PDA

Zobacz pełną wersję : D50 - Migawka, lustro ? problem..



gracjan
21-12-2008, 21:17
Poszedłem dzisiaj do studia i spotkała mnie nieprzyjemna niespodzianka. Robiąc zdjęcia zauważyłem dużą winietę w ich dolnych częściach. Wygląda to tak:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img2.vpx.pl/up/20081221/d50.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img2.vpx.pl/up/20081221/d502.jpg)

Pojawia się ona przy krótkich czasach naświetlania, tutaj użyłem 1/500'' , znika dopiero przy 1/60. Zastanawiam się co może być powodem.. czy siadająca migawka, czy zbyt wolno podnoszące się lustro. To na pewno nie jest kwestia synchronizacji z lampami. Zdjęcia robiłem na obiektywie nikkor 85mm 1.8 i sigmie 17-70 i zawsze było to samo. Stało się to prawdopodobnie po tym, jak wczoraj otworzyłem matrycę, żeby usunąć kilka paprochów. Migawka ma przebieg około 70 000 zdjęć (licznik aparatu zresetował mi się 3 211 zdjęć temu, wcześniej było 67 000, co też jest dość zastanawiające).
Spotkał się ktoś z Was z takim przypadkiem?

baqers
21-12-2008, 21:29
Summa Summarum daje bardzo przyjemny w odbiorze efekt :)

vincent vega
21-12-2008, 22:46
skoro "otwierałeś matrycę" to się nie dziwie...;P
a serio wygląda to jak problem z synchro jednak.

velaskez
21-12-2008, 22:49
Jak odpalałem kiedyś lampę z czasami krótszymi niż 1/200 to tak to wyglądało...jak dla mnie tu tkwi problem.

gracjan
21-12-2008, 22:50
Nikon D50 ma synchronizację z lampami do 1/500, zreszta wczesniej wszystko było ok

Karl Johansson
21-12-2008, 22:52
Velaskez - ale Ty w d80 masz migawkę mechaniczną. D50 i d70 mają hybrydę, do 1/200 jest mechaniczna (czy do czegoś w tej okolicy), a później już wygląda to tak, że migawka dalej otwiera się na tą 1/200, ale matryca włącza się na krótszy czas.

velaskez
22-12-2008, 04:04
A tom nie wiedział. Dzięki:)

gracjan
22-12-2008, 14:30
Pomimo, że efekt niektórym się podobał, doszedłem do wniosku że nie będę sobie zmniejszał matrycy o 25% :) Byłem dzisiaj w serwisie. Okazało się, że jest to wina mechanizmu podnoszenia lustra. Urwał się jego plastikowy kawałek, przez co lustro nie podnosi się maksymalnie w górę. To ponoć dość powszechna usterka związana ze zużywaniem się sprzętu. Niezbędne jest rozkrecanie korpusu, a koszt naprawy wyniesie ok. 250zł.

gracjan
22-12-2008, 15:15
Na koniec tego wątku, co by się przyjemniej oglądał, wrzucam fotkę z tej sesji zrobioną pożyczonym D80.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img2.vpx.pl/up/20081222/dsc_4499a.jpg)

Pozdrawiam

biker karlos
22-12-2008, 16:06
no fajnie sie czyta (oglada) koniec watku :mrgreen:

picard
06-01-2009, 12:36
lustro - miałem ten sam objaw, mnie wymiana kosztowała 300zł

baqers
06-01-2009, 15:01
hehe, przyjemne zakończenie wątku :)