PDA

Zobacz pełną wersję : Gwiazdki



timi
26-10-2008, 21:16
Witam , dziś zrobiłem takie oto foto http://img152.imageshack.us/my.php?image=obraz022eg0.jpg, i teraz sam już nie wiem czy efekt rozbryzgu światła lamp traktować pozytywnie czy jest to jakaś wada szkła (50 1,4) czy uv (hoya pro1).dziękuje za podpowiedzi.

marbed
26-10-2008, 21:23
normalny efekt na przysłonach większych niż F9. Czasami zakłada się specjalny filtr żeby to "wcześniej" uzyskać.

Lucid
26-10-2008, 21:28
Na jakiej przysłonie?? Pewnie ponad f10 wiec to normalne dla kazdego szkła...

timi
26-10-2008, 21:35
dziekuje f 13

marbed
26-10-2008, 22:03
Na jakiej przysłonie?? Pewnie ponad f10 wiec to normalne dla kazdego szkła...
Przysłonę masz w EXIFie

bahuone
26-10-2008, 22:57
a przypadkiem czas naswietlania nie jest tutaj wazny?:D bo jakos ta kwestia nie zostala poruszona:D 25" to wszystko wyjasnia

shaolin
26-10-2008, 23:03
Czas naswietlania nie ma nic do rzeczy - po domknieciu szkla gwiazdki wyjda nawet na 1/8000s [jezeli znajdzie sie odpowiednio mocne zrodlo swiatla w kadrze ;)].

bahuone
26-10-2008, 23:06
no ale takie zrodlo ciezko znalesc wiec po czesci czas naswietlania tez jest wazny:D

browarek
01-11-2008, 12:21
no ale takie zrodlo ciezko znalesc wiec po czesci czas naswietlania tez jest wazny:D
ciężko ale można więc czas nie ma tu nic do rzeczy ;)

NaRvA
03-11-2008, 15:04
no ale takie zrodlo ciezko znalesc wiec po czesci czas naswietlania tez jest wazny:D

slonce ;)

abre
03-11-2008, 16:40
Daleka jestem od autoreklamy ale co ja się namęczyłam żeby z ręki zrobić i nie poruszyć ;) http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=76892

Efekt jak najbardziej pożądany... jeśli pożądasz tego efektu ;)

marbed
03-11-2008, 16:48
no ale takie zrodlo ciezko znalesc wiec po czesci czas naswietlania tez jest wazny:D
Kombinacja czasu i przysłony daje ci mniej lub bardziej poprawną ekspozycję. Przymknięcie do przysłony powyżej 9-10 spowoduje pojawienie się gwiazdek niezależnie od poprawności ekspozycji i w zależności jak bardzo przymkniesz i jakim obiektywem dysponujesz dostajesz mniej lub więcej "promyków".