Jest tylko jedna wada używania AF-ON. Jak oddajesz w aparat w obce ręce, to inni nie umieją nim wykonać ostrego kadru.Co może być zaletą w pewnych warunkach...
Szukaj
Jest tylko jedna wada używania AF-ON. Jak oddajesz w aparat w obce ręce, to inni nie umieją nim wykonać ostrego kadru.Co może być zaletą w pewnych warunkach...
Jest tez druga wada, kiedy jestes lewooczny![]()
D700,D200, F100, F, F2, F3, EL, FE2, Nikkormat FT2, Nicca Tower, Canon A1, F1, FTb, Olympus E1, OM1, OM10, Kodak 35, Pentax SP2, ME, Ricoh KR, 500G, Fuji i ZenitE
Kiedy masz obiektyw z VR, ostrzenie za pomoca AF-ON nie wyzwala VR, co tez moze byc w konkretnych sytuacjach uzyteczne, np sledzenie obiektu przez jakis czas i w pozadanym momencie jednoczesne wcisniecie spustu migawki aby ustabilizowac obraz i wykonac zdjecie. Taka oszczednosc baterii ze tak sie wesolo wyraze.
Można poczytać na form tu
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=84908
Załączam jeszcze to...chyba już dawałem na forum ale nie mogę odnaleźć gdzie)
--------------
...Mały cytat ... nie dosłowny bo omawiał temat na przykładzie Canona z artykułu w Foto - Kurierze 06/2009 autorstwa Jarosław Mikołajczuka ...w sprawie m.in. AF-ON
Obiekty statyczne
Zaletą korzystania z AF-ON przy obiektach statycznych które w trakcie fotografowania nie zmieniają swojej odległości od aparatu ( np. portret , krajobraz...itp) jest to że ostrość wystraczy nastawić jeden raz. Później , bez utraty czasu na z reguły zbyteczną już pracę atofokus ( ..czyli stratę czasu ) można wykonać kilka szybkich zdjęć z rzędu. Praca staje się szybsza i efektywniejsza bo można rejestrować więcej ważnych momentów...Metoda ta jest też wygodniejsza od tradycyjnej , bo przy całej sekwencji zdjęć ( np. krajobraz ) nie trzeba za każdym razem rozpraszać uwagi na nastawianie ostrości a wystarczy jedynie skupić się na kompozycji ( przekadrowaniu ) czy też wprowadzeniu korekcji ekspozycji albo zapamiętywaniu pomiaru światła
...Funkcję nastawiania ostrości kciukiem ( AF-ON ) można powiązać ( lub nie ) z przydzieleniem spustowi migawki funkcji zapamietywania pomiaru światła...W pierwszym przypadku ostrość wygodnie nastawiamy kciukiem na jedną partię sceny ( np . oczy osoby ) po czym za pomocą spustu migawki zapamiętujemy pomiar światła z innej parti sceny - np. z tła gdy portret doświetlamy błyskiem, czy też skierować obiektyw ku ziemi ( krajobraz ). Obydwie funkcje są rozdzielone, co przyśpiesza i ułatwia nam pracę a dodatkowo tradycyjnym przyciskiem blokady ekspozycji ( AE-L) możemy ręcznie wyzwolić przedbłyski pomiarowe lampy błyskowej ( blokada mocy błysku )
Jeżeli natomiast zapamiętywanie pomiaru światła nie przyporządkowujemy spustowi a pozostawimy tradycyjnie przyciskowi blokady ekspozycji ( AE-L) to mamy z kolei sytuację obsługi wszystkich trzech funkcji - nastawiania ostrości, zapamiętywania pomiaru światła i wyzwalania migawki - trzema oddzielnymi przyciskami.
Po nastawieniu ostrości kciukiem można np. następnie "zapamiętać" nim pomiar światła, wciskając przycisk AE-L ( pamięci ekspozycji ) i nie zwalniając go można teraz swobodnie wykonać wiele zdjęć z identycznymi parametrami naświetlenia, np. zdjęcia architektury z tryskającą z fontanny wodą, przechodzącymi ludźmi ..itp..
Obiekty dynamiczne
Przy szybko poruszających się obiektach ( np. sport ) gdy fotografujemy dynamiczną akcję nastawianie ostrości kciukiem ( AF-ON) pozwala na wyjątkowo pewne działanie autofokusa.
Przytrzymywanie przycisku w trakcie następujących po sobie kolejnych serii zapewnia ciągłe śledzenia ostrością poruszającego się obiektu.. Jeśli natomiast nastawiamy ostrość tradycyjnym spustem migawki , łatwo można ją "zgubić" gdy po wykonaniu jedej serii spust odruchowo zwolnimy. Gdy ponownie naciśniemy wyzwolenie migawki , autofokus może nie zdążyć z nastawieniem ostrości przy szybko dziejącej się akcji albo też wogóle zacznie błądzić...
Fotografując poruszające się obiekty metodą nastawiania ostrości AF-ON (kciukiem ) można również zapamiętać pomiar światła spustem migawki, lub spust może służyć jedynie do aktywacji pomiaru wykonywanego na bieżąco.
Pierwszy wariant jest korzystny , gdy obiekt ma na przykład niestandardową jasność i zmienia w trakcie serii zdjęć - ze względu na swój ruch - wielkość w kadrze ( np. nadjeżdżającym z daleka jasny, lśniący w słońcu samochód na początku serii zdjęć jest całkiem mały w kadrze a więc jego duża jasność nie wpływa jeszcze negatywnie na ekspozycję. Zostaje ona zablokowana podczas fotografowania naciśniętym spustem igawki , więc utrzymuje początkowy poziom naświetlania do momentu gdy zbliżający samochód "urośnie" w kadrze tak że wypełni go niemal w całości.
Gdyby ekspozycja nie została zapamiętana przy pierwszym zdjęciu w serii, jasny samochód fotografowany w słoneczny dzień wyszedłby na ostatnich kadrach wyraźnie niedoświetlony.
Z kolei, bez zapamiętywania ekspozycji dla pierwszego zdjęcia w serii, fotografujemy przy zmienionych warunkach oświetleniowych. Wykonując zdjęcia seryjne "szalejących skuterów wodnych" możemy mieć do czynienia z sytuacją , kiedy raz znajdują się one na śrdoku nasłonecznionego jeziora a raz blisko brzegu w obszarze zacienionym. W takim przypadku ekspozycja powinna być ustalana na bieżąco.
D850, F70, N 20-35/2.8, N 105/2.8, N 85/1.8, N 50/1.4, N 35/2, N 28-70/2.8, N 80-200/2.8, N 24-120/4, SB900, SB600, Manfrotto 055CB + 141RC
Dzieki ladnie podane![]()
pa pa para tu du... www.2Dstudio.de
Ależ w D90 można sobie to ustawić pod AE-L/AF-L.
Tak, ale wtedy nie ma AE-L.
Skontaktuj się z nami