PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy Fuji X-E1



Strony : 1 [2] 3

MariuszJ
22-01-2013, 17:16
ja sprzedam x-pro1 i klamoty i kupie x100s - im mniej tym lepiej ... staropolskie przysłowie

Ciekawe co będzie po x100s...

Bo że niedługo, to rzecz jasna...

;)

WojtehP
23-01-2013, 09:06
... pewnie x100s potem x100x potem x100y potem x100z potem x101 potem x101s potem x101......


soft nowy idzie ...

http://www.fujirumors.com/still-missing-fuji-firmware-updates/

verus
23-01-2013, 13:33
Jak tak szybko dalej pójdzie to za rok FF w Fuji.

mjr
23-01-2013, 13:36
I znowu gonitwa za "króliczkiem" by zaopatrzyć się w nowe "szkła" do FF
:(
nie ja już dziękuję !!

kaku
23-01-2013, 14:52
Powtórzę to co napisałem na forum fuji: "Bagnet XF nie kryje pełnej klatki. Nie będą się bawić w kolejny bagnet i kolejny zestaw obiektywów nawet 14 2:8 nie jest jeszcze dostępne. Ale nawet w X200 wątpię, gdyby jeszcze sprzedawali tą matryce np. Nikonowi to mogło by się opłacać, ale dla jednego dwóch modeli które nie są i raczej nie będą masowe, wdrożenie do produkcji matryc FF jest zbyt kosztowne i się może nie zwrócić, albo ceny będą wyższe od Sony RX-1. "

kaku
23-01-2013, 15:05
ja sprzedam x-pro1 i klamoty i kupie x100s - im mniej tym lepiej ... staropolskie przysłowie

Zmieniłeś X100 na X-Pro1 - tylko dla matrycy?

WojtehP
23-01-2013, 15:46
technicznie mówiąc tak ... i nie zawiodłem się ... dla mnie ogniskowa 35 na ff jest optymalna - ale spokojnie operuję tez 28 - wiec nie ma trudności .. ma tez być w połowie roku 35 mm - moja fotografia nie jest jakoś zbyt wymagająca ... koszykówki już nie fotografuję

artur678
23-01-2013, 16:55
Nie wiem czy było, ale najnowsza promocja fuji: klik (http://www.fujifilm.eu/pl/wiadomosci/article/news/odbierz-obiektyw-za-1699-zl-brutto/)

kaku
23-01-2013, 17:09
Nie wiem czy było, ale najnowsza promocja fuji: klik (http://www.fujifilm.eu/pl/wiadomosci/article/news/odbierz-obiektyw-za-1699-zl-brutto/)

Wiedziałem, ale nie dokładnie jak to będzie wyglądać. 14mm pewnie będzie kosztować normalnie około 3500 zł. Decyzja podjęta, Ani d600, ani x100 tylko x-e1 + 18-55 +14. Wymiana samyanga 8 3,5 na 8 2,8. Zostawie sobie Samynga 85 i N35 dokopię przejściówkę na bagnet xf. Kurczę wolę stalki, I taki zestawik x-e1 35 1,4 i 14 2,8 pewnie by mi lepiej odpowiadał. Ale dużo osób poleca tego zooma i jak najdzie mnie ochota na niego to 3 tyś. za niego nie zapłacę.

epicure
23-01-2013, 18:22
Zooma lepiej kupić w zestawie, a później najwyżej odsprzedać. Na pewno na tym nie stracisz.

Witek.K
23-01-2013, 18:32
.... nawet 14 2:8 nie jest jeszcze dostępne. ...

W Reichu mozna juz kupic, cena ok. 799-879 Euro, zalezy od sklepu. Fajny obiektyw, ale chyba raczej poczekam na 10-24/4, zapowiada sie niezle a na tych szerokosciach wole zuma.

kaku
23-01-2013, 20:59
W Reichu mozna juz kupic, cena ok. 799-879 Euro, zalezy od sklepu. Fajny obiektyw, ale chyba raczej poczekam na 10-24/4, zapowiada sie niezle a na tych szerokosciach wole zuma.

Ja też wolę,ale mi do reporterki ślubnej bardziej się przyda 14mm, ze względu na światło, gabaryty i znikomą dystorsję. A i na wczasy 14 i 18-55 fajniejsze.


@epicure
Też tak myślę.

Witek.K
23-01-2013, 21:10
Ja też wolę,ale mi do reporterki ślubnej bardziej się przyda 14mm, ze względu na światło, gabaryty i znikomą dystorsję. A i na wczasy 14 i 18-55 fajniejsze.


@epicure
Też tak myślę.

Moze ja sie na reporterce slubnej nie znam i oczywiscie nie zamierzam Cie do niczego przekonywac, ale:

1, Zakres FF 15-36 jest chyba do reporterki ciekawszy niz samo 21mm (FF)
2. Jesli chodzi o gabaryty, to z tego co sie zapowiada, duzej (jesli w ogole) roznicy nie bedzie.
3. Jesli chodzi o dystorsje, to o 10-24, jeszcze nic nie wiadomo, wiec chyba nie mozna wydawac jeszcze wyroku ;)
4. Swiatlo, to oczywiscie jest argument, ale mialem kiedys na DX Sigme 10-20, te ciemna i jakos przy tych szerokosciach brak swiatla mi nie doskwieral.

kaku
24-01-2013, 02:06
1. Chciałem takiego 16-35 L do nikona. A niektórym wystarcza tylko 35, żeby zrobić cały reportaż.
2. http://www.youtube.com/watch?v=Wn5UBqBvvQA
3. W zoomach, zawsze jest większa ( nie mówiąc o innych wadach optycznych) i nie równa w zależności od ogniskowej.
4. Na szerokim, zawsze można zamrozić ruch lampą. Ale tu się sprawdza lepiej DSLR.

Rozumiem Twoje argumenty i będzie mi brakować uniwersalności zooma. A w stalkach najbardziej lubię to, że przykładam aparat do oka tylko wtedy gdy chce zrobić zdjęcie, wiedząc mniej więcej co się zmieści, co wypadnie z kadru i jaką odległość od obiektu muszę mieć.
14-tka miała premierę we wrześniu do sprzedaży trafia teraz, 10-24 zapowiedziane na koniec roku, w sprzedaży pewnie luty, marzec 2014 r. Jak bym miał na nią czekać do bym poczekał i na x-pro2.

Witek.K
24-01-2013, 07:55
1. Mysle, ze 35 w reportazu to jednak nie to co 21mm (FF), 35 moze spokojnie byc uniwersalna ogniskowa, natomiast 21mm juz nie bardzo.
2. No jest wieksze, ale niewiele wieksze od 18-55, nie wiem, czy bawiles sie juz obiektywami xf, one sa tak nprawde wszystkie male ;)
3. Czy zawsze? Nikkor 14-24 vs samyang 14
4. Tez wole stalki, ale mialem rownoczesnie N20/2.8 i Tamrona 17-35 i zostawilem tamiego, wygrala wygoda.i jednak te 35mm na koncu pozwala na fotografowanie ludzi bez robienia z nich potworow :)
Najlepiej byloby miec wszystkie szkielka, moze kiedys, powoli wyskrobie sie na komplet, czego i Tobie zycze :)

mackaron
24-01-2013, 09:20
Ta 18/2 to jest jakies zło czy przyzwoity obiektyw?

kaku
24-01-2013, 09:37
Ta 18/2 to jest jakies zło czy przyzwoity obiektyw?

WojtehP poleca 18/2, mały, jasny, szybki autofokus, przyzwoity optycznie.

Ale są opinie, że kit 18-55 lepiej wypada na 18, a ja się nie polubiłem tej ogniskowej. Na standard trochę za szeroko, na szeroki kąt za wąska, a wykrzywia ludzi. Może to przez moje doświadczenia z 18-105.

mackaron
24-01-2013, 09:47
28 na pelnej klatce spisuje sie znakomicie stad moje pytanie... ktos jeszcze tego uzywa? moze jakies przykladowe fotografie?

Gundrum
24-01-2013, 10:03
Nowy coś pokazywał (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3000428&postcount=754).
Kilka tygodni temu miałem okazje poużywać x-pro1 z 18mm przez weekend, dla mnie ideał. Szkło jest bardzo małe, odwzorowanie kolorów świetne, kontrast dla mnie idealny. Braku ostrości nie zauważyłem, ale żadko strzelam na pełnej dziurze przy tej ogniskowej.

kaku
24-01-2013, 13:51
Się rypło. W promocji teraz tylko, 18,35 i 60.

Jasand
24-01-2013, 16:28
Zauważ , że w spisie jest 18 mm f2.8 ( a z f2.8 jest przecież 14 mm) a odsyła do 18 mm f2.0.

kaku
24-01-2013, 17:05
Ale na początku było zdjęcie 14stki i opis 14stki.

Jasand
24-01-2013, 17:51
Krzysztof już wyjaśnił na Forum Fuji - 14 jeszcze nie ma mimo ,że ostatecznie miała być w sklepach od 19 stycznia 2013

LordYoghurt
25-01-2013, 10:24
ja nie polubiłem tej ogniskowej. Na standard trochę za szeroko, na szeroki kąt za wąska, a wykrzywia ludzi
28/1.8G nikona nie wykrzywia i za to ją m.in. lubię. Nie jest to tak uniwersalny kąt widzenia jak 35mm, ale w komplecie z 50mm robi świetną robotę. Tu, jeśli nie będzie problemów z dystorsją, powinno być tak samo.

artur678
26-01-2013, 16:14
Robił gdzieś ktoś porównania obrazka z x-e1 oraz z olka omd em5?

Interesuje mnie iso 3200 w kościołach? Robiliście kiedyś taki materiał? Nie chodzi mi o szaloną reporterkę tylko o bardziej statyczne sceny z chrztów roczków i komunii. Nie chce mi się targać wszędzie d700 z klamotami. Pomyślałem, że taki xe1 lub omd byłby bardziej wygodniejszy.

mjr
26-01-2013, 19:26
artur678, znam osobę, która zrobiła ślub za pomocą FF X10 !!!
I to z sukcesem.
To taka mała wstawka
:)

artur678
26-01-2013, 19:31
artur678, znam osobę, która zrobiła ślub za pomocą FF X10 !!!
I to z sukcesem.
To taka mała wstawka
:)

Wiem, wiem. Na innych forach też ludzie chwalili się, że PEN-ami robili ślub. Zresztą, na stronach zagranicznych bezlusterkowce stają się niezwykle popularne.

Dla mnie d700 daje niesamowity luz w pracy. Nie myślę o sprzęcie tylko o kadrach, fajnych momentach. Ciekaw jestem czy xe1 lub omd dadzą radę bez lampy na iso 3200 na stałkach 30/1.4 Fuji i 25/1.4 OMD?

Pracował ktoś z Was w Kościele na zleceniu lub na sali zabaw na weselichu? Pochwalcie się. Wiem, że Fatman testował OMD jest na forum Olka obszerny tekst ze zdjęciami. Ciekaw jestem FUJI i jego rzekomego wolnego AF-u.

Pochwalcie się fotami.

epicure
26-01-2013, 19:45
Mam dużo nocnych zdjęć z ulicy przy f/1,4 i iso 6400. Aparat bez problemu daje radę.

artur678
26-01-2013, 20:00
Czyli 3200 jak najbardziej użyteczne? A jak jest z szybkością AF-u? Z tego co wyczytałem ma pojawić się jakiś nowy soft, któryś z kolei?

Epicure gdybyś mógł napisać coś o obrazku xe1 w porównaniu z omd byłbym wdzięczny. Czytałem, czy też może próbowałem dowiedzieć się czegoś na forum olympusa, ale tam jest jakaś sieczka słowna ... .

epicure
26-01-2013, 20:25
Jasne, iso 3200 to bułka z masłem :) AF z butów nie wyrywa, ale wystarczy, żeby nocą w świetle latarni zrobić zdjęcie idącego człowieka. Do szybkiej akcji się jednak nie nadaje. Jakiś czas temu nagrałem krótki filmik, pokazujący jak działa AF w bardzo słabym oświetleniu (myślę, że nie ma aż tak ciemnych kościołów):

http://www.youtube.com/watch?v=uGV7-h4XEBY

Nie mam porównania do OM-D. Mogę co najwyżej porównać X-E1 do 5DII.

artur678
26-01-2013, 20:31
Jasne, iso 3200 to bułka z masłem :) AF z butów nie wyrywa, ale wystarczy, żeby nocą w świetle latarni zrobić zdjęcie idącego człowieka. Do szybkiej akcji się jednak nie nadaje. Jakiś czas temu nagrałem krótki filmik, pokazujący jak działa AF w bardzo słabym oświetleniu (myślę, że nie ma aż tak ciemnych kościołów):

http://www.youtube.com/watch?v=uGV7-h4XEBY

Nie mam porównania do OM-D. Mogę co najwyżej porównać X-E1 do 5DII.

Czytałem te porównanie. Szacun.

mackaron
26-01-2013, 20:38
Czy ktos z was uzywa obu modeli x-pro1 i x-e1? jesli dzis mielibyscie stanac przed wyborem jeden albo drugi....jaka by byla odpowiedz?

Witek.K
26-01-2013, 20:40
Nikkor pre AI 105/2.5 na X-E1 @2.5


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/01/8417808212_d176a3e608_b-1.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8193/8417808212_d176a3e608_b.jpg)

artur678
26-01-2013, 22:48
Powrzucajcie parę fotek :) tak abyśmy mogli dostrzec jak zacną matrycę ma fuji. Dzięki. W wątku sąsiednim masę fot z nex-ów.

Witek.K
27-01-2013, 12:36
X-E1 mam dopiero od 2 tygodni :) Pogoda do tego niestety beznadziejna, wiec motywy i swiatlo niezbyt wyszukane, wiec prosze o wybaczenie.

1. Jeszcze raz z adapterem, Nikkor 35/1.8 na pelnej dziurze, dodana winieta i troche podciagniety jpg z puszki (generalnie chyba zrezygnuje z RAF-ow, jpegi sa tak dobre a wywolywarki RAF jakos mi nie podchodza)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/01/8419826556_d7f371c4ee_b-1.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8474/8419826556_d7f371c4ee_b.jpg)

2. Adaper + Nikkor 105/2.5 jak wyzej


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/01/8419827268_ebbb7072b2_b-1.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8187/8419827268_ebbb7072b2_b.jpg)

3. Teraz wszystkie z "kita" 18-55 - nazywanie tego obiektywu kitem, to naprawde obraza ;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/01/8419826678_ee8fcced29_b-1.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8044/8419826678_ee8fcced29_b.jpg)

4. 55mm


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/01/8419826890_77d5a030b5_b-1.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8491/8419826890_77d5a030b5_b.jpg)

5. 18mm


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/01/8418729865_26ce4afcb2_b-1.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8499/8418729865_26ce4afcb2_b.jpg)

6.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/01/8418729977_817cd9a65f_b-1.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8073/8418729977_817cd9a65f_b.jpg)

7. Tu ciekawostka, chcialem zobaczyc ile mozna wyciagnac z glebokiego cienia na jpg z puszki. W lewym rogu, ta wypalona dziura to oczywiscie slonce, nie musze chyba dodawac, ze reszta kadru, to byl jeden wielki cien.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/01/8418729657_8a3fa3187a_b-1.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8056/8418729657_8a3fa3187a_b.jpg)

artur678
27-01-2013, 13:12
No świetne te jpg. Naprawdę. Jakiego adaptera pod nikkory używasz? Widzę, że 35/1.8 kontrast ma świetny. Jak jest w fuji ogniskową mnożymy razy 1,5? Powiem tak, że chodzi mi mocno fuji po głowie, waham się jeszcze nad omd em5. Ale fotki olka jakoś nie do końca mnie przekonują. Natomiast xe1 jak najbardziej!

Jest teraz promocja pozwalająca kupić obiektyw parę stówek taniej: 18 to będzie jak rozumiem odpowiednik 35 na FF. Fajna ogniskowa. Rozsądniejszym wyborem jak sądzę byłaby 35/1.4?

Mam u siebie nikkory 35/1.8 i 50/1.4. Jak ustawienia ostrości i af w połączeniu z adapterem?

Witek.K
27-01-2013, 13:29
No świetne te jpg. Naprawdę. Jakiego adaptera pod nikkory używasz? Widzę, że 35/1.8 kontrast ma świetny. Jak jest w fuji ogniskową mnożymy razy 1,5? Powiem tak, że chodzi mi mocno fuji po głowie, waham się jeszcze nad omd em5. Ale fotki olka jakoś nie do końca mnie przekonują. Natomiast xe1 jak najbardziej!

Jest teraz promocja pozwalająca kupić obiektyw parę stówek taniej: 18 to będzie jak rozumiem odpowiednik 35 na FF. Fajna ogniskowa tylko te światło -2.8 ... . Rozsądniejszym wyborem jak sądzę byłaby 35/1.4?

Mam u siebie nikkory 35/1.8 i 50/1.4. Jak ustawienia ostrości i af w połączeniu z adapterem?

Adapter, to "KIWI" do wszystkich Nikkorow, wlacznie z tymi bez pierscienia przyslony, czyli "G". Posiada dodatkowy pierscien, ktory jest namiastka pierscienia przyslony, namiastka poniewaz mozna obiektyw przymknac, ale nie wiadomo o ile :( Fuji serii X ma matryce wielkosci APS-C, czyli mnozymy przez 1.5. Odpowiednikiem 35mm na FF ma byc nowy obiektyw fujinion 23/1.4, ktory zostal juz zapowiedziany ale znajac zycie ukaze sie na poczatku 2014. Ciekawy ma byc tez nalesnik 27/2.8, barzo maly - fajny bedzie do streeta. Jak dla mnie manualne ustawianie ostrosci w X-E1, to miodzio i bulka z maslem, duzo latwiej niz w D700. Dzieki jasnemunawet w nocy wizjerowi i lupie x3 i x10 ostrzy sie dziecinnie latwo.

PS. Co do obaw o wysokie ISO, wczoraj w domu zrobilem fotki na 6400 z adapterem i na nim Nikkorem 85/1.8G, sam nie moglem uwierzyc jak zobaczylem jpegi...

artur678
27-01-2013, 13:35
I potwierdzasz użyteczne iso 3200?
Masz może jakąś fotkę prezentującą xe1 z adapterem kiwi? Chętnię bym zobaczył to cudo. I jeszcze pytanko masz jakąś stałkę 35 lub w/w 18 tkę fujinona? Czy pracujesz "tylko" na 18-55. Widzę że ten zoom też niczego sobie optycznie. Dzięki za odpowiedzi.

artur678
27-01-2013, 13:38
A sorki widziałem Twoje zdjęcie adaptera z nikkorem 35/1.8 parę stron wcześniej.

WojtehP
27-01-2013, 13:46
Iso 6400 jest super ... W wątku o x-pro1 wrzuciłem kilka kiedyś ...

Witek.K
27-01-2013, 13:50
ISO 3200, jeszcze nawet rozjasniane :) bylo bardzo ciemno - czas to 1/20 sek. Na razie mam tylko 18-55, chcialem czekac na 23/1.4 ale chyba sie nie doczekam i kupie 35/1.4, korci mnie tez 14/2.8 :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/01/8419996672_1e3876225b_b-1.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8215/8419996672_1e3876225b_b.jpg)

WojtehP
27-01-2013, 13:55
To chyba jest iso6400


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/x-pro1/dscf2005.jpg?i=838772179)

Shadow767
27-01-2013, 14:03
Pracował ktoś z Was w Kościele na zleceniu lub na sali zabaw na weselichu? .... Ciekaw jestem FUJI i jego rzekomego wolnego AF-u.

Pochwalcie się fotami.

ja zabrałem x100 na jedno zlecenie weselne jako uzupełnienie d700.
powiem krótko - masakra!
Nigdy nie odważył bym się tym robić zlecenia ślubnego!
Jak kościół jeszcze spoko, (PM raczej szybkich ruchów nie wykonują), tak średnio ciemna sala i tańce - 98% fotek do kosza. Przynajmniej w moim odczuciu.

Pytanie do tych którzy mieli x100 i zamienili na inne fufu - czy AF choć trochę zbliżył się szybkością do zestawu d700+24-70 2,8?

Dla mnie x100 do ww zestawu nawet nie może stanąć w szranki :)
x100 traktuję jak notatnik i aparat spacerowo turystyczny (jacht, narty, przechadzki).
pozdr

mackaron
27-01-2013, 14:31
To chyba jest iso6400

http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/x-pro1/dscf2005.jpg?i=838772179

wojtku...na 100% jest to dalmatynczyk

motoko
27-01-2013, 14:53
Czyli 3200 jak najbardziej użyteczne? A jak jest z szybkością AF-u? Z tego co wyczytałem ma pojawić się jakiś nowy soft, któryś z kolei?

Epicure gdybyś mógł napisać coś o obrazku xe1 w porównaniu z omd byłbym wdzięczny. Czytałem, czy też może próbowałem dowiedzieć się czegoś na forum olympusa, ale tam jest jakaś sieczka słowna ... .

3200 użyteczne, ale czy to naprawdę 3200? Napisano nieraz o zawyżonych wartościach ISO w OM-D.
Ja swojego oddałem z żalem po miesiącu, chętnie bym zostawił, zwłaszcza z zestawem szkieł który miałem (12-25-45). Na co dzień bajka, jedno szkło na aparacie, drugie w kieszeni a wagi nie czujesz. Stabilizacja najlepsza z jaką miałem do czynienia, wykonanie, uszczelnienia.
Zaważyła cena i jednak brak tego czegoś w generowanym obrazku co miał mój stary 5d mk I. Gdybym wybierał kilka miesięcy później wybór padłby pewnie na Fuji, ze względu na priorytet jaki u mnie ma jakość obrazu, dodatki i "ficzery" schodzą na drugi plan. I gdybym go kupił to pewnie już by ze mną został.
Na ślub z OM-D / Fuji porwałbym sie tylko jako drugi fotograf, albo w sytuacji gdy młodym nie zależy za bardzo na fotkach i nie płacą za to. Problemem był dla mnie AF oparty na kontraście i związana z tym spora minimalna wielkość punktu AF.
Napisz na priv to poszukam RAW-ów z OM-D na wyższych czułościach i podeślę.

p.s.
czytam regularnie różne fora, N. C. O. F., o co chodzi z tą sieczką?

kaku
27-01-2013, 15:12
Pamiętamy, że fuji zawyża wartości iso. Iso 200 to 125 a 6400 to 4000. Co do AF ten w X100s powinien dawać radę w kościele. Fazowy na matrycy w wykonaniu fuji będzie taki jak w nikonie 1 albo jeszcze lepszy, ciekawe czemu canonowi kompletnie to nie wyszło?

Gundrum
27-01-2013, 16:13
Czy ktos z was uzywa obu modeli x-pro1 i x-e1? jesli dzis mielibyscie stanac przed wyborem jeden albo drugi....jaka by byla odpowiedz?

Jak dla mnie xe1 pod zooma i xpro1 pod stałki.
Jak dobrze pójdzie to za tydzień kupię oba, xe1 z zoomem dla żony i xpro1 z 18mm dla mnie.

Witek.K
27-01-2013, 16:26
Jak dla mnie xe1 pod zooma i xpro1 pod stałki.
Jak dobrze pójdzie to za tydzień kupię oba, xe1 z zoomem dla żony i xpro1 z 18mm dla mnie.

A dlaczego wlasnie tak? Glowne roznice w tych modelach to chyba:

1. Wielkosc
2. Wizjer optyczny w pro za to lepszy elektroniczny w e1
3. Mozliwosc podlaczenia mic. zewnetrznego w e1
4. Brak regulacji dioptrii w pro
5. No i cena

Dlamnie wazne byly pkt. 1, 4 i 5

Gundrum
27-01-2013, 16:34
To kwestia preferencji. Dla mnie wizjer optyczny w xpro1 rządzi, elektronicznych po prostu nie lubię. OVF z zoomem jest za to bez sensu, więc pod zooma kupiłbym xe1. xpro1 dodatkowo lepiej leży mi w dłoni. Czyli:

1. Xe1 jest mniejszy, ale mi bardziej pasuje wiellość xpro1.
2. OVF!
3. Nie zamierzam kręcić filmów
4. Nie potrzebuję dioptrii, ale między innymi dlatego żonie kupuję xe1.
5. Z tym trudno dyskutować. Sprzedałem nikona, 4 szkła i 2 lampy i zupełnie nie żałuję.

WojtehP
27-01-2013, 16:55
Co do dioptri w wizjerku - kupuje sie szkła optyczne - ja używam z nikona fm2

epicure
27-01-2013, 16:55
Kilka nocnych zdjęć na wysokim iso i przy użyciu zooma pokazywałem już w tym wątku:

http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2978297&postcount=111

Tym razem kilka nocnych zrobionych 35-tką f/1,4:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-n6IQdumUDBk/UQU-g0oGYNI/AAAAAAAAAlY/ewUDmnItb2g/s800/DSCF8370_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-sHvGeffhkZU/UQU-gzfxI9I/AAAAAAAAAlY/0ndU7DwZCkA/s800/DSCF8526_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-24DwRQc7jDU/UQU-g1jB7WI/AAAAAAAAAlY/GpHys06OMqU/s800/DSCF8535_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-o4QRbCwFcVw/UQU-iJcsusI/AAAAAAAAAlY/3uZM0XN3zi0/s800/DSCF8742_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-ALlRYA37AIE/UQU-iVu2VFI/AAAAAAAAAlY/jS34FtxcKag/s800/DSCF8759_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-OVBIP4_r7Ds/UQU-iljvRNI/AAAAAAAAAlY/0GCc2-h4qtI/s800/DSCF8766_x.jpg)

Większość tych zdjęć to iso 6400, zawsze mocno obrabiane (podciąganie ekspozycji, wyciąganie cieni itp.).

mackaron
27-01-2013, 17:24
pokaz duze...tak przynajmniej A4;)

epicure
27-01-2013, 18:35
pokaz duze...tak przynajmniej A4;)

Czyli co, mam zgadnąć jakiej wielkości i rozdzielczości masz monitor i dopasować zdjęcie do takich rozmiarów, żeby wyświetlone na Twoim ekranie miało wielkość 20x30 cm? :)

mackaron
27-01-2013, 18:45
nie ...chcialbym z obaczyc z powyzszych plik przygotowany do labu lub na drukarke
20x30x400 albo 300 dpi
i nic nie musisz zgadywac

epicure
27-01-2013, 18:49
O który konkretnie plik Ci chodzi?

Witek.K
27-01-2013, 19:01
Mackaron, masz taki fajny analogowy avatar a martwisz sie szumem? Szum na 6400 w tych fujikach to pikus w porownaniu z analogowym 1600. Mam tez D700 i nie widze roznicy, nie wiem czy przypadkiem szum z fuji nie podoba mi sie bardziej ;)

mackaron
27-01-2013, 19:02
nie ma znaczenia ktory...ten najbardziej wyciagany;)
nie boje sie szumow w analogu za to w cyfrze to wyglada tak se

epicure
27-01-2013, 19:46
Ok, tu jest jedno z poprzedniej wrzutki:

https://www.dropbox.com/s/rtoc2x5kpo7ag0u/DSCF8199_a4.jpg

motoko
27-01-2013, 21:29
Ok, tu jest jedno z poprzedniej wrzutki:

https://www.dropbox.com/s/rtoc2x5kpo7ag0u/DSCF8199_a4.jpg

Czy to RAW wołany Lightroomem? Bo wszędzie piszą, że sobie nie radzi z plikami z matrycy Fuji.

epicure
28-01-2013, 01:23
Tak, to jest raw z Lightrooma. Czasami drobne detale, np. liście na drzewach, nie są odwzorowywane tak wiernie, jak mogłyby być (a mogłyby, bo w jpegu są). Nie chodzi o brak ostrości, tylko mają trochę akwarelowy wygląd. Ale to są niuanse dostrzegalne jedynie w powiększeniu 1:1. Ja jestem z LR zadowolony.

kaku
30-01-2013, 09:38
Ma koś kadry z zooma w pełni otwartego na 23mm. Najlepiej cała sylwetka i trochę ciaśniejszy portret?

Cichy
30-01-2013, 09:53
Przy rawach z LR brakuje ostrości w powiększeniu 1:1. Nie przeszkadza mi to.

artek1012
31-01-2013, 19:01
Pojawiła się nowa wersja oprogramowania :

http://www.optyczne.pl/5589-nowo%C5%9B%C4%87-Nowe_wersje_firmware_do_Fujifilm_X-E1_i_Fujifilm_X-Pro1.html

Do tej pory miałem wgraną wersję 1.01 , nie chciałem narzekać , myślę widocznie tak ma być . Po wgraniu nowej wersji 1,04 różnica w af z obiektywem XF 18-55 jak dla mnie kosmos. Pozdrawiam.

Gundrum
31-01-2013, 20:38
Właśnie wróciłem ze sklepu z moim fuji :)

Czy używał ktoś tanich zamienników baterii z allegro (http://allegro.pl/fuji-np-w126-2900mah-hs30exr-hs33exr-x-pro1-i2941394531.html)? Dobre to?

Witek.K
31-01-2013, 20:51
Właśnie wróciłem ze sklepu z moim fuji :)

Czy używał ktoś tanich zamienników baterii z allegro (http://allegro.pl/fuji-np-w126-2900mah-hs30exr-hs33exr-x-pro1-i2941394531.html)? Dobre to?

Gratulacje! Jak z Twoim, to pewnie pro-1, bo X-E1 o ile dobrze pamietam ma byc dla malzonki :)

Gundrum
31-01-2013, 20:54
Małżonka wróciła z xe1, ja z xpro1 :)
18mm będzie za tydzień, więc muszę się nauczyć kadrować 35mm :)

mjr
31-01-2013, 20:59
Również gratuluję.
Ja też od dwóch dni cieszę się z X-E1
:)

epicure
31-01-2013, 21:04
Ja mam taki zamiennik akumulatora:

http://www.cyfrowe.pl/aparaty/akumulator-ansmann-a-fuj-np-w126.html

Sprawuje się bez zarzutów. Niby ma niższą pojemność od oryginału, ale jakoś w praktyce i tak przekłada się to na podobną ilość zdjęć.

Witek.K
31-01-2013, 21:51
No to chlopaki (i dziewczyny oczywiscie :)), czekamy na foty ;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/01/8432669149_bc1b9ffc69_b-1.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8082/8432669149_bc1b9ffc69_b.jpg)

artek1012
31-01-2013, 22:24
Właśnie wróciłem ze sklepu z moim fuji :)

Czy używał ktoś tanich zamienników baterii z allegro (http://allegro.pl/fuji-np-w126-2900mah-hs30exr-hs33exr-x-pro1-i2941394531.html)? Dobre to?

Proponuję zdecydowanie to :

http://www.ramtech.pl/5097,Akumulator_NP_W126_do_Fuji_li_ion_2900mAh

może to i podobne ale sprawdzone na 100%

WojtehP
01-02-2013, 11:54
ja mam taki sam jak pokazuje artek1012 - firmowany przez fotoenergia.pl

Gundrum
01-02-2013, 12:27
Dzięki za info, taki też kupię.

WojtehP
01-02-2013, 12:51
Nowy soft wrzuciłem do x-pro1 i jest szok ... przy fujionie 18/f2 zapierdziela jak błyskawica przy fujion 35/f1,4 troszkę wolniej ale jest w końcu precyzyjny i wydaje mi się ze jednak szybciej niż poprzednio

Gundrum
01-02-2013, 12:53
Ja żeby się nie frustrować wrzuciłem od razu i nie mam porównania z poprzednim. 35 działa ok, zoom wręcz bardzo dobrze.

WojtehP
01-02-2013, 13:28
jak pierwsze wrażenia ??? ogólnie sprzętu ??

jesli moge doradzic to warto zakupic na ebay skóropodobną podróbe oryginalnego etuji ... za taki zapłaciłem 75 zł w komplecie był dodatkowy jeszcze akumulator

Gundrum
01-02-2013, 14:01
jak pierwsze wrażenia ??? ogólnie sprzętu ??

Ostatnio robiłem zdjęcia analogowym pentaxem (szkło i stal) i mamiyą 645 (też bardzo porządna budowa), przy nich szkło 35mm to lekka, delikatna popierdółka. Pierścień ostrości chodzi bardzo luźno itp. Porównując do nikonów (np 85mm) - jakość wykonania podobna.
W porównaniu z D90, wszelkimi nexami i innymi wynalazkami budowa body jest super. X-e1 wygląda nawet solidniej niż x-pro1.

Ergonomia x-pro1 jest cudowna. Nie mam żadnego problemu ze znalezieniem czegokolwiek potrzebnego - przyzwyczajenia z analoga. W menu nie grzebię wcale bo nie ma potrzeby, wyłączyłem tylko dźwięk.
Aparat jest skonfigurowany bardzo dobrze, świetnie leży w rękach, kontrolki ma tam gdzie powinien, wszystko super.
OVF jest świetny, kadrowanie nagle bajecznie proste mimo że nigdy nie byłem fanem 50mm. Zupełnie nie widzę potrzeby używania telewizora w patrzałce.
Jedyny duży minus to kiepski dekielek, chyba kupię jakiś nikonowy. Dziwi mnie też że aparat wydaje tyle dźwięków - np przesuwa układ optyczny w wizjerze przy włączaniu. Może da się to gdzieś wyłączyć.
Generalnie super aparat dla osób robiących zdjęcia i nielubiących gmerania w menu. Przyjemność fotografowania ogromna. Dokładnie czegoś takiego potrzebowałem.

X-e1 jest dla mnie za mały, niezbyt wygodnie się go trzyma (znowu przyzwyczajenie, mój pentax ma podobną wielkość do x-pro1, moja żona za to woli wielkość xe1). Poza tym (i brakiem OVF co dla mnie jest ogromną wadą) to równie świetny aparat. Mam dziwne wrażenie, że pokrętła i przyciski w xe1 wykonane sa jakoś porządniej. Zoom zbudowany jest bardzo dobrze, o niebo lepiej niż 18-105 nikona.

Co do samych zdjęć - jeszcze niczego na kompa nie zgrałem więc nie wiem.



jesli moge doradzic to warto zakupic na ebay skóropodobną podróbe oryginalnego etuji ... za taki zapłaciłem 75 zł w komplecie był dodatkowy jeszcze akumulator

A dasz jakąś linkę?

Marek
01-02-2013, 15:27
Ale napisałeś recenzję... Aparat jakby dla mnie zrobiony. Mam mocny dylemat czy nie kupić w zamian za D700 +24-200/2,8. Powiem szczerze, że mam dość wielkości i wagi. Zoom mnie mniej interesuje. Widziałbym u siebie 14/23/54 ale tych szkieł nie ma jeszcze na rynku.
Poczekam na Twoja ocenę obrazka i możliwości w gorszym oświetleniu.

Gundrum
01-02-2013, 15:45
Mi się d90 nie chciało dźwigać, a co dopiero d700 z dwoma zoomami. Mój plan na aparat to body z 18mm w łapie i 35mm w kieszeni.
Docelowo może wymienię 35 na 23 i 54mm.

Ale muszę uczciwie przynać że strzelanie w biegu do ruchomego celu nikon ma lepiej opanowane. To aparat przeznaczony dla ludzi którzy wola prostotę od 1000 punktowego AFa.

Ja puściłem d90, zooma, 4 stałki i 2 sabiny i nie zastanawiałem się ani sekundy. Aparat w dłoni na pewno zrobi lepsze zdjęcia od tego na półce.

WojtehP
01-02-2013, 16:15
ja sprzedałem d700, 35,50,85,100, 24-70,80-200afs,24-120 i mam tylko x-pro1 ze stałkami

Marek
01-02-2013, 16:16
Decyzja mocno dojrzewa we mnie. Zostawię sobie F100 z 35 i 85 na specjalne okazje. Pro1 z 23/54 i powinno być ok.

... Mój plan na aparat to body z 18mm w łapie i 35mm w kieszeni...
I właśnie o to chodzi: 23 na aparacie i 54 w kieszeni.


ja sprzedałem d700, 35,50,85,100, 24-70,80-200afs,24-120 i mam tylko x-pro1 ze stałkami
Jak się "odnalazłeś" po tej zmianie? Powiem szczerze, że mam obawy pozbyć się FF... Analogi tez sprzedałeś?!

Gundrum
01-02-2013, 16:24
On sprzedaje analogi kilka razy w roku, ale nigdy nie schodzi poniżej trzech :)
Analogowy aparat z matrycą to właśnie cały urok fuji. Zupełne przeciwieństwo f100, czyli cyfrowego aparatu na film :)
Na poważnie - radzę pomacać i przekonać się przed zakupem. Taka filozofia aparatu nie każdemu się podoba. Tracisz sporą uniwersalność. Mi to nie przeszkadza bo wiem czego potrzebuję, ale mam też 2 średnie formaty gdyby mi
czegoś w małej matrycy zabrakło.


ja sprzedałem d700, 35,50,85,100, 24-70,80-200afs,24-120 i mam tylko x-pro1 ze stałkami

Chodzenie z takim zestawem to super trening kondycyjny :)

WojtehP
01-02-2013, 16:45
analogi mam ... znaczy 2 które używam - Zeiss Ikon oraz Bronika ETRS ( czasami minoltkę xg-m użyje tez lub kieva60 )

ja przez poprzedni rok d700 zrobiłem około 150 zdjęć - wiec po co ??? teraz juz tylko tracił na wartości

do d700 był jeszcze grip i lampa :) tak by lekko nie było

Marek
01-02-2013, 17:03
Czas więc poukładać wszystko i cyfrowo wrócić do DX :)


...do d700 był jeszcze grip i lampa :) tak by lekko nie było
Znam to doskonale... Wyjazd, wyjście, wszyscy rączki wzdłuż tłowia a ja z "plecaczkiem"... Czas powiedzieć temu dość. Jeszcze w kwietniu obiecany ślub do zrobienia i może do tego czasu pokażą się 23 i 54.


...Na poważnie - radzę pomacać i przekonać się przed zakupem. Taka filozofia aparatu nie każdemu się podoba. Tracisz sporą uniwersalność. Mi to nie przeszkadza bo wiem czego potrzebuję, ale mam też 2 średnie formaty gdyby mi czegoś w małej matrycy zabrakło.
Pomacać, co oczywiste, sobie pomacam, ale nie sądzę, żeby dla mnie było to jakieś ograniczenie. Pamiętam czasy Druha, Smieny i Zenita, więc wiem o czym rozmawiamy.
Chciałbym, zeby pojawił się taki FM3a z matrycą. Prostota bez wodotrysków i ustawień z których nigdy nie korzystam. Mały, lekki + dwa- trzy szkła.

MariuszJ
01-02-2013, 17:14
Niestety, umiejętność samoograniczania się w zakupofilstwie jest zwykle bardzo słabo skorelowana z marką czy też rodzajem gadżetu, który aktualnie jest na tapecie... ;)

124miko
01-02-2013, 18:28
Niestety, umiejętność samoograniczania się w zakupofilstwie jest zwykle bardzo słabo skorelowana z marką czy też rodzajem gadżetu, który aktualnie jest na tapecie... ;)

No właśnie. Przyznam się, że trochę dostałem smaka na to Fuji. Jak tam AF po aktualizacji softu?
No tak, ale potem się zacznie: szkiełka, bateryjki, może drugie body itp. itd... :)

artek1012
01-02-2013, 18:29
Ja też nie chwaląc się za jednym zamachem sprzedałem : D700, 24-70/2,8 , 105 DC , 70-200/2,8 , SB700 , grip i kupę innych dodatków , które z ledwością mieściły się w okazałym plecaku. Kiedy brałem na wyjazd to całe żelastwo z dodatkowym statywem , no cóż oprócz ciągłego zrzędzenia małżonki ręce miałem poniżej kolan. Nie wspominając o fakcie , że jak jechałem gdziekolwiek za granicę ledwo co mieściłem się w granicach dopuszczalnej wagi bagażu podręcznego. Teraz .....X-e1 z zoomem 18-55 i zapasową bateryjką , bo nawet baterią nie można tego nazwać. Do wczoraj byłem sceptyczny z uwagi na af , dzisiaj po aktualizacji jestem w siódmym niebie , pozdrawiam wszystkich.

Marek
01-02-2013, 18:38
...No tak, ale potem się zacznie: szkiełka, bateryjki, może drugie body itp. itd... :)

Zacznie się, zacznie... :) Albo trzeba mieć silną wolę, aby poprzestać na niezbędnych zakupach. Obecność na tym forum absolutnie temu nie służy :)

MariuszJ
01-02-2013, 18:39
Ja też nie chwaląc się za jednym zamachem sprzedałem...

Mogłeś to zrobić znacznie wcześniej, tłumaczenie że stało się to możliwe dopiero teraz, kiedy na pojawił się akurat aparat z tematu z zoomem 18-55, jest zwykłym zaklinaniem rzeczywistości.

Tak samo i teraz większość z "minimalistów" już myśli o tym, w co to doposażyć swój nowy obiekt kultu :)

artek1012
01-02-2013, 18:42
Na pewno nie . Ja tylko przez małą chwilkę pomyślałem o nowym 54 . Ale to była tylko chwilka słabości :)

Marek
01-02-2013, 18:45
Kupisz, kupisz 54... będą piękne portrety :D

artek1012
01-02-2013, 18:47
Z tego co pamiętam światełko będzie 1,4 ? .....poezja , po prostu poezja :D

Witek.K
01-02-2013, 18:47
Male sprostowanie: Fuji zapowiedzialo XF 56/1.4 nie 54 ;)

artek1012
01-02-2013, 18:48
Byliśmy blisko :) Ale i tak pięknie się zapowiada , musisz przyznać .

Marek
01-02-2013, 18:51
No i dorzucisz jeszcze 23/1,4 :D Ładny zestaw.

Witek.K
01-02-2013, 18:53
http://www.mirrorlessrumors.com/wp-content/uploads/2012/06/fujifilm-x-mount-roadmap-l.jpg

artek1012
01-02-2013, 18:55
I znowu zacznie się zbieranie skorup od czego uciekłem w popłochu . :???:

Marek
01-02-2013, 18:57
http://www.mirrorlessrumors.com/wp-content/uploads/2012/06/fujifilm-x-mount-roadmap-l.jpg
Mea culpa. Pomyliłem cyferki.
Zapowiada się miodnie. Może do kwietnia szkła pojawią się w sprzedaży.


I znowu zacznie się zbieranie skorup od czego uciekłem w popłochu . :???:
Od tego nie ma ucieczki :D

MariuszJ
01-02-2013, 18:59
I znowu zacznie się zbieranie skorup od czego uciekłem w popłochu . :???:

Pamiętaj też, że nawet najjaśniejszym obiektywem focenie źle oświetlonego celu da Ci zdjęcie źle oświetlonego celu. Lampa konieczna, tylko jakaś porządna.

No i druga na kontrę, ale to już przecież wiesz.

artek1012
01-02-2013, 19:01
Od tego nie ma ucieczki :D[/QUOTE]

Bardzo martwi mnie to co piszesz ale chyba , w zasadzie nie chyba ale na pewno masz rację :???:

Witek.K
01-02-2013, 19:07
O tak ;) http://www.flickr.com/photos/roccosart/8145884241/in/photostream http://www.flickr.com/photos/roccosart/8146035676/in/photostream/ (dodam, ze nie sa to moje zdjecia a kolegi z forum niemieckiego)

Marek
01-02-2013, 19:38
Jeszcze troszkę zamieszam w temacie ;)
X-E1 czy X-pro1?

tilt
01-02-2013, 20:05
X-e1 :)

artur678
01-02-2013, 20:12
Ja też przymierzam się do x-e1. zoom a potem zakup w promocyjnej cenie 35/1.4

tilt
01-02-2013, 20:24
Ja czekam na odpowiednik 35mm, chyba, ze kupie X100s, ale wczesniej musze wysprzedac Nikona :)

Marek
01-02-2013, 20:46
23/1,4 + 56/1,4 cudny duet. Jak zabraknie szerokości to + 14/2,8 :)

kaku
01-02-2013, 21:10
23/1,4 + 56/1,4 cudny duet. Jak zabraknie szerokości to + 14/2,8 :)

Ja mam podobny plan dołożył bym jeszcze samyanga 8 2,8. Na 2,8 jest ostrzejszy niż S8 3,5 na 5,6. Nie lubię zoomów, ale jak mnie najdzie na niego to 3 tyś będzie mi szkoda. A w studiu portrety da się tym zrobić. Nawet na 55 f4 nie jest źle. Do tego 35 f3,5 23 f3,2 18 f2,8.
Ale potrzebuje zapasowego body.
A na 23 i 56 sobie poczekamy. Bo muszą sprzedać X100s i 60 2,4.
http://www.fujirumors.com/interview-with-kayce-baker-marketing-director-at-fujifilm-north-america/

artek1012
01-02-2013, 21:12
Jeszcze troszkę zamieszam w temacie ;)
X-E1 czy X-pro1?

Jak dla mnie zdecydowanie e-x1 , zaoszczędź na body , zainwestuj w szkło. Na początku myślałem , że za mały . Teraz jest miodzio , w sam raz .

kaku
01-02-2013, 21:15
Też jestem za x-e1.

Gundrum
01-02-2013, 21:20
Dla mnie zdecydowanie x-pro1.

Marek
01-02-2013, 21:25
Dla mnie zdecydowanie x-pro1.

Po przeczytaniu tego co napisałeś kilka postów wyżej to też myślę o pro1. Tylko chciałbym z 23/1,4.

kaku
01-02-2013, 21:28
Mam trzy opcje:
1. x-e1 S8 2,8,14,18-55 S85,, X100s
2. x-e1 S8 2,8, 35, D700 35 f1,8, S85, Sigma 20 1,8
3. x-e1 S8, 18-55, 35, D90 T11-66, S85

I kurka nie wiem co wybrać. Na sprawne D600 ani na x-e2 nie chce mi się czekać.
Wszystkie nowe obiektywy fuji maja mieć cichy silnik.

kaku
01-02-2013, 21:41
Po przeczytaniu tego co napisałeś kilka postów wyżej to też myślę o pro1. Tylko chciałbym z 23/1,4.

23 będzie dość duże i ciężkie, więc do x-pro1 jak najbardziej. Premiera tego szkła koniec 2013/ początek 2014, a dostępne pewnie za rok. I pewnie w raz z premierą zapowiedzą x-pro2. Ale jak planujesz dłuższe ogniskowe i manualne szkła to x-e1 będzie lepsze ze względu na lepszy EVF.

Jasand
01-02-2013, 21:49
Ja na razie mam X-E1 z 18-55 i nie zamierzam się ładować w stałki. Jak chciałbym aparat z takim obiektywem to kupiłbym X100S. Poczekam na 55-200. Ten ostatni ma mieć światło 3.5-4.8.
Niech mi ktoś wskaże kity w jakimkolwiek systemie z takim światłem. Dwaj najwięksi czyli C i N maja w swoich obiektywach dla 18-55 światło 3.5-5.6 a dla 55-200 4.5-5.6

Marek
01-02-2013, 21:53
Wystarczą mi tylko dwa szkła: 23+56/1,4. Jeżeli braknie drastycznie szerokości to może dołączy 14/2,8. I to będzie koniec. I tak wszystko będzie bardziej poręczne, lżejsze, mniej rzucające się w oczy niż obecny zestaw FF ;)
Szkoda tylko, że trzeba będzie tak długo czekać.

Jeżeli byłby teraz na rynku Pro1+23+56 to kupuję natychmiast.

Witek.K
01-02-2013, 22:15
Jak 23/1.4 i 56/1.4, to juz pewnie z Pro2 a nie pro1. Niestety, to nowy system i takie sa jego niedogodnosci - albo czekac, albo brac to co jest i robic zdjecia ;) Zdecydowalem sie na X-E1 + 18-55, poniewaz duzo chodze z zona i z psem po gorach i czym mniej do dzwigania tym lepiej (nie potrafilem jednak zrezygnowac z dobrej jakosci zdjec, dlatego nie kompakt tylko bezlusterkowiec). Tak polubilem Fuji, ze wiem juz, ze nastepna puszka bedzie puszka pro, ale w drugim wcieleniu, czyli pro2. Na razie "tyly" zabezpiecza D700 i pare moich ulubionych szkielek, glownie z powodu slubu, ktory musze obfotografowac, bo to slub mojego syna :) Potem moge sprzedac D700 z cala reszta i dokupic troche szkla do Fuji. Wybor miedzy pro a E, wcale nie jest latwy, ale mysle, ze jest to bardzo osobista sprawa i kazdy musi dopasowac puszke do swoich potrzeb, dzieki Fuji, ze mamy wybor!

Marek
01-02-2013, 22:25
To pro 2 to mogłoby być FF :) 35/1,8 + 85/1,8 załatwiałoby w zasadzie wszystko.

Mam obawy czy pozbyć się D700. Nie bardzo wiem, czego się spodziewać po obrazku z Fuji. Nie stać mnie aby trzymać dwa systemy. Oba z drogimi szkłami.

Będziesz fotografował ślub swojego syna?! Nie wierzę, że mówisz serio.

waldek
01-02-2013, 22:27
Mam pewien dylemat. Może mi doradzicie.
Chciałbym mieć mały sensowny aparat z matrycą APS-C.
Ogniskowa 35 mm ( w przeliczeniu kątów na pełną klatkę ) jest dla mnie wystarczająca.
Nie lubię zmieniać obiektywów.
Chciałbym mieć w miarę szybki aparacik do streeta i architektury.
Jednak priorytetem jest jakość otrzymanego obrazka ( raw + jpg ).
Wydawało się że już taki znalazłem - X100.
Ale on nie jest szybki a ostrość obrazka poza centrum nie do końca mi się podoba.

Alternatywą jest X-E1 z kitem.

Wiem jakie są różnice pomiędzy tymi aparatami.

Interesuje mnie wyłącznie : jakość obrazka z X100 i X-E1 ( na ogniskowej 35 - ekwiwalent ).
Który jest lepszy ??
Do czasu jak sam tego nie sprawdzę pytam się tych którzy używali obu aparatów.

Witek.K
01-02-2013, 22:34
To pro 2 to mogłoby być FF :) 35/1,8 + 85/1,8 załatwiałoby w zasadzie wszystko.

Mam obawy czy pozbyć się D700. Nie bardzo wiem, czego się spodziewać po obrazku z Fuji. Nie stać mnie aby trzymać dwa systemy. Oba z drogimi szkłami.

Będziesz fotografował ślub swojego syna?! Nie wierzę, że mówisz serio.

To tyko czesciowo serio ;) Raczej plener itp. Sam slub zostawie kolegom :)

PS. Fuji FF, pomimo wiekiego szacunku do pelnej klatki nie budzi moich emocji, poniewaz stalby sie rownie wielki i ciezki jak inne FF. Jedynym wyjatkiem jest Leica M9, ale jej zaawansowanie techniczne jest minimalne , zeby nie powiedziec spartanskie - oczywiscie szacun dla Leicy, nie chcialbym obrazic... :)

Marek
01-02-2013, 22:46
Właśnie takie proste i spartańskie FF zadowoliłoby mnie całkowicie. Jeżeli do M9 dołożyć af to byłby piękny korpus. Oczywiście bez czerwonej kropki i z sensowną ceną.

Gundrum
01-02-2013, 23:36
Waldek, xe1 z zoomem zadowoli cię w pełni. Jakość aż z niego kapie.

Witek.K
01-02-2013, 23:38
Juz widze, wielkie jeczenie na forach, ze af za wolny, niepewny, ze brak autoiso, az boje sie to napisac, ale znalezli by sie i tacy, ktorzy by szukali w menu wykrywawania twarzy, usmiechu itp. Moja wypowiedz dotyczy ostatniego postu marek2004
:)

kaku
02-02-2013, 00:05
To pro 2 to mogłoby być FF :) 35/1,8 + 85/1,8 załatwiałoby w zasadzie wszystko.

Mam obawy czy pozbyć się D700. Nie bardzo wiem, czego się spodziewać po obrazku z Fuji. Nie stać mnie aby trzymać dwa systemy. Oba z drogimi szkłami.


Prędzej X200 będzie pełnoklatkowy, Bagnet XF nie kryje pełnej klatki. Nie będą się bawić w kolejny bagnet i kolejny zestaw obiektywów nawet 14 2:8 nie jest jeszcze dostępne. Ale nawet w X200 wątpię, gdyby jeszcze sprzedawali tą matryce np. Nikonowi to mogło by się opłacać, ale dla jednego dwóch modeli które nie są i raczej nie będą masowe, wdrożenie do produkcji matryc FF jest zbyt kosztowne i się może nie zwrócić, albo ceny będą wyższe od Sony RX-1.

O obrazek raczej nie powinieneś się martwić, jeszcze nie słyszałem aby ktoś na niego narzekał.

WojtehP
02-02-2013, 11:25
nikt nie mówi o fuji 18/f2 ... jest świetny szybki kompaktowy ... razem z x-pro1 to super

super zestaw reporterski ...

aa i 60 naprawde dobry obiektyw

Witek.K
02-02-2013, 11:33
Po krotkim czasie uzytkowania X-E1 doszukalem sie rowniez malych niedociagniec, ktore dotycza rowniez puszki pro:

1. Zmiana punktu AF jest niezwykle upierdliwa - koniecznosc uzycia dwoch przyciskow, jednego lewa, drugiego prawa reka. Od poczatku zadaje sobie pytanie, co autor mial na mysli wywalajac na zewnatrz przycisk "makro", zamiast uzyc go razem z trzema pozostalymi do bezposredniej zmiany punktu AF. Jest to o tyle wazne, ze podczas uzywania lupy (ostrzenie manualne), powiekszany jest obszar punktu AF.
2. Kompletnie "cwiercinteligentne" AUTO ISO - naprawde inteligentne juz od wiekow w np. Nikonach oraz nawet w X100.
3. Moze nie doczytalem w instrukcji, jesli tak, to niech mnie ktos oswieci, dlaczego wbudowana lampke flesza nie mozna ustawic na sufit, tzn mozna ale trzeba ja caly czas podtrzymywac palcem. Ten punkt dotyczy oczywiscie jedynie X-E1. ;)
4. Dlaczego mozna w menu przypisac ogniskowa jedynie 2 obiektywom manualnym?

To narazie tyle :)

WojtehP
02-02-2013, 12:54
1. makro - bardzo fajna i super przemyślana funkcja - wystarczy - inaczej to wyglada jak sie uzywa
2. auto iso jest i mi nie przeszkadza - wystarcza by ja uzywac
3.
4. sprawdze - ale tam chyba chodzi o ramki

mjr
02-02-2013, 13:48
Po krotkim czasie uzytkowania X-E1 doszukalem sie rowniez malych niedociagniec, ktore dotycza rowniez puszki pro:

1. Zmiana punktu AF jest niezwykle upierdliwa - koniecznosc uzycia dwoch przyciskow, jednego lewa, drugiego prawa reka. Od poczatku zadaje sobie pytanie, co autor mial na mysli wywalajac na zewnatrz przycisk "makro", zamiast uzyc go razem z trzema pozostalymi do bezposredniej zmiany punktu AF. Jest to o tyle wazne, ze podczas uzywania lupy (ostrzenie manualne), powiekszany jest obszar punktu AF.
W pełni się z tobą zgadzam, mnie to cholernie irytuje szczególnie po przesiadce z D700!!!!
Jak by nie można było togo tak ustawić, że jak już jest ustawione pole, przyciskami sterującymi, bez dodatkowego przyciskania wybiera się od razu pole AF !!
Szlak mnie z tym trafia i choć mam krótko x-e1 to nie moge się z tym pogodzić!!


2. Kompletnie "cwiercinteligentne" AUTO ISO - naprawde inteligentne juz od wiekow w np. Nikonach oraz nawet w X100.
Nie wiem co masz na myśli, poza tym, że mogliby w menu dać możliwość ustawienia czasu.
Ale to sam załatwiam bardzo łatwą tarczą u góry.





3. Moze nie doczytalem w instrukcji, jesli tak, to niech mnie ktos oswieci, dlaczego wbudowana lampke flesza nie mozna ustawic na sufit, tzn mozna ale trzeba ja caly czas podtrzymywac palcem. Ten punkt dotyczy oczywiscie jedynie X-E1. ;)
Ty nie wpadłem na to !!!




4. Dlaczego mozna w menu przypisac ogniskowa jedynie 2 obiektywom manualnym?

To narazie tyle :)
To mnie póki co nie dotyczy...

:)


To jeszcze coś.
Dziś fotografowałem X10 i X-E1.
Wydaje mi się, że X10 szybciej łapie ostrość jak X-E1, a na pewno ciszej
:)
Wg X10'tka jest super z włączoną opcją bez dźwięku !!

Witek.K
02-02-2013, 14:37
Nie wiem co masz na myśli, poza tym, że mogliby w menu dać możliwość ustawienia czasu.
Ale to sam załatwiam bardzo łatwą tarczą u góry.



Chodzi o prosta rzecz, mianowicie o mozliwosc ustawienia maksymalnego czasu naswietlania dla danego ISO. Bez tego funkcja auto ISO na programie A, jest bezuzyteczna.

Co do przycisku makro, pewnie, ze fajny, ale jak czesto uzywa sie makro w tego typu aparacie (sadze, ze ten aparat nie jest skierowany do milosnikow makro, ale moze sie myle), spokojnie moglby ten przycisc spoczywac sobie w menu.

epicure
02-02-2013, 15:25
Żaden aparat z tego typu wbudowaną lampką nie ma blokady jej odchylenia w pozycji "na sufit". Jedynie Panas L1 miał to dawno temu. Może chodziło o rozmiary, a może o to, żeby nie rozpieszczać użytkowników za bardzo. Te zespoły projektowe mają ograniczoną ilość czasu i ludzi. Żeby się wyrobić, to zawsze szukają najprostszych rozwiązań (i najtańszych w produkcji). A jak skończą, to biorą się za zaprojektowanie 50 kolejnych kompaktów na następny "sezon". Nie sądzę, aby ktoś tam w ogóle przez chwilę pomyślał o takich duperelach, jak blokowanie mechanizmu lampki.

mjr
02-02-2013, 15:48
ale jak czesto uzywa sie makro w tego typu aparacie (sadze, ze ten aparat nie jest skierowany do milosnikow makro, ale moze sie myle),

A ja właśnie się głowię, czy nie kupić obiektywu makro 60/2.4!
I używać, go jako portretówki oraz makro.

Czy to kiepski pomysł i obiektyw jest do kitu ?

kaku
02-02-2013, 15:56
A ja właśnie się głowię, czy nie kupić obiektywu makro 60/2.4!
I używać, go jako portretówki oraz makro.

Czy to kiepski pomysł i obiektyw jest do kitu ?

Ja też się zastanawiałem, ale miałem pomysł, żeby kupić sobie przejściówkę do nikona i używać mojego 60 F2,8 D. Co prawda ciemniejszy, ale na pewno ostrzejszy i Bokeh ma wspaniały. A do makro brak AF nie przeszkadza, do portretów w sumie też nie potrzebny.

Porównywał ktoś winietę i jakość z dala od centrum X100 z D700 + 35 1,8?

Witek.K
02-02-2013, 16:34
A ja właśnie się głowię, czy nie kupić obiektywu makro 60/2.4!
I używać, go jako portretówki oraz makro.

Czy to kiepski pomysł i obiektyw jest do kitu ?

Obiektyw 60/2.4 nie jest zly, ale tak na prawde, to ani makro (z tego co wiem brak 1:1) ani portretowka. Zrobilem nim kilka zdjec w sklepie i jakos z kapci mnie nie wyrwal. W przeciwienstwie do Nikkora 60/2.8, ktory kiedys mialem i bardzo chwale. Mysle jednak, ze wagowo do X-E1 nie za bardzo pasuje, moze znacznie zaburzyc srodek ciezkosci ;)

mjr
02-02-2013, 18:02
Czy bardziej polecasz 35/1.4, tak?
To mogło by być .... !
np już kiedyś pisałem, że po kupieniu x10 brakuje mi głębi, to teraz bym to nadrobił
:)

hostman22
02-02-2013, 23:09
23 będzie dość duże i ciężkie, więc do x-pro1 jak najbardziej. Premiera tego szkła koniec 2013/ początek 2014, a dostępne pewnie za rok. I pewnie w raz z premierą zapowiedzą x-pro2. Ale jak planujesz dłuższe ogniskowe i manualne szkła to x-e1 będzie lepsze ze względu na lepszy EVF.

liczyłem że już na tych targach coś będzie więcej o tym szkle, a tu nic :( skąd te info że 2014 rok ?

LudwikXVI
02-02-2013, 23:36
Czyżby zmierzch luSZCZanek ? Kurde muszę szybko opylić mojego D800 :(

Gundrum
03-02-2013, 00:30
nikt nie mówi o fuji 18/f2 ...

będę mówił jak dostanę. Na razie uwaga odnośnie 35mm:
to najlepszy standard jaki kiedykolwiek miałem. Ostry, kontrastowy, rysuje bardzo ładnie, rewelacja.
Trochę głośny, coś jak śrubokręty nikona, poza tym szkło idealne.
I mówię to nawet pomimo faktu że nie lubię 50mm.


Czyżby zmierzch luSZCZanek ? Kurde muszę szybko opylić mojego D800 :(

Bez przesady, d800 to profesjonalny aparat reporterski, którego zakup nie ma dla amatora żadnego sensu. Fuji odwrotnie. Jedni potrzebują TIRa, innym wystarczy porshe ;)

kaku
03-02-2013, 01:32
liczyłem że już na tych targach coś będzie więcej o tym szkle, a tu nic :( skąd te info że 2014 rok ?

http://www.fujirumors.com/interview-with-kayce-baker-marketing-director-at-fujifilm-north-america/
Linkowałem parę stron wcześniej. A o 56 ani słowa.


Nawet z cięższym od Nikkora 60 można:
http://www.mikekobal.com/blog/?p=5951

verus
03-02-2013, 03:02
Czyżby zmierzch luSZCZanek ? Kurde muszę szybko opylić mojego D800 :(

Nie Ty pierwszy na to wpadłeś :-)

Witek.K
03-02-2013, 09:35
Nawet z cięższym od Nikkora 60 można:
http://www.mikekobal.com/blog/?p=5951


Nie napisalem przeciez, ze nie mozna, napisalem jedynie ze:

Mysle jednak, ze wagowo do X-E1 nie za bardzo pasuje, moze znacznie zaburzyc srodek ciezkosci ;)

i nadal tak twierdze, poniewaz podpinalem juz kilka Nikkorow i cos na ten temat wiem z autopsji.

Oczywiscie mozna sie bawic w ekstremalne rozwiazania, np takie http://www.google.com/imgres?start=163&hl=de&newwindow=1&tbo=d&tbm=isch&tbnid=PR7rbfeEr0CPtM:&imgrefurl=http://www.fujirumors.com/&docid=4XClj7ED56gTVM&imgurl=http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/FujiRumorsPics/SniperX-E1_zpsb865c940.jpg&w=626&h=417&ei=uBAOUfuEOY7DtAbvnYHYCQ&zoom=1&iact=hc&vpx=187&vpy=574&dur=2911&hovh=183&hovw=275&tx=124&ty=202&sig=107908027588900446805&page=4&tbnh=140&tbnw=203&ndsp=59&ved=1t:429,r:3,s:200,i:13&biw=1920&bih=932

ale do takiego zestawu zalecane jest uzycie statywu.

artek1012
03-02-2013, 12:50
Może i 35 mm Fuji jest świetne optycznie , ostre daje piękny obrazek ale tak naprawdę nie wiem do czego użyć takiej ogniskowej. Moim zdaniem dużo lepiej zakupić 18-55 i poczekać na 56/1,4 do portreciku .

Witek.K
03-02-2013, 12:59
35mm na cropie, mozna uzyc do wszystkiego. Kiedys latalem z analogami i +-50mm to bylo wszystko co bylo w moim zasiegu. Cale wakacje, imprezy tym robilem i bylo dobrze. Dla mnie jest to taka ogniskowa, ktora weryfikuje umiejetnosci fotografa, poniewaz jest neutralna i nie pomaga zmiana perspektywy.

epicure
03-02-2013, 13:07
Do czego można wykorzystać taką ogniskową? Prawie do wszystkiego :) Mam zarówno zooma 18-55, jak i stałkę 35. Mimo, że lubię zoomy, to jednak tej stałki używam dużo częściej. Zoom się przydaje do widoczków czy architektury, ale gdy pojawi się zapowiadany 10-24, no to sorry - 18-55 skończy na Allegro :) Jeśli chodzi o portery, to chyba wolę zrobić szersze ujęcie 35-tką, niż zoomem na długim końcu przy f/4. Chociaż czekam na 56 f/1,4.

artek1012
03-02-2013, 13:08
Kilka lat temu z D90 miałem 35 mm i był to jedyny obiektyw, który leżał na półce. Zakupiłem go czytając recenzje jaki to wspaniały obiektyw , może i wyśmienity ale ogniskowa nie dla mnie . Używając zooma zdecydowanie szerzej albo 55 , ogniskowe 30-35 omijam z daleka.

Jasand
03-02-2013, 14:03
Kilka lat temu z D90 miałem 35 mm i był to jedyny obiektyw, który leżał na półce. Zakupiłem go czytając recenzje jaki to wspaniały obiektyw , może i wyśmienity ale ogniskowa nie dla mnie . Używając zooma zdecydowanie szerzej albo 55 , ogniskowe 30-35 omijam z daleka.

Potwierdzam. U mnie było tak samo - 35 mm leżał , a przypięty do D90 był 18-105. Może to przyzwyczajenie i wygodnictwo ale tak jest w mim przypadku. Dlatego sceptycznie odnoszę się do stałek - do GF2 miałem 14 mm - w użytkowaniu był 14-45, do OM-D miałem 20 mm Panasa ale poszedł z powrotem do ludzi a przypinam 12-50 i 40-150. Będę czekał na 55-200, a na razie starczy mi 18-55.

Witek.K
03-02-2013, 14:07
Dlatego wlasnie, na rynku sa i stalki (o roznych ogniskowych) i zumy dla kazdego cos dobrego ;)

MariuszJ
03-02-2013, 14:41
System obiektywów Fuji X jest bardzo sensownie zaplanowany dla kogoś, kto chce dostać ze swojego zestawu coś więcej niż pierwszy z brzegu posiadacz lustrzanki za tysiaka z najtańszym zoomem. To ten zoom wprowadza tu dysonans, a nie bardzo sensownie dobrane ogniskowe stałek, o bardzo dobrym w porównaniu do konkurencji świetle. Pozostając przy nim, musiałbym sobie chyba wierszem układać motywacje wywalenia kupy kasy na fujirupiecie :)

Witek.K
03-02-2013, 14:56
System obiektywów Fuji X jest bardzo sensownie zaplanowany dla kogoś, kto chce dostać ze swojego zestawu coś więcej niż pierwszy z brzegu posiadacz lustrzanki za tysiaka z najtańszym zoomem. To ten zoom wprowadza tu dysonans, a nie bardzo sensownie dobrane ogniskowe stałek, o bardzo dobrym w porównaniu do konkurencji świetle. Pozostając przy nim, musiałbym sobie chyba wierszem układać motywacje wywalenia kupy kasy na fujirupiecie :)

Ogolnie sie z Toba zgadzam, moim zamiarem jest kupowanie stalek Fuji, poniewaz uwielbiam stalki i te Fujikowskie bardzo mi odpowiadaja. Nie traktowalbym jednak 18-55 jak pierwszego lepszego kita, to jest obiektyw w tej klasie sprzetu wyjatkowy. Po pierwsze jego wykonanie znacznie odbiega od ogolnie przyjetych kononow kitowych, po drugie swiatlo, ktorym dysponuje nie jest dla zwyklych kitow typowe a po trzecie i to jest chyba decydujace, obrazek, ktory produkuje ma raczej charakter stalkowy a nie zumowy. To nie jest tylko moja teoria, z takim zdaniem mozna sie spotkac dosyc czesto u uzytkownikow tego obiektywu.

PS. 18-55 kupilem razem z X-E1 poniewaz doskonale pasowal do mojej wizji aparatu na piesze wycieczki oraz z tego powodu, ze chce spokojnie poczekac na dalszy rozwoj tego systemu. :)

MariuszJ
03-02-2013, 15:14
Ogolnie sie z Toba zgadzam, moim zamiarem jest kupowanie stalek Fuji, poniewaz uwielbiam stalki i te Fujikowskie bardzo mi odpowiadaja. Nie traktowalbym jednak 18-55 jak pierwszego lepszego kita, to jest obiektyw w tej klasie sprzetu wyjatkowy. Po pierwsze jego wykonanie znacznie odbiega od ogolnie przyjetych kononow kitowych, po drugie swiatlo, ktorym dysponuje nie jest dla zwyklych kitow typowe a po trzecie i to jest chyba decydujace, obrazek, ktory produkuje ma raczej charakter stalkowy a nie zumowy. To nie jest tylko moja teoria, z takim zdaniem mozna sie spotkac dosyc czesto u uzytkownikow tego obiektywu.

Ocena wizualna jakości wykonania ma sens głównie przy zastosowaniu jako bibelot w gablocie, co do jej przełożenia na realną wytrzymałość i niezawodność w warunkach bojowych radziłbym się wstrzymać do zebrania danych od większej liczby użytkowników - czyli za jakiś (spory) czas.

Co do światła - 2.8 i to w całym zakresie pracy zooma standardowego, daje Ci owszem wymierną różnicę w zdjęciach - ale na pełnej klatce. A i tak pełnoklatkowcy będą Ci stękać o braku "plastyki". A tu masz zwykły krop, taki sam jak we wspomnianej entrylevelowej lustrzance za tysiaka.

O obrazku się nie wypowiadam, nie mam duszy poety i nie wiem na czym miała by polegać jego wyższość nad dwa-trzy razy tańszymi takimi zoomami od kropowych lustrzanek.

Szkła takie jak nikonowy 18-105 dają kopa przez połączenie tego co masz z nudnego do bólu 18-55 z kawałkiem zakresu portretowego tele, które daje szansę na fajne wieloplanowe kadry, budowane nad zmieniającą się głębią ostrości. I to wszystko w jednym, niezmienialnym szkle.

Inny rodzaj wyraźnego zaznaczenia sprzętu jako współautora kadru możesz mieć z jasnego szkła (na cropie z bardzo jasnego - i tu Fuji spisało się świetnie zarówno z 35/1.4 ale i z 18/2), dużego "rozdziawu" (plany 14mm są równie podniecające), jasnego portretowego tele (tu jest gorzej, chociaż koncepcję kombo portret-makro w postaci 60/2.8 również akceptuję).

Witek.K
03-02-2013, 15:53
Ocena wizualna jakości wykonania ma sens głównie przy zastosowaniu jako bibelot w gablocie, co do jej przełożenia na realną wytrzymałość i niezawodność w warunkach bojowych radziłbym się wstrzymać do zebrania danych od większej liczby użytkowników - czyli za jakiś (spory) czas.

Jesli jakosc wykonania szkla oceniasz patrzac na niego jak stoi w gablocie, to OK. Ja oceniam biorac go do reki i robiac nim zdjecia. Potrafie odroznic baziewna jakosc wykonania Tamrona 17-50 od Fuji XF 18-55. Moim skromnym zdaniem jest lepiej wykonany oraz uzyto do jego produkcji lepszych materialow niz do Nikkora 24-70, ktory jest obiektywem znacznie drozszym. Powyzszych danych nie musze zbierac od innych uzytkownikow, poniewaz sam mam rece, oczy i pewne doswiadczenie w obejsciu ze sprzetem foto.


Co do światła - 2.8 i to w całym zakresie pracy zooma standardowego, daje Ci owszem wymierną różnicę w zdjęciach - ale na pełnej klatce. A i tak pełnoklatkowcy będą Ci stękać o braku "plastyki". A tu masz zwykły krop, taki sam jak we wspomnianej entrylevelowej lustrzance za tysiaka.


Mam pelna klatke Nikona i nie przeszkadza mi to widziec roznicy miedzy obiektywem dobrym na cropie a baziewnym, nawet na pelnej klatce.





O obrazku się nie wypowiadam, nie mam duszy poety i nie wiem na czym miała by polegać jego wyższość nad dwa-trzy razy tańszymi takimi zoomami od kropowych lustrzanek.

Nie rozumiem w takim razie wczesniejszych zdan wypowiedzianych przez Ciebie. Moze warto w takim razie pozostawic takowa ocene innym. Ja tak robie np. na temat samochodow, rowniez nie widze wiekszych roznic miedzy nimi, wiec ocene pozostawiam innym. ;)



Szkła takie jak nikonowy 18-105 dają kopa przez połączenie tego co masz z nudnego do bólu 18-55 z kawałkiem zakresu portretowego tele, które daje szansę na fajne wieloplanowe kadry, budowane nad zmieniającą się głębią ostrości. I to wszystko w jednym, niezmienialnym szkle.

W takim razie 18-250, powinien byc jeszcze lepszy... To czy zdjecia sa nudne, nie zalezy od uzytego obiektywu, ale od tego jak je fotograf skomponowal - moim skromnym zdaniem.



Inny rodzaj wyraźnego zaznaczenia sprzętu jako współautora kadru możesz mieć z jasnego szkła (na cropie z bardzo jasnego - i tu Fuji spisało się świetnie zarówno z 35/1.4 ale i z 18/2), dużego "rozdziawu" (plany 14mm są równie podniecające), jasnego portretowego tele (tu jest gorzej, chociaż koncepcję kombo portret-makro w postaci 60/2.8 również akceptuję).

14mm to juz rzeczywistosc, nie plany. 60, to 2.4 a nie 2.8 i jest taki sobie jako portretowka.

kaku
03-02-2013, 16:00
Ocena wizualna jakości wykonania ma sens głównie przy zastosowaniu jako bibelot w gablocie, co do jej przełożenia na realną wytrzymałość i niezawodność w warunkach bojowych radziłbym się wstrzymać do zebrania danych od większej liczby użytkowników - czyli za jakiś (spory) czas.

Co do światła - 2.8 i to w całym zakresie pracy zooma standardowego, daje Ci owszem wymierną różnicę w zdjęciach - ale na pełnej klatce. A i tak pełnoklatkowcy będą Ci stękać o braku "plastyki". A tu masz zwykły krop, taki sam jak we wspomnianej entrylevelowej lustrzance za tysiaka.

O obrazku się nie wypowiadam, nie mam duszy poety i nie wiem na czym miała by polegać jego wyższość nad dwa-trzy razy tańszymi takimi zoomami od kropowych lustrzanek.

Szkła takie jak nikonowy 18-105 dają kopa przez połączenie tego co masz z nudnego do bólu 18-55 z kawałkiem zakresu portretowego tele, które daje szansę na fajne wieloplanowe kadry, budowane nad zmieniającą się głębią ostrości. I to wszystko w jednym, niezmienialnym szkle.

Inny rodzaj wyraźnego zaznaczenia sprzętu jako współautora kadru możesz mieć z jasnego szkła (na cropie z bardzo jasnego - i tu Fuji spisało się świetnie zarówno z 35/1.4 ale i z 18/2), dużego "rozdziawu" (plany 14mm są równie podniecające), jasnego portretowego tele (tu jest gorzej, chociaż koncepcję kombo portret-makro w postaci 60/2.8 również akceptuję).

1. Przełożenie ma np. w luźnych pierścieniach ustawiania ostrości, i zmiany ogniskowej. Może niema przełożenia na wytrzymałość i niezawodność, ale na przyjemność i komfort użytkowania już tak, więc nie tylko aby ładnie wyglądało na półce. Tak jak metalowe korpusy vs trzeszczące plastiki. ,

2. Można by do n iego dać 16-50 f2, wielkości 24-70G

3. http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=213655&page=29, na moje dużo lepiej od innych kitów.

4. Tylko 18-105 ma sporą beczkę na 18 i mało ostry na poza centrum. Fuji ostre 18 2,8 nikkor 18 5,6. Na 105 portrety robiłem, ale też mydło na 105 i się nie zawsze mieścisz. 55 f4 dla mnie wygląda lepiej. 18-105 zraził mnie do zoomów i do 18 mm na kropie.

5. Wolę stalki. Al taniej kupić X-e1 18-55 + 35 1,4, niż X-e1 35 1,4 + 18 f2. A i tylko jeden EV na 18. I ponoć lepszy optycznie na 18.



Po 18-105 kupiłem 60 i 18-105 leżał na półce pół roku robiłem nim wszystko nawet landszafty. Potem 35 1,8 i wyciągałem tylko 60 i 35.

LudwikXVI
03-02-2013, 16:01
Ocena wizualna jakości wykonania ma sens głównie przy zastosowaniu jako bibelot w gablocie...

Delicious !

MariuszJ
03-02-2013, 16:07
Mam pelna klatke Nikona i nie przeszkadza mi to widziec roznicy miedzy obiektywem dobrym na cropie a baziewnym, nawet na pelnej klatce.
No widzisz, masz pewnie lepsze oczy. Dla mnie wszystkie krótkie zoomy standardowe na cropie są praktycznie nierozróżnialne jeżeli chodzi o obrazek, jeżeli jakieś różnice się pojawiają, to na długim końcu, powyżej działki przysłony różnicy. Oczywiście mówimy o porządnych obiektywach, a nie ostrych od f8. Nie mówimy również o pozaoptycznych aspektach tj. mechanika.


Nie rozumiem w takim razie wczesniejszych zdan wypowiedzianych przez Ciebie. Moze warto w takim razie pozostawic takowa ocene innym. Ja tak robie np. na temat samochodow, rowniez nie widze wiekszych roznic miedzy nimi, wiec ocene pozostawiam innym. ;)
Oczywiście, że pozostawiam, czekając z utęsknieniem na zdjęcia z tego zooma, o których powiem - tak, to na pewno nie jest z X10 :) Pewnie się kiedyś doczekam... ;) Na razie oglądając zdjęcia dobrego pstrykacza (nie szukając daleko P.R.P.), można uznać że znacznie ciekawszy all-aroundem jest OMG ze swoim spacerzoomem.


W takim razie 18-250, powinien byc jeszcze lepszy...
Oczywiście, że w pewnych warunkach jest lepszy. Uważam np. że w przypadku kompaktów, możliwość wykonania nieobrzydliwego zdjęcia z ekwiwalentu 200mm jest bardzo pożądana.


To czy zdjecia sa nudne, nie zalezy od uzytego obiektywu, ale od tego jak je fotograf skomponowal - moim skromnym zdaniem.
Truizm, z którego wynika tyle, że cały efekt można uzyskać o niebo taniej, bez tworzenia legend i złotych cielców z rzeczy naprawdę mało efektownych.


60, to 2.4 a nie 2.8 i jest taki sobie jako portretowka.
Daleki jestem o stwierdzenia, że czego Fuji nie dotknie, automatycznie zamienia się w złoto :)

Witek.K
03-02-2013, 16:18
Pod naporem takiej elokwencji pozostaje mi sie jedynie poddac, co niniejszym czynie. Nie chcialbym takze, kontynuowac dyskusji o przedmiocie, ktory posiada tylko jeden oponent a drugi musi posilkowac sie prawdami ogolnymi, byloby to niesprawiedliwe. :)

kaku
03-02-2013, 21:55
Trochę sampli z zooma:
http://www.fujix-forum.com/index.php?/topic/6173-18-55-f28-4-sample-images-posted/
http://www.prophotonut.com/2013/01/25/bridal-fashion-workshop-with-carla-monaco-pictures/

Parę z 14-tki:
http://www.sublimephoto.com/exhibit/2013/0125_xf14mm_first_tests/

Fujek chyba stworzony do długich ekspozycji.

Jak ktoś już chce mieć fujka, a czeka na 10-24, 23 i 56. To mu się najbardziej opłaca przeczekać z 18-55 i 35 i odsprzedać z minimalną stratą.

artek1012
03-02-2013, 22:14
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/692/dscf0129iv.jpg/)Coś na rozładowanie atmosfery , popitka i zakąska :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/692/dscf0129iv.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img28.imageshack.us/img28/7582/dscf0132rj.jpg)

Oba w beznadziejnym świetle , żarówka obok stołu, f4, iso 1250, 50 i 42 mm , jpg prosto z puszeczki .


Co za diabeł , były zdjęcia i nie ma :(

mjr
03-02-2013, 22:50
To wstaw jeszcze raz...
:)

Witek.K
03-02-2013, 22:57
Narobil apetytu i zwial... :( ;)

OK, to ja wrzuce 2 sztuki z kita.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/02/8441636439_bd1857731a_b-1.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8048/8441636439_bd1857731a_b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/02/8442725604_cd4b5dfaf2_b-1.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8377/8442725604_cd4b5dfaf2_b.jpg)

mjr
03-02-2013, 23:10
Witek.K, to są jpg z aparatu, czy przerabiałeś z RAWów?

Ja dziś testowałem funkcję ustawienia, trzech różnych wywyłań.
Standardowe, cz/b i sepia ....
Powiem wam, że rewelacja.
A ile mniej roboty ....
Coś czuję, że x-e1 wg mnie rozleniwi i zaprzestane robić w RAWach.
:)

Witek.K
03-02-2013, 23:12
Raf-y olalem juz jakis czas temu. Robie tylko w jpegach i obrabiam je w PS CS5. Jpegi z X-E1 maja takie rezerwy, ze przestaje sie ich obawiac ;)

marcus777
04-02-2013, 01:16
Odnośne symulacji. Może komuś się przydać

Wewnątrz


http://2.bp.blogspot.com/-7OWBtDvG-nw/UNHtmNoA8-I/AAAAAAAAAVY/mVTeGDhDW-A/s1600/Fuji+Film+Simulations+(interior).jpg


Na polu ;)


http://1.bp.blogspot.com/-4mOHNlhq0_A/UNIDb5JPDdI/AAAAAAAAAVw/idIQQOQFu_E/s1600/Fuji+Film+Simulations+(exterior).jpg


Portret w wewnątrz


http://1.bp.blogspot.com/-CmiLVkthoEg/UNIp6PJ59BI/AAAAAAAAAWI/dKLqH3aYZ5w/s1600/Fuji+Film+Simulations+(portrait).jpg

LudwikXVI
04-02-2013, 02:03
Fascynujący ten Fuji. Nic dziwnego, że kiedy zobaczyłem go po raz pierwszy w MM coś drgnęło w serduchu. Do tego te fotki ... Smaczny kąsek.

motoko
04-02-2013, 04:00
Raf-y olalem juz jakis czas temu. Robie tylko w jpegach i obrabiam je w PS CS5. Jpegi z X-E1 maja takie rezerwy, ze przestaje sie ich obawiac ;)

Balans bieli tez mozna zmienic tak latwo i skutecznie jak w RAWach?

Witek.K
04-02-2013, 07:43
Balans bieli tez mozna zmienic tak latwo i skutecznie jak w RAWach?

Balans bieli ustawiony na automat jak na razie daje rade, przynajmniej na tyle, ze wystarcza drobne korektury.

kaku
04-02-2013, 08:06
Fascynujący ten Fuji. Nic dziwnego, że kiedy zobaczyłem go po raz pierwszy w MM coś drgnęło w serduchu. Do tego te fotki ... Smaczny kąsek.

Smaczniejszy niż błoto i sadzonki ryżu. Może Kaziu wróci do ojczyzny z suwenirem.

tomisiek
04-02-2013, 09:20
no dobra. Narobiliście ochoty i myślę teraz co robić. Macałem X Pro. Piękny, ale za drogi jak na (niedopracowany niestety) aparat. Wcielenie X Pro 2 z usprawnionym AF będzie bez wątpienia miodny. Dlatego zacząłem myśleć teraz o X-E 1. Nawet rezerwację już mam na korpus z kitem (+ 35 w promocji). Niestety nie ma jeszcze "mojej" ogniskowej - 23 mm. Ale jak to zwykle w takich wypadkach pojawiają się wątpliwości.

Czy może ktoś mi szczerze napisać, jak:
- żyć z celownikiem w X-E1? czy da się z tym funkcjonować czy szlag mnie trafi po 2 dniach fascynacji nowym sprzętem?
- jak wygląda działanie AF (szczególnie pomieszczenia, światło żarowe, mało światła, wieczór / noc)?
- jak wygląda szybkość zapisu, odtwarzania foty po zapisie?
- czy wyświetlacz z 460.000 to nie za mało?

Na co dzień używam d3s. W większości z przypiętym 35/1,4. Dużo zdjęć robię w trudnych warunkach oświetleniowych (w domu i na zewnątrz). Sceny raczej niezbyt dynamiczne, chociaż myślę o Xe1 również pod kątem fotografii rodzinnej.

Czy jest sens wchodzić w tej chwili w XE1 czy na razie dać sobie spokój? Nie boje się jakości obrazka (po tym co zobaczyłem tu i w sieci). Martwi kłopot z raw w LR (ale mogę z tym żyć). Najwięcej zmartwień dają te pytania powyżej ;)



ps.
macałem w między czasie sony nex 6 i 7. Nie przemawiają do mnie. główne wielkością i jakością. XPro zrobił na mnie wrażenie powrotu do przeszłości ;) i jeżeli miałbym wchodzić w jakiś bezlusterkowiec to chyba tylko fuji.

Cichy
04-02-2013, 09:39
- żyć z celownikiem w X-E1? czy da się z tym funkcjonować czy szlag mnie trafi po 2 dniach fascynacji nowym sprzętem?
EVF moim zdaniem bardzo dobry

- jak wygląda działanie AF (szczególnie pomieszczenia, światło żarowe, mało światła, wieczór / noc)?
raczej słabo, ale da się żyć

- jak wygląda szybkość zapisu, odtwarzania foty po zapisie?
na szybkiej karcie >45MBs jest OK, na wolniejszych jest słabo

- czy wyświetlacz z 460.000 to nie za mało?
wbrew pozorom nie

tomisiek
04-02-2013, 09:45
;) dzięki za odpowiedź.

Gundrum
04-02-2013, 10:33
Macanie fuji w sklepie jest niemiarodajne, w aparatach jest stary soft.

kaku
04-02-2013, 10:37
Cichy wrzuć więcej fot z tego cywilnego.

Cichy
04-02-2013, 10:40
Cichy wrzuć więcej fot z tego cywilnego.

Nie mogę..

mjr
04-02-2013, 10:44
To bez twarzy .....

tomisiek
04-02-2013, 11:22
Macanie fuji w sklepie jest niemiarodajne, w aparatach jest stary soft.


Wiem, że mają stary soft. Ale nie mam innej możliwości sprawdzenia organoleptycznie niż tylko w sklepie.

Gundrum
04-02-2013, 12:08
Odpowiadając na pytania:



Czy może ktoś mi szczerze napisać, jak:
- żyć z celownikiem w X-E1? czy da się z tym funkcjonować czy szlag mnie trafi po 2 dniach fascynacji nowym sprzętem?
- jak wygląda działanie AF (szczególnie pomieszczenia, światło żarowe, mało światła, wieczór / noc)?
- jak wygląda szybkość zapisu, odtwarzania foty po zapisie?
- czy wyświetlacz z 460.000 to nie za mało?

Na co dzień używam d3s. W większości z przypiętym 35/1,4. Dużo zdjęć robię w trudnych warunkach oświetleniowych (w domu i na zewnątrz). Sceny raczej niezbyt dynamiczne, chociaż myślę o Xe1 również pod kątem fotografii rodzinnej.

Czy jest sens wchodzić w tej chwili w XE1 czy na razie dać sobie spokój? Nie boje się jakości obrazka (po tym co zobaczyłem tu i w sieci). Martwi kłopot z raw w LR (ale mogę z tym żyć). Najwięcej zmartwień dają te pytania powyżej ;)

1. Sobie kupiłem xpro1 właśnie ze względu na wizjer. Z evw trafiłby szlag, ale fotografowanie na zombie jest zaskakująco wygodne, więc z xe1 da się żyć. Aparat jest poza tym świetny.
2. Z zoomem bardzo dobrze (szybko i dokładnie), z 35mm wolniej, ale też bez problemów. Szybkości d3 nie osiągniesz, ale jakiegoś dramatu też nie ma. W weekend zrobiłem z 200 zdjęć na rodzinnej kotletowej imprezie (światło żarowe) i z AFem się nie męczyłem, robił co miał robić.
3. Szybkość zapisu jest kiepska, przy czym problemy są przy strzeleniu powyżej 4 rawów w serii. Można spokojnie strzelać dalej, ale na podgląd trzeba chwilę zaczekać. Jest opcja pokazywania natychmiastowego podglądu w wizjerze, ale mnie denerwuje, więc nie używam. Przy EVF widzisz dokładnie jak zdjęcie bedzie wyglądało ZANIM je zrobisz, więc nie trzeba sprawdzać po.
4. Nie brakuje rozdzielczości.

Moim zdaniem D3 to nie jest i nie ma być. To mały, lekki, świetnie wykonany aparat dający rodość fotografowania i super piękny obrazek (śmiało powiem że żaden Nikon nie daje niczego takiego prosto z puszki) za cenę wolniejszego AFa i kiepskiej baterii (trzyma może z 300 strzałów). Jeżeli ktoś potrzebuje osiągów, niech zostanie przy nikonie. Jezeli kogos interesują zdjęcia - warto pomyśleć o fuji.

PS. polecam Capture One Pro jako alternatywę do LR. Z tym softem moje D90 zyskało drugie życie (LR ma strasznie mdłe ustawienia domyślne). Fuji tez obsługuje bardzo dobrze.

mjr
04-02-2013, 14:07
To apropo's jaka jest możliwość matrycy...
Zdjęcie oryginalne zapisane w jpg i ustawiony balans bieli.
Sami możecie ocenić.
Przy zdjęciu poza wyprostowaniem, zmniejszeniem i wyostrzeniem nic nie robiłem !!!!


1.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img16/5271/dscf10142.jpg)

2.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img688/5130/dscf1014a.jpg)

Cichy
04-02-2013, 14:23
Co to jest nr 1 i nr 2 ? WB auto to które zdjęcie ? I gdzie tutaj widać możliwości matrycy... ?

mjr
04-02-2013, 14:36
Zdjęcie nr 1 jest w AWB, a dwójka po "kliknięciu" pipetą na biel.
Żeby nie było, że bawiłem się bardziej.... bo nie o to mi chodziło.

.... możliwość jak wykonuje x-e1 jpg, które łatwo "uratować".
To tak aparpo's kogoś, kto się pytał czy jpg daje możliwość zmiany balansu bieli i w jakim stopniu.

zdyboo
04-02-2013, 15:17
Nie no, bez żartów, takie zmiany to gwarantuje niemal dowolny aparat, łącznie z co lepszymi komórkami. Jeżeli to ma być przykład na możliwości matrycy, to wyjątkowo słaby ten przykład.

Gundrum
04-02-2013, 15:19
Nie mam pojęcia jak udało się na auto uzyskać taki pomarańcz aparatem innym niż nikon :)

Cichy
04-02-2013, 15:39
Ja też, u mnie AWB chodzi w sztucznym świetle rewelacyjnie.

mjr
04-02-2013, 15:46
Nie mam pojęcia jak udało się na auto uzyskać taki pomarańcz aparatem innym niż nikon :)

jest tam tyle źródeł, że jest to osiągalne

WojtehP
04-02-2013, 15:53
jakas masakra - mój x-pro1 jest chyba zepsuty bo robi to zupełnie lepiej

serafin1
04-02-2013, 16:11
coś nie tak z tym AWB. Taki skaszaniony AWB to mają nikony.

artek1012
04-02-2013, 17:29
Światło żarowe , ciemnica bez lampy abw , iso 1250 ,f4


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img692.imageshack.us/img692/1027/dscf0129iv.jpg)

LudwikXVI
04-02-2013, 20:55
Są jakieś programy lub filtry, żeby zepsuć fotkę z D800 tak aby wyglądała jak z Fudżi X-E 1 ? :) :) :)

verus
04-02-2013, 22:35
Jaki jest rozkład światła w 18-55 ? 27mm f/2.8 a potem ?

Gundrum
04-02-2013, 22:48
Niestety, trzeba kupić fuji.
Mój awb wygląda tak:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/02/Sulechow_20130201_224952-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-pGrEbAK8pvE/URAeHvbBQdI/AAAAAAAAByw/uX13TlCbNlE/s1600/Sulechow_2013-02-01_22-49-52.jpg)

Światło - żarówka energooszczędna z 4 metry od rośliny, ciemno jak w d.., iso 1600, f1.4, wszelkie odszumiania na 0.

A to z zooma w normalniejszych warunkach:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/02/20130203_0254-1.jpg
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-7Nw6cNbUay4/URAft2hLZqI/AAAAAAAABy4/6W0i5GmAQTQ/s1600/2013-02-03_0254.jpg)

Gundrum
05-02-2013, 09:29
Jaki jest rozkład światła w 18-55 ? 27mm f/2.8 a potem ?

18 (27)mm-2.8
23 (35)mm-3.2
35 (50?)mm-3.6
55 (80?)mm-4

kaku
05-02-2013, 11:25
Macałem wczoraj X100, x-e1 i x-pro1. Mam małe dłonie i krótkie palce a goły D600 bardziej uciekał mi do przodu od X-E1 z zoomem. X-pro1 jeszcze lepiej. Teraz na temat X100 to jakaś masakra, nie ma jak go chwycić żeby pewnie się trzymał jedną ręka, jak chce się przestawić cokolwiek, to ma się permanentne uczucie że chce wypaść. Chyba tylko do użytku w skórzanej kaburze na szyi. Ale za to wizjer optyczne bardzo bardzo, gdy przez niego spojrzałem WOW. Chyba lepszy od tego w x-pro1. pani podająca aparat, się spytała czy OVF to naprawdę taka fajna rzecz? A ja " Do tej pory nie zdawałem sobie sprawy."

WojtehP
05-02-2013, 13:08
dziwne - ja mam dosyć delikatne dłonie i x100 świetnie leżał mi w reku - x-pro jest duży ...

wizjery maja takie same z tego co mi się wydaje

za tydzień już będę w Indiach wiec będzie test x-pro1 :D

kaku
05-02-2013, 14:16
1. W porównaniu do x-e1, x-100 brak podparcia na palce ( i śliski materiał), brak podparcia na kciuk, z lewą ręką nie ma co zrobić bo ani na obiektywie ani na lewej stronie korpusu nie wygodnie, gorzej rozmieszczone i rozłożone przyciski. nie miałem czasu, żeby dłużej porównywać, ale takie moje subiektywne odczucia. Na x100s już nie czekam.

2. Może przez to,że do x-pro1 był podpięty 18-55, więcej informacji i korekcja paralaksy.

3. Gratuluje.

Witek.K
05-02-2013, 18:40
Troche na temat "kita" Fuji, tego, ktory rozni sie tylko cena od plastikowych wydmuszek innych producentow ;) - http://www.photozone.de/fuji_x/783-fuji1855f284

WojtehP
05-02-2013, 18:53
myśle ze warto poprosić by połaczyć wątek i nazwac go fuji X

-----

And here are two of the three new Zeiss lenses that will be on market in April-May. As you know we will have the 12mm f/2.8, 32mm f/1.8 and 50mm f/2.8 with a price of around 1.000 Euro.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/02/fuji_zeiss_zps6f8c6b32-1.jpg
źródło (http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/fuji_zeiss_zps6f8c6b32.jpg)

Witek.K
05-02-2013, 19:04
myśle ze warto poprosić by połaczyć wątek i nazwac go fuji X



Jestem, za. ;) Nim kupilem X-E1 przegladalem obydwa watki, az tak daleko od siebie te aparaty nie leza... ale fajny ten Z32/1.8 slinka cieknie, tylko czemu chca puscic mnie z torbami? :)
PS. 12/2.8 tez miodny... ech...

epicure
05-02-2013, 22:26
To ja też wrzucę parę fotek z zooma:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-ykjxVMl3wzo/URFpMtyBd-I/AAAAAAAAAoM/ERNmAV5I9_g/s800/DSCF8842_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-3zGLSeih-io/URFpMxam9NI/AAAAAAAAAoM/Ha0iyqO7i5E/s800/DSCF8870_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-YhvRbbVtv5s/URFpM3mhOpI/AAAAAAAAAoM/oVe3tSIZz-I/s800/DSCF8880_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-OCRO11_jIlU/URFpNu75UaI/AAAAAAAAAoM/KXaXz0dmlws/s800/DSCF8885_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh4.googleusercontent.com/-yFahMbsL8-M/URFpOO4mTFI/AAAAAAAAAoM/3Mu5P-jAhlE/s800/DSCF8897_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-T2kXvnJEUAE/URFpOZ0vBdI/AAAAAAAAAoM/w9m69GRLSQk/s800/DSCF8901_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-v1quCWfWv0M/URFpPXoLzOI/AAAAAAAAAoM/DpaqMxtEtzg/s800/DSCF8915_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-rPb4ctMSKLk/URFpPbQ2ybI/AAAAAAAAAoM/9qiqLSBYdvw/s800/DSCF8923_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-5F1I5xBpWeo/URFpPqEzlvI/AAAAAAAAAoM/EaiwbIJEGBE/s800/DSCF8942_x.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-gAL-8X-sVdg/URFpQFR80yI/AAAAAAAAAoM/9GJ79PuRMN0/s800/DSCF8960_x.jpg)

artek1012
06-02-2013, 10:55
Gdzieś taką kolarzówkę z czasów Szurkowskiego wypatrzył ? :) Dla mnie bomba.

nowart
06-02-2013, 11:05
Pozostawiony na poznańskim moście dworcowym ku czci młodej dziewczyny, która tam zginęła na rowerze.

serafin1
06-02-2013, 11:37
Pozostawiony na poznańskim moście dworcowym ku czci młodej dziewczyny, która tam zginęła na rowerze.

Dzięki za wyjaśnienie. Myślałem, że jakaś para zostawiła, coś na styl słynnych "zakochanych kłódek"

Bardzo dobre upamiętnienie.

A znalazłem. Szkoda, że jak byłem w Poznaniu to nie podszedłem do tego miejsca. Może następnym razem.

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36037,7752287,Po_wypadku_na_moscie__bialy_rower_ dla_Kasi.html

koniecpolska
06-02-2013, 12:34
... with a price of around 1.000 Euro.
Tyle na focenie koszy na śmieci i inne dziury.
Nie lepiej tej kwoty wydać na bilet i hotel, aby focić bardziej egzotyczne śmietniki i dziury .... :wink:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/jOkfT728LLAwf.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/jJwzfR81jI4SJ.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/jbtSsfdRJjuO17.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/jAGvKW1jxChdh.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/jRLECVpeQnSWG.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/jVvAlkLwS7RkB.jpg)

qbic
06-02-2013, 12:45
Tyle na focenie koszy na śmieci i inne dziury.


Czasem lokalny kosz więcej wart niż palma w Mozambiku.

WojtehP
06-02-2013, 12:52
Tyle na focenie koszy na śmieci i inne dziury.
Nie lepiej tej kwoty wydać na bilet i hotel, aby focić bardziej egzotyczne śmietniki i dziury .... :wink:


po pierwsze czy to zdjęcia z fuji "X" ?? jeśli tak to z jakiego
po drugie ... starczy mi na inne śmietniki nawet jak kupie te Zeissy - jak juz wspominałem - w poniedziałek Bombaj - czyli chyba jeden z większych śmietników :)

epicure
06-02-2013, 13:34
Lepsza sztuka na śmietniku, niźli pstryki z Mozambiku :D

WojtehP
06-02-2013, 13:42
lepsze pstryki z afryki niz ... z kurde zimnej polski

Gundrum
06-02-2013, 13:44
Lepsze z kurde zimnej Polski pstryki niż Wasze wierszyki :)

koniecpolska
06-02-2013, 15:34
Lepsza sztuka na śmietniku, niźli pstryki z Mozambiku :DA rozdętego ego i tak nic nie przebije ...

Tegoroczne zimowe z Polski też się znajdą.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/jivn9Vnv9yKCw.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/jbyvbrPs8AIfuu.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/j2NEAcPrpGR9I.jpg)

serafin1
06-02-2013, 15:43
z lx5 ?

WojtehP
06-02-2013, 15:45
to jest wątek dla fuji nie dla lx5

qbic
06-02-2013, 16:09
Tegoroczne zimowe z Polski też się znajdą.


Na poparcie jakiej tezy te pstryczki serwujesz ?

koniecpolska
06-02-2013, 16:36
z lx5 ?

to jest wątek dla fuji nie dla lx5
Niemądre pytania, przecież powinno być widać od pierwszego spojrzenia ... :wink: nieprawdaż.

epicure
06-02-2013, 16:37
czerwonytrollejbus, brakowało mi Ciebie...

koniecpolska
06-02-2013, 16:38
Na poparcie jakiej tezy te pstryczki serwujesz ?Jak dla ciebie, hmmm, to na przykład takiej, że aparat fotograficzny robi zdjęcia :wink:

motoko
06-02-2013, 17:19
myśle ze warto poprosić by połaczyć wątek i nazwac go fuji X

-----

And here are two of the three new Zeiss lenses that will be on market in April-May. As you know we will have the 12mm f/2.8, 32mm f/1.8 and 50mm f/2.8 with a price of around 1.000 Euro.
[/IMG]

Rozumiem ze jak Zeiss to tylko MF?

Witek.K
06-02-2013, 18:28
Rozumiem ze jak Zeiss to tylko MF?

A tu taka zmylka, AF.

Gundrum
06-02-2013, 20:20
Nie spodziewam się że 32mm będzie lepsze od 35mm fuji, ale ten szeroki zeiss może być ciekawy.

Cichy
06-02-2013, 21:52
A ja dla odmiany zapodaję zdjęcia z Samyanga 8mm. Portret na 2,8 drugie zdjęcie nie pamiętam.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/02/s8fujia-1.jpg
źródło (http://www.kubacichocki.pl/test/8mmfuji/s8fujia.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/02/s8fujib-1.jpg
źródło (http://www.kubacichocki.pl/test/8mmfuji/s8fujib.jpg)

kaku
07-02-2013, 00:24
A miałem właśnie napisać, żebyś wrzucił coś z rybki.

Cichy
07-02-2013, 22:25
To jeszcze coś z 35-tki (bez obróbki)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/02/fuji35-1.jpg
źródło (http://www.kubacichocki.pl/test/xe1/fuji35.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/02/fuji35b-1.jpg
źródło (http://www.kubacichocki.pl/test/xe1/fuji35b.jpg)

matys
07-02-2013, 23:23
To jeszcze coś z 35-tki (bez obróbki)
foto


Jakie 35mm? Samy czy fuji?

Niedzwiedz
07-02-2013, 23:38
Zrobił by mi ktoś zdjęcie z x-e1 najlepiej z 25 1,4@1,4 portret człowieka patrzącego w obiektyw może być od pasa w górę i podesłał RAF ? był bym wdzięczny.

a jak to pracuje z lampą ?
co do Fuji FF to straciłem nadzieje w czasach s3/s5 :)

matys
07-02-2013, 23:51
Nie wiem, czy komus będzie sie chciało jechać do Wesołej, żeby zrobić Tobie zdjęcie.... boże jakie ludzie mają teraz wymagania...

hehehe ;)

mjr
07-02-2013, 23:52
Rozumiem, że pytasz o 35/1.4
:)

Niedzwiedz
07-02-2013, 23:56
tak tak z 35 1,4 przepraszam za błąd, i nie mi tylko jakiemuś Ludziowi ;)

mjr
08-02-2013, 00:07
spoko....
pozdrawiam

Cichy
08-02-2013, 09:04
Jakie 35mm? Samy czy fuji?

Nie wiedziałem, że S robi 35 do Fuji X.

tomisiek
08-02-2013, 09:19
...
co do Fuji FF to straciłem nadzieje w czasach s3/s5 :)

Niedźwiedziu.Ja też straciłem serce do fu po zabawie z s5. We wtorek pojechałem kupić X-E1. Ale jak na miejscu pomacałem, to zakup odpuściłem. Jak dla mnie to jest jeszcze za prymitywna technologia, żeby tworzyć system za 10-12 tys. Poczekam. X-E1 ma ten wizjerek, który dla mnie jest nieakceptowalny. W sklepie (jednak nie jest dość ciemno) smuży, sprawia wrażenie jakbyś patrzył na świat okiem radzieckiej kamery cyfrowej Szatan-10. Tu jednak konkurencja (sony 7, Oly OMD) jest dużo lepsza. Wielkość wizjera - porażka. Skuteczne, świadome kadrowanie przy tej wielkości wizjera jest nie do zaakceptowania (w mojej ocenie). AF - tu dobre noty dla 18-55 - szybko, sprawnie. 35 wolniej - ale podejrzewam, że szkło miało stary firmware. Przy czym zabawa oly pokazała, że AF może być tak szybki jak w lustrze.

Podsumowując - jak dla mnie ten aparat ma jeszcze za dużo wad (ograniczeń). Przyzwyczajenie z dobrego (d3s) będzie tym bardziej uwypuklało słabości E-X1. Fu to na pewno niezły sprzęt, robi fajne foty. Ale ja jeszcze poczekam na nowe body zanim zdecyduję się wejść w kolejny system.

tomisiek

Cichy
08-02-2013, 10:26
A ja rozpieszczony wizjerami w 5d czy M9 jakoś jestem zadowolony z tego w XE-1. Kadrowanie jest nie do zaakceptowania? W jakim sensie ?

tomisiek
08-02-2013, 11:02
W sensie wielkości i jakości obrazu obserwowanego przez celownik Fuji. Już dużo lepiej wygląda to w oly Omd 5. Ale są to oczywiście moje subiektywne odczucia. X pro 1 jest pod tym względem dużo lepszy.

WojtehP
08-02-2013, 11:21
dziwne - ja używam Zeiss Ikona z największym chyba wizjerem i jak biore do reki x-pro nie mam jakis problemów ... znaczy gdybym mógł to cyfrowe oznaczenia zrobiłbym delikatniejsze - one lekko zakłócają odbiór

epicure
08-02-2013, 11:28
Mam 5DII i X-E1 i wizjer mi bardziej pasuje w tym drugim - po prostu więcej w nim widać. W lustrzance w ciemnicy w wizjerze nie widać nic, nawet punktów AF, a w Fuji wszystko fajnie rozjaśnione. W słabszym oświetleniu, szczególnie z zoomem, obraz w wizjerze klatkuje, ale bardziej wpływa to na odbiór obrazu jeśli chodzi o wrażenia estetyczne, niż przekłada się na praktykę. A w praktyce wizjer elektroniczny uważam za lepszy.

Niedzwiedz
08-02-2013, 13:00
a jak zgaduje nex7 i ten omd i x-e1 to różne systemy mocowań ? nie zrobili tego jak 3/4 ?

tomisiek
08-02-2013, 13:08
Nex 7 ma inne mocowanie (sony E). OmD chyba (z naciskiem na chyba) jest micro 3/4 z pasującymi szkłami jak do wszytskich systemu micro 4/3. Co do wizjera XE1. Przedstawiłem swoje odczucia. Mi nie leży i tyle. gdyby X Pro 1 byłby tańszy - pewnie kupiłbym X Pro.

matys
08-02-2013, 14:17
Nie wiedziałem, że S robi 35 do Fuji X.

Nie napisałem, że robi, ale są przejściówki i da radę pewnie podpiąć choćby Samy od Nikona... chyba że jestem w błędzie.

Gundrum
08-02-2013, 15:45
A do tego nexa jest jakieś fajne szkło, czy czylko przez przejściówkę?

Cichy
08-02-2013, 16:01
Nie napisałem, że robi, ale są przejściówki i da radę pewnie podpiąć choćby Samy od Nikona... chyba że jestem w błędzie.


Pewnie się da przez jakąś przejściówkę z dystansem, tylko jak to będzie wyglądało...

kaku
13-02-2013, 12:15
Nowy Ciekawy konwerter, który radzi sobie z x-trans'em.
http://www.fujirumors.com/review-raw-processing-with-oloneo-photoengine/

epicure
18-02-2013, 11:38
Ten wątek nie mógłby się obejść bez kilku nudnych sampli testowych ;) Dlatego jakby ktoś chciał zobaczyć, jak radzi sobie X-E1 z 35-tką f/1,4 w porównaniu do 5DII z 50-tką f/1,4 w morderczo trudnej scenie z puszką WD-40 na tle zasłonki, to chyba będzie ukontentowany ;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-f2OXmCX-MEA/USC7UkflrFI/AAAAAAAAApg/2UI3ASAM_V0/s800/c.jpg)
5DII + EF 50 @ f/1,4


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-znT45j6xnHQ/USC7U6WjtyI/AAAAAAAAApg/cuohGxCmczo/s800/f.jpg)
X-E1 + XF 35 f/1,4

Głównie chodziło mi tutaj o różnice w ostrości i GO między pełną klatką a APS-C. Różnicę widać, ale chyba nie na tyle, jak się niektórym wydaje. To są jpegi. Balans bieli w Canonie ustawiony był "na żarówkę" (AWB dawał wściekły pomarańczowy zafarb, czyniąc zdjęcie kompletnie bezużytecznym, chociaż nadal do perfekcji dużo brakuje), natomiast X-E1 leciał na AWB i w miarę dał sobie radę.

Wyraźna różnica jest też w naświetleniu zdjęć. Po parametrach ekspozycji (już po uwzględnieniu różnicy w rzeczywistych czułościach iso) zdjęcie z Fuji powinno być o 1/3 EV ciemniejsze, a widać, że jest niedoświetlone dużo bardziej. Co ciekawe, w rawach te zdjęcia naświetlone są tak samo. Spowodowane jest to ogromną winietą w Canonie, która w jpegu jej niewidoczna, bo skorygowana (podobnie zresztą jak w Fuji, tyle że tutaj z automatu jest ona również korygowana w rawie). Światłomierz Canona "patrzy" jednak przez obiektyw nieskorygowany i naświetla zdjęcie pod nieskorygowanego rawa. Kiedy więc korekta zostanie wprowadzona do jpega, zdjęcie robi się jaśniejsze, niż być powinno. Fuji tutaj działa lepiej, bo jego światłomierz już wie, że korekcja winietowania jest na stałe wpisana w przetwarzanie obrazu zarówno w jpegu, jak i w rawie, i ustawia odpowiednie parametry ekspozycji. To właśnie zdjęcie z Fuji jest naświetlone tak, jak być powinno (mimo że nie jest to optymalny poziom ekspozycji, ale to już mój błąd w doborze parametrów ekspozycji), a jpeg z Canona jest w stosunku do tych parametrów ekspozycji prześwietlony.

A tak wyglądają cropy ze środka kadru:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh4.googleusercontent.com/-s_5Tu-w9qh4/USC6PQYQ6lI/AAAAAAAAApg/rb447PotNug/s1000/1%2C4c.jpg)

Sprawdziłem też, jak wygląda ostrość w 1/3 kadru:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-4uj4t5QUyJE/USC7UtMvOwI/AAAAAAAAApg/AUe8NVscyzs/s800/cs.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh4.googleusercontent.com/-HhQd-hVhhcs/USC7VXyKO6I/AAAAAAAAApg/TJwAoA0v2Jg/s800/fs.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-PvtiqbhAin4/USC6PX36U0I/AAAAAAAAApg/0D-fRZCIO_A/s1000/1%2C4s.jpg)

Jakby ktoś chciał zobaczyć zdjęcia w pełnej rozdzielczości z innych przysłon, zarówno jpegi, jaki i rawy, to zapraszam tutaj:

https://www.dropbox.com/sh/r39cckovk6vjujl/Wxn7pL_yqy

qbic
18-02-2013, 11:43
Takie testy pomimo szczerych intencji testującego nie są w stanie powiedzieć co jest lepsze. Rozrzut jakościowy 50 1.4 Canona jest ogromny, a próba zbyt mała.

http://www.slrgear.com/articles/variation_canon50f14/canon50f14.htm

gavin
18-02-2013, 12:53
GO przy tak niewielkich odległościach jest bardzo podobne. Lepiej by było pokazać sampla np. odcięcie osoby od nieodległego tła przy odległości ok 2 metrów.

pastwisko
18-02-2013, 13:22
Mam wrażenie ze jakby zabrać możliwość robienia zdjeć na małych przesłonach, to wiekszość "fotografów" by się pobubiła i przestała zdjęcia robić ;)

gavin
18-02-2013, 13:32
Jeżeli to wrażenie odnosi się do mnie to nic z tego :)

Gundrum
18-02-2013, 13:37
Mam wrażenie ze jakby zabrać możliwość robienia zdjeć na małych przesłonach, to wiekszość "fotografów" by się pobubiła i przestała zdjęcia robić ;)

Co ty, robili by sample na dużych.

Valdec
23-02-2013, 19:31
Podoba mi się ta koncepcja fotografii X zaproponowana przez Fuji. Jeśli ktoś mógłby wstawić jeszcze kilka zdjęć z X-E1, to byłoby super :) Najlepiej z pokazaniem "Film Simulation Bracketing (Any 3 type of film simulation selectable)"

Witek.K
23-02-2013, 20:08
Najlepiej z pokazaniem "Film Simulation Bracketing (Any 3 type of film simulation selectable)"

Valdec, wlasciwie to sam nie wiem po co ta funkcja jest, poniewaz wystarczy zrobic dowolne zdjecie w RAF-ie i wywolac sobie juz w aparacie w dowolnej symulacji filmu. To samo mozna zrobic w wywolywarce RAF-ow np. Sillkypix.

epicure
24-02-2013, 13:37
Dostałem na dwa tygodnie OM-D do testów. Jakby kogoś interesowało porównanie do X-E1, to zbieram zamówienia na zdjęcia testowe i sugestie, co mógłbym jeszcze przetestować :)

andrzejek
24-02-2013, 19:01
25/1,4 PanaLeica kontra 35/1.4 Fuji....coś z portretu 3/4 i bokeehu?

epicure
25-02-2013, 02:02
25/1,4 PanaLeica...

Nie mam, będę się starał pożyczyć.

mjr
25-02-2013, 11:33
epicure, zrób test w ruchu, jak np łapie najeżdżające auta i ile z serii zdjęć (na max ilości klatek) zrobi poprawnie jeden i ile drugi.

Wysoki ISO.

Wyciągnij z cieni jakiś krajobraz.


To tak na wstępie.

Cichy
25-02-2013, 11:48
epicure, zrób test w ruchu, jak np łapie najeżdżające auta i ile z serii zdjęć (na max ilości klatek) zrobi poprawnie jeden i ile drugi.

Ekstra, że to jest aparat do robienia tego typu zdjęć :D

kaku
25-02-2013, 11:55
A porównywał ktoś, albo ma -możliwość porównać x-e1/ x-pro1 + 35 1.4 do D90 + 35 1.8, bo ostatnio jestem załamany jak mój zestaw nikona często pudłuje, nawet z wspomaganiem sb900. Źródło światła świetlówki kompaktowe tylko przy środkowym punkcie af mogę mieć nadzieję, że trafi. Ale i w dziennym w plenerze potrafi przestrzelić. A jak bawiłem się x-e1 z 35 w sklepie. To miałem wrażenie, że jakoś specjalnie wolno nie jest. ( mi nie chciał złapać ostrości). A był na pewno z starym firmware'em. W najnowszych zagranicznych recenzjach mówią, że z najnowszym oprogramowaniem jest całkiem spoko pod względem szybkości i celności. A jakie są wasze odczucia?

Witek.K
25-02-2013, 12:05
A porównywał ktoś, albo ma -możliwość porównać x-e1/ x-pro1 + 35 1.4 do D90 + 35 1.8, bo ostatnio jestem załamany jak mój zestaw nikona często pudłuje, nawet z wspomaganiem sb900. Źródło światła świetlówki kompaktowe tylko przy środkowym punkcie af mogę mieć nadzieję, że trafi. Ale i w dziennym w plenerze potrafi przestrzelić. A jak bawiłem się x-e1 z 35 w sklepie. To miałem wrażenie, że jakoś specjalnie wolno nie jest. ( mi nie chciał złapać ostrości). A był na pewno z starym firmware'em. W najnowszych zagranicznych recenzjach mówią, że z najnowszym oprogramowaniem jest całkiem spoko pod względem szybkości i celności. A jakie są wasze odczucia?

Odniose sie glownie do tego co podkreslilem. D700 z lampa zewnetrzna i Nikkorem 35/1.8 pudlowal mi okropnie, bez lampy bylo OK. Seria X, to specyficzne aparaty, albo sie je kocha od razu i bezkrytycznie, albo lepiej sobie odpuscic w przedbiegach. :) Najlepiej jakbys mial okazje spotkac sie z kims, kto juz posiada i pobawic sie troche. Moim zdaniem przy tak istotnym zakupie warto nawet przejechac kilkadziesiat kilometrow, zeby potem nie pluc sobie w brode;)

WojtehP
25-02-2013, 12:10
Miałem D700 i nigdy jakos mi nie przestrzelil a x- pro1 i owszem na 18 najmniej na 60 najczęściej ... Co nie znaczy ze nie kocham swojego Fuji :) - kocham go bardzo i on to wie :)

epicure
25-02-2013, 12:19
epicure, zrób test w ruchu, jak np łapie najeżdżające auta i ile z serii zdjęć (na max ilości klatek) zrobi poprawnie jeden i ile drugi.

Mogę zrobić, ale cienko to widzę, przynajmniej w przypadku Fuji.


Wysoki ISO.

To już zrobione :)


Wyciągnij z cieni jakiś krajobraz.

Próbowałem w krajobrazie nocnym, ale to jeszcze nie to. Czekam na słońce :)