PDA

Zobacz pełną wersję : Ricoh GR



Strony : [1] 2 3 4

jazco
15-04-2013, 14:14
:>
http://www.mirrorlessrumors.com/first-ricoh-gr-presentation-video/

pastwisko
15-04-2013, 15:27
Zastanawia mnie tylko fakt, że wymiary podane w tym wideo są identyczne jak w GR IV, który ma o wiele wiele mniejszą matrycę..

Swoją drogą szukając GR zeby zmierzyc wymiary, zorientowałem sie ze mam go od paru godzin w kieszeni spodni i kompletnie o tym zapomniałem :)

siona
15-04-2013, 15:44
ale wymiary matrycy nie muszą determinować wymiaru aparatu (oczywiście mniejszy niż matryca być nie może). spójrz na lytro - on ma tylną ściankę maciupeńką.

jazco
15-04-2013, 15:58
jest szerszy i niższy od Nikon Coolpix A więc chyba da się :)
tylko żeby nie zabijał ceną...

pastwisko
15-04-2013, 16:19
Nie twierdzę ze musi byc wiekszy i się nie da, tylko mnie to zastanowiło bo jednak w GR IV jest 1/1.7" co jak widać na obrazku poniżej jest dość dużą roznicą w porownaniu z cropkiem, ktory jest ~3 razy szerszy i dwa razy wyższy.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/04/comparativedigicamsensorsizes-1.gif
źródło (http://www.dallasartsrevue.com/resources/photographingArt/comparative-digicam-sensor-sizes.gif)

Cena widzialem podobno $800, czyli taka jak za GRD IV gdy wszedl - ~2200-2400. Dla mnie jak za taki aparat to bardzo dobra cena, tym bardziej ze mam GRD4 i wiem jak swietnie jest zrobiony i przemyslany - zdecydowanie wart tego ile wydałem. Ale oczywiscie znajdzie się mnostwo osób dla ktorych to bedzie za drogo - i oczywiscie 95% z nich i tak by go nigdy nie miało zamiaru kupić.

siona
15-04-2013, 16:59
weź tylko pod uwagę, że obecnie czynnikiem decydującym o rozmiarze nie jest matryca a ekran. wielkosć ekranu jest niezależna od wielkości matrycy. wielkosć matrycy bardziej determinuje grubość nić wysokość/szerokość.

-edyta
cena, o której piszesz pokazuje też jak bardzo pogięło tych z nikona z ichnym wynalazkiem.

pastwisko
15-04-2013, 17:02
ponoc maja lada dzien go pokazywac, to się okaze - a jak taki mały zostanie to wiadomo tylko in plus bedzie.

Panerai
15-04-2013, 18:52
Jeśli dobrze pamiętam to RICOH jest właścicielem Pentaxa.

pastwisko
15-04-2013, 19:19
ciekawe czy u nas znow bedzie tak jak grd4 czyli pół roku po premierze..

pastwisko
16-04-2013, 00:20
a tu ciekawostka (zakładając ze ten filmik to nie fake) w GRD IV oznaczenia są jak w np. Nikonie czyli PASM, a w tym GRD V na wideo jak w np. Canonie czyli P Tv Av M...


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/04/Ricoh_GR_IV_Top_Lens420100-1.jpg
źródło (http://organizer.ro/wp-content/uploads/2012/04/Ricoh_GR_IV_Top_Lens-420-100.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/04/8651326177_5bbb20567b_b-1.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8402/8651326177_5bbb20567b_b.jpg)

jazco
16-04-2013, 08:53
First impressions :
http://www.thephoblographer.com/2013/04/16/first-impressions-ricoh-gr/

MariuszJ
16-04-2013, 09:11
Nie doczytałem:

- jest stablilizacja optyczna?
- uchylny ekran? (z tego co widzę, raczej nie).

jazco
16-04-2013, 10:11
na moje oko nie ma ani stabilizacji ani uchylnego ekranu.
w tej cenie kupię :)

pastwisko
16-04-2013, 10:58
Nie doczytałem:

- jest stablilizacja optyczna?
- uchylny ekran? (z tego co widzę, raczej nie).

- stabilizacji ponoć nie ma
- uchylny ekranik to nie ten aparat

MariuszJ
16-04-2013, 12:09
uchylny ekranik to nie ten aparat

No właśnie - nie ten, szkoda. Byłby drugi prócz ceny powód, żeby go kupić.

Staś
16-04-2013, 15:46
First impressions - tam już nie ma, ale znalazłem takie coś
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=88LiM3RSVVo

pastwisko
16-04-2013, 15:59
Przeca to w pierwszym poscie jest :)

Staś
16-04-2013, 16:24
Przeca to w pierwszym poscie jest :)

O cholercia - fakt.:-)

jazco
16-04-2013, 18:30
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=en&rurl=translate.google.com&sl=auto&tl=en&u=http://digicame-info.com/2013/04/gr-1.html&usg=ALkJrhhEEfX79CtI7p-H0R64AzAm1k7seg
tu jest bardzo długi link do specyfikacji podobno ;)

xMAREKx
16-04-2013, 19:26
Podoba mi się design serii GR w przeciwieństwie do coolpixa A i cena o jakieś 1k zł niższa :)

pastwisko
16-04-2013, 20:11
ten design jest starszy od cyfrowych kompaktow nikona

Bielik
16-04-2013, 22:34
photorumorsy podają 1000$ na start...

jazco
16-04-2013, 23:38
to by się niestety zgadzało z tym ¥ 99000 na linku powyżej

shaolin
17-04-2013, 07:20
http://www.dpreview.com/previews/ricoh-gr/

pastwisko
17-04-2013, 11:43
no to jest juz oficjalnie:

http://photographylife.com/ricoh-gr-announcement

http://www.optyczne.pl/5772-nowość-Ricoh_GR.html

http://www.dpreview.com/previews/ricoh-gr/5 - polecam :)
(a widzę ze to to co wyzej, zmyliła mnie data March 2013)

Bielik
17-04-2013, 12:11
"Jezu, jak się cieszę."

lenio
17-04-2013, 12:25
Cieszę się, że na rynku pojawiają się takie aparaty:)
http://www.imaging-resource.com/PRODS/ricoh-gr/ricoh-grA.HTM

ajma
17-04-2013, 13:19
Ostatnio mnie "rajcują" "nikono coolpix a" podobne aparaty :) Bardzo ciekawa propozycja Ricoh.

pyetya
17-04-2013, 14:15
Świetny aparat! Szkoda, że fuji x100 ma ekwiwalent 35 a nie 28mm.

shaolin
17-04-2013, 14:20
pyetya -> http://fujifilm-x.com/accessories/en/lens-accessories/conversionlens/wcl-x100/ ;)

pyetya
17-04-2013, 14:50
ale z tym ustrojstwem już wielgachny się robi, ricoh wygrywa w kategorii "pocketability" ;)

zdyboo
17-04-2013, 14:59
Nawet bez tego ustrojstwa Ricoh wygrywa w tej kategorii. Ciekaw jestem natomiast tego programowego cropa 35 mm.

pyetya
17-04-2013, 15:14
W ogóle aparat wygląda baaardzo fajnie :) Ten model mógłby śmiało "endorsować" Garry Winogrand (gdyby chłopicho żyło): możliwość ustawienia ostrości na wybraną odległość, 28mm, "pocketability"...

pastwisko
17-04-2013, 16:03
możliwość ustawienia ostrości na wybraną odległość

Dzieki tej opcji mam ustawiony jeden z własnych trybów na hiperfokalną ;)

GL
17-04-2013, 17:26
Dlaczego kolejny fajny aparat wychodzi bez wbudowanego wizjera... To jest naprawdę jakaś paranoja, poświęca się wizjer żeby było miejsce na większy bezsensowny ekran. I na co komu ten ekran skoro zdjęcia można przeglądać w wizjerze, a jeśli by było komuś mało wystarczyłoby zamontować jakieś ustrojstwo do bezprzewodowego łączenia z telefonem i wykorzystywać jego ekran. I tak praktycznie każdy nosi ze sobą komórkę, coraz częściej smartfona i dałoby to całą masę dodatkowych możliwości rozwiązując jednocześnie kwestię ekranu. A tak powstał kolejny średnio użyteczny aparat, przynajmniej względem moich potrzeb. Szkoda.

bartek73
17-04-2013, 21:36
Po raz pierwszy, od zakupu RX100, mój chomik obudził się i zaczął nerwowo kręcić nosem:-).

shaolin
18-04-2013, 06:33
http://dc.watch.impress.co.jp/docs/news/20130417_596344.html

Pare obrazkow z prezentacji aparatu w Japonii, jak widac mozna se kupic zegarek do kompletu :mrgreen:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/04/056-2.jpg
źródło (http://dc.watch.impress.co.jp/img/dcw/docs/596/344/056.jpg)

R
18-04-2013, 08:43
Dlaczego kolejny fajny aparat wychodzi bez wbudowanego wizjera... To jest naprawdę jakaś paranoja, poświęca się wizjer żeby było miejsce na większy bezsensowny ekran.


alleluja! bardzo dobrze napisane. dla mnie chocby zrobili niewiadomo jaka matryce polaczona z jak rewelacyjna optyka, wsadzona w niewiadomo jak male i zgrabne pudelko - jesli nie bedzie mialo wizjera, chocby dziury wywierconej na wylot - o kant d... potluc takiego kastrata...

xMAREKx
18-04-2013, 09:01
Zamiast wiercić dziure kup lepiej gustowny wizjer (28mm) na sanki lampy :-P
Fakt, mógłby mieć wizjer zamiast lampy i być szerszy o te 1,5 - 2 centymetry. Ze wszystkich "dużych" małpek ta ma chyba najmniej wad, mógłby mieć: wizjer, obracany ekran, drugą stopke pod ewentualny zewnętrzny wizjer i lampę równocześnie. Z mega bajerów to GPS i WiFi do transmisji obrazu "Live" i zdalnego sterowania aparatem przez telefon/tablet czy komputer, ale aż takim marzycielem nie jestem :)

R
18-04-2013, 09:18
Zamiast wiercić dziure kup lepiej gustowny wizjer (28mm) na sanki lampy :-P

a sa jakies uniwersalne? bo na alle tylko dedykowane za cene zblizona do samego kompakta :)

loki_p
18-04-2013, 09:21
mógłby mieć: wizjer, obracany ekran, drugą stopke pod ewentualny zewnętrzny wizjer i lampę równocześnie. Z mega bajerów to GPS i WiFi do transmisji obrazu "Live" i zdalnego sterowania aparatem przez telefon/tablet czy komputer, ale aż takim marzycielem nie jestem :)
Właśnie opisałeś nex6 :)

zdyboo
18-04-2013, 09:52
Ja kupiłem wizjer Sigmy, za nieco ponad stówę.

pastwisko
18-04-2013, 11:26
a sa jakies uniwersalne? bo na alle tylko dedykowane za cene zblizona do samego kompakta :)

Przecież tam masz mocowanie na gorąca stopkę, więc wejdzie ci kazdy standardowy wizjer montowany na sankach.

R
18-04-2013, 11:28
więc wejdzie ci kazdy standardowy wizjer montowany na sankach.

no tak... kazdy standardowy... a ja wlasnie pytam co znaczy kazdy standardowy? bo np taki wizjerek na sanki do coolpixa A to prawie 400 usd... za to mozna kupic samochod...

pastwisko
18-04-2013, 11:32
Standardowy to taki, ktory wchodzi w standardowe sanki. Ricoh ma standardowe sanki bo uzywalem go normalnie z lampami w studio.

Pocieszę cię, że do Lejki bywają wizjery droższe od Coolpixa A ;)

R
18-04-2013, 11:35
kurcze... stopka od lampy, 5cm rury od odkurzacza i stare okulary dziadka... 400 usd...

nie ma takich prostych po 100zl?

pastwisko
18-04-2013, 11:41
Pewnie są jakieś stare od ruskich dalmierzy. Ale kiepski wizjer to jak kara..

Może z czasem się pojawią, ale póki co w dobie cyfry nie bylo zapotrzebowania na takie akcesoria po niskiej cenie, więc nikomu się nie opłacało takowych robić. CHoć kto wie, moze w Japonii i okolicach gdzie są popularne już są.

R
18-04-2013, 11:45
Pewnie są jakieś stare od ruskich dalmierzy. Ale kiepski wizjer to jak kara..

Może z czasem się pojawią, ale póki co w dobie cyfry nie bylo zapotrzebowania na takie akcesoria po niskiej cenie, więc nikomu się nie opłacało takowych robić. CHoć kto wie, moze w Japonii i okolicach gdzie są popularne już są.


fuji dalo rade upchnac jakies dziurki do patrzenia... a sony, nikon i teraz GR... pomineli bardzo istotna rzecz.

pastwisko
18-04-2013, 11:49
jakies dziurki do patrzenia...

I to jest dobre określenie. Raz zajżałem w wizjer Fuji X10 to sie przestraszyłem, dla takiego czegoś to jak dla mnie osobiscie szkoda miejsca w aparacie - albo porządny albo wcale. Jakbym patrzał w tunel jakiś.. Inna sprawa, że uzywalem przez rok C645, wiec w kwestii wizjerów mam dość wysoką poprzeczkę i raczej mało co mnie zadowoli :D

R
18-04-2013, 11:56
I to jest dobre określenie. Raz zajżałem w wizjer Fuji X10 to sie przestraszyłem, dla takiego czegoś to jak dla mnie osobiscie szkoda miejsca w aparacie - albo porządny albo wcale. Jakbym patrzał w tunel jakiś.. Inna sprawa, że uzywalem przez rok C645, wiec w kwestii wizjerów mam dość wysoką poprzeczkę i raczej mało co mnie zadowoli :D


no a czego sie mozna spodziwac w aparacie za 1500zl... wizjer na miare ceny, ale mimo to jakis jest.

nie umiem na zombie i koniec... stary jestem...

MiQ27
18-04-2013, 11:59
Wyszarp na all... jakiś kliszowy kompakt z celownikiem celem kanibalizacji na części i zrób sobie wizjer :)

pastwisko
18-04-2013, 12:01
no a czego sie mozna spodziwac w aparacie za 1500zl... wizjer na miare ceny, ale mimo to jakis jest.

nie umiem na zombie i koniec... stary jestem...

Od tego masz opcje wizjer na sanki. A co do zombie, to jako wieloletni uzytkownik wizjerow tez myslalem ze moj pierwszy zakup do aparatu to bedzie wizjer, ale jakoś do dziś go nie kupiłem - i co wiecej chyba - już nie kupię.

Tylko wizjery z tanich kompaktów to naprawdę ciezki kawałek chleba :)

R
18-04-2013, 12:03
czesto przegladam japancamerastyle i tam sie poajwiaja wizjery na stopke lampy o bardzo prostej budowie i wygladzie. niestety nie spotkalem czegos takiego... za to mozna kupic sobie poziomnice na stopke...

pastwisko
18-04-2013, 12:44
No jak mowilem, w Japonii pewnie są :)

shaolin
18-04-2013, 12:50
Kto chce i ktory? ;)

http://s.taobao.com/search?q=%C8%A1%BE%B0%C6%F7&searcy_type=item&s_from=newHeader&source=&ssid=s5-e&search=y&initiative_id=itemz_20130418

xMAREKx
18-04-2013, 14:04
a sa jakies uniwersalne? bo na alle tylko dedykowane za cene zblizona do samego kompakta :)

Szukaj Voigtlander viewfinder, ale faktycznie drogo za nówki 200$ :-P. Wiedziałem że są ale nie wiedziałem ile kosztują :oops:


Właśnie opisałeś nex6 :)

:D Sony wypuszcza Nexy tak często że nawet nie zdawałem sobie sprawy z istnienia szóstki ani z jej specyfikacji.

GL
18-04-2013, 14:29
Te opcjonalne wizjery nie są specjalnie dobrym rozwiązaniem. Generalnie to są elementem, który nieporęcznie wystaje z aparatu, który haczy w czasie wkładania i wyciągania z kieszeni, który może się łatwo uszkodzić itp. Po ich założeniu aparat traci sporo ze swojej kompaktowości. Ich cena także nie jest zbyt sympatyczna i raczej średnio adekwatna. Po tym jak Sony pokazało w Nexie jak można w małym korpusie wkomponować porządny wizjer powinno to stać się standardem (inna sprawa że swoim flagowym kompakcie też pod tym względem dali ciała).

Bielik
18-04-2013, 15:59
Miałem zarówno GR1 jak i GRD, wizjera w tym drugim mi zupełnie nie brakowało, a konserwa ze mnie 120 procentowa. Kadrowanie na ekranie daje sporo luzu, a jednocześnie utrzymanie pionów jest najłatwiejsze na świecie. Nie trzeba kucać, wyginać się, aparat obsługuje się wyłącznie prawą ręką i dowolnie sobie możemy manipulować.

Poważnie się nad tym mikrusem zastanawiam, ma wszystko co kocham.

pastwisko
19-04-2013, 00:46
Miałem zarówno GR1 jak i GRD, wizjera w tym drugim mi zupełnie nie brakowało, a konserwa ze mnie 120 procentowa. Kadrowanie na ekranie daje sporo luzu, a jednocześnie utrzymanie pionów jest najłatwiejsze na świecie. Nie trzeba kucać, wyginać się, aparat obsługuje się wyłącznie prawą ręką i dowolnie sobie możemy manipulować.

To jedna z tych rzeczy nad ktorymi się strasznie boleje w teorii, a potem w praktyce się okazuje, że bez nich mozna spokojnie dać radę. Tylko ta praktyka musi być ciut dłuższa jak pięc minut w MediaMarkt czy dziesieć z kolega przy piwie.

shaolin
19-04-2013, 05:54
To nikt nie chce wizjera z taobao? Nie to nie ;)

Bylo?
http://photorumors.com/2013/04/17/ricoh-gr-image-quality-comparison-with-fuji-x-pro1-canon-g1xg15-sony-rx100-and-nikon-coolpix-a/ srednio cos widac ale ;)
http://www.pentax.jp/english/products/gr/ex/index.html duze sample
http://www.flickr.com/photos/realityscans/sets/72157633266330513/ sredniej wielkosci sample
http://www.pentax.jp/japan/products/gr_special/#11 niestety same male sample ;)

pastwisko
19-04-2013, 14:56
kurde, szkoda ze go nie wypuscili rok temu.. :)

pyetya
19-04-2013, 15:26
To jedna z tych rzeczy nad ktorymi się strasznie boleje w teorii, a potem w praktyce się okazuje, że bez nich mozna spokojnie dać radę. Tylko ta praktyka musi być ciut dłuższa jak pięc minut w MediaMarkt czy dziesieć z kolega przy piwie.

Szczególnie, że jak się człowiek przyzwyczai do dużego, jasnego wizjera, to mały, ciemny tunelik bardziej wkurza niż pomaga. Mam Samsunga EX1, tam nie ma wizjera i przy zakupie to nie był deal breaker.

Mcarto
19-04-2013, 15:32
kurde, szkoda ze go nie wypuscili rok temu.. :)

Rok temu to nawet Pentax takiej matrycy nie montował.

Fajny ten GR tylko sam wolę ogniskową 35mm a i przy tej ogniskowej (street) nie raz wycinam cropa ze zdjęcia - ten dodatkowy tryb 10mpx na 35mm to trochę za mało.
Ciekaw jestem jak jest rozwiązany AF?

shaolin
23-04-2013, 04:24
DPR rozszerzylo swoj prewju Ricoha GR -> http://www.dpreview.com/previews/ricoh-gr/

Maciej-D
23-04-2013, 10:34
DPR rozszerzylo swoj prewju Ricoha GR -> http://www.dpreview.com/previews/ricoh-gr/

Zapowiada się to bardzo dobrze. Do tego ma lepszy wyświetlacz, niż Nikon i wygląda skromniej (nie rzuca się tak w oczy jak złote N).

pastwisko
23-04-2013, 12:15
tu jest fajny film - http://www.youtube.com/watch?v=j3lS_Ldx7Fs

jazco
07-05-2013, 07:09
w miarę sensowne porównanie z Nikonem A:
http://blog.mingthein.com/2013/05/07/battle-of-the-28mm-compacts-ricoh-gr-vs-nikon-coolpix-a/

d5000
12-05-2013, 09:35
Dzień dobry, co myślicie o cenie?
http://www.wexphotographic.com/buy-ricoh-gr-digital-camera-black/p1537666

pastwisko
12-05-2013, 11:30
W B&H są za $796 (http://www.bhphotovideo.com/c/product/965424-REG/ricoh_175743_gr_digital_camera.html) - ale to są preordery - trzeba poczekać aż bedą koło 15 w sklepach normalnie. Nie mniej wydaje mi sie ze cena się mocno nie zmieni.

Cena jest o tyle fajna, ze aparat mimo iż tak bardzo się rózni (APC-S vs 1/1.7"), cenowo jest prawie na tym samym poziomie co poprzedni model.

ajma
12-05-2013, 11:47
Ciekawe jestem od kiedy będzie dostępny w Polsce?

pastwisko
12-05-2013, 12:05
Ciekawe jestem od kiedy będzie dostępny w Polsce?

GRD miał premierę we wrześniu 2011 i dostępny na wiosnę 2012 :)

Polski dystrybutor Ricoha raczej jest chyba średnio zainteresowany tą dystrybucją, np. adapter i metalowy dekielek musiałem sprowadzać sobie z Niemiec. O ile nic sie nie zmieni w ich podejsciu, to moze na jesień go zobaczymy. Ale się nie zapowiada, bo np. z oferty sklepu cyfrowe.pl gdzie kupowałem GRD, zniknęły wszytkie Ricohy, a mieli ich kilka modeli. Nie ma zapowiedzi Ricoha GR, a oni zawsze wrzucają nowe modele i piszą przy nich ze to zapowiedź.

ajma
12-05-2013, 12:20
Czyli ewentualnie z Niemiec trzeba by sprowadzać - ale wtedy chyba z gwarancja w Polsce kiepsko.

pastwisko
12-05-2013, 12:38
Albo z Czech.

Moze jednak polski dystrybutor by ją realizował. Najlepiej do nich zadzwonic/napisać i się dowiedzieć --> http://www.foto-technika.pl/?/content/czytaj/kontakt

MariuszJ
01-06-2013, 12:05
F7vN9r2cG_k

Koncepcja dużomatrycowej miniaturki z ekwiwalentem 28mm jest do tego stopnia świetna, że zaczynam trochę żałować wybrania dla siebie innego rozwiązania.

jazco
01-06-2013, 12:23
ja też, ale w tej chwili nie stać mnie na dwa aparaty, więc wybrałem Nex'a ze względu na wybór szkieł .
kiedys GR kupię ;0

P.R.P.
01-06-2013, 13:06
F7vN9r2cG_k

Koncepcja dużomatrycowej miniaturki z ekwiwalentem 28mm jest do tego stopnia świetna, że zaczynam trochę żałować wybrania dla siebie innego rozwiązania.

Już cicho Mariusz, cicho.. musimy się z tym pogodzić obydwaj.. ;)

MariuszJ
01-06-2013, 13:11
Już cicho Mariusz, cicho.. musimy się z tym pogodzić obydwaj.. ;)

O tak Patryk tak..., za dużo tu gadamy :)

Panerai
01-06-2013, 13:46
Piękny brzydal z tego Ricocha.

montini
01-06-2013, 18:28
Już cicho Mariusz, cicho.. musimy się z tym pogodzić obydwaj.. ;)

Nie no spokojnie, jak do swojej 5R-ki podepnę nową 20-stkę, to nie będzie to ani większe, ani gorsze od GR. A jeszcze będzie mało gibany ekran.
Tak sobie próbuje przetłumaczyć przynajmniej;)

ycp
01-06-2013, 20:17
Muszę pryznać że mnie też nowy GR kusi. Ale przez politykę cenowa Ricoha wstrzymam się do przyszłego roku. Teraz wypychaja GRD IV, jego cena spadła do 400 SGD. Podobnie było z GRD III, więc warto zaczekać.

Panerai
01-06-2013, 20:23
Kilka dni temu mówiłem tutaj komuś :"czekaj pan, nie śpiesz się" :-P Wchodzę w ciemno w ten interes ino 3eba poczekać parę miechów, a to mi akurat pasuje : http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=88LiM3RSVVo

Mcarto
01-06-2013, 20:43
O tak Patryk tak..., za dużo tu gadamy :)

Fuji ładniejszy:p

A na poważnie to 35mm Fujika jest dla mnie b.uniwersalne. GR ma wprawdzie ekwiwalent 35mm ale tylko 10Mpx a ja czasem lubię powycinać - wybrałbym pewnie Fujika z tego zestawienia.

koniecpolska
01-06-2013, 21:50
Fuji ładniejszy:p
I bardziej przydatny do samoobrony ... nawet sam korpus spełni swoje zadanie.
http://camerasize.com/compare/#258,45

PS
A jak to za mało, to w połączeniu z woreczkiem zapasowych akku można zmontować niezłe nunchaku.

ycp
05-06-2013, 05:02
No i przyszedł ten dzień. Od wczoraj GR w sklepach, ciężko się dopchać do lady tyle ludzi go kupuje. Może dlatego że X100s się wyprzedał w całym mieście, mówią że dopiero za dwa - trzy tygodnie nowa dostawa...

pastwisko
05-06-2013, 10:04
No i przyszedł ten dzień. Od wczoraj GR w sklepach, ciężko się dopchać do lady tyle ludzi go kupuje. Może dlatego że X100s się wyprzedał w całym mieście, mówią że dopiero za dwa - trzy tygodnie nowa dostawa...

No i tak to jest - u nas pewnie w zadnym sklepie o nim nie slyszeli, ze nie wspomnę o tym by mieli jakiekolwiek Ricohy (np. MediaMarkt/Saturn), a u was tlumy. Co więcej - z oferty cyfrowe.pl zniknęły wszystkie Ricohy, a było ich dosć duzo.

A jaka cena jego?

ycp
05-06-2013, 10:50
1040 SGD, czyli coś koło 2800 PLN, z kartą 8GB.

shaolin
05-06-2013, 10:56
U mnie z 2500...

pastwisko
05-06-2013, 11:31
a GRD4 kupilem za jakies 2200

Panerai
06-06-2013, 14:56
Nie ukrywam, że Ricoch 5 teoretycznie jest moim nr 1 do zakupu w lipcu / sierpniu 2013. Gdybyście mieli Panie/Panowie jakieś recenzje itp. chętnie się z nimi zapoznam.

shaolin
06-06-2013, 15:08
http://dc.watch.impress.co.jp/docs/review/newproduct/20130521_600120.html masz ;)

pastwisko
06-06-2013, 15:57
parę recenzji jest w tym wątku

ropusz
06-06-2013, 19:48
Na dpreview w recenzji Nikona A jest odniesienie do Ricoha.

Panerai
07-06-2013, 21:23
Spoko. Musze ochłonąć - sprytnego aparatu nie będzie ... do września chciałbym czy raczej jestem zmuszony kupić monitor do obróbki fotografii. Poniżej 3000 zł nie ma szans :(

pastwisko
07-06-2013, 21:58
a moze uzywka?

Panerai
07-06-2013, 22:50
Używka ? Nie zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem. Dzisiaj wypatrzyłem Eizo FlexScan SX2462W. Wydaje się być zacnym monitorem.
...
Hmmmmm ... do fotografii to chyba jednak ten będzie lepszy (szkoda, że 22") : Eizo ColorEdge CG223W

jazco
08-06-2013, 10:30
Tu recenzja kolejna :
http://www.stevehuffphoto.com/2013/06/07/the-ricoh-gr-camera-review-the-new-large-sensor-gr-arrives/

ropusz
08-06-2013, 20:52
Co to jest za program TAv? I jakie lampy można pod tego Ricoha zapiąć?

pastwisko
08-06-2013, 22:04
Co to jest za program TAv? I jakie lampy można pod tego Ricoha zapiąć?

O ile dobrze pamiętam, to jest program w ktorym ustawiasz przesłonę i czas, a aparat dobiera do tego ISO tak zeby poprawnie naświetlić.

Lampy ma swoje, ale ma normalną gorącą stopkę - np. z GRD4 u znajomego sobie błyskałem duzymi lampami zewnętrznymi i zwykłą przez tego psztyczka-elektryczka co się w gorącą stopkę wsuwa.

ycp
09-06-2013, 08:06
Tu recenzja kolejna :
http://www.stevehuffphoto.com/2013/06/07/the-ricoh-gr-camera-review-the-new-large-sensor-gr-arrives/

Hmmm.
Jeśli nadal będzie zbierał tak entuzjastyczne recenzje, to jeszcze Ricoh podwyższy jego cenę.
Miałem w planie zakup X100s na wakacje, a teraz... sam nie wiem.
Na szczęście jest parę dni do namysłu, bo w żadnym ze sklepów w jakich byłem wczoraj JUŻ nie ma ani GR, ani X100s. Nowa dostawa za tydzień...

pastwisko
09-06-2013, 10:27
Ta przynajmniej pokazuje, że mozna zrobić naprawdę świetny aparat za przystępną cenę i jak bardzo marketingowcy pompują ceny. Ja nadal jestem nieomalże w szoku, ze nowy model, w ktorym jest zastosowana duzo wieksza matryca - to jest wiekszy skok jak z APC-S na FF - z nowym szkłem, nowym softem, etc etc - jest droższy od poprzedniego o tak niewiele. Założę się ze gdyby to był Nikon GR lub Sony GR czy Canon GR - to by kosztował co najmniej 3500, a nie 2500 jak nie więcej.. Mam nadzieję ze Ricoh będzie kontynuował tą politykę.

MariuszJ
09-06-2013, 10:36
Ta przynajmniej pokazuje, że mozna zrobić naprawdę świetny aparat za przystępną cenę i jak bardzo marketingowcy pompują ceny. Ja nadal jestem nieomalże w szoku, ze nowy model, w ktorym jest zastosowana duzo wieksza matryca - to jest wiekszy skok jak z APC-S na FF - z nowym szkłem, nowym softem, etc etc - jest droższy od poprzedniego o tak niewiele. Założę się ze gdyby to był Nikon GR lub Sony GR czy Canon GR - to by kosztował co najmniej 3500, a nie 2500 jak nie więcej.. Mam nadzieję ze Ricoh będzie kontynuował tą politykę.

Nie szedłbym tak daleko w entuzjaźmie - to raczej oznacza że GRD na 1/1.7" był przedrożony.

Ricoh po prostu dał na start cenę, którą Nikon osiągnie dopiero za chwilę - kiedy nasycą tym aparatem ten fragment rynku, który uważa że Nikon znaczy w świecie foto coś więcej niż inne firmy.

pastwisko
09-06-2013, 19:56
Nie był przedrożony, wg mnie był w bardzo dobrej cenie, ja kupiłem za 2200 i uważam ze za kompakt z takimi możliwosciami i takiej jakosci to nie jest zbyt duzo.

drdln
09-06-2013, 23:27
Crop na 35mm to super sprawa, f/2.8 jest niestety mniej super... Szczególnie, że wysokie ISO nie najlepiej daje radę. Jak ktoś nie potrzebuje światła, to aparat prezentuje się świetnie, chyba nawet lepiej od X100.

pastwisko
09-06-2013, 23:41
2.8 a 2.0 czy 1.9 (w GRD IV) to raptem jedna działka przesłony, to nie jest róznica typu 5.6 a 1.4 :)

drdln
09-06-2013, 23:58
Da się żyć, wiadomo. Ale trochę szkoda, także ze względu na GO, zwłaszcza, że mowa tu o 28 i 35mm, czyli całkiem szerokich ogniskowych.

Tak myślę, że jest spory problem jeśli chce się mieć ekwiwalent 35mm w takim maluchu, szczególnie jeśli od czasu do czasu potrzeba 28mm. W GR światło tylko f/2.8, w X100 co prawda f/2, ale z konwerterem 28mm robi się już spora kobyła i do tego jest już prawie 2x drożej niż GR. W Nexie jest Zeiss 24/1.8, ale strasznie wielki. W pozostałych systemach bezlusterkowych na razie brak alternatyw, jest kilka naleśniczków 20mm (30mm ekw.), ale też ze światłem f/2.8. Może jak w końcu wyjdzie 23/1.4 do fudżików to luka się zapełni. Ale z drugiej strony cena! Jak pomyślę, że po sprzedaniu D700+35mm musiałbym jeszcze dopłacić do ekwiwalentu w mniejszej (!) matrycy, to odechciewa się tych zabaw w minimalizm.
First world problems.

pastwisko
10-06-2013, 00:21
Bo te Ricohy (mowię o całej serii od analogów poczawszy) to nie są aparaty do zabawy płytką GO. W każdym razie nie dla kogos, komu jest ona priorytetem i kto się bez niej nie umie obejść. One raczej preferują tryb hiperfokalny.

koniecpolska
10-06-2013, 13:13
Da się żyć, wiadomo. Ale trochę szkoda, także ze względu na GO, zwłaszcza, że mowa tu o 28 i 35mm, czyli całkiem szerokich ogniskowych.

Tak myślę, że jest spory problem jeśli chce się mieć ekwiwalent 35mm w takim maluchu, szczególnie jeśli od czasu do czasu potrzeba 28mm. W GR światło tylko f/2.8, w X100 co prawda f/2, ale z konwerterem 28mm robi się już spora kobyła i do tego jest już prawie 2x drożej niż GR. W Nexie jest Zeiss 24/1.8, ale strasznie wielki. W pozostałych systemach bezlusterkowych na razie brak alternatyw, jest kilka naleśniczków 20mm (30mm ekw.), ale też ze światłem f/2.8. Może jak w końcu wyjdzie 23/1.4 do fudżików to luka się zapełni. Ale z drugiej strony cena! Jak pomyślę, że po sprzedaniu D700+35mm musiałbym jeszcze dopłacić do ekwiwalentu w mniejszej (!) matrycy, to odechciewa się tych zabaw w minimalizm.
First world problems.Radzę się doedukować ... w m4/3 jest systemowy 17mm/1.8 oraz Vojtek 17mm/0.95

drdln
10-06-2013, 18:51
No faktycznie, m4/3 nie znam za dobrze. Ale podane przez ciebie rozwiązania to też nie są ideały, przynajmniej do moich zastosowań. M. Zuiko nie da jakiejś szczególnie płytkiej GO na matrycy m4/3, Voytek nie ma AF.

skrzynka97
10-06-2013, 23:20
No faktycznie, m4/3 nie znam za dobrze. Ale podane przez ciebie rozwiązania to też nie są ideały, przynajmniej do moich zastosowań. M. Zuiko nie da jakiejś szczególnie płytkiej GO na matrycy m4/3, Voytek nie ma AF.

Ja również radzę się doedukować... m4/3 ze światłem 2.0 ma płytszą głębię ostrości niż Ricoh ze światłem 2.8.
A przy 1.8 w m4/3 różnica jest już bardzo duża.

drdln
10-06-2013, 23:39
Ja również radzę się doedukować... m4/3 ze światłem 2.0 ma płytszą głębię ostrości niż Ricoh ze światłem 2.8.
A przy 1.8 w m4/3 różnica jest już bardzo duża.
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

GR: 18.3mm, f/2.8, zakres GO przy ostrzeniu na 2m: 0,41m
m4/3: 17mm; f/1.8, zakres GO przy ostrzeniu na 2m: 0,76m

MariuszJ
10-06-2013, 23:47
Oj, coś nie teges Ci wyjszło :) ... 18/2.8/apsc GO ma 1.25m, 17/1.8 - rzeczywiście 0.7m.

Tyle że to nie te same kąty, czyli i nie te same aplikacje. Można za to spokojnie można porównywać u43 z 17mm na do X100 (GO 0.4m).

pastwisko
10-06-2013, 23:59
odpowiedniki dla małego obrazka to z grubsza:

4/3 17/0.95 - ~35/1.9
4/317/1.8 - ~35/3.5
APSC 18/2.8 - ~28/4,5

MariuszJ
11-06-2013, 00:01
Dorzućmy dla porządku:

23/2 (X100) - ~35/3.2
23/1.8 (nex+cz)- ~35/2.8

pastwisko
11-06-2013, 09:49
No szału nie ma, jedynie ten Vojtek daje w miarę rade, ale to manual.

Jak ktos sie chce bawić głębią to lustrem, małym lub srednim.

drdln
11-06-2013, 15:52
Oj, coś nie teges Ci wyjszło :) ... 18/2.8/apsc GO ma 1.25m, 17/1.8 - rzeczywiście 0.7m.

Tyle że to nie te same kąty, czyli i nie te same aplikacje. Można za to spokojnie można porównywać u43 z 17mm na do X100 (GO 0.4m).

Hm, racja. Pod nazwą 'Ricoh GR' w tym kalkulatorze widnieje widocznie analogowa pełna klatka, a nie najnowszy cyfrowy GR APS-C, stąd błąd ;)

MariuszJ
12-06-2013, 13:06
ZvMTATXclcY#!

A.n.d.r.e.V
12-06-2013, 13:22
Koledzy a czym się różni gv-1 od gv-2 ??

pastwisko
12-06-2013, 13:27
Koledzy a czym się różni gv-1 od gv-2 ??

GV-2 jest do 28mm, a GV-1 do 21/28mm (z konwerterem szerokokątnym)

shaolin
12-06-2013, 13:29
GV-1 = 21 i 28mm, a GV-2 tylko 28mm.

EDIT: I mnie wyprzedzili... ;)

ycp
12-06-2013, 13:32
No to jeszcze dodam że GV-1 jest większy niż GV-2 :-)

pastwisko
12-06-2013, 13:36
Przy czym warto wiedzec ze wizjery nie kryją 100% kadru, wiec teoretycznie do 28mm lepiej kupić wiekszy GV-1 - bo on ma szersze pole widzenia i pokazuje cały kadr dla 28mm i jeszcze troche do okoła.

zdyboo
12-06-2013, 13:49
Kuba, będziesz w ogóle zmieniał GRIV na GR? Zdaje się, że trzeba będzie z Niemiec ściągać, bo u nas raczej nie będzie. Jak pchnę cyfrę DX ze słoikiem, to powinienem mniej więcej wyjść na zero.
Mnie ten aparat się podoba. Wizjer mam od Sigmy VF-1, to powinien wystarczyć. Konwerter UWA obowiązkowo, nie używam jednak UWA na tyle często, żeby dokupować wizjer specjalnie dla niego. Kropek do 35 mm i konwerter do 21 mm załatwiają 2/3 moich potrzeb. Jakby opracowali konwerter do 50 mm, to już bym miał wszystko. :)

pastwisko
12-06-2013, 14:54
Jak sie pojawi jakaś ekstra kasa to pomysle, bo znajomy jest ew. zainteresowany moją czwórką.

pastwisko
12-06-2013, 15:27
Co do cropa, to tak sobie dziś pomyslałem ze mozna by z tej opcji zrobić shifta - bo to by działało dokładnie tak jak zwykły szift (tyle ze cyfrowo) wybierając fragment kadru z całego pola obrazowego obiektywu, to by była naprawdę fajna opcja zwlaszcza z konwerterem 21mm..

Panerai
17-06-2013, 18:50
W temacie cisza ... a szkoda... wiadomo czy będzie w PL i kiedy ?

pastwisko
17-06-2013, 21:50
W temacie cisza ... a szkoda... wiadomo czy będzie w PL i kiedy ?

To jest pytanie do dytrybutora. Problem w tym ze teraz dystrybutorem jest Apollo Electronics, a na ich stronie nie ma ani kszty produktu Ricoha. Proponuję do nich napisać, może się jeszcze nie ogarneli w temacie, mimo iż news o zmianie dystrybutora juz trochę na stronie Ricoh Polska wisi (http://www.ricoh.pl/products/digital-cameras/):


W październiku 2011 r. firma Ricoh Company stała się nowym właścicielem marki PENTAX Imaging Systems. Utworzona została firma Pentax Ricoh Imaging, która jest obecnie odpowiedzialna za sprzedaż aparatów cyfrowych. W związku z powyższym zmieniony został dystrybutor aparatów na rynku polskim. Obecnie jest to firma:Autoryzowany dystrybutor aparatów PENTAX RICOH - Apollo Electronics Sp. z o.o.

Strona "dystrybutora": http://www.apollo.eu

Panerai
17-06-2013, 22:09
Wysłałem zapytanie do apollo. Zobaczymy czy i co odpiszą. Podzielę się tym na forum.

P.R.P.
18-06-2013, 08:03
Wysłałem zapytanie do apollo. Zobaczymy czy i co odpiszą. Podzielę się tym na forum.

Działaj, działaj. Sam jestem ciekawy. :)

bth
18-06-2013, 13:49
Dostałem odpowiedź z Apollo:


Aparat jest już dostępny

W załączeniu cennik, podane ceny to ceny netto
sprowadzamy pod zamówienie
100% przedpłaty

Cena - 2490 PLN netto, czyli nieco ponad 3000 PLN z VAT.

zdyboo
18-06-2013, 13:53
Dzięki, a są może w tym cenniku podane ceny konwertera?
Jak wrócę pod koniec lipca z wakacyjnych rozjazdów, to się tematem zainteresuję na poważnie.

bth
18-06-2013, 13:55
Cały cennik:

http://bartekmuracki.com/download/RICOH SYSTEM COMPACTS GR CENNIK VI 2013-1.pdf

zdyboo
18-06-2013, 13:57
Dziękuję bardzo.

Panerai
18-06-2013, 14:47
Dzięki Bardzo. / ehhhhhh gdyby te ceny były brutto /

shaolin
18-06-2013, 15:15
U mnie jest ~2400 brutto :twisted:

zdyboo
18-06-2013, 15:22
Pewnie podróba. :mrgreen:

shaolin
18-06-2013, 15:24
Oryginal! Sam robilem! :twisted:

Panerai
18-06-2013, 15:24
Shaolin .... nie wybierasz się może do Polszy ? Zabrałbyś z sobą ajne sztuke :)

shaolin
18-06-2013, 15:30
Na razie nie wybieram niestety, przynajmniej nic na to nie wskazuje. Domyslam sie, ze jestes 342342 osoba w kolejce, ktorej mam cos przywiezc ;)

Panerai
18-06-2013, 15:50
No tak ... 342342 w kolejce. W tej sytuacji gdy przyjdzie moja kolej wejdzie Ricoh 245 sterowany myślami z matrycą 900 giga pixeli :)

pastwisko
18-06-2013, 16:45
Jak kupowałem GRD4, to ceny u nas od cen w USA czy Japonii, rozniły sie 100, gora 200 zł. Teraz roznica jest dobre kilkaset złotych. Ciekaw jestem czy to aż takie przetasowania na rynku walut, czy nowy dystrybutor takie ceny wymyślił.

bth
18-06-2013, 16:52
Mała aktualizacja: otrzymałem informację, że czas realizacji zamówienia to ok. 2 tygodnie.
Co ciekawe, na brytyjskim Amazonie podobnie - dostępny w ciągu 1-4 tygodni.

pastwisko
18-06-2013, 22:02
poki co chyba wszedzie poza azją sa preordery tylko, np. w B&H jest ciagle jako preorder.

bth
19-06-2013, 15:52
A szkoda, chętnie zabrałbym go na letnie festiwale i sprawdził pod kątem reportażu. Kto wie, może nawet i koncertówek ;)

ycp
19-06-2013, 16:56
No nie w całej Azji Jest dostępny od ręki :-( Tutaj sprzedawcy ciągle nie wiedzą kiedy nowa dostawa. Ja już swojego zamówiłem, pytanie czy dotrze pzed wakacjami. Cenę też już tu daja jak u Shao (na złotówki)...

shaolin
21-06-2013, 01:42
http://www.dpreview.com/reviews/ricoh-gr/

rabboni
23-06-2013, 20:28
http://www.youtube.com/watch?v=FyEqP_zjP3U ;)

pastwisko
23-06-2013, 21:25
http://www.youtube.com/watch?v=FyEqP_zjP3U ;)

Ooo, a ja tak liczylem ze zrobią review GRD IV jak kupowałem :)

killertowa
23-06-2013, 23:21
Wszystko ładnie pięknie tylko kupić go u nas ciężko.

pastwisko
23-06-2013, 23:30
Czy ja wiem czy cięzko.. Ja bym powiedział ze w ogole się nie da.

Mam wrażenie ze dystrybutor (a wraz z nim wiele iinych osob i instytucji), traktuje ten aparat jak kompakt, z naciskiem na kompakt - a przeciez ludzie chcą luszczanek i bezlusterkowcow. Kompakt se moze poczekać, nikomu sie nie spieszy i mało kto bedzie tym zainteresowany.

killertowa
23-06-2013, 23:49
No właśnie. Chciałbym go zabrać ze sobą na wczasy, ale w tym roku, a nie dopiero na następne.

zdyboo
24-06-2013, 08:23
http://www.youtube.com/watch?v=FyEqP_zjP3U ;)

Fajny test, taki OKD, ale fajny.
Może mi ktoś z grubsza wyjaśnić o co chodzi z tym pre focusem. Nie zakumałem, a zdaje się GRD IV już to ma. Chodzi o to, że można sobie hiperfokalną ustawić?
Ja swojego chyba pod koniec lipca będę zamawiał.

sorevell
24-06-2013, 09:15
Może mi ktoś z grubsza wyjaśnić o co chodzi z tym pre focusem. Nie zakumałem, a zdaje się GRD IV już to ma. Chodzi o to, że można sobie hiperfokalną ustawić?

Hiperfokalną i nie tylko. Kuba o tym wspominał:


Dzieki tej opcji mam ustawiony jeden z własnych trybów na hiperfokalną ;)

TU (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=3108118#post3108118).

zdyboo
24-06-2013, 09:26
Dzięki Marcin, to, że Kuba wspominał, to pamiętałem, nie pamiętałem natomiast w którym wątku. :)
Przy mojej jako takiej ocenie odległości na oko może ta funkcja dać radę o ile oczywiście dostraja się za pomocą AFu. O ile przy matrycy 1/1.7 nie ma aż tak dużego znaczenia ustawianie ostrości, to przy APS-C już ma.

Jai pur
24-06-2013, 09:50
Chyba dorosłem do takiego aparatu, bo w większości sytuacji nawet malutkiej torby nie chce mi się dźwigać. Aparat do tylnej kieszeni dżinsów i git. Ma wszystko co trzeba w zatłoczonym, obcym mieście.

Pomyśleć, że kiedyś targałem nikona 200mm/2.0 i tym podobne "graty".

pastwisko
24-06-2013, 11:26
Może mi ktoś z grubsza wyjaśnić o co chodzi z tym pre focusem. Nie zakumałem, a zdaje się GRD IV już to ma. Chodzi o to, że można sobie hiperfokalną ustawić?

Tu masz z mojego rewju (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2833556&postcount=106) czwórki troche wiecej :)


1. Pierwsza opcja to ustawienie ostrosci na sztywno czyli np. na 5m - przy tym ustawieniu AF nie ostrzy, a aparat robi zdjecie od razu. Przy odpowiednio dobranej przesłonie (na lcd jest wykres głebi ostrosci) mamy ostrosc hiperfokalną i nie trzeba się martwić czy coś się nie załapie - idealne do zdjec na ulicy czy imprezie.

2. Druga opcja to PreSnap czyli aparat zaczyna zawsze ostrzyć od wybranej odległosci np. od 2.5m co znacznie zmiejsza czas ostrzenia.

3. Trzecia opcja to normalny AF plus Snap - gdy wcisnie się spust do połowy, aparat ostrzy normalnie - ale jesli się wcisnie spust od razu do konca, to aparat ostrzy na ustawioną w menu odległosc. Pozwala to zrobić szybko zdjecie bez ryzyka nie złapania ostrosci lub tego ze aparat straci chwilę bo bedzie szukał.

Ostatnio korzystałem ze snapa jak robiłem w nocy psu zdjecie, musiałem zrobić je szybko wiec dałem na snapa na 1,5 metra i nie było problemu.


A co do testu OKD, to wystarczy mi wniosek tego goscia że aparat jest swietny, choć mając GRD4 i tak to wiem ;)

zdyboo
24-06-2013, 11:30
Dziękuję, to powinno wystarczyć.
Mnie chodzi właśnie o zdjęcia na ulicy. Coś jak w tym teście DigitalRev TV. Wiem, że w Japonii jest nieco łatwiej pod tym względem, ale liczę, że zanim pojadę do Japonii, obsługę tego Ricoha będę miał już opanowaną. ;)

A Kuba, jak z wydajnością akumulatora jest w GRD IV?

pastwisko
24-06-2013, 11:41
Raczej miesci się w standardzie, ani nie zauważyłem zeby starczała na niewieadomo ile, ani też nie kończyla się szybko, ale poleciłbym kupić ze względów oczywistych coś drugiego. Ewentualnie komplet eneloopów AAA, bo mozna tam włożyć też bez zadnego adaptera takowe. Ino ja mam GRD, GR ma troche inne pobory wiec i baterię inną raczej.

zdyboo
24-06-2013, 12:39
Wg specyfikacji GR już nie można zasilać AAA, a szkoda, bo to świetna alternatywa jest.

ycp
25-06-2013, 07:24
AAA to nie alternatywa, tylko ostateczność. Kiedyś się tak ratowałem, udało się zrobić 12 zdjęć na nowych bateriach zanim padły.
W GRD4, DB65 zwykle wystarcza na 200-220 zdjęć, z tym że trzeba wziąć poprawkę na tutejszą wysoką temperaturę i wilgotność. Jeśli robię zdjęcia tylko w nocy, wtedy i 350-400 się da zrobić.
GR ma tą samą baterię, mam nadzieję że jego pobór prądu nie będzie zdecydowanie większy niż GRD.

puch24
25-06-2013, 09:30
Z jakiegoś powodu zwykłe baterie w aparatach cyfrowych szybko padają. Zwykle lepiej korzystać z akumulatorów Ni-MH, mimo tego, że mają niższe napięcie.

pastwisko
25-06-2013, 12:21
AAA to nie alternatywa, tylko ostateczność. Kiedyś się tak ratowałem, udało się zrobić 12 zdjęć na nowych bateriach zanim padły.

Ale ja miałem na mysli nie kupione w trybie emergency baterie, tylko ładowane akumulatorki, np. eneloopy. A co do tych kilku zdjec to jesli się nie robi długich czasów lub z lampą, to po wymasowaniu bateri zeby się troche nagrzała, mozna jeszcze zawsze kilka zdjec zrobić :)

ycp
25-06-2013, 13:40
AAA, teraz jasne :-)
I wiesz, u mnie z rozgrzaniem baterii to nie problem ;-) Chłodzenie by się raczej przydało; czasem cały aparat nagrzewa mi się tak że nie można go w dłoni utrzymać.

pastwisko
28-06-2013, 23:48
A tymczasem mój GRD powędrował na czyszczenie obiektywu/matrycy - pojawił się paproch. Ciekaw jestem czy to mój brak przejmowania się chuchaniem i dmuchaniem na aprat i noszenie go luzem po kieszeniach lub niekoniecznie czystym plecaku (czasem po wyjęciu musiałem go wręcz otrzepywać i przecierać), czy tez moze coś innego. Ale stawiam że to jednak dość intensywny rok użytkowania w mało sterylnych warunkach ;)

Mcarto
17-07-2013, 20:25
Ja wczoraj obejrzałem sampelki i nawet te z cropa 10mpx są super - prawie ja z Sigmy DP

pastwisko
17-07-2013, 21:19
w GRD4 mam 10mp wiec bym nie zauważył roznicy w wielkosci :)

Mcarto
17-07-2013, 21:45
w GRD4 mam 10mp wiec bym nie zauważył roznicy w wielkosci :)
W wielkości pewnie nie;)

Qrczaczek - gdyby nie ta ogniskowa...

zdyboo
18-07-2013, 18:32
Dobra, gdzie kupić GR w zestawie z adapterem, konwerterem szerokokątnym i zapasowym aku?
Wysłałem mejla w poniedziałek do Apollo, ale do tej chwili brak reakcji. Jak wrócę z wyjazdu weekendowego, to jeszcze do nich zadzwonię.
Cyfrowe.pl za to szybko odpisały, że Ricoha nie prowadzą już. Liczyłem, ze może się uda, skoro mają Pentaxa i skoro Kuba u nich kiedyś kupił GR IV.
Interesuje mnie zakup z normalną gwarancją realizowaną w UE, a nie tylko na Dalekim Wschodzie.
Amazony de i uk mają aparat, ale bez akcesoriów, które mnie interesują.

pastwisko
18-07-2013, 18:43
Bo ja kupoowałem zanim się zmienił dystrybutor i wtedy w cyfrowych mieli wszystkie aktualne modele Ricochów. Ale nawet wtedy nie dalem rady kupić wszystkiego w Polsce - dekielek metalowy kupiłem w Niemczech, a adapter bodajże w HK - u nas dostałem tylko konwerter.

zdyboo
18-07-2013, 18:53
Pamiętam, że wtedy jeszcze był inny dystrybutor. Widać obecny w ogóle nie współpracuje z cyfrowe.pl.
Jak napisałem po weekendzie jeszcze dryndę do nich i może się czego dowiem.
Może w końcu założę sobie konto na ebayu :)

Mcarto
18-07-2013, 19:20
W UK na Amazone jest za niecałe 600euro ale bez konwertera - to najlepszy sklep wysyłkowy jaki znam.

d5000
18-07-2013, 19:40
Dobra, gdzie kupić GR w zestawie z adapterem, konwerterem szerokokątnym i zapasowym aku?
Wysłałem mejla w poniedziałek do Apollo, ale do tej chwili brak reakcji. Jak wrócę z wyjazdu weekendowego, to jeszcze do nich zadzwonię.
Cyfrowe.pl za to szybko odpisały, że Ricoha nie prowadzą już. Liczyłem, ze może się uda, skoro mają Pentaxa i skoro Kuba u nich kiedyś kupił GR IV.
Interesuje mnie zakup z normalną gwarancją realizowaną w UE, a nie tylko na Dalekim Wschodzie.
Amazony de i uk mają aparat, ale bez akcesoriów, które mnie interesują.

Ale w UK:
http://www.srsmicrosystems.co.uk/9331/Ricoh-GR-Compact-Camera--16M-APS-Sensor--.html

zdyboo
18-07-2013, 19:53
Kupowałeś w tym sklepie już?
Że Amazon dba o klienta to wiadome, ale nie mają wszystkiego.

Mcarto
18-07-2013, 20:13
Kupowałeś w tym sklepie już?
Że Amazon dba o klienta to wiadome, ale nie mają wszystkiego.
Znam też ten sklep (SRS) kupiłem tam obiektyw, lampę i GX1. To dobry duży sklep i nigdy nie miałem problemów - prowadzą też sprzedaż poprzez ebay.

d5000
18-07-2013, 22:41
Nie, nie kupowałem u nich. Ale napewno do dobry sklep na rynku UK.

Może wiecie coś więcej :
1. High-quality Full HD movies. Resolution: 1920×1080, 1280×720, 640×480
- ile klatek?
2. Interval Composite
- czyli można robić time-lapse?
3. Interface - Video output: NTSC/PAL
- da rade podłączyć zewnetrzny monitor do podglądu nagrywanego video?

pastwisko
18-07-2013, 22:57
2. Interval Composite - czyli można robić time-lapse?

oczywiscie, sam kilka zrobilem ale bardziej testowo (nie umiem wklejać wideł z jutuba bezpośrednio):

http://www.youtube.com/watch?v=zhNtMeeSwNM
http://www.youtube.com/watch?v=oOOe2oz3oOs
http://www.youtube.com/watch?v=xc0H2VzXKcw
http://www.youtube.com/watch?v=8qRBlEorVzY


1. High-quality Full HD movies. Resolution: 1920×1080, 1280×720, 640×480 - ile klatek?

wg instrukcji (http://www.pentax.eu/en/operating-manuals-download.html)

Full HD: 30 / 25 / 24
HD: 60 / 50 / 30 / 25 / 24
VGA: 30 / 25 / 24

d5000
19-07-2013, 01:03
Dzięki. Muszę w końcu skończyć slider do tych moich tajm lapsów :)

pastwisko
19-07-2013, 01:59
chciałem sobie nim zrobić tajmlapse z trasy rowerowej jakiejś, tylko muszę mocowaniena kierownicę nabyc

ycp
20-07-2013, 15:48
No. W końcu odebrałem aparat.
Okazało się że dotarł do sklepu dzień po moim wyjeździe na urlop, i kisił się 3 tygodnie na półce... Szkoda.

Na teraz tylko szybkie porównanie wielkości do GRD, od jutra już zdjęcia z GR.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img17/3217/qksr.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img96/1205/eubf.jpg)

ycp
21-07-2013, 15:54
Kilka pstryków z dzisiaj. Nie miałem niestety czasu na nową zabawkę.
Wszystko surówka z aparatu, bez wyostrzania.

1. ISO 100, F2.8

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img7/829/ypr6.jpg)

2. BW, ISO 100, F 6.3

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img854/2792/brtf.jpg)

4. BW - high contrast

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img838/9495/q8uu.jpg)

5. F2.8, ISO 100

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img824/3504/2gih.jpg)

6. ISO 6400, F4.5, NR off, snap 1,5 m

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img11/1310/s996.jpg)

ycp
22-07-2013, 15:14
Ramadan.
Nic się nie dzieje.
Nuda.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img837/6340/rh4h.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img835/3668/r0go.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img196/7392/vlhm.jpg)

zdyboo
28-07-2013, 18:57
A ja jednak nie kupie GR, chyba, że Apollo jednak zdecyduje się odpisać na mojego mejla, choć tyle czasu minęło, że wątpię iż miałoby to nastąpić. Dzwoniłem do Apollo i o ile miła pani z sekretariatu szybko odebrała i połączyła, to jednak przez dobrą minutę nikt nie odbierał. Nie lubię olewania i w związku z tym mam oficjalnego focha.
Przemyślałem sprawę raz jeszcze i odpuszczam ten aparat. Brak wizjera, nie wiem czy do końca dałbym radę z prostą lunetką bez zaznaczonego nawet środka.
Dwa po ostatnim skanowaniu fotosów z urlopu wyszło, że jednak bardziej mi się podoba to co daje Tri-X. Postanowiłem się pouganiać za nieco mniej płochliwym króliczkiem. ;)

pastwisko
29-07-2013, 15:09
No nie od dziś wiadomo, że dla większości firm w Polsce klient to zło konieczne i póki się da, należy go olać ew. skutecznie zniechęcić bo nie daj bóg jeszcze coś kupi..

sorevell
31-07-2013, 08:04
Tomku, a może w ramach focha trzeba naskarżyć na polskiego dystrybutora centrali Ricoha?

BTW, widzę, że na ibeju można kupić nowego GRD4 za 1600 zł - to dobra cena, czy Waszym zdaniem lepiej dołożyć drugie tyle i kupić GR?

pastwisko
31-07-2013, 08:17
Właśnie, weź napisz do centrali gdzie mozna obok Polski kupić GR, bo u nas mają cię głęboko w dupie.

słowa klucze dla wyszukiwarek: "RICOH" "GR" "DYSTRYBUTOR" "POLSKA" "SUCKS LIKE HELL" "DO BANI" "O MATKO BOSKO" "JEZZZZU.."

zdyboo
31-07-2013, 08:18
Tomku, a może w ramach focha trzeba naskarżyć na polskiego dystrybutora centrali Ricoha?

Straciłem zainteresowanie tą firmą. ;)
Na razie ścigam Voitka 40 mm, jak mi być może wróci faza na Ricoha, to zobaczymy na ile starczy mi cierpliwości.


BTW, widzę, że na ibeju można kupić nowego GRD4 za 1600 zł - to dobra cena, czy Waszym zdaniem lepiej dołożyć drugie tyle i kupić GR?

Cena niezła, pomijając GO, to wydaje mi się, że GR bedzie elastyczniejszy pod względem czułości. Łatwiej będzie zrobić streeta wieczorem.

pastwisko
31-07-2013, 08:30
Jeśli nie problem z dołożeniem kasy, to ja bym brał GR

2marekm
31-07-2013, 08:35
Czy Wy czasami nie przeceniacie tych Ricoh-ów ?

sorevell
31-07-2013, 09:28
Jeśli nie problem z dołożeniem kasy, to ja bym brał GR

Na razie nie planowałem takiego zakupu, chociaż już jakiś czas temu zastanawiałem się nad kompaktem do kieszeni, bo irytuje mnie robienie zdjęć komórką kiedy nie mam przy sobie aparatu.
Jak uda mi się pchnąć Ikona w dobrej cenie, to pomyślę nad GieeRem.

pastwisko
31-07-2013, 10:19
Czy Wy czasami nie przeceniacie tych Ricoh-ów ?

Mam swojego GRD juz prawie półtora roku i wiem co potrafi, a czego nie. Moze i jest parę lepszych aparatów pod względem osiagów, ale Ricoh zrobił aparat dla fotografa, a nie dla klienta pod dyktando marketingowców. Ten aparat to naturalna kontynuacja ogólnie uznanych kompaktów analogowych. Miałem parę aparatów, zarowno nowszych cyfrowych jak i analogowych klasyków, i pod względem ergonomii i wygody użytkowania stawiam GRD w czołówce. Zarówno jeśli chodzi o obsługę stricte fizyczną - trzymanie, uzywanie jedna ręką, wielkość czy wagę, jak i samo menu, możliwosć personalizacji czy bardzo przydatne rozwiązania ktorych na próżno szukać u konkurencji. Domyślam się ze patrząc na tabelki mozna się dziwić po co ktoś by chciał ten aparat, ale pewnych rzeczy w tabelkach się zawrzeć nie da. Zresztą to jest jedyny aparat prócz Contaxa 645, który mnie parokrotnie jakimiś funkcjami bardzo pozytywnie zaskoczył już w trakcie używania po zakupie, który oczywiscie poprzedziło czytanie i oglądanie wszelkich mozliwych artykułów, recenzji i filmow w necie, więc teoretycznie nie powinienem byc zaskoczony.

Jedyny aparat cyfrowy na jaki bym aktualnie wymienił swojego GRD, to nowy GR ;)

ycp
31-07-2013, 10:42
BTW, widzę, że na ibeju można kupić nowego GRD4 za 1600 zł

To drogo. Warto poszukać albo poczekać.
Ja nówkę GRD4 kupiłem w sklepie w zeszłym miesiącu, wyszło raptem na nasze 1000 PLN.

Jak pisałem zresztą kiedyś - polityka cenowa Ricoha nie skłania do szybkich zakupów. Pewnie GR w przyszłym roku będzie w podobnej cenie.

Zdyboo, co do wieczornego/nocnego streeta - kolor do ISO 1600 jest bardzo przyzwoity, 6400 w BW jak najbardziej używalny. GR w porównaniu do GRD4 ma też dużo mniejszy shutterlag.

WojtehP
31-07-2013, 11:25
ja tylko nie rozumiem jednego (po pozytywnych opisach samego aparatu) dlaczego Ricoh utrudnia zakup .. dodatkowo ceny maja rozpiętość jak guma w majtach ... oni nie chcą go sprzedawać ?? czy jak ??

sorevell
31-07-2013, 11:25
A gdzie w takim razie kupić GR, żeby wyszło rozsądnie cenowo?

WojtehP
31-07-2013, 11:26
ogólnie gdzie kupić ?

zdyboo
31-07-2013, 11:30
W Polsce nie kupicie, chyba, że przebijecie się skuteczniej niż ja do dystrybutora.
Kupić, powiedzmy w UE można bez problemu na przykład na Amazonie UK czy też w innym brytyjskim sklepie do którego ktoś wyżej podawał linka, tam dodatkowo były interesujące mnie akcesoria. Cenowo najlepiej pewnie wychodzi Daleki Wschód, ale trzeba się liczyć z opłatami podatkowymi w przypadku zakupu wysyłkowego.

ycp
31-07-2013, 11:42
ogólnie gdzie kupić ?

I co kupić ?? ;-)

Pewnie Ricoh nie spodziewał się takiego ssania z rynku. Marketing za dobry zrobili.
Od początku, czyli od przedprodukcyjnych egzemplarzy, na streetowych blogach było tylko o tym jaki jest ął i ęł. W Japonii - Daido Moriyama wziął udział w promocji, co dla wielu przesądziło o natychmiastowym zakupie.

Pierwsza partia produkcyjna zeszła w wiekszości na preodery. To co zostało, rzucili na rynek. Ja kupiłem z drugiej dostawy jaka do Singapuru przyszła - i była to jedna sztuka.
Oni też pewnie widząć sytuację robią wybór - na jaki rynek lepiej dostarczyć. Polska raczej nie była na górze tej listy.

Może Shaolin się wypowie - jak z dostępnością w Chinach?

Obecna cena na GR jest raczej stała - 800 USD.

zdyboo
31-07-2013, 12:27
Polska raczej nie była na górze tej listy.

Mam tego świadomość i do samej firmy nie mam póki co pretensji. Jednakże polski dystrybutor mógłby odpisać, w sumie cokolwiek. Nawet jak nie mają na stanie i nie są zainteresowani posiadaniem. Olewanie i mamtowdupizm nie powinny mieć miejsca.

shaolin
31-07-2013, 14:06
U mnie tak z dostepnoscia - jeden klik i jutro mam (bo nie chce mi sie lazic po sklepach) ;)

Tomek wpadaj do mnie, ogarniemy kilo takich Ricohow ;)

doktor
31-07-2013, 15:15
Mam tego świadomość i do samej firmy nie mam póki co pretensji. Jednakże polski dystrybutor mógłby odpisać, w sumie cokolwiek. Nawet jak nie mają na stanie i nie są zainteresowani posiadaniem. Olewanie i mamtowdupizm nie powinny mieć miejsca.

Bo pieniędzy, których nie zarobili nie muszą wstawiać w tabelkach. Tzw. nowoczesny kapitalizm jest dowodem, że człowiek pochodzi od małpy. Regres jest tym większy, im większa korporacja.

pastwisko
31-07-2013, 15:23
Poprzedni dystrybutor - FotoTechnika - jak się z nimi kontaktowałem to nawet jak jeszcze nie mieli aparatów w Polsce, proponowali mi sprowadzenie po wpłaceniu zaliczki. To było w lutym, aparaty mieli dopiero w jakoś w maju, więc jeśli się chce to można. Tyle ze jak mówię, wiekszość firm w naszym kraju siedzi chyba mentalnie jeszcze w poprzednim systemie gospodarczym wraz z jego dbałością o klienta. Już pomijam, że Apollo Electronics nawet słowem nie przebąkuje na swojej stronie ze jest dystrybutorem Ricoha.

zdyboo
31-07-2013, 15:39
Tyle ze jak mówię, wiekszość firm w naszym kraju siedzi chyba mentalnie jeszcze w poprzednim systemie gospodarczym wraz z jego dbałością o klienta.

Zdarzają się jednak pozytywni sprzedawcy. Kupowałem Zeissa 50/1.4 i płaciłem w dwóch ratach, ponieważ mam limit dobowy operacji na koncie. Wysłali szkło po pierwszym przelewie.


Już pomijam, że Apollo Electronics nawet słowem nie przebąkuje na swojej stronie ze jest dystrybutorem Ricoha.

Na pewno są to dla nich bardzo kłopotliwe produkty i starają się udawać, że o nich nic nie wiedzą. Mam kolegę, który pracował w Apollo, sprzedawał co prawda zegarki, ale gdyby nadal pracował działałbym pewnie przez niego.

Panerai
31-07-2013, 16:32
Ricoch musi mieć branie skoro takie bajery dla tego malucha wymyślają : http://www.fotopolis.pl/index.php?n=17353&ricoh-gr-w-wersji-custom

puch24
31-07-2013, 16:33
Możliwe, że dystrybutorzy unikają wprowadzania mało popularnych, "niszowych" produktów do oferty, bo oznacza to dla nich kłopot większy niż możliwy zarobek - trzeba dla takiego produktu zorganizować marketing, dystrybucję, serwis, przeszkolić sprzedawców, przeszkolić naprawiaczy, sprowadzić podstawowe części zamienne i sprzęt serwisowy, i to niezależnie od tego, czy sprzeda się jedną sztukę czy kilka tysięcy.
Kiedyś rozmawiałem z dyrektorem jednej z "dilerni" samochodowych, i powiedział mi, że jak ognia unikają sprzedaży rzadkich, nietypowych wersji, mimo, że formalnie są w ofercie producenta - w praktyce starają się takiego klienta zachęcić do kupna czegoś bardziej typowego. Powód jest prosty - dopóki nie mają takiego samochodu w stałej sprzedaży, nie są zobowiązani do zapewnienia mu serwisu. Oczywiście może do naprawy podjechać klient takim autem kupionym gdzieś indziej, ale oni nie są zobowiązani do naprawy i mogą się wykręcić tym, że nie serwisują danego modelu, bo go nie sprzedają. W chwili, gdyby sprzedali choćby jedną sztukę takiego rzadkiego modelu, muszą już zapewnić przeszkolenie mechaników do jego napraw, oraz zapas podstawowych części zamiennych na miejscu, do szybkich napraw. To im się po prostu nie opłaca - wolą nawet, by klient poszedł gdzie indziej!

pastwisko
31-07-2013, 17:31
Ricoch musi mieć branie skoro takie bajery dla tego malucha wymyślają : http://www.fotopolis.pl/index.php?n=17353&ricoh-gr-w-wersji-custom

Te aparaty są bardzo popularne w Azji wschodniej, bo u nas to wiadomo - jakosc godna lustrzanki, potem bezlusterkowce i długo długo nic.

ycp
31-07-2013, 20:00
Ricoch musi mieć branie skoro takie bajery dla tego malucha wymyślają : http://www.fotopolis.pl/index.php?n=17353&ricoh-gr-w-wersji-custom

Tu jest trochę więcej:
http://www.digitalversus.com/digital-camera/pentax-gr-p16115/customise-your-pentax-ricoh-gr-n30492.html

pastwisko
31-07-2013, 20:45
Kurde jak mnie wkurza to dodawanie Pentax do Ricoh.. Choć tu już przeszli samych siebie nazywajac go widze nawet Pentaxem GR

ycp
31-07-2013, 20:59
W stopce GRD4 jest "Ricoh Company", w GR stoi wyraźnie: Pentax Ricoh Imaging Co Ltd....

Właśnie po kilku dniach z GR wziąłem do ręki GRD4. Ale to jednak maleństwo :-)

pastwisko
31-07-2013, 21:08
Niby tak, ale nazwa firmy to jedno, a nazwa marki i modelu to drugie.

ycp
03-08-2013, 15:45
No to może kilka próbek - kolory przy różnych ISO

400

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img43/1218/i8zj.jpg)

800

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img856/4329/z4m3.jpg)

1600

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img829/9889/f841.jpg)

6400

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img547/3068/pt9u.jpg)

MariuszJ
17-08-2013, 21:40
http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,17862s,352d

pastwisko
17-08-2013, 22:17
w apollo electronics mają jak sie wpisze w wyszukiwarkę

MariuszJ
17-08-2013, 22:25
Jak ktoś będzie miał z uwa konwerterem to chyba popuszczę i kupię.

gavin
17-08-2013, 22:29
Nie idź tą drogą ;) pamiętaj wers 10-18

MariuszJ
17-08-2013, 22:38
Nie idź tą drogą ;) pamiętaj wers 10-18

"Nie ma sprawiedliwego, nie ma ani jednego" ?

gavin
17-08-2013, 22:43
nie ma szerszego i ostrzejszego

MariuszJ
17-08-2013, 22:45
nie ma szerszego i ostrzejszego

Zlituj się nad niekumatym! Mów po ludzku...

gavin
17-08-2013, 22:50
Kup se 10-18 f/4 do nexa zamiast tego bo będziesz zaś marudził :P

MariuszJ
17-08-2013, 23:02
Kup se 10-18 f/4 do nexa zamiast tego bo będziesz zaś marudził :P

Nie chcę kolejnego aparatu z ryjem.

Chcę wyciągnąć aparat z szerokim kątem z kieszeni i zrobić zdjęcie skupiając się na kadrze a nie na tym czy wyjdzie technicznie poprawne. Wiedzę, że ten ricoh może być takim aparatem oczywiście antycypuję z opinii innych i opisu funcjonalnego... ale może?

gavin
17-08-2013, 23:11
z uwa konwerterem?

MariuszJ
17-08-2013, 23:12
z uwa konwerterem?

A ten na specjalne okazje. Jak aparat jest i tak cały czas w łapie.

pastwisko
17-08-2013, 23:52
Aparat w kieszeni to naprawdę fajna rzecz, polecam ;)

MariuszJ
18-08-2013, 00:01
Aparat w kieszeni to naprawdę fajna rzecz, polecam ;)

Ja tam to wiem.

Tyle że dotychczas te, które dawały dobrą jakość w szerokim spektrum fotowarunków tę kieszeń zanadto wypychały.

Dlatego właśnie ta klasa aparatów (rzeczony Rico oraz Nikon A) od początku mnie podnieca.

drdln
18-08-2013, 00:04
Mariusz, a Ty już z obiektywów przerzucasz się na aparaty? ;) Kiedyś wystarczyło szersze szkło, teraz to już cały aparat trzeba kupować. Kieszeni wam zabraknie :P

pastwisko
18-08-2013, 00:08
alez on kupuje obiektyw, tylko do niego aparat na stałe przykręcili.

MariuszJ
18-08-2013, 00:10
Mariusz, a Ty już z obiektywów przerzucasz się na aparaty? ;) Kiedyś wystarczyło szersze szkło, teraz to już cały aparat trzeba kupować. Kieszeni wam zabraknie :P

Ano, taki paradoks. W wielu sytuacjach wychodzi taniej i lepiej jest kupić kompakta niż wpierdzielać się w kolejny kulawy system. Widać jakąś analogię do koncepcji modularnego PC-ta, która od dłuższego czasu już jest śmiesznie niepraktyczna... miałem kupić cajsa do nexa? wyszło taniej i zgrabniej gabarytowo X100 kupić; tu to samo - w żadnym systemie nie znajdziesz tak synergicznego połączenia cech uniwersalnej 28-ki za marne (wiem, źle to brzmi) 3kpln.

Taniej i lepiej.

drdln
18-08-2013, 00:21
Nie wiem jak wypada ten (w miarę) nowy Neksowy 20/2.8, ale wydaje się być fajną alternatywą dla całego aparatu.

MariuszJ
18-08-2013, 00:30
Nie wiem jak wypada ten (w miarę) nowy Neksowy 20/2.8, ale wydaje się być fajną alternatywą dla całego aparatu.

Kiedy pojawiła się jego zapowiedź, też się, jak to młodzież mówi, podjarałem.

Jest jednak trochę ale: nie jest to optyka wysokiej klasy, dorzuca dodatkowe 2mm, a nex (3/5) z nim jest jednak wyraźnie grubszy (antykieszoniowo) w stosunku do rico. Dokładamy tylko centymetr i mamy 16-50 (taki zestaw w tej chwili "kieszonkowo" noszę).

Inna sprawa, że trochę zaraziłem się obrazkiem z matryc bez filtra AA, które w połączeniu z dobrą optyką dają zauważalnego kopa jakości. A tracisz na braku filtra mało, a przy moim profilu focenia - bardzo mało.

ajma
23-08-2013, 20:49
Inna sprawa, że trochę zaraziłem się obrazkiem z matryc bez filtra AA
po zakupie Nikona A również się tym zaraziłem ;)

clusca
10-09-2013, 22:25
Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem GR-a. Takie fajne to maleństwo, że gęba mi się od kilku dniu non stop śmieje ;) Małe pytanie mam do użytkowników tegoż aparatu oraz GR IV (bo to taka sama bateria chyba). Jakieś zamienniki godne polecenia na rynku można dostać? Co do ładowarki, to znalazłem jakąś na alledrogo - warte to coś, czy lepiej sobie podarować i przez USB ładować? Na ibaju znalazłem u sprzedawcy z Chin oryginalne ładowarki do DB-60 i DB-65 za jakieś 10 funciaków oraz oryginalne akumulatory DB-60 po tyleż samo. Sprzedawca wydaje się wiarygodny, tylko czy DB-60 można w GieeRze używać zamiennie z DB-65? Ktoś coś wie, ktoś coś słyszał? :)

pastwisko
11-09-2013, 00:28
Ja uzywam jednej oryginalnej bateri i oryginalnej baterii i starcza mi na sto lat, ale to dlatego ze z przecietnego wyjscia przynoszę 20-30 zdjec..

clusca
11-09-2013, 12:37
Staram się pracować nad ilością zapisywanych na karcie plików, ale jako że zdjęcia robię zwykle swoim pociechom, a one z reguły nie chcą spokojnie pozować - palec muszę czasem ciężki mieć ;)
Z tego co widzę DB-60 ma napięcie 3,7V, a DB-65 - 3,6V. Czy to 0,1V może mieć negatywny wpływ na aparat, czy to raczej różnica pomijalna? Wydaje mi się, że różnica kosmetyczna, ale wolę zapytać :)

Aparacik podoba mi się tak bardzo, że nawet swojego Zenita oddałem synowi ;)



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/9720878984_c1ba5fbd81_o-1.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3697/9720878984_c1ba5fbd81_o.jpg)

ycp
11-09-2013, 18:23
Gratuluję zakupu!
Kolega do GrD4 kupil zamiennik w Saturnie. Sprawdzę co to i dam znać.
Z DB60 nie doradzę, nie słyszalem żeby ktoś z GR ja używał.
Możesz na forum ricoha wrzucić pytanie, może ktoś sprawdzał.

Baterię jest dobrze sformatować, po trzecim ładowaniu dużo lepiej trzyma.

pastwisko
11-09-2013, 19:35
A ja polecam grupy GRD na flickrze, sporo osób w nich jest: http://www.flickr.com/groups/grd4/ & http://www.flickr.com/groups/grdigital/

ycp
12-09-2013, 03:02
Hama dp 378 jako zamiennik db65.

clusca
12-09-2013, 14:46
Dzięki Panowie za rady.
Znalazłem na Flickrze taki wątek, może komuś się przyda: http://www.flickr.com/groups/grdigital/discuss/72157633586401799/

shaolin
26-09-2013, 05:25
Mialem w rece GR'a przez chwile bo Darek do mnie wpadl z aparatem.

Wrazenia po 2 minutach spedzonych ze sprzetem - fajna ergonomia, wszystko pod kciukiem i wskazujacym, zero problemow z obsluga przyciskow.

Wyglad... jak to Ricohy - raczej oldskul niz cuda dizajnerskie na kiju. Troche wieje plastikiem od niego, ale faktura tegoz plastiku jest bardzo dobra i nic sie nie slizga w lapie. Calosc w czarnym kolorze skutecznie chowa sie w rece podczas wieczornego focenia ;) Sam uchwyt jest pewny (przynajmniej dla mnie ale ja mam w sumie male dlonie).

Aparat dosc lekki (ale mam porownanie tylko do D3s i Lumixa TZ7 :D), bardzo cichy ale nie bezszelestny (slychac takie delikatne klik).

AF ujdzie, trafial gdzie chcialem chociaz chwilke to trwalo. Nie wiem jak w ciagu dnia bo niestety testy byly przeprowadzane w kuchni po 21:00 przy dupiatym swietle ;) Nie spodziewalem sie AF z D3s ale pewnie nie odbiega on mocno (o ile w ogole) od reszty ekipy typu x100s/Coolpix A.

W skrocie - zabawka na duzy +, ale gdybym mial kupowac cos z tej polki to chetnie wzialbym do reki jeszcze X100s i Coolpixa A, tak na wszelki wypadek ;)

O obrazku nic nie bede pisal bo to mozna ocenic po samplach z netu.

deep
26-09-2013, 08:08
O coolpix A pisałem w wątku o nim, możesz przeczytać moje wrażenia :) Chyba z tej trójki wybrałbym X100 tylko ta migawka :(

shaolin
26-09-2013, 08:13
Widzialem Twoje wrazenia i calosc wyglada przyjemnie, ale wiesz jak jest - trzeba samemu dotknac bo to jednak nie to samo niz czytanie ;)

deep
26-09-2013, 08:53
No zgadza się, jak wcześniej oglądałem filmy z użytkowania coolpixa A i czytałem recenzje, to byłem mocno na tak, jak porobiłem nim zdjęcia osobiście to już nie jestem taki przekonany. Pewnie jak by mnie naszła ponowna ochota na kupno czegoś małego jak GR czy X100 to bez zabawy z nim decyzji bym nie podjął. Za dużo mam swoich przyzwyczajeń i wymagań :)

shaolin
26-09-2013, 09:33
Jedna rzecz mnie tylko zaskoczyla - myslalem, ze bedzie mniejszy (to, ze jest lekki to nic takiego) :mrgreen: bo kazdy mowi - ooo jakie to male, jakie fajne, itd... a to jednak kawal aparatu.

ycp
26-09-2013, 09:48
Shao, jak będziecie u mnie, to się wybierzemy na miasto z GR i GRD4.
GR na pewno większy i głośniejszy niż GRD4 - no ale w porównaniu z dźwiękami z D3 jest cichy jak próżnia ;-)
Ale na mieście go nie słychać.
Co do wielkoci - sam się zdziwiłeś jak powiedziałem że mam go przy sobie. Więc źle nie jest.

shaolin
26-09-2013, 09:55
Nie moja wina, ze schowales go w swojej przepastnej kieszeni marynarki z ByTomia ;)

ycp
27-09-2013, 20:15
Jaka by nie była - i tak GR jest niewielki.
A pozostając w tematach - miejski dyptyk szanghajski:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/9969511615_3e65eff675_b-2.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5325/9969511615_3e65eff675_b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/9969535734_40b221e270_b-2.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3737/9969535734_40b221e270_b.jpg)

A.n.d.r.e.V
02-10-2013, 12:39
Jakie zamienniki DB-65 byście polecili? ewentualnie oryginał w dobrej cenie? ;)

clusca
02-10-2013, 17:21
Jakie zamienniki DB-65 byście polecili? ewentualnie oryginał w dobrej cenie? ;)

Nie używałem, ale czytałem, że ok: http://www.subtel.com.pl/db-60-db-65-bateria-do-ricoh-caplio-r3-r4-r5-r30-r40-gx100-gx200-g600-g700-gr-digital-i-ii-iii-iv-1250mah-3-6v-3-900004.htm

shaolin
04-10-2013, 03:33
http://www.dpreview.com/news/2013/10/03/ricoh-gr-firmware-version-2-03-now-available

ycp
04-10-2013, 04:08
Witamy w Hotelu Twoich Snów!


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10071943645_2fbe30d852_b-2.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3795/10071943645_2fbe30d852_b.jpg)

ycp
04-10-2013, 04:33
http://www.dpreview.com/news/2013/10/03/ricoh-gr-firmware-version-2-03-now-available

Nic nie napisali o ustawianiu górnego limitu na ISO w trybie TAv.
Chyba idą w zaparte twierdząc że tak ma być, co jest dziwne, bo w Tv taki limit ustawić można.

bth
04-10-2013, 12:18
Nic nie napisali o ustawianiu górnego limitu na ISO w trybie TAv.
Chyba idą w zaparte twierdząc że tak ma być, co jest dziwne, bo w Tv taki limit ustawić można.

Też czekam na tę poprawkę, obecnie nie używam TAv z tego właśnie powodu.
A poza tym to narowista bestia ten GR, jeszcze go nie ujarzmiłem.

ycp
04-10-2013, 15:33
bth, wrzuć jakąś fotę, dziwnie się czuję jak sam zasilam zdjęciowo wątek.

bth
04-10-2013, 15:53
Proszę bardzo, kilka losowych klatek w kolorze i b&w, z mniejszą lub większą obróbką w LR4.4.

Wrażenia zupełnie na szybko:

+ RAWy pięknie konwertują się na B&W
+ ISO 8000-10000 nadal daje radę, chociaż oczywiście widać stratę szczegółów (zdjęcie talerzyka i bramy to ISO 8000, zniszczonej witryny - 6400)
+ nawet przy takich czułościach można ostro ciągnąć z cieni albo poprawiać ekspozycję, bo szum jest bardziej monochromatyczny i nie ma fioletowej kaszy jak np. w moim D700
+ jest zupełnie i absolutnie nierzucający się w oczy, wymarzony do streeta; jego brzydota i rozmiary nie przyciągają niczyjej uwagi
+ mieści się bez problemu do kieszeni spodni i wciąż jest wygodnie!

- ogarnięcie guzikologii jednak chwilę zajmuje, nadal nie czuję się z nim pewnie
- snap AF trochę trudniejszy w użyciu niż mi się wydawało
- brakuje odchylanego LCD, co powoduje, że przy strzałach z biodra trzeba mierzyć na ślepo lub mniej lub bardziej się ujawnić podnosząc aparat
- nie polecam trzymania w kieszeni bez jakiejś folii na LCD, mój złapał już ryski

Wspomniane różne foty poglądowe:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img571/9079/xndd.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img18/8726/ccqf.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img23/3773/bqr7.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img694/8346/jir9.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img202/4073/aj4b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img12/4440/jma0.jpg)