PDA

Zobacz pełną wersję : matryca d300-d90



nokinnikon
04-10-2008, 19:47
Matryca D300 CMOS efektywne 12.3 Mpix całkowita 13.1
D90 CMOS efektywne 12.3 Mpix całkowita 12.9
ta sama czy nie?

Sowulus12
04-10-2008, 19:49
ja słyszłem wilokrotnie że te same, ale teraz się zastanawiam....ciekawy temat

Rafał_Sz
04-10-2008, 20:03
Po mojemu nie.

pebees
04-10-2008, 20:06
Co rozumiecie pod pojęciem 'matryca'? Sam wafelek? To ten sam. Całość razem z układem? To nie to samo.
Podobnie jest z Expeed. Expeed to nie tylko procesor, to niby technologia. W obu jest zastosowana technologia przetwarzania obrazu Expeed, ale to nie znaczy, że mają takie same bebechy :D

nokinnikon
04-10-2008, 20:26
Co rozumiecie pod pojęciem 'matryca'? Sam wafelek? To ten sam. Całość razem z układem? To nie to samo.
Podobnie jest z Expeed. Expeed to nie tylko procesor, to niby technologia. W obu jest zastosowana technologia przetwarzania obrazu Expeed, ale to nie znaczy, że mają takie same bebechy :D

Mam wątpliwości czy wafelek ten sam skoro w d90 brakuje 200.000 pixeli w stosunku do d300

pebees
04-10-2008, 20:46
Mam wątpliwości czy wafelek ten sam skoro w d90 brakuje 200.000 pixeli w stosunku do d300
Taki sam w sumie, sam źle napisałem. A braki... no cóż, chłopaki łamali się wafelkiem, to się ukruszyło trochę z boków :)

Pawel Pawlak
05-10-2008, 23:36
Nikon nigdzenie nie napisał że to ta sama mtaryce - wszędzie podaje że w technologii zaczerpniętej z d300 - jak dla mnie to inne matryce - wskazuje na to: info producenta, inna ilość pikselia, inny obraz zapisywany w RAW (choć tu nie wiadomo ile to zasługa softu DSP aparatu)

maki
05-10-2008, 23:51
a to szalenie istotna sprawa jest...

Jacek_Z
06-10-2008, 01:01
dla kogo to jest istotne i dlaczego?

miodzik
06-10-2008, 10:40
dla kogo to jest istotne i dlaczego?

A drogi Jacku może być istotne dla tych, którzy się wahają pomiędzy przesiadką na albo D90 albo D300, nad czym wielu użytkowników tego forum (nie wykluczając mnie) się zastanawia. I Jeśli wyjdzie gdzieś tam w testach, że jednak to dwie bardzo różne układy zapisujące obraz i że mimo wszystko D90 to nie jest tylko okrojony D300 plus bajer filmowy to może faktycznie skłonić sporo zastanawiających się do kupna używanego bądź co bądź ale D300 w niemalże tej samej cenie co D90 jaką mamy na chwilę obecną..

Jacek_Z
06-10-2008, 13:28
I Jeśli wyjdzie gdzieś tam w testach, że jednak to dwie bardzo różne układy zapisujące obraz i że mimo wszystko D90 to nie jest tylko okrojony D300 .
różnice w obrazowaniu są aptekarskie, największe są w odszumianiu realizowanym w puszce.

Pawel Pawlak
06-10-2008, 13:48
różnice w obrazowaniu są aptekarskie, największe są w odszumianiu realizowanym w puszce.
No tak... Ale to odszumianie realizowane w puszce może mieć dla użytkowników spore znaczenie - bo nie można go wyłączyć. RAWy z wysokiego iso z d300 i d90 różnią się dość znacznie nawet jeśli wyłączymy wszystki możliwe do wyłączenia odszumiacze, a nawet jeśli wywołamy je konwerterem któr całkowicie ignoruje jakiekolwiek odszumianie.
I nie nazwałbym tego róznicami aptekarskimi...

pebees
06-10-2008, 14:04
(..)
RAWy z wysokiego iso z d300 i d90 różnią się dość znacznie nawet jeśli wyłączymy wszystki możliwe do wyłączenia odszumiacze, (..)
I nie nazwałbym tego róznicami aptekarskimi...
Mógłbyś pokazać zdjęcia tego samego motywu zrobione na takich samych ustawieniach D300 i D90, raw? Tak, żeby samemu można było sobie ocenić różnice?

Pawel Pawlak
06-10-2008, 14:27
http://www.imaging-resource.com/PRODS/D90/D90A7.HTM
http://www.imaging-resource.com/PRODS/D300/D300THMB.HTM
Poza tym, pojawia się sporo RAWóf z d90 w sieci. Można je pobrać i otworzyć czym się chce (choć nie do końca). Jeśli zna się sposób obrazowania D300 to nie trzeba analizować takich samych obrazków żeby widzieć że te aparaty dość różnie rejestrują - zwłaszcza cienie i jednolite powierzchnie

robin102
06-10-2008, 14:31
... różnie rejestrują - zwłaszcza cienie i jednolite powierzchnie
Według Twego obeznanego oka z obrazkami z D300 w czym różnica ?

miodzik
06-10-2008, 14:35
No tak... Ale to odszumianie realizowane w puszce może mieć dla użytkowników spore znaczenie - bo nie można go wyłączyć. RAWy z wysokiego iso z d300 i d90 różnią się dość znacznie nawet jeśli wyłączymy wszystki możliwe do wyłączenia odszumiacze, a nawet jeśli wywołamy je konwerterem któr całkowicie ignoruje jakiekolwiek odszumianie.
I nie nazwałbym tego róznicami aptekarskimi...

Pawle! jesteś chyba pierwszą napotkaną przeze mnie osobę na tym forum, która opisała konkretną różnicę pomiędzy obiema korpusami! Śledzę od dawna wątki dotyczące różnic pomiędzy D90 a D300 i po za różnicami jakie można samemu znaleźć ze specyfikacji nie wiele osób dokładnie zwróciło uwagę tak jak Ty oraz Jacek_Z na temat odszumiania! Ze swojej strony dziękuję Wam za to!

Pawel Pawlak
06-10-2008, 14:37
Robin, RAWy są ogólnie dostępne. Najlepiej zobacz osobiście :)

art44
06-10-2008, 14:59
Witam,
tak jak D80 nie był tym samym, co D200 - choć niby bebechy były analogiczne,
to uzyskiwanym obrazom z D80 daleko było do D-dwusetki,
tak i D90 - nie będzie tym samym, co D300.
Nie ma się co łudzić... .
Art

Jacek_Z
07-10-2008, 01:47
Przypomnę, że ja twierdziłem, że nie jest to ważne, czy D90 i D300 maja te sama matrycę.
Czy dają ten sam obraz to inna sprawa - to jest ważne. Ale dlaczego ludzie się kłócą o bebechy w aparatach?
Ta sama matryca może dawac nieco inny obraz, więc to czy jest taka sama, czy nie - jest drugorzędne.

Rafał_Sz
07-10-2008, 06:13
Przypomnę, że ja twierdziłem, że nie jest to ważne, czy D90 i D300 maja te sama matrycę.
Czy dają ten sam obraz to inna sprawa - to jest ważne. Ale dlaczego ludzie się kłócą o bebechy w aparatach?
Ta sama matryca może dawac nieco inny obraz, więc to czy jest taka sama, czy nie - jest drugorzędne.

Bo to jest trochę jak z autami: " a fele to ma od A8.."
;)

Macro
07-10-2008, 08:37
Ta sama matryca może dawac nieco inny obraz, więc to czy jest taka sama, czy nie - jest drugorzędne.

Oczywiście, ale wszyscy i tak robią skrót myślowy: matryca-->końcowy obraz

Pawel Pawlak
07-10-2008, 10:29
Oczywiście, ale wszyscy i tak robią skrót myślowy: matryca-->końcowy obraz

Dokładnie... to wszystko zasługa tych skrótów. Wszyscy je wykorzystujemy, świadomie lub nie. Można temu zarzucić oczywiście brak logiki, ale każdego z nas można na tym przyłapać :)