PDA

Zobacz pełną wersję : D300 i problem z cieniami



ramzey
29-04-2009, 21:25
PO raz kolejny mam podobny problem z cieniami.

Obrabiam zdjęcie i w niektórych miejscach cienie nie są takie jak powinny. Nie mam pojęcia jak sobie z tym poradzić.
Pomyślałem że zapytam mądrzejszych.

Pierwsze zdjęcie jest tylko po czyszczeniu z przebarwień skóry, syfków , włosów.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://peterphotographs.com/galleries/models/brentwood/anita1.jpg)

Po bliższym przyjrzeniu się cień na jej dekolcie wydaje się w miarę ok

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://peterphotographs.com/galleries/models/brentwood/exmple1.jpg)

PO obróbce skóry, ten cień jest przeżarty a jedyne co różni te zdjęcia to wygładzanie skóry i 4% dodge mażnięte raz.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://peterphotographs.com/galleries/models/brentwood/exmple2.jpg)

I w efekcie później wychodzi coś takiego

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://peterphotographs.com/galleries/models/brentwood/anita.jpg)

Podobny "opad" cienia i wyżarcie zdarza mi się często . A na tym obrazku można zauważyć to jeszcze na czole.
Przy pełnym wymiarze zdjęcia nie jest to tak dokuczliwe ale przy pomniejszeniu wyłazi dość mocno.



Zastanawia mnie czy jest to wina ustawień aparatu, źle ustawionego światła/ za małego źródła światła?, wywoływania czy przejechanej obróbki?.

Dzięki za każdą pomoc

Patio
29-04-2009, 23:07
robisz w rawach czy jpg ?? i czy używasz jakiejś kompresji ??

ramzey
29-04-2009, 23:38
RAW, był ustawiony na 14 bit

Obróbka, lightroom i profil camery ustawiony na D2X 3, żaden z trybów nie ma wpływu na te cienie

Zibi1970
30-04-2009, 00:04
czy zdjęcie miałeś dobrze naświetlone ? patrząc po exifie to F8, 1/250, iso 200 i bez lampy. Czy nie miałeś zbyt ciemnego zdjęcia i potem wyciągałeś światła z rawa ?

ramzey
30-04-2009, 00:27
Nie wydaje mi się. Światłomierz (ręczny) pokazywał f8. Skóra na twarzy jest poprawnie naświetlona. Exif nie zapisuje użycia PW.
Jeśli spojrzysz na jej oczy zobaczysz źródło światła i reflektor.

artko
30-04-2009, 00:31
No ja widzę w oczach modelki bliki - więc myślę że błyśnięte było .

Zibi1970
30-04-2009, 00:59
nie no rozumiem że w ciemnościach tego nie robiłeś jednak z parametrów można wywnioskować że albo tam było bardzo jasno albo że zdjęcie niedoświetlone. Skoro piszesz że poprawnie to ok. Tak jeszcze myślałem czy te wszystkie "ulepszacze" - D-lighting masz wyłączone ale w końcu w rawie to nie ma znaczenia.

Ja ze swojego doświadczenia wiem że mnie podobne brzydkie cienie wychodzą kiedy ewidentnie z jakiegoś powodu nie doświetlę prawidłowo zdjęcia.

Napisz jak masz ustawione parametry D2X 3. może tam w tych nastawach coś jest źle.

ramzey
30-04-2009, 01:44
Ja ze swojego doświadczenia wiem że mnie podobne brzydkie cienie wychodzą kiedy ewidentnie z jakiegoś powodu nie doświetlę prawidłowo zdjęcia.

Napisz jak masz ustawione parametry D2X 3. może tam w tych nastawach coś jest źle.

Skłaniam się do tego wniosku, jednak pozostałe elementy zdjęcia są w miarę ok. I dlatego nie wiem co z tym począć.
Czy jest możliwe że PS/LR przy zmniejszaniu zdjęć kaszani robotę?

A tryb D2X3 został założony w LR nie w aparacie. I wszystkie ustawienia były na 0
Aparat jest ustawiony na Standard + niewielkie zmiany w saturacji i ostrości w Picture control

Zibi1970
30-04-2009, 09:37
to nie pozostaje nic innego jak sprawdzić na innym programie do rawów. Możesz też wystawić takiego rawa to inni będą mogli sprawdzić u siebie.

ramzey
30-04-2009, 10:15
to nie pozostaje nic innego jak sprawdzić na innym programie do rawów. Możesz też wystawić takiego rawa to inni będą mogli sprawdzić u siebie.

tutaj DNG (http://peterphotographs.com/galleries/models/brentwood/DSC_0531.dng)

Wydaje mi się że to może być kombinacja kiepskiego makijażu i zbyt mocno pchniętego post processu (dodge/burn)
I lightroom nie poradził sobie ze skalowaniem w dół.
Jutro zresetuje ustawienia i spróbuję od początku. Nie chodzi mi o naprawianie tego zdjęcia tylko o nauczenie się omijania tego błędu na przyszłość.

Dziękuje za rady i chęć pomocy. Wszystkie sugestie zawsze mile widziane

emgieb
30-04-2009, 10:31
Pozwole sobie na malutkie OT: gdzie mozna nabyc taki ladny pentakl?

ramzey
01-05-2009, 07:14
Pozwole sobie na malutkie OT: gdzie mozna nabyc taki ladny pentakl?

Jako odpowiedź dostałem "e-Bay", bardzo ogólnie.

loki_p
03-05-2009, 18:47
Skoro przed obróbką tego efektu nie ma a po obróbce jest to chyba odpowiedź jest oczywista.