, 10:49
Moze Coolpix A, który można teraz kupić za 1400 zł?
Gdzie można go kupić za 1400pln?
d_oldschool
10-05-2016, 17:49
Gdzie można go kupić za 1400pln?
A na takim bardzo popularnym polskim portalu aukcyjnym ;)
Mam jeszcze info dla osób chcących kupić zapasową baterię do LX100 - fabrycznie jest to akumulator DMW-BLG10E. Oryginał Panasa kosztuje ponad 230 zł.
Jest jednak tania alternatywa - oryginalny akumulator Panasonica DMW-BLE9E, który w eFotojokerze kosztuje teraz 60zł. Ma nominalnie o 10% mniejszą pojemność od BLG10, ale działa bez zarzutu i ładuje się w fabrycznej ładowarce. Jest to akumulator stosowany w Lumixach GF3, GF5. Wymiary ma oczywiście identyczne.
Ostatnio zakupiłem 2szt BLE9 za połowę ceny jednego BLG10.
Info o tym znalazłem na którymś z angielskojęzycznych forum.
jurkarol
13-05-2016, 16:11
A na takim bardzo popularnym polskim portalu aukcyjnym ;)
mam ciągle nieużywany srebrny. wygrałem tylko najnowszy fw i wlozylem do pudełka. używam czarnego.
wiec srebrny do sprzedania jakby co
Ktoś pomoże dlaczego mam w menu nieaktywną zakładkę odnośnie włączenia lampy błyskowej? Nie mogę używać lampy błyskowej.
tomek_jj
08-06-2016, 20:54
Ktoś pomoże dlaczego mam w menu nieaktywną zakładkę odnośnie włączenia lampy błyskowej? Nie mogę używać lampy błyskowej.
1. Wyłącz aparat
2. Włóż lampę do sanek
3. Włącz aparat
4. Włącz lampę
Nieaktywna zakładka w menu zrobi się aktywna
Nic nie pomaga lampa nie działa :-( W meny ustawienia jako jedna zakładka jest nieaktywna " Lampa wsp AF " może tu tkwi problem.
tomek_jj
08-06-2016, 21:13
z instrukcji
●Lampa błyskowa jest na stałe ustawiona na [ ] (Zawsze wyłączona lampa błyskowa) w
następujących przypadkach:
••Podczas nagrywania filmu
••Po ustawieniu efektu wizualnego (Filtr)
••W trakcie rejestrowania obrazu panoramicznego
••W przypadku korzystania z migawki elektronicznej
••Po ustawieniu opcji [HDR] na [ON]
••Po ustawieniu opcji [Tryb cichy] na [ON]
Sprawdź ustawienia
Ktoś pomoże dlaczego mam w menu nieaktywną zakładkę odnośnie włączenia lampy błyskowej? Nie mogę używać lampy błyskowej.
Gdyby to był GX7 to powiedziałbym że włączyłeś tryb cichy/migawkę elektroniczną... :)
Edit: coś rzadko odświeżam strony... :)
â˘â˘Po ustawieniu opcji [Tryb cichy] na [ON]
Oto przyczyna Królu złoty dziękuję.
Jakby ktoś nie wiedział to photix strato II wyzwala lampę zewnętrzną w Panasie lx 100
stachmuszel
11-07-2016, 09:03
Panowie, przymierzam się do zakupu lx100. Boję się jednak trochę o kolorystykę w jpg. Gdzieś przeczytalem, że nie jest tak fajnie jak np. w Canonie G7x, którego miałem i w kwestii kolorów jest moim punktem odniesienia. Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w tej materii. Miałem kilka kompaktów i zawsze coś mi nie grało z kolorami, za wyjatkiem g7x. Fujiki jakies pastelowe, rx100, nex c3/5n i a6000 wpadały w niebieski etc. Fajnie bylo w a3000, ale duzy. Mowa oczywiście o JPG, nie chcę bawić się w surówki.
Panowie, przymierzam się do zakupu lx100. Boję się jednak trochę o kolorystykę w jpg. Gdzieś przeczytalem, że nie jest tak fajnie jak np. w Canonie G7x, którego miałem i w kwestii kolorów jest moim punktem odniesienia. Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w tej materii. Miałem kilka kompaktów i zawsze coś mi nie grało z kolorami, za wyjatkiem g7x. Fujiki jakies pastelowe, rx100, nex c3/5n i a6000 wpadały w niebieski etc. Fajnie bylo w a3000, ale duzy. Mowa oczywiście o JPG, nie chcę bawić się w surówki.
no cóż na subiektywne odczucia raczej nie mamy wpływu ... ja swojego "morduję" na wielu eskapadach i generalnie jestem zadowolony :
Poniżej foteczki z lx100
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=270820&highlight=
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=268840&highlight=
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=266121&highlight=
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=264990&highlight=
tomek_jj
11-07-2016, 11:07
Panowie, przymierzam się do zakupu lx100. Boję się jednak trochę o kolorystykę w jpg. Gdzieś przeczytalem, że nie jest tak fajnie jak np. w Canonie G7x, którego miałem i w kwestii kolorów jest moim punktem odniesienia. Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w tej materii. Miałem kilka kompaktów i zawsze coś mi nie grało z kolorami, za wyjatkiem g7x. Fujiki jakies pastelowe, rx100, nex c3/5n i a6000 wpadały w niebieski etc. Fajnie bylo w a3000, ale duzy. Mowa oczywiście o JPG, nie chcę bawić się w surówki.
Silnik JPG na domyślnych ustawieniach nie jest zły, ale jakiejś wielkiej rewelacji nie ma. Jednak aparat ma duże możliwości konfiguracji "wywoływania" do JPG. W menu możesz ustawić
-kontrast
-ostrość
-nasycenie
-odszumianie
-ton (poruszasz się pomiędzy odcieniami niebieskim, a żółtym)
Poza tym możesz regulować krzywymi - nazywają to regulacja światłocieni, to taki ograniczony odpowiednik krzywych w PS.
Na barwę (kolory) duży wpływ ma balans bieli - tu masz standardowe wartości przedefiniowane, 4 własne presety (możesz użyć na przykład karty szarej dla wrednego światła mieszanego), oraz możliwość ustawienia temperatury barwowej w Kelwinach .
Jeżeli to za mało, to można precyzyjnie ustawiać balans w czymś w rodzaju pola barw
Aparat ma też baracketing balansu bieli robiony na podstawie 3 precyzyjnych ustawień pola barw.
Podsumowując - można ustawiać w szerokim zakresie wywołanie do JPG w aparacie, ale trzeba się z tym trochę pomęczyć. Jeżeli chcesz mec gotowca i nic nie ruszać, to może ci nie odpowiadać fabryczne ustawienie.
Edit
Do tego są jeszcze style zdjęcia typu vivid, portret, krajobraz , naturalny itp z możliwością zapisania własnego ustawienia. Poza tym jest trochę filtrów.
smerfastyczny
17-07-2016, 22:59
Panowie i Panie,
jestem szczęśliwym posiadaczem PX100 i jak narazie jestem zachwycony jego możliwościami, jak na kompakt naprawdę nie rozczarowuje. Mam tylko jedno pytanie/problem. Nie wiem czemu, jak delikatnie potrząsam aparatem w momencie kiedy ma schowany obiektyw słyszę dziwny dźwięk :/ Ktoś mi powiedział, że to stabilizator obrazu daje "odgłosy" ale szczerze powiedziawszy, trochę mnie to przeraziło. Dodam, że ten dźwięk nie występuje kiedy obiektyw jest wysunięty i wydawało mi się, że wcześniej tego dźwięku nie słyszałem. Aparat nigdy mi nie spadł, mam go od tygodnia i bardzo o niego dbam. Pytanie do użytkowników tego aparatu, czy to normalne zachowanie ? Czy u was też coś takiego słychać. Będę wdzięczny za odpowiedź.
P.S. Nie zauważyłem nieprawidłowości w działaniu samego aparatu, ale nie jestem zbyt zaawansowany w tej kwestii.
Z góry dzia !
U mnie nic nie słychać podczas potrząsania.
stachmuszel
18-07-2016, 09:22
A to nie jest przypadkiem kuleczka z czujnika położenia aparatu?
smerfastyczny
18-07-2016, 09:30
Bardzo możliwe, właśnie tak to wygląda. Jeden z użytkowników tego aparatu ma to samo. Ja nie zwróciłem na to uwagi na początku i trochę się przeraziłem. Dzisiaj idę do sklepu zobaczyć jakiś model wystawiony na ekspozycji, jak nie będzie tego dźwięku to pewnie oddam na gwarancję :/
Ktoś jeszcze ma takie odczucia ? :/
u mnie też to jest, przy zamkniętym obiektywie widać, że mała soczewka sobie luźno lata (w niewielkim zakresie) - pewnie od stabilizacji i po włączeniu zasilania jest utrzymywana przez pole magnetyczne.
W czasie pracy nie zauważyłem żadnych problemów z optyką.
smerfastyczny
18-07-2016, 21:02
Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście ten aparat tak ma, dzisiaj bawiłem się w sklepie i było dokładnie to samo. Mogę spać spokojnie, jeszcze raz dzięki.
smerfastyczny
20-07-2016, 20:20
Jeśl można to mam jeszcze pytanie do doświadczonych użytkowników aparatu ;) Powiem, że możliwościami aparatu jestem zachwycony, ilośc opcji manualnej ingerencji absolutnie powala. Aparat wygląda również świetnie ! Jednak mam go od tygodnia i z tylu widzę już, że napisy przy przyciskach fn2 (napis WiFi) oraz AF/AE LOCK poszarzały, zatłuściły się, wytarły :/ Aparat nie był tani a jako esteta trochę mnie to drażni :/
Czy zauważyliście takie zjawisko u siebie ? Za 2 tygodnie napisy pewnie całkowicie znikną jak tak dalej pójdzie. Ewentualnie kacie pomysły jak czyścić aparat ?
tak, też mam taki efekt, wydaje mi się, że to nie jest wytarcie, tylko zmiana koloru pod wpływem zatłuszczenia.
stachmuszel
28-07-2016, 13:40
Panowie, porównywaliście wersje kolorystyczne czarna vs srebrna, może macie jakieś uwagi?
stachmuszel
29-07-2016, 12:29
W jakich pokrowcach przechowujecie LX100?
Ja używam oryginalnego futerału skórzanego Panasonica - w komplecie jest też skórzany pasek wygodniejszy od tego z zestawu z aparatem.
Futerał świetnie wykonany, dobrze zabezpiecza aparat i łatwo odpina się jego górną część - dolna poprawia chwyt.
stachmuszel
29-07-2016, 16:06
Przyznam, że skórzane futerały nie bardzo mi odpowiadają. Miałem taki na nex5n i nie było to wygodne, odpinane, przypinanie etc. Wolę coś takiego jak Lowepro Dashpoint 20.
stachmuszel
09-08-2016, 20:57
Ależ Was męczę. Czy macie założone coś na wyświetlacz LCD?
Tak założyłem folię którą kupiłem na allegro jakąś do telefonu. Dociąłem i trzyma się dobrze,
stachmuszel
15-08-2016, 17:36
Panowie, jak włączyć tryb panoramy? Można go przypisać do któregoś z przycisków funkcyjnych? W Nexach było to chyba prostsze.
A po cholere Ci tryb panoramy. Masz linie podziału to wyłącz af i zrób tyle zdjęć ile Ci pasuje a potem poskładaj w programie.
stachmuszel
15-08-2016, 20:35
A po cholere Ci tryb panoramy. Masz linie podziału to wyłącz af i zrób tyle zdjęć ile Ci pasuje a potem poskładaj w programie.
Manfred, to stare nexowego przyzwyczajenie. Ale już znalazłem ;-) Dzięki.
W jakich pokrowcach przechowujecie LX100?
Lowepro Santiago DV 35. Długo szukałem, ten jest idealny.
Idealna to ta. Świetnie pasuje do ergonomii aparatu.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/146172764/Zdj%C4%99cia/i-kross-torebka-podsiodlowa-saddle-bag-100-czarna%20%281%29.jpg)
stachmuszel
18-08-2016, 13:27
Ja używam Lowepro Dashpoint20. Jakby szyty do tego aparatu.
https://www.flickr.com/photos/arianec/16809485730
Jestem na etapie poszukiwań szkła hartowanego na LCD, problem w tym że brak, może pasuje od LX7, tylko nie mam jak zmierzyć.
czy ktoś z szanownych użytkowników LX100 widział może pasujacą większą muszle oczną na wizjer? W ostrym słońcu muszę sobie pomagać ręką zasłaniając wpadające bokiem światło.
stachmuszel
20-08-2016, 13:39
czy ktoś z szanownych użytkowników LX100 widział może pasujacą większą muszle oczną na wizjer? W ostrym słońcu muszę sobie pomagać ręką zasłaniając wpadające bokiem światło.
Przeglądalem różne akcesoria do lx100 i nie widziałem nic takiego.
Panowie, dwa pytania.
1. Czy jest nowszy firmware niż 1.0?
2. Co zrobić, aby obiektyw nie chował się tak często, przy np przeglądaniu zdjęć?
Ja używam Lowepro Dashpoint20. Jakby szyty do tego aparatu.
https://www.flickr.com/photos/arianec/16809485730
Jestem na etapie poszukiwań szkła hartowanego na LCD, problem w tym że brak, może pasuje od LX7, tylko nie mam jak z
Jak znajdziesz szkło to się pochwal bo mnie też interesuje ale wszędzie tylko folie :(
stachmuszel
20-08-2016, 13:57
Tak jest, chwalę się;-)
http://allegro.pl/show_item.php?item=6431449956&snapshot=MjAxNi0wOC0yMFQwNzoxODoxOVo7YnV5ZXI7ZDgwM jM3ODQwY2ViYzI2NDQ4MmM2NjZlODExMTg5YTNmZTM4ZjgyZGV kNWNhNThlMmM2MWI0MmEwYjgxYzNmNA==
Pojawiły się dzisiaj rano. Oczywiście ta jedna osoba, która kupiła to ja. Mam tylko nadzieję, że to faktycznie szkło.
Milk, nie wkurza Cię ciągłe chowanie się obiektywu?
Tak jest, chwalę się;-)
http://allegro.pl/show_item.php?item=6431449956&snapshot=MjAxNi0wOC0yMFQwNzoxODoxOVo7YnV5ZXI7ZDgwM jM3ODQwY2ViYzI2NDQ4MmM2NjZlODExMTg5YTNmZTM4ZjgyZGV kNWNhNThlMmM2MWI0MmEwYjgxYzNmNA==
Pojawiły się dzisiaj rano. Oczywiście ta jedna osoba, która kupiła to ja. Mam tylko nadzieję, że to faktycznie szkło.
Milk, nie wkurza Cię ciągłe chowanie się obiektywu?
Też kupiłem :)
Dla mnie obiektyw to najdelikatniejsza cześć lx-a dlatego mam na stałe tuleje ochronną. ..podrzucę fotę
stachmuszel
21-08-2016, 12:05
Lowepro Santiago DV 35. Długo szukałem, ten jest idealny.
Gdzie go kupiłeś?
Gdzie go kupiłeś?
W MediaMarkt, akurat w moim mieście nie mieli, ale zamówiłem wysyłkowo. Zapłaciłem 30 zł (nie wiem czy to był jakiś błąd cenowy czy promocja, bo była jeszcze wersja z ekspozycji za 60 zł).
Dzień dobry po latach :)
Serdeczna prośba. Podpowiedzcie proszę, jak się ustawia punkt pomiaru ostrości w tym Lx100?
Pytanie czy jest możliwość przestawienia joystickiem tego punktu, tak jak np w D700?
stachmuszel
24-08-2016, 13:26
Dzień dobry po latach :)
Serdeczna prośba. Podpowiedzcie proszę, jak się ustawia punkt pomiaru ostrości w tym Lx100?
Pytanie czy jest możliwość przestawienia joystickiem tego punktu, tak jak np w D700?
Lewy klawisz joysticka, wybierasz odpowiedni tryb pracy, a później punkt ostrości joystickiem. Strona 121 instrukcji.
Dziękuję Stachmuszel! Zastanawiałem się, czy jest możliwość bezpośrednio sterować pojedynczym polem ostrości bez konieczności wchodzenia w wybór metod pomiaru i przyciskania każdorazowo dolnej części kółka w celu włączenia możliwości przestawiania pola ostrości - trochę sporo tych operacji.
Może jednak to tylko kwestia przyzwyczajenia.
Dziękuję Stachmuszel! Zastanawiałem się, czy jest możliwość bezpośrednio sterować pojedynczym polem ostrości bez konieczności wchodzenia w wybór metod pomiaru i przyciskania każdorazowo dolnej części kółka w celu włączenia możliwości przestawiania pola ostrości -
Tak, jest taka możliwość. Można włączyć bezpośredni wybór pola AF przyciskami wybieraka, tylko że wtedy traci się cztery skróty do funkcji przypisanych do tych przycisków.
tomek_jj
25-08-2016, 09:47
Przypisz sobie do przycisku Fn1 wybór pola AF. Przyciskasz Fn1 i kursorami przestawiasz pozycję pola na ekranie - to najszybszy sposób.
Dzięki serdeczne, po 3 dniach biegania po Tatrach ten mały skurczybyk bardzo przypadł mi do gustu. Do wyboru pola ostrości można przywyknąć, poza tym jest mega!
Pytanie jeszcze w czym wołacie rawy z niego?
W jedynie słusznych programach czyli C1, ACR, LR.
stachmuszel
28-08-2016, 18:38
A nie wystarczy JPG? Wszędzie piszą, że jest miodzio.
A nie wystarczy JPG? Wszędzie piszą, że jest miodzio.
Ja cały czas jpg :) choć rawka z niego próbowałem tylko dla ciekawości...
Jest dobrze, mały ale wariat ! (Milk - pisałem do Ciebie, jako użytkownika LX100 w kwestii porady, ale ok, jakoś sobie poradziłem)
Po wyciągnięciu z rawów.
1.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/meZyoF-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img922/6479/meZyoF.jpg)
2.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/8ICA7t-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img922/2845/8ICA7t.jpg)
3.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/jUGcUJ-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img923/5421/jUGcUJ.jpg)
4.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/RAIiKK-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img922/4732/RAIiKK.jpg)
5.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/djDPsP-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img923/1139/djDPsP.jpg)
Jak na pierwszy raz, to nawet jestem kontent :)
Jest dobrze, mały ale wariat ! (Milk - pisałem do Ciebie, jako użytkownika LX100 w kwestii porady, ale ok, jakoś sobie poradziłem)
Po wyciągnięciu z rawów.
Jak na pierwszy raz, to nawet jestem kontent :)
To chyba pierwszy mój przypadek gdy skreśliłem długą wyczerpującą wypowiedź w pm i wysłałem, a nie dotarła do adresata.
Napisałem o preselekcji przysłony na której ja zwykle działam i najlepsza wtedy plastyka oraz o korekcji ekspozycji która jest bardzo wygodna w tym modelu ... jedynie przez wizjer troszkę może przekłamywać itd
Szkoda, że nie dotarło do Ciebie ale jak widać dałeś sobie radę :)
Dwójeczka chyba najbardziej mi podchodzi choć trochę szkoda uciętego schronu ... brzydki wprawdzie ale kadr byłby wtedy pełny :)
Dziękuję Milk. Dokładnie tak robiłem jak piszesz :) Wizjera nie uzywałem prawie wcale ,trochę zniekształca to tv. Jeszcze tylko funkcyjne muszę jakoś ergonomicznie skonfigurować i będzie ok. Filmy wgniatają w fotel :)
Ta osłona, o której pisałeś w poprzednich postach też wskazana.
stachmuszel
30-08-2016, 07:16
Ruppel, to chyba słowackie Tatry? Zrobiłeś mi smaka na wrzesień, gdzie to jest?
Ciekaw jestem, czy w jpg na drugiej fotce byłoby podobnie, czy cień byłby ciemną plamą kadru?
Tak, Słowacja głownie. Dol. Lodowa, dol. Starolesna ze Zbójnicką Chatą, zejście z Rohatki do Białej Wody. Na ostatnim tylko widok z Pośredniego Mięgusza.
Na ostatnim tylko widok z Pośredniego Mięgusza.
Hmm... ze szczytu to chyba nie :) może z podejścia... i pierwszego wybitnego wzniesienia od Chłopka..
- - - - kolejny post - - - - - -
mój LX jest teraz mocno pancerny, ale jak już wielokrotnie mówiłem dla mnie obiektywik to najsłabszy punkt. Wyznaję zasadę że mam go cały czas pod ręką, więc wolę mieć ochronę... do tego mam możliwość nakręcenia polarka fi77mm czyli z mojego sytemu szkieł Nikonowskich.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/MIPvo4euF6J0kEGwpqBZxNnwOQmbUxGXoedhJyxbzcKUDuqH2y I5cD3ar-7ret_pBIu7CM5DxlHjnEoeMFdby2gKXFqvXOp3V3J5sXIUJXXG oBNwP2Omknno1KdxE7FXMSEaySesm46nb6RUpFwtB-s81N_-_yQFdpXhpxTKGDZXIyJLQlNneMu-baw3WkyHg03y1IKrO9Hv5qJG4N5kFqdnIhueA-RidYTtK2FjWHdtlT3ZEB2ZZEGZRxjeqXxidy8LioWv3Z7Y0vC9 LTyHYBUbvFyHtI99uAQ32561__mELK5E_OanTOxJwfJuaDCd8f nY7MxmZXWXPk8TnlXGeC60KGlXyoNa4RLG8UP3t5L8bbyV9Ni6 uGrgiEAU7jwCilZkOhc6RqrFXEs4kNEjoxBbsasXNYFw6FfG_d aK2qcWtclR93DbOL0SeRq4kMzj9-pSE5ek1SoeoaaFtrwDGG9PAcpS6JY9uIGxywFm2_kwO0drRsqd MpP9HalxL-lBpZnVJ7pOMdKWHbyyfwM-2aIM5vtljnYyxrDE-xWTTafc-f53-GqhE_uKumWxk7ZaaF7DYgFxMVFLb_pz4JPLprfdFMmZgrLWNPo ODD_RKTXo0rEwBw=w800-h600-no)
- - - - kolejny post - - - - - -
Ostatnio ubrałem się w takie szpejko : Szybki uchwyt biodrowy do aparatów SB-01: https://www.google.pl/search?q=Szybki+uchwyt+biodrowy+do+aparat%C3%B3w+S B-01&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=VUnFV8vcMans8wf7_YWoBg
zamocowane na prawym pasie od plecaka w okolicach ramienia - przeszedłem 160km z buta z aparatem cały czas na wierzchu (był potrzebny :) ) to samo używam w górach ...
tomek_jj
30-08-2016, 12:40
A nie wystarczy JPG? Wszędzie piszą, że jest miodzio.
Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zapis w formacie RAW. Jeżeli się nie ma czasu/chęci/umiejętności, to można dowolny RAW zapisany na karcie sobie "wywołać" w aparacie i ma się JPEG.
Format RAW pozwala na znacznie więcej i kiedy pojawią się możliwości wywołania, to warto to zrobić. Ja mam stare RAW,y jeszcze z matrycy CCD. Uzyskiwane dzisiaj efekty wywołania są znacznie lepsze niż JPEG robione np w roku 2008 i lepsze niż wywołane wtedy RAW. Współczesny soft ma znacznie lepsze algorytmy odszumiania, wyostrzania, ma tez możliwość edycji lokalnej itp.
stachmuszel
30-08-2016, 13:30
Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zapis w formacie RAW. Jeżeli się nie ma czasu/chęci/umiejętności, to można dowolny RAW zapisany na karcie sobie "wywołać" w aparacie i ma się JPEG.
Format RAW pozwala na znacznie więcej i kiedy pojawią się możliwości wywołania, to warto to zrobić. Ja mam stare RAW,y jeszcze z matrycy CCD. Uzyskiwane dzisiaj efekty wywołania są znacznie lepsze niż JPEG robione np w roku 2008 i lepsze niż wywołane wtedy RAW. Współczesny soft ma znacznie lepsze algorytmy odszumiania, wyostrzania, ma tez możliwość edycji lokalnej itp.
To co piszesz, to rzecz oczywista. Tylko po latach fotografowania w RAW, człowiek chce trochę odpocząć od suwaczków.
Hmm... ze szczytu to chyba nie :) może z podejścia... i pierwszego wybitnego wzniesienia od Chłopka..
- - - - kolejny post - - - - - -
mój LX jest teraz mocno pancerny, ale jak już wielokrotnie mówiłem dla mnie obiektywik to najsłabszy punkt. Wyznaję zasadę że mam go cały czas pod ręką, więc wolę mieć ochronę... do tego mam możliwość nakręcenia polarka fi77mm czyli z mojego sytemu szkieł Nikonowskich.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/MIPvo4euF6J0kEGwpqBZxNnwOQmbUxGXoedhJyxbzcKUDuqH2y I5cD3ar-7ret_pBIu7CM5DxlHjnEoeMFdby2gKXFqvXOp3V3J5sXIUJXXG oBNwP2Omknno1KdxE7FXMSEaySesm46nb6RUpFwtB-s81N_-_yQFdpXhpxTKGDZXIyJLQlNneMu-baw3WkyHg03y1IKrO9Hv5qJG4N5kFqdnIhueA-RidYTtK2FjWHdtlT3ZEB2ZZEGZRxjeqXxidy8LioWv3Z7Y0vC9 LTyHYBUbvFyHtI99uAQ32561__mELK5E_OanTOxJwfJuaDCd8f nY7MxmZXWXPk8TnlXGeC60KGlXyoNa4RLG8UP3t5L8bbyV9Ni6 uGrgiEAU7jwCilZkOhc6RqrFXEs4kNEjoxBbsasXNYFw6FfG_d aK2qcWtclR93DbOL0SeRq4kMzj9-pSE5ek1SoeoaaFtrwDGG9PAcpS6JY9uIGxywFm2_kwO0drRsqd MpP9HalxL-lBpZnVJ7pOMdKWHbyyfwM-2aIM5vtljnYyxrDE-xWTTafc-f53-GqhE_uKumWxk7ZaaF7DYgFxMVFLb_pz4JPLprfdFMmZgrLWNPo ODD_RKTXo0rEwBw=w800-h600-no)
- - - - kolejny post - - - - - -
Ostatnio ubrałem się w takie szpejko : Szybki uchwyt biodrowy do aparatów SB-01: https://www.google.pl/search?q=Szybki+uchwyt+biodrowy+do+aparat%C3%B3w+S B-01&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=VUnFV8vcMans8wf7_YWoBg
zamocowane na prawym pasie od plecaka w okolicach ramienia - przeszedłem 160km z buta z aparatem cały czas na wierzchu (był potrzebny :) ) to samo używam w górach ...
Masz rację - podejście na niego, na szczyt kawałeczek jeszcze był.
No niezły Panzer! Ja właśnie kilka razy na Czerwonej Ławce przydzwoniłem obiektywem, na szczęście nic mu się nie stało.
Ten uchwyt też nie głupi pomysł. Nie wiem tylko, czy na klamrach/łańcuchach bym się odważył tak go trzymać ...
stachmuszel
30-08-2016, 14:35
Ja noszę aparat cały czas w pokrowcu Lowepro Dashpoint20 na pasku, przy pasku. Wyjmuję tylko na czas fotografowania.
Pytanie do osoby którzy używa aplikacji do wyzwalania migawki zdalnie. Jeśli nie mam w telefonie NFC oraz jestem w terenie czyli nie mam dostępu do wifi to nie jestem w stanie wyzwolić migawki?
Nie wiem, jak w LX100, ale w G7 konfiguruje się przecież połączenie bezpośrednie wifi z telefonem i wyzwala migawkę, czy koryguje ustawienia aparatu za pomocą Panasonic Image App, gdzie zewnętrzne sieci nie są potrzebne. Byle aparat pozostawał w zasięgu wifi telefonu.
Tak masz rację już sprawdziłem. Działa
Masz rację - podejście na niego, na szczyt kawałeczek jeszcze był.
No niezły Panzer! Ja właśnie kilka razy na Czerwonej Ławce przydzwoniłem obiektywem, na szczęście nic mu się nie stało.
Ten uchwyt też nie głupi pomysł. Nie wiem tylko, czy na klamrach/łańcuchach bym się odważył tak go trzymać ...
ten kawałeczek to dobre 45 min w niezłym lufcie po bokach :) Pośredni jest niby niepozorny ale pazurki ma ! :)
właśnie o to chodzi z tą moją tubką, że stanowi ochronę na lekkie walnięcia otarcia o skałę itd a jak idziemy do cioci na imieninki to odpinamy z bagnetu i tyle :)
Ławki Czerwoną, Bystrą oraz Rohatkę przechodziłem z d3s-em na szyi i zapiętym fishem, więc takie maleństwo nie stanowi problemu :)
stachmuszel
10-09-2016, 19:49
Taki fajny aparat, a w wątku nic się nie dzieje. To ja zapytam, czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z takim konwerterem:
http://allegro.pl/konwerter-szerokokatny-hd-wide-x0-5-43mm-cz-w-wa-i5676982512.html
stachmuszel
11-09-2016, 18:58
Jestem panowie w Czeskiej Szwajcarii pierwszy raz z lx100. Do szewskiej pasji doprowadza mnie sposób działania obiektywu, a konkretnie jego ciągłe chowanie się podczas przeglądania zdjęć. Wk....a mnie też to, że aparat nie chce się uśpić noszny na ramieniu. Powodem jest chyba czujnik EVF/LCD. Do kazdego pstryka trzeba robic on/off. Co począć?
Kiedyś jak miałem Nexa 5n+18-55 włączyłem aparat na początku wyprawy, a wyłączałem po powrocie. Tu się tak nie da. Kiszka...:-(
Co do przeglądania, nie ma jakiejś opcji do wydłużenia tego czasu?
stachmuszel
11-09-2016, 21:45
Patrzę i nie widzę.
tomek_jj
11-09-2016, 22:26
Menu [Własne] → [Czujnik oczu] [LVF/MON AUTO] (Automatyczne przełączanie pomiędzy wizjerem a
monitorem) / [LVF] (Wyświetlanie w wizjerze) / [MON] (Wyświetlanie
na monitorze)
Próbuj wyłaczyć AUTO
stachmuszel
17-09-2016, 16:56
Wątek w standby;-)
Jestem po krótkim wypadzie z LX100 i bezpośrednio porównuję go do Canona G7x, którego miałem wcześniej. Krótko napiszę aby się nie rozwodzić. Fotki na korzyść G7x ze względu na kolorystykę i subiektywny odbiór zdjęć, filmowanie o dwie klasy lepiej w LX100. Przyznam, że spodziewałem się troszkę więcej, czytając te wszystkie achy i ochy w różnych periodykach. Chyba muszę się bardziej przyłożyć ;-)
tomek_jj
17-09-2016, 19:14
Wątek w standby;-)
Fotki na korzyść G7x ze względu na kolorystykę i subiektywny odbiór zdjęć, filmowanie o dwie klasy lepiej w LX100. Przyznam, że spodziewałem się troszkę więcej, czytając te wszystkie achy i ochy w różnych periodykach. Chyba muszę się bardziej przyłożyć ;-)
Jeżeli liczysz na jpeg prosto z aparatu, to może i tak jest. Chociaż można pokładową wywoływarkę mocno personalizować i efekty mogą być lepsze zależnie od gustu . LX100 to przede wszystkim rewelacyjna kombinacja matryca-obiektyw. Do tej pory nie spotkałem podobnego kompaktu. Ja nie używam JPEG i wywołuje RAW. Trzeba się pobawić, ale efekty sa znakomite. Oczywiście nie liczę tu np Ricoh GR, Coolpix A czy Fuji X100, bo większe matryce, inne obiektywy i inna filozofia.
dwa pytania:
-gdzieś ktoś pisał o skokowym ustawieniu ogniskowej obiektywu pod wybrane ogniskowe ... to było do LX100?? bo nie mogę tego znaleźć w ustawieniach...
-ktoś ćwiczył "wywoływanie" raw w samym aparacie ? na jakich ustawieniach mieliście lepsze efekty niż np jpg z puszki ... jeśli w ogóle :)
stachmuszel
21-09-2016, 07:23
Milk, ad1. pytania, jest w menu w postaci lupy lub prostokąta z kilkoma kropkami na dole.
tomek_jj
21-09-2016, 11:21
dwa pytania:
-gdzieś ktoś pisał o skokowym ustawieniu ogniskowej obiektywu pod wybrane ogniskowe ... to było do LX100?? bo nie mogę tego znaleźć w ustawieniach...
-ktoś ćwiczył "wywoływanie" raw w samym aparacie ? na jakich ustawieniach mieliście lepsze efekty niż np jpg z puszki ... jeśli w ogóle :)
Ogniskową ustawia się skokowo kręcąc pierścieniem "ostrości" na obiektywie w trybach iA, P i A. W trybach M i S ustawia się pośrednie czasy otwarcia migawki . Np na kole są czasy 1/30 i 1/60 . Pierścieniem można ustawić np 1/50 sek - bardzo przydatne przy filmowaniu .
Ja czasami wywołuje RAW w aparacie. Jak już pisałem LX100 ma konfigurowany silnik JPG i można sobie eksperymentować. Jest do dyspozycji zgrubna i precyzyjna regulacja balansu bieli, oraz styl zdjęcia Menu->Nagr_> styl.zdj Tam ustawisz Kontrast, ostrość, redukcję szumów, nasycenie, Ton kolorów i efekt filtra kolorowego (żółty, pomarańczowy itp) . Dalej jest możliwość regulacji krzywymi Menu->nagr--> jasne/ciemne. Robisz zdjęcie w RAW i kręcisz ustawieniami według potrzeb . Wywołujesz za każdym razem zdjęcie patrzysz na efekt. Widziałam fotki z LX100 bardzo podobnie wywołane jak z Fuji. Ja jednak preferuję wywołanie w komputerze.
stachmuszel
21-09-2016, 12:28
Skokową regulację ogniskowej można też wykonywać dzyndzlem przy spuście migawki, trzeba tylko to ustawić w menu.
tomek_jj
21-09-2016, 13:27
Skokową regulację ogniskowej można też wykonywać dzyndzlem przy spuście migawki, trzeba tylko to ustawić w menu.
Można, ale pozbawiasz się w ten sposób ciągłego ustawiania ogniskowej. Ale jak to komuś pasuje, to dlaczego nie?
Do pierścienia też można przypisać zmianę czułości ISO , balansu bieli, czy filtra "artystycznego". Ja mam ustawione: dźwignia zoom - ciągła zmiana ogniskowej, pierścień skokowa zmiana ogniskowej. Zazwyczaj używam dźwigni.
stachmuszel
21-09-2016, 14:10
Tomku, napisałem o zmianie ogniskowej wihajstrem przy spuście migawki, bo IMHO zmiana pierścieniem jest mało wygodna.
tomek_jj
21-09-2016, 14:38
Tomku, napisałem o zmianie ogniskowej wihajstrem przy spuście migawki, bo IMHO zmiana pierścieniem jest mało wygodna.
Ja też. Jak napisałem ja używam prawie wyłącznie wihajstra do ciągłej zmiany ogniskowej, a jak chcę skokowo, to używam pierścienia.
Skokową regulację ogniskowej można też wykonywać dzyndzlem przy spuście migawki, trzeba tylko to ustawić w menu.
Mnie strasznie denerwuje ten sposób ustawiania ogniskowej. Czy jest jakiś inny sposób ?
stachmuszel
25-09-2016, 08:06
Mnie strasznie denerwuje ten sposób ustawiania ogniskowej. Czy jest jakiś inny sposób ?
Pierścień na obiektywie.
Ale trzeba cos w menu poprzestawiac?
tomek_jj
25-09-2016, 10:45
Ale trzeba cos w menu poprzestawiac?
A instrukcje obsługi ma?
Ustawić
Menu→ [Własne] → [Pierścień sterowania]
Skokową zmianę ogniskowych wymyślono po to by zadowolić "stałkowców" - ustawia się standardowe ogniskowe 24, 28, 35, 50, 70 i 75 mm w sumie fajna właściwość
Znalazłem choć przelozylem ustawianie z dzyndzla przy spuście na pierścień. Z tym że nie mam skokowo tylko płynnie ale mi to odpowiada
Archibald6803
25-09-2016, 16:49
Mały przerywnik OT......
gdyby ktoś chciał się zmierzyć z obróbką fajnego RAWa to zapraszam ===>http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=275855
HI
Mam problem z zalogowaniem LX100 (firmware v.1.0) do WiFi. Sieć jest widoczna na liście prawidłowo. Próbuje zarówno połączeniem automatycznym jak i ustawieniami zaawansowanymi. WPA2-PSK , AES lub TKIP (obie metody obsługiwane przez router). Długie, 20 znakowe hasło (nie pytajcie czemu, po, prostu tak jest i nie mogę tego zmienić). Za każdym razem po wskazaniu sieci oraz wprowadzeniu hasła mieli przez około minutę a potem pisze ze sieć nieodnaleziona. Niestety, router nie posiada funkcji WPS (nie pytajcie czemu, po prostu tak jest). Co zrobić?
Podłączenie do LX100 z Image App działa prawidłowo (aparat tworzy wtedy swój punkt dostępowy WiFi)
DuDuS
tomek_jj
05-10-2016, 22:12
HI
Mam problem z zalogowaniem LX100 (firmware v.1.0) do WiFi. Sieć jest widoczna na liście prawidłowo. Próbuje zarówno połączeniem automatycznym jak i ustawieniami zaawansowanymi. WPA2-PSK , AES lub TKIP (obie metody obsługiwane przez router). Długie, 20 znakowe hasło (nie pytajcie czemu, po, prostu tak jest i nie mogę tego zmienić). Za każdym razem po wskazaniu sieci oraz wprowadzeniu hasła mieli przez około minutę a potem pisze ze sieć nieodnaleziona. Niestety, router nie posiada funkcji WPS (nie pytajcie czemu, po prostu tak jest). Co zrobić?
Podłączenie do LX100 z Image App działa prawidłowo (aparat tworzy wtedy swój punkt dostępowy WiFi)
DuDuS
Mnie się udało połączyć tylko przez WPS. Próby ustawienia manualnego również tak jak w twoim przypadku się nie powiodły. Ja jakoś nie mam przekonania do WiFi w przypadku sprzętu foto i więcej nie próbowałem. Mi Image App, działa dobrze, ale nie używam. Zdjęcia zgrywam bezpośrednio z karty czytnikiem.
HI
Ja gdzieś wyczytałem że jest problem z długimi hasłami. Może to jest przyczyną problemów.
Po WiFi myślałem wyświetlać zdjęcia bezpośrednio na TV. Bo do obróbki to oczywiście zgrywam na PC z karty.
No ale skoro WiFi nie działa, to trudno. Szkoda tylko że Panasonic nic nie pisze że instaluje moduł z niepełną funkcjonalnością. Poza tym jak dotąd urządzenie sprawuje się OK.
DuDuS
tomek_jj
06-10-2016, 09:00
Niestety ten flagowy kompakt nie doczekał się aktualizacji fimware. Trudno mi uwierzyć, że nie ma tam błędów i ze nie można by było wprowadzić jakichś poprawek funkcjonalności. Ale nie ma i pewnie już nie będzie, tzn może będzie pod nazwą LX200, i to będzie bardzo droga aktualizacja softu
stachmuszel
06-10-2016, 11:46
Panowie, wiecie może, czy futerał od Leici D-luxe 109 będzie pasował do LX100?
Aparat zaskakująco źle się trzyma, w porównaniu z GR to istna przepaść na niekorzyść LX100. Także obsługa wydaje się znacznie mniej intuicyjna, miejscami przekombinowana, choć źle bym jej nie oceniał. W sumie to bardziej należy porównywać z X100 niż z GR, w takim zestawieniu obsługa na korzyść Fuji, ale ogólne dopracowanie konstrukcji na korzyść Panasonica. Cdn. ;)
stachmuszel
10-11-2016, 15:47
Łukasz, opisz swoje zdanie nt jakości zdjęć LX100 vs GR.
Za wcześnie, nie zdążyłem jeszcze dostatecznie "przestrzelać" lx100. W ciągu najbliższych dwóch tygodni mam nadzieję na kilkudniowy wypad z oboma aparatami, potem będę w stanie coś sensownego na ten temat napisać. Na razie przyzwyczajam się do obsługi i do koszmarnie zamulającego elektrycznego zooma (właśnie elektryczny zoom był powodem dlaczego tak długo zwlekałem z zakupem).
Aparat zaskakująco źle się trzyma, w porównaniu z GR to istna przepaść na niekorzyść LX100. Także obsługa wydaje się znacznie mniej intuicyjna, miejscami przekombinowana, choć źle bym jej nie oceniał. W sumie to bardziej należy porównywać z X100 niż z GR, w takim zestawieniu obsługa na korzyść Fuji, ale ogólne dopracowanie konstrukcji na korzyść Panasonica. Cdn. ;)
Jakoś nie wydaje mi się aby LX-a można było porównywać z tymi modelami x100 i GR mają mimo wszystko elektroniczne stałki, więc nie ma odniesienia.
Obsługa to też kwestia przyzwyczajenia ... ponad rok go mam i nie widzę problemów... z materiału zdjęciowo-filmowego można naprawdę wiele wyciągnąć...
Jakoś nie wydaje mi się aby LX-a można było porównywać z tymi modelami x100 i GR mają mimo wszystko elektroniczne stałki, więc nie ma odniesienia.
Odniesienie dotyczyło obsługi, a nie konstrukcji jako całości. Zarówno LX100 jak i X100 poszły tu w kierunku nawiązującym do analogowej klasyki, GR obsługuje się bardziej jak cyfrową lustrzankę.
Obsługa to też kwestia przyzwyczajenia
A czy ja pisałem, że nie? A czy wynika z tego, że jest intuicyjna?
z materiału zdjęciowo-filmowego można naprawdę wiele wyciągnąć...
A jaki to ma związek z obsługą?
Jak ustawić aparat aby cały zakres czasu naświetlania zawierał się w pokretle tym obok wizjera a nie w tym obrotowym. Teraz mam dzielone pół na pół
stachmuszel
27-11-2016, 20:48
Góralu, jaśniej. Jakie pokrętło przy wizjerze? Moze to na obiektywie?
Pokrętłem sterującym chce zmieniać czas naświetlania. Teraz mam tak że pokrętłem steruję w wąskim zakresie. Dopiero gdy górnym pokrętłem skrócę czy wydłużę czas to znowu w wąskim zakresie mogę sterować pokrętłem sterującym.
stachmuszel
27-11-2016, 22:34
Teraz jasne, ale chyba inaczej sie nie da.
tomek_jj
28-11-2016, 11:51
Takie ustawianie czasów to swego rodzaju rykoszet mody na wzorowanie się na analogowych aparatach. Koło nastaw czasów może wybierać czasy chyba co 1EV . Na więcej nie ma miejsca. Elektronika pozwala na zmianę czasów co 1/3EV. Dlatego jak chcesz ustawić sobie na przykład czas 1/50sek to musisz na kole ustawić 1/60 i pierścieniem na obiektywie "doregulować" do 1/50sek. Pierścień na obiektywie pozwala na zmianę czasów +/- 2/3EV w stosunku do czasu ustawionego na kole czasu.
foto365.pl
06-12-2016, 12:50
[...] Co tu gadać, maszyna przednia. Wchodzi w kieszeń hardshella (ale ledwo) i na luzie w bojówki. Więcej kompaktowości mi nie trzeba. Ma ze mną jeździć na weekendowe wyjazdy "niefotograficzne", na targi i wystawy (sprawy zawodowe), a także na wakacje jako aparat na rowerowe wyprawy i na narty. Powinien dać radę. Do landscape'u mam X-T1, ten ma być po prostu zawsze pod ręką (tudzież w plecaku / torbie). [...]
Widzę, że nie tylko mój odbiór LX-100 jest tak pozytywny :) sam jestem jego posiadaczem od kilku miesięcy. Poczyniłem w ostatnim czasie nawet krótką jego recenzję w oparciu o zebrane doświadczenia. Jeśli ktoś jest zainteresowany lekturą - zapraszam do przeczytania wpisu na blog.foto365.pl - http://foto365.pl/index.php/2016/12/02/recenzja-test-panasonic-lumix-dmc-lx100/ - chętnie przyjmę Wasze uwagi i sugestie dot. recenzji.
A tak BTW: Czy ktoś zna może jakiś inny model, z tej samej grupy cenowej, obecny na rynku, który by dorównywał LX-100? :confused:
tomek_jj
10-12-2016, 13:46
Fajna recenzja
od siebie dodam
Profile koloru w sofcie Adobe dla LX100 nie nadają się do użytku. Ja zrobiłem sobie profile z wykorzystaniem ColorChecker Passport. Jest dużo lepiej, ale na ustawieniach domyślnych jest problem z kolorem czerwonym. Zmiana hue dla kanału czerwonego znacznie to poprawia.
Bardzo dobre efekty, jeżeli chodzi o kolor uzyskuję z dołączonego do aparatu softu SilkyPix. Kto tego używał to wie, ze to straszne badziewie i na przykład korecja cieni i świateł zupełnie nie działa ( albo ja nie umiem). Ale za to profil domyślny koloru jest dobry, a poza tym dobrze działa balans bieli w połączeniu z narzędziem pipeta. Bardzo dobrze działa balans koloru skóry również połączony z narzędziem pipeta. U mnie domyślnie skóra wpada w magentę, po korekcji w SilkyPix jest dużo lepiej. Poza tym nieźle działa odszumianie i wyostrzanie.
Potężna wada tego softu, to podgląd zmian. Tak naprawdę efekt zmian widać po wyeksportowaniu do jpeg, lub TIFF i obejrzeniu w jakiejkolwiek przeglądarce pliku.
Jest jeszcze CaptureOne 9. Ten soft potrafi bardzo dużo i ma profil LX100.
Jeżeli masz dobre profile dla Adobe, to się pochwal.
Kończy się powoli rok 2016, w którym największą moją wtopą był zakup aparatu Lumix LX100. Nie, w zasadzie to moja największa wtopa dekady, po prostu jakby wyrzucone ok 3 tysi. Ale do rzeczy.
Aparat zakupiony 22 sierpnia 2016r:
RAM SD SANDISK SDHC 32GB Extreme Pro 95MB/s - 119zł
APARAT PANASONIC DMC-LX100 czarny - 2765zł
DEKIELEK PANASONIC DMW-LFAC1GUK - 79zł
POKROWIEC PANASONIC DMW-CLX100KK - 1zł (promocja)
Użycie 3 dni w Tatrach w sierpniu i 8 dni na wyprawie na Kilimandżaro we wrześniu - daje nam to raptem 11 dni używania sprzętu.
Po powrocie z Tanzanii okazało się, że obiektyw nie chce się wysunąć. Ok - serwis Atmax Białystok. Sprzęt wysłany około połowy października, wszystko pięknie ładnie, obsługa w porządku. W odpowiedzi z 28 października odmowa uznania reklamacji.
Uzasadnienie:
"Mechanizm obiektywu silnie zapylony ze śladami zatarć na prowadnicach pierścieni obiektywu. W związku z powyższym stwierdza się, że reklamowany sprzęt nie kwalifikuje się do naprawy gwarancyjnej. Koszt naprawy 920zł" !
No nic, 31 października napisałem więc do Warszawy, że aparat był użytkowany zgodnie z przeznaczeniem w warunkach, w jakich normalnie sprzęt fotograficzny jest używany. Nie był niczym ubrudzony, nie był zalany, chroniony przez dedykowany pokrowiec i dekielek, a mimo tego złapał kurz, który przyczynił się do uszkodzenia obiektywu, itd...,
W odpowiedzi z 4 listopada otrzymałem jedynie informację:
"uprzejmie informujemy, że dział reklamacji Panasonic odpowiada w ciągu 14 dni. Prosimy o cierpliwość w oczekiwaniu na kontakt.
W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości, zapraszamy do ponownego kontaktu."
Czekałem więc cierpliwie, a tu pojawia się przesyłka zwrotna z moim aparatem - oczywiście niesprawnym.
Z Warszawy nie doczekałem się również do dnia dzisiejszego jakiejkolwiek informacji zwrotnej.
Cóż wypada powiedzieć?, Żal i totalne rozczarowanie, nie tyle co sprzętem, lecz również ludźmi, podejściem do klienta. Ściana.
Niestety znalazłem ostatnio stronę, na której użytkownicy tego systemu również w innych krajach EU opisują swoje "przygody" z tym systemem. Szkoda, że wcześniej na nią nie trafiłem. Wychodzi na to, że Panasonic po prostu tak ma - słaby, żeby nie powiedzieć bardzo słaby jakościowo sprzęt i beznadziejny support.
https://www.consumeraffairs.com/cameras/panasonic.html
Nigdy więcej tego systemu. Nie ma to jak stary poczciwy Nikon.
Nie walczyłem dalej o swoje z serwisem?
stachmuszel
26-12-2016, 19:53
Mój lx100 jest po kilku wypadach w góry i jakoś żyje, aczkolwiek słyszałem, że lubi łapać kurz.
Mój lx100 jest po kilku wypadach w góry i jakoś żyje, aczkolwiek słyszałem, że lubi łapać kurz.
Stachmuszel, rozumiem, że nieuszczelnione konstrukcje mogą łapać kurz i byłem świadom tego, a nawet planowałem wysłać sprzęt na odpłatne czyszczenie po powrocie, ale to, że rozleciał się obiektyw po 5 dniach użytkowania podczas wchodzenia na Kili, to już świadczy o niesamowitej tandecie, jaką oferuje ten producent.
Wystarczy zresztą poczytać o podobnych przypadkach pod linkiem, który podałem wcześniej.
Ten aparat nie nadaje się na wypady górskie czy chociażby terenowe. To jest badziewny plastik fantastik, którym można co najwyżej kotlety u ciotek pstrykać.
Street, mimo że tak go pod tym kątem reklamowali, przypuszczam też mu prędzej, czy później zaszkodzi./ Szkoda słów. Omijać to coś szerokim łukiem. KUNDEL!
stachmuszel
27-12-2016, 08:29
Ruppel, rozumiem Twoją złość i rozżalenie, ale spójrz na sprawę obiektywnie. W każdym teście padają zachwyty na temat jego budowy, metalowej konstrukcji, spasowania elementów etc. Ja np. nie widzę tego "plastiku fantastiku" o którym piszesz. Myślisz, że konstrukcje innych producentów są inne, lepiej wykonane? Myślę, że na temat każdego aparatu można znaleźć w sieci negatywne wypowiedzi, bo internet ma to do siebie, że wypowiadają się raczej niezadowoleni, zadowoleni nie piszą nic albo sporadycznie. Nie wierzę też, że konstruktorzy Leic-i pozwoliliby sobie na tandetę, tym bardziej, że ten sam obiektyw jest w modelu D109.
Fakt, obiektyw nie daje takiego subiektywnego odczucia solidności, ale spójrz choćby na rx100 sony, tam tubusy mają "luzy jak kobita po czterdziestce" (sorry, mój tato tak mawia;-) ).
No cóż, zobaczymy jak to będzie wyglądało podczas eksploatacji aparatu.
Swoją drogą, nie odpuściłbym serwisowi, oparł się o RPK i walczył o swoje, skoro jesteś przekonany swoich racji.
Pozdrawiam.
Mam, posiadam, na górskie wypady zabieram - już z kilka-dziesiąt razy przez dwa lata ... użytkują również dzieciaki. Trzeba mieć świadomość, że to kompakt dla jednych aż dla drugich tylko kompakt. Konstrukcja wysuwanego obiektywu to zawsze czuły i delikatny punkt i raczej nie znajdziesz producenta, który przedstawi w tym zakresie coś bardziej dopracowanego bo zawsze jest coś za coś - masz podstawowy zakres i jane szkło od L. Chcesz mieć solidniej kup coś ze stałką (lub podwodno-ekstremalne) i nie będzie problemu. Ja sam od początku uważałem że wysuwany obiektyw to najbardziej wrażliwe miejsce tego sprzętu - dlatego często mam zapiętą tuleję ochronną powiększającą znacznie gabaryt aparatu - mój wybór i nie narzekam...
Z drugiej strony mogłeś tez trafić na felerny model - to się zdarza u wszystkich producentów. Mogłeś też lekko-niezauważalnie "puknąć" przy wysuniętym obiektywie... swwoją droa flagowy nikona 27-70/2.8 lekko stuknięty w wysuniętą część obiektywu leci do serwisu i naprawa idzie w tysiące ...
Z drugiej strony - takie mamy też czasy serwisy bez względu na to co naprawiają zawsze mają taką samą formę obrony - złe użytkowanie z winy właściciela - do tego dają opinię rzeczoznawcy i spycholandia (sam doświadczyłem z górskimi butami :()
stachmuszel
27-12-2016, 11:04
Grzesiu, mam prośbę. Możesz podać linka lub w kilku zdaniach opisać Twój patent na ochronę obiektywu? Co, gdzie i za ile kupiłeś. Wiem, że opisywałeś to już kilka razy, ale jakoś nie mogę znaleźć. Dziękuję z góry.
Grzesiu, mam prośbę. Możesz podać linka lub w kilku zdaniach opisać Twój patent na ochronę obiektywu? Co, gdzie i za ile kupiłeś. Wiem, że opisywałeś to już kilka razy, ale jakoś nie mogę znaleźć. Dziękuję z góry.
oj to wcale nie takie proste :( kupiłem kilka różnych tulejek, które rozcinałem-nitowałem sklejałem i kombinowałem aby jakoś wyszło bez winietowania...
aktualnie tak wygląda :
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/HVlX-ENTbmPEwwq5uFlJdBWtQZ-fnXTyxnT5hy--w-FOHvpQ7Q_Hj2HymwV8j9nUL2_-YqXIPcYHpIPOsZ1zH2H6zpxBUMdtqaVEOBj35VwjZNKvhJSzkR DDAKUA1l5aVVpjH1JcEbvndAcxJ4ZOIWv4CqJSw7K6n1rRCrmS 2o2scb8GoS80q55_1zoOfPzP7iUY8PL7OOq5oUgPXSa4ZhMEqM NeVkNV0zxx6E_wC9MnTxXvmrnlrtVc-GRb5Yv62cD-Y37n8svlCwH7K92jNq6-VhkL4UxwtFp0TFlEsLpoGzrkEzSHvYrqA3FH9guuYhNgkkWEAx _ObUW2BidXkCoI0Sh-WzqHffmcu7bHBxyYPtGajnSAdqnGYEhUJzjxm0uwFH8uXkspaQ D6ttwtrH1reBpJxdNdlk3gj9rHSeBnZfEOO-cPsJ-6lSazq8Jq9HCuZajBVrdg0dp2cF69JChFEODZ_YB3Jzx7U3gBj y0NFsGzsDzW3JIo_C1kfqRVtZmOWjThoz-R9sI6DDNXMyFKZnBGgRKbbnaUPL35pxSf9u87gpdvGcoKCuEvU RoWASDc3hlMf_V-Zsobt65V8U7JIrmWIVVhzaoVQQlQ8pkoFx-0POUgqg=w800-h600-no)
tomek_jj
27-12-2016, 11:39
Stachmuszel, rozumiem, że nieuszczelnione konstrukcje mogą łapać kurz i byłem świadom tego, a nawet planowałem wysłać sprzęt na odpłatne czyszczenie po powrocie, ale to, że rozleciał się obiektyw po 5 dniach użytkowania podczas wchodzenia na Kili, to już świadczy o niesamowitej tandecie, jaką oferuje ten producent.
Wystarczy zresztą poczytać o podobnych przypadkach pod linkiem, który podałem wcześniej.
Ten aparat nie nadaje się na wypady górskie czy chociażby terenowe. To jest badziewny plastik fantastik, którym można co najwyżej kotlety u ciotek pstrykać.
Street, mimo że tak go pod tym kątem reklamowali, przypuszczam też mu prędzej, czy później zaszkodzi./ Szkoda słów. Omijać to coś szerokim łukiem. KUNDEL!
w zasadzie nie moja sprawa, ale 30.08 piszesz
Masz rację - podejście na niego, na szczyt kawałeczek jeszcze był.
No niezły Panzer! Ja właśnie kilka razy na Czerwonej Ławce przydzwoniłem obiektywem, na szczęście nic mu się nie stało.
Ten uchwyt też nie głupi pomysł. Nie wiem tylko, czy na klamrach/łańcuchach bym się odważył tak go trzymać ...
To bądź konsekwentny - piszesz, że uderzyłeś obiektywem (chyba , że pisałeś o innym obiektywie), a teraz, że się sam od siebie rozpadł i że tandeta.
Używam intensywnie LX100 prawie dwa lata, w rożnych warunkach - jak do tej pory nie miałem żadnych problemów.
Tomek_jj, zgadza się, tak pisałem, jednak serwis podesłał mi zdjęcia, na których widoczny jest pył w środku obiektywu i stwierdził, że wytarcie prowadnic/rolek w obiektywie nastąpiło z powodu nagromadzonego pyłu.
Uważam jednak, że konstrukcja aparatu jest bardzo licha skoro dochodzi do takich zanieczyszczeń wewnątrz aparatu, po kilku dniach użytkowania.
To tak, jakbym kupił buty i wszedł w nich do kałuży, a potem nie mógłbym zareklamować odpadającej podeszwy. Buty służą do chodzenia, a aparat do robienia zdjęć!
Tak czy inaczej, będę próbował.
Dzięki/.
Tak można napisać o każdym serwisie. Parę lat temu Nikon tak traktował swoich klientów. Sam pisałem pismo do centrali w Holandii w sprawie 24-70 f/2.8.
Mam wersję L i często zabieram w góry ze względu na wagę i jakość obrazka. Generalnie to przecież delikatny kompakt i zawsze coś może się przytrafić.
Jak byłem na 3 tysiącach i ostro wiało to w parę minut mi paprochów nadmuchało w wizjer w D800. Byłem z tym w serwisie i koszt czyszczenia około 1 tysiaka bo trzeba rozebrać pół aparatu.
Z czasem same się papruny poprzesuwały.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/L1000701-1.jpg?dl=0
źródło (https://dl.dropbox.com/s/nmspjwgxr9ujvex/L1000701.jpg?dl=0)
Stachmuszel, prosiłeś o porównanie z obrazkiem z GR, ja wreszcie miałem chwilę żeby zerknąć na rawy z LX100 więc mogę coś napisać. Na wstępie trzeba powiedzieć, że Ricoh radzi sobie nieźle. Liderem nie jest, aczkolwiek w porównaniu do "bliźniaczego" Nikona Coolpix A szumi nieco bardziej, za to struktura obrazu wygląda w nim znacznie bardziej przyjemnie. Nie jest to oczywiście poziom D700 lub D600 (z tymi mam porównanie), ale jest akceptowanie. Niestety LX100 pod względem struktury obrazu wypada znacznie gorzej. Nawet na niskim ISO widać wyraźne regularne rozmieszczenie pikseli. Ponieważ jest to dla mnie parametr znacznie bardziej istotny niż szum jako taki, to jestem daleki od zadowolenia. Oczywiście wszystko jest kwestią osobistych preferencji, a w porównaniu do prawie wszystkich innych kompaktów nie ma się czego czepiać, ale dla mnie to jednak za mało. Widać nie dla mnie matryce mniejsze niż APS-C. Szczęśliwie aparat kupiłem z myślą o żonie i jako ewentualne uzupełnienie GR o coś zmiennoogniskowego, dlatego ujdzie. Nie będzie to jednak początek pięknej przyjaźni.
tomek_jj
28-12-2016, 19:06
ale jest akceptowanie. Niestety LX100 pod względem struktury obrazu wypada znacznie gorzej. Nawet na niskim ISO widać wyraźne regularne rozmieszczenie pikseli.i.
Panowie padli pewnie ofiarą bardzo pozytywnych opinii w sieci z których czasem może wynikać, że jest to prawie D810 . Według mnie na dobre wyważone opnie LX100 absolutnie zasługuje, ale trudno go bezpośrednio porównywać z aparatem APSC ze stało-ogniskowym obiektywem. Główną zaletą jest tu świetny obiektyw (optycznie) i w miarę dobra matryca u4/3 skropowana z 16 na 12mpix i jak na kompakt z zoomem jest bardzo ok .
Nie padłem ofiarą pozytywnych opinii, lecz poszukuję. Na pewnym etapie po prostu trzeba kupić aparat żeby się przekonać ile jest wart. Dlatego od lat kapuję już tylko sprzęt używany, żeby w razie czego móc odsprzedać bez straty. LX100 okazał się być nie dla mnie, ale mimo to trochę ze mną pozostanie, z jednej strony dlatego, że nie bardzo jest go czym zastąpić, z drugiej dlatego że dla żony jest wystarczający. Ja mam GR, który spełnia większość moich oczekiwań.
Tymczasem LX100 ujawnia kolejne niedociągnięcia... tym razem Live View. Funkcja ta działa na prawdę słabo, nawet balans bieli jest w niej często diametralnie inny niż na wykonanej fotografii. Ktoś może powiedzie, że się czepiam, ale Moim pierwszym praktycznym spotkaniem z tą funkcją był aparat Sony R1 gdzie działała ona o niebo lepiej niż w LX100, a te aparaty dzieli 10 lat! Dla mnie to niewybaczalne.
Witam, jako "dawniejszy" bywalec naszego forum mam spory problem w wyborze kolejnego foto. Otóż od lat wielu jestem użytkownikiem systemu N z jaksze starym D50 poprzez obecnie D90 z 10kg reszty tj N35 1.8, N85 1.8, T17-50 2.8 oraz SB800 (wio idzie do sprzedania). Na początku sprzęt używany pod rodzinę, wakacje itp, potem przez kilka lat śluby (obecnie brak czasu i chęci). Problem polega na tym, że podobno najlepszy aparat to taki, który masz przy sobie - no właśnie sprzętu w/w już praktycznie nigdzie nie zabieram - mam dość tego ciężaru, wielkości, zmian słoików itp itd. Chciałbym obecnie coś bez wymiennej optyki, coś w miarę niedużego (aby wreszcie zabierać ze sobą), co by dawało fajny obrazek nawet w ciemniejszym miejscu.
Sprzętu używałbym znowu for fun czyli wakacje, narty - sporo hali (dzieciaki ćwiczą karate, pokazy itp) oraz nowe hobby czyli auta RC np(właśnie z LX100): https://www.youtube.com/watch?v=LkGitFvXtTM&t=56s
Zależy mi też bardzo na filmach w tym 4K.
Czego by mi tu brakowało? Nieco większej ogniskowej oraz slow mo (aczkolwiek tutaj programowo do 120kl/s sobie poradzę)
Myślałem też nad panasem FZ1000 czy też sony RX100mk3 ale oba mają 1calówki z dużo słabszym obrazkiem, przy cyzm FZ1000 kusi ogniskową, lepszą stabilizacją i własnie slow motion (ehh znowu ta waga i rozmiar....)
Powiedzcie mi, czy LX spełni moje oczekiwania? Czy jest na rynku obecnie coś jednak lepszego w cenie max 3500? BTW nie chcę luster oraz wymiennej optyki (ciemności, znowu torby do noszenia, zmiany)....chcę się po prostu na maxa cieszyć każdym dniem + mieć zabawa z filmami w 4K.
Dzięki śliczne
Naprawdę potrzebujesz 4K do kręcenia jeżdżących samochodzików? Jeśli masz takie przekonanie, to w kontekście innych powyższych założeń LX100 będzie najsensowniejszym wyborem. Przypuszczam, że jakość obrazu będzie dla Ciebie wystarczająca, jedynie obsługa nie będzie taka dobra i intuicyjna jak w D90, ale powinieneś się przyzwyczaić. Niestety jednak pomimo małych rozmiarów i wagi nie jest to aparat kieszonkowy bo obiektyw za bardzo odstaje od korpusu. Niby to nic, ale w porównaniu z kieszonkowymi konstrukcjami to naprawdę dwa odrębne światy mobilności. Jeśli ten aspekt jest dla Ciebie kluczowy, warto jednak pomyśleć o kompaktach z calową matrycą, przepaści w jakości i tak nie będzie. Pomysły w rodzaju FZ1000 sobie daruj, to będzie wielki grzmot. RX100 III w kontekście tego co wcześniej napisałem warty do rozważenia. Zakres zooma jest nieistotny, jak się przyzwyczaisz do tego co masz, nic nie będzie Ci brakowało.
darekw1967r
27-01-2017, 17:27
Az tak nie polecam filmowania w 4K.
Dlaczego ?
Ano dlatego, ze PO CO... tak naprawde amatorowi takiej jakosci material ?
W moim przypadku mam TV 55" i siedze okolo 3.5-4m od TV wiec ile moje oko tak naprawde ogarnie detali z tej odleglosci ?
Albo czy ja chce aby moja kobieta popelnila klasyczne sepuku widzac siebie z bliska na takim ekranie ?
Pytanie scietej glowy ! A czy po mimo napisu na aparacie 4K sprzet bedzie plynnie rejestrowal ruch ?
Odpowiedz: Chyba/Moze/Tak ;) Moim zdaniem raczej nie... albo moze raczej nie...
Moim zdaniem w amatorskich realiach jest wiecej problemow niz korzysci.
- wiecej to calosciowo zajmuje i jest jeszcze potrzebny wiekszy transfer czyli szybsza i drozsza karta pamieci.
- material dluzej sie obrabia i potrzeba wiecej czasu poswiecic na obrobke i montaz
- trudniej uzyskac plynny ruch bo trzeba miec naprawde silny procesor w sprzecie do takich numerow i duzy transfer
- ile maksymalnie klatek / s wyciaga sie w rejestracji filmu 4K
- kwestia zgodnosci materialu z innym ludzmi ktorzy nie maja nic do odwarzania w 4K
Jak pracuje podczas filmowania AF w trybie ciaglym ?
Wiele aparatow slabo sobie z tym radzi a tym bardziej widac to bedzie w 4K.
Od czasu do czasu cos tam filmuje i
postawilem na lepiej dopracowany, dosprzetowiony i oprogramowany format HD.
Dzięki Panowie, macie sporo racji z tym 4K. Jednak chciałbym czysto dla satysfakcji spróbować się z tym zacnym formatem ale powiedzmy już tak na spokojnie. Załóżmy, że więcej będę kręcił w 1080p, tutaj znowu by mi zależało na tych 60 klatkach aby próbować potem robić szybkie slow motion. Co do AF tego się właśnie obawiam, dziś bawiłem się aparatem w MM i sprawia świetne wrażenie (ależ to małe:D), większość wyciągnięte na zewnątrz. Miałem nawet kartę więc zaraz zerknę na jakość z RAW, jedynie karta była zbyt wolna aby móc spróbować tego całego 4k. Jednak AF podczas filmowania działał "dziwnie", nie wiem może coś źle ustawiłem w trybie np śledzenia ale kiedy "asystent sprzedawca" szedł w moją stronę to o dziwo aparat śledził półki za jego plecami - może zmiana na centralny AF byłaby lepsza?
Jeszcze mam pomysł aby dorwać aparat bez vatu za 2000 nówka sprzedając w zamian tylko 35tke, 17-50 oraz sb800, a zostawić sobie już bezwartościowy praktycznie D90 z 85tką tylko do zadań specjalnych czytaj portretów, plenerów rodzinnych itp - ogólnie do wszystkiego na dalszy zasięg:)
Dzięki śliczne za bardzo ważne podpowiedzi!
stachmuszel
07-04-2017, 22:37
Panowie, czy ktoś z Was fotografuje lx100 krajobrazy, np góry? Jakie efekty?
A to są jakieś wymagania do fotografowania gór?
Bieszczady:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/bies_01-2.jpg
źródło (http://michu.pentax.org.pl/nikon/bies_01.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/bies_02-2.jpg
źródło (http://michu.pentax.org.pl/nikon/bies_02.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/bies_03-2.jpg
źródło (http://michu.pentax.org.pl/nikon/bies_03.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/bies_04a-2.jpg
źródło (http://michu.pentax.org.pl/nikon/bies_04a.jpg)
Rany ale sztuczne ;-) U mnie na facebuku https://www.facebook.com/manfredjesttylkojeden masz z gór głównie Gorce są robione z elixa ale tez i niektóre z Tatr.
stachmuszel
08-04-2017, 14:01
Rany ale sztuczne ;-) U mnie na facebuku https://www.facebook.com/manfredjesttylkojeden masz z gór głównie Gorce są robione z elixa ale tez i niektóre z Tatr.
Chętnie bym je obejrzał, ale niestety dla mnie facebook to fee;-) i nie mam tam konta :-(
ale niestety dla mnie facebook to fee;-) :-(
Nic nie udostępniam nie wklejam idiotycznych demotywatorów nie piszę o polityce dlatego dla mnie fejsbuk jest jak codzienna prasa super sprawa.
stachmuszel
04-08-2017, 09:04
Panowi, zgadzamy się z tymi opiniami?
http://www.optyczne.pl/index.php?art=581
Trochę odkopię wątek.
Główny mój zarzut to AWB, kolorystyka w jpg mnie nie zadowala.
Ma swoje wady fakt ... ostatnio szukałem "czegoś" o podobnych gabarytach oraz możliwościach i nie znalazłem :(
Ale taki aparacik kupuje się dla plików raw i tematycznych balansów bieli lub zdefiniowanych pod siebie. Dla mnie bezsens robić zdjecia w jpg.
Ale taki aparacik kupuje się dla plików raw i tematycznych balansów bieli lub zdefiniowanych pod siebie. Dla mnie bezsens robić zdjecia w jpg.
Zależy od podejścia i celu. Mi już się znudziło robić wszystko w rawach. Wracam do źródeł, czyli do gotowego jpg'a prosto z puszki. RAWy tylko w wyjatkowych okolicznosciach. Reasumujac, mały dobry aparat z jpg z puchy. Może to efekt lenistwa? ;)
Zależy od podejścia i celu. Mi już się znudziło robić wszystko w rawach. Wracam do źródeł, czyli do gotowego jpg'a prosto z puszki. RAWy tylko w wyjatkowych okolicznosciach. Reasumujac, mały dobry aparat z jpg z puchy. Może to efekt lenistwa? ;)
Hmm... ja to nie pamiętam kiedy RAW zapodać em... nie mam czasu bawić się z ambitną obróbką.
Lx a używam głównie do archiwizacji wydarzeń i wypadów.
Jakość filmów jest rewelacyjna w jpg mogło by być lepiej ale wszystkiego mieć nie można.
Liczę że czytający podrzucą a jakieś propozycje sprzętów godnych uwagi...
Ma swoje wady fakt ... ostatnio szukałem "czegoś" o podobnych gabarytach oraz możliwościach i nie znalazłem :(
Z racji ze rowniez mnie dopadly zmiany to szukam od kilku dni nowego sprzetu dla siebie. Przebrnalem na forum juz przez kilkaset stron o roznych nowosciach "jak dla mnie" bo wypadlem z obiegu 6 lat temu i przynajmniej mam juz sprecyzowane oczekiwania. Oczywiscie nie bez powodu pytam w tym watku bo szukam dla siebie:
- kompakt, bo nie chce dodatkowych obiektywow, bo konczy sie zawsze na jakims kompromisie cena/waga/rozmiary
- wbudowany jasny obiektyw, skoro juz nie bede ich mogl wymienic, to chcialbym aby to byla "zyleta na pelnej dziurze"
- ogniskowa na krotkim koncu w okolicach 15-20mm bo sigma 10-20 byla moim ulubionym i najczesciej wykorzystywanym szklem na apsc
- do tego cos w okolicach 70mm do tzw portretu czyli obiektyw typu zoom byc musi
- dosc male rozmiary, ale bez przesady, bo w kieszeni to najwyzej od kurtki bedzie noszony, a takie malenstwa w rekach ciezko utrzymac
- no i oczywiscie jakosc obrazka, najlepiej prosto z puszki jpg bez zaawansowanego postprocesu zeby mozna bylo w internetach umiescic bo brak czasu na dziubanie pixel po pixelu
Dlatego pytam, czy jest cokolwiek nowszego od lx100 panasonica, co moze dac mi powyzsze, bo zastanawialem sie jeszcze nad fujix30 ale oba to juz zaawansowane konstrukcje wiekowo w tym fuji nie produkowane. Oba na rynku wtornym ciezko dostepne, a jesli juz to panasonic uzywany 300zl taniej od nowego, a fuji nadal 1,5k zl wolaja. Budzet nie chcialbym aby przekroczyl 3k zl w calosci, choc i rx1 przez chwile bralem pod uwage. Generalnie sklaniam sie ku zakupie nowego z gwarancja.
Kupilibyscie w tym momencie nowego panasonica lx100 za 2,6k zl czy moze jest cos na rynku bardziej odpowiadajacego moim oczekiwaniom ? Nie ukrywam, ze zawsze dzialalem na fufu S2/S5 dlatego sentyment do fuji pozostal, ale super ccd a te nowe matryce xtrans to jednak troszke bardziej sentyment niz te same kolory.
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
darekw1967r
21-09-2017, 14:45
Na kompakcie z niewymienna optyka chcesz miec ogniskowa od 15-20mm (w przeliczeniu na FF) i.... 70mm na dlugim koncu ?
To masz problem.
cz4rnuch
21-09-2017, 15:09
Tu z pomocą mógłby przyjść jedynie (i to tak na pół gwizdka) świętej pamięci Nikon DL18-50. Świeć, Panie, nad jego duszą :(
marcin90
21-09-2017, 15:22
Jeśli pojawi się taki aparat i będzie kosztować nie więcej niż 4,5 tys zł to biorę bez zastanowienia ;)
hostman22
21-09-2017, 15:52
.....
Kupilibyscie w tym momencie nowego panasonica lx100 za 2,6k zl...
kupiłem lx100 i jak na wakacje 2017 roku to całkiem niegłupi sprzęt i używam razem z m10 :)
Ano wlasnie dlatego pytam - bo teoretycznie serce mowi kupuj, bo szkoda czasu, a rozum na forum prowadzi podpytac czy to jeszcze w ogole zdjecia robi :)
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
hostman22
21-09-2017, 17:09
Ano wlasnie dlatego pytam - bo teoretycznie serce mowi kupuj, bo szkoda czasu, a rozum na forum prowadzi podpytac czy to jeszcze w ogole zdjecia robi :)
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
dużo ustawień jak w oklu. Na wysokość jak m10 bez kominka, na szerokość prawie identyczny jak m10 z pans 12-32(oba złożone). Wkurza cyfrowy zoom (wolny jak wół, pomaga przypisanie tej funkcji pod pierścień obiektywu), sam af zły nie jest chociaż czasami lubi się trochę dłużej zastanowić. Lx100 nie ma tak szalonego DR jak nikon d600 ;) - lubi wyciąganie cieni, a nie odzyskiwanie światła (czyli nawyki z s5pro mogą być zgubne). Obiektyw po rozłożeniu wcale taki mały nie jest, tubus się nie telepie, ale to akurat może być tylko kwestią czasu. Jeżeli chodzi o szczegółowość plików, to nie jest źle, ale nastawy ostrości dla mnie fabryczne są za mocne (ale akurat taki "target" nabywców ;) ). Czy x30 jest lepsze..., trochę wątpię... zostaje x100 i skok jakościowy plików powinien być, tylko też nie każdemu ekv. 35mm pasuje.
Nie wiem czemu, ale 35mm nigdy do mnie nie przemowilo, jak wyszlo 35 1.8 nowe to niejako bylo szklem must have, a dla mnie 2 tygodnie wystarczylo, zeby je sprzedac. Dlatego x100 odpadlo u mnie dosc szybko.
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
cz4rnuch
22-09-2017, 11:25
A o jakiej 35tce piszesz i pod co ją podpinałeś? O DX? Bo X100 ma 23mm.
Czasami trzeba cos powiedziec na glos aby samemu siebie uslyszec - wczoraj po napisaniu watpliwosci o 35mm zdalem sobie sprawe, ze to nie x1,5 . Dlatego plan jest taki, ze pojade w weekend pomacac, pobawic sie, a pozniej zdecydowac.
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
stachmuszel
27-09-2017, 12:59
Panowie, czy macie może bezpośrednie porównanie LX100 z RX100 mk1. Zaczyna mi dokuczać rozmiar LX100, a że to dodatek do DSLR, pomyślałem o czymś mniejszym.
marcin90
28-09-2017, 00:37
To ja zapytam w drugą stronę. Mam rx100 mk I, co zyskam jeśli wymienię go na lx100? Lepsze iso, af, możliwość uzyskania mniejszej głębi ostrości?
Czy jednak różnice będą minimalne, bo obszar roboczy matrycy lx100 to niecałe m 4/3, a więc niewiele więcej niż 1 cal w rx'ie.
Spotkacie się i porownajcie chyba graniczy z cudem forumowicz który ma oba aparaty
darekw1967r
28-09-2017, 09:47
LX100 -> 12Mpix -> 2600 zl zakres 24-75 -> filmy HD i 4K
RX100 mk1 -> 20Mpix ->1500 zl zakres 28-100 -> filmy HD
Gdybym mial porownywac to do MK3 czyli RX100 III -> 20 Mpix -> 2600 zl -> zakres 24-70 -> filmy HD
Wazne jest jakie formaty wyjsciowe sa wymagane dla fotografa i jakie ogniskowe sa najwazniejsze.
Przy dobrej ekspozycji i dobrej obrobce RAW-ow z obu aparatow mozna duzo wycisnac a resize zmniejszy roznice w szumach i swiatlach
co jeszcze wyrowna sie jakosciowo miedzy aparatami ;)
Panowie, czy macie może bezpośrednie porównanie LX100 z RX100 mk1. Zaczyna mi dokuczać rozmiar LX100, a że to dodatek do DSLR, pomyślałem o czymś mniejszym.
Stałem przed tym samym dylematem w potrzebie aparatu iście kieszonkowego ale nadal pełnoprawnego. Tylko rx100III spełnił te wymagania jako pierwszy z serii, nad którym warto się pochylić ze względu na wizjer, szersze szkło i parę innych dupereli. Nie ukrywajmy, panas to już spory klocek, podobny do fuji serii x100 i ciężko go już traktować jako podręczny aparat, który można schować jedną ręką do kieszeni koszuli/kurtki czy w pasie biodrowym plecaka, kiedy jedną ręką trzymasz się skały czy łańcucha. W panasie zyskasz to co najbardziej oczywiste z racji samej specyjikacji - lepszą jakość zdjęć dzięki większej matrycy ale to naprawdę niuanse.
kiedy jedną ręką trzymasz się skały czy łańcucha.
Zapewniam Cię że spokojnie da się fotografować i trzymać jedną ręką skał i przewieszonych drabin.
PS Wszystkie zdjęcia od wyjścia w góry wykonane panasem
https://web.facebook.com/photo.php?fbid=1462839403771459&set=pcb.1462840760437990&type=3&theater
stachmuszel
28-09-2017, 11:16
Manfred, podziwiam Cię za odwagę, mówię serio. Ja bym tam kilka razy się ze...;-)
Powiedz mi tylko, fotki z puszki jpg czy raw?
Zapewniam Cię że spokojnie da się fotografować i trzymać jedną ręką skał i przewieszonych drabin.
PS Wszystkie zdjęcia od wyjścia w góry wykonane panasem
https://web.facebook.com/photo.php?fbid=1462839403771459&set=pcb.1462840760437990&type=3&theater
Ależ wierzę, że "dasie", biegałem dość długo w podobny sposób z D700, też się dało :) Tylko ja wspominam o najlepszym z najmniejszych i najwygodniejszych do zastosowaniu w podobnych warunkach sprzęcie a nie o ekwilibrystyce. To sprzęt wielkości x100 które nadal posiadam i dla mnie jest on najzwyczajniej już nieporęczny i nie mieści się wygodnie w kieszeniach a to, że się da to absolutnie nie wątpię.
podręczny aparat, który można schować jedną ręką do kieszeni koszuli/kurtki czy w pasie biodrowym plecaka, kiedy jedną ręką trzymasz się skały czy łańcucha.
RX100 może da się schować jedną ręką do koszuli, ale robienie nim zdjęć trzymając jedną ręką nie jest wygodne. Trzymasz płaski kawałek gładkiego metalu, żadnej minimalnej krzywizny czy wypustki z przodu. Niby z tyłu jest kawałek gumki, ale i tak trudno tu mówić o gripie. Trzymanie jedną ręką LX100 jest moim zdaniem znacznie wygodniejsze. Choć z drugiej strony jego wadą w tym względzie jest brak "automatycznego dekielka" obiektywu (ale można takowy dokupić).
marcin90
28-09-2017, 16:01
Stałem przed tym samym dylematem w potrzebie aparatu iście kieszonkowego ale nadal pełnoprawnego. Tylko rx100III spełnił te wymagania jako pierwszy z serii, nad którym warto się pochylić ze względu na wizjer, szersze szkło i parę innych dupereli. Nie ukrywajmy, panas to już spory klocek, podobny do fuji serii x100 i ciężko go już traktować jako podręczny aparat, który można schować jedną ręką do kieszeni koszuli/kurtki czy w pasie biodrowym plecaka, kiedy jedną ręką trzymasz się skały czy łańcucha. W panasie zyskasz to co najbardziej oczywiste z racji samej specyjikacji - lepszą jakość zdjęć dzięki większej matrycy ale to naprawdę niuanse.
Właśnie tak myślałem, że pewnie dużego zysku nie będzie. Chyba jednak pójdę w małe lustro tupu 200d lub jakiś bezlusterkowiec.
Chyba, że nie będę się mógł na nic zdecydować to kupię rx10.
A Tylko ja wspominam o najlepszym z najmniejszych i najwygodniejszych do zastosowaniu w podobnych warunkach sprzęcie a nie o ekwilibrystyce.
Nie ukrywajmy, panas to już spory klocek, podobny do fuji serii x100 i ciężko go już traktować jako podręczny aparat, który można schować jedną ręką do kieszeni koszuli/kurtki czy w pasie biodrowym plecaka, kiedy jedną ręką trzymasz się skały czy łańcucha.
Już sie gubię o co chodzi :-)
Chodzi mi o ekwilibrystykę sprzętową, gimnastykę wielkimi klockami w takich warunkach, pewnie, że się da. Tylko po co jak można wygodniej i bezpieczniej :)
RX100 może da się schować jedną ręką do koszuli, ale robienie nim zdjęć trzymając jedną ręką nie jest wygodne. Trzymasz płaski kawałek gładkiego metalu, żadnej minimalnej krzywizny czy wypustki z przodu. Niby z tyłu jest kawałek gumki, ale i tak trudno tu mówić o gripie. Trzymanie jedną ręką LX100 jest moim zdaniem znacznie wygodniejsze. Choć z drugiej strony jego wadą w tym względzie jest brak "automatycznego dekielka" obiektywu (ale można takowy dokupić).
Można dokupić "mini grip", ale nie zmienia to wiele faktu, że trzyma się w ręce małe i śliskie g..o ;-)
Akurat gabaryty panasa nie są dla mnie jakoś strasznie przeszkadzające. Oczywiście gdyby był mniejszy może i było by super. Ale z drugiej strony kilka razy miałem górach tak zmarznięte palce ze gdybym mila takie maleństwo to nie wiem jak bym tył operował. Wady panasa. Jak dla mnie dwie bardzo duże wady to brak możliwości wyzwalania migawki pilotem. Wiem jest aplikacja ale powyżej 5 metrów nie działa i wogóle denerwuje mnie tachanie telefonu. I brak uchylnego ekranu choc to przeboleje.
darekw1967r
30-09-2017, 09:20
Akurat gabaryty panasa nie są dla mnie jakoś strasznie przeszkadzające. Oczywiście gdyby był mniejszy może i było by super. Ale z drugiej strony kilka razy miałem górach tak zmarznięte palce ze gdybym mila takie maleństwo to nie wiem jak bym tył operował. Wady panasa. Jak dla mnie dwie bardzo duże wady to brak możliwości wyzwalania migawki pilotem. Wiem jest aplikacja ale powyżej 5 metrów nie działa i wogóle denerwuje mnie tachanie telefonu. I brak uchylnego ekranu choc to przeboleje.
Co do fot w gorach wazne jest aby miec zestaw z uszczelnieniami i aby byl odporny na zmienne warunki atmosferyczne. (wilgoc, pyl, niskie temperatury)
Pamietam, ze kiedys jak mialem K10D to bywalo, ze caly aparat w plecaku byl mokry a szklo szybko zaparowywalo.
Przy idelnych warunkach pogodowych uszczelenia nie sa istotne ale jak ktos wiecej i czesciej przebywa w gorach to potrzeba czegos z uszczelnieniami ;)
Czytalem o Sony RX10 i to calkiem niezle wypada jak na kompakt ale male to nie jest ;)
hostman22
09-12-2017, 20:23
appka na telefon i T mode - taka proteza z tego wychodzi - macie patent na długą ekspozycję?
Ta apka to jest jakies nieporozumiemie
otwieracz
26-12-2017, 01:04
Czy ktoś mógłby zapodać jakieś rawy z LX100 z całkowitą redukcją szumu na - 5? Najlepiej z normalną ekspozycją i drugiego niedoświetlonego. Szukam czegoś z przyspawanym jasnym obiektywem i kieruję się w stronę serii RX-a Sonego, ale tylko i wyłącznie dlatego że rawy Panasa na standardowych ustawieniach wyglądają fatalnie, każda zmiana suwakiem w LR powoduje niewiarygodny szum jak na wielkośc matrycy. Po prostu jedna wielka papka. Może przesadzam trochę ale nieciekawie to wygląda przy takim RX100mk3. Dlatego potrzebuję parę rawów by potem nie żałować decyzji. Nie chce mi się wierzyć że prawie 4/3 szumi bardziej od 1 calówki. Sporo jest pozytywnych opinii o LX100 więc coś w tym musi być. Problem w tym że nie mogę znaleźć nigdzie rawów w których redukcja szumu jest na najniższym ustawieniu. To może być przyczyna degradacji szczegółów na standardowych ustawieniach. Dlatego bardzo proszę użytkowników tego aparatu o kilka sampli.
stachmuszel
26-12-2017, 09:04
RAW to RAW, ustawienia redukcji szumów dotyczą tylko JPG.
https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Panasonic-Lumix-DMC-LX100-versus-Sony-Cyber-shot-DSC-RX100-III___981_957
https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-lx100/13
A ich poziom jest porównywalny w obu aparatach.
Poziom szumu w tych aparatach jednakowy nie jest z całą pewnością, od iso 800 Sony rx1003 zaczyna odstawać widocznie pod tym względem od LX100 wystarczy sobie porównać nawet na dpr: https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=panasonic_dmclx100&attr13_1=sony_dscrx100m3&attr13_2=nikon_d5500&attr13_3=oly_em10iii&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=1600&attr16_1=1600&attr16_2=1600&attr16_3=1600&normalization=full&widget=1&x=0.4031532476428955&y=-0.05683145481366973
otwieracz
26-12-2017, 11:07
Ja już te wszystkie tabelki i porównania widziałem. Problem w tym że w praktyce na normalnych rawach to tak ładnie nie wygląda w przypadku Panasa. Wieczorem spróbuję coś wrzucić dla porównania.
Nie ma się co męczyć i na siłę siebie uszczęśliwiać. Jesli Ci w czymś nie pasuje panas to przecież jest wiele na rynku lepszych. Ja też dziś wybrałbym inny znaczy się taki sam ale żeby miał możliwość podłączenia wyzwalacza na pilot i uchylny ekran.
stachmuszel
26-12-2017, 12:50
Ja też uważam, że RAW-y z LX100 nie należą do bardzo elastycznych. Ale ja przyzwyczajony jestem do pełnoklatkowców, dlatego może takie subiektywne odczucie. Generalnie pomiar w LX100 rzadko się myli, dlatego imho nie ma co roztrząsać. Szumy jakieś tam są, ale w postprocesie trochę odszumiasz i jest ok. Detalu mocno nie gubi, tym bardziej, że optyka w LX100 jest bardziej detaliczzna niż w RX100 i porównując układ matryca+obiektyw pomimo, że Sony ma prawie dwa razy tyle Mpx co Panasonic, to detalu zostaje więcej w tym ostatnim.
Generalnie Sony gmera bardziej w RAW-ach niż Panasonik, i jego RAW-y z natury są już lekko odszumione.
Inny aspekt LX100 vs RX100 to wielkość aparatu. Weź do ręki jeden i drugi, spróbuj pofotgrafować i sam wybierz. Ja nie miałem wątpliwości, który wybrać ;-)
otwieracz
26-12-2017, 15:11
Generalnie Sony gmera bardziej w RAW-ach niż Panasonik, i jego RAW-y z natury są już lekko odszumione.
No kurde właśnie ja mam wrażenie że jest zupełnie odwrotnie. Rawy z LX100 wyglądają na odszumiane, dlatego byłem zdziwiony i pytałem wyżej czy da się to wyłączyć. Nawet przy lekkim wyciąganiu cieni traci się szczegóły. Miałem w ręce jeden i drugi aparat - ale nie byłem zdecydowany na 100% którego wybrać. Ok, Panas lepiej wypada przy pliku wyjściowym mimo niższej rozdzielczości, ale jak zaczniemy grzebać w rawach to robi się nie fajnie... Chyba że jak piszesz rzeczywiście za bardzo przywykłem do obrazka z lustra i trzeba z obróbką trochę przystopować i przyjąc do wiadomości że z większej ciemnicy tyle się nie wyciągnie bez wyraźnych strat.
hostman22
26-12-2017, 16:28
co to obrazku z lustra to lx100 do d600 startu nie ma ;). Natomiast napisz co Ciebie interesuje z lx100, to mogę zrobić i gdzieś wrzucić na serwer :)
otwieracz
26-12-2017, 19:41
Ciężko mi było znaleźć podobne warunki żeby uwidocznić różnicę między Sony a Panasem. Daję dwa przykładowe rawy:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/sony-rx100-iv/Y_DSC0791.ARW.HTM
http://www.imaging-resource.com/PRODS/panasonic-lx100/YO-P1140312.RW2.HTM
Po ich wywołaniu widać jak Panas robi w drzewach ciapkę, podczas gdy Sony radzi sobie lepiej, zdecydowanie mniej szumu. I o to mi chodzi.
Sony
2574
Panas
2575
Przede wszystkim jak robisz jakieś porównania to postaraj się zrobić je w jednakowych warunkach i na jednakowo ustawionych w aparatach parametrach... to co podesłałeś to jest jakieś nieporozumienie, zdjęcia zrobione w różnych warunkach i z różnymi parametrami naświetlania. No to i jakieś cuda Ci wyszły ;)
otwieracz
26-12-2017, 20:14
Przede wszystkim jak robisz jakieś porównania to postaraj się zrobić je w jednakowych warunkach i na jednakowo ustawionych w aparatach parametrach... to co podesłałeś to jest jakieś nieporozumienie, zdjęcia zrobione w różnych warunkach i z różnymi parametrami naświetlania. No to i jakieś cuda Ci wyszły ;)
No właśnie nie mam jak bo wcześniej w MM dawali tylko pomacać, nawet baterii nie pozwolili włożyć do Panasa. Te sample znalazłem w sieci. No dobra, bez sensu to wszystko, zamiast robić powiększenia i testować tabelki lepiej będzie jak pójdę jutro kupić tego Panasa i zacznę robić normalne zdjęcia. Po co się męczyć.
Możesz też go kupić z czerwoną kropką. :)
stachmuszel
27-12-2017, 08:03
Możesz też go kupić z czerwoną kropką. :)
Tylko po co? Aby wydać więcej pieniędzy i czuć się bardziej dowartościowanym? :-)
otwieracz
27-12-2017, 15:55
Dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają :-) Jak kogoś stać to czemu nie? Gdybym miał pole naftowe to bym sobie jakiegoś Hassela kupił do kotleta.:cool: Puki co muszę się zadowolić Panasem bo nie chce mi się ogródka przekopywać w poszukiwaniu ropy...
Puki to liczba mnoga od puk?
stachmuszel
27-12-2017, 19:49
Puki to liczba mnoga od puk?
:grin::lol:
Puki to liczba mnoga od puk?
Liczba mnoga od "puk" to "puk, puk" :mrgreen:
otwieracz
27-12-2017, 20:10
Puki to liczba mnoga od puk?
:oops:
No byk jak nic. Na szczęście w Uci są strażnicy pilnujący zasad polskiej ortografii.:mrgreen:
Dzięki za uwagę, będę się pilnował następnym razem.
otwieracz
29-12-2017, 15:57
Czy ktoś może wie czy LX100 wejdzie do Lowepro Dashpointa 20?
stachmuszel
29-12-2017, 18:12
Czy ktoś może wie czy LX100 wejdzie do Lowepro Dashpointa 20?
Tak wie, jest taki. To ja:-o Wejdzie, tak mam i używam.
Mam nakręcony filtr UV, ale bez paska naramiennego, używam skórzanej smyczki. I taki zestaw mieści idealnie "na styk".
otwieracz
29-12-2017, 19:52
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku życzę.
Konradw35
01-02-2018, 10:33
Witam, nabyłem niedawno LX100, mam pytanie czy korzystacie z iRozdzielczości w aparacie, jeśli tak na jakim ustawieniu. Próbowałem tego ustawienia, niby trochę polepsza zdjęcie, ale we właściwościach rozdzielczość jest taka sama jak na zwykłym ustawieniu.
Nawet nie wiem co to takiego i gdzie to się ustawia. Dla mnie raw i tyle
stachmuszel
01-02-2018, 14:06
Nawet nie wiem co to takiego i gdzie to się ustawia. Dla mnie raw i tyle
No właśnie miałem napisać dokładnie to samo, ale bałem się, że nie znam swojego aparatu ;-)
Konradw35
03-02-2018, 12:34
RAW jest ok, jednak na wywołanym RAW-ie przy optymalnym zbliżeniu widać mini ziarno. Na JPG tego nie ma.
wojtek321
17-07-2018, 22:39
Hej, opłaca się obecnie kupować tego Panasa? Nie ukrywam że LX100 podoba mi się wizualnie i gabarytami bardzo mi pasuje, ale może w podobnej cenie da się obecnie wyhaczyć coś lepszego?
Jak dla mnie kupiłbym aparat który posiada dodatkowo uchylny ekran i możliwość wyzwalania migawki pilotem. Nie smartfonem a pilotem. Reszta w tym Panasonic jest idealna.
stachmuszel
18-07-2018, 07:05
Jak dla mnie kupiłbym aparat który posiada dodatkowo uchylny ekran i możliwość wyzwalania migawki pilotem. Nie smartfonem a pilotem. Reszta w tym Panasonic jest idealna.
Manfred, a powiedz, nie brakowało Ci nigdy MPx?
zeberek1
18-07-2018, 07:17
Na tak małej matrycy to on i tak ma za dużo tych MP.
Manfred, a powiedz, nie brakowało Ci nigdy MPx?
Raczej nie ja ten aparat traktuje jako podręczny biegowy. Czyli zabieram go wszędzie gdzie udaję się na wycieczki. Chodź odkryłem jego super właściwości na ślubach tak tak na ślubach spisuje się idealnie w pewnych kwestiach. Gdy nawet mi brakuje tych MPX to wiedząc że będzie potrzebna duża klatka robię panoramę i potem składam zdjęcie w CS6 i mam duży plik
Hej, opłaca się obecnie kupować tego Panasa? Nie ukrywam że LX100 podoba mi się wizualnie i gabarytami bardzo mi pasuje, ale może w podobnej cenie da się obecnie wyhaczyć coś lepszego?
Nie. Jakość obrazu nie będzie lepsza niż z jednocalowca (może nawet gorsza), a będzie odczuwalnie większy i cięższy. Poza tym aparat ma szereg wad i upierdliwości, których nie chce mi się ponownie tu wyliczać.
stachmuszel
20-07-2018, 13:01
Na tak małej matrycy to on i tak ma za dużo tych MP.
Ma matrycy 4/3 12MPx to za dużo?
Ma matrycy 4/3 12MPx to za dużo?
Tak dla ścisłości, w LX100 jest matryca 4/3 or rozdzielczości 16MP, zawsze działająca w cropie od 9,5 do 12,7MP.
stachmuszel
20-07-2018, 14:57
Tak dla ścisłości, w LX100 jest matryca 4/3 or rozdzielczości 16MP, zawsze działająca w cropie od 9,5 do 12,7MP.
Dla ścisłości to jest ogólnie wiadome :-) Jednakże nie jest to wcale mała już matryca, jak napisał zeberek1
zeberek1
20-07-2018, 15:37
U mnie matryca 12MP to jest w D3. No troszkę większa niz w LX100... A teraz nowsze puszki to już wogóle inna bajka.
wojtek321
22-07-2018, 17:39
To co w takim razie polecacie z aparatów klasy LX 100?
Sony RX100 jeśli ma być coś w zbliżonej cenie. Nie jestem jednak pewien, czy po D7200 ta klasa aparatów będzie produkowała pliki o jakości jaka Cię zadowoli (mnie np nie zadowala). Musisz sam to sprawdzić, tak samo jak ergonomię.
To co w takim razie polecacie z aparatów klasy LX 100?
Canon G7X.
Canon G7x to imho najlepszy kompakt, jaki miałem. Canonowski silnik jpg robi dobrą robotę. Mój obecny Panasonic LX100 nie wywołuje we mnie takiego efektu wow. Szkoda, że nie jest już dostępny jako nowy. Druga wersja G7x podobno jest już trochę inna.
Gdzie można zobaczyć ten efekt WOW z tego canona?
Gdzie można zobaczyć ten efekt WOW z tego canona?
W głowie Stacha. :) Każdy ma inny poziom wow. Ja jestem z tego jednocalowca Canona zadowolony, ale czy tobie on wystarczy, to juz sam musisz zdecydować.
Nimo cztery ka :-) Lipa Panie kolego. Panasa własnie za ten kawałek tortu bardzo lubię.
Nimo cztery ka :-) Lipa Panie kolego. Panasa własnie za ten kawałek tortu bardzo lubię.
Tak to jest, każdy ma inne oczekiwania. Ja jestem zmuszony filmiki trzepać w 30fps, bo w 60 fps mój telewizor nie wyrabia. W 4k by dęba stanął. :)
wojtek321
24-07-2018, 08:19
Sony RX100 jeśli ma być coś w zbliżonej cenie. Nie jestem jednak pewien, czy po D7200 ta klasa aparatów będzie produkowała pliki o jakości jaka Cię zadowoli (mnie np nie zadowala). Musisz sam to sprawdzić, tak samo jak ergonomię.
Nie zależy mi na obrazku lepszym niż z D7200, potrzebuję coś małego do zdjęć z wyjazdów itp. :)
LX100 przekonuje mnie wizjerem, 4K i ogólnie designem który bardzo mi się podoba.
darekw1967r
24-07-2018, 10:04
Nie zależy mi na obrazku lepszym niż z D7200, potrzebuję coś małego do zdjęć z wyjazdów itp. :)
LX100 przekonuje mnie wizjerem, 4K i ogólnie designem który bardzo mi się podoba.
4K podaruj sobie. Lepszy jest sprawdzony i dograny sprzętowo HD.
Naprawdę nie ma sensu pakować się w 4K.
Powinien Ci starczyć RX100 III.
To mały, kieszonkowy dobrze dopracowany sprzęcik.
Jasny obiektyw z uniwersalnym zakresem.
Świetnie filmuje i masz wysoką jakość zdjęć.
4K podaruj sobie. Lepszy jest sprawdzony i dograny sprzętowo HD.
Naprawdę nie ma sensu pakować się w 4K.
Powinien Ci starczyć RX100 III.
To mały, kieszonkowy dobrze dopracowany sprzęcik.
Jasny obiektyw z uniwersalnym zakresem.
Świetnie filmuje i masz wysoką jakość zdjęć.
4K z tego aparatu jest po prostu świetne. Na potrzeby amatorskie filmowanie akurat Alpy Tatry ogląda się super na sprzęcie do tego przeznaczonym.
Jeśli myślicie, że będziecie tym kręcić filmiki, które później będziecie chcieli oglądać, to w 90% jesteście w błędzie :) Montaż sensownego materiału wymaga czasu, umiejętności, sprzętu (wydajny komputer, oprogramowanie), czasu, czasu, czasu i jeszcze raz umiejętności. Gdy już raz spędzicie kilka bitych dni na montażu kilkunastominutowego filmiku z wakacji i zorientujecie się, że przez kilka dni Wasze dzieci chodziły brudne i głodne, a żona z fochem wyjechała do rodziców, bo straciła kontakt z małżonkiem, który wpadł w jakiś filmowy letarg, to kolejny raz już Wam się odechce :D
A jeśli macie zamiar kręcić filmiki, które ktoś inny będzie chciał oglądać (co szanuję, ale ma to sens, gdy na tym zarabiacie albo macie jakiego wideobloga i naprawdę ciekawe historie do opowiedzenia), to miejcie świadomość, że w 90% odbiorcy nawet nie będą w stanie otworzyć 4K. Pomijam już fakt, że jedyną sensowną platformą do publikowania i udostępniania takich filmów jest YouTube, w większości konsumowany na smartfonach i ekranach HD laptopów, charakteryzujący się potężną kompresją degradującą jakość materiału.
Podsumowując: róbcie zdjęcia, olejcie wideo :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.