PDA

Zobacz pełną wersję : Punkt nodalny?



SligoDarek
07-05-2009, 14:48
Probowałem robic panorame skladana z kilku zdjec co srednio mi sie udalo. Nie zdziwilem sie , bo wczwsniej poczytalem , ze trzeba miec uchwyt. Czytalem kilka postow na forum i wiem ,ze mozna samemu takie cos wykonac ale nie mam kompletnie warunkow.
Przez przypadek znalazlem cos takiego:
http://allegro.pl/item624608073_canon_tripod_mount_ring_ef_100mm_f_2 _8_usm_macro.html
Czy mocujac cos takiego na statywie a nastepnie montujac w tym ringu obiektyw jest mozliwosc ustawienia osi przyslony prostopadle do nodal punktu?
Dzieki za ewentulana pomoc.

MadOnion
07-05-2009, 15:56
Znajdz punk nodalny w swoim zestawie i wtedy sie dowiesz czy ten uchwyt bedzie w stanie Ci pomoc.

Valwit
07-05-2009, 16:03
na poczatek starczy dobry statyw, szczegolnie jak robisz czyms szerszym przy np 18 mm

shaolin
07-05-2009, 16:29
Probowalem kiedys takiego patentu z mocowaniem statywowym do obiektywu Sigmy, zapinalem do niego N85/1.8 (pasuje idealnie) i dalo rade, ale to jest cwiercsrodek (na okreslenie 'polsrodek' trzeba se zasluzyc ;)).

Lepiej zalatwic sobie szybkozlaczke i dluga plytke. Przynajmniej nie bedziemy ograniczeni jezeli chodzi o obiektywy bo przeciez wszystkiego do takiego mocowania statywowego sie nie wsadzi zeby moc ustawic punkt nodalny.

markB
07-05-2009, 17:16
Probowałem robic panorame skladana z kilku zdjec co srednio mi sie udalo. Nie zdziwilem sie , bo wczwsniej poczytalem , ze trzeba miec uchwyt. Czytalem kilka postow na forum i wiem ,ze mozna samemu takie cos wykonac ale nie mam kompletnie warunkow.
Przez przypadek znalazlem cos takiego:
http://allegro.pl/item624608073_canon_tripod_mount_ring_ef_100mm_f_2 _8_usm_macro.html
Czy mocujac cos takiego na statywie a nastepnie montujac w tym ringu obiektyw jest mozliwosc ustawienia osi przyslony prostopadle do nodal punktu?
Dzieki za ewentulana pomoc.

Wszystko zależy od rodzaju obiektywu, ale wątpię czy z tym trafi się akurat w NP. Zwykle ten punkt jest blisko bagnetu puszki.

Valwit
07-05-2009, 18:26
Wszystko zależy od rodzaju obiektywu, ale wątpię czy z tym trafi się akurat w NP. Zwykle ten punkt jest blisko bagnetu puszki.

roznie bywa, szczegolnie z zoomami. jakby ktos byl zainteresowany to gdzies mam zapisane punkty dla 18-200, odpowiedz wysepiona z nikona jp. :)

pppppp
22-06-2009, 13:41
roznie bywa, szczegolnie z zoomami. jakby ktos byl zainteresowany to gdzies mam zapisane punkty dla 18-200, odpowiedz wysepiona z nikona jp. :)

ja bym był zainteresowany bardzo :) właśnie 18-200 zwłaszcza dla 18 - 24 - 35 mm

dejot
24-06-2009, 01:36
Zwykle ten punkt jest blisko bagnetu puszki.

nieprawda, zwykle ten punkt jest blisko przedniej soczewki.


Przez przypadek znalazlem cos takiego:
http://allegro.pl/item624608073_cano...usm_macro.html

to się nada w przypadku robienia zdjęć w poziomym kadrze, dodatkowo trzeba zamocować to na płaskowniku który przymocujesz dopiero do statywu (żeby ustawić punkt nodalny w osi obrotu statywu)

Jeżeli zamierzasz robić płaskie panoramy dalekich krajobrazów, bez bliskich planów (przynajmniej na razie) to szczerze mówiąc nie potrzeba Ci tego, obrót punkcie nodalnym jest wymagany przy bliskich planach (lampach drzewach itp. które później się przesuwają) Link (http://www.digart.pl/zoom/1314198/Lago_di_Garda.html) to jedna z moich pierwszych panoram, wykonana bez żadnego statywu czy głowicy, na dodatek nie mając wtedy pojęcia o jakichkolwiek punktach nodalnych osią obrotu byłem ja a aparat na wyciągniętych do połowy rękach (robiona jeszcze kompaktem)

krzpob
25-06-2009, 21:40
SligoDarek jak punkt może być prostopadły do prostej? Punkt nodalny zawsze leży na osi optycznej obiektywu.