PDA

Zobacz pełną wersję : taki o problem



pavel_9
16-04-2009, 11:44
Fotografując w RAW-ach zauważyłem ostatnio jedną ciekawą rzecz, która znacząco utrudnia mi edycję zdjęć.

Otóż moje zdjęcie zrobione w RAW-ie (NEF-ie) wygląda tak:



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img5.imageshack.us/my.php?image=90854480.jpg)

To co tu wrzuciłem to print screen NEF-a otwartego w Photoshopie.

A tak wygląda ten sam obrazek otwarty w photoshopie i zapisany jako JPEG w PS-ie, oglądany poźniej w IRFANVIEW:



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img5.imageshack.us/my.php?image=irfan.jpg)


Co się dzieje z kolorem trakcie zapisu na JPEG w PS? Zauważyłem zmiany koloru jeżeli się zmieni próbę koloru w PS, ale co zrobić aby pozostał ten sam kolor w momencie od zapisu NEF-a na karcie aparatu aż do momentu oglądania tych zdjęć przez znajomych w jpegach? Są jakieś standardowe ustawienia rozwiązujące ten problem ?

mpwt
16-04-2009, 15:33
A jaki profil kolorów? :D

Czyżby to "taki problem"? http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=94062

pavel_9
16-04-2009, 15:46
Czyżby to "taki problem"? http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=94062

no może i taki, z tego co rozumiem, to żeby w JPG-u uzyskać tą samą kolorystykę w RAW-ie to muszę się bawić suwakami, a chciałem tego uniknąć :neutral:

No ale cóż...niemniej dzięki:)

Czornyj
16-04-2009, 15:57
Q... - a zostawcież wreszcie w spokoju tą nieszczęsną Adobe RGB! Co wam to sRGB zrobiło złego - matkę łyżeczką do herbaty zatłukło?

mpwt
16-04-2009, 16:13
no może i taki, z tego co rozumiem, to żeby w JPG-u uzyskać tą samą kolorystykę w RAW-ie to muszę się bawić suwakami, a chciałem tego uniknąć :neutral:

No niestety źle rozumiesz... :(

Czornyj
16-04-2009, 16:22
No niestety źle rozumiesz... :(

To nie o to chodzi - zdjęcie było wyrenderowane do Adobe RGB i po wyświetleniu w Irfanie (który nie ma CM) kolory "siadły"

pavel_9
16-04-2009, 17:14
To nie o to chodzi - zdjęcie było wyrenderowane do Adobe RGB i po wyświetleniu w Irfanie (który nie ma CM) kolory "siadły"

no dokładnie :), a można jakoś zaradzić żeby kolory nie "siadły"?

Michał Jędrak
16-04-2009, 17:17
Tak, fotografować w sRGB i zawsze używać sRGB.

Czornyj
16-04-2009, 17:25
no dokładnie :), a można jakoś zaradzić żeby kolory nie "siadły"?

Nie używać Irfana. Zdjęcia wyrenderowane do przestrzeni Adobe RGB będą się poprawnie wyświetlały w aplikacjach z modułem zarządzania barwą - Photoshop, Bridge, Safari, Firefox z włączonym modułem (about:config, gfx.color_management.enabled value = True).

ozzy
16-04-2009, 17:49
albo olać aRGB i robić tylko sRGB

Czornyj
16-04-2009, 19:39
Aby wykorzystać zalety przestrzeni AdobeRGB trzeba mieć dostęp do naprawdę kozackiej drukarki, monitora i robić przy tym zdjęcia o czystych i piekielnie wysyconych barwach - przy czym i tak lepiej wtedy przejść na Prophoto. W przypadku typowych zdjęć z minilabu (oczywiście musi to być dobry minilab z fachowym zarządzaniem barwą) jeśli uda nam się dopatrzyć jakiekolwiek różnic to i tak święto, a tak czy owak będą to różnice aptekarskie.

mpwt
16-04-2009, 20:14
To nie o to chodzi

O to, o to! Właśnie mowa o tym o czym Ty! Bo w tamtym problemie suma summarum o to samo chodzi! O AdobeRGB!