Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Efekt podczerwieni

    Czy ktoś próbował aparatem cyfrowym zrobić zdjęcie z filtrem czerwonym w celu uzyskania na zdjeciu tzw. efektu podczerwieni? Robiłem takie zdjecia czarno-biale analogiem przy użyciu filtra czerwonego 25A. Na obiektywie jest taki punkt na ktory zmienia sie uprzednio ustawiona ostrość. Kompuerowa obrobka podobno jest mozliwa ale ja nie wiem jak to zrobic. niestety ponieważ aparat robi tylko kolorowe zdjecia wieć i tak trzeba będzie jakoś zdjąc kolor komputerowo...
    D750
    flickr

  2. #2

    Domyślnie

    chyba mylisz filtr czerwony z filtrem do podczerwieni

    zobacz tu: http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?p=237006
    D300 + kilka szkiełek + lampa + statyw

  3. #3

    Domyślnie

    nie, nie myle sie
    Ja nie wiem jak to jest w cyfrowkach. Filtr mam taki jaki był napisany zeby zastosować z kliszą ilforda żeby osiągnąc taki efekt. I dawał taki efekt ale dzieki za link cos tam jest.
    No chyba ze w cyfrowkach stoduje sie jakis inny filtr??
    D750
    flickr

  4. #4

    Domyślnie

    ja stosuję Hoya infrared R72
    czasem nawet mi coś z tego wychodzi :P
    D300 + kilka szkiełek + lampa + statyw

  5. #5

    Domyślnie

    A jak to jest z ekspozycją? I trzeba ostrość przestawiać?
    D750
    flickr

  6. #6

    Domyślnie

    ja robię obiektywem 50/1,8D - bo filtr ma mocowanie na 52mm - i mniej więcej staram się ustawić F9 - do F13 i delikatnie skręcam obiektyw "na oko" (najpierw łapię ostrość bez filtra i ustawiam kadr, następnie przełącznik na manualne ostrzenie i delikatnie skręcam)
    czasy mi najlepiej pasują 1s i 1,3s

    cóś takiego mi ostatnio wyszło: http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=948871
    D300 + kilka szkiełek + lampa + statyw

  7. #7

    Domyślnie

    Super zdjęcie a nie wiesz jak z cz.b.? Wystarczy tylko zrobić skale szarosci albo w jakiś inny prosty sposówb?A czy trzeba stosować jakąś korekcję ekspozycji? Lece po pracy od razu testować to co się dzisiaj nauczyłem
    D750
    flickr

  8. #8

    Domyślnie

    no z cz-b raczej Ci nie pomogę - ale wszystko się da metodą "próbuj aż do skutku"
    D300 + kilka szkiełek + lampa + statyw

  9. #9

    Domyślnie

    Jeszcze się tylko zastanawiam nad przygotowaniami do robienia zdjęć bo nigdzie tego nie znalazłem. Jak mierze balans bieli (na zielony kolor nastawiam) to kompensacja ekspozycji ma znaczene? Jak nastawiam wb na czerwony to nie potrafi aparat tego zmierzyc. Ciekawe dlaczego

    [ Dodano: Sro 12 Lip, 2006 ]
    A czy ktoś wie jaki to ma być ten zielony kolor do pomiaru balansu bieli? jaki indeks czy co

    [ Dodano: Sro 19 Lip, 2006 ]
    Jak zrobiłem zdjęcie bez filtra ale za to ze zmierzonym balansem bieli z założonym filtrem to wyszło ono całe niebieskie. Co to oznacza?
    D750
    flickr

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •