Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Makro-wybory

  1. #1

    Domyślnie Makro-wybory

    Witam,
    mam pytanie dotyczące wyboru "sprzętu" do makro. Przeszukałem forum ale nie znalazłem takiego tematu. Mam Nikona d3100 z obiektywem 18-105. Chciałbym spróbować sił w makro ale ze względów budżetowych muszę na początek ratować się :makro-podobnymi" rozwiązaniami. Napiszcie proszę czy według was lepiej do mojego obiektywu zakupić konwenter raynox dcr250 czy kupić obiektyw Tamron AF 70-300 f/4-5,6 DiLD Macro 1:2 Nikon . Dziękuję za pomoc...

  2. #2

    Domyślnie

    Codziennie to samo pytanie. Naprawdę tak trudno znaleźć?
    Z6III + N 14-30/4, N24-120/4, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8 + TC 1,4x, N 24-200, V 20/2.8, V 24/1.8, N 40/2.0, TT 75/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5, Z6II

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #3

    Domyślnie

    Trzeba być wyrozumiałym. Nie każdy potrafi szukać
    D7200, D300, D2x Sigma 300 2.8f, nikkor 200-500 VR, Tokina 100-300 f4
    Masa analogów

  4. #4

    Domyślnie

    W tym dziale, co kilka tematów, jest pytanie o obiektyw makro:
    http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=74

    Odpowiadając jednak pokrótce na pytanie. Nie pakowałbym się w żadne z powyższych rozwiązań, a kupił za "tysiaka": Nikkora Micro 60/2.8D, Tamrona 90/2.8 (nie VC), Tamrona 60/2. Masz wtedy pełnosprawne szkło makro (no, prawie, bo nie zawsze będzie AF - w makro zbędny), szkło do portretu i zero powodów do narzekań że leziesz w półśrodki.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  5. #5

    Domyślnie

    Witam,
    bardzo dziękuję za odpowiedź. Na swoją obronę napiszę, iż szukałem i to bardzo ale nie udało mi się znaleźć konkretnej odpowiedzi. Dziękuję Darkowi za listę obiektywów. Chciałbym wybrać coś z tej listy ale nie wiem czy uda mi się wytrzasnąć "tysiaka". Proszę może jednak ktoś pokusi się i podpowie mi które z w/w rozwiązań będzie "dobre".
    Według tego co przeczytałem jest tylu samo zwolenników co przeciwników pierwszej jak i drugiej opcji. Zdaje sobie sprawę ,iż to są rozwiązania "zastępcze" ale na początek dla amatora może wystarczą.Pytanie tylko którą opcje wybrać....????
    Pozdrawiam...

  6. #6

    Domyślnie

    może przybliżysz środowisko, w którym to makro będziesz uprawiać
    bo jest róźnica, czy chodzi Ci o fotki monet, znaczków, etc., czy może owadów w locie ?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rotor Zobacz posta
    może przybliżysz środowisko, w którym to makro będziesz uprawiać
    bo jest róźnica, czy chodzi Ci o fotki monet, znaczków, etc., czy może owadów w locie ?
    Chciałbym fotografować robaczki i kwiaty. I przy okazji pytanie(jeszcze jedno)....czy któryś z tych zestawów nadaje się do portretów, bo z tego co czytałem makro nadaje się też dobrze do portretów. Oczywiście wszystko to z poziomu amatorskiej fotografii dla własnej przyjemności.

  8. #8

    Domyślnie

    MZ powinieneś szukać dłuższej ogniskowej w specjalizowanym obiektywie macro (90,100mm). Taki obiektyw świetnie spisze się też w portretach. Problemem jest to, że masz body bez śrubokręta, a to zmniejsza Ci szanse nabycia na rynku wtórnym fajnego, taniego szkła (w macro można spokojnie obejść się bez AF, ale w portrecie wypadałoby go mieć)

  9. #9

    Domyślnie

    Do makro i portretu: Tamron 60/2.0 i 90/2.8 (wersja bez pierścienia przysłon).
    Tylko do makro: Nikkor 40/2.8, Nikkor 85/3.5.

    Do tego całe stado obiektywów bez AF.
    Z6III + N 14-30/4, N24-120/4, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8 + TC 1,4x, N 24-200, V 20/2.8, V 24/1.8, N 40/2.0, TT 75/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5, Z6II

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •