PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z D50 - error 12 i 08



probak
17-03-2006, 13:50
Witam. Wczoraj po godzinnym spacerze z D50 .... aparat przestal ustawiac ostrosc. Silniczek obiektywu dziala. A aparat najpierw wyswietlal (error, czy znaczek "kolanka" w miejscu gdzie wyswietla ilosc pozostalych zdjec do zrobienia) r08 a teraz r12.... Obiektyw to 18-70. Zastanawiam sie czy to wina obiektywu czy aparatu.... Sprawa kwalifikuje sie do serwisu ? Czy nie ?

lacha
17-03-2006, 14:48
a czy na roznych jakosciach plikow (czyli RAW, fine normal) to r12 sie zmienia?

sadki
17-03-2006, 14:48
Resetowałeś sprzęt? Zdejmowałeś obiektyw? Próbowałeś innego?

probak
17-03-2006, 15:23
hmmm
wlasnie sprawdzilem z innym obiektywem , dziala wszystko dobrze, wiec to wina obiektywu....

druga sprawa, ze w czasie ustawiania ostrosci, gdy trzymam spusc do polowy.... aparat i tak wyswietla (znaczek)012, w miesjcu gdzie jest liczba zdjec pozostalych, tez tak macie ?

Jak jest z naprawa takiego obiektywu 18-70 ? Ma ktos z Was jakies doswiadczenia ?

sadki
17-03-2006, 15:28
druga sprawa, ze w czasie ustawiania ostrosci, gdy trzymam spusc do polowy.... aparat i tak wyswietla (znaczek)012, w miesjcu gdzie jest liczba zdjec pozostalych, tez tak macie ?
r12 oznacza ile zdjęć zrobisz w serii zanim bufor się zapcha.

Piotrek_Puławy
17-03-2006, 15:53
Z czystej ciekawości wypada sprawdzać w instrukcji, co taki komunikat może oznaczać. Ale człowiek to jest takie leniwe zwierzę, że nie chce mu się przewertować paru kartek. A wujek Ździsiek zwykł mawiać: "Od tego są instrukcje, żeby je czytać". Coś takiego nie oznacza żadnego błędu, jest to wskaźnik ilości zdjęć którą da się zapisać w jednej sesji do momentu zapełnienia bufora. Spróbuj pobawić się ustawieniami jakości i zobaczysz, że cyferka po "r" się zmienia. :D

probak
17-03-2006, 16:11
hmmm
dobre wytlumaczenie i bije sie w piersc ... chociaz, przeczytalem wszystko w instru=kcji co dotyczylo problemow, errorow itd ... teraz juz wiem czemu nic takiego tam nie bylo. Czyli definitywnie obiektyw....

lacha
17-03-2006, 16:59
probak, a masz moze wlaczone AF-C ? albo wylaczony dzwiek potweirdzania ostrosci? czy da sie zrobic zdjecie?

najt
17-03-2006, 17:41
im wiecej zdjec dozrobienia w buforze tym lepiej chyba ;] wiec powinienes sie cieszyc ;] też tak mam, czasem 08 a czasem 12 ;]

probak
17-03-2006, 20:33
ciesze sie ;) chociaz jak robie na jpg fine to i tak bufor nie ma znaczenia, bo i tak karta zdaza zapisac, mozna robic fotki w nieskonczonosc - to dobra wiadomosc, a zla to ::

zresetowalem aparat, AF-A ustawione.... dodam lacha, ze z taka tokina jak sprzedajesz dziala wszystko dobrze. a z 18-70 jest tak : wlaczam aparat, wszytko jest na auto - na obiektywie i w aparacie, ustawiam na nieskonczonosc pierscien, wciskam do polowy.. i ustawi otrosc na jakims przedmiocie, ale tylko ten jeden raz ... pozniej juzstoi silnik... Zdjecie zrobie oczywiscie jak skoryguje pierscieniem. A z zalozonym deklem jezdzi w jedna i w druga ... podejrzewam uklad z procesorem, ale nie znam sie....

BTW: jestem wlasnie w UK, moze ktos ma doswiadczenia z tutejszym serwisem ? Czy bede pierwszym ktory dowie sie jak to wyglada w uk ?

Zink
21-03-2006, 18:27
No to chyba oczywiste, że tak się dzieje. Jak masz AF-A, czyli AF-Auto, to aparat sam wybiera czy ma stosować AF ciągły czy pojedynczy. Kiedy ustawi ostrość na jakimś obiekcie i nie poruszasz aparatem ani tym obiektem za szybko (chyba tak to działa?), to aparat wybiera pojedynczy AF. Żeby na stałe włączyć ciągły AF, to musisz ustawić na AF-C.

"A z zalozonym deklem jezdzi w jedna i w druga ..."
A czego się spodziewałeś? Że ustawi ostrość na deklu?

Na moje oko, to z aparatem masz wszystko w porządku, tylko za mało zrozumienia jak on działa :D
Ja takie rzeczy wiem, pomimo że nie mam (jeszcze) aparatu :)

probak
27-03-2006, 11:36
niestety, jedak obiektyw ma problemy z elektronika .... piszac ze "A z zalozonym deklem jezdzi w jedna i w druga ..." mialem na mysli to, ze silniczek dziala, jest w stanie poruszyc szklami od skrajnego polozenia w skrajne, jednak nie ustawia poprawnie ostrosci. Gdy ustawie recznie na nieskonczonosc a nastepnie chce zlapac ostrosc na obiekcie ... wszystko pojdzie dobrze - ale tylko jeden raz, czyli : ustawiam ostrosc pierscieniem na nieskonczonosc, pozniej ostrze autofocusem na samochod stojacy 2 metry ode mnie i wszystko pieknie, gdy pozniej chce wyostrzyc autofocusem na powiedzmy horyzont obiektyw nie reaguje. Pan z Nikon polska stwierdzil ze moga zrobic wycene kosztow naprawy ... Bede musial skorzystac z tej pomocy. Ciekawe jak koszt naprawy bedzie sie mial do ceny obiektywu ...

nocka75
27-03-2006, 12:06
A na gwarancji to już ten aparat nie jest czy obiektyw nie podlega gwarancji - pytam bo mam podobny problem od 2 dni :?

Zink
27-03-2006, 23:46
Hmm, myślałem, że chodzi o to, że po przyciśnięciu do połowy ustawia ostrość, potem ciągle trzymając przycisk celujesz na inny obiekt, a aparat nie dopasowuje sam ostrości. O to chodzi? Czy o to, że jak puścisz i przyciśniesz drugi raz, to AF przestaje działać? W tym drugim przypadku to faktycznie jest uszkodzenie, ale w pierwszym to normalne jeśli jest włączony AF-S.

aldus
28-03-2006, 09:17
Miałem swego czasu identyczny prawie problem, tylko z innym szkłem: AF-S 28-70. Konieczny serwis bez dwóch zdań. W moim przypadku była to dość ciekawa historia, ponieważ opisywane przez probaka zachowanie pojawiło się wkrótce po powrocie obiektywu z serwisu, do którego trafił z zupełnie innego powodu (uszkodzenie mechaniczne tubusa). Wysłałem szkło ponownie i po krótkim czasie zadzwonił pan z NP informując mnie, że naprawa została wykonana bezpłatnie. Wychodzi na to, że czegoś nie dopilnowali przy poprzedniej naprawie. Na plus należy im zapisać, że niejako przyznali się do tego bez żadnej interwencji z mojej strony. Próbowałem pociągnąć pana z NP za język, wymigał się jednak od odpowiedzi na pytanie co było przyczyną takiego zachowania.
Probak, tak z ciekawości: czy jeśli ostrzysz na odległym obiekcie (tzn. w odległości powiedzmy 80 - 100 m) to ten problem też występuje, czy może nie?

probak
04-04-2006, 18:45
hmmm ..... czy wystepuje ..... niby nie wystepowal przy ostrzeniu na nieskonczonosc, lub 80-100m, jednak od 2 dni SWM przestal dzialac calkowicie .... jutro wysylam na "ekspertyze" ...