PDA

Zobacz pełną wersję : D700 i IR - problem



fafniak
27-04-2009, 15:57
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/04/111828375-1.jpg
źródło (http://www.pbase.com/fafniak/image/111828375.jpg)
czy to sama matryca czy filtr IR jest " nierówno położony/gesty (czy jak to tam nazwac)"

podejrzewam ze jak spytam sie serwisu to odpowiedz a ze aparat nie pracuje w tym przypadku w przewidzianych przez producenta warunkach (i beda mieli racje)

http://www.pbase.com/fafniak/image/111828375

artful
27-04-2009, 16:00
Ale o co dokładnie chodzi? O to, że w środku jaśniej? Hot-spot?:-)

fafniak
27-04-2009, 16:05
w srodku nie jest jasniej tylko inna barwa - na innym zdjeciu mam wlasciwie niebieski pasek...

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/04/111828632-1.jpg
źródło (http://www.pbase.com/fafniak/image/111828632.jpg)

http://www.pbase.com/fafniak/image/111828632

morzon
27-04-2009, 16:12
Na mój gust to hotspot... i to chyba jest kwestia obiektywu.

fafniak
27-04-2009, 16:14
czyli 2 szkiel....?

jestem kompletny lajkonik jesli chodzi o IR ....

mpwt
27-04-2009, 16:18
czyli 2 szkiel....?

No a czemu nie? Poszukaj w sieci, gdzieś jest lista obiektywów które się nadaje do IR a które nie(linki były i tu na forum podawane)

fafniak
27-04-2009, 16:20
aaaa to bardzo dziekuje - ide szukac w takim razie :)

artful
27-04-2009, 16:20
a jaki filtr?

fafniak
27-04-2009, 16:37
hoya r72

fafniak
27-04-2009, 16:40
a czy to nie zalezy bardziej od czasu naswietlania?
nakrylem aparat czarna szmata - pomoglo w duzym stopniu - rozumiem ze jest to dodatkowa specyfika D700 (ciagniecie niebieskiego kanalu 9 tak jak od punktowych swiatel na wysokich czulosciach)(chodzi mi o tel linie ktore sa ledwo widoczne na miniaturach ale na pelnym obrazku dosc wyraznie je widac

mpwt
27-04-2009, 21:16
Pierwsza sprawa to taka, że akurat D700 do IR się słabo nadaje. A druga sprawa, to czy znalazłeś listę tych obiektywów?

fafniak
27-04-2009, 21:29
przewalilem caly watek o iR dalem do wyszukiwarki - no i przyznam ze....niewiele znalazlem
35mm 2.8 MF - albo 3.5 jezeli sie nie myle
oraz jakis starszy ciemniejszy zoom 28-cos tam....

bahuone
27-04-2009, 21:30
na d700 d300 nie powalczysz z IR poniewaz maja silne filtry dolnoprzepustowe ktory eliminuja ten zakres swiatla. najlepszym sprzetem jest d70/s d50

fafniak
27-04-2009, 21:31
a d40x ? - zalezy mi na duzych odbitkach

bahuone
27-04-2009, 21:32
tego to nie wiem trzeba bylo by doczytac wiem ze 50/70 napewno.

mpwt
27-04-2009, 21:34
przewalilem caly watek o iR dalem do wyszukiwarki - no i przyznam ze....niewiele


A tam gdzie znalazłeś wyraźnie jest napisane, że D700 do IR się nie nadaje :D

majestickrk
27-04-2009, 21:38
przy d40x będziesz potrzebował bardzo długich czasów. Najlepszy jest D50/70 :-)

fafniak
27-04-2009, 21:42
oba maja 6mpix- prawda ?

bahuone
27-04-2009, 21:48
tak taka matryca pamietaj czym nowsza konstrukcja tym lepszy filtr.

Nemeth
27-04-2009, 22:38
Zawsze można wywalić filtr AA.

Jacek_Z
27-04-2009, 22:51
przy d40x będziesz potrzebował bardzo długich czasów. Najlepszy jest D50/70 :-)
Podobno najlepszy jest D100. D70 - tez dobre.
Natomiast D200 to kiepski wybór - sprawdziłem.

bahuone
27-04-2009, 22:54
Nemeth a no mozna. Czesto najprostsze rozwiazania daja najlepsze efekty.

morzon
28-04-2009, 08:28
Nemeth a no mozna. Czesto najprostrze rozwiazania daja najlepsze efekty.

Tylko normalnych zdjęć już wtedy nie porobisz ;)

Nie wiem czy o tą stronę chodziło, ale tu jest lista obiektywów przyjaznych IR i mniej:

http://heim.ifi.uio.no/~gisle/photo/ir.html

Gdzieś ok. połowy strony powinno to być.

fafniak
28-04-2009, 14:16
dziekuje bardzo

karolt
30-04-2009, 22:27
Zawsze można wywalić filtr AA.
Zamierzam to zrobić z D200, jak już swoje odpracuje :-)
D200 nawet z filtrem od biedy się nadaje (oczywiście D70 lepszy znacznie), ale że D700/D3 się nie nadaje do IR, to fakt... a nie lepiej spróbować na filmie jednak?
A to co widać na zdjęciach, to też bym obstawiał, że to wina obiektywu jednak.
Ale zmartwiliście mnie, że D40(x) też nie bardzo ponoć, bo właśnie chciałem go pożyczyć i porobić nim trochę IR, myślałem, że blisko mu do D70. Pożyczę, zobaczę, pokażę...

mtu
30-04-2009, 23:48
A ja podłączę się do wątku i zadam takie pytanie....
Kiedyś czytając FDW wyczytałem że robimy zdjęcia IR ale do pewnej wartości fali światła tzn jeśli mam filtr R72 to jest to 720 czegoś (nie pamiętam jednostek)
Tam napisali również że powyżej ok ( bo nie pamiętam dokładnie ile) 920 jednostek (czyli długości fali światła) coś ok tysiąca zdjęcia w IR powodują że bawełna staje się przezroczysta....
ale niestety matryce cyfrowych aparatów fotograficznych tego zakresu nie obsługują...
No i teraz jak to jest??? Zna się ktoś na tym?? (już się widzę na plaży... z aparatem i te babeczki...)...
ale tak na poważenie, prawda to?? Tak jest??

karolt
01-05-2009, 10:35
Ja słyszałem o urządzeniu, które pozwala zobaczyć przedmioty ukryte pod ubraniem, bo taki ukryty przedmiot zatrzymuje promieniowanie podczerwone. Ale to chyba nie o to Ci chodziło :-)

Skibek
04-05-2009, 09:43
zdjęcia w IR powodują że bawełna staje się przezroczysta....
(już się widzę na plaży... z aparatem i te babeczki...)...

To kostiumy z bawełny teraz robią? ;) Fajnie by było, po wejściu osoby do wody nie trzeba by było z podczerwieni robić zdjęć. Bawełna przylegająca do ciała po zamoczeniu również staje się niemal przezroczysta ;)

puchbeary
04-05-2009, 09:51
Ciekaw jestem jak długi byłby czas naświetlania przy widmie 920. Już widzę jak utrzymujesz przypadkową modelkę na tyle długo w jednej pozycji.

Skibek
04-05-2009, 10:02
Ciekaw jestem jak długi byłby czas naświetlania przy widmie 920. Już widzę jak utrzymujesz przypadkową modelkę na tyle długo w jednej pozycji.
Wtedy to już trzebaby zdjąc dolnoprzepust i pykać z ręki, na legalu... ;) Ale D700 to chyba szkoda póki co...

Czornyj
09-05-2009, 17:59
CMOS-y nie nadają się zabardzo do IR - do tego typu zabaw lepsze są CCD. Polecam stronkę Bjorna Rosletta:
http://www.naturfotograf.com/index2.html
w swoim rankingu opisuje Nikkory pod kątem IR/UV, a do zdjęć w IR używa skonwertowanego D200 i fufu S3Pro UVIR.

fafniak
10-05-2009, 09:30
dzieki