Zobacz pełną wersję : Witam,ekspertow
pawel_X5
01-02-2008, 22:26
Wlasnie kupilem nikona d80,body.Nie bardzo wiem jaka karte pamieci wybrac.Mam do wyboru cztery:sandisk sdhc 4GB;sandisk sdhc ultra II;sandisk sd extremeIII,i ostatnia sandisk sdhc extremeIII.Jak jest z jakoscia zdjec na tych poszczegolnych kartach,i o co to z nimi chodzi ,jezeli ktos wie?.Lubie robic zdjecia np na alasce,czy w gorach w warunkach zimowych(np rajd nikona).Tez wybieram sie do indii gdzie temperatura jest wysoka.Czy mozecie mi doradzic jaka karte wybrac??
Przemek Paśnik
01-02-2008, 23:04
hej, ja foce na EX III, wszystko hula ładnie. Jak planujesz katować aparat w trudnych warunkach, z pewnością Ci się przyda, ma dużą tolerancję temperatur: od-25 do 85 C
uzywam takiej samej jak kolega wyzej i smiga bardzo ladnie :)
Jak jest z jakoscia zdjec na tych poszczegolnych kartach,i o co to z nimi chodzi ,jezeli ktos wie?
Jakość zdjęć na każdej karcie będzie taka sama.
Jakość zdjęć na każdej karcie będzie taka sama.
No co Ty? Na tych tańszych nie będzie ani trochę gorsza? :-D To ja już nic z tego nie rozumiem. :wink:
kronos28
01-02-2008, 23:29
Kup co najmniej dwie np. 2x 2GB Extreme III, bo co zrobisz jak ci padnie ta jedna jedyna karta 4GB SDHC? Takze warto mieć co najmniej dwie karty (jak nie więcej). A jakie pojemności to już zależy jaki masz budżet - jakośc zdjęć będzie taka sama na wszystkich kartach.
Oznaczenie SDHC oznacza Secure Digital High Capacity czyli karty SD o dużej pojemności, od 4GB w górę...
ziuteczny
01-02-2008, 23:36
Nie słuchaj Kronosa kupuj 4GB, potem kupisz następne 4GB, nie ma to tamto
Nie słuchaj Ziutecznego i kup 4 x 1 GB ewentualnie 2 x 2 GB. Jak braknie dokupisz kolejne 2 GB
Nie słuchaj żadnego z nich. Kup 16 x 256MB - na wyprzedażach są tanie jak barszcz - po kilka lub kilkanascie złotych, oczywiście jak się gdzieś trafi. :wink:
To oczywiście żart. Dla bezpieczeństwa warto mieć dwie. Dla wygody warto mieć możliwie największe. Reszta to już tylko funkcja posiadanej gotówki.
kronos28
01-02-2008, 23:47
Nie słuchaj Kronosa kupuj 4GB, potem kupisz następne 4GB, nie ma to tamto
noo i jak mu padnie w tych indiach ta jedyna 4Gb karta to bedzie sobie szkice na chusteczkach węgielkiem robił... :D tak ziuteczny to znany "doradca" i szpec
Jak ma kase to moze sobie i nawet 5 x po 32 GB SDHC walnąć, ważne aby mieć więcej niż jedną na taką wycieczkę...
velaskez
01-02-2008, 23:54
od razu kup wielgachny dysk twardy! żeby mieć gdzie składować te zdjęcia
Warto też po zakupie jakiejkolwiek karty potestować ją nieco (zwłasza, jesli ma zawierać tak unikalny materiał)... Zapełnić ją kilka razy na maksa, w aparacie wykorzystując też zdjęcia seryjne, w komputerze wgrać i zgrać z niej coś kilka razy, uruchomić z niej jakiś program, no i ogólnie porobić jej jakieś niemiłe rzeczy, tak żeby ona nie zrobiła Tobie niemiłej niespodzianki.
ziuteczny
01-02-2008, 23:59
O to właśnie fałszywy specu Kronosowy chodziło, że dzisiaj już punkt ciężkości przenosi się do konfiguracji 2x4GB a 2gb szkoda zawracać gitary ...
Musisz zmienić trochę perspektywę
ps. choć istotnie jednak nie doczytałem dokładnie, że pytający sporo podróżuje gdzie w tym przypadku może warto postawić na bezpieczeństwo i minimalizując straty wejść jeszcze w 2-u gigówki, choć nie wiem czy warto jak powiadam :)
Bo np. jak sobie kupisz dysk USB to też o kant rozwiązanie bo jak Ci padnie pod koniec wycieczki to można tylko się powiesić :)
Polecam podsumowując 2 x 4GB i przenośną macierz dyskową USB 2x SATA w RAID-zie lustrzanym (1 ?). Tak wyposażony możesz się udawać choćby na orbitę :)
przenośną macierz dyskową USB 2x SATA w RAID-zie lustrzanym (1 ?). Tak wyposażony możesz się udawać choćby na orbitę :)
Nie jest odporna na promieniowanie kosmiczne więc kicha z tego rozwiązania :)
[...]Polecam podsumowując 2 x 4GB i przenośną macierz dyskową USB 2x SATA w RAID-zie lustrzanym (1 ?).[...]
Do tego serwer z poczwórnym mirrorem (2TB powinno styknąć) no i generator, żeby być całkowicie niezależnym. Tak zaopatrzony, jako malutki fragment wielkiej karawany, możesz ruszyć robić zdjęcia.
kronos28
02-02-2008, 00:11
O to właśnie fałszywy specu Kronosowy chodziło, że dzisiaj już punkt ciężkości przenosi się do konfiguracji 2x4GB a 2gb szkoda zawracać gitary ...
Musisz zmienić trochę perspektywę
ps. choć istotnie jednak nie doczytałem dokładnie...
tak, czytanie ze zrozumieniem to ostatnio bardzo cenny i rzadki dar... a zwróciłeś uwagę, że przed tym co podałem w swoim poście "2x po 2GB" było poprzedzone magicznym skrótem np. czyli na przykład i dalej "A jakie pojemności to już zależy jaki masz budżet - jakośc zdjęć będzie taka sama na wszystkich kartach. "
Boże Wszechmogący - patrzysz i nie grzmisz :evil:
to jaką ja mam perspektywę nie będzie zależeć od ciebie... jak bedzie mi się podobać to wygrzebie swoje stare karty po 128MB i bede sobie je zmieniać co 30 fotek... Wszystko zależy jak komu wygodnie...
kronos, jakby co to mam gdzieś kilka starych 16MB, jak hardcore to na maxa ;)
kronos28
02-02-2008, 00:22
kronos, jakby co to mam gdzieś kilka starych 16MB, jak hardcore to na maxa ;)
a co sie bedziem ograniczać - pstryk, zmiana, pstryk, zmiana... :D
ziuteczny
02-02-2008, 00:23
chłopy nadal nie jest niestety rozwiązany problem optymalnego transportu polarka :mrgreen: zapraszam z pomysłami tam :)
Wiecie, tak dokładnie to wszyscy macie rację, ta wielkość karty zależy chyba od kilku czynników: jeśli ktoś jest powściągliwy i potrafi zadowolić się przywiezieniem z indii np 500 zdjęć, to 3x2gb wydaje się rozwiązaniem wystarczającym (zależy jeszcze w jakim formacie produkuje), ale jeśli ktoś lubi walić długimi seriami, ma tik w palcu wskazującym albo zepsuty spust migawki, to rozwiązanie 3x8gb będzie w sam raz :).
slodki baton
02-02-2008, 12:44
ja używam Extreme III i polecam wszystkim a co do trudnych warunków to polecam kupić zamiast 1x 4GB , 4 x 1GB ponieważ w takich warunkach może zdażyć się wiele to stracisz ten 1 GB zdjęć a nie 4 GB :D
A co do rajdu Nikona to bez przesady :) warunki bywają o wiele gorsze :)
W temacie szybkosci Ultra II radzi sobie wystarczajaco
dobrze, nie musisz kupowac bardziej wyzylowanych modeli.
Kwestie wygody i bezpieczenstwa koledzy juz
wyczerpujaco wyjasnili ;)
W temacie szybkosci Ultra II radzi sobie wystarczajaco
dobrze, nie musisz kupowac bardziej wyzylowanych modeli.
Kwestie wygody i bezpieczenstwa koledzy juz
wyczerpujaco wyjasnili ;)
W D300 widać różnicę szybkości pomiędzy Ultra II a Extreme III - choćby przy przeglądaniu zdjęć...
Ale autor wątku ma D80 i karty SD, więc może problem będzie mniejszy.
Rafał_Sz
02-02-2008, 13:49
1-2 GB Sandiska max ULTRA II w ilości jaką się potrzebuje powinno być optymalnym rozwiązaniem cena/efektywność.
autograf
02-02-2008, 14:55
Ja mam SanDisk Ultra II 1GB, oraz zwyklego Kingstona 1GB w zapasie. Mysle nad zakupem jeszcze jednej szybkiej jednogigowki.
Na jednej 1GB zapiszesz jakies 130 rawow.
pawel_X5
02-02-2008, 16:40
Kupie dwie 4GB Extreme III,tak na poczatek.Dzieki za pomoc,pozdrawiam
autograf
02-02-2008, 16:48
Ja bym wybral 4szt po 2GB
Witam espertów Wlasnie kupilem nikona d80,body.Nie bardzo wiem jaka karte pamieci wybrac.
Przede wszystkim potrzebujesz eksperta od poruszania się po forum, bo pisać w odpowiednim dziale nie potrafisz :-(
...Na jednej 1GB zapiszesz jakies 130 rawow.
Nie zupełnie tak jest.
"Ciężar" jednej fotki w NEF to 8,5Mb - 9,99Mb czyli na karcie 1Gb to 110 zdjęć.
W praktyce na karcie 2Gb robię 160-180 zdjęć.
autograf
03-02-2008, 02:15
Przede wszystkim potrzebujesz eksperta od poruszania się po forum, bo pisać w odpowiednim dziale nie potrafisz :-(
Jak ja lubie Twoje wrzuty
autograf
03-02-2008, 02:16
Nie zupełnie tak jest.
"Ciężar" jednej fotki w NEF to 8,5Mb - 9,99Mb czyli na karcie 1Gb to 110 zdjęć.
W praktyce na karcie 2Gb robię 160-180 zdjęć.
Zwracam honor!
Wlasnie kupilem nikona d80,body.Nie bardzo wiem jaka karte pamieci wybrac.Mam do wyboru cztery:sandisk sdhc 4GB;sandisk sdhc ultra II;sandisk sd extremeIII,i ostatnia sandisk sdhc extremeIII.Jak jest z jakoscia zdjec na tych poszczegolnych kartach,i o co to z nimi chodzi ,jezeli ktos wie?.Lubie robic zdjecia np na alasce,czy w gorach w warunkach zimowych(np rajd nikona).Tez wybieram sie do indii gdzie temperatura jest wysoka.Czy mozecie mi doradzic jaka karte wybrac??
Ex III bym radzil, stary moze wybierzemy sie kiedys na strzelanie mam do Ciebie jakies 15 mil ???
autograf
03-02-2008, 18:03
stary moze wybierzemy sie kiedys na strzelanie mam do Ciebie jakies 15 mil ???
Pozniej strzaly wrzuccie na forum:P
pawel_X5
03-02-2008, 19:33
zapraszam,mozna mnie znalesc w B@Q Holywood Exchange
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.