Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie Odmiana rzeczownika "Leica"

    Jako, że nawet poważne osobistości na Forum mają czasem trudności z odmianą tej, coraz popularniejszej wśród Nikoniarzy, niemieckiej nazwy "Leica", pozwoliłem sobie na małą powtórkę z gramatyki.

    Odmiana tegoż rzeczownika przez przypadki, czyli deklinacja powinna wyglądać następująco:

    Mianownik (kto? co?) Leica, Leiki
    Dopełniacz (kogo? czego?) Leiki, Leic
    Celownik (komu? czemu?) Leice, Leicom
    Biernik (kogo? co?) Leicę, Leiki
    Narzędnik (kim? czym?) Leicą, Leicami
    Miejscownik (o kim? o czym?) Leice, Leicach
    Wołacz Leico! Leiki!

    Wątek dedykuję koledze ekonetowi (chyba nie muszę wyjaśniać, dlaczego) i proszę jego oraz innych moderatorów o przyklejenie.
    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  2. #2

    Domyślnie

    Mam pytanie w sprawie: dopełniacza liczby poj. oraz mianownika, biernika i wołacza liczby mnogiej. Chodzi mi o okoliczności zamiany "c" na "k" w nazwie własnej "Leica".
    Ot, z ciekawości pytam zaintrygowany.

    Drugie pytanie: czy aby dział: "Sprzęt i akcesoria > Inne systemy " - jest odpowiednim miejscem na rozmowy o gramatyce?

    I trzecie:
    Cytat Zamieszczone przez wpkx Zobacz posta
    ....Wątek dedykuję koledze ekonetowi (chyba nie muszę wyjaśniać, dlaczego)
    ...
    Kolega ekonet fotografuje Leicą ?
    Canon-Foto-Klub
    C5D, S12-24, C24-70/2.8, C70-200/2.8IS
    Samsung NX10, NX30/2.0, NX18-55 OIS

  3. #3

    Domyślnie

    dobrze mowi, tak samo zamienia sie x na ks przy odmianie, ale nie wiem dlaczemu

  4. #4

    Domyślnie

    Zdaje się że to samo dzieje się z nazwą Panasonic/Panasoniki.
    Prawdopodobnie kolega wpkx stosuje jakąś regułę (też coś, kiedyś, gdzieś słyszałem).
    Zwyczajnie z ciekawości pytam, żeby wiedzieć.
    Canon-Foto-Klub
    C5D, S12-24, C24-70/2.8, C70-200/2.8IS
    Samsung NX10, NX30/2.0, NX18-55 OIS

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mellan Zobacz posta
    Mam pytanie w sprawie: dopełniacza liczby poj. oraz mianownika, biernika i wołacza liczby mnogiej. Chodzi mi o okoliczności zamiany "c" na "k" w nazwie własnej "Leica".
    Ot, z ciekawości pytam zaintrygowany.

    Drugie pytanie: czy aby dział: "Sprzęt i akcesoria > Inne systemy " - jest odpowiednim miejscem na rozmowy o gramatyce?

    I trzecie:

    Kolega ekonet fotografuje Leicą ?
    1. Poszukam i zamieszczę wieczorem, teraz nie mam czasu. Chyba, że ktoś mnie ubiegnie
    2. Tutaj najczęsciej tytułowy wyraz występuje.
    3. Kolega Jacek dba o czystość języka polskiego na Forum i za to go szanuję...
    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  6. #6

    Domyślnie

    Warto zwrocic tez uwage na wyrazy pochodne. Na przykladzie:

    Ostatnio moza zaobserwowac sukcesywna leicyzację niektorych uzytkownikow tego forum.

    Uzytkownik Leici to leic (czyt. leik), przy czym w wymowie nalezy zwrocic szczegolna uwage na krotkie "i".
    forum.niekojarze.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wpkx Zobacz posta
    Biernik (kogo? co?) Leicę, Leiki
    Narzędnik (kim? czym?) Leicą, Leicami
    a czemu nie Leikę i Leiką?

    zmiana c na k (tak jak x na ks) poduktowana jest fonetyka i zgodnoscia z polskim zapisem (i to w zasadzie mianownik jest tu odstepstwem od reguly, wynikajacym z zachowania zgodnosci z nazwa oryginalna, a nie inne przypadki czyms szczegolnym). dlaczego w tych dwoch przypadkach mialoby byc inaczej? uzywajac starej analogii: kupuje Linuksa (nie Linuxa) i posluguje sie Linuksem (nie Linuxem). moim zdaniem rowniez: "chce kupic Leikę" albo "robie zdjecia Leiką"*


    pytanie dodatkowe: jezyk Java, ale kod napisany w Javie (czy Jawie)? pomijajac to, ze tak naprawde powino byc jak ponizej


    * - a jako byly tlumacz techniczny napisalbym "chce kupic aparat marki Leica" albo "robie zdjecia aparatem marki Leica", bo to jest bezdyskusyjnie poprawne jezykowo i nie rodzi zadnych pytan
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 22-01-2010 o 14:13

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    09 2009
    Miasto
    Śląsk
    Posty
    18

    Domyślnie

    Ja tam językoznawcą nie jestem jednak biorąc pod uwagę, że mianownik to Lajka odmiana powinna wyglądać inaczej.
    jeżeli chcemy koniecznie odmieniać, zamieniać c na k, rozne inne zasady stosować to również pisownie należy spolszczyć, oczywiście pomijając mianownik liczby pojedynczej jako nazwę własną.

    a tak w ogóle jednak odmieniałbym słowo aparat, a nie Leica.
    aparat Leica, aparaty Leica, aparatów Leica itp. jak sugerował poprzednik. w końcu w innych jez. też jest Leica camera i nie przeszkadza.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    * - a jako byly tlumacz techniczny napisalbym "chce kupic aparat marki Leica" albo "robie zdjecia aparatem marki Leica", bo to jest bezdyskusyjnie poprawne jezykowo i nie rodzi zadnych pytan
    Masz rację, ale w praktyce niewielu piszącym zechce się być aż takimi purystami. A nasz język nie należy niestety do łatwych, wiadomo nie od dziś. I Forum, mimo że pisane, to nie literatura, raczej coraz bardziej mowa potoczna.

    Na prośbę kolegów - skupmy się na wykładni, póki co, oficjalnej i pomińmy spolszczenia Leica -> Lajka.

    Problem tkwi w tzw. obocznościach.

    Za Wikipedią ():

    "Podczas odmiany przez przypadki w temacie rzeczownika zachodzi niekiedy wymiana głosek tematu, przez co uzyskuje on nową, nieco inną niż w mianowniku postać. Powstawanie nowych postaci tematu nazywamy obocznością. Postaci tematu, w których zachodzi wymiana głosek, nazywamy tematami obocznymi."

    W naszym przypadku tematami obocznymi są:
    Leic-|Leik-
    a spółgłoskami wymieniającymi:
    -c:-k

    Analogicznie rzecz się ma z wyrazami: Praktica, Yashica, Simca...

    Na poparcie mojego wypracowania:

    http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=6912

    http://leksemy.prv.pl/f/f_flex.html (carioca i dalej)

    Mam nadzieję, że się przyda...
    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  10. #10

    Domyślnie

    Siedzę tu cichutko i się uczę.
    Krzysztof Paszkiewicz

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •