Zobacz pełną wersję : Jakość powiększenia do pliku cyfrowego
Witam.
Jakiej jakości że tak powiem musiał by być plik np:4928x3280 lub 5520x3680 albo 7360x4912 aby uzyskać powiekszenie 50x60cm na papierze jak byś my to uzyskali z negatywu 6x7cm ?
Piksele piksealmi, ale ważniejsze jest chyba to jakie one będa miały jakość ;) czyli np czy robione ostrym szkłem, czy na niskim ISO.
Przenoszę, nie ten dział.
Może chodzi o skanowanie tego negatywu, czy o jakość/kompresje jpg, bo jeśli masz raw to nie rozumiem pytania.
Witam.
Jakiej jakości że tak powiem musiał by być plik np:4928x3280 lub 5520x3680 albo 7360x4912 aby uzyskać powiekszenie 50x60cm na papierze jak byś my to uzyskali z negatywu 6x7cm ?
Pytanie raczej powinno brzmieć (może tak i miało brzmieć...): jakiej rozdzielczości powinno być zdjęcie aby uzyskać dobrej jakości odbitkę na papierze rozmiaru 50 x 60 cm. Tak zadanego pytania jak w cytacie również nie rozumiem...
Co tu nie rozumieć. Robisz zdjęcie aparatem analogowym na filmie 6x7 cm i wywołujesz na papierze 50x60 cm. Później robisz zdjęcie aparatem cyfrowym w rozdzielczości WxH i drukujesz na papierze 50x60 cm. Ile musi wynosić W i H żeby jakość była podobna dla obu wydruków?
Spokojnie z D800 wystarczy. 50x60 - 6x7 cm to bardziej kwadratowe kadry niż 3:2 w FX. D810 ma opcje formatu 5:4 i wtedy to jest 6144 x 4912,
Tu jest sporo spraw, bo .. nie wiadomo jaka będzie jakość powiększenia z MF. Bo to zależy optyki aparatu, optyki powiększalnika, użytego filmu itd. Tu na każdym etapie są straty. A wcyfrze optyka aparatu i .. mozliwość wyostzrenia pliku. Jesli skanować MF by go obraboać to .. jaki skaner?
Podobne pytania stawiano dawno temu - ile Mpx daje film małoobrazkowy. Wg mnie to około 5-6 Mpx, choć pewnie Kodak Technical pan 25 dawał z 10 mpx, Tylko na tym materiale się nie fotografowało....
Dobry mały obrazek można było skanować na 3000 dpi. To daje jakieś 13 Mpix. To odpowiednik 10x powiększenia optycznego, bez widocznego ziarna. Mało który slajd na to pozwalał. W praktyce obraz z D70 na niskim ISO dawał zawsze wrażenie lepszej ostrości. Dlatego używało się 4x5"
Spokojnie z D800 wystarczy. 50x60 - 6x7 cm
Tu jest sporo spraw, bo ..
Można powiedziec że o to mi chodziło........te sporo spraw pominołem czego mam świadomość.Dziekuje za odpowiedzi.
Najlepsze błony kolorowe miały rozdzielczość ok 160 linii/mm, cz/b do 200 linii/mm.
Dla klatki 7x6 (przy 150 liniach/mm) daje to rozdzielczość 10500x9000. Daje to 94,5 Mpix.
Tyle mówi teoria, ale liczy się nie rozdzielczość filmu tylko układu film-obiektyw.
Takie rozdzielczości daje może Velvia 50, ale z nich nie zrobi odbitki (no chyba, że zeskanuje, ale na bębnie albo Coolskanie 9000). Biorąc pod uwagę negatyw i ograniczenia optyki to policz liniowo 2x mniej, czyli 4x mniej Mpx, czyli około 24 Mpx.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.