fjerzy
28-07-2008, 18:32
Przewaga NEF-ów nad tiff-ami czy jpg-ami wydaje się być oczywista. Program Capture NX, jest już na tyle dobrym narzędziem, że można w nim przeprowadzić wstępną a nawet zaawansowaną obróbkę foty zdjętej z aparatu. PS wykorzystując do uzyskiwania zaawansowanych "efektów specjalnych", czy prozaicznego plamkowania. No i tutaj zaczyna się mój problem.
Doprowadzam NEF-a do postaci końcowej. Powinienem go zapisać w formacie graficznym, aby dokonać (lub nie) ostatecznych korekt w PS-ie i oddać fotę do labu. Interesują mnie duże formaty, a więc muszę zadbać, by zdjęcie w pliku graficznym było możliwie dobre. Najlepszy będzie Tiff. Ale czy foto lab to "doceni"? czy zdjęcie zapisane do jpg-a (maksymalnie dużego rzecz jasna), nie da przypadkiem takiej samej odbitki 30x40, bo ani maszyna, ani papier nie wychwycą niuansów wynikających z różnic jakie niesie ze sobą tiff i jpg?
Powiem tak: z praktyki wiem, że przy odbitkach 18x24 nie potrzeba tiffa, jpg wystarczy różnicy na papierze nie będzie, ale czy przy większych formatach będzie ? (jakich?). Problem kieruję do praktyków, a sprawa związana jest z chęcią ograniczenia wielkości zapisywanych plików na dysku. Po co mi 70 MB tiffa, kiedy mogę mieć 6-7MB jpg-a. oczywiście mogę, jeśli nie "ucierpi" na tym jakość papierowej odbitki.
Doprowadzam NEF-a do postaci końcowej. Powinienem go zapisać w formacie graficznym, aby dokonać (lub nie) ostatecznych korekt w PS-ie i oddać fotę do labu. Interesują mnie duże formaty, a więc muszę zadbać, by zdjęcie w pliku graficznym było możliwie dobre. Najlepszy będzie Tiff. Ale czy foto lab to "doceni"? czy zdjęcie zapisane do jpg-a (maksymalnie dużego rzecz jasna), nie da przypadkiem takiej samej odbitki 30x40, bo ani maszyna, ani papier nie wychwycą niuansów wynikających z różnic jakie niesie ze sobą tiff i jpg?
Powiem tak: z praktyki wiem, że przy odbitkach 18x24 nie potrzeba tiffa, jpg wystarczy różnicy na papierze nie będzie, ale czy przy większych formatach będzie ? (jakich?). Problem kieruję do praktyków, a sprawa związana jest z chęcią ograniczenia wielkości zapisywanych plików na dysku. Po co mi 70 MB tiffa, kiedy mogę mieć 6-7MB jpg-a. oczywiście mogę, jeśli nie "ucierpi" na tym jakość papierowej odbitki.