PDA

Zobacz pełną wersję : D70 i WB



mihow
04-05-2006, 14:20
Siemka!
Ludzie - byłem nad morzem przez weekend i miałem ogromny problem z balansem bieli. Robiąc zdjęcia na plaży (raz pochmurno raz słonecznie) w trybie Auto WB zdjęcia miały bardzo niebieskawą kolorystykę. Dopiero zadowolony byłem z efektów robiąc fotki w trybie Shade WB lub Flash WB. Ale to chyba nie jest normalne zachowanie aparatu?

Dlaczego tak się dzieje? Czy aparat sobie z tym nie radzi?

Tomek
04-05-2006, 14:42
Dopiero zadowolony byłem z efektów robiąc fotki w trybie Shade WB lub Flash WB
Właśnie możliwość zmiany tychże ustawień jest po to aby zadowolić posiadaczy aparatów:)

alexkoz
04-05-2006, 14:51
coprawda używam 70s ale nigdy nie korzystam z AutoWB, staram się zawsze pamiętac o zmianie w stosunku do warunków. Nawet gdy potem stwierdzę że fotki mają jakiś zafarb, to łatwiej je hurtowo doprowadzić do porządku.

goldie
04-05-2006, 17:22
auto WB można sobie wyrzucic do smieci niestety, chociaz czasem razem z pomiarem matrycowym potrafi milo zaskoczyc - staraj sie go nie uzywac

irekka
04-05-2006, 19:30
No cóż - ja mam troszkę odmienne zdanie - mieszkam nad morzem i uzywam prawie wyłącznie auto WB. A ponieważ robię wyłącznie w raw ewentualna korekta nie stanowi problemu. Ocena na tym malutkim lcd czy zdjecie jest poprawne kolorystycznie jest trudnym zadaniem. Zabawa z szara kartką jest zbyt uciązliwa - pozostaje więc raw.

JK
04-05-2006, 19:57
irekka, i właśnie w tym celu RAWa wymyślono.

mihow
04-05-2006, 22:51
No tak, ale jak stwierdzić w domu na kompie odpowiednie WB?
Rozumiem, że RAW jest bardzo wygodny i w każdej chwili można zmienić WB, ale na jakiej podstawie ustawić odpowiednie WB? :)

Jeśli była słoneczna pogoda to i tak w domu przy ustawieniu SUNNY WB kolorki są niebieskawe, natomiast SHADE WB jest ok?

Czornyj
04-05-2006, 23:05
ale na jakiej podstawie ustawić odpowiednie WB? :)
na podstawie gustu

pebees
04-05-2006, 23:06
JK, a ja jeszcze mam pytanie co do raw - czy te przestrzenie barwne też można zmieniać? No nie widziałem tego w NC (albo ślepy jestem - jeśli tak, powiedz mi to prosto w ry^W twarz :D)

Czornyj
04-05-2006, 23:09
Tool palette II, Advanced RAW, Color Mode

mihow
05-05-2006, 01:06
pebees, masz NC w pełnej wersji? :)

Zauważyłem, że po otwarciu pliku w NC kolorystycznie zdjęcie wygląda inaczej niż po zapisie do JPG. Jak ustawić Color Management w NC?

pebees
05-05-2006, 06:48
mihow, nie. Tydzień temu kupiłem aparat, mam jeszcze 22 dni :)

moshica
05-05-2006, 14:13
Ja akurat z WB nie mam żadnych problemów jak przedmówcy, zawsze walę na auto ale też i wyłącznie w RAW i nie dla celów zarobkowych tylko dla własnej przyjemności.
I powiem tak, przynajmniej połowa zdjęć w jpeg byłaby zwalona, ale dzieki RAW ustawiam soie taką kolorystyke jak pamiętam że była. To cała filozofia, dochodzą potem jeszce wieczory kiedy sobie siedzę i obrabiam i to też jest przyjemność, raz jak robię zdjęcia a dwa jak sobie je koryguję przed kompem.
Polecam, po to wymyślono RAWa !!!!

Pozdrawiam
Moshica

Sl@wcio
06-05-2006, 00:02
Że wtrącę 3 grosze. To w D70 mam rozumieć nie ma ustawienia WB na PRE? A jeśli nie ma to temperaturę barwy światła nie można ustalić przy pomocy jakiegoś światłomierza? (oby nie kosztował tylko z 800pln ;-). Pokaze wtedy temperaturę i taką wartość wprowadzi się do aparatu i po sprawie.

Pozdrawiam

Czornyj
06-05-2006, 09:57
Sl@wcio, taki "światłłomierz" jest droższy od D70

meliszipak
06-05-2006, 10:37
Sl@wcio, oczywiście, że jest WB PRE.

irekka
06-05-2006, 16:41
Co do Wb pre to odnosiła się moja wypowiedź dotycząca szarej kartki.

Sl@wcio
07-05-2006, 00:34
Szczerze mówiąc to przy zmianach warunków oświetleniowych pstrykanie fotek "szarej karcie" co chwile (oczywiscie mozna zdefiniować sobie kilka ustawień) tez mnie męczy. Trzeba wyrobić sobie nawyki oraz uodpornić się na spojrzenia przechodniów wtedy jak robimy "zdjęcia" szarej karcie ;-)

mihow
07-05-2006, 01:09
Powiem Wam szczerze, że wcześniej nie korzystałem z formatu RAW. Ale teraz robię wszystko w RAW i za pomocą NC bardzo łatwo mi się obrabia. To jest świetne rozwiązanie...

moshica, popieram twoje podejście... Taka zabawa wieczorami przed kompem to świetna sprawa i też tak lubię robić...

CSC
07-05-2006, 09:18
to znaczy, ze w RAWIE nie ma czegoś takiego jak WB ?!?! (czy jest jakas wtyczka do xp zebym rawa nie musiał otwierać przez PSP'a?

JK
07-05-2006, 10:46
CSC, kup jakąś książkę o fotografii i poczytaj. Dowiesz się czegoś o WB i nie tylko. Inaczej będziesz miał tylko namieszane w głowie. Przeczytasz, przemyślisz i za kilka dni będziesz dużo więcej wiedział.

pebees
08-05-2006, 07:41
mihow, kupiłeś NC? ;-)

mihow
08-05-2006, 07:45
pebees, jeszcze na głowę nie upadłem ;)

pebees
08-05-2006, 07:49
mihow, hehe ;-)

Czornyj
08-05-2006, 08:09
pebees, jeszcze na głowę nie upadłem ;)

mihow, hehe ;-)
Wstrętni piraci!

pebees
08-05-2006, 08:11
Czornyj, czemu piracI? Hmm? :>

mihow
08-05-2006, 08:12
Wstrętni piraci!

Wypraszam sobie kolego - zostało mi jeszcze 26 dni swobodnego użytkowania :)

Czornyj
08-05-2006, 08:26
Aaa, to co innego - potencjalni wstrętni piraci! :lol:

JK
08-05-2006, 08:47
Jak po 30 dniach usuną i znów zainstalują to dopiero będą piratami. :D

pebees
08-05-2006, 08:53
JK, z tego co czytałem to się niespecjalnie tak da, ale... sam sprawdzę :P

JK
08-05-2006, 08:58
pebees, ja tam piratem nie jestem i tego nie popieram, ale zastanów się chwilę - dlaczego ma się nie dać. Co najwyżej musisz trochę w rejestrze pogrzebać i katalogi dyskowe poczyścić. :D

Kup sobie koszulkę w paski, opaskę na oko i drewnianą nogę, a potem do roboty. :mrgreen:

pebees
08-05-2006, 09:16
JK, wiem, wiem, żartuję sobie tylko :) A samego NC zainstalowałem, użyłem ze dwa razy, bo rzadko windows załączam, a pod wine nie chciał pójść. Więc gimp i ufraw daje radę :)

CSC
16-05-2006, 22:00
JK, wiem o co chodzi w wb umiem go stosdować itd. ale nie robiłem, nie robie zdjęć w RAWIE i pytam bo nie wiem....

powtarzam:
Czy w rawie jakos inaczej soię wb uustala?

Nabutada
16-05-2006, 22:58
CSC nie ustala sie. Sam dopiera sobie optymalne jezeli sie nie myle. Potem po zgraniu do NC mozesz dowoli zmieniac WB w zaleznosci jaki efekt cie adowala.

pozdrawiam

mihow
17-05-2006, 10:02
...Potem po zgraniu do NC mozesz dowoli zmieniac WB w zaleznosci jaki efekt cie adowala.
I to jest właśnie piękne :)
Ogólnie NC jest świetny - naprawdę udało mi się odzyskać wiele fotek, które normalnie bym wyrzucił do kosza...

Grey
17-05-2006, 13:42
no to ja polecam Capture One PRO

mihow
18-07-2006, 15:22
A od dzisiaj mam pełną wersję NC 4.4 :D

pebees
18-07-2006, 19:56
mihow, ile zapłaciłeś?

mihow
18-07-2006, 22:45
Nic :) W prezencie dostałem :)

pebees
19-07-2006, 07:13
mihow, ja też chce! :) Wczoraj się pobawiłem nieco NC, porównując go do ufraw-a.. Albo nie znam jakichś sztuczek z tym drugim, albo mimo powolności, w NC szybciej obrobiłem ten sam zestaw zdjęć. I ten d-lighting jest niezły jednak.. niby można krzywymi się pewnie pobawić, ale to trwa.. ;-)