Zobacz pełną wersję : D700 i IR - problem
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/04/111828375-1.jpg
źródło (http://www.pbase.com/fafniak/image/111828375.jpg)
czy to sama matryca czy filtr IR jest " nierówno położony/gesty (czy jak to tam nazwac)"
podejrzewam ze jak spytam sie serwisu to odpowiedz a ze aparat nie pracuje w tym przypadku w przewidzianych przez producenta warunkach (i beda mieli racje)
http://www.pbase.com/fafniak/image/111828375
Ale o co dokładnie chodzi? O to, że w środku jaśniej? Hot-spot?:-)
w srodku nie jest jasniej tylko inna barwa - na innym zdjeciu mam wlasciwie niebieski pasek...
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/04/111828632-1.jpg
źródło (http://www.pbase.com/fafniak/image/111828632.jpg)
http://www.pbase.com/fafniak/image/111828632
Na mój gust to hotspot... i to chyba jest kwestia obiektywu.
czyli 2 szkiel....?
jestem kompletny lajkonik jesli chodzi o IR ....
czyli 2 szkiel....?
No a czemu nie? Poszukaj w sieci, gdzieś jest lista obiektywów które się nadaje do IR a które nie(linki były i tu na forum podawane)
aaaa to bardzo dziekuje - ide szukac w takim razie :)
a czy to nie zalezy bardziej od czasu naswietlania?
nakrylem aparat czarna szmata - pomoglo w duzym stopniu - rozumiem ze jest to dodatkowa specyfika D700 (ciagniecie niebieskiego kanalu 9 tak jak od punktowych swiatel na wysokich czulosciach)(chodzi mi o tel linie ktore sa ledwo widoczne na miniaturach ale na pelnym obrazku dosc wyraznie je widac
Pierwsza sprawa to taka, że akurat D700 do IR się słabo nadaje. A druga sprawa, to czy znalazłeś listę tych obiektywów?
przewalilem caly watek o iR dalem do wyszukiwarki - no i przyznam ze....niewiele znalazlem
35mm 2.8 MF - albo 3.5 jezeli sie nie myle
oraz jakis starszy ciemniejszy zoom 28-cos tam....
na d700 d300 nie powalczysz z IR poniewaz maja silne filtry dolnoprzepustowe ktory eliminuja ten zakres swiatla. najlepszym sprzetem jest d70/s d50
a d40x ? - zalezy mi na duzych odbitkach
tego to nie wiem trzeba bylo by doczytac wiem ze 50/70 napewno.
przewalilem caly watek o iR dalem do wyszukiwarki - no i przyznam ze....niewiele
A tam gdzie znalazłeś wyraźnie jest napisane, że D700 do IR się nie nadaje :D
majestickrk
27-04-2009, 21:38
przy d40x będziesz potrzebował bardzo długich czasów. Najlepszy jest D50/70 :-)
tak taka matryca pamietaj czym nowsza konstrukcja tym lepszy filtr.
Zawsze można wywalić filtr AA.
przy d40x będziesz potrzebował bardzo długich czasów. Najlepszy jest D50/70 :-)
Podobno najlepszy jest D100. D70 - tez dobre.
Natomiast D200 to kiepski wybór - sprawdziłem.
Nemeth a no mozna. Czesto najprostsze rozwiazania daja najlepsze efekty.
Nemeth a no mozna. Czesto najprostrze rozwiazania daja najlepsze efekty.
Tylko normalnych zdjęć już wtedy nie porobisz ;)
Nie wiem czy o tą stronę chodziło, ale tu jest lista obiektywów przyjaznych IR i mniej:
http://heim.ifi.uio.no/~gisle/photo/ir.html
Gdzieś ok. połowy strony powinno to być.
Zawsze można wywalić filtr AA.
Zamierzam to zrobić z D200, jak już swoje odpracuje :-)
D200 nawet z filtrem od biedy się nadaje (oczywiście D70 lepszy znacznie), ale że D700/D3 się nie nadaje do IR, to fakt... a nie lepiej spróbować na filmie jednak?
A to co widać na zdjęciach, to też bym obstawiał, że to wina obiektywu jednak.
Ale zmartwiliście mnie, że D40(x) też nie bardzo ponoć, bo właśnie chciałem go pożyczyć i porobić nim trochę IR, myślałem, że blisko mu do D70. Pożyczę, zobaczę, pokażę...
A ja podłączę się do wątku i zadam takie pytanie....
Kiedyś czytając FDW wyczytałem że robimy zdjęcia IR ale do pewnej wartości fali światła tzn jeśli mam filtr R72 to jest to 720 czegoś (nie pamiętam jednostek)
Tam napisali również że powyżej ok ( bo nie pamiętam dokładnie ile) 920 jednostek (czyli długości fali światła) coś ok tysiąca zdjęcia w IR powodują że bawełna staje się przezroczysta....
ale niestety matryce cyfrowych aparatów fotograficznych tego zakresu nie obsługują...
No i teraz jak to jest??? Zna się ktoś na tym?? (już się widzę na plaży... z aparatem i te babeczki...)...
ale tak na poważenie, prawda to?? Tak jest??
Ja słyszałem o urządzeniu, które pozwala zobaczyć przedmioty ukryte pod ubraniem, bo taki ukryty przedmiot zatrzymuje promieniowanie podczerwone. Ale to chyba nie o to Ci chodziło :-)
zdjęcia w IR powodują że bawełna staje się przezroczysta....
(już się widzę na plaży... z aparatem i te babeczki...)...
To kostiumy z bawełny teraz robią? ;) Fajnie by było, po wejściu osoby do wody nie trzeba by było z podczerwieni robić zdjęć. Bawełna przylegająca do ciała po zamoczeniu również staje się niemal przezroczysta ;)
puchbeary
04-05-2009, 09:51
Ciekaw jestem jak długi byłby czas naświetlania przy widmie 920. Już widzę jak utrzymujesz przypadkową modelkę na tyle długo w jednej pozycji.
Ciekaw jestem jak długi byłby czas naświetlania przy widmie 920. Już widzę jak utrzymujesz przypadkową modelkę na tyle długo w jednej pozycji.
Wtedy to już trzebaby zdjąc dolnoprzepust i pykać z ręki, na legalu... ;) Ale D700 to chyba szkoda póki co...
CMOS-y nie nadają się zabardzo do IR - do tego typu zabaw lepsze są CCD. Polecam stronkę Bjorna Rosletta:
http://www.naturfotograf.com/index2.html
w swoim rankingu opisuje Nikkory pod kątem IR/UV, a do zdjęć w IR używa skonwertowanego D200 i fufu S3Pro UVIR.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.