Zobacz pełną wersję : RAW do JPEG
Nikkorraf
25-08-2008, 09:41
Czy znacie może jakiś program, dzięki któremu pliki NEF (tj. wywołane w RAWie) można przekonwertować (lub zrobić kopie) do JPEG.
Kłopot z RAWami, poza czasochłonnością przy wywoływaniu większej liczby zdjęć, polega na tym, że gorzej z udostępnianiem tych plików innym. Jpeg mogę zawsze przesłać mejlem etc. i każdy na kompie odczyta. Z NEFami, wiadomo, gorzej.
Czytałem miesięcznik FOTO VIDEO, gdzie był długi artykuł pt. " Wszystko o RAWach", ale nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytanie.
Czy znacie może jakiś program, dzięki któremu pliki NEF (tj. wywołane w RAWie) można przekonwertować (lub zrobić kopie) do JPEG.
Płatne: Nikon Capture NX, C1, PS(e) ACR, Bibblem, Lightroom
Darmowe: RawTherapee, Silkypix, Ufraw/dcraw + Gimp, Picasa.
To tylko mały wybór, w sumie jest tego więcej :)
ja jak chce sie podzielic z kims zdjeciami na szybko, to poprostu uzywam nef extractor - programik darmowy, szybki i lekki :-)
Czytałem miesięcznik FOTO VIDEO, gdzie był długi artykuł pt. " Wszystko o RAWach", ale nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytanie.
w takim razie kiepski artykuł, bo w rawach najważniejsze jest ich konwertowanie do 8bit jpg lub tiff, czyli formatu docelowego. Najbardziej popularne programy do konwersji wymienił już kolega, ja tylko dodam, że do każdego aparatu producent dołącza oprogramowanie pozwalające na konwersję.
(..) ja tylko dodam, że do każdego aparatu producent dołącza oprogramowanie pozwalające na konwersję.
a ja dodam
"przeważnie w wersji próbnej, wersję pełną można potem kupić".
:)
Antonina
25-08-2008, 11:42
W darmowym ViewNX masz możliwość zmiany na JPG i TIFF 8bit oraz16 a nawet ustalenia rozmiaru i kompresji
jak nie dostałeś na płytce do pobrania ze strony Nikona
a ja dodam
"przeważnie w wersji próbnej, wersję pełną można potem kupić".
:)
No tak robią z NX-em faktycznie, ale wydaje mi się, że dodają teraz taki Nikon View, którym można konwertować i jest pełna wersja, ale nie mam pewności, bo w sumie go nie instalowałem.
W darmowym ViewNX masz możliwość zmiany na JPG i TIFF 8bit oraz16 a nawet ustalenia rozmiaru i kompresji
A, faktycznie, i nawet ekspozycję i balans bieli można zmienić ... a szybki jest, jak NX :D
Nikkorraf
25-08-2008, 13:11
Dzięki za podpowiedzi. Poszperam.
Na szybko, to jeszcze Irfan i jego batch.
NEF z aparatu zawiera jpg-basic.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.