pavel_9
16-04-2009, 11:44
Fotografując w RAW-ach zauważyłem ostatnio jedną ciekawą rzecz, która znacząco utrudnia mi edycję zdjęć.
Otóż moje zdjęcie zrobione w RAW-ie (NEF-ie) wygląda tak:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img5.imageshack.us/my.php?image=90854480.jpg)
To co tu wrzuciłem to print screen NEF-a otwartego w Photoshopie.
A tak wygląda ten sam obrazek otwarty w photoshopie i zapisany jako JPEG w PS-ie, oglądany poźniej w IRFANVIEW:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img5.imageshack.us/my.php?image=irfan.jpg)
Co się dzieje z kolorem trakcie zapisu na JPEG w PS? Zauważyłem zmiany koloru jeżeli się zmieni próbę koloru w PS, ale co zrobić aby pozostał ten sam kolor w momencie od zapisu NEF-a na karcie aparatu aż do momentu oglądania tych zdjęć przez znajomych w jpegach? Są jakieś standardowe ustawienia rozwiązujące ten problem ?
Otóż moje zdjęcie zrobione w RAW-ie (NEF-ie) wygląda tak:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img5.imageshack.us/my.php?image=90854480.jpg)
To co tu wrzuciłem to print screen NEF-a otwartego w Photoshopie.
A tak wygląda ten sam obrazek otwarty w photoshopie i zapisany jako JPEG w PS-ie, oglądany poźniej w IRFANVIEW:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img5.imageshack.us/my.php?image=irfan.jpg)
Co się dzieje z kolorem trakcie zapisu na JPEG w PS? Zauważyłem zmiany koloru jeżeli się zmieni próbę koloru w PS, ale co zrobić aby pozostał ten sam kolor w momencie od zapisu NEF-a na karcie aparatu aż do momentu oglądania tych zdjęć przez znajomych w jpegach? Są jakieś standardowe ustawienia rozwiązujące ten problem ?