PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon , Pentax ?



tomekk_gdy
11-03-2009, 12:41
Witam,

obecnie jestem posiadaczem Nikon D40 + KIT+ 50mm + SUNPAK pf30x...
Głównie fotografuje koncerty i imprezy. Kita odłożyłem jakieś dwa miesiące temu do szafy po zakupie 50mm/1.8.
Niestety nie zawsze uda mi się na tym obiektywie złapać ostrość manualnie, postanowiłem więc zamienić BODY D40 na D80 które obecnie jest praktycznie niedokupienia w sklepach znajdujących się blisko mojego miejsca zamieszkania.
W jednym ze sklepów gdy krzykneli za body PLN 2599,- to ugieły mi się nogi... :|

No i właśnie co zrobić w tej sytuacji... brak śrubokręta w D40 w znacznym stopniu utrudnia mi manewrowanie w obiektywach do których mam dostęp - kilka osób w moim gronie to zapaleni fotoamatorzy z pokaźną ilością ciekawych obiektywów ( Nikkor 24-70 / 2.8, Nikon 105 mm f 2.8 ). Wszystko fajnie tylko że przy mojej wadzie wzroku i małym wizjerze to pociąc się można przy manualnym ostrzeniu.

Oczywiście można by powiedziec KUP Nikona D90 ale w tej sytuacji... sprzedam D40 z gripem i kitem za PLN 900,- to będę musiał dorzucić coś koło 2000 na body D90
Przesiadka z D40 na starsze modele typu D50/70/70s w moim mniemaniu nie ma sensu...

I w końcu doszedłem do wniosku że może by tak zmienić system na pentaxa ... np. k200d albo k20 ? ;>

za pentaxem przemawia:

- stabilizacja obrazu
- czyszczenie matrycy
- dobre wykonanie ( odporność na kurz i wodę )
- dostępność tanich obiektywów ( ? - podobno )
- cena !

Przyznam że NIKON trochę poleciał w ch*** z wycofaniem D80 ze sklepów i z okrojeniem D40 / D40X / D60 ze śrubokręta ( oczywiście kupując aparat byłem na początku świadomy jego ograniczeń które teraz zaczęły mi przeszkadzać i być dość irytujące )

Może ktoś wcześniej był w odwrotnej sytuacji... zamienił pentaxa na nikona ?
Co sądzicie ? Albo co byście mi poradzili ? Jakieś sugestie ?

arturkrz
11-03-2009, 13:16
Odpowiedź kolegi od Pentaxa (K10):
"

Zapytałbym gdzie widział te tanie obiektywy do pentaxa ;)

Poza tym to k20d podobno jest super :)
zmiana systemu to ciężki temat więc niech lepiej dobrze się zastanowi"

Z tego co wiem do Pentaxa można podpiąć "wszystko" przez przejściówki (tak jak do Dxxx) ale obiektywy Pentaxa lub "do Pentaxa" nie są tańsze niż do Nikona.
Więcej informacji znajdziesz na forum P :-)

wasilewk
11-03-2009, 13:21
[...] Jakieś sugestie ?

Kup AF-S 50 i sprzedaj AF 50. (albo lepiej: kup AF-s 35)

Pzdr.

messer
11-03-2009, 13:40
Zmiana system to problem, jak się ma szklarnię.
Kolega, z tego co widać, ma dwa tanie obiektywy nikona, które można sprzedać i wiele nie stracić.
Zatem w tym przypadku to nie jest problem.

A porady w stylu, czy zmienić, czy nei zmienić... bez sensu. Czego brakuje Ci w nikonie, co mają inni? Jeśli jest takie coś i jeśli to jest dla Ciebie istotne, to odpowiedź - zmienić czy nie zmienić jest prosta.
W Twoim przypadku wymiana body D40 na inne to już prawie jak zmiana systemu :) Bo pewnie w ślad za tą wymianą pójdzie wymiana/dokupienie szkieł...

velaskez
11-03-2009, 13:45
Nikt nie wycofał ze sklepów D80. Przestali produkować i go wykupiono po prostu. Tzn. za długo się wahałeś;)

mathu
11-03-2009, 13:46
Na koncerty kupić 50/1.4G
Na imprezy kupić 35/1.8G

Chcesz wydać 2000 zł ze względu na 50/1.8? Komedia.

dejnekas
11-03-2009, 15:01
Na pewno nie ma sensu si przywiazywac do marki. Je[li Ci Nikon nie odpowiada chocby |e wzgledu na ceny obiektywow to si warto zastanowic. Ja sam chyba zmienie na Canona poniewaz mam ju| dosc placenia za napis "nikon", ktory jest zdecydowanie przereklamowany.

Optycznie na pewno nie bedzie gorzej a cena w dziejszych czasach jest czsto najwazniejsza.

swider
11-03-2009, 15:09
No nie rozpedzal bym sie tak z tymi jakze niskimi cenami u Canona. Naprawde...

tomekk_gdy
11-03-2009, 15:39
Na koncerty kupić 50/1.4G
Na imprezy kupić 35/1.8G

Chcesz wydać 2000 zł ze względu na 50/1.8? Komedia.

nie chodziło mi tylko o 50/1.8 ale też o Nikkor 24-70 / 2.8, Nikon 105 mm f 2.8
obiektywy canona cenowo zbliżone są do nikonów... prawda taka że w cenach wliczona jest marka i renoma.

A polityką prowadzona w ostatnim czasie przez Nikona to szczyt bezczelności.

Najpierw wprowadzili na rynek D40/D40x/D60 które kierowane były do laików takich jak ja. Osób które chciały zacząć swoją przygodę z fotografią. Kusili niską ceną a teraz ? Jeśli ktoś chce przejść o body wyżej to musi kopić D90 którego cena wynosi za body coś koło PLN 3200,- bo D80 przestali produkować :|
No i jeszcze ten brak śrubokręta... ciekawe ile osób dzięki temu "nakłonili" na zmianę body. czytaj zakup droższego modelu, ile osób wpadło w ich zasadzkę ?

hmmm... całkiem niezły chwyt.

Sejsmolog
11-03-2009, 15:56
A może kup mało używane D80 na giełdzie tu na forum albo na portalu aukcyjnym? Ceny o wiele bardziej przystępne :-)

messer
11-03-2009, 16:01
Najpierw wprowadzili na rynek D40/D40x/D60 które kierowane były do laików takich jak ja. Osób które chciały zacząć swoją przygodę z fotografią. Kusili niską ceną a teraz ? Jeśli ktoś chce przejść o body wyżej to musi kopić D90 którego cena wynosi za body coś koło PLN 3200,- bo D80 przestali produkować :|
No i jeszcze ten brak śrubokręta... ciekawe ile osób dzięki temu "nakłonili" na zmianę body. czytaj zakup droższego modelu, ile osób wpadło w ich zasadzkę ?

hmmm... całkiem niezły chwyt.

Nikt chyba z Nikona Cię nie przymusił do zakup D40 (czy innego z tej trójki).
Kupując, chyba znałeś jego specyfikację techniczną. Znałeś wady i zalety. Czy nie? No bo jak nie - Twoja wina, że teraz jesteś niezadowolony. Jeśli tak - również Twoja wina, bo po prostu źle wybrałeś od samego początku ;)

Czy gdyby dziś produkowali D80 to szedłby on jak świeże bułeczki? Wątpię, zdecydowanie.
Fotografia cyfrowa za szybko zmienia. Każdy rozsądny dołożyłby te "kilka stówek" do świeższego modelu, jakim jest D90, żeby "wystarczył" na dłużej.
Tak samo jak trzeba było wtedy dołożyć do D80 albo prznajmniej D70(s), który wystarczyłby na dłużej.

Jacek S
11-03-2009, 16:03
No ale o ile się nie mylę to Nikkor 24-70/2.8 to jest AFS, czyli ma silnik swój. Co do 105mm to zależy jaki model.

Swoją drogą twoje pytanie nie jest pozbawione sensu. W dolnych "zakresach cenowych", czyli wśród lustrzanek oferowanych dla amatorów MZ Pentax wygrywa z Nikonem, w sensie oferuje więcej, za mniejsze pieniądze. Gorzej gdy będziesz chciał rozwijać system bardziej, w kierunku bardziej profi, tam Pentax już odstaje od Nikona, owszem są dobre szkła do Pentaxa, ale raczej nie dorównują topowym Nikkorom, np. wspomnianemu 24-70/2.8. Obsługa lamp błyskowych w Nikonie też jest na wyższym poziomie. No i dostępność sprzętu "nieamatorskiego" u Nikona jest nieporównywalnie lepsza. Wszystko zależy od tego na jakim etapie chcesz się zatrzymać, jaki poziom uznasz za wystarczający, a to, jak sam widzisz na przykładzie D40, trudno z góry przewidzieć. Ja tam wolę mieć zapas możliwości, nawet jeżeli z nich w najbliższym czasie nie skorzystam, dlatego wybrałem Nikona, ale kilku znajomym z czystym sumieniem poleciłem Pentaxa.

tomekk_gdy
11-03-2009, 16:04
zastanawiałem się nad używkami ale boje się sytuacji jakie miał mój kolega z CANONEM....

kupił na allegro 450D - mały przebieg, gwarancja producenta wszystko elegancko.
Przyszła paczka i okazało się że tylny panel LCD nie działa i nie wysuwa się lampa błyskowa... sprzęt udało się jemu zwrócic... sprzedający twierdził że nie wiedział nic na temat usterek :|
Kupił więc drugi 450D hmmm... oprócz tego że lustro się jemu zacinało co jakiś czas, to wszystko byłoby w porządku... ;p
to jest właśnie ryzyko kupowania sprzętu elektronicznego z drugiej ręki.

swider
11-03-2009, 16:08
U nas na gieldzie nie ma raczej takich problemow. Serio. Wiekszosc forumowiczow to ludzie bardzo dbajacy o sprzet.

tomekk_gdy
11-03-2009, 16:08
Nikt chyba z Nikona Cię nie przymusił do zakup D40 (czy innego z tej trójki).
Kupując, chyba znałeś jego specyfikację techniczną. Znałeś wady i zalety. Czy nie? No bo jak nie - Twoja wina, że teraz jesteś niezadowolony. Jeśli tak - również Twoja wina, bo po prostu źle wybrałeś od samego początku ;)

Czy gdyby dziś produkowali D80 to szedłby on jak świeże bułeczki? Wątpię, zdecydowanie.
Fotografia cyfrowa za szybko zmienia. Każdy rozsądny dołożyłby te "kilka stówek" do świeższego modelu, jakim jest D90, żeby "wystarczył" na dłużej.
Tak samo jak trzeba było wtedy dołożyć do D80 albo prznajmniej D70(s), który wystarczyłby na dłużej.

... byłem totalnie zielony w sprzęcie... D40 kupiłem jako pierwsza lustrzankę, nie zdawałem sobie sprawy z faktu że brak śrubokręta stanie się dla mnie w pewnym momencie uciążliwe. Przy wyborze aparatu kierowałem się jak większość początkujących jego ceną oraz komentarzami innych użytkowników.
Teraz przyznaje że popełniłem błąd kupując ten model i kupiłbym coś z wyższej półki dopłacając parę stów więcej.

Mądry polak po szkodzie.

Sejsmolog
11-03-2009, 16:09
Na tym forum nie powinieneś wtopić ;-)

swider
11-03-2009, 16:11
... byłem totalnie zielony w sprzęcie... D40 kupiłem jako pierwsza lustrzankę, nie zdawałem sobie sprawy z faktu że brak śrubokręta stanie się dla mnie w pewnym momencie uciążliwe.
No, ale przeciez teraz masz ogrom szkiel z AF-Sem. Nic tylko przebierac/wybierac. Nie jest wcale tak zle :)

tomekk_gdy
11-03-2009, 16:15
No i mam ogrom szkieł z AF które mogę pożyczyć od znajomych...;p

Chyba zaryzykuje i rzeczywiście kupie używane D80 z giełdy forumowej.

triops
11-03-2009, 17:02
myślę ze to najlepsze rozwiązanie..
pentax to naprawdę dobry system ale jak jesteś w N to po co zmieniać..

jmarcinkowski
11-03-2009, 17:07
Jeżeli, tak jak mówisz, masz wadę wzroku i problemy z ostrzeniem manualnym, to lepszym wyborem będzie Nikon.
Miałem Pentaxy K10 i K20. Doskonale współpracowały z obiektywami manualnymi. Stare obiektywy z gwintem działały po zakupie przejściówki za niewielkie pieniądze. Jak się człowiek uparł to i zdjęcie ze słoikiem zamiast obiektywu wyszło :) No i stabilizacja w korpusie - działająca również z manualnymi szkłami. Cena tychże szkieł zdecydowanie niższa niż porównywalnych manualek Nikona.
Jednak ten AF .... słabiutko działał w gorszym oświetleniu. Nie, żeby się mylił, jeśli trafił, to celnie, ale często obiektyw "przespacerował się" kika razy tam i z powrotem i puszka sygnalizowała "brak ostrości".
Jeśli masz dostęp do dobych szkieł Nikona to warto się zastanowić nad pozostaniem w systemie.
Wybór należy do Ciebie ...

Mighty
11-03-2009, 17:13
... sprzedam D40 z gripem i kitem za PLN 900,-
I w końcu doszedłem do wniosku że może by tak zmienić system na pentaxa ... np. k200d albo k20 ? ;>
za pentaxem przemawia:
- stabilizacja obrazu
- czyszczenie matrycy
- dobre wykonanie ( odporność na kurz i wodę )
- dostępność tanich obiektywów ( ? - podobno )
- cena !
Może ktoś wcześniej był w odwrotnej sytuacji... zamienił pentaxa na nikona ?
Co sądzicie ? Albo co byście mi poradzili ? Jakieś sugestie ?
Jakby tak zupełnie racjonalnie popatrzeć na to czego oczekujesz, to najtaniej wyszłaby Ci zamiana Twojego zestawu z D40 na Sony A200 + obiektyw Minolta AF 50/1,7. Na parawdę niewiele musiał byś dołożyć.
A wymiana na D80 to bardzo dobry pomysł!

velaskez
11-03-2009, 17:30
Nie marudź na to, że wycofali D80. Przecież to było do przewidzenia. Poczekaj 2 lata zanim wypuszczą coś nowszego i będzie tak jak z D80 przed wprowadzeniem D90 i tak jak z D70 przed wprowadzeniem D80. Taka polityka rynku i nie możemy się z tym kłócić.
D80 za samo body kosztowało ok. 3,5k;) Więc, naprawdę nie wieszaj psów, bo sam się spóźniłeś:-P

tomekk_gdy
11-03-2009, 17:44
Wiem że się spóźniłem...teraz tego żałuję. Szukam nowego rozwiązania. Zdaje się że pozostaje mi zakupić używane D80, albo dozbierać trochę kasy i kopić ze sklepu D90.

velaskez
11-03-2009, 17:46
Można uchwycić D80 z przebiegiem poniżej 4k klatek. To tyle co nic. A sprzęt świetny. Nasza giełda to zaufana instytucja. Wystarczy tylko cierpliwie na niego polować.

Jacek Wrzesińsk
11-03-2009, 18:44
Wiem że się spóźniłem...teraz tego żałuję. Szukam nowego rozwiązania. Zdaje się że pozostaje mi zakupić używane D80, albo dozbierać trochę kasy i kopić ze sklepu D90. W tej chwili bym nie kupował nowego d90 (chore ceny:twisted:), używane d80 jak najbardziej:-D

tomekk_gdy
11-03-2009, 19:02
hmm... a może używany D70S ?

Jacek Wrzesińsk
11-03-2009, 19:12
hmm... a może używany D70S ? Polecam!

tomekk_gdy
11-03-2009, 19:26
Ceny są na tyle zwariowane że rzeczywiście trzeba trochę przeczekać... za body D90 w jednym z Gdyńskich sklepów życzą sobie PLN 3300,-
Wystawie dziś D40 i będę polował na D70... otworzy mi to bramkę na obiektywy a w miarę upływu czasu może i ceny droższych ( nowych ) aparatów spadną.

Dziękuję wszystkim za pomoc !

polo
11-03-2009, 19:41
jak masz kogoś w szczecinie to mogę dać namiar są chyba jeszcze dwa D80 nówki sztuki po około 1900 zł body oczywiście

Bo.
11-03-2009, 22:33
dziwne dywagacje ... , a jak myślisz, na jak długo wystarczy Ci nowe body (obojętnie z której stajni).

polo
11-03-2009, 22:56
został juz jeden D80 drugiego właśnie córka dostała w swoje rączki, przebieg 0 :) cena 1899 zł został jeden na wystawce za szkłem z dala od klientów. Ogladałem wygląda wizualnie Ok. jak komus potrzeba służę informacją gdzie gablotka z D 80 się mieści.

Seeker
13-03-2009, 16:15
http://www.allegro.pl/item573246702_nikon_d80_body_faktura_gwarancja_kra kow.html

messer
14-03-2009, 18:55
Drogi autorze.
Potraktuj to jako "frycowe" - sam pomyśl - ile się dzięki temu zakupowi nauczyłeś? Ufam, że sporo.
Skoro nadszedł czas na wymianę body, znaczy to, że poczyniłeś spore postępy w umiejętności posługiwania się sprzętem oraz pewnie i samej fotografii. A to spory sukces i powód raczej do radości :)
Zatem nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. D40 potraktuj jako po prostu narzędzie, które pozwoliło Ci się sporo nauczyć za stosunkowo nieduże pieniądze, a teraz - cóż - trzeba iść dalej.
I oczywiście, żę będzie to kosztować. Jednak kto nie inwestuje...

Udanych kadrów i zadowolenia z nowego sprzętu, jakikolwiek by on nie był!

Patko21
14-03-2009, 19:19
Byłem szczęśliwym posiadaczem samsunga gx-10 (to samo co pentax k10d).Piszesz że focisz koncerty(czyli ciemnica straszna).W takich warunkach autofokus w pentaksie to tragedia.Z tego głównie powodu sie przesiadłem na N.Co do jakości wykonania to rzeczywiście gx-10 był pancerny w porównaniu z d90.

robertG7
14-03-2009, 19:23
http://www.allegro.pl/item573246702_nikon_d80_body_faktura_gwarancja_kra kow.html

cyt. "OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRODUCENTA ! NAJNOWSZY model aparatu cyfrowego NIKON" Ten Sprzedawca też troszkę się spóźnił...:)

tomekk_gdy
14-03-2009, 21:09
Witam,

dziękuję wszystkim za pomoc i porady !

Przyznam że cały czas mam mętlik w głowie... parę postów wcześniej byłem już prawie zdecydowany na zakup D70S ( brakuje mi jednak śrubokręta w D40 ) , jednak po krótkim zastanowieniu i rozpisaniu "ZA" i "PRZECIW" pomyślałem sobie, że poszukam D80 w przystępnej cenie... no i znalazłem za kwotę PLN 1799,- mogę nabyć nowe BODY z gwarancją NIKONA.

Wydaję mi się że przesiadka z D40 na D80 jest dobrym pomysłem i przyniesie mi to same korzyści ( poprawcie mnie jeśli się mylę ).

No ale jako że człowiek podatny na wpływ otoczenia to przez chwilę zastanawiałem się nad zakupem D90.

Cenowo byłoby dla mnie jeszcze przystępnie, matryca o niskim poziomie szumów - dla mnie bomba ! z tym że... czy ja wykorzystam to co oferuje mi D90 ? pewnie nie...
przy założeniu że mam na tą chwilę możliwość zakupienia D80 za PLN 1800,- to czy warto płacić za ten brak szumów aż... PLN 3300,- ( samo body, cena z allegro ) - nie wydaje mi się... kurcze sporo kasy bym musiał jednak dopłacić bo PLN 1500,- .

olaboga za tą sumę wolę kupić lepsze szkło, albo zaopatrzyć się w kilka pozycji książkowych o fotografii. no i tak jak już pisałem "...Wydaję mi się że przesiadka z D40 na D80 jest dobrym pomysłem i przyniesie mi to same korzyści ( poprawcie mnie jeśli się mylę )."





Raz jeszcze dziękuję za pomoc osobą które wzięły udział w tej debacie.
Niewątpliwie nauczyła mnie ona że najlepszym nauczycielem fotografii jest życie, a dokonywanie wyborów, próby i fizycznie obcowanie ze sprzętem będzie najlepszą drogą na poznanie własnych potrzeb. Czytając setki komentarzy, opinii i testów które nie zawsze są subiektywne można wpaść w kompleksy. Wir z którego w pewnym momencie człowiek nie wie jak ma uciec... hehe. Zabawnie to brzmi, ale niestety tak jest.

A co najbardziej mi się podoba i myślę że tym mógłbym zamknąć ten temat, to komentarz jednego z użytkowników forum, a brzmiał on mniej więcej tak:

"Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista o pieniądze na sprzęt, a mistrz o światło w fotografii"

Pozdrawiam i życzę spokojnego sobotniego wieczoru
Tomek