Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Pierwsza lustrzanka

    Na początku Witam Wszystkich, ponieważ jest to mój pierwszy post na Tym forum.
    Zwracam się do Was z prośbą o poradę, mianowicie zamierzam kupić swoją pierwszą lustrzankę.
    Dużo czytałem opinii, testów. Ale w sumie, im więcej czytam tym mniej wiem.
    Napiszę może co zamierzam fotografować, tak będzie łatwiej.
    Na pewno wszelkie imprezy okolicznościowe typu "urodziny cioci", wesela itp.
    Krajobrazy, portrety, makro.
    Typowo amatorskie pstrykanie.
    Kwota jaką na razie mogę przeznaczyć na ten cel to 2-2,5 tyś.
    Do tej pory mam jednego faworyta, jest to NIKON D5100 + obiektyw kitowy 18-55mm VR. Nie wykluczam z czasem dokupienia jakiegoś lepszego obiektywu w przyszłości.
    Dodam że aparat widziałem na żywo i generalnie mi przypasował.
    I tu pytanie do Was, czy na początek taki aparat wystarczy, czy raczej dać sobie z nim spokój żeby nie zrazić się do fotografowania, a wybrać coś innego. Jeżeli tak to co?
    Ostatnio edytowane przez qbek77 ; 09-09-2014 o 21:57

  2. #2

    Domyślnie

    Ojojojojoj. Nie czytaj odpowiedzi na zadane pytanie bo nie zaśniesz dzisiaj. Lepiej poczytaj forum.

  3. #3
    D5100 + 18-105 VR + 40 f/2.8G Micro + SB-700

  4. #4

    Domyślnie

    Jak już to z obiektywem 18-105, nie warto kupować z tym który wymieniłeś, jakość prawie ta sama a ogniskową masz bardziej uniwersalną w zakresie 18-105
    D7000 |N18-105|N28-70|N70-210|N10-24|S17-50|SB26x2|SB910| |Soligor2x|Jupiter200|Helios44M5|
    Grecja2013
    klik 1) Zabawa w RAW'ki - weź udział
    klik 2) Zabawa "zadania tematyczne" - weź udział

  5. #5

    Domyślnie

    no faktycznie, dużo o nim piszą.
    @zbyszek, aktualnie przebywam w Niemczech i tu chciał bym kupić aparat ( jest IMO dobra cena) a w zestawie jest z tym akurat obiektywem i wątpię żeby można było taki zestaw rozbić.

  6. #6

    Domyślnie

    ale są i zestawy z 18-105 to też jest kitowy obiektyw, akurat promocja może być na ten co piszesz, ja ci napisałem z doświadczenia, jest to najbardziej uniwersalny zakres, przy zakresie do 55 często brakuje czegoś więcej.
    Co do kupna w Niemczech, to bym rozważył jeszcze jeden argument (kiedyś się to opłacało, było spore przebicie), ale dziś różnice w cenie nie są już tak duże, natomiast kupując tam masz chyba rok gwarancji, u nas rok plus drugi rok ochrony, w sumie dwa lata, też to trzeba brać pod uwagę. Taki drobny szczegół, a czasem kosztowny.
    Ostatnio edytowane przez zbyszekD7000 ; 09-09-2014 o 22:55
    D7000 |N18-105|N28-70|N70-210|N10-24|S17-50|SB26x2|SB910| |Soligor2x|Jupiter200|Helios44M5|
    Grecja2013
    klik 1) Zabawa w RAW'ki - weź udział
    klik 2) Zabawa "zadania tematyczne" - weź udział

  7. #7

    Domyślnie

    Za te pieniądze to tylko ten zestaw co podałeś lub to co zasugerował Ci ZbyszekD7000. Ale żeby robić zdjęcia "u cioci" czy na weselach tym sprzętem to jeszcze musisz dołożyć kilka setek na lampę. U nas (w Polsce) rozbijają takie zestawy bez problemu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez qbek77 Zobacz posta
    (...)
    Na pewno wszelkie imprezy okolicznościowe typu "urodziny cioci", wesela itp. (...)
    Obiektyw 18-55/3.5-5.6 może i starczy, ale zdecydowanie będzie za mało światła. Lampa wybudowana niby jest, ale nie daje za wiele możliwości i daje bardzo nie miłe, płaskie światło.
    Nikkor 18-105VR da więcej swobody, poza tym jest odrobinę lepszy optycznie i też polecałbym raczej jego zakupić.
    W Polsce taki zestaw kosztuje ok 2200-2300zł i jest to zestaw "fabryczny" czyli w jednym pudle prosto od Nikona.

    Cytat Zamieszczone przez qbek77 Zobacz posta
    Krajobrazy, portrety, makro.
    Do krajobrazów w sumie nadaje się każdy obiektyw, choć najczęściej używane są ultraszerokokątne - matrycach DX to <15mm.

    Do portretów będzie potrzeba czegoś znacznie jaśniejszego - np. Nikkor 50/1.8G. Inaczej nie będziesz mógł uzyskać tak pożądanej w portrecie małej głębi ostrości, a zarazem rozmycia tła.

    Do makro niestety trzeba najlepiej obiektywu makro.
    Można taniej przy użyciu pierścieni pośrednich, ale z 18-105 oznacza uzyskanie skali w okolicach 1:1 dopiero jak wciśniesz obiektyw w fotografowany obiekt.


    Lustrzanka co prawda to bardzo uniwersalny aparat, ale obiektywy już nie.


    Wracając do wyboru aparatu - D5100 to bardzo fajny aparat na początek.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9

    Domyślnie

    A co powiecie o obiektywie 55-200VR.
    Bo znalazłem jeszcze taki zestaw
    NIKON D5100+18-55VR+55-200VR . Cena za komplet 569 eur.

  10. #10

    Domyślnie

    Taki sobie.
    Słaby powyżej 100-120mm, bardzo słaby na 200mm, często urywa się taśma od VR.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •