PDA

Zobacz pełną wersję : Cena LPG



Strony : [1] 2 3

MARTINK
09-12-2010, 20:38
Dzisiaj przezylem "lekkie" zdziwienie cena LPG w Lodzi osiagnela 2,58 (wczoraj 2,43) !!!!!
Zdrozalo o 30 gr od poniedzialku a Pan na stacji powiedzial ze podwyzka ma byc dopiero od 1.01.
Czy to znaczy, ze gaz dojdzie do 3 plnow - to jest chore - u Was tez tak drogo ?

Rafał_Sz
09-12-2010, 20:47
Dzisiaj przezylem "lekkie" zdziwienie cena LPG w Lodzi osiagnela 2,58 (wczoraj 2,43) !!!!!
Zdrozalo o 30 gr od poniedzialku a Pan na stacji powiedzial ze podwyzka ma byc dopiero od 1.01.
Czy to znaczy, ze gaz godzie do 3 plnow - to jest chore - u Was tez tak drogo ?
Najtaniej widziałem dzisiaj na Shellu za 2,41. Reszta złodziei ma po ok 2,50.

Dorian
09-12-2010, 20:51
Dzisiaj też zaryłem szczęką o ziemię jak tankowałem gaz po 2,54zł. Masakra jakaś. Mi również pan z obsługi powiedział, żeby spodziewać się kolejnych podwyżek. Niestety.

Art Erie
09-12-2010, 20:51
2,37 czy jakoś tak ;) Tankowałem, ale nie zwróciłem uwagi ;) (prywatna sieć stacji).

mpwt
09-12-2010, 20:54
Ale chyba tradycyjnie LPG drożał na zimę...

ASAHI
09-12-2010, 21:01
Ale teraz to przeginają. Drożał o 15- 25 groszy. Teraz poszedł ponad 30 w krótkim czasie. I będzie drożej. Benzyna też drożeje..

mpwt
09-12-2010, 21:05
Ale teraz to przeginają. Drożał o 15- 25 groszy. Teraz poszedł ponad 30 w krótkim czasie. I będzie drożej. Benzyna też drożeje..

No cóż... stacje benzynowe (czytaj. oddział Urzędu Skarbowego, bo benzyna kosztuje jakąś 1 zł) muszą jakoś łatać dziury (budżetowe).

d3mane
09-12-2010, 21:06
fakt, zawsze lgp drozal na zime, ale maksymalnie do 2,24. A teraz w krakowie około 2,50. Pamiętam rok temu wakacje - najtaniej 1,47 zł :D

MARTINK
09-12-2010, 21:09
Ale teraz to przeginają. Drożał o 15- 25 groszy. Teraz poszedł ponad 30 w krótkim czasie. I będzie drożej. Benzyna też drożeje..

Dokladnie. 25 groszy to byl max. Wlasciwie to tak jak z pradem - w wiaderku nie przyniesiesz, musisz kupic :(

mishieck
09-12-2010, 21:13
W Opolu wczoraj było 2,45, dzisiaj 2,57. Jak przekroczy 3 zł to już mi się bardziej diesel będzie opłacał...

Tydzień temu tankowałem w Pszczynie za 2.20...

locos
09-12-2010, 21:47
Przejezdzac kolo stacj auchan widzialem cene 2.23 pln. W Sosnowcu oczywiscie

ASAHI
09-12-2010, 21:55
Co do jakości gazu na takich stacjach przy marketach może być różnie. Ja tam wolę BP, żadnych problemów do tej pory z gazem tam kupowanym nie miałem.

zaitsev
09-12-2010, 21:55
Jak przekroczy 3 zł to już mi się bardziej diesel będzie opłacał...
Przy takich stwierdzeniach proponuje rzucić okiem jeszcze na ceny oleju napędowego. :-D U mnie na stacji w poniedziałek 4.15zł, dziś 4.45zł.

sea21
09-12-2010, 21:58
Ale marudzicie :p W Świdniku to dopiero jest drogo:mrgreen:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img23.imageshack.us/img23/3233/cenalpgwnowymroku2008.jpg)

Cieszę się że przesiadłem się na diesla. Pamiętam jak kiedyś różnica między LPG i benzyną była coś koło 1zł. Średnio opłacało się lać gaz. Jak podwyżka ma być dopiero od 1 stycznia to na bank przekroczy 3 zł. Zresztą wszystko drożeje bo od nowego roku wzrasta VAT. Oczywiście najbardziej po dupie dostanie konsument czyli my. Takie cuda!

locos
09-12-2010, 22:10
Co do jakości gazu na takich stacjach przy marketach może być różnie. Ja tam wolę BP, żadnych problemów do tej pory z gazem tam kupowanym nie miałem.

No widzisz, tankowalem i na bp , shellu i tych przy marketach - powiem tak, to samo gowno, tylko w innym opakowaniu. A przekonasz sie dopiero wtedy, jak wyjedziesz do naszych zachodnich sasiadow i zatankujesz na pierwszej lepszej stacji (lpg, czy benzyne). Jakosc paliw w Polsce jest masakryczna!

eskimos
09-12-2010, 22:18
e95 - 6,50 , ropa - 6,20 , LPG - 3,50 w kraju ktory ma wlasna rope i gaz, to jest dopiero paranoja .

sea21
09-12-2010, 22:20
e95 - 6,50 , ropa - 6,20 , LPG - 3,50 w kraju ktory ma wlasna rope i gaz, to jest dopiero paranoja .
Tylko porównaj sobie stosunek zarobki/cena paliwa ;)

freefly
09-12-2010, 22:24
e95 - 6,50 , ropa - 6,20 , LPG - 3,50 w kraju ktory ma wlasna rope i gaz, to jest dopiero paranoja .

Nie przesadzaj. 1korona kosztuje 0,5 pln.

eskimos
09-12-2010, 22:25
Tylko porównaj sobie stosunek zarobki/cena paliwa ;)

W Niemczech, Anglii czy Szwajcarii jest tansze paliwo a do biednych tych krajow nie mozna zaliczyc, no i nie maja wlasnych pol naftowych ;-)


Nie przesadzaj. 1korona kosztuje 0,5 pln.

e95 - 13 koron , ropa ponad 12 gaz 7, liczylem na kalkulatorze ta skomplikowana matematyke :mrgreen:

T_P_
09-12-2010, 22:30
Dzisiaj przezylem "lekkie" zdziwienie...

Wczoraj 2,49 zł, dzisiaj 2,64 zł :???:

T_P_

Calme
09-12-2010, 22:32
No okej, a ile koron wynosi średnia krajowa ;)

hubik
09-12-2010, 22:37
No okej, a ile koron wynosi średnia krajowa ;)

Pytanie raczej winno brzmieć: ile literków etyliny/ropy/gazu można kupić za minimalną pensję otrzymywaną w owych koronach?

eskimos
09-12-2010, 22:38
No okej, a ile koron wynosi średnia krajowa ;)

Srednia roczna to ok 400 000 koron z czego trzeba zaplacic 36% podatku a ze wszystko tu jest cholernie drogie to mimo wszystko szalu nie ma na tutejsze warunki (chociaz nie mozna narzekac) , co nie zmienia faktu ze w innych krajach europy zachodniej paliwo wychodzi taniej mimo ze nie maja swojej ropy.


Pytanie raczej winno brzmieć: ile literków etyliny/ropy/gazu można kupić za minimalną pensję otrzymywaną w owych koronach?

Za minimalna to jakies 1230 litrow benzyny, sporo ale i tak wszyscy tu narzekaja na zdzierstwo z wlasnej ropy.

Calme
09-12-2010, 23:04
No to policzmy u nas.
Od 1 stycznia 2010 płaca minimalna wynosi 1317 zł brutto, czyli 42 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Czyli netto daje nam to zaokrąglając jakieś 984 z groszami. Tu masz średnie ceny paliw w kraju http://www.e-petrol.pl/
I teraz sobie policz ile u nas zalejesz :) i narzekasz jeszcze, że drogo macie

eskimos
09-12-2010, 23:16
No to policzmy u nas.
Od 1 stycznia 2010 płaca minimalna wynosi 1317 zł brutto, czyli 42 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Czyli netto daje nam to zaokrąglając jakieś 984 z groszami. Tu masz średnie ceny paliw w kraju http://www.e-petrol.pl/
I teraz sobie policz ile u nas zalejesz :) i narzekasz jeszcze, że drogo macie

Wez pod uwage ze chleba nie kupisz za 3 zl a za 15, mieszkania nie wynajmiesz za 1000 zl a za 4000, suma wyglada na niezla tylko ze niezle trzeba tez wydac, jak przyjdzie co do czego to okazuje sie ze z pieknej pensji nie zostaje na koncie za duzo, chyba ze ktos mieszka w osmiu w piwnicy, zyje tylko na konserwach przywiezionych z Polski i wodce od przemytnikow.

Nie tylko ja narzekam, nawet tubylcy zarabiajacy powyzej sredniej krajowej kreca nosem i nie chodzi im tylko o cene ale o to ze sa rznieci z wlasnych surowcow, jeszcze raz podpowiem o co mi chodzi, np Szwjcarzy maja niewiele nizsze zarobki , nie maja wlasnej ropy a paliwo mimo wszystko jest tansze.

Calme
09-12-2010, 23:19
Tak czy siak relatywnie patrząc do zarobków mam wrażenie, że u nas jest po prostu popelina na maxa z cenami na paliwo.

locos
09-12-2010, 23:24
Tak czy siak relatywnie patrząc do zarobków mam wrażenie, że u nas jest po prostu popelina na maxa z cenami na paliwo.

Pociesze Cie, ze jak pomieszkasz za granica dluzszy czas, to po powrocie do PL bedziesz mial takie wrazenie nie tylko odnosnie do paliwa....

darko
09-12-2010, 23:27
Mi dzisiaj też szczena opadła jak ON z 4,25 na 4,50 fiknął, cuda, normalnie cuda a ponoć podwyższki dopiero będą

Shreku
09-12-2010, 23:29
Dzisiaj na stacji Lukoil ul.Szczecińska cena 2,29,a Shell ul.Traktorowa 2,45
Wiem jedno,że od nowego roku przesiadam się na rower,bo oszczędniej i zdrowo:grin:

Calme
09-12-2010, 23:31
Pociesze Cie, ze jak pomieszkasz za granica dluzszy czas, to po powrocie do PL bedziesz mial takie wrazenie nie tylko odnosnie do paliwa....
To po co wracać

Nemeth
09-12-2010, 23:35
To po co wracać

Bo tu cuda!

locos
09-12-2010, 23:35
To po co wracać

Dobre pytanie. Ja akurat mialem konkretny powod, ale jesli ktos nie ma oporow do zmiany miejsca zamieszkania i zadnych zobowiazan to naprawde warto sie zastanowic nad przeprowadzka.

sea21
09-12-2010, 23:36
Zniosą nam wizy do USA to bezrobocie znowu spadnie:D

Calme
09-12-2010, 23:40
Jeszcze trochę to zamiast wiz będziesz miał Chińczyków kupujących jak leci wszystko tak jak w Grecji


Bo tu cuda!
:mrgreen:

DamianS
10-12-2010, 00:06
W maju ubiegłego roku za litr LPG płaciłem ok. 1.65. Czyli cena wzrosła o jakieś 40-45%. Czy jakieś inne paliwo aż tak zdrożało?

eristoff
10-12-2010, 00:19
...... od nowego roku przesiadam się na rower,bo oszczędniej i zdrowo:grin:

od nowego roku to chyba na sanki :D

SADPUNK44
10-12-2010, 00:54
Mnie ceny paliw nie obchodzą, zawsze tankuję za 50 zł...:mrgreen:
Konin, BP, ul.Przemysłowa - 2,55 :evil:

Sendilkelm
10-12-2010, 10:25
Kiedyś jak paliwo drożało powstała taka strona (pewnie nie jedna). http://cenapaliw.pl
Trzeba będzie znów zacząć z niej korzystać.

cyrusvirus
10-12-2010, 10:33
Wczoraj sobie wieczorkiem wracam myśle zatankuje lpg. Akurat mijałem "bliską" więc zajeżdzam. 2.52 - szczęka jekko opadła, ale nic jak trza to trza :) Myślę sobie koło mnie na statoilu pewnie jeszcze drożej, ale mijam statoila koło mnie a tam 2.45 :| fak

onia
10-12-2010, 11:31
W Niemczech, Anglii czy Szwajcarii jest tansze paliwo a do biednych tych krajow nie mozna zaliczyc, no i nie maja wlasnych pol naftowych ;-)

hehe od kiedy jest tansze ? bo ja tam wiem ze drozsze ...

ASAHI
10-12-2010, 11:34
Na temat jakości paliwa oferowanego na stacjach w naszym kraju wolę się nie wypowiadać. Jest to paliwo faktycznie produkowane w naszych rafineriach, tylko cysterny i potem dodatki na stacjach trochę inne. Kiedyś to lepsze paliwo faktycznie było transportowane zza granicy, teraz już nie.

co4en
10-12-2010, 11:40
Tak czytam ten temat i az zajady mi sie ze smiechu porobily :)
Jesli nie stac Was zatankowac olej napedowy czy bezyne to po co kupujecie takie samochody, ktorych nie jestescie w stanie utrzymac?

Ja jestem za wyrownaniem cen paliw. Skonczy sie wrescie to dziadostwo! ;)

mishieck
10-12-2010, 11:42
Opole, BP - 2,69 zł !!

Sendilkelm
10-12-2010, 11:59
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img269.imageshack.us/img269/5149/obrazxhh.jpg)

offthe
10-12-2010, 12:23
Jesli nie stac Was zatankowac olej napedowy czy bezyne to po co kupujecie takie samochody, ktorych nie jestescie w stanie utrzymac?
Nie chodzi o kwestie tego czy kogoś stać czy nie, tylko o absurdalne ceny... U nas jest tak, że jak cena baryłki była wysoko, to cena rosła- logiczne. Potem cena baryłki spadła o 100usd a ceny u nas nadal były na tym samym poziomie. Nawet biorąc pod uwagę wartość naszej złotówki ceny powinny pójść ostro w dół. Ale koncerny naftowe robią nas w konia "bo i tak musimy zatankować" A niestety cena paliwa odbija się na wszystkich innych cenach. Tylko, że u nas jeszcze tego chyba nikt nie widzi.
4,50 to jest stanowczo za dużo za 1l benzyny, a 5zł to już jest przegięcie kompletne. Ceny gazu powinny być na poziomie 2zł. To są odpadki, a oni jeszcze więcej chcą na tym zarabiać.
I jak tu się nie dziwić ludziom, że nie chcą wracać, skoro takie rzeczy się dzieją?

onia
10-12-2010, 12:26
Nie chodzi o kwestie tego czy kogoś stać czy nie, tylko o absurdalne ceny... U nas jest tak, że jak cena baryłki była wysoko, to cena rosła- logiczne. Potem cena baryłki spadła o 100usd a ceny u nas nadal były na tym samym poziomie. Nawet biorąc pod uwagę wartość naszej złotówki ceny powinny pójść ostro w dół. Ale koncerny naftowe robią nas w konia "bo i tak musimy zatankować" A niestety cena paliwa odbija się na wszystkich innych cenach. Tylko, że u nas jeszcze tego chyba nikt nie widzi.
4,50 to jest stanowczo za dużo za 1l benzyny, a 5zł to już jest przegięcie kompletne. Ceny gazu powinny być na poziomie 2zł. To są odpadki, a oni jeszcze więcej chcą na tym zarabiać.
I jak tu się nie dziwić ludziom, że nie chcą wracać, skoro takie rzeczy się dzieją?

Ale paliwa nie kupuje się w cenie zależnej od ceny w danym momencie. To raczej są kontrakty długoterminowe ze stalą cena nie bardzo zależną od ceny baryłki w danym momencie.

freefly
10-12-2010, 12:35
Ale paliwa nie kupuje się w cenie zależnej od ceny w danym momencie. To raczej są kontrakty długoterminowe ze stalą cena nie bardzo zależną od ceny baryłki w danym momencie.

A kontraktami długoterminowymi handluje się na giełdach....;) więc ceny paliw bardzo szybko mogą ulegać zmianom (nie tylko paliw).

Nemeth
10-12-2010, 12:39
Ale paliwa nie kupuje się w cenie zależnej od ceny w danym momencie. To raczej są kontrakty długoterminowe ze stalą cena nie bardzo zależną od ceny baryłki w danym momencie.

Tylko dziwnym trafem jak baryłka idzie w górę ceny benzyny rosną "ponieważ cena baryłki na rynkach rośnie". Wówczas rafinerie kupują najwyraźniej na bieżąco. A jak cena na giełdzie spada to tłumaczą się w ten sposób, że wykorzystują ropę kupioną wcześniej gdy była ona droższa.

Warto jednak mieć świadomość ile kosztuje litr paliwa bez podatków.

onia
10-12-2010, 12:42
Warto jednak mieć świadomość ile kosztuje litr paliwa bez podatków.

no oczywiście ze warto ... tylko od razu się rodzi drugie pytanie ... co dzieje się z ta kasa ... bo tam jest np podatek na drogi ... autostrad nie ma a jak będą to będą na bank płatne co do każdego km ... nie licząc dojazdówek :)

a dzieje się to co zawsze. Politycy wpier.....ą wszystko dla naszego dobra. Żeby żyło się lepiej ( szkoda ze nie wszystkim tylko co poniektórym )

maki
10-12-2010, 12:42
Albo dolar tanieje a paliwo drożeje

onia
10-12-2010, 12:45
Juz kiedyś rozmawialiśmy tutaj na ten temat ... i co z tego ? kto ma jeździć to jeździ i tak.
I będzie jeździł nawet jak paliwo będzie nie wiem po 7 zł. A pogadać i pomarudzić sobie zawsze można.
Tego nam nikt nie zabroni.

ASAHI
10-12-2010, 12:51
Bo rafinerie i inni wiedzą że nic im nie możemy zrobić. Co, zastrajkujemy i przez tydzień czy dwa nie będziemy tankować?
Już to widzę. Będą się tylko z nas śmiać.

onia
10-12-2010, 12:55
Bo rafinerie i inni wiedzą że nic im nie możemy zrobić. Co, zastrajkujemy i przez tydzień czy dwa nie będziemy tankować?
Już to widzę. Będą się tylko z nas śmiać.

heheh i później przylecą i tak wszyscy ... i wezmą "do pełna" :)

freefly
10-12-2010, 12:58
Juz kiedyś rozmawialiśmy tutaj na ten temat ... i co z tego ? kto ma jeździć to jeździ i tak.
I będzie jeździł nawet jak paliwo będzie nie wiem po 7 zł. A pogadać i pomarudzić sobie zawsze można.
Tego nam nikt nie zabroni.

Co raz więcej ludzi rezygnuje z jazdy swoim samochodem. Widzę codziennie ile samochodów zostaje rano na parkingach, a jeszcze jakiś czas temu rano prawie wszystkie znikały.
Ludzie na stacjach benzynowych tankują za 30 PLN.

kisio
10-12-2010, 13:05
Ja powoli dorastam do komunikacji zbiorowej. Gdzie mogę chodzę piechotą, a jak czeka mnie objazd po Warszawie to staram się jak najwięcej spraw skumulować jednego dnia i jak tylko się da komunikacją. Bilet dobowy kosztuje 9zł. Gdyby nie to, że 2-3 razy w miesiącu muszę dojechać gdzieś dalej to w ogóle bym się zastanawiał nad sensem posiadania samochodu innym niż przyjemność z jazdy.

ASAHI
10-12-2010, 13:11
Paliwa drożeją a ekoterroryści się cieszą...

freefly
10-12-2010, 13:13
Ja powoli dorastam do komunikacji zbiorowej. Gdzie mogę chodzę piechotą, a jak czeka mnie objazd po Warszawie to staram się jak najwięcej spraw skumulować jednego dnia i jak tylko się da komunikacją. Bilet dobowy kosztuje 9zł. Gdyby nie to, że 2-3 razy w miesiącu muszę dojechać gdzieś dalej to w ogóle bym się zastanawiał nad sensem posiadania samochodu innym niż przyjemność z jazdy.

Również przerzuciłem się komunikację. Gdyby nie las i działka, to pozbyłbym się auta. Na wyjazd wakacyjny opłaca się wziąć auto z wypożyczalni, a jak coś ważnego to wsiąść w taksówkę, w zamian za utrzymanie samochodu i koszt jego zakupu.

Calme
10-12-2010, 13:13
Ja jestem za wyrownaniem cen paliw. Skonczy sie wrescie to dziadostwo! ;)
Jawohl !!! , nie róbcie polityki - budujcie stadiony :mrgreen:

kisio
10-12-2010, 13:14
Pewnie jeszcze bardziej okroją Formułę 1, bo te kilkanaście bolidów szalejących na torze kilkanaście razy w roku zabija Matkę Ziemię ;)

freefly
10-12-2010, 13:16
Jawohl !!! , nie róbcie polityki - budujcie stadiony :mrgreen:

Oczywista. Portugalia do dzisiaj nie może się podnieść po organizacji EURO i właśnie burzy stadiony.:mrgreen:

kisio
10-12-2010, 13:21
freefly coś w tym jest na rzeczy. Jak sobie policzyć realny koszt posiadania samochodu... już nawet pomijając kredyt, załóżmy że kupujemy za własne, ale i tak je przecież musimy zarobić Powiedzmy samochód za 25000zł na 5 lat. To ok. 416zł miesięcznie. Do tego OC, przeglądy, eksploatacja (olej, filtry, płyny, wycieraczki) - uśredniając przynajmniej stówka miesięcznie. Doliczmy do tego ceny paliwa. I np. okazuje się, że jeśli przejeżdżam w miesiącu 400km kosztuje nas to ok. 600zł. 1,5zł za kilometr. Taryfa taksówki w Wawie? 1,6zł. Z tą różnicą, że jak się w taryfie coś zepsuje nie ja za to płacę.

ASAHI
10-12-2010, 13:33
Wszystko jest fajnie, jak można dojechać komunikacja miejską. Szczerze też bym wolał wstać, wsiąść do autobusu czy pociągu i dojechać do pracy. Ale mam 34 km i jest problem bo trzeba się załapać na przesiadkę, jak liczyłem realny czas dojazdu autobusem to prawie 2 godziny w jedną stronę - w lecie. W zimie może być różnie. PKP wymysliło sobie swoje godziny odjazdów i nic mi nie pasuje - musiałbym o 11 jechać żeby być na 13 w pracy. Dodatkowo jeszcze wiozę 2 szkrabów do 2 przedszkoli.. Bez auta jest to nie do wykonania.

DamianS
10-12-2010, 13:37
Pewnie jeszcze bardziej okroją Formułę 1, bo te kilkanaście bolidów szalejących na torze kilkanaście razy w roku zabija Matkę Ziemię ;)

Już zrobili - silniki mają mieć pojemność 1.6.

freefly
10-12-2010, 13:45
freefly coś w tym jest na rzeczy. Jak sobie policzyć realny koszt posiadania samochodu... już nawet pomijając kredyt, załóżmy że kupujemy za własne, ale i tak je przecież musimy zarobić Powiedzmy samochód za 25000zł na 5 lat. To ok. 416zł miesięcznie. Do tego OC, przeglądy, eksploatacja (olej, filtry, płyny, wycieraczki) - uśredniając przynajmniej stówka miesięcznie. Doliczmy do tego ceny paliwa. I np. okazuje się, że jeśli przejeżdżam w miesiącu 400km kosztuje nas to ok. 600zł. 1,5zł za kilometr. Taryfa taksówki w Wawie? 1,6zł. Z tą różnicą, że jak się w taryfie coś zepsuje nie ja za to płacę.

Ja wydawałem na paliwo miesięcznie po 1000-1200 PLN. Razy 12 miesięcy? Można za te pieniądze jechać na wakacje autem z wypożyczalni. I jeszcze na same wakacje zostanie z nawiązką i na taksówki.

docxxx
10-12-2010, 13:54
Ale cos za cos. Rownie dobrze mozna pozyczac aparat od kolegi (obrazowo, bo troche naciagam).

Czornyj
10-12-2010, 13:57
Rownie dobrze mozna pozyczac aparat od kolegi (obrazowo, bo troche naciagam).

Albo np. żonę...

freefly
10-12-2010, 13:58
Ale cos za cos. Rownie dobrze mozna pozyczac aparat od kolegi (obrazowo, bo troche naciagam).

Na aparat też by zostało.:smile:

mpwt
10-12-2010, 14:02
Wszystko jest fajnie, jak można dojechać komunikacja miejską. Szczerze też bym wolał wstać, wsiąść do autobusu czy pociągu i dojechać do pracy.

A ja wręcz przeciwnie. Gdyby mnie było stać, to wolałbym pojechać w ciepłym autku, posłuchać muzyki, nie przepychać się między ludźmi, itd.. świat jest piękny, bo jeszcze jesteśmy wolni (a może to już złudzenie) i mamy wybór co i jak chcemy. Szkoda tylko, że niektórzy chcą nam proponować jedną słuszną wizję ("rację").

kisio
10-12-2010, 14:03
Tyszka aparat wypożycza :D

freefly
10-12-2010, 14:08
A ja wręcz przeciwnie. Gdyby mnie było stać, to wolałbym pojechać w ciepłym autku, posłuchać muzyki, nie przepychać się między ludźmi, itd.. świat jest piękny, bo jeszcze jesteśmy wolni (a może to już złudzenie) i mamy wybór co i jak chcemy. Szkoda tylko, że niektórzy chcą nam proponować jedną słuszną wizję ("rację").

Mnie stać, a jednak przesiadłem się na komunikację miejską. W godzinach szczytu od kiedy wprowadzono bus-pasy oszczędzam ok. godziny swojego czasu.

mpwt
10-12-2010, 14:09
W godzinach szczytu od kiedy wprowadzono bus-pasy oszczędzam ok. godziny swojego czasu.

A kto inny stracił godzinę czasu... świetny pomysł! :)

kisio
10-12-2010, 14:11
Lepiej jak 160 osób zyskuje godzinę niż jedna.

DamianS
10-12-2010, 14:12
Po Warszawie poruszam się szybciej, niż autobusy na bus pasach. Tyle, że co dziesiąty uczestnik ruchu chce mnie zabić.
Coś za coś ;)

mpwt
10-12-2010, 14:12
Lepiej jak 160 osób zyskuje godzinę niż jedna.

No właśnie... tu obok mnie na Grójeckiej przejeżdża 1 autobus na 5 min w połowie pusty i parę setek samochodów. Rzeczywiście racjonalizatorski (lewacki) pomysł :)

freefly
10-12-2010, 14:14
A kto inny stracił godzinę czasu... świetny pomysł! :)

Równiez traciłem jak bujałem się do Centrum autem + opłaty parkingowe. Teraz dzięki ZTM zyskuje godzinę .:smile:

kisio
10-12-2010, 14:17
Nie wiem co w nim socjalistycznego.

W aglomeracji Warszawskiej niemożliwe jest stworzenie takiej infrastruktury, żeby każdy Warszawiak mógł dojechać w sensownym czasie do pracy samochodem i jeszcze mieć gdzie zaparkować. Ba, nawet gdyby połowa dojeżdżających wsiadła we własne samochody zakorkowaliby ulice o dowolnej przepustowości. Moim zdaniem wszelkie działania mające na celu zachęcić jak najwięcej osób do korzystania ze zbiorkomu i maksymalnie ułatwiające i usprawniające ten sposób dojazdu są z korzyścią dla wszystkich. Docelowo jest to sposób tańszy, szybszy, bardziej ekologiczny. To zwykły rachunek ekonomiczny, niewiele ma wspólnego z socjalizmem.

ASAHI
10-12-2010, 14:41
Ja podczas jazdy tramwajem czy busem miałem czas czytać książkę.. Teraz nie mam..

mpwt
10-12-2010, 14:49
W aglomeracji Warszawskiej niemożliwe jest stworzenie takiej infrastruktury, żeby każdy Warszawiak mógł dojechać w sensownym czasie do pracy samochodem i jeszcze mieć gdzie zaparkować.

No pewnie, że nie jest możliwie. Od 30 lat zbudowane w Warszawie jeden most (most Świętokrzyski zastąpił Syreny więc go nie liczę), o obwodnicy mówi się od kilkunastu laty, główne ulice miasta zamiast poszerzać to się zwęża albo zamyka. Można by tak wymieniać... bo o parkingach nie wspomnę.

Ale oczywiście wszystkiemu winni są źli kierowcy. LOL :D


Docelowo jest to sposób tańszy, szybszy, bardziej ekologiczny. To zwykły rachunek ekonomiczny, niewiele ma wspólnego z socjalizmem.To zwykły rachunek ekonomiczny, niewiele ma wspólnego z socjalizmem.

I tu jak bardzo się mylisz! To właśnie dowód jak bardzo socjalistyczny. Niech władza nie martwi się o moją kieszeń tylko o dziurę budżetową. Ops... im chyba zależy aby ludzie stali w mega korkach. Ile to więcej spalonej benzyny a to przekłada się... :)


Ja podczas jazdy tramwajem czy busem miałem czas czytać książkę.. Teraz nie mam..

Ja niestety w tramwaju rano nie jestem w stanie czytać. Cieszę się, jak uda się wejść.
Inna sprawa, że w tym tygodniu Tramwaje warszawskie zafundowały mi już 2 razy spacer (popsute tramwaje). Szkoda, że nikt nie pomyślał, co by na wszelki wypadek puścić tą trasą choć jeden autobus. O korkach tramwajowych przed pl. Zawiszy już nie będę pisał.

docxxx
10-12-2010, 14:54
Albo np. żonę...

Slabe...

freefly
10-12-2010, 14:59
No pewnie, że nie jest możliwie. Od 30 lat zbudowane w Warszawie jeden most (most Świętokrzyski zastąpił Syreny), o obwodnicy mówi się od kilkunastu laty, główne ulice miasta zamiast poszerzać to się zwęża albo zamyka. Można by tak wymieniać... bo o parkingach nie wspomnę.

Ale oczywiście wszystkiemu winni są źli kierowcy. LOL :D


A most siekierkowski, to co?;)

mpwt
10-12-2010, 14:59
A most siekierkowski, to co?;)

To właśnie mowa o tym jednym!

maclat
10-12-2010, 15:33
główne ulice miasta zamiast poszerzać to się zwęża albo zamyka. Można by tak wymieniać... bo o parkingach nie wspomnę.


Poszerzanie ulic w nieskończoność nic nie da. Miasto ma ograniczoną pojemność i nic tego nie zmieni. A liczba samochodów rośnie z roku na rok, co wszyscy widzą.

Tradycyjna komunikacja miejska rozwiązuje problem tylko częściowo, dopiero rozwinięta sieć metra robi różnicę. Pod warunkiem że ci którzy naprawdę NIE MUSZĄ jeździć samochodami, przesiądą się do kom.zbiorowej.
Wygoda w zamian za godzinę więcej stania w korku - świetny argument, no ale co kto woli... ;)

mpwt
10-12-2010, 15:37
Poszerzanie ulic w nieskończoność nic nie da.

Ale można "poszerzać" w formie usprawniania ruchu, np. zielone cykle świateł, etc. Tylko nie tak jak zrobili to w Alejach Jerozolimskich, gdzie przed wprowadzeniem systemu zarządzania ruchem były mniejsze korki. A, że ktoś skasował 40 mln. zł... kogo to obchodzi. Są korki, jest większa kasa do budżetu :D

kisio
10-12-2010, 15:38
Ani obwodnica ani nawet 10 kolejnych mostów nie sprawią, że każdy komfortowo bez stania dojedzie do pracy. Jeśli wprowadzenie buspasów jest pomysłem socjalistycznym to jakim jest ich likwidacja? Jak Tobie jest gorzej żeby komuś było lepiej to jest socjalizm ale jak komuś jest gorzej żebyś Ty się poczuł lepiej to już wszystko w porządku? Cytując: "LOL".

mpwt
10-12-2010, 15:42
Chodzi mi o to, że miasto nie może forsować jednego punktu widzenia. Powinno dbać o rozwój jednej jak i drugiej infrastruktury. Problem w tym, że nic takiego nie robi a przykłady podałem powyżej. Transport prywatny jest równie ważny i potrzebny jak transport publiczny. Jedno bez drugiego żyć nie może. I żeby nie było, jeżdżę codziennie komunikacją miejską a samochodem jeszcze głównie poza miasto. Ale jestem przeciwny bus pasom.

freefly
10-12-2010, 15:42
Ale można "poszerzać" w formie usprawniania ruchu, np. zielone cykle świateł, etc. Tylko nie tak jak zrobili to w Alejach Jerozolimskich, gdzie przed wprowadzeniem systemu zarządzania ruchem były mniejsze korki. A, że ktoś skasował 40 mln. zł... kogo to obchodzi. Są korki, jest większa kasa do budżetu :D

Spokojnie, już niedługo nastąpi montaż systemu, który będzie przełączał na czerwone, pojazdom, które do świateł będą zbliżały się z większą prędkością niż dopuszczalna na danym odcinku.:smile:

mpwt
10-12-2010, 15:45
Spokojnie, już niedługo nastąpi montaż systemu, który będzie przełączał na czerwone, pojazdom, które do świateł będą zbliżały się z większą prędkością niż dopuszczalna na danym odcinku.:smile:

Tia... dziś kierowca na Górczewskiej ma dwie możliwości (jadąc w stronę centrum). Albo jechać przepisowe 50km/h i zatrzymywać się na każdych światłach (bardzo ekologiczne i ekonomiczne :D) albo jechać powyżej 80km/h...

Calme
10-12-2010, 16:44
Proponuje rozszerzyć wątek i przykleić - czyli ogólnie dla niezadowolonych z podwyżek, życia i polityki :D

Rafał_Sz
10-12-2010, 16:53
Proponuje rozszerzyć wątek i przykleić - czyli ogólnie dla niezadowolonych z podwyżek, życia i polityki :D
Ale z możliwością banowania współrozmówców. Po godzinie transfer na forum całkowicie ustanie i nawet banery się zbanują. ;):)

Nemeth
10-12-2010, 17:05
Proponuje rozszerzyć wątek i przykleić - czyli ogólnie dla niezadowolonych z podwyżek, życia i polityki :D

Bluźnisz. Chodzi o to, żeby ludziom żyło się dobrze. Teraz. Przy grillu.
Pokopać w piłeczkę. Obejrzeć tapmadl.

Byle do następnych wyborów :) Ciemny lud kupi wszystko.

DamianS
10-12-2010, 17:05
Wątek jest o cenach LPG a nie bus pasach w Warszawie :>
Ostatnio mam przyjemność regularnie jeździć Firebirdem z 5.7 V8. W ruchu miejskim pali ok 20 litrów benzyny.
I powiem tak: wolę zapłacić stówkę za przejażdżkę po mieście takim potworkiem niż np. przechlać tę kasę z kumplami czy wydać na cokolwiek innego. Frajda jest niesamowita, endorfiny wręcz tryskają wszelkimi możliwymi otworami w ciele :P
Polecam. Mniej nerwowi będziecie ;)

Czornyj
10-12-2010, 17:06
... i polityki :D
trochę się kolega zagalopował. Bez brzydkich słów, jeśli łaska ;)

mpwt
10-12-2010, 17:13
Wątek jest o cenach LPG a nie bus pasach w Warszawie :>

A nie widzisz zależności? Podwyżki podatków na paliwo + większe spalanie w korkach...?

Ale ja już nic nie mówię. Idę podziwiać gwiazdy (na kompie) :D

offthe
10-12-2010, 19:39
Zdecydowana większość aut w korku ma w środku tylko kierowcę. Większość wozi tylko powietrze. Nie lepiej byłoby jednocześnie zrezygnować z komunikacji miejskiej i auta, decydując się na skuter, czy mały motocykl? W korku stać nie będziecie. Fakt, że nie jest to całosezonowe wyjście, ale jeździć można od marca do końca listopada. No fakt, nie posłuchacie muzyki w czasie jazdy, ale czy bardziej was denerwuje cisza, czy marnotrawienie czasu? Jak moto będzie paliło w porywach 5litrów na 100km i zalewać bak kilkunastoma litrami, to nie będziecie się przejmować raczej tym, czy koszt benzyny to 5zl czy 4,50...Różnica będzie na tyle mała, że was to tak nie zaboli jak tankowanie 50litrów.

MR
10-12-2010, 19:41
dobra, kto pierwszy kupuje priusa ?:)

ASAHI
10-12-2010, 21:20
Skuter to fajne rozwiązanie. I rower. Ale jakoś u nas to raczej się nie przyjęło.

SADPUNK44
11-12-2010, 01:45
Może by tak na ulice wyjść, z pochodniami, "Boże coś Polskę" zaśpiewać...?
Naród się odwetami zajmuje, ipeenami, spiskowością, a w liczbie przeczytanych książek, jesteśmy za Albanią(metaforyzując:D)

Le Sir
11-12-2010, 10:17
Gaz gazem, ale co się dzieje z benzyną ?!
Jeszcze większość stacji broni się przed 5 zł za 95. Jak dziewiędziesiątkapiątka dobije do 5 zł to nastąpią masowe zawały serca wsród przejeżdżających w okolicach stacji benzynowych ;)

ASAHI
11-12-2010, 10:30
Juz wczoraj widziałem 98 po 5,04 w katowicach. Będzie drożej, 95 kosztuje 4,78

ozzy
11-12-2010, 10:40
pfff, 98 widziałem za 5,08. Masakra. A podwyżki podobno dopiero przed nami? Czyli co? 95 za 5zł??

zotornik
11-12-2010, 10:53
Powracając do LPG.
Nie żeby was drażnić, ale tak dla wiedzy historycznej coś przypomnę tym nieco młodszym ;)
Moje pierwsze auto na LPG /Fiat 125/ tankował za 0,5 zł przy ówczesnej cenie benzyny na poziomie 2 zł - dobre nie !
Potem kolejne auta benzynowe konsekwentnie uzbrajałem w LPG /Polonez nówka, Peugeot 406/.
Jednak po 12 latach po prostu byłem nieco już zmęczony "podwójnym" martwieniem się: podwójny układy paliwa, podwójne badania, 2x częstsze wymiany filtra powietrza i kilka innych drobiazgów. Choć najbardziej drażnił mnie zaciągany do kabiny charakterystyczny zapach gazu i oleju :)
Kolejne autko / od roku Peugeot 407 1,6 HDI / to pierwszy diesel. Przy moim stylu jazdy koszty paliwa wychodzą takie same, ale za to pokosztowałem cen naprawy wtryskiwacza :/ - coś za coś.

p.s. Powyższe w żadnym razie nie ma wykazać wyższości takiego lub innego silnika - bo o tym już tomy napisano. Jak zawsze wszystko zależy od tego kto gdzie i jak jeździ oraz czym.
Dodam że każde auto na LPG przejechało osobno pod moim butem po ponad 300 000 i spisywały się OK

p.s. Na Podkarpaciu granica 5 zł została już dawno temu złamana

ASAHI
11-12-2010, 10:55
Myslę że 95 za około 5 zł, 98 wyjdzie 5,6 zł a LPG za 2,8 zł.









A po 1 stycznia bedzie jeszcze drożej :-(

Le Sir
11-12-2010, 11:10
Na Podkarpaciu granica 5 zł została już dawno temu złamana

Przedwczoraj w Tomaszowie Lubelskim E95 brakowało 3-4 grosze do piątki. Myślę, że tam już mógł zacząć się eksodus wsród kierowców. Na szczęście mają blisko do granicy.

Calme
11-12-2010, 11:27
http://www.e-petrol.pl/index.php//notowania/rynek-krajowy/ceny-stacje-paliw

ASAHI
11-12-2010, 12:31
Zauważyliście jak na wykresach z linka post wyżej ceny poszybowały ostro w górę? Normalnie kosmos..

eagis
11-12-2010, 12:45
Może w końcu będą mniejsze korki;)

freefly
11-12-2010, 12:50
Może w końcu będą mniejsze korki;)

Oczywiście, że będą mniejsze korki. W busach zamiast 18, będzie 25 osób.

ASAHI
11-12-2010, 12:54
:D :D

Ci co muszą i tak będą jeżdzić.

Pawliko
11-12-2010, 13:25
a ja mam diesla i 5l ON/100km w trasie :D miasto 6,5-7l ;)

Rafał_Sz
11-12-2010, 13:51
:D :D

Ci co muszą i tak będą jeżdzić.
Zawsze zostaje PS3. Bierze tylko trochę prądu, a pojeździć też można.

;)

pmsphotography
11-12-2010, 15:17
a ja mam diesla i 5l ON/100km w trasie :D miasto 6,5-7l ;)

Do pierwszej awarii ;-)

A żeby nie robić żadnej wojenki- stojąc długo w korkach nawet i diesel spokojnie łyknie 10 litrów. Nie ma na to mocnych, na biegu jałowym zarówno diesel jak i benzyna łykają po około 0,8l/h.

A ceny paliw robią się chore, gdybym wiedział, że pojdzie to o 20-30 gr to bym w zeszłym tyg. nalał do pełna. Do tego jeszcze 98 muszę lać :-/

zotornik
11-12-2010, 15:20
Dlatego na pytanie "ile twoje auto pali ?" niezmiennie odpowiadam wszystko co mu wleję ;)
I tu nie ma znaczenia ON, Pb czy też LPG.
Najważniejsze, aby nam autka dobrze służyły !

pmsphotography
11-12-2010, 15:26
Dlatego na pytanie "ile twoje auto pali ?" niezmiennie odpowiadam wszystko co mu wleję ;)
I tu nie ma znaczenia ON, Pb czy też LPG.
Najważniejsze, aby nam autka dobrze służyły !

Otóż to! :-)

zotornik
11-12-2010, 15:31
No to jak już pogadaliśmy, to teraz czas się ubrać i pojechać na stację - bo jutro niedziela i znów trzeba jechać do teściowej ;)

Calme
11-12-2010, 16:23
Oczywiście, że będą mniejsze korki. W busach zamiast 18, będzie 25 osób.
A to w busach myślisz, że bilety nie podrożeją ;-)

Oprócz benzyny proponuje jeszcze podnieść ceny na leki i usługi medyczne, ale tak porządnie - będzie mniej chorych bo będą szybciej zdychali, mniej osób, mniej kłopotów dla państwa, mniej emerytów do opłacenia, itp, itd. Ostatnimi czasy mam wrażenie, że ideałem dla rządzących byłoby jak najmłodsze społeczeństwo (żeby starych było jak najmniej), do tego najlepiej z zawodowym wykształceniem żeby miał kto zapieprzać na panów, no i żeby nie mieli w głowie strajków to ich dopalaczami zamulić - wizja idealna. No od czasu do czasu jakiś stadion zbudować dla uciechy tłuszczy i rzucić promocje w hipermarkecie czy MM żeby raz do roku się podniecili...

sheva
11-12-2010, 16:58
Nowym wspaniałym światem zapachniało...

offthe
11-12-2010, 19:22
że ideałem dla rządzących byłoby jak najmłodsze społeczeństwo (żeby starych było jak najmniej)
Społeczeństwo starzejące się (mniej urodzeń niż zgonów, a co za tym idzie więcej emerytów niż ludzi w wieku produktywnym) nie jest zbyt dobre...Więc tak, na pewno chcieliby, by przyrost naturalny był ogromny...Albo przynajmniej nie ujemny.
Benzyna powinna być tania jak się tylko da. Nie wiem tylko czy ktoś tam u góry widzi, że ceny wachy mają wpływ na ceny wszystkich innych produktów... A podwyższanie ceny za odpadki(lpg) to w mojej ocenie chamstwo. Bardzo długo cena lpg oscylowała w okół 2zł, bez względu na kondycję dolara, złotówki i ceny baryłki.. Aż tu nagle poszło w górę, bo nie mają na waciki. Niestety nic się nie da zrobić chyba. Szczerze mówiąc nie wiem czy jest jakikolwiek sposób na to, by powstrzymać podwyższanie cen paliwa(poza zdjęciem podatków z paliwa) Żadne bojkoty nic nie dadzą, a przedstawiciele nie zaczną jeździć pociągami i pksami. Tiry na tory też nie pójdą, chociaż mogłyby.

MR
11-12-2010, 21:42
Społeczeństwo starzejące się (mniej urodzeń niż zgonów, a co za tym idzie więcej emerytów niż ludzi w wieku produktywnym) nie jest zbyt dobre...Więc tak, na pewno chcieliby, by przyrost naturalny był ogromny...Albo przynajmniej nie ujemny.

idealna piramida zaklada około 20-25% / 60%/15% ale wszystko zalezy od nacji, wielkoscia, stopnia rozwoju, systemu i ten w polsce jest archaiczny i poprostu niewydolny.

velaskez
12-12-2010, 15:50
a ja mam diesla i 5l ON/100km w trasie :D miasto 6,5-7l ;)

No jak się spokojnie jedzie...a jak nie to łyknie i 11-12 ;)

Pawliko
18-12-2010, 16:57
przy 160-170 weźmie mi koło 7,5l, tocząc ciężkie 17" GM

ASAHI
18-12-2010, 18:25
LPG na stacji w Sławkowie 2,64. Na Shell w Sosnowcu 2,56. Jest fajnie.

Dorian
18-12-2010, 18:26
Na Shellu we Wrocławiu 2,69zł. :? Nie jest fajnie. :mrgreen: A zapowiadają, że będzie gorzej...

ASAHI
18-12-2010, 18:28
Nie gorzej tylko drożej :-)

mishieck
18-12-2010, 19:28
Dziś we Wrocku na wylocie na Bielany 2,49 na Lotosie

KaeF
19-12-2010, 04:54
To jest spisek wielkich mocarstw! Chcą pozbawić Polskę możliwości przemieszczania się i obrony przed inwazją! Po co nam setki czołgów, skoro nie stać nas, żeby je zatankować? Na wikileaks na pewno znajdzie się jakaś notka na ten temat, bo USA na pewno macza w tym palce ;)

Pawliko
19-12-2010, 12:32
tak jak patrzę to siakiś tani ten wasz gaz :D
u mnie na Lotosie, Orlenie i Shellu jest 2,70. Na takiej "budzie" z gazem 2.63 chyba :)

MARTINK
19-12-2010, 12:33
W Lodzi od wczoraj 2.63 (Orlen) !!!!!
BP 2.53 ale mowili, ze podniosa... :(

login_87
19-12-2010, 23:24
w Krakowie najtaniej na STATOIL Siewna 28 - 2,46zl
Zreszta polecam strone http://www.dobaku.pl/

Yanluk
20-12-2010, 04:11
Tak tylko dla porownania. Australia: paliwo musi przejechac tysiace kilometrow zanim trafi na stacje, ludzie ktorzy pracuja w tym biznesie zarabiaja ogromne pieniadze (wydobycie, rafinerie, transport). A za miesieczna wyplate sredniej krajowej mozna zatankowac:
3238 litrow E95
6725 litrow LPG

E95 = $1.35 ~ 3.38 PLN
LPG = $0.65 ~ 1.46 PLN

W Polsce nie ma racjonalnych powodow na to zeby benzyna kosztowala prawie 5zl za litr! Ktos na tym po prostu zarabia kolosalne pieniadze i tyle.

freefly
20-12-2010, 05:30
W Polsce nie ma racjonalnych powodow na to zeby benzyna kosztowala prawie 5zl za litr! Ktos na tym po prostu zarabia kolosalne pieniadze i tyle.

Nie zapominaj, że w cenie paliwa są podatki. VAT 22%, akcyza.
Same stacje benzynowe mają marże rzędu 20-40 groszy na litrze.
Akcyza na benzynę wynosiał bodajże 2 tyś.pln/1000 litrów (aktualnie nie wiem ile wynosi). Jakby nie liczyć to 2 PLN w cenie litra. Akcyzę dolicza producent.
Dzisiaj w hurcie (Orlen) bezołowiowa 95 koszuje 3 698,00 zł/m3 netto ( w tym 2 tyś. akcyzy)
To kto zarabia na paliwie?

Yanluk
20-12-2010, 08:19
Nie zapominaj, że w cenie paliwa są podatki. VAT 22%, akcyza.
Same stacje benzynowe mają marże rzędu 20-40 groszy na litrze.
Akcyza na benzynę wynosiał bodajże 2 tyś.pln/1000 litrów (aktualnie nie wiem ile wynosi). Jakby nie liczyć to 2 PLN w cenie litra. Akcyzę dolicza producent.
Dzisiaj w hurcie (Orlen) bezołowiowa 95 koszuje 3 698,00 zł/m3 netto ( w tym 2 tyś. akcyzy)
To kto zarabia na paliwie?

W Aus jest 0.38 centa na kazdym litrze podatku plus 10% podatku VAT na to jeszcze. 75% podatkow idzie na drogi reszta gdzie indziej. Tak wiec sytuacja podobna jak w PL. A paliwo i tak o wiele tansze.
Roznica jest w przypadku LPG na ktory nie ma podatkudrogowego, jest tylko 10% VAT.

Ale tutaj mozna kupic nowe samochody z fabryki przystosowane do jazdy na gaz. A rzad oddaje Ci 50%-100% kasy za to ze przerobisz samochod z benzyny na gaz.

mpwt
20-12-2010, 12:10
To kto zarabia na paliwie?

Przecież już pisałem, że stacja benzynowa to oddział Urzędu Skarbowego :)

Rafał_Sz
20-12-2010, 12:30
Przecież już pisałem, że stacja benzynowa to oddział Urzędu Skarbowego :)
Taka nowa wersja "domiaru". :)

gadas
20-12-2010, 14:02
U mnie na prywatnej 2.38 na BP było po 2.58
Ja postawiłem w tym roku zatankować do pełna zbiornik i butle dodatkowo płyn do spryskiwaczy ... 350 zł bez groszy
Dzisiaj już widziałem 98 po 5,17 a tankowałem 3 dni temu po 4,89 jakieś wariactwo nastało ...

Calme
20-12-2010, 15:03
W Polsce nie ma racjonalnych powodow na to zeby benzyna kosztowala prawie 5zl za litr! Ktos na tym po prostu zarabia kolosalne pieniadze i tyle.
Jesteśmy po prostu dziadami w Europie i tyle

rockabilly
20-12-2010, 16:32
Wystarczy policzyć ile litrów PB,ON za minimalne choćby wynagrodzenie kupi Polak, ile Angol, ile Niemiec...tak lekko kalkulując to byłby to u nas odpowiednik 1,20 - 1,30 /litr.


Pewnie i cena u nas nie odbiega od reszty Europy ale zarobki już nijak się nie mają.

5 zł za litr zupy....ja pitole. To się w dupie nie mieści jak kochane Państwo nas rżnie.

Rafał_Sz
20-12-2010, 17:52
Wacha jest tylko trochę za droga. Problemem są zdecydowanie za niskie zarobki.

mpwt
20-12-2010, 22:39
Problemem są zdecydowanie za niskie zarobki.

Albo zbyt wysokie podatki...

Nemeth
21-12-2010, 01:17
Albo zbyt wysokie podatki...

A miało być liniowo :twisted:

ALF
22-12-2010, 01:16
A miało być liniowo :twisted:

No przeca jest liniowo...prosta linia w górę ;)

Nemeth
22-12-2010, 01:33
No przeca jest liniowo...prosta linia w górę ;)

Czekaj... ale czy to nie miało być ... liberalnie? Pro-rynkowo?
;)

ALF
22-12-2010, 01:51
No przeca tak jest...zarabiają zarabiają liberałowie...ale ciiii bo się robi politycznie. ;)

Dobrze, że tankowałem kilka dni temu jeszcze po cenach sporo niższych :D

wilus
22-12-2010, 13:31
Dziś rano, jak zobaczyłem cenę 5.15 za e98 to aż mi motór zgasł :twisted:

cyrusvirus
22-12-2010, 13:34
U mnie na statoilu lpg po 2,65. Rzeźnia normalinie :(
Kurcze wspominam z lat 2003 jak po było po złotówkę, a ja brałem po 0,90. Dla studenta rewelacja była. Za 10zł lałem 10 litrów i się śmigało gdzie popadnie. Po montażu gazu robiło się 3 razy więcej kolometrów rocznie :)

ALF
22-12-2010, 14:02
Gaz zimowy zawsze był droższy, a różnice w benzyną mniejsze, ale tylko do wiosny :)

elanek
22-12-2010, 14:14
Czekaj... ale czy to nie miało być ... liberalnie? Pro-rynkowo?
;)

Wszystko jedno - żadna partia (rząd) nic nie zrobiła (realnie) by ceny paliw spadły.

Nemeth
22-12-2010, 17:07
Wszystko jedno - żadna partia (rząd) nic nie zrobiła (realnie) by ceny paliw spadły.

W sumie nie ma co się denerwować :) Obecnie wiodąca w sondażach partia jako pierwsza w historii III RP oficjalnie zapowiada ile dróg nie zostanie wybudowanych w danym roku :D
Nie będzie dróg, nie będzie po czym jeździć. Problem się sam rozwiąże.

Art Erie
22-12-2010, 17:17
2,59zł/l PK Pieprzyk na trasie Prochowice - Legnica ( w Kawicach pewnie jeszcze 2-3 grosze w dół ) i nie ma w tym żadnej wielkiej polityki, ceny paliw ustala się tak samo jak na straganie z marchewką.
Jeśli ktoś buduje stację paliw, to chyba po to by na niej zarabiać ?? Ale mogę się mylić ;)
A jazda na LPG i tak jest najbardziej ekonomiczna i ekologiczna, choć lepiej jest na CNG :)

mpwt
22-12-2010, 17:27
2,59zł/l PK Pieprzyk na trasie Prochowice - Legnica ( w Kawicach pewnie jeszcze 2-3 grosze w dół ) i nie ma w tym żadnej wielkiej polityki, ceny paliw ustala się tak samo jak na straganie z marchewką.

Coś mi się zdaje, że na marchewkę nałożony jest tylko VAT (3%). W benzynie oprócz VATu (22%) mamy jeszcze podatek akcyzowy i opłatę paliwową.

I sugerujesz, że nie ma różnicy i żadnej w tym polityki? :D

Art Erie
22-12-2010, 17:36
Coś mi się zdaje, że na marchewkę nałożony jest tylko VAT (3%). W benzynie oprócz VATu (22%) mamy jeszcze podatek akcyzowy i opłatę paliwową.

I sugerujesz, że nie ma różnicy i żadnej w tym polityki? :D

Mam na myśli ustalanie cen na poziomie stacji paliw (Przy tych samych stawkach podatków, ceny przy dystrybutorze są różne). Obniżek VAT ani na paliwa, ani na marchewkę raczej bym się nie spodziewał. To samo z akcyza i resztą podatków, zmiany są możliwe ale raczej wgórę.

Calme
22-12-2010, 20:28
Ja natomiast myślę, że ceny benzyny to czysta polityka ;) ale nic to budujmy stadiony :D

freefly
22-12-2010, 21:18
Ja natomiast myślę, że ceny benzyny to czysta polityka ;) ale nic to budujmy stadiony :D

To raczej najłatwiej ściągany podatek przez państwo, zwłaszcza, gdy budżet bardzo kuleje.

Calme
23-12-2010, 16:20
Nie przypominam sobie roku, żeby kiedyś nie kulał :D To chyba nasza tradycja narodowa.

mac.serafin
23-12-2010, 17:05
Dzisiaj znalazłem rachunek z wakacji i płaciłem mniej za ultimate na bp niż teraz za 98 na lukoilu... Ma to swoje plusy, nigdy nie jeździłem tak oszczędnie :D

GrzegorzPPP
23-12-2010, 19:08
Ja w ramach protestów przerzucam się na PB95 :mrgreen:

pmsphotography
24-12-2010, 01:06
Ja w ramach protestów przerzucam się na PB95 :mrgreen:

Nie wszyscy mogą :-( W ramach prostestu ja z kolei zostawiłem auto na parkingu i w przerwie świątecznej przeprosze się z komunikacją miejską :-D

madburn
24-12-2010, 10:55
A jazda na LPG i tak jest najbardziej ekonomiczna i ekologiczna, choć lepiej jest na CNG :)

nie specjalnie - jesli masz gaznikowca to tak - LPG mniej smierdoli
ale jesli masz kuchenke zamontowana w silniku z wielopunktowym wtryskiem to juz nie masz czystych spalin - bardzo duzo tlenkow azotu powstaje (w gaznikowym jest lepiej bo mniej sadzy jest (niedpolanie paliwa w skutek zbyt bogatej mieszanki i problemow z jej sterowaniem (to rozwiazalo dopiero wtryski 1punktowe i sondy lambda)))

ja zamienilem gazkuchnie na traktor - jezcze troche i trzeba bedzei olej z frytek estryfikowac :)

Art Erie
24-12-2010, 11:03
nie specjalnie - jesli masz gaznikowca to tak - LPG mniej smierdoli
ale jesli masz kuchenke zamontowana w silniku z wielopunktowym wtryskiem to juz nie masz czystych spalin - bardzo duzo tlenkow azotu powstaje (w gaznikowym jest lepiej bo mniej sadzy jest (niedpolanie paliwa w skutek zbyt bogatej mieszanki i problemow z jej sterowaniem (to rozwiazalo dopiero wtryski 1punktowe i sondy lambda)))

ja zamienilem gazkuchnie na traktor - jezcze troche i trzeba bedzei olej z frytek estryfikowac :)

A możesz mi wyjaśnić skąd podczas spalania mieszanki propan/butan biorą się tlenki azotu? Chyba mylisz z dieslami wyposażonymi w katalizator...

madburn
24-12-2010, 12:13
o Boze !

proces spalania to inaczej ultenianie
jesli potrafisz spalac beztlenowo propan-butan to moze rozwiazales problem globalnego ocieplenia
tlenki azotu powstaja nawet przy spalaniu mialu weglowego - gdybys spalal w czystym tlenie to nie ma problemu - ale w powietrzu masz 74% azotu - to co sie pytasz skad sie to bierze ?

im wyzsza temperatura tym latwiej utlenic azot - wiec powstaje wiecej tlenkow azotu
katalizator nie produkuej tlenkow azotu - ma za zadanie redukowac tlenki azotu do postaci pary wodnej i wolnego azotu N2 - do tego CO do CO2 - w teori
bo przy spalniu LPG powstaje wiecej tlenkow azotu i katalizator nie wszystko przerobi - w polaczaniu z woda ktora rowniez wydziela sie przy spalaniu gazu w postaci pary wodnej dochodzi do powstawania kwasnego kondensatu (glownie kwas azotowy) co powoduje korozje elementow wydechu (dlatgo piece gazowe musza miec kominy ze stali kwasoodpornej)

ba tlenki azotu powstaja nawet przy uderzeniu pioruna - konkretnie gdy wyladowanie zamienia zjonizowane powietrze w plazme

Sapphiron
24-12-2010, 13:38
Biała Podlaska raportuje gaz od 2,59 do 2,80 za liter...

messer
24-12-2010, 13:58
Mnie szlag trafił w momencie, gdy wczoraj na BP tankowałem Ultimate Diesel. Jak zwykle wydobyłem z dystrybutora odpowiedni pistolet, czekam aż licznik się wyzeruje -- a tu zdziwienie. 4.99 PLN
Sprawdzam trzy razy, czy aby na pewno nie wydobyłem pistoletu z Benzyną -- ale nie. Benzyna (ultimate) _tańsza_!

Wlałem za 50zł żeby dojechać do celu i czekam na lepszy moment... który niech nadejdzie przed nowym rokiem, bo po 1-szym 23% VATu mam wrażenie podniesie cenę diesla ponad 5pln :/

Art Erie
24-12-2010, 14:35
o Boze !
proces spalania to inaczej ultenianie
To akurat wiem, z wykształcenia jestem chemikiem.

jesli potrafisz spalac beztlenowo propan-butan to moze rozwiazales problem globalnego ocieplenia
Jedno zaprzecza drugiemu, więc tutaj masz rację ;)

tlenki azotu powstaja nawet przy spalaniu mialu weglowego - gdybys spalal w czystym tlenie to nie ma problemu - ale w powietrzu masz 74% azotu - to co sie pytasz skad sie to bierze ?[QUOTE]
Węgiel kamienny to bardzo bogata mieszanina róznych związków, również tych z udziałem związków azotowych, których nie ma w gazie LPG

[QUOTE=madburn;2202691]im wyzsza temperatura tym latwiej utlenic azot - wiec powstaje wiecej tlenkow azotu
Bezpośrednia synteza z NO z pierwiastków jest trudniejsza niż Ci się wydaje.

katalizator nie produkuej tlenkow azotu - ma za zadanie redukowac tlenki azotu do postaci pary wodnej i wolnego azotu N2 - do tego CO do CO2 - w teori
Działanie katalizatora jest więcej niż skomplikowane, a ja nie napisałem nigdzie, że produkuje on tlenki azotu. Napisałem, że NO są obecne w spalinach silników diesla, które przechodzą przez katalizator ( prawdopodobnie efekt spalania amoniaku na katalizatorze rod/platyna; ale to tylko moje domysły, nie zgłębiałem tematu ).


bo przy spalniu LPG powstaje wiecej tlenkow azotu i katalizator nie wszystko przerobi -
propan / butan to związki węgla i wodoru, spalając się w powietrzu tworzą dwutlenek węgla i wodę, czasem trochę sadzy ( niespalony węgiel ), pozostałe zanieczyszczenia można spokojnie pominąć.

w polaczaniu z woda ktora rowniez wydziela sie przy spalaniu gazu w postaci pary wodnej dochodzi do powstawania kwasnego kondensatu (glownie kwas azotowy) co powoduje korozje elementow wydechu (dlatgo piece gazowe musza miec kominy ze stali kwasoodpornej)
Tu masz na myśli zapewne korozję siarkową, pochodzącą ze spalania siarkowodoru ( powszechnie występujące zanieczyszczenie w gazie metanowym i węglu kamiennym - spala się do dwutlenku siarki i w połączeniu z wodą daje słaby kwas.


ba tlenki azotu powstaja nawet przy uderzeniu pioruna - konkretnie gdy wyladowanie zamienia zjonizowane powietrze w plazme
powstaje głównie ozon, NO w śladowych ilościach, ale mniejsza o to spalanie mieszanki w silniku, a temperatura plazmy to dość odległe tematy.

MARTINK
26-12-2010, 23:09
2,76 !!!! BP na trasie z Łódzi przed Rawa Mazowiecka...

Yaro
26-12-2010, 23:28
Najtaniej widziałem dzisiaj na Shellu za 2,41. Reszta złodziei ma po ok 2,50.

Dlaczego zaraz złodzieje?? mamy wolny rynek.

szymony
27-12-2010, 04:55
Dlaczego zaraz złodzieje?? mamy wolny rynek.
Tia. Tak on wolny, jak obywatel w związku zdradzieckim.

freefly
27-12-2010, 05:33
Dlaczego zaraz złodzieje?? mamy wolny rynek.


Marża za 1 litr paliwa w tym LPG dla dzierżawcy stacji benzynowej od obojętnie jakie koncernu to kilka groszy.
Stańce np w takim BP lub Orlenie, do konkursu z ofertą na dzierżawę stacji. Zadowolicie się marżą 10 gr, a i tak Was ktoś przebije i w ofercie zgodzi się dzierżawić stację z marżą 5 groszy na litrze.

ASAHI
27-12-2010, 05:39
Tutaj ilość robi zysk. Masz dobre miejsce gdzie schodzi dziennie kilka tysięcy litrów paliwa to i marża może być mniejsza.

freefly
27-12-2010, 05:49
Tutaj ilość robi zysk. Masz dobre miejsce gdzie schodzi dziennie kilka tysięcy litrów paliwa to i marża może być mniejsza.

Jeśli dzierżawca stacji z 5 groszy zejdzie na 3 grosze marży, to miesięcznie dla ciebie jakie to będzie miało znaczenie?

ASAHI
27-12-2010, 05:55
Dla mnie żadne, ale dla Orlenu czy innego ustrojstwa już ma znaczenie.

freefly
27-12-2010, 06:25
Dla mnie żadne, ale dla Orlenu czy innego ustrojstwa już ma znaczenie.

Dlatego Orlen, czy inne ustrojstwo nie zajdzie ze swojego narzutu, bo dla nich to byłyby zyski mniejsze o setki milionów.
A dzierżawcy stacji też nie mają z czego zejść, bo od tej kilku groszowej marży myszą odprowadzić VAT i zapłacić dochodowy, no i opłatę dzierżawną.

ASAHI
27-12-2010, 06:26
I jest jak jest..

velaskez
27-12-2010, 09:00
Mnie szlag trafił w momencie, gdy wczoraj na BP tankowałem Ultimate Diesel. Jak zwykle wydobyłem z dystrybutora odpowiedni pistolet, czekam aż licznik się wyzeruje -- a tu zdziwienie. 4.99 PLN
Sprawdzam trzy razy, czy aby na pewno nie wydobyłem pistoletu z Benzyną -- ale nie. Benzyna (ultimate) _tańsza_!

Wlałem za 50zł żeby dojechać do celu i czekam na lepszy moment... który niech nadejdzie przed nowym rokiem, bo po 1-szym 23% VATu mam wrażenie podniesie cenę diesla ponad 5pln :/

Przestań lać altimejt i jeszcze trochę pojeździsz :-P

Calme
27-12-2010, 09:37
Dlaczego zaraz złodzieje?? mamy wolny rynek.
Widzę, że niektórzy jeszcze nie zeszli na ziemie :D

Tommy
27-12-2010, 11:32
właśnie wróciłem z Egiptu - ceny od 40 do 70gr za litr benzynki, także podwójnie drażniło mnie zalanie gazu po 2,55zł , a jeszcze wyszło mi jakieś wielkie spalanie :(

Wydra117
27-12-2010, 12:28
JA tam wole diesle :D

messer
27-12-2010, 12:35
Przestań lać altimejt i jeszcze trochę pojeździsz :-P

Ale co że niby w zamian? Diesel Gold na Statoilu w pierwszy dzień świąt kosztował... 5.16!!!! :-s

mpwt
27-12-2010, 12:36
Ale co że niby w zamian? Diesel Gold na Statoilu w pierwszy dzień świąt kosztował... 5.16!!!! :-s

Przecież złoto też drożeje, to co się dziwisz :D

messer
27-12-2010, 12:52
Przecież złoto też drożeje, to co się dziwisz :D

Fakt.

Odlągałem niedawno program gdzie pokazywali SLS'a na prąd. ;-) Chyba pogodzę sie z zasięgiem 250km na jednym ładowaniu... prąd zawsze można podciągnąć z ulicznej latarni (u nas na osiedlu jest nawet takie gniazdko zamontowane na słupie ;-P)

ASAHI
27-12-2010, 13:18
Ja jednak nie chcę auta na prąd. Jestem konserwą, ma być silnik spalinowy i tyle. A co będzie spalał - może być i woda - to mnie nie interesuje.

Calme
27-12-2010, 13:34
Głównie będzie spalał siano z portfela :D

ASAHI
27-12-2010, 13:37
A to każdy tak ma :-)

Calme
27-12-2010, 14:01
Nieprawda :) Niektórzy mają paliwo firmowe hehe

ASAHI
27-12-2010, 14:03
Ale nie rozmawiamy tu o szcześciarzach :-)
Niektórzy to nawet autko mogą sobie wybrać..

Czornyj
27-12-2010, 15:02
Ja jednak nie chcę auta na prąd. Jestem konserwą, ma być silnik spalinowy i tyle. A co będzie spalał - może być i woda - to mnie nie interesuje.

Ostatnio nawet ekolodzy zaczęli protestować przeciw samochodom elektrycznym - policzyli sobie wszystko na spokojnie z kartką i długopisem, aż w końcu doszli do oczywistych wniosków.

ASAHI
27-12-2010, 15:04
Nareszcie.. Mówić tumanom że to gorsze zło to nie rozumieli..

freefly
27-12-2010, 15:17
Ostatnio nawet ekolodzy zaczęli protestować przeciw samochodom elektrycznym - policzyli sobie wszystko na spokojnie z kartką i długopisem, aż w końcu doszli do oczywistych wniosków.

Przecież od samego początku było wiadomo, ze ładowanie aku aut elektrycznych, "prundem" pochodzącym ze spalania paliw kopalnych nie jest ekologiczne. Tzn. wszyscy wiedzieli, oprócz ekologów.;):-)

Czornyj
27-12-2010, 15:30
Po pierwsze ładowanie prundem jest bez sensu, po drugie produkcja tych wynalazków jest skrajnie nieekologiczna, po trzecie nowoczesne, małolitrażowe, uturbione bzyki z dziesięcioma katalizatorami i filtrami emitują spaliny które pewnie są czystsze, niż przykładowo takie świeżuśkie, krakowskie powietrze.

Wiadomo, że od dawna było wiadomo, tylko pewnie się jeden gamoń z drugim musieli mieć nieszczęście przejechać się jakim Priusem i w końcu do nich dotarło :mrgreen:

szymony
27-12-2010, 20:41
Ostatnio nawet ekolodzy zaczęli protestować przeciw samochodom elektrycznym - policzyli sobie wszystko na spokojnie z kartką i długopisem, aż w końcu doszli do oczywistych wniosków.
Koncerny motoryzacyjne już sporo siana udupiły w elektryki, więc teraz one będą lansować "green power".
Ekolodzy muszą z czegoś żyć, teraz to będzie be i tak ten chocholi taniec będzie się kręcił w kółko macieju.
A my będziem finansować, tą ciuciubabkę.

Calme
27-12-2010, 20:51
Może już niedługo zanucimy "There are nine million bicycles in Warsaw" :mrgreen:

ALF
27-12-2010, 21:29
Ja pierdziulę tą popapraną eko-kłamstwo-logię. Ja ciem duzy sylnyczek, tak ze 3 lyterki mynimum, bez turbów - przeżyje dwa, albo i trzy ekologiczne, do wyprodukowania których cza sporo zanieczyścić ;)

MARTINK
28-12-2010, 01:01
A ja powiem, ze jakbym mia mozliwosc kupna autka ktorego tankowanie kosztowalo by mnie 50groszy to bym sobie chetnie takie autko sprawil...

ASAHI
28-12-2010, 14:39
a to panie nie ma takiego..

Art Erie
28-12-2010, 14:44
LPG 2,45zł trasa Lubin - Wrocław w miejscowości Kawice.

Marian K
29-12-2010, 13:33
Koncerny motoryzacyjne już sporo siana udupiły w elektryki, więc teraz one będą lansować "green power".
Ekolodzy muszą z czegoś żyć, teraz to będzie be i tak ten chocholi taniec będzie się kręcił w kółko macieju.
A my będziem finansować, tą ciuciubabkę.

Pozwolisz kolego że się z Tobą nie zgodzę.Macieju powinno być z dużej litery,ale może się mylę.Co do treści to jestem zgodny. :)

MR
29-12-2010, 13:55
Ja pierdziulę tą popapraną eko-kłamstwo-logię. Ja ciem duzy sylnyczek, tak ze 3 lyterki mynimum, bez turbów - przeżyje dwa, albo i trzy ekologiczne, do wyprodukowania których cza sporo zanieczyścić ;)

taa zwlaszcza ze te ekopo*******ki, zwlaszcza elektryczne trzeba czyms ladowac, reszte trzeba produkowac, co wiecej energii zuzywa a co za tym zanieszczyszen daje nizeli normalne technologie. Nie mowiac o tym, ze taki wulkach jak piknie to bardziej dziala na atmosfere nizeli wyziewy wozidel. Zwykle oglupianie ludu. Mialoby to sens gdyby traktowac to jako ciekawostke i podwaliny do przyszlego rozwoju ale nie wmawianie biednym ludziom ze sa bardziej eko O_O

ASAHI
30-12-2010, 00:47
Sosnowiec Shell LPG 2,74, w Katowicach na Orlenie Verva 98 5,15.

soko
30-12-2010, 12:43
Woj kuj-pom kilka stacji markowych Gaz po 2,67 Pb 98 ponad piątaka... a 95 i ON to już wolna amerykanka od 4,47 do 4,80 nawet

Calme
30-12-2010, 12:52
Do tego dorzuć 30% więcej za OC w górę w 2011 :)

Pawliko
04-01-2011, 15:56
u mnie LPG 2,94 :/

pmsphotography
04-01-2011, 16:42
Ja to po nowym roku na stacji się jeszcze nie pokazałem- boje się spojrzeć na ceny :D

photoaction
04-01-2011, 18:48
ja dzis lalem 98 na bp za 5,27 ;|

ALF
04-01-2011, 19:46
Ja mam w baku 40l wachy i 50 gazu, a drugim 45 wachy, więc na stację zajadę dopiero jak się unormują ponoworoczne bzdety :)

wlopis
04-01-2011, 20:05
Dlatego Orlen, czy inne ustrojstwo nie zajdzie ze swojego narzutu, bo dla nich to byłyby zyski mniejsze o setki milionów.
A dzierżawcy stacji też nie mają z czego zejść, bo od tej kilku groszowej marży myszą odprowadzić VAT i zapłacić dochodowy, no i opłatę dzierżawną.

Jakoś nikt nie wspomni o tym że w listopadzie czy grudniu ubbiegłego roku, stacje sprzedawały olej napędowy doliczając do ceny zakupu zaledwie kilka groszy. Przeciętna marża na paliwie w skali roku, to 6-7 %, BRUTTO !!!
Dając przy tym fakcie swoim klientom zbiorowym upust kilkugroszowy, co zostawało ?! Angażuje się spore pieniądze, często wieksze niz w każdym innym interesie. Można przyczepić się natomiast do akcyzy, której wielkość kształtują rządzący :). O opłacie paliwowej nie wspominam ze względu na jej udział w cenie ogólnej paliwa. Dodajmy jeszcze że w okresie zimowym doliczamy do ceny litra kilka groszy ze wzgledu na współczynnik kompensacji objetosci. Poprostu zimą z kilograma mamy mniej objętościowo paliwa niż w okresie letnim..

Poniżej ORLEN publikuje aktualne tzw. ceny spotowe, oczywiście są to ceny w 15 st.C, bez watu i za 1000 litrów czyli jeden metr sześcienny.
http://www.orlen.pl/PL/DlaBiznesu/HurtoweCenyPaliw/Strony/default.aspx
Jest jeszcze kilka innych czynników wpływajacych na cenę, ale może innym razem, bo w tym temacie troche się orientuję.

ALF
04-01-2011, 20:13
Jeden z tych punktów jest szczególnie cenny:
*warunki na rynku krajowym kształtowane przez konkurencję.
Kiedyś mieliśmy najdroższe paliwo w Polsce, obecnie mam jedną z niższych cen :D

wlopis
04-01-2011, 20:26
Na wyższą cenę paliw, szczególnie oleju napędowego może mieć spory wpływ ostra i przdłużająca się zima, wiąże się to z większym niż zakładano zapotrzebowaniem na tzw olej napędowy grzewczy, kiedyś nazywanym olejem opałowym lekkim. Problem w tym że kontrakty zawiera się z różnym wyprzedzeniem czasowym, a więc ponosi się większe lub mniejsze ryzyko.

MARTINK
17-01-2011, 00:43
2,76 !!!! BP na trasie z Łodzi przed Rawa Mazowiecka...

Ta sama stacja ale dzis - 2,83 za LPG
ale
95 - 5,03 !!!
98 - 5,35

Calme
24-02-2011, 19:45
Ciekawe na ile piknie cena po tej zadymie z Kadafiorem

ASAHI
24-02-2011, 19:47
A w Sosnowcu gaz na BP 2,54, poszedł w dół o 10 groszy :-)

phantomak
24-02-2011, 20:27
W Rzeszowie LPG po 2,35 :), pozdrawiam :)

fotograf58
24-02-2011, 22:00
Bliżej Ruskich to taniej ;)
oczywiście nie pierogów :)

photoaction
24-02-2011, 22:06
ceny spadają aż sie dziś zdziwiłem na stacji... bardzo dobrze :D tak do 1,99 mogłoby zejść :D

MARTINK
10-03-2011, 13:34
Gaz okolo 2,57 w Lodzi.
PB95 - 5,05 !!!

Calme
10-03-2011, 15:13
Po pięć bo mam chęć :D
Zbojkotować przez miesiąc BP i Statoil to zaczną obniżać :D

sote
10-03-2011, 16:30
tez dzis lalem 95ke za 5,05 na BP w Poznaniu... ;/

Calme
10-03-2011, 19:38
Benzyna po pić, cukier po pić (pozamykali większość cukrowni bo za dużo cukru w cukrze było, teraz przy granicy z Szwabią jeżdżą i kupują ludziska bo u nich jest po 2,5) teraz czas na walutę po pić i będzie już jak raju, :)
Hasło na 2011 Daj piątaka ;D

kondziu
11-03-2011, 16:03
Ja się ciągle zastanawiam kiedy ludzie z bastują, przy 7-10 pln może 15 pln za litr paliwa.

Calme
11-03-2011, 16:22
Myślę, że przy 10PLN większość by już główkowała

ku6i
11-03-2011, 16:27
Myślę, że przy 10PLN większość by już główkowała

I co, będziecie jeździć PKSem? :D Śmieszą mnie takie głosy oburzenia. Kupiłeś auto na dane paliwo, więc musisz się liczyć z tym, że będziesz musiał płacić, niezależnie od ceny.
A na krótsze dystanse polecam rower.

Dex
11-03-2011, 16:28
Bilety na pks też podrożeją :-P

MARTINK
11-03-2011, 16:34
taka jest prawda - nie nalejesz nie pojedziesz...
Do tego dojda oplaty za nasza potezna siec autostradi sie okaze ze nasza szybka (przyszla) kolej jest tania jak barszcz.

kondziu
11-03-2011, 16:38
Przy cenach paliw czuję się jak stary dziadek, czy już nikt nie pamięta czasów gdzie kupowało się paliwo po 1pln na stacji, w 2000r zakładałem instalację LPG cena paliwa 3,3 gazu 0,67pln, najtańsze tankowanie 0,53/l, nie wiedziałem jak to wyjeździć.

Calme
11-03-2011, 16:47
I co, będziecie jeździć PKSem? :D Śmieszą mnie takie głosy oburzenia. Kupiłeś auto na dane paliwo, więc musisz się liczyć z tym, że będziesz musiał płacić, niezależnie od ceny.
A na krótsze dystanse polecam rower.

To nie są głosy oburzenia tylko analiza sytuacji :D
Nie wiem jak Ty ale ja nie lubi być zapinany od tyłu przez paliwowych spekulantów ;)

Calme
18-03-2011, 21:28
No to Barak zapowiedział oficjalnie, że robią wjazd jak Kadafer nie podporządkuje się rezolucji onz - czyli znowu po ropę wyprawa jankesów ehhhh

ku6i
19-03-2011, 16:30
Chyba nie o ropę tutaj chodzi. Ale oczywiście najfajniej, najmodniej i w ogóle "naj" jest jak się napisze, że "jadą po ropę".

siona
19-03-2011, 16:42
Chyba nie o ropę tutaj chodzi. Ale oczywiście najfajniej, najmodniej i w ogóle "naj" jest jak się napisze, że "jadą po ropę".

jak nie po ropę jak po ropę ?
przecież nie po to, żeby dyktatorską stabilną libię zamienić w drugi afganistan ...

Calme
19-03-2011, 22:46
jak nie po ropę jak po ropę ?
przecież nie po to, żeby dyktatorską stabilną libię zamienić w drugi afganistan ...
Bingo

jackrabbit
19-03-2011, 23:07
no i mam nadzieje ze przywroca tam lad i demokracje bo w jukeju benzyna po 1.40 juz co mnie troche martwi

freefly
20-03-2011, 00:32
no i mam nadzieje ze przywroca tam lad i demokracje bo w jukeju benzyna po 1.40 juz co mnie troche martwi

Jak do tej pory Libijczycy za dyktatora Kaddafiego mieli chleb i benzynę po 20 centów. Po wprowadzeniu demokracji, która jak wiadomo jest kosztownym ustrojem chleb i benzyna w Libii będzie po dwa dolary.;)
Będą musieli zaciągnąć 50 mld dolarów pożyczki w Banku światowym, na tzw. odbudowę kraju i za drugie tyle kupić amerykańskie obligacje.

ekonet
20-03-2011, 00:35
Chłopaki - temat jest o cenach gaziu, a nie o tym, jak ewentualnie zagazować gościa w chorym berecie.
:)

Tommy
21-03-2011, 15:39
tak odbiegając od tematu poprzednich postów to wczoraj w Krakowie na Zakopiance mijałem LUKoil i 2,41 :)

Calme
28-04-2011, 21:07
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9505195,Od_maja_kierowcy_zaplaca_za_brak_ ulg_podatkowych_na.html

Grand.
30-04-2011, 21:17
LPG nie jest biopaliwem, a skoro temat mówi o cenach LPG, to nie mam zielonego pojęcia na co wstawiałeś tutaj link odnośnie Biodiesela czy innych szemranych paliw

Dorian
30-04-2011, 21:35
Artykuł dotyczy wszystkich paliw, nie tylko biodiesla, poza LPG. Gdybyś przeczytał wątek to byś wiedział, że przerodził się w temat o cenach wszystkich paliw. ;)

Greg77
01-05-2011, 10:34
Ooo panowie u mnie ponizej 1,50 euro nie schodzi za bezolow:(

sea21
01-05-2011, 12:10
Kurde tankuję za 200zł i nawet 40 litrów nie ma:(
To jakaś masakra:(
Ostatnio paliłem jakieś stare faktury gdzie paliwko było po 1,50zł ;)

ALF
01-05-2011, 13:06
Ostatnio tankowałem po 5,15 - 95, a gaz po 2,35

ASAHI
01-05-2011, 16:06
Ja gaz na BP tankuję za 2,54 zł. Cena stała od ponad miesiąca.

manfred
01-05-2011, 16:36
Trasa Nowy Targ- Zakopane BP-LPG 2.59, Poronin Lukoil-2.57 Nowy Targ BP-2.57

rockabilly
03-05-2011, 00:07
w EL elpidżi po 2,45 - 2,69.

normalnie taki bojowy naród a jeszcze nikt nie podpalił budynku na Wiejskiej...mimo wysokiej ceny za baryłkę i tak ponad połowa to danina dla tych grubych darmozjadów...
szkoda gadać co się w tym kraju wyrabia

sea21
03-05-2011, 00:18
Będzie jeszcze drożej bo kończy się ulga na biokomponenty... :(

statler
03-05-2011, 00:55
w EL elpidżi po 2,45 - 2,69.

normalnie taki bojowy naród a jeszcze nikt nie podpalił budynku na Wiejskiej...mimo wysokiej ceny za baryłkę i tak ponad połowa to danina dla tych grubych darmozjadów...
szkoda gadać co się w tym kraju wyrabia

taaa... (http://bi.gazeta.pl/im/2/9511/m9511882.gif)

rockabilly
03-05-2011, 01:15
a masz może taki mądry wykres ile można kupić litrów paliwa za najniższą pensję w danym kraju?

to co pokazujesz nijak nie ma się do całości

statler
03-05-2011, 01:40
a masz może taki mądry wykres ile można kupić litrów paliwa za najniższą pensję w danym kraju?

to co pokazujesz nijak nie ma się do całości

Obawiam się, że szejków niewiele obchodzi ile kto zarabia. Nie zapominaj też, że podatek drogowy mamy w cenie benzyny, w wielu państwach jest to dodatkowy koszt (niemały). Może będziesz tak miły i podasz nam listę krajów w których obniżono akcyzę ze względu na ostatnie spekulacje na rynkach ropy.
Bo jak się domyślam z tonu Twojej wypowiedzi, obniżanie akcyzy to nie jest tani populistyczny bełkot tylko szeroko stosowana praktyka:)

Nemeth
03-05-2011, 01:51
w EL elpidżi po 2,45 - 2,69.

normalnie taki bojowy naród a jeszcze nikt nie podpalił budynku na Wiejskiej...mimo wysokiej ceny za baryłkę i tak ponad połowa to danina dla tych grubych darmozjadów...
szkoda gadać co się w tym kraju wyrabia


taaa... (http://bi.gazeta.pl/im/2/9511/m9511882.gif)

Tia ....

Ile paliwa można kupić za pensję brutto w wybranych państwach UE?

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/05/2307776_3-1.png
źródło (http://www.bankier.pl/static/att/85000/2307776_3.png)

źródło (http://www.bankier.pl/wiadomosc/TwB-Paliwo-nie-bedzie-tansze-2308929.html)


Obawiam się, że szejków niewiele obchodzi ile kto zarabia. Nie zapominaj też, że podatek drogowy mamy w cenie benzyny, w wielu państwach jest to dodatkowy koszt (niemały). Może będziesz tak miły i podasz nam listę krajów w których obniżono akcyzę ze względu na ostatnie spekulacje na rynkach ropy.
Bo jak się domyślam z tonu Twojej wypowiedzi, obniżanie akcyzy to nie jest tani populistyczny bełkot tylko szeroko stosowana praktyka:)

Najwyraźniej podatek drogowy jest za duży skoro "stać" nas na budowę dróg w cenie 220 mln zł za km.

rockabilly
03-05-2011, 02:34
nie tędy droga statler.

mnie nie interesuje jaki jest koszt baryłki ropy tylko czy stać mnie na weekendową wycieczkę w góry, czy nie...
nie interesuje mnie tez czy w innych krajach podatek drogowy jest w cenie paliwa czy osobno - interesuje mnie raczej czy jadę asfaltem(Niemcy,Słowacja czy drogą bitexową asfaltopodobną, przez którą muszę wymieniać zawieszenie co rok.

Nie widzę efektów działania tych pieniędzy, które płacimy jako podatki - dodatki do cen paliwa.
W dupie mam płatne drogi, które za free należą mi się w tym kraju, w dupie mam wprowadzone lada szelest eko-podatki extra, za używanie starego auta(na nowe mnie nie stać) ,które ma więcej niż ileś tam lat i rzekomo zatruwa to i owo(no jaaaasne).
Wiesz, Stany płaczą że paliwo ich kosztuje 2 złote 30 groszy za litra a u nas tvn podaje papkę że paliwo przekroczyło jakąś "magiczną granicę " 5 zł. Jakby miała ta granica jakieś znaczenie.
Afera jest wielka jak cukier kosztuje 5 zł a jak paliwo kosztuje tyle, to już afery brak.
Problem jest tylko taki że wzrost cen paliwa powoduje wzrost zadowolenia administracji tego śmiesznego państwa - podatki są takie same procentowo i wzrost cen w tym względzie nijak nie ma się do podciągnięcia podupadłej gospodarki. A gospodarka to my.
Ludzie kombinują w desperacji jak tu przyoszczędzić i jezdzić na opałówce.
Tymczasem w odpowiedzi Policja i Celni już się regularnie czają na osobóweczki - idealnie co?
Cena biodiesla jest z dupy wzięta i celowo skalkulowana tak, aby nie opłacało się tego tankować.
Olej do frytek też drożeje w identyczny sposób jak ON - utrzymując się na podobnym poziomie.
Wszystko po to, aby odciąć nas od wszelkich alternatyw.
Ja nie tłumaczę tego już ceną baryłki ropy..
Minimalny zus 900zł,
paliwko u mnie co miesiąc 800zł,
opłaty "domowe" 600zł
żarcie też koło tysiąca
podatki....tia
inne daniny(podatki od nieruchomosci, od gruntów pod działalność, opłaty samochodowe)
czasem jakis prywatny lekarz( bo zanim mnie przyjmą państwowo to albo zejdę albo..mi przejdzie już)
widzisz...?czy ja żyję ponad normę?

nie mam jeszcze dzieci więc przyoszczędzam w tej chwili:) - żałosne to jest w odbiorze.
Ile więc trzeba zarabiać żeby normalnie tu żyć?
Zalewa nas CHRL bo żaden polak nie jest dla nich konkurencją.Polski produkt jest zwyczajnie drogi i tyle

To Państwo jest złodziejskie i tyle mam w temacie do powiedzenia.

Sorry że odszedłem nieco od tematu...

Nie spinaj się tylko polej sobie łiskacza i pomyśl na kogo pracujesz..


Dzięki Nemeth za wykresik, chyba muszę sobie jeszcze polać. . .:(

akustyk
03-05-2011, 11:25
chcialem tylko sprostowac ten wykres powyzej, bo znajac srednie zarobki BE/NL/DE i ceny bajury tu i tam, to jednak z miejsca rzuca sie
w oczy jakas po*******ka.

otoz... srednia brutto w NL to 3000 EUR (netto jest to okolo 2000 EUR) i przy obecnej cenie bajury na koszmarnym poziomie 1,66 EUR/L
(chyba, ze ktos tankuje przy autostradzie, to 1,75 EUR/L) wychodzi mi w skali rocznej 23500 L, bo uwzgledniam ustawowo nalezaca sie
13-tke. no le jednak daleko do tych 30 patykow.

w Reichu, o ile wiem, srednia brutto jest wyzsza, a paliwo zauwazalnie tansze (no z 10 centow na litrze na pewno). w Belgii zarobki sa podobne
do NL, ale paliwo tez tansze. na moje oko wynik nizszy niz NL jest tu podejrzany...


osobna kwestia jest to, ze w NL dojazd do pracy jest ustawowo refundowany, wiec z wlasnej wyplaty ponosze tylko czesciowy koszt paliwa.
a w ten sposob, to moge i faktycznie dojsc do 40 tysiecy litrow. tylko po co?



To wyprowadź się do jednego z wielu krajów w Europie, gdzie masz je za darmo :wink:
masz na mysli, ze Niemcy placa ci za to, ze sobie pojezdzisz po ich drogach? bo utrzymanie autostrad w Reichu jest
oplacane m.in. z ceny paliwa, i to tez tlumaczy dlaczego u nich jest 1,60 za litr 95-tki, a w PL tylko 5,00 PLN.

freefly
03-05-2011, 11:42
Opłata paliwowa (tzw. podatek drogowy) obecnie to 95.19 pln za 1000 litrów benzyny i ................239,84 PLN za 1000 litrów oleju napędowego.

Jeśli ktoś kupuje miesięcznie np. 100 litrów benzyny to ile łoży na drogi? Śmieszne kwoty. Ale wymagania ma.

rockabilly
03-05-2011, 12:35
freefly, normalnie tuńczyk sam z puszki wychodzi jak słyszy takie bzdety...

w tym kraju jest 20 milionów aut, w tym około miliona ciężarówek które to, wiadomo - paliwowego uiszczają dużo wyższe kwoty niż tu podałeś z racji przebiegów.

Śmieszne kwoty i wymagania? dobry świąteczny żarcik zaserwowałeś.
koszt budowy i jazdy na tych drogach jest jednym z najwyższych w Europie.
Reszta dróg to trzeci świat.
Jedziesz i szukasz asfaltu a chyba powinno być odwrotnie jeśli już.

Albo nie policzyłeś albo źle spałeś dziś

Zadziwiające jak niektórzy bronią tego państwowego złodziejstwa...

sea21
03-05-2011, 12:55
w tym kraju jest 20 milionów aut, w tym około miliona ciężarówek które to, wiadomo - paliwowego uiszczają dużo wyższe kwoty niż tu podałeś z racji przebiegów.

Do tego winiety. Dzienna kosztuje 38zł. Od lipca wprowadzają viatoll.

kakersik
03-05-2011, 13:00
Przemek, dzienna winieta na zestaw to 45 zeta :D