Zobacz pełną wersję : Rajdy, wyścigi itp.
fotoMichal
04-02-2008, 00:35
Jak uzyskać taki efekt zdjęcia?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img524.imageshack.us/img524/4122/001ff9.jpg)
chodzi o ostrość.
Mam nikona D50, i robię takie fotki
Obiektyw Sigma DG MACRO APO 70-300
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotomichal.com/rajd3/30.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotomichal.com/rajd3/26.jpg)
Ja widzę dużą różnicę, moje fotki nie są tak ostre jak fotka powyżej.
Da się to ustawić w aparacie? czy PS? czy D50 to za mało na taką fotkę. Czy potrzeba np. Nikkora VR
I jak robić, i obrabiać fotki z rajdów żeby uzyskać taki efekt.
Jeszcze kilka przykładów.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img527.imageshack.us/img527/8713/01va8.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img209.imageshack.us/img209/2599/148ik3.jpg)
[shadow]
04-02-2008, 11:26
Eeee, ale chodzi Ci o to, że na pierwszym zdjęciu jest wszystko ostre? Najlepiej, gdyby się autor wypowiedział, ale ja to widzę tak, że na tym zdjęciu:
1. nie było tzw "panoramowania", czyli aparat "stał" nieruchomo;
2. przysłona była mocno przymknięta, dzięki temu była duża głębia ostrości;
3. auto w tym zakręcie nie jechało "bardzo" szybko, więc nie jest rozmazane.
Autor wybitnie przyłożył się do fotki, wybrał idealne miejsce (ciekawe, jak długo go szukał? a może przypadek?), wszystko przemyślał i jak pomyślał, tak zrobił. Moim skromnym zdaniem to zdjęcie jest wybitne dlatego, że jest inne i nie "panoramowane". :-)
A jeśli Ci chodzi o ostrość pierwszego planu... No cóż, tu musi się autor wypowiedzieć. Może odpowiednie wyostrzanie w aplikacji? :-)
Przemek Paśnik
04-02-2008, 11:30
Wybrałeś sobie świetny wzór do naśladowania. Ale droga długa jest, nie łam się, na pewno dojdziesz do podobnych efektów. Na pocieszenie dodam tylko, że Ictus jest mega wymiataczem w te klocki, więc nie zrażaj się. A co to VR to na pewno off przy panoramowaniu.
tak jak napisał kolega Ictus to debesciak jezeli chodzi o rajdy:) tez go kiedys pytalem jak to robi ze fotki sa takie jakie sa dostalem odpowiedz ze to tylko minimalna obrobka:) teraz mam nowy monitor i widze ze karawedzie sa bardzo pozabkowane czyli bylo konkretnie wyostrzone:) ale musze przyznac ze jestem pod wrazeniem jego fotek na ktore sklada sie dobry sprzet i wysmienita obrobka:)
fotoMichal
05-02-2008, 22:42
Ktoś coś doda? :)
Baaaa... to są niestety lata doświadczeń, tego się nie da opisać w jednym poście czy wątku. Najlepsze co możesz zrobić to jeździć na jak największą liczbę rajdów czy innych imprez samochodowych i focić, focić, focić... Potem porównuj swoje fotki ze zdjęciami takich Ictusów, Kalamusów czy innych wybitnych przedstawicieli gatunku i ucz się, kombinuj... (tu mała uwaga: nie wszystko złoto... - niektórzy fotografowie z wielką marką, obecni we wszystkich możliwych mediach są... po prostu kiepscy). Z czasem poznasz ograniczenia sprzętu i będziesz wiedział, czy brakuje Ci lepszego body, lepszego szkła, lepszej obróbki, a może... wprawy. :)
(tu mała uwaga: nie wszystko złoto... - niektórzy fotografowie z wielką marką, obecni we wszystkich możliwych mediach są... po prostu kiepscy)
nie wiem czemu ale podoba mi się ten tekst :)
nie wiem czemu ale podoba mi się ten tekst :)
Coś w tym jest. Jak widze czasem jakie zdjęcia z imprez są "wrzucane" do różnych portali, gazet codziennych to tragedia... No, ale w współczesnym swiecie coraz mniej liczy sie jakość, a "szybkość" przesyłu informacji.
Nieważne, że dana fotka np. z jakiejs imprezy jest kiepska, ważne ze dane medium pokazało ją z tej imprezy jako pierwsze... Niestety...
Przemek Paśnik
06-02-2008, 00:28
nie wszystko złoto... - niektórzy fotografowie z wielką marką, obecni we wszystkich możliwych mediach są... po prostu kiepscy).
mówi się z wielkim Markiem :wink: Sorki, nie mogłem się powstrzymać :mrgreen:
Dodam jeszcze, że wygląda to na obiektyw mocno szerokokątny, który z zasady ma dużą głębię ostrości, więc jest łatwiej!!!
A ty robiłeś jakimś tele, nie ma bata, żeby tak samo wyglądało! Co nie znaczy, że twoje zdjęcia są złe, one są inne.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.