PDA

Zobacz pełną wersję : 18%



Robert W
06-01-2006, 12:09
Fotografuję od lat tylko na diapozytywach a ponieważ ostatnio powiększyła mi się rodzina korpusów nikona to zacząłem się zastanawiać nad innymi materiałami i mam w związku z tym pytanie: przy diapozytywach i ich rozpiętości tonalnej 5EV, punkt 18% odbicia światła jest oddalony o 2,3EV od bieli i 2,7EV od czerni, a jak to wygląda przy negatywach kolorowych, które mają 6EV i b&w, które mają 8EV?

pozdrawiam

Seeker
20-01-2006, 12:47
Nie wiem, ale mysle, ze moze proporcjonalnie. Poza tym wystarczy jedna
rolka filmu i kilka klatek testowych (z notatkami o ustawieniach).
Chyba nie zamierzasz fotografowac kalkulatorem?

Niedzwiedz
06-02-2006, 16:07
mowisz 2,3 EV od 18% czyli jezeli mierzysz swiatlo od bialej karty to oznacza ze korygujesz o +2,3 EV ?


z tego co wiem negatywy naswietla sie na cienie a slajdy na swiatla najlepiej (niestety ja uzywalem w analogu tylko slajdow )

mbaszyns
09-02-2006, 20:17
najlepiej to wziąć pdf-a do materiału i przeanalizować krzywą materiału

Niedzwiedz
10-02-2006, 10:34
mbaszyns fajny pomysl ale jak to sie robi tzn nigdy do konca tego nie jazylem choc funkcje mam w jednym palcu

kudlaty
09-03-2006, 14:25
http://photoinf.com/Image_Balance/Bob_Radcliff/Five_Stops_From_The_Edge.htm

Na poczatek proponuje powyższy link.


Jak widać 18% znajduje sie na srodku skali. Obliczenia sa bardzo proste, aby policzyć EV wzgledem 100%.
Przyklad dla 18%:

EV= log x / log 2
x = to 18 % czyli 0.18
EV = log ( 0.18 ) / log 2 = -2,47
Czyli po zaokragleniu -2,5 EV względem 100%.

OK, jak z tego skożystać. Zalużmy, że robimy zachód słońca. Wybieramy spot'a i zmierzymy jasność najjaśniejszego punktu w tym wypadku słońca i blokujemy dla niego ekspozycje. OK, ale teraz aparat tak naświetli, żeby słońce miało 18%, a chcemy 100%. Wiemy ze 18% jest o -2,5EV mniej niz 100%. Wystarcza wprowadzić korekcję ekspozycji o +2,5EV i słońce bedzie naświetlalo na 100%.

Druga sprawa to trzeba przeanalizować sobie wykres naświetlania i gęstości filmu i odpowiednio skorygować względem filmu. Np. jeżeli film jest jeszcze wmiare liniowy na +0,5EV to mozna w powyższym przykładzie korygować jako +2,5EV +0,5EV = +3EV.
Krótko mówiąc bez korekcji -2,5EV niezaleznie od filmu to środek naświetlania.

Analogicznie sprawa ma sie z cieniami.