PDA

Zobacz pełną wersję : Epson R285 - problemik



szymony
18-03-2008, 23:15
Witam!
Zanabyłem ów wynalazek na potrzeby własne i...
I już mnie trafia, ponieważ nie umiem zmusić tego szpeju do działania takiego jak bym oczekiwał.
Skonfigurowałem zarządzanie kolorem według tego:
http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=557702&postcount=8
Przynajmniej tak mi się wydaje, ponieważ miast PSa mam PSE, a ten zarządzanie kolorem ma delikatnie mówiąc "żadne", postanowiłem wykorzystać CNX.
Wygląda to tak:
http://www.serv-net.pl/~usr22/profil%20koloru.jpg

I niestety pupa blada. Wszystko dosłownie rozjechane na maxa. Dodatkowo sam wydruk jest beznadziejny. Papier błyszczący jest a i owszem, ale jak nie jest zadrukowany. W ciemnych partiach obrazu pojawia się "szum". Tyle że to jest efekt nakrapianego tuszu, a nie samej foty.
Kombinowałem już jak qń pod górę i o ile kolory w miarę udało mi się uzyskać poprawne, przy pomocy kontroli kolorów sterownika drukarki, to reszta i tak jest nie do zaakceptowania.
Wyjechałem tonę papieru, oraz litry tuszu i skończyły mi się pomysły.

Czornyj
18-03-2008, 23:40
Papier i tusz - orginały Epsona?

szymony
19-03-2008, 00:15
Papier i tusz - orginały Epsona?
Tusz tak. Papier niestety nie. Drukowałem na HP premium glossy (tylko to miałem pod ręką) i tu jest chyba pies pogrzebany, jeśli chodzi o połysk i "szum". Wyszperałem jeszcze jakiś kilkuletni Inktek glossy i jest znacznie lepiej. Błyszczy się to nawet, nie widać warstw tuszu, "szumu tez nie ma.
Problem z kolorami został, przede wszystkim to za ciemne jest w stosunku do monitora. Jak bym na wydruku zastosował "shadow/highlights" z PS, to było by już prawie to.

Czornyj
19-03-2008, 00:34
Epsony akurat nienawidzą papieru HP - tusz po prostu w nie nie wsiąka i zbiera się w kroplach na powierzchni. Należy używać papieru orginalnego - wtedy stosowanie profili ma sens, inaczej można je sobie darować, a rezultat tak czy siak jest losowy. Można też używać dobrych papierów innych firm, do których dostępne są profile - np. Tetenal, Fuji, Ilford itd. Jeśli masz papier z profilem dla odpowiedniej kombinacji profil+drukarka i poprawnie ustawisz program, to rezultat będzie naprawdę dość wierny - z dokładnością zależną od poziomu skalibrowania i możliwości monitora oraz jakości oświetlenia

szymony
19-03-2008, 00:55
Epsony akurat nienawidzą papieru HP - tusz po prostu w nie nie wsiąka i zbiera się w kroplach na powierzchni. Należy używać papieru orginalnego - wtedy stosowanie profili ma sens, inaczej można je sobie darować, a rezultat tak czy siak jest losowy. Można też używać dobrych papierów innych firm, do których dostępne są profile - np. Tetenal, Fuji, Ilford itd. Jeśli masz papier z profilem dla odpowiedniej kombinacji profil+drukarka i poprawnie ustawisz program, to rezultat będzie naprawdę dość wierny - z dokładnością zależną od poziomu skalibrowania i możliwości monitora oraz jakości oświetlenia
OK. Czyli bez odpowiedniego papieru z profilem, lub epsona, nie mam co podchodzić do tematu, bo wynik i tak może być losowy.
W tej mojej metropolii, na pewno taki dostanę :evil: No nic trzeba będzie poszperać po sklepach w necie.
A miałem chłopakowi foty na legitymację machnąć.

Radek Radziszewski
22-03-2008, 13:01
Na epsonie tylko papier epsona ! inne to porażka

szymony
22-03-2008, 13:56
Na epsonie tylko papier epsona ! inne to porażka
Nie wiem czy inne, to porażka, ale HP na pewno.
Mam już epson premium i jakość wydruków jest ok. Niestety problemy z kolorami pozostały nie rozwiązane.

Radek Radziszewski
22-03-2008, 21:19
polecam ustawienie EPSON STANDARD GAMMA 1.8 i wyłącz photoenhance jakość na full i dobry papier zaznacz...

Mnie sie sprawdza mam dokładnie to co na monitorze

koniksk
30-04-2008, 08:33
Mam już tego epsona w domu ale jeszcze nie instalowałem. Nie mogąc się jednak doczekać, chciałbym zapytać czy producent dostarcza jakieś profile kolorów do niej? Mowa oczywiście o oryginalnych tuszach i papierze epsona.

tomnow:
30-04-2008, 09:59
Mam już tego epsona w domu ale jeszcze nie instalowałem. Nie mogąc się jednak doczekać, chciałbym zapytać czy producent dostarcza jakieś profile kolorów do niej? Mowa oczywiście o oryginalnych tuszach i papierze epsona.

po zainstalowaniu oprogramowania z płytki CD, profile papierów Epsona są dodawane.
Początkowo miałem problemy z kolorami (chyba działały "ulepszacze" epsona) ale po ustawieniu zgodnie z tym co napisał kolega Czornyj (http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=557702&postcount=8) wszystko działa tip top i na wydruku mam dokładnie to co na monitorze. Ważne żeby w oknie wydruku wybrać odpowiedni profil dla papieru który stosujesz.