Zobacz pełną wersję : Spory problem z doborem statywu
adam.pelc
29-04-2008, 07:07
Witam!
Dotychczas uzywalem hybotliwej Hamy (z Dynaxem 5 + kit) - wystarczalo. Teraz mam inny problem. Kupilem jakies 2 miesiace temu Nikona D80 i za ok miesiac moj zasob obiektywow powiekszy sie o MTO-11CA 1000 mm (lustrzany). Wiem ze polaczenie tych dwoch sprzetow nie bedzie latwe, ale kiedy za smieszne grosze mozna nabyc taka lunete to czlowiek sie nie zastanawia. PROBLEM - JAKI DO TEGO DOBRAC STATYW? Sam obiektyw wazy +/- 2,5 kg do tego Nikon D80 +/- 0,5 kg.
Czy jest szansa kupic cos w granicach 500 PLN (mysle o kupnie manfrotto 055 b lub manfrotto 190), czy raczej mam zaczac wmurowywac prety w chodnik?
Dzieki
Adam
Muruj prety. Kolega ma slika 700dx i d2hs+1000mm mu sie giba...
m_a_j_k_e_l
29-04-2008, 11:43
tez zamierzam kupic MTOale pierw statyw, bo te ktore mam to pozal sie... bylem sprawdzalem i wiem juz ze kupuje VANGUARD TRACKER 4 malo dostepny ale bardzo mocny! Jest do ogladniecia w saturnie.
jacoslavgth
29-04-2008, 12:55
uzywałem róznych statywów, teraz mam slika 300 dx, jest dosyc lekki, ok 2,8 kg ale tez sie giba, co prawda problem jest marginalny, ale po wyciągnięciu max kolumny i załozeniu d200+mb200+sigma 100-300 to juz dosyc cięzki zestaw, oczywiscie najlepiej miec lekki, mocny statyw który stabilnie trzyma zestaw, ale chyba tak sie nie da, nawet jezeli zrobiony jest z kompozytów węglowych, z dodatkiem tytanowych elementów, wzmacniany kewlarem to jednak musi miec swoją wage, ja znalazłem cos takiego:
http://www.transit.pl/shop.php?a=opis_prod&id=man-755XB&categorie=219
z taką głowicą:
http://www.transit.pl/shop.php?a=opis_prod&id=MN501&categorie=224
dosyc drogi zestaw ale mysle ze da rade
Tylko, że to jest na bazie 055, czyli niewiele zyskujesz. Manfrotto 055 + solidna głowica + niewyciąganie kolumny i używanie puszki bez dodatkowego gripa powinno starczyć. Ewentualnie głowica z długą płytką mocującą, żeby dodatkowo podeprzeć obiektyw. Fakt jest jednak taki, że najlepiej kupić ok. 2.5 kg solidny trójnóg z włókna węglowego, ale to już cenowo zupełnie inna półka.
mimo że miałem zamiar kupić mańka 055 XPROB, nabyłem velbona PRO 630 (z włókien węglowych). Jest conajmniej tak samo sztywny jak maniek a dodatkowo lżejszy (1,6kg). Widziałem ostatnio w poznańskim MM za 500pln mimo, że ceny nawet w necie są dużo wyższe: http://www.ceneo.pl/1183903 . (http://www.ceneo.pl/1183903)Zdaje się że po prostu nie znalazł tam od dłuższego czasu nabywcy, stąd ta cena. Statyw jest mocny i sztywny, nogi ma 3 sekcyjne, 167 cm przy złożonej kolumnie http://www.velbon-tripod.com/sherpa_pro01.htm. Polecam.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/04/SherpaPROCF630-1.jpg
źródło (http://www.karlu.com/images/Sherpa-PRO-CF-630.jpg)
Polecam lekturę http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=22676
Waldek
adam.pelc
29-04-2008, 17:30
Wielkie dzięki wszystkim, którzy już mnie nakierunkowali. Rozwiązaniem może rzeczywiście być kupienie w miarę przystępnego cenowo statywu i używanie skróconej kolumny. Cóż, coś za coś.
Tylko wciąż zastanawia mnie jedna rzecz. Mianowicie MTO jest dość krótki jak na tak potężne szkło, bo ma "zaledwie" 240 mm. Wszystko więc razem z body bedzie się trzymało - no powiedzmy - stosunkowo w linii prostej do środka statywu. Jednym problemem będzie raczej ciężar tego zestawu.
napisz co chcesz focić tym szkiełkiem ????
bo jakość daje naprawdę wiele do życzenia
kiedyś ta ogniskowa też mnie bardzo kusiła
pozdrawiam vitter
adam.pelc
01-05-2008, 04:39
Szkło raczej do sporadycznego użytku. Dodając okular można tym gwiazdy oglądać, więc na pewno i ja spróbuje zrobić jakieś zdjęcie. Pewnie pokusze się o jakieś ptaszyska, bo słyszałem że świetnie się do tego nadaje.
Jeśli chodzi o samo kupno statywu, to planuje ten zakup już od dłuższego czasu - więc może czas najwyższy. Jeśli dopasuje "nogi" do MTO to nie będzie problemu z 70-300 VR, do którego też się przymierzam.
grudzinsky
01-05-2008, 16:22
dobry statyw to taki do ktorego mozesz przyczepic dodatkowe obciazenie (patrz kolumna) takie jak plecach lub torba ze sprzetem...sam statyw nie wiele Ci pomoze jesli nie dokupisz do tego odpowiedniej glowicy. to glowica trzyma caly ciezar i od nie zalezy czy bedzie aparat stabilny! wiekszosc glowic Manfrotto oferuje obciazenie max do 5kg, wiec spokojnie mozesz inwestowac w glowice. tylko pamietaj, ze glowice jak i statyw kupuje sie na dlugie lata! lapiej wydac raz, a dobrze niz co jakis czas dokupowac...
moj aparat z podpietym gripem i tele wazy ok 2.7kg , glowice mam do 2.5kg i dziala bez najmniejszego problemu! chociaz bardzo zadko podpinam tele do statywu :)
A czy MTO da się zapiąć do D 80, nie będzie miał zbyt dużej średnicy?
adam.pelc
07-05-2008, 06:24
Znaczy czy body przy lampie nie bedzie przeszkadzalo, bo tam jest najbardziej wysuniete? Obiektyw dotrze do mnie gotowy do podpiecia do D80ki, wiec ja tym problemem nie musze sie juz martwic. Ponadto kumpel mowi ze kiedys mial okazje bawic sie przez jakis czas takim szklem i podobno zalozyl je do D80ki. Zobaczymy jak to wyglada w praktyce.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://astrofoto.astronomia.pl/gfx/mto1000a.gif)
Wiem ze na zdjeciu to nie D80, ale tu swietnie widac jak odsunieto obiektyw od body, a do tego jeszcze zwiekszyla sie dlugosc ogniskowej.
Moze taki statyw powinienem kupic, co?
pinkfloyd
11-05-2008, 14:05
własnie tez stoje przed problemem zakupu statywu, niedawno w sklepie kupowałem obiektyw i zapytałem o statyw do mojego D40x za bodajże 50 zł lecz pan powiedział, że to słaby sprzęt na ten aparat..
jak myslicie, da się kupic cos tak do 100 zł, dodam, że wys. max w granicach 180 cm..
pozdrawiam
luzaczek82
11-05-2008, 14:27
własnie tez stoje przed problemem zakupu statywu, niedawno w sklepie kupowałem obiektyw i zapytałem o statyw do mojego D40x za bodajże 50 zł lecz pan powiedział, że to słaby sprzęt na ten aparat..
jak myslicie, da się kupic cos tak do 100 zł, dodam, że wys. max w granicach 180 cm..
pozdrawiam
Powiem Ci że za 100zl to raczej będzie ciężko!sam kiedyś kupiłem firsta za 89 zł!z kitowym obiektyw to jeszcze to stało jako tako ale z 18-200 porażka!sprzedałem ten statyw jak najszybciej!teraz mam frotkę i jest kapitalnie:-)Więc lepiej wstrzymaj sie i dozbieraj sobie trochę więcej na statyw bo kupujesz go na długi czas już
adam.pelc
12-05-2008, 06:33
Wiesz co luzaczek82? Wiele osob ma racje co do drozszego i lepszego sprzetu. Warto troszke przyoszczedzic i wydac wiecej niz mialbys potem placic dwa razy. Ja juz dalem sie przekonac i teraz jestem przy finalizowaniu wyboru.
A ja osobiscie dalem ten post dlatego ze i obiektyw bede mial nietypowy :)
Znalazłem w przystepnej cenie urzywany za 600 zł.Nie jestem pewien w 100% czy to jest ten statyw.Tego co widziałem widniała blaszka
-MANFROTTO *161 made in italy-.
Czy sa starsze modele tego statywu?
Manfrotto statyw MN 161 Mk2 Super Pro
Cos namaciłem i zamiast utworzyc nowy temat wpisałem tu.Prosze skasowac.
http://www.youtube.com/watch?v=DJ0Lne7Tc2I
Na tym filmiku możesz obejrzeć MTO-11CA na głowicy Benro B-1 i nogach C-268M8.
Deklarowana przez producenta nośność tego zestawu (również w tańszej aluminiowej wersji A-268M8+B-1) to 12kg.
W praktyce ważne jest trzymanie środka ciężkości zestawu w miarę możliwości jak najbliżej głowicy - więc przy MTO nie powinno być większych problemów.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.