Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : [ Hasselblad ] Hasselblad X2D



Keek
22-07-2025, 09:05
Kilka spostrzeżeń z używania najlepszego aparatu na świecie, może kogoś zainteresuje: Hasselblad X2D (https://robertkresa.com/POZA-KADREM/PK-HASSELBLAD-X2D.html) :D

NimnuL
22-07-2025, 09:37
Jakie kryteria mówią, że to jest "najlepszy aparat na świecie"? Stwierdzenia tego typu nigdy nie są prawdziwe.

RMC
22-07-2025, 09:39
Jakie kryteria mówią, że to jest "najlepszy aparat na świecie"? Stwierdzenia tego typu nigdy nie są prawdziwe.

Najpierw warto zerknąć co autor zamieścił ;)

Pawel92
22-07-2025, 09:44
Może warto by wstawić na stałe informacje, iż należy najpierw przeczytać cały post, a potem dopiero komentować? :-P

Jurek Ż
22-07-2025, 09:53
Ten fragment jest dobry:grin:. I uważasz, że robiąc nieostre kadry, robisz lepsze fotografie?— Oczywiście. Nieostre zdjęcia - choć w tradycyjnym sensie mogą być postrzegane jako błąd techniczny bywają zaletą, szczególnie w sztuce, fotografii emocjonalnej czy konceptualnej. Nieostrość może wzmacniać uczucie tajemniczości, nostalgii, marzenia czy niepokoju. Takie zdjęcia często działają bardziej na emocje niż na racjonalne postrzeganie. Delikatnie rozmyta sylwetka we mgle, może oddać smutek czy samotność lepiej niż idealnie ostra scena. Ostrość kieruje wzrok na konkrety - nieostrość pozwala odbiorcy skupić się na formach, barwach, ruchu czy kompozycji. Brak szczegółów sprawia, że odbiorca sam dopowiada sobie historię; nie widzi twarzy wyraźnie, więc może się z nią utożsamiać lub nadać jej znaczenie. Wielu fotografów używa rozmycia świadomie, by uzyskać efekt „malarstwa światłem”. Nasze oczy nie widzą wszystkiego idealnie ostro, szczególnie w ruchu, po przebudzeniu, w emocjach czy w snach; nieostre zdjęcia mogą lepiej oddać subiektywne doświadczenie rzeczywistości.

jurkarol
22-07-2025, 11:45
Co do nieostrości w fotografii, to zastosować można na tym gruncie radę słynnych mówców: "jeśli nie wiesz co powiedzieć, mów niewyraźne"

!AGresT
22-07-2025, 11:49
Są różowe?

mathu
22-07-2025, 12:40
A to pamiętacie? https://fstoppers.com/gear/hasselblad-release-expensive-re-skinned-rx100-stellar-2731

poste
22-07-2025, 14:18
Kilka spostrzeżeń z używania najlepszego aparatu na świecie, może kogoś zainteresuje: Hasselblad X2D (https://robertkresa.com/POZA-KADREM/PK-HASSELBLAD-X2D.html) :D

Tekst podoba się, dowcipny i inteligentny :)

Keek
22-07-2025, 15:07
Poprzednie recenzje najlepszych aparatów świata: SAMOWYZWALACZ (https://www.robertkresa.com/B-SAMOWYZWALACZ.html)

poste
22-07-2025, 18:26
Czytałem. Ciągle pamiętam moje wrażenie, że wątek początkującego fotoreportera w Warszawie lat 90. to niemal gotowy scenariusz na film :lol:

Keek
22-07-2025, 18:38
Czytałem. Ciągle pamiętam moje wrażenie, że wątek początkującego fotoreportera w Warszawie lat 90. to niemal gotowy scenariusz na film :lol:

Luz. Jak znasz jakiegoś chętnego producenta, to daj mu namiary na mnie.

poste
22-07-2025, 18:45
Tu niestety nie pomogę

jurkarol
22-07-2025, 20:15
Książkę już czytam, jestem przy Zenicie 122. Dziwne że wcześniej nie zauważyłem ebooka.
Ale nie ma nic wspomniane o tym, że autor chciał być najpierw gońcem w redakcji. Bardzo by to podkolorowało powieść. A komiks z Tytusem, kiedy był gońcem nawet dość pamiętam.
Styl przypomina mi Vonneguta :)

fafniak
23-07-2025, 08:18
Kilka spostrzeżeń z używania najlepszego aparatu na świecie, może kogoś zainteresuje: Hasselblad X2D (https://robertkresa.com/POZA-KADREM/PK-HASSELBLAD-X2D.html) :D

Trochę za długie ale dobre

Michaelius
28-08-2025, 14:52
nowa wersja wyszła

https://www.optyczne.pl/1006.1-artyku%C5%82-Hasselblad_X2D%C2%A0II%C2%A0100C_i_XCD_35-100_f_2.8-4_w_naszych_r%C4%99kach.html

mathu
28-08-2025, 14:58
Na uwagę z pewnością zasługuje informacja o 5-kierunkowym systemie stabilizacji matrycy, która u poprzednika miała deklarowaną skuteczność 7 EV, a w nowym modelu zwiększono ją o dodatkowe 3 EV. Przy czym by uzyskać 10 EV należy wprowadzić do aparatu dane geolokalizacyjne (połączenie ze smartfonem z aplikacją Phocus), co pozwoli uwzględnić poprawki wynikające z ruchu obrotowego Ziemi.

No i jak to ma niby działać? Co ma siła Coriolisa do drgań ręki? Czy może chodzi o stabilizację gwiazd w astro?

andystar
28-08-2025, 17:42
Pewnie chca zapobiec by siła odśrodkowa związana z ruchem obrotowym ziemi nie wyrzuciła go w kosmos. Hasellblady maja tendencję do unoszenia sie w otchłań kosmosu.

mathu
28-08-2025, 22:02
Gdyby jednak aparat potrafił stabilizacją robić krótki tracking gwiazd to by była niezła rewolucja... Tylko do tego nie wystarczy podanie pozycji na mapie.

OjTam
31-08-2025, 22:52
Chińczycy chyba Hasiaka docisnęli.
Druga wersja tańsza, niż Canon R1 czy Sony A1II.
O pierwszej wersji nie wspominając. :roll: