Zobacz pełną wersję : [VILTROX] O obiektywach Viltrox ogólnie
Uwaga! To jest post z przyszłości ;)
Oryginalnie pierwszym postem w tym temacie jest ten poniżej, napisany przez m_a_g.
Tabelka przedstawiająca obiektywy Viltrox:
LiniaModelFormatMocowania
LABAF 35mm f/1.2 LAB (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320473-Viltrox-35-1-2-LAB-%28FF%29-dla-N-Z)FFSony E, Nikon Z
LABAF 50mm f/1.2 LABFFSony E, Nikon Z (Zapowiedź)
LABAF 85mm f/1.2 LABFFSony E, Nikon Z (Zapowiedź)
LABAF 135mm f/1.8 LAB (https://forum.nikoniarze.pl/threads/319747-Viltrox-AF-135mm-F1-8-LAB)FFSony E, Nikon Z
------------
ProAF 27mm f/1.2 Pro (https://forum.nikoniarze.pl/threads/317498-Viltrox-27-1-2-Pro-APS-C)APS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X
ProAF 56mm f/1.2 Pro (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320516-Viltrox-56-1-2-Pro-%28APS-C%29-dla-N-Z)APS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X
ProAF 75mm f/1.2 Pro (https://forum.nikoniarze.pl/threads/315634-Viltrox-75-1-2-Pro-APS-C-dla-N-Z)APS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X
ProAF 50mm f/1.4 Pro (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320596-Viltrox-50-1-4-%28FF%29-dla-N-Z)FFSony E, Nikon Z
ProAF 85mm f/1.4 Pro (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320392-Viltrox-85mm-f-1-4-Pro)FFSony E, Nikon Z
------------
EVOAF 75mm f/1.8 EVO (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320934-Viltrox-75-1-8-EVO-(APS-C)")APS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X
EVOAF 90mm f/2.2 EVO (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320933-Viltrox-90-2-2-EVO-(APS-C))APS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X
EVOAF 26mm f/2.8 EVO (https://forum.nikoniarze.pl/threads/318606-VILTROX-O-obiektywach-Viltrox-og%C3%B3lnie/page50?p=4357357&viewfull=1#post4357357)FFSony E (Zapowiedź)
EVOAF 35mm f/1.8 EVO (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320752-Viltrox-AF-35mm-f-1-8-EVO)FFSony E, Nikon Z, L-mount (Zapowiedź)
EVOAF 55mm f/1.8 EVO (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320753-Viltrox-AF-55mm-f-1-8-EVO)FFSony E, Nikon Z, L-mount (Zapowiedź)
EVOAF 85mm f/2.0 EVO (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320357-Viltrox-85-2-EVO-%28FF%29-dla-N-Z)FFSony E, Nikon Z
------------
DFAF 16mm f/1.8 (https://forum.nikoniarze.pl/threads/317805-Viltrox-16-1-8-dla-N-Z-%28FF%29)FFSony E, Nikon Z, L-mount
DFAF 24mm f/1.8 (https://forum.nikoniarze.pl/threads/306569-Viltrox-24-35-50-mm-1-8-AF)FFSony E, Nikon Z
DFAF 35mm f/1.8 (https://forum.nikoniarze.pl/threads/306569-Viltrox-24-35-50-mm-1-8-AF)FFSony E, Nikon Z
DFAF 50mm f/1.8 (https://forum.nikoniarze.pl/threads/306569-Viltrox-24-35-50-mm-1-8-AF)FFSony E, Nikon Z
DFAF 28mm f/1.8 (https://forum.nikoniarze.pl/threads/315803-Viltrox-28-1-8-dla-N-Z)FFSony E, Nikon Z
DFAF 85mm f/1.8FFSony E
DFAF 85mm f/1.8 II (https://forum.nikoniarze.pl/threads/305068-Viltrox-85mm-f-1-8Z)FFSony E, Nikon Z, Fujifilm X
------------
CAF 13mm f/1.4 (https://forum.nikoniarze.pl/threads/311658-Viltrox-AF-13-mm-f-1-4-APS-C)APS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X, EF-M
CAF 23mm f/1.4 (https://forum.nikoniarze.pl/threads/307366-Viltrox-AF-23-33-56-mm-f-1-4-Z-%28APS-C%29)APS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X, EF-M
CAF 33mm f/1.4 (https://forum.nikoniarze.pl/threads/307366-Viltrox-AF-23-33-56-mm-f-1-4-Z-%28APS-C%29)APS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X, EF-M
CAF 56mm f/1.4 (https://forum.nikoniarze.pl/threads/307366-Viltrox-AF-23-33-56-mm-f-1-4-Z-%28APS-C%29)APS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X, EF-M
------------
AirAF 9mm f/2.8 Air (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320258-Viltrox-9-2-8-Air-%28APS-C%29-dla-N-Z)APS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X
AirAF 14mm f/4.0 Air (https://forum.nikoniarze.pl/threads/320257-Viltrox-14-4-Air-%28FF%29-dla-N-Z)FFSony E, Nikon Z
AirAF 15mm f/1.7 AirAPS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X
AirAF 20mm f/2.8 Air (https://forum.nikoniarze.pl/threads/317012-Viltrox-AF-20-2-8-Z-Fulll-frame)FFSony E, Nikon Z
AirAF 25mm f/1.7 AirAPS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X
AirAF 35mm f/1.7 AirAPS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X
AirAF 40mm f/2.5 Air (https://forum.nikoniarze.pl/threads/317752-Viltrox-40-2-5-dla-N-Z)FFSony E, Nikon Z
AirAF 50mm f/2.0 Air (https://forum.nikoniarze.pl/threads/319834-Viltrox-AF-50-mm-f-2-AIR)FFSony E, Nikon Z
AirAF 56mm f/1.7 Air (https://forum.nikoniarze.pl/threads/317669-Viltrox-APS-C-56-1-7-dla-N-Z)APS-CSony E, Nikon Z, Fujifilm X
------------
ChipAF 28mm f/4.5 ChipFFSony E, Nikon Z
Obiektywy filmowe:
LiniaModelFormatMocowania
EPIC Maestro / Memento25mm T2.0 (1.33x)FFPL-mount, Sony E, Nikon Z, L-mount, RF
EPIC Maestro / Memento35mm T2.0 (1.33x)FFPL-mount, Sony E, Nikon Z, L-mount, RF
EPIC Maestro / Memento50mm T2.0 (1.33x)FFPL-mount, Sony E, Nikon Z, L-mount, RF
EPIC Maestro / Memento65mm T2.8 Macro (1.33x)FFPL-mount, Sony E, Nikon Z, L-mount, RF
EPIC Maestro / Memento75mm T2.0 (1.33x)FFPL-mount, Sony E, Nikon Z, L-mount, RF
EPIC Maestro / Memento100mm T2.0 (1.33x)FFPL-mount, Sony E, Nikon Z, L-mount, RF
EPIC Maestro / Memento135mm T2.4 (1.33x)FFPL-mount, Sony E, Nikon Z, L-mount, RF
------------
S23mm T1.5 CineAPS-CSony E, Fujifilm X, M4/3
S33mm T1.5 CineAPS-CSony E, Fujifilm X, M4/3
S56mm T1.5 CineAPS-CSony E, Fujifilm X, M4/3
Temat o obiektywach firmy Viltrox, niezależnie od systemu.
Moim zdaniem to bardzo ciekawa firma i idzie im coraz lepiej.
Od roku posiadam Viltrox FE 16mm f1.8 AF (Sony), dzisiaj przyszły XF 27mm f1.2 PRO i XF 75 f1.2 PRO (Fuji).
W zasadzie o tych trzech obiektywach mogę się wypowiedzieć w samych superlatywach. I to nie dlatego że są tanie (relatywnie), ale zwyczajnie są bardzo, bardzo dobre.
To że 16mm f1.8 na FF jest dobry to wiadomo od dawna, było o tym pisane. Spędziłem dzisiaj kilka godzin testując wersje XF na Fuji X-H2, i po powrocie do domu i przejrzeniu zdjęć na komputerze wykonałem mały taniec radości.
Oba szkła ostre jak żyleta, przepiękny bokeh, bardzo neutralne, naturalne kolory, i dobrze działający AF (nie mam na myśli akcji, mam na myśli portrety i inne statyczne ujęcia).
Podoba mi się bardzo solidna jakość wykonania nowych Viltrox'ów PRO, niczym nie ustępuje najlepszym obiektywom systemowym w dowolnym "dużym" systemie.
Jako ciekawostkę napiszę też że AF na Fuji działa lepiej w Viltrox'ie (tak samo celnie, ale szybciej) niż na systemowym XF 56mm f1.2 WR.
Nie ukrywam że bardzo mi zaimponowało jak w krótkim czasie z producenta super tanich lecz przeciętnych szkieł weszli na "poziom światowy".
Nie mogę się doczekać serii PRO obiektywów Viltrox pod FF z bagnetem Z i FE.
https://notopstryk.pl/pl/p/Obiektyw-Viltrox-AF-24-mm-f1.8-Sony-FE-5-lat-gwarancji/12033
może ktoś będzie zainteresowany.
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2024/08/Viltrox-AF-28mm-f4.5-VCM-ASPH-ED-pancake-lens17.jpeg
Taką pierdołkę niedawno na S/FE wypuścili. Na N/Z też podobno niedługo ma być.
Mnie ciekawi, czy zoomy też zaczną robić?
Oczywiście mowa o zwykłych zoomach, nie filmowych Lunach za grube dziesiątki $$. ;)
hmmm
https://photographylife.com/reviews/viltrox-af-24mm-f-1-8
i:
https://youtu.be/v0th4H8tNys?si=DKxP5jBzEUyfBPMB
Przykładowy portret ze spaceru (tyko światło zastane, f1.2) wykonany Viltrox 75 f1.2 PRO na Fuji X-H2.
Mnie tam się podoba, no okej, odcięcia od tła takiego jak FF nie ma, ale jak na APS-C to moim zdaniem jest naprawdę dobrze.
Pod względem ostrości nawet na 40mpx matrycy nie ma się do czego przyczepić, na pełnej dziurze wszystko ostre jak trzeba można sobie rzęsy liczyć jak ktoś ma taką potrzebę.
83098
krzysztofz24
13-10-2024, 22:21
Piszesz wszystko ostre jak trzeba a tutaj ewidentnie ostrosc nie jest na twarzy, tylko bardziej na prawym rekawie bluzki.
Nie to zebym sie czepial, prawdopodobnie to jest twoja wina jakos usera;-), bo ci pewnei lekko reka drgnela i doszlo de lekkiego przesuniecia plaszczyzny ostrosci, to wszak 1.2.
A pokazalbys cos, taki portret np zeby cos bylo blizej w tle, jakiesgalezie, liscie.
Bo na razie bokeh taki kremowo-budyniowy;-). Niektorzy tak lubia, ale ciekaw jestem jak ten obiektyw "zakreci, poszarpie" tlo w niostrosciach...
krzysztofz24, to prawda, bluzka (jej fragmenty) są ostre, ale oczy i twarz również. Zrobiłem sobie z tego zdjęcia tapetę na Apple Studio Display i twarz wygląda dobrze.
Może to kwestia tego że faktura sweterka rzuca się w oczy w przeciwieństwie to gładkiej skóry na buzi? Nie wiem. A może AF mógł trafić lepiej, lub to kwestia pomniejszonej miniatury na forum?
W każdym razie mnie ostrości na twarzy nie brakuje kiedy oglądam zdjęcie w pełnym rozmiarze.
Bardzo chętnie wrzucę więcej zdjęć jak tylko jakieś zrobię, postaram się zrobić kilka wersji w różnych konfiguracjach tła dla demonstracji bokeh.
Viltrox 85 mm f/1.8, z mocowaniem Z zresztą, pełnoklatkowy też jest dobry. Na 24 Mpx ostry (ARTy są ostrzejsze, ale Vitek jest wystarczająco ostry nawet na 45 mpx), ludzie chwalą bokeh. Solidny, metalowy, ciężki, budowy nie ma się co czepiać.
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2024/10/Viltrox-AF-135mm-f1.8-lens-1.jpg
To chyba ten sam sklep, co wystawił V16 na N/Z 2 tygodnie przed oficjalną premierą.
Było by super...jeszcze wersja na Z i w ogóle ;-)
Jest pierwsza recenzja, PC Mag to nie jest moim zdaniem wiarygodne źródło i nie ma zdjęć przykładowych (tylko kilka bardzo kiepskiej jakości miniatur które równie dobrze mogły być robione telefonem) , do tego ocena obiektywu jest bardzo niska (3 na 5 gwiazdek).
Zastanawiam się czy to nie jakieś uprzedzenie autora do marki.
https://www.pcmag.com/reviews/viltrox-af-135mm-f18-fe-lab
Wiesz, jakby mi tak elektronika wariowała, też bym dał 3/5. Albo i mniej. ;)
Trzeba poczekać na testy egzemplarzy handlowych, nie jakiś wczesnych.
PS. Co do twierdzenia o kiepskim bokeh... na tych miniaturkach ciężko coś sensownego zobaczyć, ale imho tak źle nie wygląda, jednak to już de gustibus.
No ten kawałek o kiepskim bokeh rozwalił mnie zupełnie i może sugerować że autor nie ma pojęcia o czym pisze albo jest stronniczy. Na żadnym z przykładowych zdjęć nie ma w zasadzie jak go ocenić - drugi plan jet zawsze bardzo blisko i do tego "busy". Ja wiem że można mieć oczekiwania co do obiektywu ale fotograf też musi zrobić swoje żeby bokeh był dobry.
Trzeba poczekać na jakieś bardziej sensowne testy z plikami do pobrania....
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2024/11/Viltrox-AF-35mm-f1.7-XF-lens-5.jpg
Kolejny Vitek na horyzoncie, choć tym razem raczej z tych budżetowych.
I do tego znowu wersja APS-C. W sumie fajnie że jakiś niezależny producent wypuszcza dedykowane szkła do APS-C bo wybór systemowych szkieł w tym formacie jest raczej tragiczny (za wyjątkiem Fuji).
Zastanawia mnie na jakich zasadach Viltrox "współpracuje" z Nikonem ?, aby jakaś aktualizacja sprzętowa nie "wyeliminowała" tej optyki
Wind Mill
03-11-2024, 13:40
Vitek nie ma już na stronie starych softów, ale z pamięci wydaje mi się, iż jedna aktualizacja do AF 56/1,4 była datowana na chwilę wcześniej, niż aktualizacja Z50, do której V się dostosowywał.
To był moment wprowadzenia przez Nikona obiektywów PZ, Z50 wymagał aktualizacji softu, po której V przestawał działać.
Świadczyło by to że jednak jakaś współpraca ma miejsce.
Jest pierwsza recenzja, PC Mag to nie jest moim zdaniem wiarygodne źródło
https://youtu.be/rxcPFnfNkm0
Ta chyba lepsza. ;)
Jak na razie to Viltrox 135 f/1.8 zbiera świetne recenzje TUTAJ (https://youtu.be/ySYl7r1yO8g?si=_lVgjV5ynlW88sb7)
Ja czytam marne tłumaczenia z japońskiego.
Tu piszą, że "Produkcja obiektywów VILTROX „AF 24mm F1.8”, „AF 35mm F1.8” i „AF 50mm F1.8” została zakończona." https://asobinet-com.translate.goog/viltrox-af-24mm-f1-8-af-35mm-f1-8-and-af-50mm-f1-8-have-been-discontinued/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Tu otagowane "Viltrox" https://asobinet-com.translate.goog/category/camera-navi/lenz/viltrox/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp -do przejrzenia
Ich recenzje są rzetelne
np
Recenzja obiektywu VILTROX AF 40 mm F2.5 https://asobinet-com.translate.goog/fullreview-viltrox-af-40mm-f2-5/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Recenzja obiektywu z mocowaniem X VILTROX AF 56 mm F1.7 https://asobinet-com.translate.goog/fullreview-viltrox-af-56mm-f1-7/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Recenzja obiektywu VILTROX AF 20 mm F2.8 https://asobinet-com.translate.goog/fullreview-viltrox-af-20mm-f2-8/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Recenzja obiektywu VILTROX AF 16 mm F1.8 https://asobinet-com.translate.goog/full-review-viltrox-af-16mm-f1-8/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Recenzja obiektywu VILTROX AF 23mm F1.4 STM https://asobinet-com.translate.goog/full-review-viltrox-af-23mm-f1-4-stm-z-mount/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Recenzja obiektywu VILTROX AF 33 mm F1.4 STM https://asobinet-com.translate.goog/full-review-viltrox-af-33mm-f1-4-stm/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Recenzja obiektywu VILTROX AF 56 mm F1.4 STM https://asobinet-com.translate.goog/fiull-review-viltrox-af-56mm-f1-4-stm/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Recenzja obiektywu VILTROX AF 23 mm F1.4 STM XF https://asobinet-com.translate.goog/fullreview-viltrox-af-23mm-f1-4-stm/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Recenzja obiektywu Tokina ATX-M 85mm F1.8 FE https://asobinet-com.translate.goog/review-atx-m-85mm-f1-8-fe-conclusion/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Tak coś czułem, po tej wyprzedaży 24/1.8
Czyli? Będą drugie wersje? Tylko pytanie, czy dalej f/1.8, czy jaśniejsze? f/1.4? f/1.2? W linii Pro? Czy LAB? Czy bez oznaczeń?
Tyle pytań, tak mało odpowiedzi. ;)
Czy są informacje kiedy ma być wersja szkieł LAB dla bagnetu Z?
Są tylko dwa obiektywy Viltrox które nie są dostępne w obu systemach jednocześnie
https://www.bhphotovideo.com/c/compare/Viltrox_35mm+f_1.8+AF+Lens+for+Nikon+Z_vs_Viltrox_ AF+135mm+f_1.8+LAB+FE+Lens+Sony+E/BHitems/1654992-REG_1856220-REG
https://sonyalpha.blog/2024/11/04/viltrox-135mm-f1-8-lab/#google_vignette
LoCA are moderate but visible
Resistance to flare is good but could be better
No, nie wiem
https://i0.wp.com/sonyalpha.blog/wp-content/uploads/2024/09/AF-135-1.8-LAB-FE-at-135-mm-1-8000-s-a-f-18-a-ISO-100-078.jpg?ssl=1
https://i0.wp.com/sonyalpha.blog/wp-content/uploads/2024/09/AF-135-1.8-LAB-FE-at-135-mm-1-250-s-a-f-16-a-ISO-200-079.jpg?ssl=1
Tu dobrze widać jak światło się rozlewa po kadrze -bo ma słabe powłoki
https://www.youtube.com/watch?v=QfcIpjtZ1s4&t=496s
https://www.youtube.com/watch?v=MFXWaw7vRao&ab_channel=Fotoforma
Delikatnie, troszeczkę https://www.youtube.com/watch?v=MFXWaw7vRao&t=236s
a "spadek kontrastu nie jest specjalnie znaczący"
..."troszeczkę" bardziej https://www.youtube.com/watch?v=rxcPFnfNkm0&t=409s
Zależy kto co chce pokazać.
https://youtube.com/watch?v=evDU95-ADh4&si=IO3-sw8YkYwQ8HS3
O, matko!
To jakiś kanał reklamowy?
Wszystko zaje****e.
https://www.youtube.com/@Aparatografia/videos
https://www.youtube.com/@PavSZ/videos
m_a_g szykujesz pre-order, czy czekasz na wersję N/Z? ;)
https://i.imgur.com/8qq2bBL.png
35/1.2 LAB.
Jak widać, na mapce są też 50 i 85 f/1.2
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2024/11/Viltrox-35mm-f1.2-lens-550x413.jpg
m_a_g szykujesz pre-order, czy czekasz na wersję N/Z? ;)
35/1.2 LAB.
Tego chwilowo odpuszczam, w Sony mam Sigmę ART DG DN 35mm f1.2, ale cały czas czekam na Viltox'a 135 f1.8 pod Z.
Viltrox LAB 135mm vs Samyang AF 135mm
https://www.youtube.com/watch?v=CF-lZgZ9zKQ&ab_channel=DustinAbbott
patronat
08-11-2024, 21:32
Właśnie mi 85 padła. Trochę po gwarancji. Da się to naprawiać czy kosz? W sensie nic nie działa w obiektywie a po podłączeniu do kompa też nic.
Wyślij do serwisu to będziesz wiedział czy się da naprawić i za ile, inaczej możemy tu sobie wróżyć z fusów :-)
Viltrox LAB 135mm vs Samyang AF 135mm
https://www.youtube.com/watch?v=CF-lZgZ9zKQ&ab_channel=DustinAbbott
Obejrzałem, przeanalizowałem i jednak zdecydowanie warto dopłacić do tego Viltroxa zamiast Samyanga nie mówiąc już o Sigmie czy bardzo drogim Sony.
Obejrzałem, przeanalizowałem i jednak zdecydowanie warto dopłacić do tego Viltroxa zamiast Samyanga nie mówiąc już o Sigmie czy bardzo drogim Sony.
Z ciekawości muszę porównać go z Samyangiem, bo w teście na YT Abott się trochę wygłupił. Rezultaty z SY były zupełnie inne niż podczas jego testu porównawczego z GM.
Z ciekawości muszę porównać go z Samyangiem, bo w teście na YT Abott się trochę wygłupił. Rezultaty z SY były zupełnie inne niż podczas jego testu porównawczego z GM.
Obejrzałem również poprzednie recenzje 135 - tek i nie widzę żeby Abbot się w jakiś sposób "wygłupił".
Czy rezultaty GM vs SY były zupełnie różne to nie masz racji, może powinieneś obejrzeć ponownie.
Zupełnie nie rozumiem, przecież człowiek wykonał pracę i porównał obok siebie dwa te obiektywy i różnicę w niektórzy kwestiach jak AF są znaczące a w ogólnej jakości obrazka i jego cechach już niektóre nie tak duże ale jednak Viltrox jest lepszy.
W innych recenzjach też Viltrox zbiera pochwały i do zakupu jest jednak lepszym wyborem niż Samyang.
Jak już zrobisz własną recenzję z porównania SY i Viltrox daj znać.
TUTUJ (https://youtu.be/16dpow4Fnis?si=WnIIgimtWvgZY2cP) konkretnie omówiony Viltrox 135 f/1.8. LAB
W innych recenzjach też Viltrox zbiera pochwały i do zakupu jest jednak lepszym wyborem
Zdajecie sobie sprawę, że są to recenzje wybranych -którym Viltrox przesłał obiektywy przedpremierowo :?:
-ten Polak mówi, że jest u niego od miesiąca.
W innych recenzjach też Viltrox zbiera pochwały i do zakupu jest jednak lepszym wyborem
Zdajecie sobie sprawę, że są to recenzje wybranych -którym Viltrox przesłał obiektywy przedpremierowo :?:
-ten Polak mówi, że jest u niego od miesiąca.
patronat
09-11-2024, 17:37
Wyślij do serwisu to będziesz wiedział czy się da naprawić i za ile, inaczej możemy tu sobie wróżyć z fusów :-)
Szczerze mówiąc to chyba go nie chce. Skoro leżał rok w szafie to raczej go nie potrzebuje. A jego niezawodność, a raczej jej brak spowodowała, że chyba pójdzie w śmietnik. Młotkiem go mój syn sobie będzie mógł rozwalić. O, to dobry pomysł jest!
patronat
10-11-2024, 10:08
Nie mam pięcioletniej gwarancji, we wtorek spróbuję się dowiedzieć czy jest opcja w ogóle na naprawę. Jeśli nie nagram filmik z rozwalenia.
warto by sprawdzić co to padło, choć by ze względu na - przypadek lub przypadłość, właśnie o 85mm krążą legendy ? o awaryjności
Wracając do 135 f1.8 LAB... Viltrox wie jak wejść na rynek. Nowy obiektyw, premiera, i już na wstępie promocja - obiektyw w USA do kupienia za $764.15....
83672
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2024/11/Viltrox-135mm-f1.8-LAB-lens-for-Nikon-Z-mount.jpeg
No i kiicha... Było do przewidzenia.
No tak... czyżby panowie od N bali się (chyba słusznie) że po wejściu V nynek sprzedaż Pleny im spadnie? ;-)
paparapa
14-11-2024, 11:03
No tak... czyżby panowie od N bali się (chyba słusznie) że po wejściu V nynek sprzedaż Pleny im spadnie? ;-)
Mam sigmę 135mm. Mimo tego że jest na bagnet F bardzo dobrze mi się nią pracuje. Dodatkowo mogę ją podpiąć do Panasa.
Może przez sekundę pomyślałem, że może by odświeżyć szkiełko... I mi przeszło.
No ale po kolejnym "zwodzie" wielkiego "SZU" utwierdziłem się w swoim przekonaniu i straciłem zainteresowanie takim ruchem.
Męczy mnie ta gierka. Szkoda czasu i nerwów, jeśli to kogoś irytuje. Pozostawią ją dla miłośników systemu. :)
A że te zwody są coraz bardziej niemiłe dla posiadaczy sprzętu na literę N, zaczynam mieć coraz gorszą opinię o tym producencie.
Mam wrażenie że masz absolutną racje dlaczego wersja na Z wypadła z projektu. Tak tak Plena Plena....
Całe szczęście że N nie produkuje innych dóbr konsumpcyjnych, np. pojazdów. Zapewne chciałby przekonać swoich klientów, że tylko akumulatory czy opony od N
są jedynym słusznym i właściwym rozwiązaniem. :mrgreen:
Całe szczęście jest Panasonic. Ile kosztuje ten Viltrox lub Samy 135 na Panasa?
No to w końcu jak? xD
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2024/11/Viltrox-AF-135mm-f1.8-LAB-lens-or-Nikon-Z-mount-1.jpeg
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2024/11/Viltrox-AF-135mm-f1.8-LAB-lens-for-Nikon-Z-mount2.jpg
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2024/11/Viltrox-AF-135mm-f1.8-LAB-lens-or-Nikon-Z-mount-2.png
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2024/11/Viltrox-AF-135mm-f1.8-LAB-lens-for-Nikon-Z-mount1.jpg
Czyli może być tak jak z 16/1.8.
Większym absurdem jest to, że na Panasonica nie ma Samyego 135, gdzie przecież od lipca tamtego roku dołączyli do L-Aliance. Nie mówię już nawet o tym Vitku. Jednak to "zwody" wielkiego "SZU" niektórym psują nerwy :D Teraz jak jednak istnieje możliwość, że Vitek 135 na Z się pojawi (oby, fajnie by było) to też będzie źle. Ciekawe tylko jaka wjedzie wtedy narracja.
To jak z Robertem Lewandowskim w repce: gra - źle, nie gra - też źle.
Całe szczęście że N nie produkuje innych dóbr konsumpcyjnych, np. pojazdów. Zapewne chciałby przekonać swoich klientów, że tylko akumulatory czy opony od N
są jedynym słusznym i właściwym rozwiązaniem. :mrgreen:
Ciekawe co na to osoby używające obiektywy, akumulatory, gripy, wężyki spustowe, lampy i wiele innych gratów firm trzecich na Nikonie. Każda firma by chciała sprzedawać głównie swoje produkty, wskaż taką, która tak nie postępuje.
Recka APS-C 35/1.7 od Frosta:
https://youtu.be/kVVkXXSojSc
TL;DW - sensowne szkło za dobrą cenę.
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/01/Viltrox-is-trying-to-connect-and-negotiate-with-Leica-for-L-mount-licensing.png
Co to za "zwody"? paparapa, weź nam wszystkim to wytłumacz w taki sposób, aby to ładnie wyglądało dla Panasonica.
paparapa
24-01-2025, 22:16
Co to za "zwody"? @paparapa (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=80525), weź nam wszystkim to wytłumacz w taki sposób, aby to ładnie wyglądało dla Panasonica.
Miałem nie odpowiadać, ale jest okazja do zwrócenia ci uwagi że zachowujesz się to co najmniej nie elegancko.
Jesteś napastliwy. Nie potrafisz uszanować odmiennego zdania innych. Wypisujesz jakieś dyrdymały.
I może gdybyś był zwykłym użytkownikiem forum to można by było machnąć ręką. Cóż są różni ludzie. Ale ty jesteś tutaj osobą funkcyjną która powinna dbać o dobrą atmosferę i spokój.
Z mojej perspektywy wykorzystujesz to do swoich prywatnych wojenek. W końcu tobie wolno tu więcej no nie. Ja ci mogę skoczyć, a ty mnie zbanować.
Może przyszedł czas abyś przemyślał co nie co i trochę ochłonął.
Jestem posiadaczem nikona. Nawet kilku. To daje mi prawo prawo do dzielenia się swoimi opiniami i spostrzeżeniami na tym forum dyskusyjnym.
A mając sprzęty innych firm widzę mocne i słabe strony poszczególnych aparatów i systemów.
Czasem dzielę się tu tym co doświadczyłem.
I nie jest istotne czy ci się to podoba czy nie. Nie potrzebuję twojej aprobaty ani zgody na swoje wpisy.
A wracając do tematu...
Robisz sobie kolejną wycieczkę osobistą...
I odpowiem ci tak.
A po jakiego czorta potrzebny mi ten viltrox 135mm L-Mount skoro do Panasonica którego mam dostępne są natywne sigmy 24mm, 35mm, 50mm, 85mm, 135mm i wiele szkieł szerokokątnych w cenach dużo
korzystniejszych niż szkła w systemie Z.
O tych szkłach to sobie możesz pomarzyć albo pooglądać, bo do swojego nikoniunia ich nie podepniesz.
A jak cię męczy sprawa kłopotów Viltroxa czy Samyanga z licencjonowaniem bagnetu L czy Z to uderz do źródła. :lol:
Wszystkiego się dowiesz.
Ode mnie to tyle.
Acha, byłbym wdzięczny gdybyś znalazł sobie inny obiekt adoracji.
Miałem nie odpowiadać, ale jest okazja do zwrócenia ci uwagi że zachowujesz się to co najmniej nie elegancko.
Jesteś napastliwy. Nie potrafisz uszanować odmiennego zdania innych. Wypisujesz jakieś dyrdymały.
I może gdybyś był zwykłym użytkownikiem forum to można by było machnąć ręką. Cóż są różni ludzie. Ale ty jesteś tutaj osobą funkcyjną która powinna dbać o dobrą atmosferę i spokój.
Z mojej perspektywy wykorzystujesz to do swoich prywatnych wojenek. W końcu tobie wolno tu więcej no nie. Ja ci mogę skoczyć, a ty mnie zbanować.
Może przyszedł czas abyś przemyślał co nie co i trochę ochłonął.
Jestem posiadaczem nikona. Nawet kilku. To daje mi prawo prawo do dzielenia się swoimi opiniami i spostrzeżeniami na tym forum dyskusyjnym.
A mając sprzęty innych firm widzę mocne i słabe strony poszczególnych aparatów i systemów.
Czasem dzielę się tu tym co doświadczyłem.
I nie jest istotne czy ci się to podoba czy nie. Nie potrzebuję twojej aprobaty ani zgody na swoje wpisy.
A wracając do tematu...
Robisz sobie kolejną wycieczkę osobistą...
I odpowiem ci tak.
A po jakiego czorta potrzebny mi ten viltrox 135mm L-Mount skoro do Panasonica którego mam dostępne są natywne sigmy 24mm, 35mm, 50mm, 85mm, 135mm i wiele szkieł szerokokątnych w cenach dużo
korzystniejszych niż szkła w systemie Z.
O tych szkłach to sobie możesz pomarzyć albo pooglądać, bo do swojego nikoniunia ich nie podepniesz.
A jak cię męczy sprawa kłopotów Viltroxa czy Samyanga z licencjonowaniem bagnetu L czy Z to uderz do źródła.
Wszystkiego się dowiesz.
Ode mnie to tyle.
Acha, byłbym wdzięczny gdybyś znalazł sobie inny obiekt adoracji.
Czemu służą te wycieczki osobiste z "moim nikoniuniem"?
Chciałbym zwrócić uwagę na to, że tylko "zwody" widzisz u wielkiego "SZU" (też nie wiem po co tak pisać). Krytykujesz coś w jednej firmie, ale będąc w innym systemie nie widzisz (lub nie chcesz zauważyć), że robią dokładnie tak samo.
To co to za zwody L-Mount Alliance? Na te gierki nie szkoda Ci już czasu i nerwów?
Te zwody są coraz bardziej niemiłe dla posiadaczy sprzętu na literę P, zaczynam mieć coraz gorszą opinię o tym producencie.
Jestem posiadaczem nikona. Nawet kilku. To daje mi prawo prawo do dzielenia się swoimi opiniami i spostrzeżeniami na tym forum dyskusyjnym
A mając sprzęty innych firm widzę mocne i słabe strony poszczególnych aparatów i systemów.
Wydawałoby się to dość oczywiste, ale nie dla wszystkich niestety. Nawet ostatnio ktoś tu pisał (nie pamiętam kto, nie chce mi się szukać, w każdym razie na szczęście nikt z administracji) że jest to forum Nikona i powinno się zabronić pisania o innych systemach.
Taka sugestia prosto z Korei Północnej - można pisać tylko jak u nas jest dobrze, a w żadnym razie że gdzie indziej lepiej. Cóż...mam nadzieję że do tego nie dojdzie bo MZ to jest najlepsze obecnie Polskie forum fotograficzne, są ciekawi ludzie, i fajnie się wymieniać opiniami.
- - - - kolejny post - - - - - -
To co to za zwody L-Mount Alliance? Na te gierki nie szkoda Ci już czasu i nerwów?
Nie wiedziałem że paparapa jest executive w jakieś firmie fotograficznej z L-Mount Alliance, bo wtedy mógłbyś się go o to pytać i wywoływać do tablicy.
A tak Twój poprzedni wpis to faktycznie trochę prowokacja, bo jakiej odpowiedzi oczekujesz?
Zwłaszcza że Viltrox przecież nigdy nie był i nie jest członkiem L-Mount Alliance.
Właśnie każdemu szkoda czasu i nerwów a sam popełniłeś wpis jakbyś miał za dużo wolnego czasu a i nerwów do szargania też w nadmiarze... taka moja skromna opinia.
Zaznaczam że wcale nie jestem lepszy, mnie też się zdarzało, nie wypieram się.
Marcin, stosuję dokładnie taką samą narrację jak paparapa, tylko zmieniłem producenta. Czyli o Nikonie można tak pisać, ale o innych to już brzydko? Tylko jednemu producentowi można zarzucać "zwody", bo narzekanie na Nikona na tym forum zrobiło się chyba modne.
//edit
Wiem, że Vitek nie jest w L-Mount Alliance. A to już nie ma tematu. Od Nikona wszyscy oczekują, ale od Panasonica nie trzeba, bo przecież Viltrox nie jest w L-Mount Aliliance...
Samy jest, ale jakoś swojej 135 nie pokazali.
Pewnie że nie. Nie mam problemu z narracją czy pisaniem źle / dobrze o jakiejkolwiek marce. Ale po co "z imienia" wywoływać takiego czy innego osobnika do tablicy, zwłaszcza kiedy wiadomo że ta osoba nie ma ma odpowiedzi na to pytanie (bo nikt z nas nie ma)? Wystarczyło napisać że nie podoba Ci się co robi L-Mount Alliance lub Viltrox, i tyle.
Sam narzekałem na tym forum chyba na każdą markę jakiej używam, i mam zamiar narzekać dalej tak długo jak coś mi się nie będzie podobało. Niezależnie od producenta.
PS. I naprawdę, szczerze i bez zaczepki - o jakich "zwodach" tu piszeszesz - pokazałeś wpis sprzed 3 tygdoni gdzie Viltrox pisze że kontaktują się z LMA w sprawie licencji. To było 3 tygodnie temu. W korporacjach 3 tygodnie to bardzo krótki okres czasu, zwłaszcza w takich sprawach. A gdzie tu jeszcze czas na produkcję i takie tam?
Ja ten wpis odbieram bardzo pozytywnie, to dobrze że Viltrox negocjuje z LMA, to znaczy że jego obiektywy zapewne się z L-mount ukażą. Gdybyś miał jakieś informacje że Viltorx chciał produkować ale LMA odmówił licencji, to co innego.
- - - - kolejny post - - - - - -
Wiem, że Vitek nie jest w L-Mount Alliance. A to już nie ma tematu. Od Nikona wszyscy oczekują, ale od Panasonica nie trzeba, bo przecież Viltrox nie jest w L-Mount Aliliance...
Samy jest, ale jakoś swojej 135 nie pokazali.
To znaczy tylko tyle że Samyang jako członek dostał już licencję a może oni jej nie potrzebują jako członek LMA, a Viltorx dopiero o nią prosi (sam wstawiłeś na to dowód). To raczej (skoro już musisz do kogoś) miej pretensje do Viltroxa że tak późno zaczęli załatwiać formalności...
Wytłumacz mi proszę co ma Panasonic do tego że Viltrox jeszcze nie załatwił sobie licencji LMA? Panasonic sam tu nie decyduje, a proces pewnie trochę trwa.
Naprawdę staram się obiektywnie spojrzeć na tą kwestię i nie podziałam Twojego punktu widzenia.
A dlaczego Samyang nie wypuścił wersji L - nie wiem, ale na pewno nie dlatego że Panas mu zabronił, zakładam że są członkami LMA na równych prawach. Mogę się mylić wszakże...
Pewnie że nie. Nie mam problemu z narracją czy pisaniem źle / dobrze o jakiejkolwiek marce. Ale po co "z imienia" wywoływać takiego czy innego osobnika do tablicy, zwłaszcza kiedy wiadomo że ta osoba nie ma ma odpowiedzi na to pytanie (bo nikt z nas nie ma)? Wystarczyło napisać że nie podoba Ci się co robi L-Mount Alliance lub Viltrox, i tyle.
Sam narzekałem na tym forum chyba na każdą markę jakiej używam, i mam zamiar narzekać dalej tak długo jak coś mi się nie będzie podobało. Niezależnie od producenta.
Pisanie, że zwody jednej firmy męczą ich posiadaczy (szczerze nie wiedziałem, że mamy tu światowego przedstawiciela posiadaczy Nikonów) podczas gdy każda firma robi dokładnie to samo (może za wyjątkiem Sony, choć tu bym dał gwiazdkę) jest ok? Dla jednego ok, dla drugiego niekoniecznie.
Nie jestem osobą która łatwo się przyczepia. To nie jest pięć czy dziesięć postów, które muszą zwrócić moją uwagę, aby zapamiętać styl danej osoby.
PS. I naprawdę, szczerze i bez zaczepki - o jakich "zwodach" tu piszeszesz - pokazałeś wpis sprzed 3 tygdoni gdzie Viltrox pisze że kontaktują się z LMA w sprawie licencji. To było 3 tygodnie temu. W korporacjach 3 tygodnie to bardzo krótki okres czasu, zwłaszcza w takich sprawach. A gdzie tu jeszcze czas na produkcję i takie tam?
Ja ten wpis odbieram bardzo pozytywnie, to dobrze że Viltrox negocjuje z LMA, to znaczy że jego obiektywy zapewne się z L-mount ukażą. Gdybyś miał jakieś informacje że Viltorx chciał produkować ale LMA odmówił licencji, to co innego.
Nie ja pokazałem wpis. Screen pokazuje 3 tygodnie, ale to nie oznacza, że data jest aktualna, bo jak wiesz daty na screenach nie są w stanie się aktualizować. Serio uważasz, że ten wpis został popełniony tego samego dnia co Vitek zaczął rozmowy z LMA? No ja bym pomyślał, że rozmowy trwają od dłuższego czasu, tylko co ja tam wiem o korporacjach...
Żeby nie było, dla mnie to też bardzo pozytywna informacja, że Viltrox szuka kolejnego bagnetu. Mnie bardzo cieszy zdrowa konkurencja, zarówno producentów body jak i obiektywów.
Czyli 3 tygodnie dla Panasonica to krótki okres (bez czasu, bo to pleonazm), ale patrząc po grafikach:
Premiera Vitka 135 na Sony. Info 13.11, że obecnie nie ma na Z. Dzień później paparapa ogłasza, że to zwody wielkiego "SZU". Tydzień później Viltrox pisze jednak, że będzie, ale mamy czekać na dalsze info. W tym czasie nawet nie ma żadnego Viltroxa pod Panasonica, który przecież jest takim wzorem.
Marcin, ja serio nie reaguję na 95% takich postów, bo nie chce mi się wchodzić w niepotrzebną polemikę. Czasem jednak jak widzisz odpiszę.
To znaczy tylko tyle że Samyang jako członek dostał już licencję a może oni jej nie potrzebują jako członek LMA, a Viltorx dopiero o nią prosi (sam wstawiłeś na to dowód).
Pokazałem tylko absurd jakim jest brak Samyego 135 na Panasa, skoro są w LMA. Co do dowodu i czasu napisałem wyżej.
To raczej (skoro już musisz do kogoś) miej pretensje do Viltroxa że tak późno zaczęli załatwiać formalności...
Nie mam do nikogo pretensji. Chodzi mi o choć odrobinę obiektywizmu. I proszę nie każ mi tego tłumaczyć jaśniej.
Wytłumacz mi proszę co ma Panasonic do tego że Viltrox jeszcze nie załatwił sobie licencji LMA? Panasonic sam tu nie decyduje, a proces pewnie trochę trwa.
Zastosuję taką samą narrację: wytłumacz mi proszę co ma Nikon do tego, że Viltrox nie załatwił sobie licencji na każdą ogniskową na bagnet Z?
Nie bronię tu w żadnym stopniu Nikona, bo ja sam bym pewnie był zainteresowany 135 LAB, czy zapowiedzianą 35/1.2 LAB.
//edit
Jeszcze jedno: ja serio kibicuję każdej firmie, nieważne czy to O, P, N, S czy C. Miałem dawno temu Olka E-510, bardzo dobrze go wspominam. Nie siedzę jednak na forum Olympusa i nie piszę postów w stylu "co to za zwody wielkiego SZU Olka?". W pewnym momencie bardziej spodobał mi się inny system i jakoś nie przyszło mi agitować na forum miłośników tamtej marki jaki to mają słaby sprzęt, bo "gdzie indziej można złapać ptaszka miedzy gałęziami" (to nie moje słowa :D ). OK, można popełnić taki jeden wpis, dwa... Ale cały czas w tym tonie?
Wracając jeszcze do konieczności dogadywania się z Leicą.
Jeśli to prawda, to:
1. źle to wróży LMA (choć w sumie Leicę rozumiem, jakby nie było, to ich bagnet);
2. ploty na temat bezlustra DJI z własnym bagnetem nagle sporo sensu nabierają...
Co do samego Vitka... Podobno w okolicach CP+ pokażą nie tylko 35/1.2, ale też 50 i 85mm.
Mam obawy, że ta seria 1.2 nie będzie na Z. Skoro Nikon zablokował? 135, to możliwe, że te "Profi" bo tak można tą serię 1.2 nazwać, spotka ten sam los.
Zobaczymy.
Mam obawy, że ta seria 1.2 nie będzie na Z. Skoro Nikon zablokował? 135, to możliwe, że te "Profi" bo tak można tą serię 1.2 nazwać, spotka ten sam los.
Zobaczymy.
Obawiam się, że tak może być. Nie wiemy jaki jest dokładnie układ pomiędzy Nikonem a Viltroxem. Jeśli nie chcą żadnej tańszej bezpośredniej konkurencji firm trzecich do swoich obiektywów S, to raczej nie zobaczymy serii LAB. Jeśli jednak wyjdzie 135LAB pod Z, to jakaś nadzieja na resztę będzie.
f/1.2 mają takie samo oznaczenie, jak 135: LAB.
PRO to są f/1.2 na APS-C i f/1.4 na FF. ;)
Kiedyś też byłbym negatywnie nastawiony, co do ich wejścia na N/Z, jednak kilka razy już się pomyliłem.
Dlatego wydaje mi się, że będą, ale dużo później, niż na FE. Tak, jak było z 16/1.8. Tylko może jeszcze dłużej trzeba będzie poczekać.
Do Sony nie ma tego Viltroxa https://viltrox.com/products/viltrox-af-35mm-f18-z-mount-lens-for-nikon-z?_pos=11&_fid=246e5e47c&_ss=c
https://viltrox.com/collections/camera-lens?filter.p.tag=Full+Frame&page=1&sort_by=title-ascending
Jest. Myk taki, że tylko w tym zestawie:
https://viltrox.com/products/viltrox-af-e-mount-f1-8-full-frame-lenses-kit-protective-case
Ciekawe, dlaczego?
Może do wycofania idzie?
Na tej stronie to i 50/1.8 nie ma luzem https://viltrox.com/collections/e-mount?filter.p.tag=FE-mount&sort_by=manual
Czyli 35/1.2 i 50/1.2 na FE już niedługo. ;)
Tu jest https://www.bhphotovideo.com/c/products/Mirrorless-Camera-Lenses/ci/17912/N/4196380428?filters=fct_brand_name%3Aviltrox%2Cfct_ fixed-focal-lengths_2207%3A50mm
VILTROX AF 35mm F1.2 LAB Sony E i Nikon Z zostaną zaprezentowane na CP+?
https://asobinet-com.translate.goog/viltrox-af-35mm-f1-2-lab-sony-e-nikon-z-to-be-announced-at-cp/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
grissley
05-02-2025, 15:32
Lżejszy i za ćwierć ceny Nikkora. Oby obrazek nie był za dobry, bo się Nikona zdenerwuje i więcej Vitków na Z już nie będzie... ;)
Hmm, 135 do dziś nie ma, a 35 ma być od strzała? Dziwne...
grissley
05-02-2025, 15:35
W razie czego z vitkową przelotką na bagnet Z i tak wyjdzie mniej niż pół ceny Nikkora ;)
Hmm, 135 do dziś nie ma, a 35 ma być od strzała? Dziwne...
No właśnie.
Pożyjemy, zobaczymy.
Najprędzej bym się 50/1.2 spodziewał. Najdłużej jest.
Może pokażą 35 i 50, z czego ta druga będzie na oba bagnety? Albo i na 3, bo coś w końcu o RF mówiło. ;)
Ale też dziwne, 24/1.8 wycofane, a z tych nowych pro/lab najszersze to tylko 35
Hm, nie było wersji f/1.4 Pro gdzieś w zapowiedziach, czy mi się coś pierdzieli?
PS. Co do LAB 35... Taka myśl mnie naszła. Co, jeśli faktycznie będzie od początku na N/Z, N to wiedział, stąd (w końcu) się ogarnął i wypuścili swoją? W ten sposób dają wybór tym, którym będzie zależeć na szkle-wypas, a reszta i tak kupi LABa. Lub f/1.4 non-S.
Takie tam gdybanie.
Wg sztucznej AI ma być tak:):
85914
Za 25% ceny Nikkora,
ale ile % jakości Nikkora?
https://www.optyczne.pl/578.9-Test_obiektywu-Viltrox_AF_75_mm_f_1.2_Odblaski.html
https://www.optyczne.pl/549.9-Test_obiektywu-Viltrox_AF_50_mm_f_1.8_FE___Z_Odblaski.html
Ciekawe czy 135/1.8 faktycznie się pojawi i skąd to opóźnienie. Druga kwestia to 35/1.2 - będzie od razu na Sony i Nikona?
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/02/New-Viltrox-lenses-for-2025.jpg
- - - - kolejny post - - - - - -
To samo pytanie można zadać dla 85/1.4 (non-S Nikonowskiej coś nie widać) i 50/2.
No i czy 50/2 to następca/zastępca 50/1.8?
135 na N/Z podobno już w marcu/kwietniu.
85/1.4 Pro na CP+ może zostać pokazany.
https://asobinet-com.translate.goog/pergear-has-started-handling-the-viltrox-af-28mm-f4-5-x-moun/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
50/2 na FE/Z, nie 35/1.2
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/02/Viltrox-to-announce-three-new-lenses-for-the-CP-show-2.png
Przynajmniej jeszcze nie teraz.
Będzie kolejny Vitek w przyszłym tygodniu:
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/01/Viltrox-AF-25mm-f1.7-lens-4.jpg
25/1.7 APS-C, "Air".
XF/E/Z.
PS. Liczba Nikkorów DX - 5. Liczba Vitków APS-C - 8, 25/1.7 będzie dziewiąty. Ups... :mrgreen:
Ivy Mike
21-02-2025, 23:55
Tak jakiś maniak liczb pracuje w dziale wyboru ogniskowych, skąd im się wzięło 25mm i to nie w systemie M4/3? Chyba dlatego że jest dokładnie pomiędzy 24 DX a 26 FX w systemie Z. Tak czy inaczej, ostrzę ząbki na 50-tkę.
Pewnie i 26mm (FX) zrobią...
Mają już 23mm (DX), 24mm (FF), 27(DX) i 28(FF). :lol:
paparapa
22-02-2025, 09:38
Bo to jest klucz. Nieparzyste to DX, a parzyste to FF. :mrgreen:
Wind Mill
22-02-2025, 10:26
56/1,4 się wyłamuje z klucza. ;)
Ivy Mike
22-02-2025, 15:35
Bo to jest klucz. Nieparzyste to DX, a parzyste to FF. :mrgreen:
Rozgryzłeś ich. Ale, niech (z)robią dalej, jak OjTam wspomina. Byle miało to ręce i nogi, czasem mnie irytuje jak w jakimś miejscu (w sieci) przeglądam obiektywy, a tam żeby pod konkretny system znaleźć parę sensownych to trzeba się przekopać przez dziesiątki chińskich, tanich szkieł które jak dla mnie to marnują zasoby planety. Pod każde mocowanie, dziesiątki ogniskowych itd. Owszem, przyznaję się - tylko dwa miałem w ręku, manualnego i AF Artisana, ale niczego nie urywały. Ale, bardziej śmieszy mnie w różnego rodzaju recenzjach, testach itd. to podkreślanie "no ale za takie pieniądze to może być". No nie, zróbcie najpierw poprawne optycznie szkło a potem konkurujcie ceną. Szczególnie śmieszy mnie to u dystrybutora jednej z marek, InterFoto. Zawsze jak czytam takie rzeczy to czuję między wierszami że bronią kolejnego, nijakiego szkła.
Ale, na szczęście Viltrox jest ponad tym wszystkim, bo większość obiektywów wypada dobrze, a zwykle nawet bardzo dobrze. A cena nie powala na kolana. I to rozumiem.
Po cichu liczę, że na targach EXPOzycja w Krakowie uda się czy jakieś szkiełko czy przede wszystkim adapter Sony-Nikon sprawdzić.
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/02/005IlVnfgy1hyt79m60poj30u00u0gn7.jpg
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/02/005IlVnfgy1hyt79br1fwj30u00u0dgy.jpg
Od września ubiegłego roku kiedy to "wszedłem w Viltrox'a" miałem okazję dobrze przetestować moje obiektywy i ciągle jestem nimi zachwycony. Zwłaszcza seria PRO pod Fuji bardzo mi pasuje.
Nie wiem, jest coś w tym że te szkła (moim zdaniem) dają bardzo fajny obrazek bez większej obróbki. A już 75mm f1.2 na f1.2 zwyczajnie mnie cieszy i tyle.
Podobno bokeh to kwestia gustu, mnie tam odpowiada, zwłaszcza że to APS-C. Tak samo kolory i fakt że flary są dobrze skontrolowane - bo używałem przy naprawdę mocnym słońcu i dało radę.
Taki przykład chociażby - zdjęcie pamiątkowe mojej młodzieży:
86326
Od września ubiegłego roku kiedy to "wszedłem w Viltrox'a" miałem okazję dobrze przetestować moje obiektywy i ciągle jestem nimi zachwycony. Zwłaszcza seria PRO pod Fuji bardzo mi pasuje.
Nie wiem, jest coś w tym że te szkła (moim zdaniem) dają bardzo fajny obrazek bez większej obróbki. A już 75mm f1.2 na f1.2 zwyczajnie mnie cieszy i tyle.
Podobno bokeh to kwestia gustu, mnie tam odpowiada, zwłaszcza że to APS-C. Tak samo kolory i fakt że flary są dobrze skontrolowane - bo używałem przy naprawdę mocnym słońcu i dało radę.
Gdzieś to już napisałem na forum - Viltrox wszedł z obiektywami w ML jak kiedyś Sigma z Artami w DSLR. Robią dobrą robotę w przystępnej cenie.
Przyznam, że osobiście mocno sceptycznie podchodziłem do tej marki przy pierwszych obiektywach. Niepotrzebna była tylko ta wpadka z padającym silnikiem AF chyba w 85/1.8.
Vitek 85/1.8 to się całkiem uceglał, nie tylko silnik AF padał. :mrgreen:
Lista szkieł (ze zdjęciami) jakie ma Vitek na CP+ pokazać.
85/1.4 Pro (FE)
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/02/Viltrox-AF-85mm-F1.4-Pro-FE-lens.jpg
35/1.2 Lab (FE)
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/02/Viltrox-AF-35mm-F1.2-LAB-FE-lens.jpg
50/2 Air (FE/Z)
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/02/Viltrox-AF-50mm-F2.0-Z-Air-lens.jpg
25/1.7 Air (XF/E?/Z?)
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/02/Viltrox-AF-25mm-F1.7-XF-Air-Lens.jpg
I bez zdjęć.
135/1.8 Lab (Z :mrgreen:)
Dodatkowo ładowarka do akumulatorów (nie podali typu, tylko że o kamery/aparaty chodzi), monitory DC A1, L2/L3.
PS. W sklepie Vitka powinien wciąż działać kod NIKONRUMORS.
Ivy Mike
26-02-2025, 01:55
Niech już pokazują tę 50-tkę, podrzucają do Frosta na test, bo chcę zamawiać. Dokładnie takiego szkiełka mi teraz brakuje.
25/1.7 Air u Frosta:
https://youtu.be/xyd0VyOm6ho
Ivy Mike
02-03-2025, 00:51
Jak widzę te "gwiazdki" czy w ogóle jak zachowuje się pod światło to pierwsze skojarzenia to naleśnik 28mm F4.5 który ostatnio miałem okazję sprawdzić.
Ale jeśli mnie pamięć nie myli to zdaje się 35mm F1.7 do Fujifilm też niczego nie urywała, ale - jest tania i pewnie taka właśnie ma być ta seria.
cybulski
02-03-2025, 10:04
Ciekawe jaka cena będzie tego 35/1.2 LAB ? Coś wiadomo :) ?
Nie da się ukryć, że na Z dają takie odpady, słabsze raczej amatorskie szkiełka. Chyba Nikon za duże opłaty licencyjnej zażądał od tych lepszych, albo całkowicie dał szlaban. Jestem ciekawy, kiedy ten szlaban się otworzy.
Nie da się ukryć, że na Z dają takie odpady, słabsze raczej amatorskie szkiełka. Chyba Nikon za duże opłaty licencyjnej zażądał od tych lepszych, albo całkowicie dał szlaban. Jestem ciekawy, kiedy ten szlaban się otworzy.
No nie wiem, czy takie słabsze szkiełka. Jest kilka Vitków pod Zetkę, które zbierają całkiem dobre opinie. Viltrox odpisał mi kilka dni temu w poście na IG, że przewidują 135 1.8 LAB pod mocowanie Z, a ten zbiera całkiem fajne opinie. Choć ciekawy będę porównań z Pleną.
Faktycznie, odpady. Bo nie ma 2-3 szkiełek, jakich odpowiedniki N niedawno wypuścił, to odpady. xD
W takim razie jak nazwiemy to, co trafia na Fuji? O całkowitym braku na RF czy LMA nie wspominając.
135/1.8 LAB na N/Z miał być już na CP+ pokazany, jego brak faktycznie dziwi. Czyżby jakiś problemik, podobnie jak było z 16/1.8? Jeśli tak, to pewnie będzie dostępny jak 16/1.8, koniec kwietnia/początek maja.
A biorąc pod uwagę, jaką wtopę V pierwotnie z tym szkłem zaliczył, to lepiej, żeby się nie śpieszyli, a wypuścili bez problemów.
35/1.2 N niedawno wypuścił, więc nie ma opcji, żeby wpuścili chińczyka od razu.
Brak 85/1.4 Pro na N/Z może świadczyć, że będzie Nikkor non-S, braciszek 35/50, już niedługo.
Trochę szkoda tych białych Airów, no ale co zrobisz.
PS. 40/2.5 była pierwsza na N/Z, dopiero później trafiła na S/E.
Ivy Mike
04-03-2025, 22:28
Jakie odpady, 20mm 2.8 jest bardzo przyzwoitym obiektywem. Abstrahując nawet od tego, że niecałe 8 stówek kosztuje.
No nie wiem, czy takie słabsze szkiełka. Jest kilka Vitków pod Zetkę, które zbierają całkiem dobre opinie. Viltrox odpisał mi kilka dni temu w poście na IG, że przewidują 135 1.8 LAB pod mocowanie Z, a ten zbiera całkiem fajne opinie. Choć ciekawy będę porównań z Pleną.
Tak. To jest już obiektyw top. Na Z jest problem, że są tylko zapowiedzi. Czekam z niecierpliwością na premierę.
Ciekawe jaka cena będzie tego 35/1.2 LAB ? Coś wiadomo :) ?
Też jestem ciekaw, szkoda tylko że z tego co rozumiem na Nikona nie będzie prędko o ile wcale... :(
Ciekawe czy 135/1.8 faktycznie się pojawi i skąd to opóźnienie.
MstrG, najnowsze wieści podają, że 135/1.8 LAB Z pojawi się za tydzień, czyli 19 marca.
86543
grissley
12-03-2025, 12:44
86548
Ja też czasem sam ze sobą gadam. Np jak chcę posłuchać kogoś inteligentnego. Ale jednak tak publicznie to chyba nie ;)
Ja też czasem sam ze sobą gadam. Np jak chcę posłuchać kogoś inteligentnego. Ale jednak tak publicznie to chyba nie ;)
Pisałem do MstrG z przeszłości ;)
paparapa
12-03-2025, 12:59
A nie prościej szepnąć mu do uszka? :)
Może na szepty odpowiada? A to już źle...
A no, 19...
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2025/03/Viltrox-135mm-f1.8-LAB-lens-for-Nikon-Z-mount.jpg
Ciekawe, czy zrobią 28 i 105 LAB/Pro?
A nie prościej szepnąć mu do uszka? :)
Szepnąć do uszka przeszłości? ;)
Może na szepty odpowiada?
Uszko odpowiada? OjTam, zostaw już ten odwar z siwujki zwyczajnej.
Przy okazji uszek kawał mi się przypomniał.
Przychodzi baba do lekarza i mówi:
- Panie doktorze mój mąż zachowuje się dziwnie. Codziennie rano wypija kawę, a następnie zjada filiżankę i zostawia uszko.
Lekarz po chwili odpowiada:
- To dziwne, uszko jest najsmaczniejsze.
Ciekawe, czy zrobią 28 i 105 LAB/Pro?
No ciekawe jak się to dalej rozwinie.
https://www.optyczne.pl/upload2/298783_nbigmini_viltrox-2.jpg
W sklepach od przyszłego tygodnia. SCD 4k PLNów, bez 1zł. ;)
Ivy Mike
22-03-2025, 12:51
https://www.youtube.com/watch?v=EDtiJWe-7oo pierwsza i chyba jedyna recenzja 50/2 Viltroxa z seria Air na nieznanym kanale, ale z wyszukiwarki trafiłem. Trzeba czekać na więcej testów, i sam obiektyw, bo tutaj standardowe "mógłby być lepszy, ale jest mały i tani, to w sumie nie musi być".
paparapa
22-03-2025, 14:33
https://www.optyczne.pl/upload2/298783_nbigmini_viltrox-2.jpg
W sklepach od przyszłego tygodnia. SCD 4k PLNów, bez 1zł. ;)
Jak tak patrzę to duże toto jak sigma z FTZ. :) I troszkę lżejsze.
No i ten ekranik w bonusie. :)
Ale dobrze że się pokazują takie szkła.
Trzeba czekać na więcej testów, i sam obiektyw,
Podobno już w kwietniu ma być. Więc i sensowniejsze testy powinny niedługo się pojawiać.
PS. W sklepie Viltrox dalej działa kod NIKONRUMORS, dający -8% na szkła.
Ivy Mike
25-03-2025, 01:16
Niech już robią, bo korci mnie wymiana 50/1.8S, albo dorzucenie do zestawu czegoś lżejszego i mniejszego. I tak naprawdę do wyboru jest ten nowy Viltrox i MC 50/2.8 Nikona.
16 kwietnia Viltrox ma zaprezentować nowe szkiełko 35mm 1.2 LAB. Na razie dla Sony, chociaż gdzieś czytałem, że docelowo, kiedyś ma być również dla Z-tki. Pożyjemy zobaczymy. Co do ceny, trudno powiedzieć, ale może być w miarę atrakcyjna.
Szczerze mówiąc od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu jakiejś 35-tki, ale wstrzymuję się , bo jeżeli cena tego Vitka byłaby atrakcyjna, to raczej bym się skusił (o ile oczywiście wypuszczą kiedyś dla Nikona) :).
https://www.youtube.com/watch?v=iuQN6huQqiI
Ivy Mike
11-04-2025, 21:39
Ciekawe kiedy i za ile. Najbardziej to drugie mnie interesuje, jak się wstrzelą - czy w okolice 3 tysięcy, czyli pomiędzy S-ką 1.8 a tańszą 35-tką 1.4. Bo, teoretycznie mogą śpiewać sobie więcej jak za nikonowską 1.8, jak utrzyma jakość tej serii.
Było coś wspominane, że Vitek ma kosztować 1/4-1/3 ceny Nikkora.
N kosztuje ~2800$, więc...
Ivy Mike
12-04-2025, 00:10
Więc jeśli ktoś potrzebuje 1.2 to będzie się cieszył.
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/04/Viltrox-35mm-f1.2-LAB-lens-2-768x960.jpg
I grafika pozycjonowania Vitków:
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/04/Viltrox-Lab-series-lenses-explained.jpg
PS. Szkoda, że ploty o 50 i 85 f/1.2 na NAB+ się nie potwierdziły.
robcio.m
12-04-2025, 17:45
Niech już robią, bo korci mnie wymiana 50/1.8S, albo dorzucenie do zestawu czegoś lżejszego i mniejszego. I tak naprawdę do wyboru jest ten nowy Viltrox i MC 50/2.8 Nikona.
Nie chcę Cię zbijać z tropu ale MC 50/2.8 Nikona to szkło macro z wszystkimi tego zaletami i wadami, jako mała lekka 50 do standardowego użycia Viltrox będzie lepiej się nadawał i będzie jaśniejszy.
- - - - kolejny post - - - - - -
Ta zapowiedziana 35 f1.2 ciekaw jestem wagi tego obiektywu.
135 jest x razy tańsza od Pleny ale nie lżejsza, na co trochę liczyłem.
Ta zapowiedziana 35 f1.2 ciekaw jestem wagi tego obiektywu.
135 jest x razy tańsza od Pleny ale nie lżejsza, na co trochę liczyłem.
Około 920g , a więc nieco mniej niż Nikkor Z 35 1.2 (1060g)
https://photorumors.com/2025/04/11/the-new-viltrox-35mm-f-1-2-lab-lens-is-coming-next-week-with-a-color-lcd-screen/
robcio.m
12-04-2025, 19:03
Około 920g , a więc nieco mniej niż Nikkor Z 35 1.2 (1060g)
https://photorumors.com/2025/04/11/the-new-viltrox-35mm-f-1-2-lab-lens-is-coming-next-week-with-a-color-lcd-screen/
Dzięki jakoś przeoczyłem, że wagę już podano w przeciekach
Powiem wam tak: wiadomo, są gusta i gusta - o tym się nie dyskutuje, ale wy macie w systemie Nikon Z moim zdaniem najbardziej interesujący nowoczesny obiektyw 35/1.4 wśród wszystkich konstrukcji na bezlusterkowce [emoji6]
Super przyjemne, gładkie, aka vintage renderowanie, którego na próżno szukać wśród nowoczesnej optyki. Jak sprawdzałem sample w pełnej rozdzielczości na flickr.com to ostrość na f/1.4 ideolo. Nie ogarniam po co komuś więcej szczegółów na zdjęciu? Żeby później godzinami retuszować zdjęcia, czy jak? [emoji28]
Lekki, niewielki, uszczelniony, tani. Sam Nikkor Z 35/1.4 byłby dla mnie poważnym powodem, aby wejść właśnie w system Nikon Z, a nie Sony E czy Canon RF (czy nawet L mount)
Naprawdę nie wiem co według zainteresowanych ma ten Viltrox 35/1.2 że robi takie zamieszanie :)
Dla mnie to jest kolejna nowoczesna stałka 35mm, dająca identyczny obrazek co obiektywy jak Sony 35/1.4 GM, Sigma A 35/1.4 DG DN, Canon RF 35/1.4 itp (no Viltrox będzie miał odrobinę mniejszą głębie ostrości ze względu na f/1.2 a nie f/1.4 i to tyle)
Wielki, ciężki kloc dający obrazek jak z jakiś renderów AI i do tego kosztujący prawie 2x tyle co Nikkor Z 35/1.4..
No ale, co kto lubi [emoji106]
Tutaj fajna galeria z Nikkor Z 35/1.4 gdzie można samemu ocenić sposób renderowania z tego obiektywu, ostrość na w pełni otwartej przesłonie itp:
https://flickr.com/photos/onemanban/albums/72177720320096504/
Sorki za OT ;)
robcio.m
13-04-2025, 16:30
Powiem wam tak: wiadomo, są gusta i gusta - o tym się nie dyskutuje, ale wy macie w systemie Nikon Z moim zdaniem najbardziej interesujący nowoczesny obiektyw 35/1.4 wśród wszystkich konstrukcji na bezlusterkowce [emoji6]
Super przyjemne, gładkie, aka vintage renderowanie, którego na próżno szukać wśród nowoczesnej optyki. Jak sprawdzałem sample w pełnej rozdzielczości na flickr.com to ostrość na f/1.4 ideolo. Nie ogarniam po co komuś więcej szczegółów na zdjęciu? Żeby później godzinami retuszować zdjęcia, czy jak? [emoji28]
Lekki, niewielki, uszczelniony, tani. Sam Nikkor Z 35/1.4 byłby dla mnie poważnym powodem, aby wejść właśnie w system Nikon Z, a nie Sony E czy Canon RF (czy nawet L mount)
Naprawdę nie wiem co według zainteresowanych ma ten Viltrox 35/1.2 że robi takie zamieszanie :)
Dla mnie to jest kolejna nowoczesna stałka 35mm, dająca identyczny obrazek co obiektywy jak Sony 35/1.4 GM, Sigma A 35/1.4 DG DN, Canon RF 35/1.4 itp (no Viltrox będzie miał odrobinę mniejszą głębie ostrości ze względu na f/1.2 a nie f/1.4 i to tyle)
Wielki, ciężki kloc dający obrazek jak z jakiś renderów AI i do tego kosztujący prawie 2x tyle co Nikkor Z 35/1.4..
No ale, co kto lubi [emoji106]
Ja mogę odpowiedzieć tylko za siebie i ciekaw jestem tego Viltroxa z kilku powodów:
Po pierwsze na ile poprawili ogólnie swoje produkty (o serii LAB mówi, się że jest powyżej pro, jest premium itd) pod kątem oprogramowania układowego co się przekłada w jakimś stopniu na autofocus ale też sensowne dane exif itd.
Moje pierwsze przymiarki do Viltroxow (fakt, dawno to było) pozostawiały raczej mieszane uczucia (internet na bazie 135ki twierdzi, że na tym polu odrobiono lekcje)
Po drugie na ile dobry w stosunku do konstrukcji Nikona będzie autofocus (znowu można przeczytać, że to nowe silnie konkurencyjne rozwiązanie, a z drugiej strony w przypadku LAB 135 zdania o pracy AF są różne)
Po trzecie jak się będzie miał optycznie i cenowo do Nikkora 35 f1,2 (O Nikkorze już tu pisałem na forum gdybym na zdjęciach zarabiał z pewnością bym go nabył)
W kwestii N35 f1.4 mam ten obiektyw i jest (w rękach amatora) spoko natomiast w mojej subiektywnej opinii N35 f1.2 daje więcej niż tylko różnice w świetle i mocniejsze rozmycie.
Moim zdaniem sporo ludzi jest ciekawych tego obiektywu, bo może to być pierwszy przystępny cenowo również dla amatorskiego portfela obiektyw f1.2 o szerokim zastosowaniu, czego nie można do końca powiedzieć o szkle z ogniskową 135.
Pierwszy rozdział recenzji VILTROX AF 35mm F1.2 LAB https://asobinet-com.translate.goog/review-viltrox-af-35mm-f1-2-lab-outside/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
cdn.
robcio.m
14-04-2025, 07:05
Dzięki
Dostałem powiadomienie, że Viltrox będzie prowadził dni otwarte w sklepach foto, przejdę się sprawdzić w praktyce.
Obiektyw pojawił już się w oficjalnym sklepie Viltroxa, w wersji mocowania FE. Cena 4818 zł. Przypuszczam , że jak się pojawi w przyszłości dla mocowania Nikon Z, cena raczej będzie podobna.
https://viltrox.com/products/af-35mm-f1-2-fe
Cena 4818 zł.
Ciekawe, po ile będzie w PL?
135 u nas tańsza, niż w sklepie Vitka. Czy z 35 będzie tak samo...?
Recka C. Frosta:
https://youtu.be/3cpHrctKEVg
Wady ma, ale całkiem fajne szkło.
Kolejna recenzja
https://phillipreeve.net/blog/review-viltrox-af-35mm-1-2-fe-lab/#more-67546
https://youtu.be/3_GMW-YFmzs?si=1i78IgYgsFtBqC_j
Może post po poście, ale lubię filmy Geralda, więc wrzucam:
https://www.youtube.com/watch?v=Fxpi7q4yfIY&t=14s&ab_channel=GeraldUndone
https://asobinet-com.translate.goog/review-viltrox-af-35mm-f1-2-lab-res-inf/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
https://asobinet-com.translate.goog/review-viltrox-af-35mm-f1-2-lab-chart/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
https://sonyalpha.blog/2025/04/16/viltrox-35mm-f1-2-lab/
https://asobinet-com.translate.goog/review-viltrox-af-35mm-f1-2-lab-aberrations/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/04/Viltrox-AF-50mm-f1.4-Pro-lens-7.jpg
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/04/Viltrox-AF-50mm-f1.4-Pro-lens-3.jpg
Wkrótce.
O wersji na N/Z nic nie wiadomo.
Ciastkowy Vitek 28/4.5 na N/Z
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2025/05/Viltrox-AF-28mm-f4.5-pancake-lens-for-Nikon-Z-mount-3.jpg
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2025/05/Viltrox-AF-28mm-f4.5-pancake-lens-for-Nikon-Z-mount-1.jpg
ma zostać pokazany 20 maja.
andystar
11-05-2025, 00:27
Mam go z mocowaniem SONY.
Jest to kapitalny obiektyw za nieduże pieniądze.
Razem z SONY A7 tworzą piękny duet - kieszonkowy.
Wypożyczalnia wysyłkowa vitków:
https://rent.f43.pl
Ivy Mike
13-05-2025, 23:54
Bardzo dobra opcja na przetestowanie szkiełek.
A ciasteczkowe 28mm mam już przetestowane w systemie Sony. Zwróciłem, bo obiektyw super, ale z a7c choć tworzył kieszonkowy zestaw, to uważam że lepiej sprawdzi się w aparacie z wizjerem. Daje naprawdę ciekawe efekty i na pewno będę eksperymentował.
87986
87987
Hmm.. No uwierzę, że obiektyw jest bardzo wygodny w transporcie przez swoje, kompaktowe rozmiary oraz wage, ale o jakich ciekawych efektach przez niego uzyskiwanych mowa? [emoji28]
andystar
14-05-2025, 09:43
Odwzorowuje rzeczywistość. Tyle i aż tyle. Za niecałe 400 zł
Ivy Mike
14-05-2025, 19:04
Bardzo dobra opcja na przetestowanie szkiełek.
A ciasteczkowe 28mm mam już przetestowane w systemie Sony. Zwróciłem, bo obiektyw super, ale z a7c choć tworzył kieszonkowy zestaw, to uważam że lepiej sprawdzi się w aparacie z wizjerem. Daje naprawdę ciekawe efekty i na pewno będę eksperymentował.
Nie widać? To jeszcze jedno dołożę :lol:
87994
I przypominam - stała przysłona. Ale, jeśli nie kieruje się go bezpośrednio na punktowe źródło światła to co zostało wspomniane, można mieć z takiego dekielka poprawne odwzorowanie rzeczywistości.
87995
Ta praca pod światło to jakaś makabra, dla mnie by to była dyskwalifikacja szkła do jakiegokolwiek użytku.
Ivy Mike
14-05-2025, 21:26
Dla jednego makabra, dla mnie naprawdę niezła zabawa.
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/05/VILTROX-AF-56mm-F1.2.png
grissley
17-05-2025, 20:48
Tak se myślę... Moim pierwszym poważnym apartem był Zenit 12XP, on chyba miał obiektyw 55mm. Ciekawe, jakby przypiąć takiego 56/1.2 i spróbować poganiać tylko z nim ;)
To APS-C, może być słabo. ;)
grissley
17-05-2025, 21:11
Aa, no jak apsc to faktycznie ;)
Widzieliście ten test?
https://www.digitalcameraworld.com/cameras/lenses/nda-16-april-1pm-utc-viltrox-af-35mm-f-1-2-lab-review
W pomiarach Viltrox 35/1.2 PRO wypada wybitnie, ale jak sprawdziłem zdjęcia testowe to pierwsze co mi się rzuciło w oczy to fatalne renderowanie.
No bo jak inaczej określić ten rzyg w tle? :lol:
88201
Nie wiem.. f/1.2 imponuje, wiadomo - ale na tym się świat nie kończy.
Będąc użytkownikiem Nikon Z czy Sony E za żadne skarby nie kupiłbym tego klamota..
*EDIT*
Podobnie tanio wyglądający bokeh/renderowanie zaczynam dostrzegać w moim Viltrox 75/1.2 i rodzi mi się w głowie myśl, czy nie sprzedać go i wrócić do starego Fuji XF 56/1.2 R, którego renderowanie to jak dla mnie cud, miód i orzeszki - za każdym jednym razem.
Z Viltrox 75/1.2 to tak różnie.. raz jest opad szczęki, raz tak średnio bym powiedział, średnio..
Rozumiem, że wolisz typowo budyniowy bokeh?
grissley
27-05-2025, 14:39
A ja mam pytanko - co konkretnie masz na myśli pisząc "renderowanie"?
Przecież to tylko jedno zdjęcie i to bez żadnych świateł w tle...
Widzieliście ten test?
https://www.digitalcameraworld.com/cameras/lenses/nda-16-april-1pm-utc-viltrox-af-35mm-f-1-2-lab-review
W pomiarach Viltrox 35/1.2 PRO wypada wybitnie, ale jak sprawdziłem zdjęcia testowe to pierwsze co mi się rzuciło w oczy to fatalne renderowanie.
No bo jak inaczej określić ten rzyg w tle? :lol:
88201
Nie wiem.. f/1.2 imponuje, wiadomo - ale na tym się świat nie kończy.
Będąc użytkownikiem Nikon Z czy Sony E za żadne skarby nie kupiłbym tego klamota..
*EDIT*
Podobnie tanio wyglądający bokeh/renderowanie zaczynam dostrzegać w moim Viltrox 75/1.2 i rodzi mi się w głowie myśl, czy nie sprzedać go i wrócić do starego Fuji XF 56/1.2 R, którego renderowanie to jak dla mnie cud, miód i orzeszki - za każdym jednym razem.
Z Viltrox 75/1.2 to tak różnie.. raz jest opad szczęki, raz tak średnio bym powiedział, średnio..
Jakie tło, taki bokeh, moim zdaniem grubo przesadzasz. Przecież to nie tak ze kupisz obiektyw 1.2 który cudownie zamieni przypadkowe blokowisko w cudowne bajkowe tło. Zwłaszcza na 35mm i na APS-C do tego.
Z Viltroxa 75 1.2 jestem bardzo zadowolony i różnicy w bokeh (poza oczywistymi wynikającymi z dłuższej ogniskowej) pomiędzy V 75mm f1.2 a Fuji XF 56 f1.2 WR (mam nowszą wersję niż Ty) nie widzę.
Każdym z w/w obiektywów jestem w stanie zrobić nieudane zdjęcie tak jak to powyżej, tak samo każdym z nich od czasu do czasu uda mi się zrobić coś z czego jestem zadowolony. Ale to kwestia mnie jako fotografa, a nie marki obiektywu ;-)
cz4rnuch
27-05-2025, 15:51
...No bo jak inaczej określić ten rzyg w tle?...Ja bym nie był aż tak surowy dla anglosaskiej zabudowy z lat 80ych :) My też mamy swoje architektoniczne perełki :)
Rozumiem, że wolisz typowo budyniowy bokeh?
Wręcz przeciwnie ;)
Mdli mnie od tego idealnego, kremowego bokeh w zasadzie z każdego nowoczesnego obiektywu.
Dla mnie interesujący jasny obiektyw to przede wszystkim taki, który daje coś od siebie w bokeh, który musi mieć jakiś "pazur" w sposobie renderowania tła (odrobinę nerwowo - ale zachowując przy tym klasę)
Nie wiem jak to opisać, bo to jest subiektywne odczucie, całkowicie abstrakcyjnie.
Wiele razy na dpreview.com pokazywałem konkretne przykłady tandety oraz jej przeciwieństwa w bokeh i jedni to widzieli, inni nie.
Pisze się oraz dywaguje o tym równie trudno i jest tyle samo niedogadania, co przy rozmowach audio o "brzmieniu".
Nikt tak naprawdę nie wie co to jest "brzmienie" i jaki konkretny zespół cech składa się na takie a nie na inne brzmienie.
Jednak chyba każdy odgadnie w ślepym teście ABX czy dany utwór jest odtwarzany z winyla czy z CD/plików, rozpoznając różnice w dźwięku właśnie po brzmieniu.
Dla mnie renderowanie z Viltrox 35/1.2 wygląda tandetnie.
Będąc w systemie Nikon Z nawet bym się nie zastanawiał dwa razy, czy wybrać Nikkor Z 35/1.4 czy tego chińczyka ;)
Podam Ci przykłady wzorcowego renderowania/bokeh, jeżeli chodzi o moje gusta:
https://live.staticflickr.com/65535/52480499216_0d50230866_b.jpg (https://flic.kr/p/2nXwh2o)Villie and Malene (https://flic.kr/p/2nXwh2o) by Ulrik Christiansen (https://www.flickr.com/photos/ulrikchristiansen/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/32182416623_1fd9952cf5_b.jpg (https://flic.kr/p/R2Rif8)My dad in Hareskoven with his Fuji X-T10 camera (https://flic.kr/p/R2Rif8) by Kristoffer Trolle (https://www.flickr.com/photos/kristoffer-trolle/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/53373260337_1beab1d452_b.jpg (https://flic.kr/p/2pjpUNv)DSCF4753 (https://flic.kr/p/2pjpUNv) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/53689592599_f02bfffb57_b.jpg (https://flic.kr/p/2pNncn2)DSCF2716 (https://flic.kr/p/2pNncn2) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/53198274317_c2f51fd406_b.jpg (https://flic.kr/p/2p3X4ya)DSCF0964 (https://flic.kr/p/2p3X4ya) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/53553875854_33748a0c21_b.jpg (https://flic.kr/p/2pAnBv9)IMG_4434 (https://flic.kr/p/2pAnBv9) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/53553537381_11d632200e_b.jpg (https://flic.kr/p/2pAkSTp)IMG_190 (https://flic.kr/p/2pAkSTp) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/53553985265_2fe5ec3df7_b.jpg (https://flic.kr/p/2pAob2x)IMG_119 (https://flic.kr/p/2pAob2x) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/54222340812_687e6a1624_b.jpg (https://flic.kr/p/2qBrER3)ZF+Z35.4 (https://flic.kr/p/2qBrER3) by onemanban (https://www.flickr.com/photos/onemanban/), on Flickr
BTW, Nikkor Z 35/1.4 to jest obiektyw którego wam serio zazdroszczę, Nikoniarze ;)
Moja ulubiona i najważniejsza ogniskowa w połączeniu z wspaniałym, takim nieco retro, miękkim i "charakternym" renderowaniem - ale bez tej tandety jak z Viltrox 35/1.2 PRO
To wszystko zapakowane w bardzo małej i relatywnie lekkiej obudowie, w BARDZO rozsądnej cenie.
Nic tylko brać :D
- - - - kolejny post - - - - - -
A ja mam pytanko - co konkretnie masz na myśli pisząc "renderowanie"?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo sam do końca nie rozumiem zasad działania tego zjawiska.
Powiedziałbym, że renderowanie to przede wszystkim sposób w jaki obiektyw tworzy rozogniskowane elementy tła (jak je rozmywa), w połączeniu z tym jak ostry jest fragment kadru znajdujący się w głębi ostrości (może być nieco miękki przez CA, może być bardzo ostry jak w obiektywach Zeiss itp)
Do tego dochodzą jeszcze takie czynniki jak zjawisko zakrzywienia płaszczyzny ostrości - co jak zauważyłem ma spory wpływ na to czy postrzegamy renderowanie obiektywu jako te, dające efekt "3D", czy przeciwnie :)
- - - - kolejny post - - - - - -
Przecież to tylko jedno zdjęcie i to bez żadnych świateł w tle...
Mi to wystarcza ;)
- - - - kolejny post - - - - - -
Jakie tło, taki bokeh, moim zdaniem grubo przesadzasz.
Nie zgodzę się ;)
Rzuć okiem tutaj, na moje małe porównanie Sigma 105/1.4 ART vs Viltrox 75/1.2 PRO
https://www.dpreview.com/forums/thread/4771231
Różnice w bokeh widać jak na dłoni (pytanie tylko, jakie renderowanie komuś bardziej pasuje)
Celowo wybrałem takie a nie inne tło, bo jest jednym z najtrudniejszych dla obiektywów.
Większym wyzwaniem są już tylko jakieś gałęzie przez które przebijają się silne promienie słoneczne.
Przy takim tle praktycznie każdy obiektyw klęknie, tylko te naprawdę dobrze zaprojektowane poradzą sobie w takich warunkach
Dlatego lubię testować obiektywy pod kątem bokeh z drzewami tle, bo jak obiektyw poradzi sobie z jakimiś gałęziami, liśćmi i innymi chaszczami w tle, to w każdej innej sytuacji poradzi sobie co najmniej dobrze.
Przecież to nie tak ze kupisz obiektyw 1.2 który cudownie zamieni przypadkowe blokowisko w cudowne bajkowe tło. Zwłaszcza na 35mm i na APS-C do tego.
Powiedziałbym, że jest właśnie tak że dobrze zaprojektowany obiektyw zmieni nawet tło ze śmietnikiem w coś co będzie w miarę jakoś wyglądało.
Przykładów jest mnóstwo, od pełnej klatki począwszy:
https://www.flickr.com/photos/wadems/albums/72177720319351988/
Po skromne m4/3 skończywszy:
https://www.flickr.com/photos/p_d_m/galleries/72157673169873068/
;)
Z Viltroxa 75 1.2 jestem bardzo zadowolony i różnicy w bokeh (poza oczywistymi wynikającymi z dłuższej ogniskowej) pomiędzy V 75mm f1.2 a Fuji XF 56 f1.2 WR (mam nowszą wersję niż Ty) nie widzę.
Prawdopodobnie dlatego, że nigdy nie zrobiłeś bezpośredniego porównania.
Nie miałem w ręce nowego 56/1.2 R WR, ale miałem przez chwilę 90/2 i porównałem go z Viltrox 75/1.2
Oto rezultaty które powinny Cię zainteresować:
https://www.dpreview.com/forums/thread/4792126
Każdym z w/w obiektywów jestem w stanie zrobić nieudane zdjęcie tak jak to powyżej, tak samo każdym z nich od czasu do czasu uda mi się zrobić coś z czego jestem zadowolony. Ale to kwestia mnie jako fotografa, a nie marki obiektywu ;-)
Tutaj pełna zgoda :)
Zdjęcia poniżej są zrobione całkowicie manualnym obiektywem za 400 pln :D
https://live.staticflickr.com/65535/53170781464_5b7d769a26_b.jpg (https://flic.kr/p/2p1w9Ts)DSCF0635 (https://flic.kr/p/2p1w9Ts) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/54174949808_fc71054b05_b.jpg (https://flic.kr/p/2qxfM9L)DSCF3612 (https://flic.kr/p/2qxfM9L) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
Ciastek dostępny.
471 sklep Vitka (https://viltrox.com/products/af-28mm-f4-5-z)
399 f43.pl. (https://f43.pl/pl/autofocus/4141-viltrox-af-28mm-f45-nikon-z.html) Na zamówienie.
Ciekawa różnica...
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/06/Viltrox-85mm-1-4-PRO-FE.png
Ma być dostępny od 17 czerwca. Chwilowo (?) tylko FE.
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/06/SnapInsta.to_501497072_17930964810047399_916429269 7381239424_n.jpg
paparapa
03-06-2025, 16:56
Wręcz przeciwnie ;)
Mdli mnie od tego idealnego, kremowego bokeh w zasadzie z każdego nowoczesnego obiektywu.
Dla mnie interesujący jasny obiektyw to przede wszystkim taki, który daje coś od siebie w bokeh, który musi mieć jakiś "pazur" w sposobie renderowania tła (odrobinę nerwowo - ale zachowując przy tym klasę)
Nie wiem jak to opisać, bo to jest subiektywne odczucie, całkowicie abstrakcyjnie.
Wiele razy na dpreview.com pokazywałem konkretne przykłady tandety oraz jej przeciwieństwa w bokeh i jedni to widzieli, inni nie.
Pisze się oraz dywaguje o tym równie trudno i jest tyle samo niedogadania, co przy rozmowach audio o "brzmieniu".
Nikt tak naprawdę nie wie co to jest "brzmienie" i jaki konkretny zespół cech składa się na takie a nie na inne brzmienie.
Jednak chyba każdy odgadnie w ślepym teście ABX czy dany utwór jest odtwarzany z winyla czy z CD/plików, rozpoznając różnice w dźwięku właśnie po brzmieniu.
Dla mnie renderowanie z Viltrox 35/1.2 wygląda tandetnie.
Będąc w systemie Nikon Z nawet bym się nie zastanawiał dwa razy, czy wybrać Nikkor Z 35/1.4 czy tego chińczyka ;)
Podam Ci przykłady wzorcowego renderowania/bokeh, jeżeli chodzi o moje gusta:
https://live.staticflickr.com/65535/52480499216_0d50230866_b.jpgVillie and Malene (https://flic.kr/p/2nXwh2o) by Ulrik Christiansen (https://www.flickr.com/photos/ulrikchristiansen/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/32182416623_1fd9952cf5_b.jpgMy dad in Hareskoven with his Fuji X-T10 camera (https://flic.kr/p/R2Rif8) by Kristoffer Trolle (https://www.flickr.com/photos/kristoffer-trolle/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/53373260337_1beab1d452_b.jpgDSCF4753 (https://flic.kr/p/2pjpUNv) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/53689592599_f02bfffb57_b.jpgDSCF2716 (https://flic.kr/p/2pNncn2) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/53198274317_c2f51fd406_b.jpgDSCF0964 (https://flic.kr/p/2p3X4ya) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/53553875854_33748a0c21_b.jpgIMG_4434 (https://flic.kr/p/2pAnBv9) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/53553537381_11d632200e_b.jpgIMG_190 (https://flic.kr/p/2pAkSTp) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/53553985265_2fe5ec3df7_b.jpgIMG_119 (https://flic.kr/p/2pAob2x) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/54222340812_687e6a1624_b.jpgZF+Z35.4 (https://flic.kr/p/2qBrER3) by onemanban (https://www.flickr.com/photos/onemanban/), on Flickr
BTW, Nikkor Z 35/1.4 to jest obiektyw którego wam serio zazdroszczę, Nikoniarze ;)
Moja ulubiona i najważniejsza ogniskowa w połączeniu z wspaniałym, takim nieco retro, miękkim i "charakternym" renderowaniem - ale bez tej tandety jak z Viltrox 35/1.2 PRO
To wszystko zapakowane w bardzo małej i relatywnie lekkiej obudowie, w BARDZO rozsądnej cenie.
Nic tylko brać :D
- - - - kolejny post - - - - - -
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo sam do końca nie rozumiem zasad działania tego zjawiska.
Powiedziałbym, że renderowanie to przede wszystkim sposób w jaki obiektyw tworzy rozogniskowane elementy tła (jak je rozmywa), w połączeniu z tym jak ostry jest fragment kadru znajdujący się w głębi ostrości (może być nieco miękki przez CA, może być bardzo ostry jak w obiektywach Zeiss itp)
Do tego dochodzą jeszcze takie czynniki jak zjawisko zakrzywienia płaszczyzny ostrości - co jak zauważyłem ma spory wpływ na to czy postrzegamy renderowanie obiektywu jako te, dające efekt "3D", czy przeciwnie :)
- - - - kolejny post - - - - - -
Mi to wystarcza ;)
- - - - kolejny post - - - - - -
Nie zgodzę się ;)
Rzuć okiem tutaj, na moje małe porównanie Sigma 105/1.4 ART vs Viltrox 75/1.2 PRO
https://www.dpreview.com/forums/thread/4771231
Różnice w bokeh widać jak na dłoni (pytanie tylko, jakie renderowanie komuś bardziej pasuje)
Celowo wybrałem takie a nie inne tło, bo jest jednym z najtrudniejszych dla obiektywów.
Większym wyzwaniem są już tylko jakieś gałęzie przez które przebijają się silne promienie słoneczne.
Przy takim tle praktycznie każdy obiektyw klęknie, tylko te naprawdę dobrze zaprojektowane poradzą sobie w takich warunkach
Dlatego lubię testować obiektywy pod kątem bokeh z drzewami tle, bo jak obiektyw poradzi sobie z jakimiś gałęziami, liśćmi i innymi chaszczami w tle, to w każdej innej sytuacji poradzi sobie co najmniej dobrze.
Powiedziałbym, że jest właśnie tak że dobrze zaprojektowany obiektyw zmieni nawet tło ze śmietnikiem w coś co będzie w miarę jakoś wyglądało.
Przykładów jest mnóstwo, od pełnej klatki począwszy:
https://www.flickr.com/photos/wadems/albums/72177720319351988/
Po skromne m4/3 skończywszy:
https://www.flickr.com/photos/p_d_m/galleries/72157673169873068/
;)
Prawdopodobnie dlatego, że nigdy nie zrobiłeś bezpośredniego porównania.
Nie miałem w ręce nowego 56/1.2 R WR, ale miałem przez chwilę 90/2 i porównałem go z Viltrox 75/1.2
Oto rezultaty które powinny Cię zainteresować:
https://www.dpreview.com/forums/thread/4792126
Tutaj pełna zgoda :)
Zdjęcia poniżej są zrobione całkowicie manualnym obiektywem za 400 pln :D
https://live.staticflickr.com/65535/53170781464_5b7d769a26_b.jpgDSCF0635 (https://flic.kr/p/2p1w9Ts) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
https://live.staticflickr.com/65535/54174949808_fc71054b05_b.jpgDSCF3612 (https://flic.kr/p/2qxfM9L) by Maciej Kozłowski (https://www.flickr.com/photos/maciej_k/), on Flickr
No tak, świetnie...
To teraz proszę o zestaw zdjęć zrobionych tym viltroxem w identycznych sytuacjach zdjęciowych.
Wtedy jak najbardziej będziemy mogli pogadać. :)
No tak, świetnie...
To teraz proszę o zestaw zdjęć zrobionych tym viltroxem w identycznych sytuacjach zdjęciowych.
Wtedy jak najbardziej będziemy mogli pogadać. :)
A skąd ja mam Ci wyczarować taki test?
Mam wypożyczyć aparat Nikona + Viltrox 35/1.2 i zrobić porównanie renderowania do tych wszystkich obiektywów które wymieniłem?
Zdjęć przykładowych z renderowaniem z najwyższej półki (jak dla mnie) pokazałem aż nadto.
Jak ktoś nie dostrzega różnicy w renderowaniu pomiędzy starą optyką Nikona, Canona, Fuji, Voigtlander itp versus Viltrox to spoko - ma łatwiej w życiu ;)
Dla mnie obrazowanie ("renderowanie" - nie mylić z techniczną jakością obrazu) z większości obiektywów Viltrox, Tokina, TTArtisan itp jakie się przewinęły przez moje ręce, to po prostu esencja "Made in China". Tandeta, zero klasy i stylu.
Ale ja mam na tym punkcie fioła i zdaję sobie sprawę, że w oczach większości mogę brzmieć jak jakiś nawiedzony :mrgreen:
To jest mniej więcej tak, gdyby mi jakiś maniak/smakosz win podał dwa kieliszki z winem nie mówiąc jakie wino jest w jakim kieliszku, i w jednym byłby trunek za 10.000 pln za butelkę, a w drugim jakiś sikacz za 30 pln z Biedronki.
Ja bym za cholerę nie był w stanie ocenić które wino jest lepsze - dla mnie wszystkie wina smakują praktycznie tak samo, a pewnie w oczach jakiegoś konesera to co teraz piszę to bluźnierstwo i gość by się za głowę złapał czytają moje słowa.
Po prostu nie piję win, i nie mam wprawy w ich smakowaniu - dlatego dla mnie te wszystkie niuanse winowe jak bukiet smakowy czy co tam jeszcze są zwyczajnie nieuchwytne.
Bardzo możliwe, że podobny mechanizm postrzegania i wrażeń jest w przypadku gdy oglądamy zdjęcia rysowane różnymi obiektywami.
Dla jednego różnica będzie miażdżąca, a dla drugiego niedostrzegalna.
I git, i przynajmniej jest różnorodnie na świecie :D
andystar
07-06-2025, 18:03
W co drugim zdaniu używasz słowa "renderowanie".
Wytłumacz co przez dokładnie przez to rozumiesz.
W co drugim zdaniu używasz słowa "renderowanie".
Wytłumacz co przez dokładnie przez to rozumiesz.
No już Ci odpowiedziałem przecież :)
Dwa posty wyżej.
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo sam do końca nie rozumiem zasad działania tego zjawiska.
Powiedziałbym, że renderowanie to przede wszystkim sposób w jaki obiektyw tworzy rozogniskowane elementy tła (jak je rozmywa), w połączeniu z tym jak ostry jest fragment kadru znajdujący się w głębi ostrości (może być nieco miękki przez CA, może być bardzo ostry jak w obiektywach Zeiss itp)
Do tego dochodzą jeszcze takie czynniki jak zjawisko zakrzywienia płaszczyzny ostrości - co jak zauważyłem ma spory wpływ na to czy postrzegamy renderowanie obiektywu jako te, dające efekt "3D", czy przeciwnie :)
*EDIT*
Tak jak pisałem wcześniej, "renderowanie" jest to całkowicie subiektywny, abstrakcyjny koncept opisu wrażeń - w tym wypadku wizualnych.
A przez to, że jest to zupełnie subiektywne wrażenie zmysłowe, to w zasadzie nie ma opcji żeby w jakikolwiek sposób to zmierzyć i przedstawić w wartościach liczbowych które później można porównywać jeden do jednego.
Podobnie jest z "brzmieniem" instrumentów czy sprzętu hi-fi - czyli wrażeniem słuchowym. Tego też nie da rady zmierzyć.. można to tylko opisywać słownie co komu jak "brzmi"
To samo ze smakiem, dotykiem i każdym innym z naszych pięciu zmysłow.
Stąd tyle nieporozumień na forach audio i foto.
Bo każdy odbiera obraz i dźwięk inaczej i nie ma jak komuś wytłumaczyć co my w zasadzie widzimy i słyszymy.
My, ludzie - prawdopodobnie nawet nieco inaczej postrzegamy kolory.
Próbowałes slepej proby? To najczesciej najlepiej weryfikuje wszystkie tego typu rozkminy i „ewidentne” roznice w „plastyce/renderowaniu/charakterze”. Ja sie wyleczylem lata temu z tego typu dzielenia wlosa na czworo, bo dla efektu finalnego to ma zwykle 1% znaczenia ;)
Próbowałes slepej proby? To najczesciej najlepiej weryfikuje wszystkie tego typu rozkminy i „ewidentne” roznice w „plastyce/renderowaniu/charakterze”. Ja sie wyleczylem lata temu z tego typu dzielenia wlosa na czworo, bo dla efektu finalnego to ma zwykle 1% znaczenia ;)
Tak, wiele razy robiłem ślepe testy ABX ale żeby sprawdzić czy słyszę różnice w dźwięku pomiędzy wzmacniaczami audio, przetwornikami DAC itp
Jakby kogoś to jakimś cudem interesowało, to tutaj zawarłem wnioski z moich doświadczeń:
https://www.audiostereo.pl/profile/46143-beatx/?tab=field_core_pfield_17
Natomiast co do sprzętu foto to jeszcze nie robiłem takiego testu, i myślę że bym poległ gdyby zrobić takie doświadczenie w odgadnięciu które foto jest zrobione obiektywem np. Canon EF 50/1.4 (domkniętym do f/2) vs Fujinon 35/1.4 (w pełni otwartego)
Więc bardzo zbliżone renderowanie (bo i konstrukcja optyczna obu szkieł jest bardzo podobna)
Przykład:
https://www.dpreview.com/forums/thread/4613356
(zwróćcie uwagę jak się wszyscy oburzyli, którzy tak mocno wierzyli w magię tego malutkiego obiektywu - Fuji 35/1.4) :mrgreen:
Ale zakładam się o co tylko chcesz, że odgadnę za każdym razem jak mi pokażesz foto z chińczyka typu Viltrox vs takie perełki jak stare Nikkory, Canony, Fuji czy Voigtlander ;)
Bokeh z Viltrox'ów rozpoznam na kilometr:
https://www.dpreview.com/forums/thread/4690399
Ja jestem fanem ostrego bokehu rodem ze starych M42 i nie lubię tego co robią nowe obiektywy, ale na pewno nie oceniałbym jaki bokeh ma ten Viltrox po jednym zdjęciu bez żadnych źródeł światła w tle. Przecież żeby to zobaczyć musisz mieć kontrastowe obiekty w tle i odpowiednią odległość ostrzenia.
paparapa
07-06-2025, 21:22
A skąd ja mam Ci wyczarować taki test?
Mam wypożyczyć aparat Nikona + Viltrox 35/1.2 i zrobić porównanie renderowania do tych wszystkich obiektywów które wymieniłem?
Zdjęć przykładowych z renderowaniem z najwyższej półki (jak dla mnie) pokazałem aż nadto.
Jak ktoś nie dostrzega różnicy w renderowaniu pomiędzy starą optyką Nikona, Canona, Fuji, Voigtlander itp versus Viltrox to spoko - ma łatwiej w życiu ;)
Dla mnie obrazowanie ("renderowanie" - nie mylić z techniczną jakością obrazu) z większości obiektywów Viltrox, Tokina, TTArtisan itp jakie się przewinęły przez moje ręce, to po prostu esencja "Made in China". Tandeta, zero klasy i stylu.
Ale ja mam na tym punkcie fioła i zdaję sobie sprawę, że w oczach większości mogę brzmieć jak jakiś nawiedzony :mrgreen:
To jest mniej więcej tak, gdyby mi jakiś maniak/smakosz win podał dwa kieliszki z winem nie mówiąc jakie wino jest w jakim kieliszku, i w jednym byłby trunek za 10.000 pln za butelkę, a w drugim jakiś sikacz za 30 pln z Biedronki.
Ja bym za cholerę nie był w stanie ocenić które wino jest lepsze - dla mnie wszystkie wina smakują praktycznie tak samo, a pewnie w oczach jakiegoś konesera to co teraz piszę to bluźnierstwo i gość by się za głowę złapał czytają moje słowa.
Po prostu nie piję win, i nie mam wprawy w ich smakowaniu - dlatego dla mnie te wszystkie niuanse winowe jak bukiet smakowy czy co tam jeszcze są zwyczajnie nieuchwytne.
Bardzo możliwe, że podobny mechanizm postrzegania i wrażeń jest w przypadku gdy oglądamy zdjęcia rysowane różnymi obiektywami.
Dla jednego różnica będzie miażdżąca, a dla drugiego niedostrzegalna.
I git, i przynajmniej jest różnorodnie na świecie :D
Skoro zjechałeś to szkło to wypadało by bardziej się postarać w pokazani tego badziewnego renderingu.
Fajnie by było samemu wyprodukować parę fotek z tego Viltrokxa a nie opierać się na jakimś gniocie z netu. :)
To miałoby jakiś sens. A tak to tylko bezpodstawne marudzenie. :)
Poruszyłeś temat audio... :)
Czy Twoim zdaniem srebrne interkonekty Siltecha grają identycznym dźwiękiem jak interkonekty od Van den Hula?
Skoro zjechałeś to szkło to wypadało by bardziej się postarać w pokazani tego badziewnego renderingu.
Fajnie by było samemu wyprodukować parę fotek z tego Viltrokxa a nie opierać się na jakimś gniocie z netu. :)
To miałoby jakiś sens. A tak to tylko bezpodstawne marudzenie. :)
Nie ma problemu, niech Ci będzie że to bezpodstawne marudzenie ;)
Poruszyłeś temat audio... :)
Czy Twoim zdaniem srebrne interkonekty Siltecha grają identycznym dźwiękiem jak interkonekty od Van den Hula?
No tak.
Dlaczego miałyby "grać" inaczej?
paparapa
07-06-2025, 22:40
Nie ma problemu, niech Ci będzie że to bezpodstawne marudzenie ;)
No tak.
Dlaczego miałyby "grać" inaczej?
:)
Skoro nie gra inaczej to może ten Viltrox też nie "gra" inaczej.
:)
Skoro nie gra inaczej to może ten Viltrox też nie "gra" inaczej.No dobrze, przekonałeś mnie. Viltrox też "gra" tak samo [emoji2]
Kupuj te obiektywy brachu, niech Ci służą i ciesz nimi duszę jak najwięcej (teraz piszę na serio)
Zapomniałem, że jakiś czas temu znalazłem całą masę zdjęć testowych w pełnej rozdzielczości z Viltrox 35/1.2
https://flickr.com/photos/145268771@N04/albums/72177720324990292
Nie wiem czy trzeba być zalogowanym aby pobrać pliki w pełnej rozdzielczości, ale na pewno sprawdzą to zainteresowani zakupem tego szkła :)
Zdjęcia testowe były robione co prawda na Sony A7V, ale to bez znaczenia jeżeli ktoś chce ocenić ostrość, bokeh, itp.
Napiszę tak: zdjęcia testowe z tej galerii tylko utwierdziły mnie w tym, o czym pisałem odnośnie renderowania z Viltrox 35/1.2 PRO.. Ale osoby zainteresowane zakupem, po obejrzeniu zdjęć z tej galerii powinny mieć praktycznie 100% pewność czy kupować czy nie.
No tak, świetnie...
To teraz proszę o zestaw zdjęć zrobionych tym viltroxem w identycznych sytuacjach zdjęciowych.
Wtedy jak najbardziej będziemy mogli pogadać. :)
Mówisz, masz ;-) Chyba niechcący ale jest ;-)
https://forum.nikoniarze.pl/threads/293388-Zdj%C4%99cia-z-naszych-Fuji-%28komentarze-te%C5%BC-mile-widziane%29?p=4337310&viewfull=1#post4337310
85/1.4 FE już na sklepie Vitka (https://viltrox.com/products/af-85mm-f1-4-fe).
https://youtu.be/wC0AcjAkB2I
Obejrzałem recenzję CF widzę że to nie jest obiektyw dla mnie, bo nie lubię jasnych portretowych stałek które trzeba przymykać do f2 żeby mieć idealnie ostro w centrum kadru. Narożniki mogę przeboleć, w portretach mi one niepotrzebne, ale centrum nie.
Szkoda, bo wiązałem z tym obiektywem duże nadzieje, być może wersja f1.2 LAB będzie lepsza.
Nomen omen Frost wspomina że jego test jest wymagający ze względu na gęstą matrycę w Sony, ale przypominam że Viltrox 75mm f1.2 PRO był ostry pod pełnej dziury na jeszcze gęstszych matrycach w Fuji, więc takie tłumaczenie moim zdaniem nie usprawiedliwia tego typu wpadki.
https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/obiektywy/38731-viltrox-af-85-mm-f-1-4-pro-fe-profesjonalna-optyka-w-rekordowo-niskiej-cenie
mam 85 1.2 canona i to bestia jest... ok: pochwalilem sie a teraz do rzeczy: ten sam pan Frost powiedzial, ze obiektywy 1.4 (albo 1.2) kupuje sie, aby 1.4 (albo 1.2) uzywac. Przymykaniowcom mowimy nasze robociarskie "nie"
cz4rnuch
16-06-2025, 16:53
Obejrzałem recenzję CF widzę że to nie jest obiektyw dla mnie, bo nie lubię jasnych portretowych stałek które trzeba przymykać do f2 żeby mieć idealnie ostro w centrum kadru. Narożniki mogę przeboleć, w portretach mi one niepotrzebne, ale centrum nie...Chyba jest tylko jedno takie szkło w systemie sony, druga wersja 85 1.4 GM, ale jest ze 3 razy droższa. Ten obiektyw to poziom Sigmy 85 czyli również topowo, ale do Sony trochę brakuje. Ale czy trzeba przymykać, nawet przy upakowane matrycy to szczerze wątpię. Dla odmiany recka Abotta, również na 61Mpx, pokazuje, że szkiełko jest bardzo dobre, a już na pewno używalne od pełnej dziury nawet dla tych bardziej wymagających dodatkowo z wymagającymi matrycami :) Za te pieniądze spodziewałbym się nie więcej, ale raczej mniej niż to co oferuje. Ale masz rację, jeśli chcesz jakichś wybitnych wyników od pełnej dziury to raczej tylko nowy GM za trzykrotną cenę Witka, bo stary za słaby, lub czekanie na LABa, który będzie pewnie tylko ze 2 razy droższy.
https://www.youtube.com/watch?v=pD52SVOQmiA&t=1571s
Chyba jest tylko jedno takie szkło w systemie sony, druga wersja 85 1.4 GM, ale jest ze 3 razy droższa. Ten obiektyw to poziom Sigmy 85 czyli również topowo, ale do Sony trochę brakuje. Ale czy trzeba przymykać, nawet przy upakowane matrycy to szczerze wątpię. Dla odmiany recka Abotta, również na 61Mpx, pokazuje, że szkiełko jest bardzo dobre, a już na pewno używalne od pełnej dziury nawet dla tych bardziej wymagających dodatkowo z wymagającymi matrycami :) Za te pieniądze spodziewałbym się nie więcej, ale raczej mniej niż to co oferuje. Ale masz rację, jeśli chcesz jakichś wybitnych wyników od pełnej dziury to raczej tylko nowy GM za trzykrotną cenę Witka, bo stary za słaby, lub czekanie na LABa, który będzie pewnie tylko ze 2 razy droższy.
https://www.youtube.com/watch?v=pD52SVOQmiA&t=1571s
To nie chodzi o pieniądze, bo Viltrox 75 f1.2 PRO (ostry jak żyleta na f1.2 na gęstszej matrycy) jest w tej samej cenie. Więc da się i Viltrox potrafi tylko nie w tym przypadku.
Sigmę 85 f1f.4 ART DG DN mam od lat, używam na A7RV, i tam jest ostro od pełnej dziury i w centrum kadru w mojej opinii Sigma na f1.4 jest wyraźnie ostrzejsza od Viltroxa 85 f1.4 PRO (na podstawie tego co pokazał Frost).
Czy LAB będzie 2 droższy? Patrząc na cenę ostrego w centrum na pełnej dziurze (posiadam, piszę z własnego doświadczenia) Viltroxa 135 f1.8 LAB, raczej nie sądzę, ale kto wie, to wróżenie z fusów w sumie ;-)
cz4rnuch
16-06-2025, 19:18
To nie chodzi o pieniądze, bo Viltrox 75 f1.2 PRO (ostry jak żyleta na f1.2 na gęstszej matrycy) jest w tej samej cenie. Więc da się i Viltrox potrafi tylko nie w tym przypadku.Generalnie obiektywy pod apsc projektuje się łatwiej i taniej więc wycena jak najbardziej jest ważna i trzeba ją brać pod uwagę czasami z lekka hamując oczekiwania. Poza tym to co dla apsc jest żyletą często w ff jest średniakiem. Trzeba by porównać bezpośrednio.
Sigmę 85 f1f.4 ART DG DN mam od lat, używam na A7RV, i tam jest ostro od pełnej dziury i w centrum kadru w mojej opinii Sigma na f1.4 jest wyraźnie ostrzejsza od Viltroxa 85 f1.4 PRO (na podstawie tego co pokazał Frost).Tyle, że to takie szachy korespondencyjne. Wkleiłem klip od Abota, który porównuje oba obiektywy w tych samych warunkach i jak dla mnie optycznie wychodzi remis. Dla niego chyba również, ale z tego co pamiętam (wcześniej video oglądałem) ogólnie uznał Vitka za lepszy obiektyw od Sigmy, którą ma i bardzo chwali. Z resztą trzeba śledzić jego stronę, bo on się lubuje w takich bezpośrednich porównaniach więc niedługo pewnie zobaczymy wyczerpujące porównania zarówno z sigma jak i z nowym sony.
A na przeczekanie inne bezpośrednie porównanie, tym razem z nowym sony. Jak dla mnie wstydu nie ma, ostry obiektyw, który jednak odrobinę ustępuje jednemu z najostrzejszych obiektywów w całym systemie. Za ułamek ceny.
https://www.youtube.com/watch?v=jcrQ8LvMfAw
Się rozpisałem, ale po prostu nie rozumiem o co ogólnie te narzekania, bo dla mnie to wygląda na obiektyw niemal bez wad (jedyna znacząca, dla mnie, to waga, dla innych może być także to, że na E potrafi wypierdzieć tylko 15fps, ale mnie to nie dotyczy). Ostry, szybki, dobrze zbudowany a kosztuje niemal tyle co moje sony 85/1.8 (bo jak kupowałem był nieco droższy niż obecnie) :) Jeszcze poczekam, ale nawet myślę o kupnie, choć zupełnie nie potrzebuję. A z LABem oczywiście zgaduje. Droższy będzie, ale o ile nie wiadomo. Będzie też pewnie większy i cięższy a to już mi za bardzo nie odpowiada.
OK, faktycznie, moja opinia jest pisana z punktu widzenia osoby która chciała zamienicć Sigmę na Viltroxa po prostu (design i budowa mi się bardziej podoba) , bo miałem nadzieję że będzie takie samo cudo jak 75mm f1.2 PRO. No i używam matrycy 62mpx.
Ogólnie obiektyw jest dobry, biorąc pod uwagę cenę, nawet bardzo dobry.
No i szczerze to mnie seria PRO bardziej się podoba (design, wykonanie) niż seria LAB.
m_a_g
jak duże plakaty produkujesz że musisz mieć super ostry obiektyw od pełnej przysłony?
czy to do chirurgicznych zbliżeń ?
w portrecie akurat ta super ostrość to nie jest potrzebna, panie nie lubią jak widzi swoje defekty :-|
dlaczego panie lubią smartfonowe fotki? bo min. algorytmy wygładzają im co trzeba.
Fotografuję dla siebie, nie dla pań (którym nawet moich zdjęć nie pokazuję), defekty się tuszuje w obróbce, a rzęsy na oku mają być ostre i tyle. Nieostre to ma być tło. Inaczej to można sobie heliosa kupić, zajeb..sty bokeh, i tylko bokeh ;-)
Mówisz, masz ;-) Chyba niechcący ale jest ;-)
https://forum.nikoniarze.pl/threads/293388-Zdj%C4%99cia-z-naszych-Fuji-%28komentarze-te%C5%BC-mile-widziane%29?p=4337310&viewfull=1#post4337310
Czuję się wywołany do tablicy :mrgreen:
Panowie, możliwe że mało precyzyjnie się wyraziłem, dlatego śpieszę z wyjaśnieniem.
Dla mnie osobiście nie każdy Viltrox ma tandetny bokeh/renderowanie.
Ta firma wypuściła masę bubli (jak Viltrox 23/1.4), ale również i perełki typu Viltrox 75/1.2 PRO (który w ogólnym rozrachunku bardzo cenię i polecam), lub powiedzmy.. 27/1.2 PRO
Staram się w moich ocenach być możliwie najbardziej obiektywny i kiedy się należy to wyraźnie chwalę, a kiedy mam do czynienia ze sztruclem to krytykuję.
Żeby nie było:
https://www.dpreview.com/forums/thread/4795685
https://www.dpreview.com/forums/thread/4793246
https://www.dpreview.com/forums/thread/4762893
https://www.dpreview.com/forums/thread/4690399
A tutaj wisienka w torcie :mrgreen: (to dla tych, którzy twierdzą że ostrość czy szczegółowość pełnej klatki to poziom nie do uzyskania w aps-c)
https://www.dpreview.com/forums/thread/4771231
BTW, na optycznych są zdjęcia testowe z tego nowego Viltrox 85/1.4 PRO
https://www.optyczne.pl/21169-news-Viltrox_AF_85_mm_f_1.4_Pro_-_zdj%C4%99cia_przyk%C5%82adowe.html
Więc na dniach można się spodziewać pełnego testu z laboratoryjnymi pomiarami.
Tymczasem masa zdjęć testowych w pełnej rozdzielczości z Viltrox 85/1.4 PRO gdzie każdy może sobie samemu ocenić, czy warto dźwigać te 260gram więcej względem Sirui 85/1.4
https://flickr.com/photos/145268771@N04/albums/72177720326889692/
https://flickr.com/photos/145268771@N04/albums/72177720323063591/
grissley
17-06-2025, 11:16
BeatX - mógłbyś znaleźć jakiś polski odpowiednik tego "renderowania"? Po pierwsze, renderowanie kojarzy mi się z czymś, co robi np 3DStudio Max przetwarzając projekt na wynikowy obraz, po drugie, anglicyzmy drażnią (zaskedulujmy na jutro jakiś miting żeby sie zbrifować co do statusu tego tasku...), a po trzecie, tak naprawdę to nadal nie do końca wiem co masz na myśli. Tzn zgaduję, że wg Ciebie te nieudane viltroxy po prostu brzydki obrazek dają (brzydko obrazują? Źle rysują?), ale mój przedział ufności dla tego twierdzenia nie jest jakiś super duży... ;)
Szukałem, ale nie znalazłem.
Tak jak pisałem kilkukrotnie wcześniej, ciężko jest precyzyjnie opisać to zjawisko, bo jest czysto subiektywne i abstrakcyjnie.
Cos jak "brzmienie" w systemie hi-fi audio.. Jak to niby dokładnie opisać, tak żeby każdemu się zgadzało?
Albo "bukiet smakowy" w zapachu wina, bądź "aksamitność" jakiejś tkaniny [emoji2]
Więc następnym razem, gdy ktoś ponownie się mnie zapytanie o "renderowanie" obiektywu, to odsyłam do tego postu.
Nie dajmy się też zwariować z tą polskością na siłę.
Łatwiej i szybciej jest napisać "bokeh", wyraz który każdy w tym hobby zna i rozumie, niż "rozmycie tła" ;)
Ja też nie przepadam za tym aby zwyczajne i normalne polskie wyrazy zastępować w imię mody angielskimi synonimami (jak w Twoim fajnym przykładzie ze zdaniem z "task"), ale na renderowanie obiektywu po prostu nie jestem w stanie znaleźć odpowiednika z polskim rodowodem [emoji16]
85/1.4 FE już na sklepie Vitka (https://viltrox.com/products/af-85mm-f1-4-fe).
https://youtu.be/wC0AcjAkB2I
Jeżeli ktoś koniecznie potrzebuje 1.4 to ten Viltrox nie jest żadną rewolucją. Nie ma jakiejś wielkiej różnicy między nim i Sirui Aurorą, Sirui jest dodatkowo 240g lżejsze i mniejsze. 85/1.8S jest nadal optycznie lepszy od obu, ostrzejszy środek, dużo lepsze rogi nawet po przymknięciu. Czekam na 85/1.4 od Nikona, to może być ciekawe.
grissley
17-06-2025, 12:13
Jak to niby dokładnie opisać, tak żeby każdemu się zgadzało?"Obrazowanie" to nie to?
Hmm... w sumie to masz rację :)
Faktycznie, pasuje jak ulał i zapomniałem o tym wyrazie.
No ok, to od teraz o ile nie zapomnę (lata nawyku) to będę używał wyrazu obrazowanie, zamiast renderowanie
grissley
17-06-2025, 12:20
A ja będę starał używać się "rozmycie" zamiast "bokeh" :D (i wcale nie żartuję!) :)
cz4rnuch
17-06-2025, 21:31
.A tutaj wisienka w torcie :mrgreen: (to dla tych, którzy twierdzą że ostrość czy szczegółowość pełnej klatki to poziom nie do uzyskania w aps-c)
https://www.dpreview.com/forums/thread/4771231...Test bokeh to raczej pośredni dowód na obalenie tezy która nie padła ;) Bo o gustach raczej nie będę dyskutować, ale uprasza się o nie przekręcanie słów :) Ja nie twierdzę, że jakieś szkło apsc nie może być po prostu lepsze niż jakieś inne pełnoklatkowe. Po prostu co do zasady na pełnej klatce łatwiej jest upchać większą ilość Mpx a jednocześnie te pikselki nadal mogą mieć większą powierzchnię niż odpowiednik z apsc. I tylko przed tę prostą zależność (bo obrazek to wypadkowa matrycy i obiektywu, jedno bez drugiego dość słabo spełnia swoją funkcję) nieco łatwiej jest wyprodukować bardziej szczegółowy obrazek z większej matrycy. FF to też nie jest Święty Graal, bo szkła średnioformatowe stawiają poprzeczkę jeszcze wyżej. Oczywiście zamontowane na średnioformatowej matrycy, bo przez przelotkę na mniejszym formacie zazwyczaj trochę tracą ze swojej "magii". A czy to komu potrzebne, szczególnie w portrecie, to oddzielny temat? Dlatego w sumie zwróciłem uwagę, że ten vitek, tak sobie oczywiście tylko dywaguję, wnosząc po tym co już widziałem i wbrew tej ogólnie panującej tu atmosferze, raczej spełni swoją funkcję. O ile lepszy jest od Aurory i czy warto dopłacić to już każdy sam musi rozstrzygnąć. Przejrzałem jej test u Abota i widzę, że szkło solidne, ale bez przesady. Czytam, że zoptymalizowane jest pod portret przez co na większe odległości już nie trzyma poziomu, który oferuje na bliższe dystanse. Do tego silnik starszego typu. Tu niestety jestem z lekka rozpieszczony, bo nawet tanie szkiełka mam z bardzo dobrymi silnikami i nie chce mi się wracać do minionej epoki. Ja jednak wolę mieć zawsze lub prawie zawsze trafione a potem się martwić o ostrość a nie odwrotnie. No i sama firma raczej za krótko robi w branży, musi jeszcze na markę zapracować. Na razie byłbym ostrożny. Uprzedzam, że nie jestem uprzedzony :) Mam od nich mały statywik wielkości butelki i jestem z niego zadowolony. Nie jestem też jakimś wyznawcą ff, powiewa mi czym co jest robione, o ile wychodzi dobry obrazek. Od jakiegoś czasu szukam dobrego kompaktu z matrycą wielkości około apsc'owej, bo bardzo lubiłem obrazek z coolpixa A i chętnie bym do tego wrócił.
Dlatego w sumie zwróciłem uwagę, że ten vitek, tak sobie oczywiście tylko dywaguję, wnosząc po tym co już widziałem i wbrew tej ogólnie panującej tu atmosferze, raczej spełni swoją funkcję.
I z tym raczej nikt polemizował nie będzie. A co do atmosfery, to narzekanie (w każdym razie moje) wzięło się stąd, że nowy Viltrox 85mm f1.4 PRO to pierwszy obiektyw z serii PRO i LAB który nie jest idealnie ostry w centrum kadru od pełnej dziury. Czyli Viltrox do tej pory nas rozpieszczał i apetyt jak widać rośnie w miarę jedzenia.
Niby tylko tyle, ale i aż tyle. Ja osobiście kupuję szkła f1.4 czy f1.2 żeby na pełnej dziurze ich używać, inaczej kupowałbym dużo tańsze i lżejsze f1.8 ;-)
https://phillipreeve.net/blog/review-viltrox-af-85mm-1-4-fe-pro/#more-67547
Jest w tym teście wzmianka o działaniu na Nikonie... albo raczej niedziałaniu.
...Od jakiegoś czasu szukam dobrego kompaktu z matrycą wielkości około apsc'owej...
Nie Ty jeden. Też bym chętnie taki kupił tylko nikt nie chce go wyprodukować. :(
Znalazłem na tej stronie recenzję Viltrox 35/1.2:
https://phillipreeve.net/blog/review-viltrox-af-35mm-1-2-fe-lab/
Recenzent jest bardzo doświadczonym fotografem (z resztą.. kojarzę go z forum Freda Mirandy) i zasadniczo szanuję jego wiedze, nakład pracy przy opracowywaniu recenzji oraz wnioski z nich płynące.
Myślę, że warto poczytać :)
Użytkownicy systemu Nikon Z, którzy szukają stałki 35mm są w fantastycznym położeniu.
Jest wyżyłowany do granic możliwości, wielki i ciężki Nikkor 35/1.2 S który jest pozbawiony jakichkolwiek kompromisów czy to optycznych, czy to mechanicznych - po prostu absolut, za cenę używanego auta :mrgreen:
Jest perfekcyjny optycznie (z technicznego punktu widzenia), wielki i ciężki chińczyk Viltrox 35/1.2 dający nowoczesne obrazowanie w ludzkich pieniądzach i zdaje się nie odstaje zbytnio w kwestii jakości budowy od Nikkor 35/1.2 S
Jest mały, lekki, tani Nikkor 35/1.4 - który jest przeciwieństwem obu w/w, czyli obiektyw z pozostawionymi celowo wadami optycznymi, aby dać takie klasyczne, miękkie obrazowanie (obiektyw z "charakterem"), bez premium wykończenia.
Jest też coś pomiędzy, czyli Nikkor 35/1.8 S, który z pewnością znajduje masę zainteresowanych osób, szukających tego typu kompromisu.
Oczywiście są też dostępne przez adapter wszystkie te wspaniałe stare stałki Nikona pod lustrzanki.
No i jest jeszcze Nikkor 40/2, który jak się nad nim zastanawiam to po prostu nie mogę znaleźć powodu, żeby go nie posiadać w torbie foto (w przypadku gdy jest się użytkownikiem sytemu Nikon Z)
Naprawdę, aż się miło robi na myśl o tym jaki wspaniały wachlarz optyki w tym zakresie jest w systemie Nikon Z.
Kurcze, kusi mnie ten system jak nie wiem.
Mam kilka solidnych argumentów aby zostać w Fuji X, ale zestaw taki zestaw to byłby dla mnie cud, miód i orzeszki:
Nikon Z6 III + Nikkor 35/1.4 do focenia na codzień rodzinki i świata wokół mnie, portrety.
Plus Nikkor 24-120/4 S na wakacje - w uzupełnieniu o Nikkor 35/1.4 .. idealny jak dla mnie zestaw dwóch obiektywów w podróż (no może trochę zbyt ciężki, ale za to jaki uniwersalny!)
Do tego Nikkor 20/1.8 S na koncerty/widoczki + Nikkor 105/1.4 E na koncerty i portrety w plenerze..
No i jeszcze miałbym dostęp do Nikkor 58/1.4, taki obiektyw na specjalne okazje pod niektóre sesje portretowe w plenerze.
*EDIT*
Aha, no i zapomniałem że do Nikon Z można sobie zanabyć manualne Voigtlandery (w tym najbardziej przeze mnie pożadany CV 40/1.2) i mieć pełną komunikację z aparatem i wsparcie przy ustawianiu ostrości.
Dla mnie osobiście obrazowanie z Voigtlander'ów z serii Nokton to jest absolutny top.
Masakra.
Ehh.. this shit never ends :lol:
Znalazłem na tej stronie recenzję Viltrox 35/1.2:
https://phillipreeve.net/blog/review-viltrox-af-35mm-1-2-fe-lab/
Recenzent jest bardzo doświadczonym fotografem (z resztą.. kojarzę go z forum Freda Mirandy) i zasadniczo szanuję jego wiedze, nakład pracy przy opracowywaniu recenzji oraz wnioski z nich płynące.
Myślę, że warto poczytać :)
No, nareszcie... Jestem w identycznej sytuacji, posiadam Sigme 35 f1.2 DG DN, i szukam czegoś mniejszego. Chyba również sprzedam moją sigmę, kupię Viltroxa, i jeszcze na tym zarobię ;-)
-To nie są tanie
...grzyby.
cz4rnuch
18-06-2025, 14:57
No, nareszcie... Jestem w identycznej sytuacji, posiadam Sigme 35 f1.2 DG DN, i szukam czegoś mniejszego...Szefuncio Sigmy zapowiada nową/mniejszą/lepsiejszą wersję jeszcze w tym roku. Może warto poczekać? (o ile te plany to pod Sony, bo pod Nikona raczej nie będzie).
https://www.sonyalpharumors.com/sigma-says-a-new-35mm-f-1-2-ii-fe-lens-is-coming-in-2025-and-it-will-be-smaller-and-better/
Szefuncio Sigmy zapowiada nową/mniejszą/lepsiejszą wersję jeszcze w tym roku. Może warto poczekać? (o ile te plany to pod Sony, bo pod Nikona raczej nie będzie).
https://www.sonyalpharumors.com/sigma-says-a-new-35mm-f-1-2-ii-fe-lens-is-coming-in-2025-and-it-will-be-smaller-and-better/
Plany pod Sony raczej. Dziękuję za informację. Przemyślę to, ale wydaje mi się że jednak kupię Viltroxa. Powód jest prosty - jest bardzo dobry, na pewno nie gorszy od mojej obecnej Sigmy, a według wielu nawet lepszy. No i oczywiście mniejszy co jest dla mnie głównym powodem do zmiany.
I cena Viltrox'a jest bardzo dobra. A Sigma, ta nowa, o ile się ukaże, to raczej na pewno będzie droższa niż obecna wersja która i tak jest od Viltroxa droższa. Nie wiem co Sigma musiałaby zaprezentować...
:arrow: https://asobinet-com.translate.goog/review-viltrox-af-85mm-f1-4-pro-chart/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
:arrow: https://asobinet-com.translate.goog/review-viltrox-af-85mm-f1-4-pro-res-inf/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Słuchajcie, może komuś się przyda..
Kupiłem sobie ponownie Viltrox 13/1.4 na aliexpress.com (miałem to szkło przez ponad rok, sprzedałem jakiś czas temu z głupoty i teraz kupiłem ponownie bo zmądrzałem :lol: )
Za całość zapłaciłem około 1220 pln (z wysyłką i opłatą celną), bo są na aliexpress jakieś letnie promocje na obiektywy Viltrox + aliexpress rozdaje na lewo i prawo kody promocyjne, więc suma zniżek się kumuluje.
No to jak za takie pieniądze to tutaj nie ma się nad czym zastanawiać, tylko brać 8-)
Polskiej gwarancji to to nie ma, ale uważam że przy takiej różnicy w cenie warto zaryzykować.
89264
grissley
12-07-2025, 23:07
Kupiłem sobie ponownie Viltrox 13/1.4 na aliexpress.com (miałem to szkło przez ponad rok, sprzedałem jakiś czas temu z głupoty i teraz kupiłem ponownie bo zmądrzałem :lol: )
Aaale przecież Vitki brzydko obrazujom? ;)
Nom ;)
Ale Viltrox 13/1.4 się kupuje nie dla jakości bokeh, ale głównie dla f/1.4 jak ktoś foci po nocach, albo dla żylety w całym kadrze @f/5.6
Do takich rzeczy jak cieszenia oka pięknym obrazowaniem w szerokich kadrach są w aps-c obiektywy jak wspaniały Fujinon 16/1.4 R WR
Jednak uważam, że Viltrox 13/1.4 jako UWA do ujęć krajobrazowych to to jest jedną z najlepszych (jak nie najlepszą) stałką, jeżeli rozpatrzyć go w kategoriach cena/jakość.
No i na koncerty Viltrox 13/1.4 to też jest przekoks - chociaż z jakiegoś nie zrozumiałego dla mnie powodu, mało kto go używa w fotografii koncertowej.
Ponoć do filmowania też jest bdb, chociaż ja kompletnie nie zajmuję się kręceniem filmów - więc nie mogę potwierdzić.
Aczkolwiek z tego co widzę, to w zasadzie bardzo rzadko stosuje się tak szeroki obiektyw na planie filmowym.
Reżyserzy raczej sięgają od 40mm wzwyż i kompletnie się nie przejmują takimi rzeczami jak dystorsja, CA, czy tam focus breathing w używanym szkle :mrgreen:
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/07/new-Viltrox-Air-lens.jpg
Carry less, capture more... Jakiś ciemniejszy UWA?
Wind Mill
27-07-2025, 15:13
Pomyślałem se "a może zoom" - ale jak googlnąłem hasło, to na fiśbuku piszą: "new member of the Viltrox Air series" i "Drop your guess below. What do you think the focal length of the lens is?".
Czyli stałka.
Chciałbym żeby zrobili 24/2 Air, już prawie zamówiłem starego 24/1.8 ale zrezygnowałem z powodu rozmiarów, a to miał być obiektyw specyficznie do zdjęć w nocy w mieście i chcę żeby był możliwie mały.
Ivy Mike
27-07-2025, 22:34
Jest szansa że 28/35 w wersji Air, pod pełną klatkę. Ale, kto wie - może i 24. Jeśli chcieliby konkurować z serią Sony G to faktycznie kolejna jest 24-ka.
Ciekawe, czy to ten z "Carry less, capture more"?
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2025/07/Viltrox-15mm-f1.7-lens-for-Nikon-Z-mount.jpg
Data by się zgadzała...
Ma być dostępny jeszcze w tym tygodniu.
Edycja:
Frost testował (A7CR):
https://youtu.be/Am48KsIvB4Y
Ivy Mike
01-08-2025, 22:18
Dużo ostatnio tych szkiełek pod APS-C wypuszczają.
Zapowiadany wcześniej, wkrótce dostępny:
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/08/Viltrox-56mm-f1.2-Pro-lens-2.jpg
Nie obiektyw, ale też Viltox:
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/08/Viltrox-Spark-TTL-on-camera-flash-1.jpg
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/08/Viltrox-Spark.jpg
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2025/08/Viltrox-to-join-the-L-Mount-Alliance-on-September-1st.jpg
Viltox dołącza do LMA z początkiem września.
Kolejny w planach Fuji GF.
paparapa
30-08-2025, 22:53
Viltox dołącza do LMA z początkiem września.
.
Ciekawe czy ta dobra wiadomość będzie tak dobra jak ją sobie wyobrażam?:grin:
Niech zgadnę. 135/1.8 na LMA?
Podobno jakieś obiektywy mają zostać pokazane tego dnia, ale jakie?
Mnie zaś ciekawi, czy transfer idzie w obie strony. Może Vitek się naumie zoomy robić?
paparapa
31-08-2025, 10:58
Niech zgadnę. 135/1.8 na LMA?
Podobno jakieś obiektywy mają zostać pokazane tego dnia, ale jakie?
Mnie zaś ciekawi, czy transfer idzie w obie strony. Może Vitek się naumie zoomy robić?
Jest o czym myśleć. 85mm /1.4 czy 35mm/ 1.2 wyglądają ciekawie.
Ale to raczej w sferze marzeń...
Inna firma weszła do aliansu i dwa lata temu i nic nie wystrugała na bagnet L do tej pory.
Chyba że coś przeoczyłem.
Ciekawe czy najpierw dostaną bagnet L czy Z? :)
Na 135 też mam ochotę. :)
No i te małe kurdupelki Air też mi się podobają.
Ta nieumiejętność produkcji zoomów bardziej mi pasuje na konkretne porozumienia w branży.
Albo cenę wejścia w ten "interes" jeśli chcą być konkurencyjni.
Pierwsze szkła Viltrox dla L-mount:
https://viltrox.com/cdn/shop/files/3_ee3a6d79-76d4-47e7-bcc2-e4fd81bb68fc.jpg?v=1713148006&width=750
Do tego adapter PL-L:
https://viltrox.com/cdn/shop/files/5_2ce70e92-a167-48df-b011-9b661db66f86-990889.jpg?v=1722921139&width=990
W sumie ciekawa zagrywka.
Ja już mówiłem to wiele razy, że moment gdy Viltrox wypuścił pierwszy obiektyw z serii PRO (Viltrox 75/1.2), to to jest tak samo przełomowy moment, gdy Sigma wypuściła w 2012r swój pierwszy obiektyw z serii ART: Sigma 35/1.4
Zupełnie nowe rozdanie, i całkowite przetasownwie w branży foto.
Od tamtego momentu, już nie było że tylko Canon i Nikon jak chcesz pro jakość optyczną, mechaniczną i bardzo celny AF.
Do dzisiaj prosy pracują i zarabiają na Sigmach z serii ART - nie bez powodu.
W moich oczach tylko jacyś fanatycy marki kupują systemowe szkła, jeżeli do ich mocowania są dostępne Sigmy z serii ART.
Viltrox zrobił dokładnie to samo co Sigma w 2012r, ale dla matryc aps-c :)
Viltrox 75/1.2 to jest po prostu mistrz, jeżeli chodzi o super jasne i krótkie tele pod aps-c. Pokazywałem wam bezpośrednie porównanie Sigmy 105/1.4 do Viltrox 75/1.2 (?)
Wnioski końcowe potrafią zaskoczyć ;)
grissley
03-09-2025, 10:41
A, za przeproszeniem, jak ten Vitek obrazuje? ;)
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2025/09/Viltrox-AF-9mm-f2.8-Air-APS-C-lens-for-Nikon-Z-mount-1.jpg
E/Z. Podobno wkrótce.
I jeszcze 14/4. Pełna klatka.
andystar
03-09-2025, 14:12
4/14mm
https://www.cinegearpro.co.uk/de/products/viltrox-af-14mm-f4-0-air-fe-for-full-frame?srsltid=AfmBOoo0o0QFjeaEdKAl8RCm5TxG-5BnrMTTuJMkYLIXOJiY9Ux1Mcr0
Skoro na preorderze, to pewnie niedługo będzie dostępny.
Na stronie Vikta (https://viltrox.com/collections/camera-lens?sort_by=title-ascending) nic, cisza. Oprócz wk.....go okienka newslettera...
Bardzo ciekawy ten 14/4, gdyby optycznie zbliżył się do 14-30 to chyba bym go zmienił, ale przy tej cenie może być ciężko…
grissley
08-09-2025, 14:06
A, za przeproszeniem, jak ten Vitek obrazuje? ;)
To nie było złośliwe - serio pytam :)
Strasznie na te Vitki narzekałeś - ten jest inny? Czy inne zalety rekompensują braki w obrazowaniu?
To nie było złośliwe - serio pytam :)
Strasznie na te Vitki narzekałeś - ten jest inny? Czy inne zalety rekompensują braki w obrazowaniu?
Ale Ty mnie pytasz, czy kogo? :D
grissley
08-09-2025, 16:19
Ale Ty mnie pytasz, czy kogo? :D
No Ciebie, bo wcześniej narzekałeś na obrazowanie Vitków, a teraz piszesz, że 75/1.2 jest rewelka. To uściślenia szczegółów się dopraszam :D
No Ciebie, bo wcześniej narzekałeś na obrazowanie Vitków, a teraz piszesz, że 75/1.2 jest rewelka. To uściślenia szczegółów się dopraszam :D
Dalej twierdzę, że obrazowanie z Viltrox'ów jest takie se (kształt i "jakość" rozmyć), choć w niektórych sytuacjach wygląda interesująco i nawet mi się podoba :D (ale powtarzam, że czasem)
Jest trochę unikalne - trzeba przyznać, takie ani do końca nowoczesne/kliniczne - ani też idące mocno w klasyczne/vintage obrazowanie jak większość manualnych chińczyków.
Moim zdaniem Viltrox 75/1.2 nie jest pod tym względem inny od reszty Viltrox'ów z serii PRO oraz AIR.
On ma po prostu jak na standardy aps-c bardzo płytką /a co za tym idzie bardzo atrakcyjną/ głębię ostrości - wynikającą z parametrów obiektywu i nieco mniej nerwowy bokeh (11 listków przysłony) niż seria AIR albo pierwsza generacja Viltrox'ów.
Jednak ja widzę w rozmyciach z Viltrox 75/1.2 wspólne "dna" co reszta obiektywów tej firmy (no może poza serią LAB)
Reasumując, w mojej ocenie Viltroxy są klasę niżej jeżeli chodzi o "fajność" obrazowania, w porównaniu do starych szkieł od Fuji, Nikon, Canon, Voigtlander czy Zeiss.
Zajebistość Viltrox 75/1.2 polega na czym innym.
Ten obiektyw jest wręcz kompaktowy jakby go porównać do najbliższej konkurencji pod pełną klatkę:
https://www.dpreview.com/forums/post/67851000
Na chwilę obecną myślę, że tylko Sirui Aurora 85/1.4 jest jeszcze bardziej atrakcyjna jakby ją rozpatrywać pod kątem rozmiarów i wagi jeżeli chodzi o krótkie i jasne tele.
Moje wrażenia dotyczące Viltrox 75/1.2 opisałem w poniższych linkach, jakby komuś chciało się przez to wszystko przebrnąć :)
https://www.dpreview.com/forums/thread/4792126
https://www.dpreview.com/forums/thread/4795685
Pomijając słabą pracę pod światło to jest to bezkompromisowa optyka, ze sprawnym i szybkim AF, w obudowie premium z bajerami typu uszczelnienia i pierścień przysłon.
W polskiej dystrybucji nowy kosztuje niecałe 2500 pln, a bezpośrednio od chińczyka idzie go kupić jeszcze taniej:
https://pl.aliexpress.com/item/1005009531890322.html?spm=a2g0o.productlist.main.7 .45375c0d2uPdUP&aem_p4p_detail=20250908083203444096201180944000657 0315&algo_pvid=d5f84cb9-6155-477a-8648-e1d4c85d54d5&algo_exp_id=d5f84cb9-6155-477a-8648-e1d4c85d54d5-6&pdp_ext_f=%7B%22order%22%3A%223%22%2C%22eval%22%3A %221%22%7D&pdp_npi=6%40dis%21PLN%212296.18%212119.03%21%21%21 4396.28%214057.13%21%40210385db17573455231831850ed 3bc%2112000049383048947%21sea%21PL%210%21ABX%211%2 10%21n_tag%3A-29910%3Bd%3Ab598d9ba%3Bm03_new_user%3A-29895%3BpisId%3A5000000174217209&curPageLogUid=IrOBKEEfttaT&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A%7Cx_object_id%3 A1005009531890322%7C_p_origin_prod%3A&search_p4p_id=202509080832034440962011809440006570 315_3
To sprawia, że w moich oczach ten obiektyw jest fantastyczny: rozmiar i waga, stosunek jakość optyki/cena, wykonanie.
Choć nie ukrywam, że Sirui 75/1.2 jest praktycznie równie dobry optycznie, ale jednak mniejszy i sporo lżejszy (szkoda tylko, że ma bardzo niecelny AF)
Miałbym u siebie w torbie Sirui 75/1.2, gdyby nie fakt że wiele osób zgłaszało spore problemy z AF (przynajmniej w użytkowaniu z Fuji :lol: )
grissley
08-09-2025, 18:40
ok, dzięki za rozjaśnienie :)
Ja np jestem fanem obrazka z Nikkora 85/1.8D, chociaż nie kojarzę, żeby ten obiektyw miał jakieś grono fanów. Może z moim Fuji się po prostu dogaduje, nie wiem. Ale chodzi mi po głowie ten 75, żeby kobiecie do Sonego kupić :)
ok, dzięki za rozjaśnienie :)
Nie ma sprawy :)
Ja np jestem fanem obrazka z Nikkora 85/1.8D, chociaż nie kojarzę, żeby ten obiektyw miał jakieś grono fanów. Może z moim Fuji się po prostu dogaduje, nie wiem. Ale chodzi mi po głowie ten 75, żeby kobiecie do Sonego kupić :)
Jeżeli do Sony i dla kobitki to ja poleciłbym Sigmę 56/1.4 ..
Viltrox 75/1.2 pomimo iż bardzo mały i lekki jak na efekty końcowe które można nim uzyskać, to w skali bezwzględnej do małych i lekkich nie należy..
Sigma 56/1.4 z kolei to esensja aps-c, jeżeli ktoś szuka takich parametrów.
Super mały i super lekki - dla żony/partnerki jak znalazł :D
Ciekawe co jest wart Sirui Sniper 56mm f/1.2.
https://www.bhphotovideo.com/c/compare/Viltrox_AF+56mm+f_1.4+E+Lens+for+Sony+E+Black_vs_S irui_Sniper+56mm+f_1.2+Autofocus+Lens+Sony+E%2C+Bl ack_vs_Sigma_56mm+f_1.4+DC+DN+Contemporary+Lens+So ny+E_vs_Viltrox_AF+56mm+f_1.2+Pro+E+Lens+Sony+E/BHitems/1607409-REG_1798119-REG_1436295-REG_1912365-REG
https://www.ceneo.pl/Fotografia;szukaj-sirui+sniper+56mm+f+1+2
grissley
08-09-2025, 19:10
Jeżeli do Sony i dla kobitki to ja poleciłbym Sigmę 56/1.4 ..
Viltrox 75/1.2 pomimo iż bardzo mały i lekki jak na efekty końcowe które można nim uzyskać, to w skali bezwzględnej do małych i lekkich nie należy..
Sigma 56/1.4 z kolei to esensja aps-c, jeżeli ktoś szuka takich parametrów.
Super mały i super lekki - dla żony/partnerki jak znalazł :D
Kobitka niedawno zawłaszczyła sobie moją Sigmę A 60/2.8
Światło niby nie trąca, ale to fajny i maleńki obiektyw jest.
56 to w zasadzie ta sama ogniskowa, a Mikołaj mógłby podrzucić jej coś nie tylko jaśniejszego, ale i dłuższego, tak do kompletu i wsparcia kreatywności.
PS. Ona do niedawna miała fazę na ptaki. Tzn nadal ma, ale zaczyna różnicować. Latała z zapiętym Tamronem 18-300 (jak jej się nie chciało dźwigać), albo 150-500 (jak jej się chciało ;) ). Ten Vitek jest ciut szerszy, ciut krótszy i ciut cięższy od 18-300. Wstępnie założyłem, że sobie poradzi. Chociaż jak szkła się mnożą a będzie chciała zabrać kilka to faktycznie robi się dylemat.
Kobitka niedawno zawłaszczyła sobie moją Sigmę A 60/2.8
Światło niby nie trąca, ale to fajny i maleńki obiektyw jest.
56 to w zasadzie ta sama ogniskowa, a Mikołaj mógłby podrzucić jej coś nie tylko jaśniejszego, ale i dłuższego, tak do kompletu i wsparcia kreatywności.
PS. Ona do niedawna miała fazę na ptaki. Tzn nadal ma, ale zaczyna różnicować. Latała z zapiętym Tamronem 18-300 (jak jej się nie chciało dźwigać), albo 150-500 (jak jej się chciało ;) ). Ten Vitek jest ciut szerszy, ciut krótszy i ciut cięższy od 18-300. Wstępnie założyłem, że sobie poradzi. Chociaż jak szkła się mnożą a będzie chciała zabrać kilka to faktycznie robi się dylemat.
grissley, myślę że powinieneś jeszcze się przespać z tym pomysłem i go przemyśleć na spokojnie ;)
grissley
08-09-2025, 22:18
grissley, myślę że powinieneś jeszcze się przespać z tym pomysłem i go przemyśleć na spokojnie ;)
To na pewno. Do grudnia jeszcze i tak sporo czasu :D
Jak do Sony, to może wersja pomiędzy S56/1.4 a Vi75/1.2? Vi56/1.2. ;)
Nazywają go APS-C bokeh master ale byłbym ostrożny z takim hurra-optymizmem. Przynajmniej do momentu, aż się więcej opinii i użytkowników pojawi.
PS. A jeśli to prawda, to pasowałoby, żeby Vitek zrobił 85/1.2 bokeh mastera. O.
grissley
08-09-2025, 22:35
Zabrała mi kobieta moje Sony DX, a jak paczę co za szkła teraz Vitek i Tami wypuszczają dla APSC to aż szkoda ;-)
Wersja brutalna: odbierz.
Wersja rozsądkowa: kup drugi.
:lol:
grissley
08-09-2025, 23:13
Pewnie A6600 wróci do mnie jak jej kupię A6700 :-D
Swoją drogą - aż muszę sobie poguglać za jakimiś porównaniami z czapy, konkretnie tej mojej Sigmy z jasnymi 56tkami...
paparapa
08-09-2025, 23:32
Kobitka niedawno zawłaszczyła sobie moją Sigmę A 60/2.8
.
Zabrała mi kobieta moje Sony DX,
To i tak masz szczęście że tylko zabrała.... Zawsze może być gorzej.... ;-)
7297903580353285408 (https://www.tiktok.com/@carmelovy/video/7297903580353285408)
Nazywają go APS-C bokeh master ale byłbym ostrożny z takim hurra-optymizmem. Przynajmniej do momentu, aż się więcej opinii i użytkowników pojawi.
Taki z niego bokeh master jak ze mnie astronauta :mrgreen:
https://flickr.com/photos/145268771@N04/albums/72177720328798204/with/54761857186
Na palcach jednej ręki mogę policzyć YouTuber'ów, którzy nie kłamią żerując na chwilowym hype dotyczącym premiery jakiegoś produktu.
Viltrox 56/1.2 koniec końców da efekty końcowe w zasadzie identyczne co pierwszy lepszy z brzegu 85/1.8 podpięty pod pełną klatkę (no ok, może Viltrox będzie nieco ostrzejszy na brzegu kadru jeżeli komuś na tym zależy)
Z tą różnicą, że Viltrox 56/1.2 jest większy i cięższy niż typowy 85/1.8 :lol:
Myślę, że jeżeli krótkie tele pod aps-c to albo Sigma 56/1.4 (która nokautuje wszystko i wszystkich swoimi rozmiarami i wagą), albo Viltrox 75/1.2 (z podobnych powodów co Sigma 56/1.4)
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/09/005IlVnfgy1i57mtq4qf7j30u01b8qbd.jpg
Podobno dynks umożliwiający ostrzenie AF w manualnych szkłach filmowych.
Do tego kilka nowych szkieł, jednak brak nawet spekulacji co i jak.
Taki z niego bokeh master jak ze mnie astronauta :mrgreen:
https://flickr.com/photos/145268771@N04/albums/72177720328798204/with/54761857186
Mnie się tam podoba. Te z lasu zwłaszcza. Choć faktycznie, na mastera nie zasługuje. :mrgreen:
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2025/04/Screenshot-2025-04-27-at-19.30.53.png
Zostanie pokazany na IBC, razem z:
AF 9mm F2.8 Air (APS-C) & AF 14mm F4.0 Air (Full-Frame) – ultra-wide lenses from the lightweight Air series, engineered for creators who prioritize portability without compromising quality.
AF 85mm F2.0 EVO – the first lens in the new EVO series, combining refined optics with a modern design language.
Z3 TTL Camera Flash – featuring a unique mech-inspired design with powerful lighting control.
Nexus AI Autofocus Adapter – an innovative adapter integrating artificial intelligence to expand focusing capabilities.
Wspomniany Viltrox 14/4 właśnie się pokazał i wygląda bardzo zachęcająco. Przynajmniej dla mnie w kategorii "mały, szeroki, wrzucić na wszelki wypadek" ;) W każdym razie jest ostro i daje radę na 61 Mpix no i kosztuje 200 USD ( u nas pewnie plus vat).
https://sonyalpha.blog/2025/09/12/viltrox-14mm-f4-air/
https://dustinabbott.net/2025/09/viltrox-air-14mm-f4-fe-review/
9/2.8 APS-C chyba też niedługo u Abbotta będzie. Widać go na jednym ze zdjęć. Rozmiaru 14/4.
Wracając jeszcze do tematu Vitek w LMA. Pierwszymi "normalnymi" szkłami mają być 16/1.8 i 40/2.5.
Chyba DA zaliczył falstart, bo już wody nie ma ;)
paparapa
13-09-2025, 10:59
Wspomniany Viltrox 14/4 właśnie się pokazał i wygląda bardzo zachęcająco. Przynajmniej dla mnie w kategorii "mały, szeroki, wrzucić na wszelki wypadek" ;) W każdym razie jest ostro i daje radę na 61 Mpix no i kosztuje 200 USD ( u nas pewnie plus vat).
https://sonyalpha.blog/2025/09/12/viltrox-14mm-f4-air/
https://dustinabbott.net/2025/09/viltrox-air-14mm-f4-fe-review/
Tiaaa... Ciekawie nieciekawie to wygląda. Mały kundelek za 800PLN niczym nie ustępuje obiektywowi z lini S.
Jak widać wielkość bagnetu też ma znaczenie.... :mrgreen:
N wie co robi nie dopuszczając innych firm do produkcji optyki. :):):)
Szybciutko byłoby pozamiatane.
Dotychczas Viltrox to mnie ani chłodził, ani grzał ;). Kolejne 85-tki do Sony nie robiły na mnie wrażenia, w końcu nie prowadzę księgi Guinessa, podobnie jakieś kloce zapatrzone w Sigmę. Natomiast to szerokie maleństwo 14/4 z taką optyką, plus zatyczka 28/4.5 skłaniają mnie do przemyślenia potrzeb ;)
paparapa
13-09-2025, 13:25
Wracając jeszcze do tematu Vitek w LMA. Pierwszymi "normalnymi" szkłami mają być 16/1.8 i 40/2.5.
Dobrze, że cokolwiek się pokaże po przystąpieniu do LMA.
I ciekawe jak ustalą ceny.
Będzie pięknie pasował do ZR.
https://i.imgur.com/9u3SpYp.png
https://i.imgur.com/w9uixNq.png
https://i.imgur.com/9CdyCuI.png
85/2 EVO. EVO będzie linią między Air a Pro. Czyli wychodzi, że będą to następcy szkieł f/1.8 z pierwszych serii.
9/2.8 APS-C w wersjach N/Z i S/E będzie dostępny w okolicach 19.09.
Chciałbym żeby wypuszczali uszczelnione, metalowe szkła z tym samym układem optycznym i tymi samymi rozmiarami co Air. To właśnie te nowe Airy np. 50/2 i 14/4 są według mnie najciekawszymi szkłami Viltroxa. Są praktycznie tak dobre jak Nikkory S przy dużo mniejszych rozmiarach. Szkoda że trochę marnują się w budżetowej linii. Może czas na Air+?
N wie co robi nie dopuszczając innych firm do produkcji optyki. :):):)
Szybciutko byłoby pozamiatane.
Najepszym tego przykładem jest wręcz komiczny wątek o Sigmie 135 f1.4 której na Nikona nie ma i nie będzie, za to są recenzje od zagorzałych Nikoniarzy którzy używają wersji Sony z adapterem do N ;-)
Czyli podsumowując: Sony jest głupie i nie wie co robi, w ogóle system do kitu, za to póżniej na forum Nikona czyta się że nowy obiektyw pod Sony "jest lepszy niż moja Plena" :razz:
za to póżniej na forum Nikona czyta się że nowy obiektyw pod Sony "jest lepszy niż moja Plena" :razz:
Ktoś tak napisał?
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.