Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Jakość powiększenia do pliku cyfrowego



Mikabas
30-12-2018, 15:11
Witam.
Jakiej jakości że tak powiem musiał by być plik np:4928x3280 lub 5520x3680 albo 7360x4912 aby uzyskać powiekszenie 50x60cm na papierze jak byś my to uzyskali z negatywu 6x7cm ?

Jacek_Z
30-12-2018, 15:44
Piksele piksealmi, ale ważniejsze jest chyba to jakie one będa miały jakość ;) czyli np czy robione ostrym szkłem, czy na niskim ISO.
Przenoszę, nie ten dział.

ksh
30-12-2018, 15:48
Może chodzi o skanowanie tego negatywu, czy o jakość/kompresje jpg, bo jeśli masz raw to nie rozumiem pytania.

And.N
30-12-2018, 16:04
Witam.
Jakiej jakości że tak powiem musiał by być plik np:4928x3280 lub 5520x3680 albo 7360x4912 aby uzyskać powiekszenie 50x60cm na papierze jak byś my to uzyskali z negatywu 6x7cm ?
Pytanie raczej powinno brzmieć (może tak i miało brzmieć...): jakiej rozdzielczości powinno być zdjęcie aby uzyskać dobrej jakości odbitkę na papierze rozmiaru 50 x 60 cm. Tak zadanego pytania jak w cytacie również nie rozumiem...

PiKa
31-12-2018, 01:10
Co tu nie rozumieć. Robisz zdjęcie aparatem analogowym na filmie 6x7 cm i wywołujesz na papierze 50x60 cm. Później robisz zdjęcie aparatem cyfrowym w rozdzielczości WxH i drukujesz na papierze 50x60 cm. Ile musi wynosić W i H żeby jakość była podobna dla obu wydruków?

Jacek_Z
31-12-2018, 03:25
Spokojnie z D800 wystarczy. 50x60 - 6x7 cm to bardziej kwadratowe kadry niż 3:2 w FX. D810 ma opcje formatu 5:4 i wtedy to jest 6144 x 4912,
Tu jest sporo spraw, bo .. nie wiadomo jaka będzie jakość powiększenia z MF. Bo to zależy optyki aparatu, optyki powiększalnika, użytego filmu itd. Tu na każdym etapie są straty. A wcyfrze optyka aparatu i .. mozliwość wyostzrenia pliku. Jesli skanować MF by go obraboać to .. jaki skaner?

Podobne pytania stawiano dawno temu - ile Mpx daje film małoobrazkowy. Wg mnie to około 5-6 Mpx, choć pewnie Kodak Technical pan 25 dawał z 10 mpx, Tylko na tym materiale się nie fotografowało....

TOP67
31-12-2018, 10:52
Dobry mały obrazek można było skanować na 3000 dpi. To daje jakieś 13 Mpix. To odpowiednik 10x powiększenia optycznego, bez widocznego ziarna. Mało który slajd na to pozwalał. W praktyce obraz z D70 na niskim ISO dawał zawsze wrażenie lepszej ostrości. Dlatego używało się 4x5"

Mikabas
31-12-2018, 14:15
Spokojnie z D800 wystarczy. 50x60 - 6x7 cm
Tu jest sporo spraw, bo ..

Można powiedziec że o to mi chodziło........te sporo spraw pominołem czego mam świadomość.Dziekuje za odpowiedzi.

GonzoG
31-12-2018, 15:03
Najlepsze błony kolorowe miały rozdzielczość ok 160 linii/mm, cz/b do 200 linii/mm.
Dla klatki 7x6 (przy 150 liniach/mm) daje to rozdzielczość 10500x9000. Daje to 94,5 Mpix.

Jacek_Z
31-12-2018, 20:48
Tyle mówi teoria, ale liczy się nie rozdzielczość filmu tylko układu film-obiektyw.
Takie rozdzielczości daje może Velvia 50, ale z nich nie zrobi odbitki (no chyba, że zeskanuje, ale na bębnie albo Coolskanie 9000). Biorąc pod uwagę negatyw i ograniczenia optyki to policz liniowo 2x mniej, czyli 4x mniej Mpx, czyli około 24 Mpx.