Zobacz pełną wersję : Jaki monopod
rychu_cmg
07-01-2009, 19:57
Szukam jakiegoś monopodu do fotografii sportowej (piłka nożna, siatkówka) "z krzesełka". Na na nim spoczywać D200 + grip + 80-200 2.8 fajnie by było gdyby można było też nim robić w pozycji "stojącej" (mam 188 cm wzrostu). Jakich monopodów używacie i ewentualnie polecielibyście ?
Ja używam manfrotto 681pro. Mam 185cm wzrostu i na stojaka muszę skracać nogę, wyciągnięty na maks jest za wysoki dla mnie o parę cm.
Masywny, stabilny, raz użyłem go w celach obronnych i poskutkował wyśmienicie ;)
ja sie polasilem i kupilem goldphoto... po roku uzywania (ok 3-4 meczy tygodniowo) pianka na uchwycie jest juz prawie calkiem potargana, gumowa koncowka sie przetarla przez co do srodka nalecialo pelno piachu i ziemi... nogi sie ledwo rozkladaja...
fakt ze nigdy go nie czyscilem ale widze, ze koledzy po fachu tez tego nie robia z manfrotto a im wszystko super dziala... dlatego jak juz brac to tylko MF :)
Ja używam Manfrotto 679B
http://www.ceneo.pl/showPicture.aspx?productID=37604
Pasuje mi. Monopod + głowica + aparat jak na moje 187 cm wystarcza.
Manfrotto 685B, choc tylko 180cm wzrostu (jest jeszcze troche zapasu, wiec pod 188cm moze styknie). Poki co spisuje sie spoko. Pare osob na forum i na stadionach z czyms podobnym tez widzialem i narzekan poki co nie slyszalem.
rychu_cmg
09-01-2009, 18:07
Manfrotto 685B, choc tylko 180cm wzrostu (jest jeszcze troche zapasu, wiec pod 188cm moze styknie). Poki co spisuje sie spoko. Pare osob na forum i na stadionach z czyms podobnym tez widzialem i narzekan poki co nie slyszalem.
fajny ale szukam czegoś znacznie tańszego powiedzmy do 250 zł
To zeby byl odpowiednio wysoki i wytrzymaly (nie skladal sie), to w Manfrotto bedzie ciezko. U konkurencji pewnie tez za wesolo nie bedzie, a wszelka oszczednosc raczej w tym miejscu sie zemsci (niestety).
mam velbona up-4000. Rozlozony ma ok 170cm, tak ze dla mnie (jakies 185cm wzrostu) jest idealny. Pasuje praktycznie co do centymetra :-D kosztowal jakies 90zl. Stabilny, pianka ciagle na miejscu a juz dobrze ponad rok go uzywam
Rychu ja mam taki http://www.foto-net.pl/sklep/produkt14345-Slik-PRO-POD-600.html
Przy wzroście 188 daje radę, spokojnie stawiałem na nim 500mm i 300-800 a to lekkie szkło nie jest:)
Polecam Manfrotto 680B moze niezawysoki ale nawet z 300 i konwerterem zapewnia super stabilnosc, mysle ze i w celach obronnyh da rade :)
fikromajo
14-01-2009, 10:15
A co koledzy powiedzą na Velbon RUP 4, jest w ogóle sens zawracać sobie nim głowę, taki jak tutaj->
http://sklep.foto.studio.linuxpl.eu/index.php/product/show/id/369
musiałby podtrzymywać D300 i 80-200AFS, czasami do tego telekonwerter 1,4, sb-600,
może ktoś z Was ma taki i może coś więcej powiedzieć.
Pozdrawiam
Marcin Kowalski
rychu_cmg
14-01-2009, 13:30
mi i mój wybór padł na Manfrotto 681B
musiałby podtrzymywać D300 i 80-200AFS, czasami do tego telekonwerter 1,4, sb-600,
ja na Twoim miejscu mocno bym sie zastanowil czy w ogole kupowac monopod... ten zestaw nie jest ciezki a sporo stracisz na mobilnosci (ruch gora dol bedzie utrudniony bo sie trzeba "kiwac" tyl-przod)
rychu_cmg
16-01-2009, 17:39
i mój wybór padł na Manfrotto 681B
no i monopod dotarł. Jakość wykonania i obsługa rewelacyjna. Dzięki za pomoc w wyborze
Bartek - NinoVeron
22-01-2009, 22:51
a ja się waham ...
frotka 680B ( http://www.allegro.pl/item531970707_manfrotto_monopod_680b_sklep_wawa_f_ vat_gwar_680b.html )
czy Benro MP-91 ( http://www.allegro.pl/item533021717_monopod_benro_mp_91_czterosekcyjny_1 63_5_cm.html )
cena praktycznie ta sama - Benro jest 9 zł droższy ale ma dodatkowo rozkładane nogi, które być może się kiedyś przydadzą
Benro jest tez o 9,5 cm wyższe a mimo to lżejsze
frotka ma lepszy udźwig - 10 kg a Benro 8 kg - ale to dla mnie na razie bez różnicy bo i tak będzie sporo zapasu :)
czy ktoś z Was używa Benro? macie jakieś doświadczenia z monopodami tej firmy?
i druga sprawa
Jaką głowicę polecacie?
zastanawiam się nad:
Benro BH-2 ( http://www.allegro.pl/item526326075_fotoforma_glowica_kulowa_benro_bh_2_ sklep_wa_wa.html )
fortka 486RC2 ( http://www.allegro.pl/item526345506_manfrotto_486rc2_glowica_kulowa_nowa _f_vat.html )
a może podróbka 486RC2 (ok. 220 zl) czyli GoldPhoto YH430 (89 zł) ?
czy ktoś z Was używał do monopodu głowicy pistoletowej?
bo w sumie od dawna mam ochotę kupić do statywu głowicę MF 322RC2 - tylko nie wiem jak się pracuje na monopodzie z głowicą pistoletową
projacek
22-01-2009, 23:12
Jak monopod to tylko do jakiś stalek od 300-tu w górę. Ostatnio miałem monopod podpięty do stałej 300-tki i dawał sporo, ale przy 80-200 by mi trochę krępował ruchy, nie miałbym tej swobody.
Bartek - NinoVeron
22-01-2009, 23:49
projacku - ja się nie pytam czy mam kupić i po co mi on będzie tylko jaki mam kupić :)
na hokej czy koszykówkę nie potrzebuję monopodu
na siatkówce gdy robię fotki tuż przy parkiecie (z boku) też nie potrzebuje - ale za to mam zamiar go używać gdy stoję na balkonie z 10 metrow za końcową linią - tam nie bedzie mi krępował ruchów (bo i tak ich jest mało) a bedzie sporo pomagal w stabilnosci przy dlugiej ogniskowej
no i na pilce tez bedzie jak znalazl :)
a do tego z pewnością sie przyda do "ciężkiej" Sigmy 100-300 f/4, którą mam zamiar w niedalekiej przyszłości kupić
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.