PDA

Zobacz pełną wersję : Fuji S5 czy ....d300 lub 5d?



andrzejek
29-01-2008, 11:37
Dla mnie foto to hobby , tu widoczek, tam wyjazd i nowy widoczek, to znow portet dziecka itp.Zastanawiam sie czy wieksza rozpietosc tonalna Fuji rekompensuje inne wady.Czy też ta rozpietosc tonalna nie jest juz aż tak różna od wspomnianej konkurencji D300 i 5d?Nie zalezy mi na ilosci piksli, 6 mln jest ok. Nie zalezy mi tak bardzo na szybkosci autofocusa ( a jaki jest w fuji w porownaniu np. do d200?, d300).Nie zalezy mi na szybkosci klatek na sekundę.Cenowo te różnice sie splaszczyly (4400zl Fuji, 5200 Nikon, 6 tys. Canon).Z drugiej strony czy Fuji nie odbiega zanadto juz od np. d300 jesli chodzi o szybkosc zapisu, czy menu jest przyjazne,jak z programami do wolania itp.? Tu jest forum Nikona, mozna uzyskac pomoc w wielu kwestiach ,Fuji jest trochę egzotyczn i mozna zostac samemu z nieoczekiwanymi problemami..Jesli ktoś praktykowal trochę Fuji, to prosilbym o jakies praktyczne rady, uwagi.

Niedzwiedz
29-01-2008, 11:40
fuji jest wolny w zapisie ten af w s5 jest jak w d200 wiec strachu nie ma :)
ale za takie roznice w cenie kupil bym 5d ;)

Calme
29-01-2008, 12:30
Wlasciwie to sa jakies testy w necie porownujace rozpietosc tonalna poszczegolnych modeli wlasnie ?

Czornyj
29-01-2008, 12:37
dpreview

Calme
29-01-2008, 16:38
Hmm porownalem sobie Fuji S5 z Canonem 5d

dla iso 100

fuji -zakres 11.8 EV
canon - zakres 8.2 EV

dla d300 chyba jeszcze nie zrobili tych testow z tego co widze..

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms5pro/page18.asp
http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS5D/page22.asp


http://a.img-dpreview.com/reviews/FujifilmS5Pro/samples/DR/dr-compared.gif

Czornyj
29-01-2008, 16:52
D300 może będzie miał z 8,5 w porywach do 9EV przy mocnym wietrze.

JK
29-01-2008, 16:57
D300 może będzie miał z 8,5 w porywach do 9EV przy mocnym wietrze.

A jak włączysz 14 bitów i Active D-Lighting?

Calme
29-01-2008, 17:02
D300 może będzie miał z 8,5 w porywach do 9EV przy mocnym wietrze.
No to w sumie i tak tragedii nie ma ;)

Czornyj
29-01-2008, 17:34
A jak włączysz 14 bitów i Active D-Lighting?

14 bitów nie zwiększa rozpiętości tonalnej, podobnie jak D-Lighting. 14 bitów jest jedynie przesłanką mogącą świadczyć o tym, że DR aparatu jest większa. 12 bitowa kwantyzacja to zbyt mało przy dużej DR, z uwagi na liniową charakterystykę rejestracji światła przez matrycę.

Przykładowo - Rozpiętość tonalna mojego D2X to (przyjmijmy dla uproszczenia) 6EV. 12 bitów na kanał kwantyzuje nam ten zakres na 4096 tonów, ale światło rejestrowane jest w sposób liniowy (gamma=1), w związku z czym musimy użyć kompensacji za pomocą krzywej gamma o współczynniku ok. 2, by przybliżyć dane naszemu nieliniowemu sposobowi percepcji.

Efekt tego jest taki, że na pierwszy przedział (1EV) ekspozycji przypadający na światła przypadnie nam 2048 tonów, na drugi EV - 1024 odcienie, trzeci będzie reprezentowany przez 512, czwarty - 256, piąty - 128, zaś ostatni, szósty - przypadający na najciemniejsze partie obrazu - zaledwie przez 64 odcienie:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/liniowo1.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/liniowo2.jpg)

Wspomniana ilość tonów w cieniach pozwala nam w miarę swobodnie dokonywać pewnych modyfikacji - jakiś D-lightning, korekcja ekspozycji itp, ale nawet tutaj nie będzie można specjalnie poszaleć bez narażania się na posteryzację. Jeśli zaś matryca będzie dysponować jeszcze większym zakresem tonalnym, to po prostu 12 bitów nie wystarczy do swobodnego wykorzystywania informacji przypadającej na cienie, bo na przedziały EV w najgłębszych cieniach zostanie nam raptem kilka tonów na krzyż i jeśli będziemy chcieli zrobić z nich użytek, posteryzacja będzie stanowiła poważny problem.

W związku z powyższym fakt wprowadzenie 14-o bitowej kwantyzacji może świadczyć o większym zakresie tonalnym aparatu, choć z drugiej strony - samo w sobie niczego nie przesądza...

kubekch
29-01-2008, 21:06
no dobra ale skoro Canon 5D ma 8,2 na CMOSie (przy ISO 100) a D200 ma 8.2 (przy ISO 100 ) na CCD to w sumie kiepski wynik jak dla Canona 5D... Nowy Canon 40D ma już 9.2 dla porównania a stary 20D miał 8.4

Wiec takie chwalenie 5D za zakres tonalny ciut mija sie z celem, bo jest bardziej marketingwym zabiegiem niż prawdą..

Ciekawe jak D3 i D300 wypadną im w testach...

Niedzwiedz
29-01-2008, 21:08
d3 ma dosc dobra dynamike podobnie jak 5d przjzyj test 5d bedziesz mial jakby dane co umie d3

Calme
29-01-2008, 22:21
Swoja droga odbiegajac od tematu cos dlugo sie przymierzaja do tych testow na dpreview..

Kolekcjoner
29-01-2008, 23:07
Swoja droga odbiegajac od tematu cos dlugo sie przymierzaja do tych testow na dpreview..

Może im źle wyszły i muszą poprawić :mrgreen:.

Calme
29-01-2008, 23:50
Mnie nie pytaj :) ja jestem zadowolony

Leon13th
01-02-2008, 09:40
to be honest jakby ktoś chciałby się zamienić za np : D300 bym chyba odmówił i nie pakował się więcej w N.Drugie to że Fuji S5 tak samo się trzyma jak D200 (czyli bardzo wygodnie) i ma przedewszystkim i-TTL,jest co prawda wolniejszy w zapisie danych na karte ale wynagradza to jakością zdjęć.Przedewszystkim nie ma po co przypłacać za napis "N" na aparacie,niech mi ktoś poda jakiś lepszy powód to kupie mu lizaka ^^ (szybkość to nie wszystko w aparacie)

Jacek_Z
01-02-2008, 10:42
Przedewszystkim nie ma po co przypłacać za napis "N" na aparacie,niech mi ktoś poda jakiś lepszy powód to kupie mu lizaka ^^
A to ciekawe. Bo to Fuji jest droższe od nikona, więc o przepłacaniu nie ma mowy.

Calme
01-02-2008, 11:22
Dokladnie :)

Leon13th
01-02-2008, 20:56
A to ciekawe. Bo to Fuji jest droższe od nikona, więc o przepłacaniu nie ma mowy.

zależy gdzie patrzysz :>

Jacek_Z
01-02-2008, 21:09
chyba obojetnie gdzie sie patrzy. Pytanie z jakim body zestawiałeś?
Fuji S5 poro zestawiaj z D200.
fuji ma interpolowalne 12 MP, co do ilości szczegółu czasami się mówi że to jak 10 MP "normalne", prędkość zdjęc seryjnych - tez bliskie D200, matryce CCD, korpus itd.
zestawianie z D300 jest bez sensu - zupełnieinna szybkośc, inny AF, CMOS, prawdziwe 12 MP itd.

Smurf
01-02-2008, 23:40
prędkość zdjęc seryjnych - tez bliskie D200
Nie przesadzaj - S5pro daleko pod tym względem do D200.

Jacek_Z
01-02-2008, 23:44
ja sądzę, że leon chciał go zestawiac z D300, więc w tym sensie to Fuji S5 jest zdecydowanie bliżej do D200.

Calme
01-02-2008, 23:44
Jackowi chodzi ogolnie o porownanie do d300, ktore faktycznie jest mz bezcelowe...

Calme
14-02-2008, 10:43
Ale jesli chodzi o zakres tonalny 5d jednak odstaje od d3 :)
http://www.optyczne.pl/index.php?test=aparat&test_ap=65&roz=8

hedgehog
14-02-2008, 12:56
Nie miałem 5D, nie miałem D300, ale mam Fuji S5 od prawie dwóch miesięcy i jest to zdecydowanie najlepsza puszka z jaką walczyłem. Jakość obrazu bardzo mi odpowiada. A, że wolna? Nie tak znowu strasznie (chyba, że ktoś robi sport - wtedy faktycznie raczej bym odpuścił i kupił coś innego). Poza tym, z żadnego innego aparatu który miałem nie mogłem uzyskać takich jpegów. Tu się człowiek czasem zaczyna zastanawiać, po co komu RAW... :)

Wspaniała skrzynka, tylko wymaga użycia mózgu; trzeba ją opanować. Potem już z górki. Mniam mniam. Czekam na następcę :)

jjj
16-02-2008, 00:32
...Wspaniała skrzynka, tylko wymaga użycia mózgu; trzeba ją opanować...
No to faktycznie apatat dla wybranych ;)

malisz
21-02-2008, 14:25
cos o rozpietosci tonalnej d300 jest w tescie olympusa e-3 na dpreview
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse3/page20.asp