Fotowentura
07-05-2008, 22:19
o profilach kolorów przeczytałem co mogłem, ale nadal przydałaby mi sie pomoc w jednej kwestii.
mianowicie jak sprawić, by przy minimalnym nakładzie pracy i czasu zdjęcia zrobione w Adobe RGB przypominały te, które widzę na monitorze?
z pominięciem kalibracji monitora oczywiście, bo nie chodzi mi tu o 100% wierne odwzorowanie. nie chcę tez używać sRGB, bo efekty widoczne na monitorze w ten sposób osiągnięte zupełnie mnie nie zadowalają, a chcę znaleźć sposób, który sprawi, że zdjęcia będą w miare zadowalające i na monitorze i na papierze. nie zajmuję się obszerną obróbką zdjęć, bo nie mam na to ani czasu ani ochoty.
do tej pory do druku dawalem zdjecia prosto z puszki (adobe RGB, zero obróbki), ale naturalnie zaleznie od labu efekty byly rozne - w tyskim fotonecie bylo ok, ale gdy wywolywalem wieksza ilosc taniej w np. fotojokerze czy rossmannie to juz gorzej.
wiec powiedzcie mi dobrzy ludzie czy da cos jesli usune ze zdjec przed wydrukiem info o profilu kolorow, ewentualnie jesli przekonwertuje je do innego, i jak najszybciej, masowo i bezbolesnie mozna to zrobic?
help
mianowicie jak sprawić, by przy minimalnym nakładzie pracy i czasu zdjęcia zrobione w Adobe RGB przypominały te, które widzę na monitorze?
z pominięciem kalibracji monitora oczywiście, bo nie chodzi mi tu o 100% wierne odwzorowanie. nie chcę tez używać sRGB, bo efekty widoczne na monitorze w ten sposób osiągnięte zupełnie mnie nie zadowalają, a chcę znaleźć sposób, który sprawi, że zdjęcia będą w miare zadowalające i na monitorze i na papierze. nie zajmuję się obszerną obróbką zdjęć, bo nie mam na to ani czasu ani ochoty.
do tej pory do druku dawalem zdjecia prosto z puszki (adobe RGB, zero obróbki), ale naturalnie zaleznie od labu efekty byly rozne - w tyskim fotonecie bylo ok, ale gdy wywolywalem wieksza ilosc taniej w np. fotojokerze czy rossmannie to juz gorzej.
wiec powiedzcie mi dobrzy ludzie czy da cos jesli usune ze zdjec przed wydrukiem info o profilu kolorow, ewentualnie jesli przekonwertuje je do innego, i jak najszybciej, masowo i bezbolesnie mozna to zrobic?
help