Zobacz pełną wersję : Ricoh GR
LCD nie robi zdjęć, więc spoko.
Przy mojej ślepocie korzystam z LCD jak z EVF, ale zdaję sobie sprawę że nie wszędzie ludzie dobrze przyjmują mierzenie do nich z aparatu, nawet takiego pokracznego jak gR.
Mam nadzieję że takiego talerza z listkami z biodra nie strzelałeś? ;-)
Po wielu latach kadrowania przy użyciu wizjera jakoś trudno mi to robić zupełnie na czuja - przy D700 z zapiętym 24-70 też mi się zdarza, ale wtedy chyba rozpoznaję "gdzie jestem" po rozkładzie wagi, sam nie wiem. W każdym razie - byłoby znacznie prościej z odchylanym LCD. Nie, talerz z hummusem już nie z biodra :)
MariuszJ
04-10-2013, 16:29
GR jest prawie idealnym aparatem dla wiadomych celów, jak sądzę - to prawie to brak gibaka... mocno dopinguję GRs (jeżeli się pojawi, na nową modłę), już z gibakiem...
Tyle że gibak go pewnie powiększy. Jak dla mnie - GR jest już w górnych granicach akceptowalnej wielkości.
Ale jest na szczęście GR1 - taki mały, a FF :-) chociaz dalej bez gibaka ;-)
A380
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10169075194_c4477624d3_b-2.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5482/10169075194_c4477624d3_b.jpg)
pastwisko
09-10-2013, 15:46
Coś ktoś gdzieś jakoś w Polsce? Bo zaobserwowałem tendencję wzrostową z pomyślną perspektywą na swoim koncie.. Ale nie wiem czy ew. bym chciał kupować w DE
Coś ktoś gdzieś jakoś w Polsce? Bo zaobserwowałem tendencję wzrostową z pomyślną perspektywą na swoim koncie.. Ale nie wiem czy ew. bym chciał kupować w DE
Kupiłem w brytyjskim Amazonie, był 4 dni później. Jedyne zaskoczenie, to angielska wtyczka w ładowarce :)
pastwisko
09-10-2013, 21:09
A ile wyszlo razem z cłem?
http://www.amazon.co.uk/Ricoh-Expert-Compact-Digital-Camera/dp/B00CEZPQJE/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1381349435&sr=8-1&keywords=ricoh+gr
Zero cła i przesyłka gratis.
Mnie to nie dziwi, że na brytyjskim Amazonie sprzedają z angielską wtyczką...;)
Przy okazji zakupu na Amazon warto dobrać sobie kartę pamięci, Sanyoo Enelopes do błyskadełka... to dobry sklep i podobne akcesoria będą w 100% oryginalne.
Podobają mi się zdjęcia z GR i dodatkowa funkcja cropa 35mm - szkoda tylko, ze podstawowa ogniskowa 18,5mm trochę nie dla mnie.
Przy nowym FW, opcje ogniskowych to 28, 35 i 47mm.
Szkoda tylko że też rawy zapisuje dla tych ogniskowych, wolałbym żeby wybór dotyczył tylko jpg.
Jesień
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10169322833_3e7dfd8f95_c-2.jpg
źródło (http://farm3.staticflickr.com/2812/10169322833_3e7dfd8f95_c.jpg)
http://www.amazon.co.uk/Ricoh-Expert-Compact-Digital-Camera/dp/B00CEZPQJE/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1381349435&sr=8-1&keywords=ricoh+gr
Zero cła i przesyłka gratis.
Mnie to nie dziwi, że na brytyjskim Amazonie sprzedają z angielską wtyczką...;)
Mnie też nie dziwi, ale jakoś nie pomyślałem ;) Nie jest to żaden problem, bo kilka wtyczek 220V-USB i tak wala się po domu.
pastwisko
10-10-2013, 11:01
Podobają mi się zdjęcia z GR i dodatkowa funkcja cropa 35mm - szkoda tylko, ze podstawowa ogniskowa 18,5mm trochę nie dla mnie.
W kwestii formalnej - jeśli crop do 35mm, to podstawowa ogniskowa to 28mm, a jeśli podstawowa to 18,5mm, to crop jest do 23,5mm ;)
Co do ogniskowej, to z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jesli ma się tylko jeden aparat z jedną ogniskową, to po jakimś czasie człowiek zaczyna się z nią czuć swobodnie. Zawsze lubiałem szersze kąty,a mimo to po dłuższym obcowaniu z 45/2.8 (na analogu) zdołałem go bardzo polubić i nawet udawało mi się robić dość dynamiczne kadry, co wcześniej wydawało mi się raczej mało prawdopodobne. 28 jest bardzo poręczne, da się nim zrobić wszystko od krajobrazu do portretu. Zresztą - moim zdaniem jeśli ktoś uważa ze jakaś ogniskowa z zakresu 24-50 nie jest uniwersalna, to powinien raczej kupić zoom, a nie stałkę :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img32/8075/sod3.jpg)
W kwestii formalnej - jeśli crop do 35mm, to podstawowa ogniskowa to 28mm, a jeśli podstawowa to 18,5mm, to crop jest do 23,5mm ;)
Co do ogniskowej, to z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jesli ma się tylko jeden aparat z jedną ogniskową, to po jakimś czasie człowiek zaczyna się z nią czuć swobodnie. Zawsze lubiałem szersze kąty,a mimo to po dłuższym obcowaniu z 45/2.8 (na analogu) zdołałem go bardzo polubić i nawet udawało mi się robić dość dynamiczne kadry, co wcześniej wydawało mi się raczej mało prawdopodobne. 28 jest bardzo poręczne, da się nim zrobić wszystko od krajobrazu do portretu. Zresztą - moim zdaniem jeśli ktoś uważa ze jakaś ogniskowa z zakresu 24-50 nie jest uniwersalna, to powinien raczej kupić zoom, a nie stałkę :)
Ostatnio przyzwyczaiłem się nawet do ekwiwalentu 60mm na FF bo nie satysfakcjonował mnie żaden obiektyw o ekw. 50mm. Ale do ekw. 28mm chyba nie polubię, zdecydowanie bardziej odpowiada mi 35mm jako podstawowy obiektyw - mam stałki ekw. 35mm na APS i 28mm na mikro 4/3.
Taki aparat z ekw. 35mm funkcją cropa 50mm i konwerterem szerokokątnym byłby ciekawy (dla mnie), Oglądałem Fuji X100 z powody ogniskowej ale nie przekonał mnie.
pastwisko
10-10-2013, 15:58
Hej chłopcy gieerowcy - a jak się sprawia ten cropp 35mm w aparacie? W sensie w praktyce i potem w kompie?
I jeszcze pytanko o Bypass Bleach - czy uzywając tego trybu nadal można zapisać tylko jpg? Czasem mnie drażni ze mam tylko jpg, bo jest mocno zmodyfikowany zwlaszcza w kwestii kontrastu, wiec nie bardzo jest potem z nim coś poważniejszego zrobić, a czasem zachodzi potrzeba..
Bleach bypass - zachowuje też dng.
Crop: Tu niestety jest ingerencja w dng, zachowuje taki cropowany.
Przy eq. 28mm (3:2) masz 4928:3264, a przy cropie 35mm - 3936:2608.
Jest o tyle wygodniej że widzisz na LCD crop (przy nowym FW masz także 47mm), obróbka jest praktycznie taka sama jak dla oryginału.
Z cropa korzystałem może ze 3 razy, kilka dng mam, mogę Ci podesłać.
Tak crop wygląda:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/9741540766_bf8e64b479_b-1.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7445/9741540766_bf8e64b479_b.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/9741541262_784657a0a5_b-1.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7369/9741541262_784657a0a5_b.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/9737250824_be739ed91b_b-1.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7440/9737250824_be739ed91b_b.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://scontent-b.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/v/974211_10151992748881340_1790212688_n.jpg?oh=442d9 f62f97c0d4e7364c1f695bbf5d3&oe=5259CECE)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0000590-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-6E0ykIZCX-A/Ulc5Ur2EJ3I/AAAAAAAABZ0/T7B0cw6dHPE/s640/R0000590.jpg)
Więcej fot z GRki będzie na pewno w moim blogo-notesie: http://blog.bartekmuracki.com/
Pierwsze mega-super-extra :)
MariuszJ
11-10-2013, 14:01
Będziecie mieć na sumieniu wielu kupiących GR i dziwiących się, że im tak dobre zdjęcia nie wychodzą... ;)
Ja kupiłem trochę z przekory, bo zdjęcia "ambasadorów GR" ze strony Ricoha w ogóle mi się nie podobały... Okazuje się, że można z tej maszynki wycisnąć sporo, szczególnie w cz&b. Jestem pod wrażeniem, że ze zdjęcia z ISO 10,000 mogę wyciągnąć +2EV i 50% cieni i to nadal wygląda przyzwoicie.
My jak my, jak pastwisko kupi to dopiero pozamiata.
Widząc to co z GRDIV wyciąga, to mi po prostu wstyd. Za to, jak ja marnuję potencjał tego aparatu, nie mówiąc o GR.
Ale nic to.
Nowy FirmWare na pokładzie od kilku minut, trzeba iść wypróbować na człowiekach te cuda.
pastwisko
11-10-2013, 20:04
e no bez przesady, a z nowym GR raczej roznic nie bedzie ;)
Ha! Nie wiesz co mówisz!!
Ale nie o tym.
Żona kazała mi się trzymać ruchliwych miejsc, więc bez brawury dzisiaj było. Jeszcze cieplutkie jpgi z Boat Quay.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img202/267/mpn0.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img546/9775/kk5r.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img855/4912/xge1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img713/6247/uwi2.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img23/5114/vv6a.jpg)
Miejskie problemy z parkowaniem, czyli 2 lambo i ferrari na jednej klatce
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img96/4899/yl24.jpg)
A tu coś nie tak chyba wyszło...
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img689/7234/ub1g.jpg)
sorevell
11-10-2013, 20:32
Wrzucane przez Was zdjęcia BW są wyplute bezpośrednio przez GR-a, czy przemielone przez Lr lub inne oprogramowanie?
Te sprzed chwili to jpg, tylko zmniejszone w LR. Oprócz drugiego i ostatniego - ISO 6400.
Poprzednie - dng, odbarwione w LR, lekko ruszony kontrast i clarity, wyostrzenie. Max 30 sekund na zdjęcie.
Dla ciekawskich - jeszcze 4 świeżutkie jpgi z dzisiaj.
Kolor - "positive film".
BW - jak aparat dał, z ustawionym kontrastem i wyostrzaniem na 7.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img6/4467/3tkw.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img571/1677/88cc.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img542/7446/g0kw.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img802/1769/l87f.jpg)
pastwisko
13-10-2013, 10:58
Zwykle jestem sceptyczny wobec wszelkich efektow á la film z aparatów, ale musze przyznać, że to pierwsze zdjęcie ma coś w sobie w kwestii kolorystyki
Z cropa 35mm i chwilce przy Lr, takie cuda wychodzą:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10243758633_4b45cf38a8_b-1.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7347/10243758633_4b45cf38a8_b.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10243677135_2615bf076c_b-1.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5475/10243677135_2615bf076c_b.jpg)
To kolejne...
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0000735-2.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-gzb-f58Iqjg/UlsguAEsj4I/AAAAAAAABaE/K2z9thhaHmE/s1600/R0000735.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0000698-2.jpg
źródło (http://4.bp.blogspot.com/-SkVcCWjefzg/Ulsh-SCg1UI/AAAAAAAABag/r1yDGOF9yQo/s1600/R0000698.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0000637-2.jpg
źródło (http://4.bp.blogspot.com/-bDGFNVEEdug/UlsguTziSVI/AAAAAAAABaU/YITz1ZsQS4E/s1600/R0000637.jpg)
Jutro ważne święto, Hari Raya Haji. Czyli spuszczanie krwi z baranków i innych bydlątek.
Poszedłem więc na zwiady, coby wiedzieć gdzie się ustawić.
Skończyło się jak zwykle...
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10272904413_7d83127f6c_b-2.jpg
źródło (http://farm3.staticflickr.com/2863/10272904413_7d83127f6c_b.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10272718304_2c5543498c_b-2.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5540/10272718304_2c5543498c_b.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10272799245_eea6020bf7_b-2.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3670/10272799245_eea6020bf7_b.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img96/9145/gi61.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img842/1875/qvy9.jpg)
pastwisko
15-10-2013, 17:18
Przez moment myślalem ze to z Amsterdamu fota, tylko co ona taka zadymiona.. :D
Same B&W wrzucacie, to ode mnie kilka kolorowych, bo jeszcze ktoś gotów pomyśleć, że GR robi tylko w BW ;)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10349366814_1a602fb277_o-1.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3793/10349366814_1a602fb277_o.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10349373225_e93ece4dcb_o-1.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3683/10349373225_e93ece4dcb_o.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10349560913_17a033a012_o-1.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5541/10349560913_17a033a012_o.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0000931-2.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-HLkKVAPhNcI/Ul5msVxmgiI/AAAAAAAABb4/T-MQsTDuZC4/s1600/R0000931.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0000892-2.jpg
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-Gi3z4r2bfU8/UlwxIqmEGDI/AAAAAAAABbU/olZPcBG1jSg/s1600/R0000892.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0001071-2.jpg
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-Ml2YF48aKeU/UmFj7TpF4FI/AAAAAAAABcs/w8DaYooizWY/s1600/R0001071.jpg)
Same B&W wrzucacie, to ode mnie kilka kolorowych, bo jeszcze ktoś gotów pomyśleć, że GR robi tylko w BW ;)
Jakoś tak się utarło, że Ricoh to dobre BW. I prawda, z puszki jest ok, może delikatnie kontrast poprawić - i gotowe.
A swoją drogą, takie X100(S) i M9 z kolorów słyną - a przecież tak wiele BW z nich widać. Bez pol litra nie rozbieriosz.
No ale jakieś kolorki jeszcze się uchowały, nawet jesiennie, na żółto mogę zacząć:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img600/4681/0x1j.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img6/7641/ddu3.jpg)
Dalej żółte, ale po tym może głowa trochę, nie tego...
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img196/8507/ym5r.jpg)
Przy tym ciągle myślę: jakiś magik mu skuter zdążył zajumać...
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img703/650/h6bl.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img818/4299/d3v7.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0001071-2.jpg
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-Ml2YF48aKeU/UmFj7TpF4FI/AAAAAAAABcs/w8DaYooizWY/s1600/R0001071.jpg)
Podoba się.
Jeszcze takie znalazłem
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10360363156_a314ff6c2d_c-2.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7336/10360363156_a314ff6c2d_c.jpg)
Może i trochę krzywo, ale to na równiku normalne ;-)
Te B&W prosto z puszki są b.klimatyczne ale i kolorowe niczego sobie.
Te BW prosto z puszki to na jakich ustawieniach macie? Ja u siebie ustawiłem w BW kontrast na "+" ile wlezie i jest moim zdaniem cały czas za mało kontrastowo, a na BW Hi Contrast ustawiłem kontrast na "-" ile się dało i mam z kolei wrażenie, że jest cały czas za kontrastowo ;)
Ja mam na +8.
Próbowałeś z różnymi ustawieniami DR?
pastwisko
19-10-2013, 16:23
A jak wygląda (potencjalny) problem mory wynikajacy z braku filtra na matrycy? Zdażyło wam się gdzieś uświadczyć? Mi sie zdaża czasem robić jakieś kratki, paski, siateczki i sie zastanawiam czy by to niebył problem... np. takie coś jak poniżej:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/5263289043_d67e85ae85_o-2.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5203/5263289043_d67e85ae85_o.jpg)
Przejrzałem zdjęcia jakie mam, mory nie ma - albo jej nie widzę.
Ale w przyszłym tygodniu mam nadzieję na trochę focenia w mocno zurbanizowanym miejscu, to poszukam paru takich zmorogennych kadrów.
Te BW prosto z puszki to na jakich ustawieniach macie? Ja u siebie ustawiłem w BW kontrast na "+" ile wlezie i jest moim zdaniem cały czas za mało kontrastowo, a na BW Hi Contrast ustawiłem kontrast na "-" ile się dało i mam z kolei wrażenie, że jest cały czas za kontrastowo ;)
Z puszki wypluwam RAWa, a potem obróbka wg własnych presetów w Lightroomie.
Ja mam na +8.
Próbowałeś z różnymi ustawieniami DR?
Kontrolę DR mam wyłączoną, co za tym idzie zdjęcia powinny być najbardziej kontrastowe. Kontrast ustawiony mam na +9. Może po prostu z uwagi, że zdjęcia do tej pory pstrykałem głównie wewnątrz pomieszczeń z niezbyt dobrym oświetleniem, moje preferencje co do kontrastu nie zostały zaspokojone :)
Z puszki wypluwam RAWa, a potem obróbka wg własnych presetów w Lightroomie.
Tutaj nie narzekam, chodziło mi o typową surówkę ;)
pastwisko
19-10-2013, 21:17
Ja mam w swoim trybie BW ustawiony pomiar na CW, to też sporo daje w określonych scenach
Ja mam w swoim trybie BW ustawiony pomiar na CW, to też sporo daje w określonych scenach
Oooo, to to... spróbuję :)
Test na optycznych: http://www.optyczne.pl/244.1-Test_aparatu-Ricoh_GR.html
pastwisko
21-10-2013, 23:36
no nie wierzę... że raczyli..
http://www.dpreview.com/news/2013/10/21/ricoh-announces-limited-edition-gr-with-wood-grip-and-extra-accessories ;)
pastwisko
22-10-2013, 10:42
O rany, czyżby szli w kierunku X100 M9-wanna-be?
MariuszJ
22-10-2013, 10:45
Nie ma to uroku bez logo Hasselblad.
Podoba się.
Dzięki. To kolejne.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0001276-2.jpg
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-0nTVD8_5WL0/UmbUKXSmL6I/AAAAAAAABeI/GMAmAfncWGM/s1600/R0001276.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0001291-2.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-DLccQkOebYA/UmbUJ6NizlI/AAAAAAAABd8/nvYIp3cfgvU/s1600/R0001291.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0001285-2.jpg
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-Xc6GJgEauFg/UmbUKTQkjqI/AAAAAAAABeA/ox8D7wAQCcU/s1600/R0001285.jpg)
No. Fajne takie zdjęcia ze słońcem. Też czasem lubię takie zrobić.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10493012335_b67f510ffb_b-2.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5472/10493012335_b67f510ffb_b.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10493035614_583af20664_b-2.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3802/10493035614_583af20664_b.jpg)
i coś po ricohowemu
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/10493078624_059ba289ac_b-2.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3700/10493078624_059ba289ac_b.jpg)
pastwisko, kilka strzałów - budynki z paseczkami. Kolor to czysty export z dng, BW to surówka z aparatu, tylko zmniejszone:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img820/6223/b0re.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img13/5070/ju4l.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img4/889/4k3r.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img707/87/dk5w.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img856/4633/n1j2.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img15/804/s17b.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img818/4459/tlia.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img14/5720/qbjv.jpg)
Na LCD morę widać w każdym przypadku. A po eksporcie - jak widać.
pastwisko
26-10-2013, 20:20
dzieki, widze ze nie ma czym się przejmowac
maxshreck
27-10-2013, 16:27
czesc,
mam pytanie. na amerykanskim amazonie nowe gr sa w dobrej cenie. jak wyglada kwestia oclenia aparatu po wysylce go do polski? amazon ma tez modele uzywane - czy je tez polski urzad ocli?
Z gory dziekuje za odpowiedz:)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img29/5750/3d6n.jpg)
pastwisko
27-10-2013, 17:23
czesc,
mam pytanie. na amerykanskim amazonie nowe gr sa w dobrej cenie. jak wyglada kwestia oclenia aparatu po wysylce go do polski? amazon ma tez modele uzywane - czy je tez polski urzad ocli?
Z gory dziekuje za odpowiedz:)
Cło jest powyżej $80 o ile się nie mylę, w każdym razie przy cenie GR na pewno się załapiesz, a jesli bedzie szło z Amazonu to bez znaczenia, że uzywane bo cło jest od wartosci, a nie od stanu towaru. No i oni na pewno podadzą watość w przesyłce - myki z niższą deklarowaną wartoscią to tylko u Araxa ;)
A nawet jak by ci wysłał ktoś prywatnie i podał niższą wartość to zawsze mogą otworzyć i sprawdzić i dowalić cło (no i nie wiem czy nie dodatkowo jakaś karę). Ale co gorsze, jak paczka zaginie w drodze, to nie bedziesz miał ubezpieczenia na pełną kwotę aparatu, tylko na te zadeklarowane 80 dolców. Jedyna opcja uniknięcia cła, jest taka że ktoś ci przywiezie osobiście aparat.
O ile się orientuję, trzeba zapłacić nie tylko cło (kiedyś było od wartości ok. $20, teraz mogło się zmienić), ale i 23% VAT.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0001415-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-mWH-E1YBVHA/Umu7zOjo01I/AAAAAAAABgM/gco2_rvJK98/s1600/R0001415.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0001469-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-Rc4QBQcE4f4/Umu70KPkcSI/AAAAAAAABgY/qVKJeKuh-N4/s1600/R0001469.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/R0001322-2.jpg
źródło (http://4.bp.blogspot.com/-m4FW4E2jnko/Umu7z8O0FKI/AAAAAAAABgU/eGDsPFGmX7c/s1600/R0001322.jpg)
1,2,3
Pierwsze fantastyczne! Zdradzisz parametry?
Pierwsze fantastyczne! Zdradzisz parametry?
Tryb TAv, ISO 100, 1/250s, f4 i ... świetne światło :) Bardzo dziękuję, więcej wrzutów z miasta na blogu.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/10668166614_f682cc497c_b-2.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7386/10668166614_f682cc497c_b.jpg)
Jeśli wracamy do koloru, to może tak:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/10746244813_9b5b1e5c73_b-2.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7308/10746244813_9b5b1e5c73_b.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/10754108246_45f6abb6e9_b-2.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7306/10754108246_45f6abb6e9_b.jpg)
Z wczoraja:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img202/5227/emnd.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img194/3879/pvl6.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img34/1073/dlxb.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img268/4611/t4nv.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img203/2075/n8q0.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img607/548/xczz.jpg)
Na Amazonie ładna przecena na wizjer GV-1 (płacimy raptem 1/4 ceny!), może komuś się przyda:
http://www.amazon.co.uk/Ricoh-172780-GV-1-Viewfinder/dp/B000BFVI6O/ref=pd_rhf_gw_p_t_1_KFD7
Nie wiem tylko ile to potrwa.
pastwisko
24-11-2013, 22:52
o szjeeet, chybe wezme
kurde, zapomnialem ze tam nie lubią paypal...
Wziąłeś?
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/11132073505_672337f9a7_b-2.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7392/11132073505_672337f9a7_b.jpg)
pastwisko
30-11-2013, 19:02
nie, bo amazon nie akceptuje paypala, wiec musiałbym przez kogoś kupować i to mnie troche ostudziło i stwierdziłem ze jednak az tak mi nie jest potrzebny - ale jakby mozna bylo paypalem to pewnie bym kupił :)
Co tak Polacy niechętni są do PayPal'a. Jak by co to mogę pomóc w kupnie czegoś z UK.
pastwisko
30-11-2013, 22:50
Ja mam PayPala i lubię, to Amazon nie lubi PayPala ;)
Ja zamówiłem i czekam, tylko coś ślamazarnie im to idzie :(
Natomiast sam GR też w dół poszedł w brytyjskim Amazonie, choć nieznacznie, 540 funtów kosztuje.
danz1ger
01-12-2013, 21:39
Na Amazonie ładna przecena na wizjer GV-1 (płacimy raptem 1/4 ceny!), może komuś się przyda:
http://www.amazon.co.uk/Ricoh-172780-GV-1-Viewfinder/dp/B000BFVI6O/ref=pd_rhf_gw_p_t_1_KFD7
Nie wiem tylko ile to potrwa.
po dodaniu do koszyka miła niespodzianka, bo cena spada z 53.91 na 44.93 GBP. z przesyłką, po przeliczeniu na dolce
$97.87. w United Hamburgerland najtańszy wizjer optyczny (B&H) to VF-1 Olympusa za $82, co + podatek i przesyłka wychodzi ~ to samo.
po dodaniu do koszyka miła niespodzianka
Zależy gdzie jesteś, dla PL wzrasta niestety minimalnie, to kwestia różnic VATu chyba.
danz1ger
02-12-2013, 01:24
VATu nie płacę, bo jestem spoza EU. tutejszego czyli NY sales tax też nie. wizjer Ricoha w B&H stoi $239. kupuję go na razie do innego aparatu ale GR kusi, więc tak na wszelki wypadek.
Wizjer w końcu dotarł, chyba statkiem go do mnie wysłali ;) Robi bardzo dobre wrażenie, jest mniejszy niż się spodziewałem, sprawuje się też świetnie, chociaż wiadomo że to nie to samo co w lustrzance. Dołączone etui mocujemy do paska/smyczy aparatu i wizjer mamy zawsze ze sobą. Dodatkowo ustrojstwo to zaostrza apetyt na konwerter szerokokątny (tylko podobny rabat poproszę).
P.S. Widzę że niestety promocja na GV-1 się już skończyła :(
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img35/7961/md9w.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img716/296/m053.jpg)
Aż szkoda że południowe słońce i cienie nie dopisały...
W chwilach nudy albo desperacji, można sobie włączyć "Daido Mode":
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img440/9933/0hg7.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img834/6213/t4g4.jpg)
danz1ger
14-12-2013, 15:51
jutro ostatni dzień w Adoramie Ricoh GR $697 zamiast $797.
Jak ktoś nie ma jeszcze parcia na GR, to warto zaczekać.
Firma udowodniła przy GXR i GRD, że po półtora roku od premiery cena spada o 50%.
Już teraz tutaj normalna cena GR to 800 SGD, przy 1080 SGD z czerwca.
skusiłem się, mam nadzieję, że dojdzie jeszcze przed świętami:-)
pastwisko
14-12-2013, 17:56
Jak ktoś nie ma jeszcze parcia na GR, to warto zaczekać.
Firma udowodniła przy GXR i GRD, że po półtora roku od premiery cena spada o 50%.
Już teraz tutaj normalna cena GR to 800 SGD, przy 1080 SGD z czerwca.
No mnie się wishlisty przetasowały, wiec pewnie jak bede kupował to po tej niższej cenie, choć kto wie - wszak dziś losowanie lotka..
Jakoś się Daido nie może ode mnie odczepić
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img96/9059/w1no.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img585/4766/ao41.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img845/884/c6rq.jpg)
grd IV
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/11390971304_5b8db3141e_c-2.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/110480543@N02/11390971304/)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/11401812133_5c1beb8c90_b-2.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3758/11401812133_5c1beb8c90_b.jpg)
Jak ktoś nie ma jeszcze parcia na GR, to warto zaczekać.
Firma udowodniła przy GXR i GRD, że po półtora roku od premiery cena spada o 50%.
Już teraz tutaj normalna cena GR to 800 SGD, przy 1080 SGD z czerwca.
A jaka była cena startowa bo nie wiem ile jeszcze czekać ;)
W Polsce ok. 4000 PLNów OIDP.
pastwisko
16-12-2013, 17:01
a nie 3000 czasem?
Na brytyjskim Amazonie dałem równowartość ok. 3000 PLN.
Ja to jednak gupi jestem. Mam polski cennik Ricoha z czerwca 2013 i tam jest aparat za 2490 netto. Czyli jednak trzy kafle, nie cztery. Teraz sobie przypomniałem, że to Fuj X100 był za czwórkę na starcie. Przynajmniej taka była cena sugerowana.
Tomek, ostatecznie przez działania polskiego dystrybutora Ricoha - masz Nexa.
I trzeba powiedzieć, że Ci służy. Ale miałeś szansę GRa pomacać i porównać?
Dzięki Darku, chyba jednak muszę mieć aparat z wizjerem.
GRa, ale nie wiem którego zmacałem wtedy u Ryśka. Nie zdawałem sobie sprawy jak mały to jest aparat. Naprawdę wymarzona maszyna do streeta, jak zresztą sam pokazujesz na swoich fotosach. ;)
a nie 3000 czasem?
Ehh 3000. To ta cena się utrzymuje... Przynajmniej w fotozakupy za tyle mają.
pastwisko
16-12-2013, 21:37
4 koła kosztował o ile się nie mylę odpowiednik nikonowski czyli Nikon cośtam - cholera, to o czymś swiadczy ze nie pamietam tej nazwy nie? Jakżesz on sie nazywał?
http://www.srsmicrosystems.co.uk/9450/Ricoh-GR-Compact-Camera-with-GV-1-Viewfinder--16M-APS-Sensor----FREE-UK-DELIVERY.html
Tutaj jest aparat do kupienia z wizjerem za 619 Funtów co daje 3060zł. na dzień dzisiejszy. Sklep jest pewny - kupowałem w nim nie raz (wysyłka do Irlandii), realizowałem gwarancje i nigdy nie miałem problemów.
Nie wiem po ile chodzi ten wizjer, ale z polskiej dystrybucji na miejscu jest po 3000 - http://fotozakupy.pl/aparat-kompaktowy/ricoh-gr,17862s
EDIT: Ok to dobra cena. Sam ten wizjer kosztuje 240$. Uwielbiam te kosmiczne ceny za akcesoria... To tak jak osłona przeciwsłoneczna do Fuji X10 kosztowała ponad 200 zł...
Dzięki Tomek. Rysiek ma GRDIV. Właśnie nim kontynuuje serię "Reflections", mam nadzieję że to w końcu wydrukują.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img34/1361/besw.jpg)
Daido style, czyli optymistycznie na koniec roku
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img809/3641/3l4o.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img513/3269/wj31.jpg)
Żeby tak całkiem BW nie było…
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img199/9195/33kp.jpg)
skusiłem się, mam nadzieję, że dojdzie jeszcze przed świętami:-)
No i? Mikołaj był łaskawy?
tak, dostałem kilka dni temu:-)
muszę go trochę okiełznać - możliwości parametryzacyjne przeogromne (wcześniej miałem Leicę X1)
Super! Kiełznaj go szybko i wrzucaj foty!
Sprawdź też koniecznie tryby tematyczne, je też można modyfikować. A zawsze masz opcję RAW +, więc jakby co można zawsze weócić do źródła. Wgraj też nowy soft.
Spoko:-)
Przy okazji mam pytanie dot. ADJ/ISO lever (wybierak od strony ekranu), czy on się Wam czasami tak delikatnie przycina/przeskakuje wybór co dwa, słychać coś jakby delikatne ocieranie jakiejś sprężynki, czy jest bezgłośny? Nie wiem, czy tak ma być i jestem może przewrażliwiony, czy za chwilę coś się posypie. Mam też niebieskiego bad/hot pixela na wyświetlaczu i paproch na matrycy. Pan w Apollo poinformował mnie, że Ricoh dopuszcza jakiś tam procent bad pixeli, a paproch na matrycy mogę sobie oczywicie usunąć - odpłatnie:-) Wiecie może jak to wygląda, bo może warto go zareklamować, a nie chcę go wysłyłać do Niemiec bez potrzeby.
U mnie ADJ/ISO chodzi bezgłośnie i bez żadnych problemów.
W moim egzemplarzu również ADJ/ISO chodzi płynnie.
Jak wyżej.
Miałem martwy piksel na lcd, ale się odlepił jak go przetarłem :-)
dzięki Panowie, wygląda chyba na źle spasowany fabrycznie
muszę pomyśleć, czy serwisować go od razu, czy czekać, aż się popsuje:-)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/01/11769195533_4d7546b702_b-2.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5497/11769195533_4d7546b702_b.jpg)
Trochę go w weekend potestowałem, wybierak działa jak trzeba, jakieś omamy chyba miałem, albo się dotarł:-) Co do zdjęć to coś nie bardzo przekonują mnie kolory z niego i nie jest to kwestia ustawień WB. Po prostu przyzwyczajony jestem do trochę innych (długo miałem Fuji - s3pro, s5pro, x100, a potem Leica). Sam w sobie sprzęt jest świetny, ale nie wiem, czy się przekonam do niego, jednak kwestia przywzyczajeń jest duża (tak było jak wróciłem do s5pro po przygodzie z D700). Kusi mnie któryś z nowych Fuji:-)
Trochę go w weekend potestowałem, wybierak działa jak trzeba, jakieś omamy chyba miałem, albo się dotarł:-) Co do zdjęć to coś nie bardzo przekonują mnie kolory z niego i nie jest to kwestia ustawień WB. Po prostu przyzwyczajony jestem do trochę innych (długo miałem Fuji - s3pro, s5pro, x100, a potem Leica). Sam w sobie sprzęt jest świetny, ale nie wiem, czy się przekonam do niego, jednak kwestia przywzyczajeń jest duża (tak było jak wróciłem do s5pro po przygodzie z D700). Kusi mnie któryś z nowych Fuji:-)
Bo to, jak zresztą widać powyżej, aparat idealny do zdjęć BW :) Ja, odkąd przełączyłem jotpegi na BW, rawów nawet nie tykam, choć mam ustawione RAW+JPG. Aż mi rodzina mówi, że te moje zdjęcia wszystkie jakieś takie szaro-bure bez koloru ;) A co do koloru, to może to nie fuji, ale jak ładne światełko zaświeci i w PP podciągniesz trochę saturację, czy innego vibranca, to też nieźle wygląda (celowo piszę w PP, bo JPG w aparacie na stałę do B&W zarezerwowany ;) ).
Można przecież podbić saturacje w ustawieniach aparatu. Chociaż osobiście polubiłem standardową kolorystykę.
No właśnie nie chodzi tu o saturację.
A i nie tylko saturację można zmienić ;)
No właśnie nie chodzi tu o saturację.
Chyba wiem, o co Ci chodzi. Mam podobne wrażenia. Wydaje mi się, że to kwestia odpowiedniego BW - autoBW działa tak sobie zwłaszcza przy świetle żarowym.
Nie wiem czy jest sens porównywać GR do Fuji, szczególnie jeśli chodzi o kolory.
Można sie bawić w PP, można konfigurować jpgi. Czasem dobrze robi podciągnięcie ekspozycji o 0.3 - 0.6EV.
Ja przez ostatnie projekty mam wszystkie własne tryby ustawione w różnych wersjach BW.
A kolor robię z RAW dwoma klikami w LR: punch i sharpening-scenic.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img600/5466/vs2m.jpg)
Może wrzucajcie tu więcej zdjęć? Nexowców nie dogonimy ;-) ale fajnie byłoby mieć więcej przykładów.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/01/11946259934_f9895106c2_b-2.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3795/11946259934_f9895106c2_b.jpg)
Położyłeś facetowi aparat na ramieniu i on nic? ;)
Fajne zdjęcie, ta ręka na rurce.
pastwisko
19-01-2014, 00:02
Położyłeś facetowi aparat na ramieniu i on nic? ;)
taka zaleta GRek, to nie wielki DSLR z zoomem :)
Położyłeś facetowi aparat na ramieniu i on nic? ;)
Nie no, aż tak to nie. Z 5 cm jeszcze do niego miałem ;-)
Co to jest Ricoh GR limited? I dlaczego jest o ok. tysiąc droższy od zwykłego?
Limitowana wersja Ricoha GR, posiada inny kolor obudowy i gripa. W zestaie masz skórzany pokrowiec, skórzany pasek i osłonę przeciwsłoneczną wraz z adapterem. Osłona i adapter są kolorystycznie dopasowane do obudowy limitowanej wersji.
No tak, było coś takiego. Pytałem, bo w morelach jest limited a zdjęcie przedstawia zwykłego (ja wolę zwykłego), nie wspominają też o dodatkowych akcesoriach.
Nic się nie poprawia z obsługą tego produktu u nas... niestety.
Nowy firmware: http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/support/digital/gr_s.html
Nadal brak obsługi górnego limitu auto-ISO w trybie TAv :(
No właśnie to samo napisałem.
Jedyna rzecz jak do tej pory, o którą użytkownicy monitują Ricoha, a tam udają że jest tak jak trzeba.
A zresztą, może i dobrze. To chyba jedyna wymówka jak zdjęcie nie wyjdzie ;-)
Na amerykańskim Amazonie jest teraz w promocji za 637$. Szkoda, że nie wysyłają do Polski :(
Bth, czasem w TAv można sobie pomóc z ISO. Ustawiasz dynamic range compensation na strong, wtedy max ISO to 8000, co przy BW daje radę.
Dodatkowo możesz włączyć aperture/shutter speed shift, więc troszkę światła więcej aparat do matrycy dopuści.
Czytałem o tym patencie, sęk w tym, że DR compensation nie jest obojętny dla jakości obrazu i zdaje się wpływa na RAWa?
Cóż, jak Ci podbije ISO do 25600 to i tak ze zdjęcia kicha, chyba że coś się mega ciekawego w kadrze dzieje. Przy 8000 jest jeszcze ok, nawet jeśli DR mocno ingeruje.
To GR nie ma żadnego ograniczenia przy auto ISO?
Trochę bieda. NEX-6 mimo, że nie ma żadnej konfiguracji tej opcji, to powyżej 3200 nie wychodzi, ale ostatnio wyłączyłem auto ISO, bo czas niestety stara się za wszelką cenę utrzymać czas 1/60 s lub krótszy i podbija ISO, a tymczasem w statycznych scenach jestem w stanie utrzymać bez problemu nawet 1/10 s. Moim zdaniem auto ISO powinno być w pełni konfigurowalne albo nie powinno go być w ogóle.
pastwisko
24-01-2014, 12:14
Chodzi tylko o tryb TAv, gdzie ustawiasz swoj czas i przesłonę, a aparat dobiera do tego ISO. Normalnie auto ISO dziala - ja mam np. ustawione w GRD na 80-800.
A to luz, nie doczytałem, a wydawało mi się to dziwne żeby zostawili bez jakiejkolwiek kontroli auto iso.
No to odkopię po raz ostatni.
High Contrast BW, jpg.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img801/6796/ns0g.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img38/8356/cwsi.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img827/9785/y8p3.jpg)
Takie bw wychodzi z puszki?
Nie no, z puszki to pewnie nie.
GR to puszeczka :-)
Daido mode wymiata :-) Co prawda w LR nie próbowałem za bardzo, ale nie udało mi się nawet zbliżyć do tego jak High Contrast fabrycznie ustawili.
Cyfrówka z której zdjęć nie trzeba obrabiać to ideał. Obiektyw to odpowiednik 28mm? W sam raz dla mnie...
Ano, 16,2 Mpx w APSC z eq 28mm na FX (nie ma to jak techniczny język). A jeszcze programowe cropy na 35 i 47mm, w razie jakby co. I cała masa innych rzeczy, w większości przydatnych. Nie wychodzę bez GR z domu.
I rozmiar jak analogowe gr1 pewnie?
Gdyby jeszcze wizjer miał...
Gdyby jeszcze wizjer miał...
Też myślałem, że brak wizjera to problem. Ba, nawet udało mi się kupić takowy za 1/4 ceny podczas promocji na brytyjskim Amazonie. Jak już tu pisałem jest bardzo fajny, solidnie wykonany itp, itd. Tyle, że od chwili zakupu, nie miałem ani razu potrzeby wykorzystania go. Wyświetlacz w GR po prostu sprawuje się tak dobrze, ze wizjer okazuje się w nim zupełnie zbędny.
pastwisko
02-02-2014, 15:08
Też myślałem, że brak wizjera to problem. Ba, nawet udało mi się kupić takowy za 1/4 ceny podczas promocji na brytyjskim Amazonie. Jak już tu pisałem jest bardzo fajny, solidnie wykonany itp, itd. Tyle, że od chwili zakupu, nie miałem ani razu potrzeby wykorzystania go. Wyświetlacz w GR po prostu sprawuje się tak dobrze, ze wizjer okazuje się w nim zupełnie zbędny.
Ja wczoraj robilem na sniegu przy mocnym słoncu i by mi się przydał jednak ;)
GR ma mocno poprawiony LCD w porównaniu do GRDIV. Jakieś tam białe piksele czy coś.
W pełnym równikowym słońcu nie ma żadnego problemu. I dopiero porównując LCD z obu aparatów widać, jak GRDIV laguje.
Ale napisałem to wcześniej, napiszę jeszcze raz: jesli uda im się wrzucić wizjer, np kosztem lampy i mniejszego LCD - wymienię na nowy model. A jak wsadzą matrycę mono, to kupię kilka aparatów na zapas.
Ale i tak, to co jest, wystarcza mi z naddatkiem.
pastwisko
02-02-2014, 16:37
GRDIV i tak ma wypaśny LCD - 1,2mln punktów - niewiele aparatów ma tyle, a już na pewno nie w tej kasie cenowej gdy go wypuścili, pewnie dlatego się przyjemnie nim kadruje bez wizjera.
Ja po prostu wolę wizjer od wyświetlacza.
Ja po prostu wolę wizjer od wyświetlacza.
Ja też, ale to nie jest równoznaczne z koniecznością korzystania tylko z tego pierwszego ;) W lustrzance mam wizjer, w kieszonkowym GR wyświetlacz który okazuje się zupełnie wystarczający.
Ja wczoraj robilem na sniegu przy mocnym słoncu i by mi się przydał jednak ;)
Własnie jeszcze na ośnieżonym i nasłonecznionym stoku muszę sprawdzić jak sprawa wygląda. Jeśli wyświetlacz da radę, pewnie będę się pozbywał wizjera.
pastwisko
02-02-2014, 19:03
Jeśli wyświetlacz da radę, pewnie będę się pozbywał wizjera.
A ktory masz, ten 21/28 czy 28?
Moja fascynacja Daido przybiera dziwną formę…
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img31/4529/eaqh.jpg)
Czy ricohy mają gwarancję międzynarodową? Z chęcią bym przygarnął jednego z Ameryki, są 1/3 tańsze niż w Polsce...
pastwisko
21-02-2014, 22:47
wywiedz się u prodcenta lub dystrybutora (apollo electronics), najlepiej zadzwonić, bedziesz miał info z pierwszej ręki.
a jak chcesz go przygarnąć, w sensie mam nadzieję ze wiesz ze jest cło jesli kupisz oficjalnie i normalnie w sklepie, a nie via ktos kto tam jedzie?
A kupowany tutaj fizycznie w sklepie, będzie miał doliczony lokalny podatek stanowy ( w zależności od stanu, 7-9% )
To wciąż jest taniej niż lokalnie :) Ale boję się, że gdyby miał jakąś wadę fabryczną musiałbym go odsyłać do stanów...
pastwisko
22-02-2014, 01:26
jeszcze o shippingu pamiętaj - jakieś $100 do polski
pastwisko
22-02-2014, 01:44
Cena w B&H Photo $650 = jakieś 1950 PLN (po uproszczonym kursie $1,00 = 3,00 PLN)
Shiping $100 + cło/podatek (liczę 25% naliczone od ceny+shiping, a nie samej ceny!) $187 ---> + aparat $650 = $937 = 2800 PLN
Mozliwe ze krzywo policzyłem i podatku/cła nie jestem pewien, ale lepiej liczyć na wiecej jak na mniej ;)
Wg mnie taki zakup ma sens jak ktoś ci przywiezie - popytaj znajomych czy rodziny, moze się ktos wybiera - bo wtedy faktycznie odpada ci ta 1/3 ceny.
No i zawsze można liczyć na jakieś dodatkowe opłaty niespodzianki na stronie sklepu wysokosci kilku, a nawet kilkunastu dolców, za cholera wie co. W kazdym razie cenę rzeczywistą zobaczysz dopiero płacąc. Nie ma co liczyć na to co ci wychodzi z cen i oplat podanych na stronie bo można się bardzo mocno zdziwić.
Brytyjski Amazon obecnie sprzedaje GR za 530 funtów. Przesyłka za darmo, żadne opłaty się nie doczepią (no może tylko korekta różnicy stawek VAT, ale to grosze).
http://www.amazon.co.uk/Ricoh-Expert-Compact-Digital-Camera/dp/B00CEZPQJE/ref=pd_bxgy_ce_img_y
Tylko mam rodzinę w stanach i w sumie cła i przesyłki nie trzeba liczyć, wiec za aparat wychodzi około 2200
pastwisko
22-02-2014, 02:39
No to jak ci przywiozą to spoko-luz. Tylko warto na miejscu obejzec czy wsio gra, odpalić i zerknać czy wsio gra i buczy i nie ma np. dead pikseli na lcd itp. Póki wymiana nie bedzie problemem - oczywiscie nie powinno niczego takiego być, ale wiadomo.. Znajomy np. miał (nie w GR) dead piksela na lcd wlasnie.
Btw. a tego Ricoha to gdzieś już u nas w koncu sprzedają w ogole czy nie? Mam na mysli normalny sklep, a nie dziwne aukcje na allegro czy kosmicznie drogie sprowadzane zza granicy..
https://fotozakupy.pl/aparat-kompaktowy/ricoh-gr,17862s nawet dopisali "hit"
Fotoplus.pl w Krakowie - 2849 PLN.
Tymczasem Ricoh zlozyl nowe patenty na szkła GR. Czyżby w planach jest GR z wymiennymi obiektywami ?
http://egami.blog.so-net.ne.jp/2014-02-14
Chociaż to mogą byc równie dobrze szkła pod mocowanie Pentaxa. Sorry za zamieszanie z informacją.
pastwisko
23-02-2014, 11:52
No mieli przecież semi-wymienną optykę w GXR. No i też pytanie czy to nie jest np. szkło do systemu Pentaxa, bo teraz czesto spotykam się z informacjami że Ricoh coś tam... a chodzi o Pentaxa.
Przeciez od teraz wszystko bedzie Ricohem.
No. Świat cały.
Nasze dzieci, małe jeszcze, innych marek znać nie będą…
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/02/12249931294_59918f7f69_c-2.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5476/12249931294_59918f7f69_c.jpg)
:twisted:
żarcik taki przy niedzieli. Ale się całkiem nieźle spisał dzisiaj w chinatown.
i Jak? Są jakieś nowe ricohy u koleżeństwa?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://darekmeyer.files.wordpress.com/2014/02/20140225-r0024339.jpg)
nie ma :(
ale bardzo by mi się przydał
po Twoich zdjęciach widać, że można go używać w prawie kontaktowej sytuacji - np w czasie procesji wielkopiątkowej na Sycylii...
i Jak? Są jakieś nowe ricohy u koleżeństwa?
Jakby wsadzili wizjer cyfrowy to musiałbym go kupić, a tak to wkurzony bo bym chciał i nie za razem...
nie ma :(
ale bardzo by mi się przydał
po Twoich zdjęciach widać, że można go używać w prawie kontaktowej sytuacji - np w czasie procesji wielkopiątkowej na Sycylii...
Na takich "imprezach" ludzie są trochę przyzwyczajeni do robiących zdjęcia, więc z reguły można spokojnie używać każdego aparatu.
Na takich "imprezach" ludzie są trochę przyzwyczajeni do robiących zdjęcia, więc z reguły można spokojnie używać każdego aparatu.
zależy jaki pomysł na zdjęcie człowiekowi do głowy przyjdzie:) moje skromne doświadczenie i resztki rozsądku podpowiadają, że jedne aparaty spiszą się lepiej ( w domyśle Ricoh), a inne trochę gorzej
Jeśli mówimy już o "dziwnych" pomysłach na zdjęcia - co nie wyklucza takich zwykłych ujęć z życia obcych ludzi - aparat ma znaczenie, ale nie decydujące.
Nasze nastawienie jest równie ważne. Nie ma jednej recepty. Mario w jednym z wywiadów też o tym opowiadał. Wydaje mi się, że z czasem nabędzie się na tyle doświadczenia, żeby w miarę komfortowo robić zdjęcia nawet w bliskim kontakcie, z kilku centymetrów.
A czasem i parę metrów jest za mało, żeby się dobrze rozpędzić rozpoczynając ucieczkę…
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/20140228r0024487-2.jpg
źródło (http://darekmeyer.files.wordpress.com/2014/03/20140228-r0024487.jpg)
Łukasz, Darek - długo by gadać, mi się GR podoba i tylko powiem, że chętnie bym spróbował, aby w szczegóły nie wchodzić...
pastwisko
01-03-2014, 12:48
No bez przesady, reakcja na mały kompakt czy dalmierz z naleśnikiem zawsze bedzie inna jak na lustro z gripem i podpiętym 14-24..
No bez przesady, reakcja na mały kompakt czy dalmierz z naleśnikiem zawsze bedzie inna jak na lustro z gripem i podpiętym 14-24..
No fakt, jest pewna wielkość graniczna :-) Już widziałem rozsądnej kubatury Amerykanów z D4 i 70-200/2.8 jak robią "streety" rozgarniając obiektywem ludzi stojących przed "targetem".
Chociaż chodziło mi bardziej o to, że i mały aparat, jeśli będziemy się nieodpowiednio zachowywać, nie pomoże.
I tak jak mówiłeś wcześniej - warto wiedzieć kiedy odpuścić. Kadry jeszcze się znajdą.
No to mały zdziś. Ciut za wcześnie strzelone, bo prawie wygląda jak sklejka, którą nie jest :-)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/20140301r0024521-2.jpg
źródło (http://darekmeyer.files.wordpress.com/2014/03/20140301-r0024521.jpg)
Już widziałem rozsądnej kubatury Amerykanów z D4 i 70-200/2.8 jak robią "streety" rozgarniając obiektywem ludzi stojących przed "targetem".
Teleobiektywem to jest podglądactwo a nie street.
Co do wielkości aparatu i reakcji ludzi, to wiadomo że małym łatwiej, ale jak już wyżej napisano nie jest to czynnik decydujący. Dużym też się da, więc brak bardziej "dyskretnego" sprzętu nie powinien nikogo ograniczać.
U nas z reguły wystarczy wystarczy powiedzieć że "nie z Wyborczej" i ludzie od razu życzliwsi :)
pastwisko
01-03-2014, 20:12
Dużym też się da, więc brak bardziej "dyskretnego" sprzętu nie powinien nikogo ograniczać.
Nie chodzi o to, że się nie da, bo da się wszystkim od pinhola po LF. Chodzi o wpływ na otoczenie, na reakcje ludzi, na ich usztywnianie się i reakcję typu fotoreporter-zdjecia-robi. Jak masz DSLR to jesteś reporter, włącza się czerwona lampka, ze zdjęcie ktore zrobisz pewnie gdzieś wyląduje - w gazecie czy w internecie. A jak masz kompakt to sobie robisz fotki dla siebie na pamiątkę.
Robiłem zdjecia wszelakimi aparatami i wszelakie były reakcje, z LF przy co drugim zdjeciu ktoś mnie o coś pytał, przy TLR pojawiały się uśmiechy na twarzy, przy P-Siksie ze 180/2.8 lub C645 zdziwienie i zaintrygowanie, przy D/SLR reakcja typu o koleś z aparatem, a przy Ricohu zero zainteresowania ;)
Pastwisko, mówimy o sytuacji jakiejś imprezy religijnej, gdzie jest tłum ludzi i wielu typów z aparatami w każdym rozmiarze robiących non stop zdjęcia. W takich warunkach jest naprawdę wszystko jedno jak duży jest aparat bo po 10 minutach wszyscy mają totalnie w d. ludzi z aparatami i to co robią. Takie miejsca są wręcz zalecane początkującym w szkołach fotograficznych jako swego rodzaju poligony doświadczalne, bo dają możliwość robienia praktycznie wszystkiego bez oporu fotografowanych.
To że są sytuacje w których duży aparat będzie dużym problemem (choć też nie odbierającym szansy na zdjęcia), to oczywista oczywistość.
Właśnie reakcja na TLRy sprawia, że mam ochotę sobie jednego sprawić.
A że dziewczyny zwracają uwagę na długie obiektywy, to całkiem inna inszość…
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://darekmeyer.files.wordpress.com/2014/03/20140301-r0024528.jpg)
Pastwisko, mówimy o sytuacji jakiejś imprezy religijnej, gdzie jest tłum ludzi i wielu typów z aparatami w każdym rozmiarze robiących non stop zdjęcia. W takich warunkach jest naprawdę wszystko jedno jak duży jest aparat bo po 10 minutach wszyscy mają totalnie w d. ludzi z aparatami i to co robią. Takie miejsca są wręcz zalecane początkującym w szkołach fotograficznych jako swego rodzaju poligony doświadczalne, bo dają możliwość robienia praktycznie wszystkiego bez oporu fotografowanych.
To że są sytuacje w których duży aparat będzie dużym problemem (choć też nie odbierającym szansy na zdjęcia), to oczywista oczywistość.
Łukasz, ale to, że pozwolą na robienie zdjęć, że będą mieli mnie "totalnie w d." nie gwarantuje dobrego zdjęcia. Ważna jest też kwestia czysto obsługowa. Nie będę drążył tematu, bo wyczuwam pejoratywną aurę wobec podanego przeze mnie przykładu.
Zastanawia mnie - co to za szkoły fotograficzne, które polecają uroczystość religijną jako poligon doświadczalny dla początkujących? Możesz mnie pozostawić z tym pytaniem sam na sam;)
Ogólnie rzecz biorąc sytuacja wygląda tak:
1. W czasie takich imprez łatwo się robi zdjęcia.
2. Kiepskiej baletnicy... ;)
3. Dobre zdjęcie, to kwestia fotografa a nie sytuacji. Tylko fotograf jest gwarantem dobrego zdjęcia.
Co do szkół, to pewnie wszystkie, bo znam wykładowców z kilku i w tej kwestii byliby zgodni. Religijność nie ma tu nic do rzeczy, chodzi o ilość fotografujących i przyzwyczajenie do nich przez uczestników.
Wchodząc wam panowie w słowo. Moim zdaniem i tak ma znaczenie z czego do ciebie celują. Mimo wszystko lepiej bym się czuł, widząc np GRa niż jakiegoś innego potworka z FF na pokładzie z L'ką w komplecie.
dobrze, ze pkt 1 daje mi jakieś szanse
Może jestem zbyt pijany, ale nie kumam o co Ci chodzi ;) Co to znaczy "rdzo" i dlaczego "lepiej dzielnym".
dobrze, ze pkt 1 daje mi jakieś szanse
To jest coś czego warto się trzymać, naprawdę ;)
Kompletnie nie rozumiem coś się tak zawziął. Na dodatek nieprzychylnie. Licytacja znajomymi już poniżej krytyki. Banały także nie warte odniesienia. Kończę wiec.
Wiem, wiem już poprawiłem. Nie będę pisał, że jestem pijany, bo nie jestem, a bym chętnie wypił ;). To wynik pisania na urządzeniach mobilnych, podpowiedzi ze swype'a i mojego pośpiechu. Już. Skończyłem. Nie będę się wtrącał ;)
Mimo wszystko nie uważasz, że jest różnica w tym z czego do Ciebie strzelają? ;)
Kompletnie nie rozumiem coś się tak zawziął. Na dodatek nieprzychylnie. Licytacja znajomymi już poniżej krytyki. Banały także nie warte odniesienia. Kończę wiec.
Przecież ja się na nikogo nie zawziąłem, bądźcie rzesz ludzie choć trochę wyluzowani.
Wiem, wiem już poprawiłem. Nie będę pisał, że jestem pijany, bo nie jestem, a bym chętnie wypił ;). To wynik pisania na urządzeniach mobilnych, podpowiedzi ze swype'a i mojego pośpiechu. Już. Skończyłem. Nie będę się wtrącał ;)
Mimo wszystko nie uważasz, że jest różnica w tym z czego do Ciebie strzelają? ;)
Jest, zdecydowanie jest, ale jak ktoś pisze że potrzebuje mniejszego aparatu żeby coś tam fotografować to chcę go namawiać do działania mimo to. Może większym problemem jest jego podejście niż sprzęt, który posiada.
pastwisko
02-03-2014, 02:21
Jest, zdecydowanie jest, ale jak ktoś pisze że potrzebuje mniejszego aparatu żeby coś tam fotografować to chcę go namawiać do działania mimo to. Może większym problemem jest jego podejście niż sprzęt, który posiada.
rownie dobrze mozna by to powiedzieć wszystkim ktorzy chcą jasniejszych szkieł, szerszych ogniskowych, wyższych iso, pojemniejszych baterii itp.. oczywiscie czesto to napędzane przez fora, reklamy i zastój w zakupie nowego sprzętu, ale tu raczej wynika to z potrzeby popartej wiedzą i doświadczeniem.
rownie dobrze mozna by to powiedzieć wszystkim ktorzy chcą jasniejszych szkieł, szerszych ogniskowych, wyższych iso, pojemniejszych baterii itp.. oczywiscie czesto to napędzane przez fora, reklamy i zastój w zakupie nowego sprzętu, ale tu raczej wynika to z potrzeby popartej wiedzą i doświadczeniem.
I w gruncie rzeczy tak jest. Zdarzało mi się być naprawdę w intymnych sytuacjach z "ciężkim sprzętem" i dawało radę. Dlatego mam wątpliwości co do tego doświadczenia i wniosków z niego płynących. Mam wrażenie, że nawet nie próbował bo ma "za duży aparat".
Przepraszam Towarzystwo ze wtrące swoje trzy grosze...
Mam pytanie do Łukasza...
Czy mozesz nam pokazać swoje "streety" robione tzw ciężkim sprzętem ?
Jakos nie wiem za bardzo, jak można robić dyskretnego jak by nie było streeta np d4...
Pomińmy sprawę procesji religijnych. Moze cos robię nie tak i sie nauczę czegoś nowego od Ciebie.
Ten link co masz w stopce pokazuje cos, co obdarte z napisów w obcym języku mz niewielka bedzie miało wartość. Ale to mz i ja sie nie znam :) choc stretu o którym piszesz tam chyba nie znalazłem także...
Mz
Mały aparat-duże profity-możliwe fajne zdjęcia. Na ulicy.
Duży aparat-duże zamieszanie-możliwe ze wszyscy uciekną i zdjęcia bedą nie naturalne.
Opinie taka mam na podstawie praktyki własnej. Ale pewnie sie mylę... :)
Choć rzadko mi z Łukaszem po drodze i ogólnie nie jest z mojej bajki, to tu ma rację. Mały sprzęt nieco pomaga, ale to nie tak, że dużym się nie da.
Przykłady z F100 z gripem (wielkość porównywalna z D3, D4 itd.) i szkłem 35/2. Choć pewnie z racji małego szkła nie zaliczyczycie tego do ciężkiego sprzętu.
http://tomzych.com/archiv/analog/12_03_14-21_st_patrick_str/slides/12_03_25_07_rr100_240.html
http://tomzych.com/archiv/analog/12_03_14-21_st_patrick_str/slides/12_03_25_07_rr100_243.html
http://tomzych.com/archiv/analog/12_03_14-21_dubliners/slides/12_03_25_05_np400_164.html
http://tomzych.com/archiv/analog/12_05_12_germans/slides/12_05_12_02_fp4_063.html
Tu już F100 bez gripa, szkło jw.
http://tomzych.com/12_10_21_market/slides/12_10_13_12_ektar_433.html
http://tomzych.com/12_10_21_street_people/slides/12_10_13_11_400tx_389.html
http://tomzych.com/12_10_21_phone/slides/12_10_13_08_400tx_291.html
Co prawda teraz mam NEX-6 z naleśniczanym E20, ale to głównie z powodu wagi. Mniejszy rozmiar jest o tyle fajny, że aparat mieści się w kieszeń. Choć doceniam też możliwość kadrowania na ekranie.
pastwisko
02-03-2014, 12:52
Powtórzę się raz jeszcze - nie chodzi o to ze duzym się nie da. Chodzi o to że jest inna reakcja na aparat duzy i mały, rzucający się w oczy i nie, wyglądający na profesjonalny lub amatorski.
Btw. przypomniało mi się jak chciałem swój karton po odkurzaczu wziąć na miasto i porobić streety na przystankach (a raczej street bo to jednostrzałowiec) - tam mielibyśmy konkret mix - gigantyczny aparat ktory kompletnie nie rzuca się w oczy ;)
Nachtweyowi jakos jedynki Canona nie przeszkadzaly przy foceniu z odleglosci 0.1cm ;) Ale tez sytuacja troche inna bo jak leca bomby na glowe to nikt sie fotografem przejmowac nie bedzie.
Duzo zalezy od samego fotografujacego, bo jezeli ten nie usmiecha sie i nie jest zyczliwy dla obiektow fotografowanych to nawet jakby mial aparat wielkosci glowki od szpilki to bedzie klops.
Powtórzę się raz jeszcze - nie chodzi o to ze duzym się nie da. Chodzi o to że jest inna reakcja na aparat duzy i mały, rzucający się w oczy i nie, wyglądający na profesjonalny lub amatorski.
Akurat na ten temat mam inne zdanie. Są miejsca gdzie jakikolwiek aparat będzie wzbudzał reakcję, choćby z partyzanta robić zdjęcia telefonem. Są sytuacje gdzie nie ma znaczenia czym robisz zdjęcie.
W Dublinie byłem dwa razy, łatwiej mi się zdjęcia robiło w okolicach Dnia Świętego Patryka, gdzie ogólnie jest sporo turystów, a inaczej w normalnym jesiennym czasie. Mimo, że w pierwszym wypadku miałem F100 z gripem, a w drugim FE2 z naleśnikiem. Jeżeli miałbym podać jakąkolwiek regułę, to łatwiej jest na południu Europy, ale zasadniczo to nie jest takie proste, że im bardziej profesjonalny czy większy sprzęt tym większe zamieszanie wzbudza. Wszystko zależy od sytuacji i nastawienia zarówno fotografującego jak i fotografowanego.
pastwisko
02-03-2014, 14:22
Są miejsca gdzie jakikolwiek aparat będzie wzbudzał reakcję, choćby z partyzanta robić zdjęcia telefonem. Są sytuacje gdzie nie ma znaczenia czym robisz zdjęcie.
Skrajnosci są zawsze i wszędzie, ale miedzy nimi jest jeszcze cały kawał tortu :)
Skrajnosci są zawsze i wszędzie, ale miedzy nimi jest jeszcze cały kawał tortu :)
Bardzo dobrze powiedziane.
Ale duży aparat przeszkadza. Masa, ciężar etc. Wielkość wzbudza podejrzenia (i słusznie - hehe) ze zdjecie w świat poleci.
Wejdźcie proszę na jakis bazar i poprobujcie szczęścia z ceglowka w dłoni. Naturalne nie bedzie nic. Poza reakcja ludzi którzy naturalni juz nie bedą.
A to zwykła sytuacja na ulicy - bazar.
Moze ktos duza puszka, zechce bezdomnych albo starych czy młodych cyknac po zmroku ?
Powodzenia życzę i prostej drogi... :)
Acha
Fotografia "wojenna" ma inne prawa. Aparat ma wytrzymać wszystko. Zdjęcia ma robić. To nie street. To ciężka praca do której analoga w/w nikt dzis nie wezmnie. Tylko górna polka...
Ktos wlasnie wspomniał o takiej reporterce w poście powyżej.
A do Tomka...
Zdjęcia fajne, lubię Twoje zdjęcia.
Ale spróbuj tego samego ciut bliżej ludzi. Nie z daleka kadry jakieś ogólne. Zycie i czynności i mimikę twarzy lub gesty.
Z klocem w rękach raczej Ci sie nie uda. To co pokazałeś jako przykład to spokojnie d700 z gripem i plecakiem na plecach można zrobic. Nie bierz tego do siebie bo zdjęcia ok ale przykład niewłaściwy mz.
Od początku mojego zainteresowania streetem wykorzystuję każdy posiadany aparat jakim dysponuję w danej chwili.
Używałem K-7 z Sigmą 17-70, Canona s100, ME Super +50mm a ostatnio fotografuję zwykle Panasem GX1 + 14mm bo zawsze jest w plecaku/torbie.
Nie widzę powodów aby nie ożywać tego aparatu lub tego bo jest za duży.
Ważniejsze jest to aby się wtopić w otoczenie, umieć nawiązać kontakt jak napisał @shaolin a czasem przeciwnie przydaje się opanowanie unikania kontaktu wzrokowego z fotografowaną osobą/ osobami... Szukam przez moment ujęcia nie skupiając na nikim uwagi, potem biorę lustro/kompakt, nie spoglądam tylko w aparacie próbuje złapać scenę/osobę, wykonuję zdjęcie i tyle, po zdjęciu też nie spoglądam na fotografowaną osobę... Ktoś sobie pomyśli, że pewnie filmuję ew. tylko szukałem kadru na ścianie;)
Zauważyłem, że prawie nikt nie zwraca uwagi gdy fotografuje lustrzanką z poziomu brzucha kadrując na LV - kciuk na spuście i wygląda jakbym szukał czegoś w menu;)
Są ujęcia których nie wykonałbym lustrem ale są też takie których nie zrobiłbym kompaktem. Ważniejsze są dla mnie pewne funkcje jak dobry AF w każdym świetle, blokada AF/AE (używam tylko centralnego) i cicha migawka.
Zdjęcia fajne, lubię Twoje zdjęcia.
Ale spróbuj tego samego ciut bliżej ludzi. Nie z daleka kadry jakieś ogólne. Zycie i czynności i mimikę twarzy lub gesty.
Z klocem w rękach raczej Ci sie nie uda. To co pokazałeś jako przykład to spokojnie d700 z gripem i plecakiem na plecach można zrobic. Nie bierz tego do siebie bo zdjęcia ok ale przykład niewłaściwy mz.
Dzięki, ale z Twojej rady nie skorzystam. Te zdjęcia są już na tyle blisko na ile chcę żeby były. Nie mam parcia, żeby udowadniać, że da się podejść jeszcze bliżej, bo oczywiście, że się da. I na pewno nie będzie w tym przeszkadzał rodzaj aparatu.
http://tomzych.com/12_10_21_phone/12_10_13_01_400tx_025.jpg
http://tomzych.com/12_10_21_phone/12_10_13_07_400tx_245.jpg
http://tomzych.com/archiv/analog/12_04_27_tattoo/12_04_27_400tx_021.jpg
To nadal F100.
Może i bliskie zdjęcia Darka czy Mariusza lubię, ale nie oznacza, że sam zamierzam w taki sposób fotografować. Zdecydowanie bliżej mi do Vivian Maier niż Bruce Gildena.
Nie wiem też co niewłaściwego jest w tych przykładach, to ogniskowa 35 mm na małym obrazku. Jeżeli to co zaprezentowałem w tym poście i wcześniej, to są dla Ciebie plany ogólne, to ja wymiękam. Przykładać ludziom przedniej soczewki do czoła nie zamierzam, żeby udowodnić Tobie, że się da lub nie da takiego zdjęcia zrobić. Tu nie chodzi o główki na ulicy, a właśnie o pokazanie, że to zdjęcia na ulicy. Kontekst jest równie ważny jak temat główny. Jeżeli na tych zdjęciach nie widać mimiki lub gestów to sorry, ale chyba nie masz pojęcia o zdjęciach na ulicy.
Nie bierz tego do siebie, ale to, że masz takie, a nie inne doświadczenia z robienia zdjęć na ulicy, może oznaczać, że się musisz jeszcze pewnych rzeczy nauczyć.
Akurat na ten temat mam inne zdanie. Są miejsca gdzie jakikolwiek aparat będzie wzbudzał reakcję, choćby z partyzanta robić zdjęcia telefonem. Są sytuacje gdzie nie ma znaczenia czym robisz zdjęcie.
W Dublinie byłem dwa razy, łatwiej mi się zdjęcia robiło w okolicach Dnia Świętego Patryka, gdzie ogólnie jest sporo turystów, a inaczej w normalnym jesiennym czasie. Mimo, że w pierwszym wypadku miałem F100 z gripem, a w drugim FE2 z naleśnikiem. Jeżeli miałbym podać jakąkolwiek regułę, to łatwiej jest na południu Europy, ale zasadniczo to nie jest takie proste, że im bardziej profesjonalny czy większy sprzęt tym większe zamieszanie wzbudza. Wszystko zależy od sytuacji i nastawienia zarówno fotografującego jak i fotografowanego.
W sumie mogę się tylko podpisać i w zasadzie moim zdaniem wyczerpuje to temat, a jeśli do kogoś to nie trafia i się upiera przy innym zdaniu, to już jego sprawa.
Zwracam także uwagę, że fotografowanie procesji to nie street photo, czego niektórzy uparcie zdają się nie zauważać.
Drugi przykład to chyba jednak nie z 35mm bo widać dość spore przerysowania, prędzej na 24mm mi to wygląda.
Drugi przykład to chyba jednak nie z 35mm bo widać dość spore przerysowania, prędzej na 24mm mi to wygląda.
24 mm miałem tylko manualne i sprzedałem na długo przed wyjazdem do Dublina, obecnie w ogóle nie mam tej ogniskowej. Nie leży mi i nigdy jej specjalnie nie polubiłem. Wszystkie przykłady są na bank z 35/2.
No to dla mnie też to już maks ciasno bo nie lubię robić kosmitów z ludzi a widać że nawet z 35 udało się przerysować.
Zbydoo
To ze stawiasz sie w pozycji "mentora" nie świadczy absolutnie ze sie na niej znajdujesz.
:)
Ja sie uczę od lat. I długa jeszcze to droga.
Uwagi tego typu jak Twoje sa bardzo cenne, jesli idzie za nimi przykład zdjęciowy. Niestety przykłady (powiem juz dosadnie) które zapisałeś to pstryki. Ani nie maja nic wspólnego ze streetem zdjęcia (portrety) pijanych osób zajmujących malutki procent kadru, ani tez nie sa dobrym przykładem na cokolwiek. To ze robione na filmie na mnie nie działa. Sam robię często.
Tak wiec mysle ze jesteś równie daleki od umiejętności focenia streetu jak i (co ocenileś juz od ręki) ja.
Różnica taka jest - ze ja mam swoje zdanie. Nie stawiam sie wyżej oceniając co kto powinien.
Jesli poczulas sie urażony - przepraszam. Szczerość to po prostu bez cienia złośliwości.
:)
A co do wielkości aparatu - niezmiennie twierdze - na ulicy, mały moze wiecej. Duzo wiecej.
To fajne i lubisz czy pstryki pijanych ludzi?
Warto by się zdecydować.
Mnie akurat Twoja opinia niespecjalnie rusza i urażony się nie czuję. Dla mnie street to nie twarz wypełniająca kadr w niemal 100%, to zupełnie inny rodzaj fotografii, który owszem może mieć miejsce na ulicy, ale dla mnie streetem nigdy nie będzie.
Twoich zdjęć nie znam, bo nie raczyłeś swoich wywodów poprzeć takowymi, odniosłem się jedynie to Twojej opinii o tym, że wielkość aparatu ma znaczenie. Pokaż proszę przykłady że mały może więcej. Niech nawet będzie, że dużo więcej.
Ale ja nie mam ciśnienia zeby tłumaczyć ludziom jak długa droga ich czeka w fotografii. To juz Twoja rola jak widać po wcześniejszych wpisach.
A lubić można. Tyle ze nie pochwalać pewnych zachowań i przykładów.
Dbasz o kadr i zdjecie. Widać to po zdjęciach ze cieszy Cie aparat trzymany w ręku.
Lubisz cienie na ulicy i nieskaplikowane zdjęcia. To sie podobać przeciez moze. Nie bądź zdziwiony.
Ale jak to juz ktos ujął tutaj - pomiędzy, jest jeszcze kawał tortu :)
Pzdr :)
Poruszana kwestia dotyczyła tego czy duży aparat stanowi duże utrudnienie w fotografowaniu przygodnie spotkanych ludzi. Przytoczone przykłady miały ilustrować sytuacje w których nie stanowił takiego problemu. Kompletnie nie ma znaczenia czy jest to street czy nie, bo nie tego typu rozważania były prowadzone. Zupełnym absurdem jest także ocenianie przytoczonych zdjęć w jakimkolwiek innym aspekcie, niż zgodnym z kwestią dla której zostały zamieszczone. Nosi to niestety także znamiona żenującej próby zdyskredytowania pozostałych uczestników dyskusji, wobec braku sensownych argumentów na udowodnienie swojej racji.
Poruszana kwestia dotyczyła tego czy duży aparat stanowi duże utrudnienie w fotografowaniu przygodnie spotkanych ludzi. Przytoczone przykłady miały ilustrować sytuacje w których nie stanowił takiego problemu. Kompletnie nie ma znaczenia czy jest to street czy nie, bo nie tego typu rozważania były prowadzone. Zupełnym absurdem jest także ocenianie przytoczonych zdjęć w jakimkolwiek innym aspekcie, niż zgodnym z kwestią dla której zostały zamieszczone. Nosi to niestety także znamiona żenującej próby zdyskredytowania pozostałych uczestników dyskusji, wobec braku sensownych argumentów na udowodnienie swojej racji.
?
pastwisko
03-03-2014, 00:27
Poruszana kwestia dotyczyła tego czy duży aparat stanowi duże utrudnienie w fotografowaniu przygodnie spotkanych ludzi.
Poruszana kwestia dotyczyła raczej tego, że mniejszym się łatwiej robi w kontaktowych sytuacjach (w koncu temat dotyczy kompaktu), a to wbrew pozorom co innego:
po Twoich zdjęciach widać, że można go używać w prawie kontaktowej sytuacji - np w czasie procesji wielkopiątkowej na Sycylii...
pastwisko, dzięki - otóż to, dodatkowo wspomniałem jeszcze o kwestiach obsługi w takich warunkach, jednak Łukasz akademicko rozbuchał dyskusję, a dalej potoczyła się własnym torem…
Poruszana kwestia dotyczyła raczej tego, że mniejszym się łatwiej robi w kontaktowych sytuacjach (w koncu temat dotyczy kompaktu), a to wbrew pozorom co innego:
Chcesz sprowadzić rzeczywistość do poziomu zero-jedynkowego, a tak się nie da. Co ta znaczy kontaktowa sytuacja? Jest wiele ich rodzajów. W jednej mały aparat ułatwi życie, w innej lepiej może spisać się większy ale np. szybszy, a jeszcze w inne nie będzie to miało znaczenia. W przykładzie podanym przez pytającego, a więc procesji, nie będzie to miało żadnego znaczenia.
pastwisko, dzięki - otóż to, dodatkowo wspomniałem jeszcze o kwestiach obsługi w takich warunkach, jednak Łukasz akademicko rozbuchał dyskusję, a dalej potoczyła się własnym torem…
Akademicko? hmm. Może oczekiwałeś odpowiedzi: "Tak, kupuj czym prędzej ten aparat, będzie Ci się zarąbiście na procesjach focić"...
Kub go sobie jeśli czujesz taką potrzebę, raczej nie pożałujesz.
Miej tylko świadomość że w fotografowaniu procesji ani nie pomoże ani nie zaszkodzi.
pastwisko
05-03-2014, 02:08
Chcesz sprowadzić rzeczywistość do poziomu zero-jedynkowego, a tak się nie da. Co ta znaczy kontaktowa sytuacja? Jest wiele ich rodzajów. W jednej mały aparat ułatwi życie, w innej lepiej może spisać się większy ale np. szybszy, a jeszcze w inne nie będzie to miało znaczenia. W przykładzie podanym przez pytającego, a więc procesji, nie będzie to miało żadnego znaczenia.
To nie jest pytanie do mnie, ja ci tylko zwróciłem uwagę że świadomie czy też nie odwróciłeś kota ogonem. Niby ciglą kot, a jednak inaczej mu z oczu patrzy.
To nie jest pytanie do mnie, ja ci tylko zwróciłem uwagę że świadomie czy też nie odwróciłeś kota ogonem. Niby ciglą kot, a jednak inaczej mu z oczu patrzy.
Jak go obrocil to raczej z oka, a nie z oczu... ;)
Moze trzeba przerzucic Wasze posty do nowego watku pt. czy duzy moze blizej ;)
Akademicko? hmm. Może oczekiwałeś odpowiedzi: "Tak, kupuj czym prędzej ten aparat, będzie Ci się zarąbiście na procesjach focić"...
Kub go sobie jeśli czujesz taką potrzebę, raczej nie pożałujesz.
Miej tylko świadomość że w fotografowaniu procesji ani nie pomoże ani nie zaszkodzi.
Nie oczekiwałem żadnej odpowiedzi. Wyraziłem chęć wypróbowania i założyłem, że w podanym przykładzie dobrze by się sprawdził. Weź to za takiego "lajka na mojej osi czasu", na której zmienia się sprzęt, którego używam, zmieniam się ja i zmienia się mój sposób patrzenia na fotografię. Poszukiwanie odpowiedniego aparatu, którym łatwiej wykonam założony pomysł jest tego procesu nieodłączną częścią. Dlaczego "lajk" dla GR - bo nie jestem na samym początku drogi, mam określone oczekiwania i lepiej znam siebie. W tym kontekście ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi jest ogólnikiem, w moim przypadku z całą pewnością chybionym.
To nie jest pytanie do mnie, ja ci tylko zwróciłem uwagę że świadomie czy też nie odwróciłeś kota ogonem. Niby ciglą kot, a jednak inaczej mu z oczu patrzy.
Niczego nie odwracałem. Jai pur zainteresował się GR i podał przykład w którym jego kompaktowość miałaby dać mu zysk, moim zdaniem w tej sytuacji żadnego zysku by ta cecha nie przyniosła. W tle jego zapytania była teoria, że mały aparat jest lepszym wyborem do tego typu zdjęć. Nie jest. Jest innym narzędziem, o innych parametrach, ale bilans zysków i strat wychodzi dla mnie na zero (w odniesieniu do podanego przykładu). Chciałem to stanowisko przekazać pytającemu, gdzie tu odwracanie kota ogonem?
Nie oczekiwałem żadnej odpowiedzi. Wyraziłem chęć wypróbowania i założyłem, że w podanym przykładzie dobrze by się sprawdził. Weź to za takiego "lajka na mojej osi czasu", na której zmienia się sprzęt, którego używam, zmieniam się ja i zmienia się mój sposób patrzenia na fotografię. Poszukiwanie odpowiedniego aparatu, którym łatwiej wykonam założony pomysł jest tego procesu nieodłączną częścią. Dlaczego "lajk" dla GR - bo nie jestem na samym początku drogi, mam określone oczekiwania i lepiej znam siebie. W tym kontekście ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi jest ogólnikiem, w moim przypadku z całą pewnością chybionym.
Gdybyś wiedział jak dalece te facebukowe pojmowani rzeczywistości jest mi obce...
Bez względy na to jak niezrozumiałe jest dla mnie stwierdzenia o liku na osi czasu, postaram się coś odpowiedzieć, choć nie wiem czy będzie to na temat.
Jedyną intencję która przyświecała temu co Ci odpowiedziałem, była chęć zaproponowania Ci próby sfotografowania przykładowej procesji tym co masz. Nie po to żebyś zrezygnował z GR, lecz po to żebyś zobaczył że w takich sytuacjach możesz robić zdjęcia dosłownie wszystkim.
Moze trzeba przerzucic Wasze posty do nowego watku pt. czy duzy moze blizej ;)
Pervert! ;)
Na ibodzie zagościł dzisiaj GXR:
http://www.ibood.com/extra-pl/pl/
Widoczek z tropików
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/20140307r0024638-2.jpg
źródło (http://darekmeyer.files.wordpress.com/2014/03/20140307-r0024638.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://darekmeyer.files.wordpress.com/2014/03/20140308-r0024748.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://darekmeyer.files.wordpress.com/2014/03/20140308-r0024748.jpg)
! fajne zdjęcie !
:)
A dziękuję bardzo.
Ale żeby aż tak, żeby je cytować? Tym bardziej dziękuję.
Jak ktoś lubi "gritty", to się da.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/20140317r0025408-2.jpg
źródło (http://darekmeyer.files.wordpress.com/2014/03/20140317-r0025408.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/20140319r0025711-2.jpg
źródło (http://darekmeyer.files.wordpress.com/2014/03/20140319-r0025711.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/20140318r0025431-2.jpg
źródło (http://darekmeyer.files.wordpress.com/2014/03/20140318-r0025431.jpg)
pastwisko
21-03-2014, 12:56
To wprawdzie wątek o GR, ale w tej kwestii GRD się wiele nie rózni. Zrobiłem sobie wczoraj mini tuning częsci ktora mnie jako jedyna trochę drażniła, a mianowicie przycisku ON/OFF - może kogoś też drażni i sobie jak ja życie ułatwi. Jak dla mnie jest trochę za głęboki, trzeba go mocno docisnąć, a po ciemku lub rękawiczkach ciezko go zlokalizować. Ta moja wersja jest trochę toporna, ale mozna zrobić ładniej lub znaleść lepszy element do naklejenia - ja użyłem gumy, ale mozna jakiś plastik - pewnie bedzie lepszy bo nie bedzie sie na nim palec zatrzymywal jak na gumie przy przypadkowym zahaczeniu - mnie prawdę rzekłszy nie chciało się z tym jakoś specjalnie cackać. Dałem na taśmę dwustronną wiec najwyzej odkleję i zamienię. Poprawa jest naprawdę dość znaczna, teraz włączenie/wyłączenie nie wymaga takiego mocnego wciskania palcem i czuć że się wciska. Polecam na próbę coś tam położyć i sobie sprawdzić.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/wv34n5-2.jpg
źródło (http://oi57.tinypic.com/wv34n5.jpg)
PS. nie ma to jak focić aparat foconym aparatem ;)
Myslalem, ze to z D600... ;)
pastwisko
21-03-2014, 17:09
to efekt dwóch niezabardzo czystych luster po drodze ;)
No wlasnie... w D600 jest tylko jedno :cry: ;) Nie mogles tego dzyndzla ladniejszego zrobic?
pastwisko
21-03-2014, 17:26
On na zdjeciu jest sfocony chyba od najgorszej strony mozliwej :D To był taki w sumie spontaniczny tuning, zauwazylem na biurku cos co by moglo robić za ten element, do tego niezbyt ostry nozyk - gume się takim tnie srednio.. Jak pisalem wyzej - jest na tasme wiec wymiana nie bedzie problemem, jak znajde cos co sie lepiej nada to wymienię.
Miales na biurku sutek Grodzkiej? Nie chce wiedziec co tam sie dzialo... ;)
Ale jezeli wystajacy on/off pomaga to ok, w koncu lepiej miec jak wlaczyc aparat gdy nadejdzie chwila akcji, a grat wylaczony ;)
pastwisko
21-03-2014, 18:15
potrzeba sutkiem wynalazku ;)
ale w zwyklym wyłączaniu/włączaniu tez pomaga, nie trzeba dusić palcem na siłę - wystarczy normalnie wcisnąć jak spust - i czuć tez moment w ktorym się wcisnie, wczesniej nie wyczuwałem tego i dusiłem, aż zauważyłem, ze się włacza lub usłyszałem.
Gdzieś kiedyś widziałem takie przyklejane gotowce do lustrzanek. W różnych fakturach i kolorach.
Dziś cały dzień próbowałem znaleźć w stolicy jakiś egzemplarz żeby przetestować czy mi pasi obsługa. Niestety wygląda to tak:
W sklepach nie ma
Dystrybutor nie ma
Dystrybutor twierdzi że w sklepach jest
Czyli klasyczny pat.
Kocham to, że w Polsce to klient musi stawać na głowie żeby wydać kasę. Pan "Prezes" się oburza na brak Warszawy na zagranicznych prognozach pogody, ale niby dlaczego miała by tam być.
pastwisko
10-04-2014, 21:56
Już dawno pisałem, że ten obecny dystrybutor to chyba jest nim z przykrego obowiązku, ktory wynikł z połknięcia przez Ricoha Pentaxa. Na stronie głownej nawet nie ma info ze dilują Ricohem.
Aż strach pomyśleć jak będzie wyglądała sprawa ewentualnego serwisowania...
No cóż, sklepy nie dały rady, dystrybutor nie dał rady, ale na szczęście forum dało radę. Za sprawą użytkownika bth, który jak się okazało mieszka przecznicę ode mnie, moglem organoleptycznie ocenić GR. Wnioski są następujące:
-Kupuję!
-Pomijając ogniskową, to jest coś co można postrzegać jak mju, a więc małpę z dużym potencjałem i możliwościami, a dodatkowo z opcją manualnych ustawień.
-X100, którego szczerze nie lubię, idzie pod młotek.
Od początku w GR przeszkadzał mi brak wizjera, jednak X100 wkurza mnie już tak bardzo, a ogniskowa 35 już mi tak zbrzydła, że doszedłem do wniosku iż "raz kozie śmierć".
pastwisko
14-04-2014, 01:12
ja miałem wizjer na pierwszym miejscu listy zakupów - nie mam do dziś, a minęły jakieś 2 lata..
ja miałem wizjer na pierwszym miejscu listy zakupów - nie mam do dziś, a minęły jakieś 2 lata..
Bo ten akurat konkretny wizjer to jest totalna namiastka i zawracanie głowy do tego za absurdalne pieniądze. Ja już teraz wiem, że go nie kupię.
Swojego x100s, jako nie do końca spełniającego pokładane w nim nadzieje na kompaktowość i uniwersalność zamieniłem na X-E2. Rozszerzyło to znacznie potencjał, jednak ograniczona kompaktowość x100s została całkowicie zlikwidowana.
Jestem właśnie pod wrażeniem tego maleństwa i jego możliwości, a że miałem w bliskich planach 18mm/2, to Ricoh GR wydaje się realną alternatywą spełniającą jednocześnie pokładane wcześniej nadzieje w x100s. Ciężko jednak znaleźć w sieci jakieś obiektywne opinie, porównania, wczorajsi entuzjaści z sobie tylko znanych powodów, stają się nagle entuzjastycznymi użytkownikami najczęściej właśnie x100s.
Może ktoś z Was miał/ma do czynienia z obydwoma systemami (x100s ew. fuji +18mm/2 oraz Ricohem GR) i skrobnie parę zdań subiektywnego porównania optyki, matrycy i ogólnego wrażenia :-)
Posiadam x100, używałem przez chwilę pożyczonego x100s, ale z GR miałem styczność przez 10 min więc za wiele nie powiem. GR jest bardziej jak małpa (co ma plusy i minusy) i wydaje się też bardziej dopracowany. Za miesiąc będę miał GR i na pewno będzie od początku będzie zapracowany. Jeśli Ci się nie pali, to za miesiąc zdam relację.
Opinie entuzjastów sobie daruj, to przeważnie gadżeciarze, którzy ekscytują się nową zabawką, do puki nie kupią kolejnej. Czytaj tych którzy piszą "ok, ale..." ;)
Właśnie takiej "małpy" mi trzeba, do miasta, na rower itp. x100s to jednak aparat typu "fashion" , nie neguję jego zalet, ale jest dla mnie za duży jak na kompakt, zbyt drogi i zbyt ograniczony jak na jedyny aparat. Jednocześnie bardzo zwraca na siebie uwagę, mam wrażenie że częściowo po to został stworzony.
Przejrzałe tonę informacji i zdjęć, niestety większość to pomniejszone na użytek internetu, często wcześniej obrabiane. Wygląda na to, że optycznie lepszy od fuji 18/2, świetna ergonomia, obrazek świetny do ISO 800, dobry do 1600, znośny 3200-5000.
Praktycznie jestem prawie zdecydowany, ktoś mi przywiezie z B&H na przełomie kwietnia/maja, gwarancja niestety raczej nie obejmuje polski ? (chyba że się mylę) , dystrybutor nie odpowiada niestety na maile.
pastwisko
15-04-2014, 23:37
Właśnie takiej "małpy" mi trzeba, do miasta, na rower itp.
No to jak znalazł, ustawiasz sobie jak chesz P, do tego po swojemu 3 tryby i masz wszystko co trzeba do szczęscia. Ja GRD4 biorę na szosę - wchodzi mi do kieszeni na plecach, razem z pompką, kluczami, dętką, łyzkami, smarem, batonami i okularami ;)
x100s to jednak aparat typu "fashion" , nie neguję jego zalet, ale jest dla mnie za duży jak na kompakt, zbyt drogi i zbyt ograniczony jak na jedyny aparat. Jednocześnie bardzo zwraca na siebie uwagę, mam wrażenie że częściowo po to został stworzony.
W sumie, tak ;)
A co do Fuji, to weź poprawkę na to, że wartość ISO jest tam podawana z "przymrożeniem oka".
do puki ;)
Prosze Cie... ;) dopóki jak juz, lobuzie!
Ja moge skrobnac porownanie czarnych x100s i GR - GR jest bardziej ninjowski, choc x100s tez jest srednio zauwazalny, zwlaszcza bez nakreconej UVki i oslony ;) GR ma lepsze BW prosto z puszki, odrobine gorsze wysokie iso, optyka podobna (czyt. bardzo dobra w obu), GR ma programowe cropy wiec to czasem ulatwia, plusem dla mnie jest 28mm bo jednak 35 to czesto za wasko (ale daje sobie rade). Roznica f2 i f2.8 w szklach niby pomijalna ale przy w/w slabszym iso jednak lepiej by bylo miec f2 (albo nawet f1.8, albo 0.7 :mrgreen:). Bezszelestne oba aparaty, AF chyba lepszy w GR, wyglad lepszy w Fuji (i lepsza obudowa) bo GR wyglada jak czarna mydelniczka ;) Wizjer tez sie czasem przydaje w Fuji chociaz ludzie placza na blad paralaksy, ja juz sie przyzwyczailem i jest ok. Co do tego czy da sie robic nimi dobre zdjecia - oczywiscie, nawet doskonale... tylko trzeba chciec i umiec ;) ja chce ale jeszcze nie umiem ;)
I tyle ode mnie, ale to jest porownanie z trzymania jednego w rece (GR) i kupienia drugiego 100 lat pozniej (czarny x100s). Pewnie padnie pytanie dlaczego podjalem taka decyzje - bo ladniejszy jest Fuji :mrgreen:
Pire, ja do nowego aparatu podchodzę tak, że tworzę listę 3 rzeczy, jakie absolutnie mieć musi. Jak znajdziesz taki, to wady tak nie wadzą, a inne zalety są miłym bonusem. A
Dla mnie aparat musi być mały, nie może mieć klapki na obiektywie, i mieć wysokie iSO lepsze niż GRDIV. Ktoś inny będzie miał wizjer, gibany ekran, super kolory z jpg, srebrny kolor, dobrą baterię, szybki AF, zoom, jasny obiektyw... Itd.
Mam to na czym najbardziej mi zależało, dlatego GR używam znacznie częściej niż innych aparatów, które na pewno są lepsze bo (... Tu można wstawić n punktów).
Może się okazać, że wcale nie potrzebujesz takiego aparatu o jakim teraz myślisz.
Jakbym miał teraz coś kupować, to pewnie lumixa LF1 :-)
Może się okazać, że wcale nie potrzebujesz takiego aparatu o jakim teraz myślisz
Prawie każdy przez to przechodził, to nie jest mój pierwszy aparat i nie jedyny, długo do tego dochodziłem chcąc to wszystko jakoś pogodzić w jednej puszce, doszedłem do tego że potrzebny jest mi dodatkowy, kompaktowy aparat z ogniskową 28-35 ze wskazaniem na 28, światło mogłoby być lepsze ale nic lepszego nie wymyśliłem. Przez chwilę myślałem o 18mm/2 do posiadanego X-E2, ale optycznie raczej nie byłoby lepiej, nie mówiąc o wielkości.
Dla mnie priorytety to:
1. wielkość, kompaktowość, co rozumiem przez brak 3-go wymiaru (x100s, m4/3 odpadają).
2. ergonomia, wygoda i szybkość obsługi
3. b. dobrej jakości obrazek (ISO, kolor) i optyka (ogniskowa, jakość, jasność)
Niewiele aparatów spełnia jednocześnie te wymogi, w przypadku GR pewien jestem punktu 1, w 2 i 3 mogę jedynie liczyć na opinie innych, pomacać nie za bardzo jest gdzie.
Co do wyglądu to sprawa bardzo indywidualna, mi GR podoba się przez to właśnie, że nie podoba się innym :)
Jeśli chodzi o wytrzymałość to nie mam obaw:
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.imaging-resource.com%2FPRODS%2Fricoh-gr%2FZTECH_MAGBODY-s.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.imaging-resource.com%2FPRODS%2Fricoh-gr%2Fricoh-grA.HTM&h=204&w=300&tbnid=5_7zv3UXC6hr_M%3A&zoom=1&docid=LqRekk3nwi_-_M&ei=TGROU-CqEZCB7QasnYGQCA&tbm=isch&client=firefox-a&ved=0CFUQMygAMAA&iact=rc&uact=3&dur=466&page=1&start=0&ndsp=27
Zastanawiam się tylko co oni pakują do tego X100/X100s , żeby podnieść wrażenie solidności poprzez zwiększenie ciężaru ;)
pastwisko
16-04-2014, 13:31
2. ergonomia, wygoda i szybkość obsługi
Jak się dobrze poznacie i poustawiasz wszystko po swojemu, to mozesz spokojnie ptaszka odhaczyć przy tym punkcie. Ten aparat jest naprawdę bardzo dobrze przemyślany, tak jakby przy desce kreślarskiej stał fotograf i walił projektanta po łapach linijką, przy każdym głupim pomyśle. Miałem parę aparatów - lepszych i gorszych - i ten bym pod względem ergonomii i wygody dał w scisłej czołówce.
Nie sądzę, że chodzi o podniesienie wrażenia solidności, a o stabilność aparatu. To, że aparat jest mały albo że nie ma lustra samo z siebie wcale nie powoduje, że jest wygodny i stabilny. W moim przypadku, im zestaw bardziej zbliżony wagowo do ok. 1kg przy zachowaniu względnie małych rozmiarów, tym lepiej. X100 i tak jest za lekkie i przydałoby mu się podkleić od spodu metalową płytkę, taką ze 300 - 400 g.
pastwisko
16-04-2014, 14:23
W aparacie z wizjerem masz trzy punkty oparcia, ta waga jakoś specjalnie nie wpłynie na to, że nie sie bedziesz ruszał, bo to całe ciało powoduje ten ruch jak się usztywnisz przed zdjeciem. no chyba że ktos nie pryklada wizjera do oka lub kadruje na LV..
Czy ja wiem, czy nie wpłynie? Jeśli oceniać to po możliwych do utrzymania czasach z ręki, to cięższe aparaty (przynajmniej w moim przypadku, co zaznaczyłem zresztą) w moich rękach sprawują się pod tym kątem znacznie lepiej niż lekkie.
No tak, można to różnie interpretować, dla mnie intencje projektantów x100/x100s nie do końca są takie oczywiste, większą masę można uzyskać również poprzez solidną obudowę, no ale wtedy x100s kosztowałby pewnie 1700$. Przy cenie GR na poziomie 650$ wydaje się to dosyć śmieszne. Główny element ceny fuji to modny RETRO wygląd, gdyby nie to, sprzedaż byłaby znacznie niższa. Dla mnie ten wygląd to raczej przeszkoda w tego typu aparacie.
Czy ja wiem, czy nie wpłynie? Jeśli oceniać to po możliwych do utrzymania czasach z ręki, to cięższe aparaty (przynajmniej w moim przypadku, co zaznaczyłem zresztą) w moich rękach sprawują się pod tym kątem znacznie lepiej niż lekkie.
NEX-6 z okiem przy wizjerze i szkłem 20 mm, spokojnie utrzymuje czasy w okolicach 1/10 s. W SLR ze względu na kłapiące lustro starałem się trzymać zasady 1/ogniskowa.
NEX-6 z okiem przy wizjerze i szkłem 20 mm, spokojnie utrzymuje czasy w okolicach 1/10 s. W SLR ze względu na kłapiące lustro starałem się trzymać zasady 1/ogniskowa.
Ja fotografując lustrzanką również trzymałem się tej zasady. Natomiast z Fuji x100 raczej podbijałem ISO niż wydłużałem czas powyżej 1/15 sek. Dla mnie był to za lekki aparat albo miał niekoniecznie super skonstruowany spust migawki. Contax G2 miał bardziej czuły (chyba nawet za bardzo), ale wciskało się go delikatniej. Do tego był cięższy i można było trzymać dłuższe czasy.
pire, weź pod uwagę, że x100 był pierwszym "retro" aparatem i że wypuszczając go fuji mogło się opierać tylko na analizie rynku i dopiero sukces rynkowy x100 potwierdził, że takie założenia były słuszne. Natomiast co do mody, to myślę, że wiele osób w tym również ja, po prostu czekało na aparat który będzie się dało obsługiwać na wzór starych manuali. Owszem x100 nie jest idealny (brak prawdziwego, analogowego dalmierza), ale jakoś ta lukę wypełnia. W sumie miałem nadzieję, że DF będzie takim następcą serii FM/FE, ale niestety brakuje mu matówki z rastrem... Dla tego nie sprowadzałbym sukcesu fuji tylko do "mody na retro wygląd".
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.