PDA

Zobacz pełną wersję : Zooming?



fotoMichal
13-10-2008, 10:27
Na jednym forum foto, moje zdjęcie


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotomichal.com/chelm/4.jpg)

zostało skrytykowane za całkowity brak dynamiki.
Kolega powiedział że w takich sytuacjach zdjęcia wykonujemy techniką ZOOMING (?!)
i podał przykład


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://surowiec.org/albums/pojazdy/YTP4/IMG_3797.jpg)

I moje pytanie... co to takiego jest ten ZOOMING? bo nie potrafię znaleźć tego w internecie ;)

Erie
13-10-2008, 10:49
Na jednym forum foto, moje zdjęcie



zostało skrytykowane za całkowity brak dynamiki.
Kolega powiedział że w takich sytuacjach zdjęcia wykonujemy techniką ZOOMING (?!)
i podał przykład



I moje pytanie... co to takiego jest ten ZOOMING? bo nie potrafię znaleźć tego w internecie ;)

to co Twój kolega określił mianem "zooming" to panoramowanie, czyli po prostu śledzenie poruszającego się obiektu, tak aby zarejestrować ostry obiekt wraz z rozmazanym (poruszającym się) tłem

PS to jego zdjęcie jest absolutnie wspaniałym przykładem jak tego nie robić

velaskez
13-10-2008, 11:53
Erie, a może chodziło mu o zmianę ogniskowej przy zbliżającym się obiekcie? Z drugiej strony ciekaw jestem jakiego czasu musiałby wtedy użyć...

fotoMichal
13-10-2008, 12:04
Erie, a może chodziło mu o zmianę ogniskowej przy zbliżającym się obiekcie? Z drugiej strony ciekaw jestem jakiego czasu musiałby wtedy użyć...

pewnie tak, ale czy istnieje coś takiego jak ZOOMING?
czy kolega sam sobie wymyślił taką nazwę? :)

Erie
13-10-2008, 12:15
Erie, a może chodziło mu o zmianę ogniskowej przy zbliżającym się obiekcie? Z drugiej strony ciekaw jestem jakiego czasu musiałby wtedy użyć...

jeśli tak, to przykład pokazywany na zdjęciu nr 2 jest nieodpowiedni, bo tam jest panoramowanie, aczkolwiek może i faktycznie zmieniał dodatkowo do tego ogniskową obiektywu - niemniej jednak samo zdjęcie jest marnie wykonane i pokazywanie go komuś jako wzór trochę bez sensu jest

Czornyj
13-10-2008, 12:18
Jest coś takiego jak ten cały "zooming", jest też panoramowanie. Natomiast to co pokazał ten mądrala, to śmierdzi Photoshopem na ćwierć mili, więc niech ci nie p.... głodnych kawałków.
Zoomingiem wykonanie tego typu zdjęcia to jest oczywista niemożliwość. Zoomingiem można sobie conajwyżej zrobić dynamiczne zdjęcie kupy.

Miden
13-10-2008, 13:06
swoją drogą, zwykłemu przecietnemu kowalskiemu - nie zawsze podoba się "panoramowanie"
Pierwsze co mówi "Ale to zdjęcie jest nieostre" :mrgreen:

Często podoba im się zdjęcie "zamrożone", które jest po prostu wyraźne.

Trzeba uważać z panoramowaniem - by nie przesadzić. Rozmyć ładnie tło, ale jednocześnie zachować ostrość.

elix
13-10-2008, 13:29
Zooming jako pojęcie w fotografii mz istnieje (choćby w książce B.Petersona spotkałem się z takim nazewnictwem), ale jak już napisał np Erie - na pewno nie jest to ten przypadek. Proponuję koledze posłać np tego linka (http://digital-photography-school.com/blog/using-the-zoom-effect/). Może przestanie mylić pojęcia.

ArtX
13-10-2008, 13:32
Natomiast to co pokazał ten mądrala, to śmierdzi Photoshopem na ćwierć mili

a czemu tak sadzisz? Nie mowie ze zdjecie jest dobre, tylko pytam.. tak z ciekawosci

Czornyj
13-10-2008, 13:38
a czemu tak sadzisz? Nie mowie ze zdjecie jest dobre, tylko pytam.. tak z ciekawosci

Bo nie istnieje technika fotograficzna, która by rozostrzyła i poszarpała tylną część auta (w magiczny sposób zostawiając cień tegoż nietkniętym), oraz naniosła na tło mazie o przebiegu niezgodnym z ruchem samochodu.

Ogólnie jest to tak niezdarnie zrobione, że opowiadanie o jakimś zoomingu rozbawiło mnie do łez.

ArtX
13-10-2008, 13:45
Bo nie istnieje technika fotograficzna, która by rozostrzyła i poszarpała tylną część auta (w magiczny sposób zostawiając cień tegoż nietkniętym), oraz naniosła na tło mazie o przebiegu niezgodnym z ruchem samochodu.

faktycznie, ten cien.. myslalem, ze chodzi Ci glownie o rozszarpanie samego tylu auta

Czornyj
13-10-2008, 13:49
faktycznie, ten cien.. myslalem, ze chodzi Ci glownie o rozszarpanie samego tylu auta

Rozszarpanie oczywiście najbardziej daje po oczach, tym bardziej, że wykonano je na cztery raty. A że przy okazji zapomniano o cieniu, to kolejna sprawa.

fotoMichal
13-10-2008, 13:53
Dzięki za wyjaśnienie i pomoc, miło jest poczytać kogoś kto wie o czym pisze.
Pozdrawiam.

ArtX
13-10-2008, 13:57
Rozszarpanie oczywiście najbardziej daje po oczach, tym bardziej, że wykonano je na cztery raty. A że przy okazji zapomniano o cieniu, to kolejna sprawa.

zaciekawilo mnie to po prostu, bo mi tez czesto ktos zarzucal szoping przy podobnym zdjeciu, w ktorym rozszarpany jest glownie tyl auta. Co prawda warunki byly zupelnie inne, ale efekt podobny (http://www.roundtheart.ovh.org/images/taksowka.jpg).
Tokina 12-24@24, iso 500, 1/10s, f4, zdjecie robione w nocy na nieco oswietlonej ulicy w Chicago. PS to curvy i crop.

JK
13-10-2008, 14:19
Zmiana ogniskowej podczas naświelania wygląda jakoś tak:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.jks.com.pl/fotoczat/Mazy01.jpg)

Jest zawsze jakiś punkt centralny (wyznaczany przez oś optyczną obiektywu) i te wszystkie "rozmazania" rozchodzą się we wszystkich kierunkach od tego punktu centralnego, albo do tego punktu centralnego, w zależności od tego, w którą stronę kręcimy zoomem. Może oczywiście dojść do tego jakieś poruszenie i wtedy te "rozmazania" mają jeszcze inne dziwne kształty, ale zawsze widać tendecję do zbiegania się ich w jakimś określonym punkcie zdjecia. Więcej przykładów kręcenia zoomem podczas naświetlania zdjęć macie w tym wątku: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=68243&highlight=zagadka. Warto też zwrócić uwagę, że moje zdjęcia robione są na czasach około 1 sekundy, a nie 1/30 sekundy, bo w tak krótkim czasie, świadome przekręcenie zooma jest raczej trudno wyobrażalne.

Na zdjęciu tego pojazdu tło nie jest zniekształcone tak, jak przy zoomowaniu, ale podobnie do tego, co się dzieje podczas zwykłego panoramowania, czyli te "rozmazania" są w przybliżeniu równoległe (z uwzględnieniem niewielkich efektów śledzenia przez AF). Ale ostry cień autka wskazuje na to, że zostały zrobione, mówiąc dyplomatycznie, nieco później niż zdjęcie. :wink:

Czornyj
13-10-2008, 14:23
Warto też zwrócić uwagę, że na moje zdjęcia robione są na czasach około 1 sekundy, a nie 1/30 sekundy, a w tak krótkim czasie, świadome przekręcenie zooma jest raczej trudno wyobrażalne.

Teoretycznie da się zrobić tego typu zdjęcia - ale z oczywistych względów wymaga to dopalania lampą, no i efekt za cholerę nie będzie wyglądał tak, jak na przykładzie.

clusca
13-10-2008, 16:46
zostało skrytykowane za całkowity brak dynamiki.
Kolega powiedział że w takich sytuacjach zdjęcia wykonujemy techniką ZOOMING (?!)

I moje pytanie... co to takiego jest ten ZOOMING? bo nie potrafię znaleźć tego w internecie ;)

Jestem przekonany, że Twój kolega pomylił pojęcia i uzył ZOOMING zamiast PANNING, co jest niczym innym jak panoramowaniem, jak już wcześniej inni grupowicze wspomnieli.

Pozdrawiam, clusca

ZooM88
16-10-2008, 22:17
ciekawe efekty w motoryzacji można osiągnąć także przy pomocy tzw rig'a, z tym że nigdzie nie mogłem znaleźć żadnej instrukcji jak takowy przyrząd zmontować i użytkować, podejrzewam że fotka jest robiona z drugiego jadącego równolegle samochodu i stąd taki efekt.. ale czy mam rację? znalazłem gdzies takie rigi na przyssawkę do kupienia, ale one były chyba do jakiś lekkich kamer.. nie powiesiłbym na tym aparatu jadąc samochodem 40km/h :)

a tu przykładowe foto
http://www.fotografia.bydgoszcz.pl/components/com_expose/showpic.html?img=expose/img/alb_5/img_1212429514_139_lg.jpg&caption=CRW_3519&date=&location=

velaskez
16-10-2008, 22:30
typowy zooming http://digart.img.digart.pl/data/img/67/69/download/1855384.jpg