PDA

Zobacz pełną wersję : Weselny problem



piwkoo
13-06-2007, 18:17
Ostatnio na weselu jako gość, zrobiłem kilka fotek. Sala była bardzo słabo naświetlona i w dodatku wpadała w odcień czerwieni. Założyłem 50/1.8 ustawiłem na f2.8 iso-800, 1/50 do 1/80. Do tego sabina 800 lekko podniesiona i co się okazało zdjęcia wyglądają delikatnie mówiąc nieciekawie. Nie na wszystkich ale w dużej mierzy są przepalone czerwienią.
Poniżej podaje przykład. Zdjęcie jest nieobrabiane, jedynie zmniejszone.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img236.imageshack.us/img236/6784/testck1.jpg)

W PS albo Lightroom da się to ładnie skorygować, ale nie oto mi chodzi.
Chciałem się zapytać co można w takiej sytuacji zrobić, jakie ustawienia popełnić aby zdjęcia wyglądały przyzwoicie.
Pozdrawiam

bukowy dziad
13-06-2007, 18:31
z tego co wiem (Ale moge sie mylic;) ) w d80 jest mozliwosc wyboru balansu bieli. skorzystalbym wlasnie z tej mozliwosci.

edit: na przyszlosc rob w rawach:)

piwkoo
13-06-2007, 18:34
Balans ustawiony był na lampe, nie wiem czy dobrze czy źle, dlatego zamieściłem tego posta, aby ktoś mi pomógł w tym temacie.

Al Bundy
13-06-2007, 18:47
Tutaj nie tyle leży balans bieli co zbyt mocne światło lampy. Ciemne tło zwykle przybiera inne barwy przy świetle mieszanym i stąd problem...

bukowy dziad
13-06-2007, 18:55
Balans ustawiony był na lampe, nie wiem czy dobrze czy źle, dlatego zamieściłem tego posta, aby ktoś mi pomógł w tym temacie.

aha. no to zobacz, ze 1 plan, tam gdzie w miare dopalila lampa jest calkiem niezly (postac na 1 planie wymaga znacznie mniejszego zdiecia czerwieni niz tlo).
lapales duzo swiatla zastanego - znacznie cieplejszego niz swiatlo lampy. jesli wiec np. zechcialbys zneutralizowac tlo dziewczyna zacznie ci mocno wpadac w niebieski.

na takie okazje wymyslono filtry konwersyjne na lampe (dolaczone z reszta do sabiny - na ta okazje pokmaranczowy bylby niezly).

piwkoo
13-06-2007, 19:04
bukowy dziad oraz Al Bundy dziękuję za komentarze. Muszę potrenować trochę w takich warunkach i podobierać odpowiednie ustawienia.
Dziękuję i pozdrawiam

Radosso
13-06-2007, 20:06
za ostre jest to światło. Jak mogłeś wszystkie tak robić, skoro widziałeś co się dzieje. Trzeba było z dyfuzorem walić w sufit lub w prawie w sufit - z białą deseczką odbijającą. Wtedy więcej lampy poszło by na dalsze plany. Zmiękczyło by się światło. Zmniejszyć iso ehhh przeochydne jest to zdjęcie technicznie rzecz biorąc. Tu by nawet raw nie pomógł, bo jest inna temp. z przodu i z tyłu.

ozzy
14-06-2007, 09:15
a ja myślę że RAW by pomógł, wywołujesz 2 jpgi z różnymi temp barwowymi, potem łączysz... tylko jakbym miał tak więcej zdjęć obrobić...

ekonet
14-06-2007, 10:31
Trzeba było z dyfuzorem walić w sufit lub w prawie w sufit - z białą deseczką odbijającą.
Nie zawsze sufit nadaje się do tego, aby odbijać od niego światło. Robiłem w zeszłym roku na weselu w "Creatorze" we Wrocławiu - sufit jest tam ciemnoniebieski i nie nadaj się do niczego. Koszmar.
A od dawna mam taki odruch, że gdy wchodzę do pomieszczenia, to od razu patrzę, jaki jest sufit... :)

wilus
14-06-2007, 17:58
gdy wchodzę do pomieszczenia, to od razu patrzę, jaki jest sufit... :)
mam to samo...

Radosso
14-06-2007, 23:29
a tak wracając do tego, że temp. jest wręcz przeciwna na 1 i 2,3 planie... mam PS CS3, fajny jest edytor rawu, ale dlaczego, nie wprowadzono go bezpośrednio DO programu, tak żebym mógł zaznaczyć sobie, maską, elegancko, pozmieniać właściwości.... tylko taka nakładka. Jakie jest tego, logiczne tłumaczenie.

lopo
15-06-2007, 16:54
Nie zawsze sufit nadaje się do tego, aby odbijać od niego światło. Robiłem w zeszłym roku na weselu w "Creatorze" we Wrocławiu - sufit jest tam ciemnoniebieski i nie nadaj się do niczego. Koszmar.
A od dawna mam taki odruch, że gdy wchodzę do pomieszczenia, to od razu patrzę, jaki jest sufit... :)
ja miałem raz sufit ze szkła ;)

piwkoo
15-06-2007, 21:27
Jeśli chodzi o sufit w moim przypadku to znajdował się on na wysokości ok 10m :/ Była to bardzo wysoka sala, która posiadała dookoła balkon i taras z którego można było oglądać bawiących się gości.
Na szczęście porobiłem dużo fotek z których idzie wybrać kilkadziesiąt. Tak jak wspomniałem nie wszystkie były przepalone czerwienią.
Pozdrawiam

segl
15-06-2007, 23:11
a tak wracając do tego, że temp. jest wręcz przeciwna na 1 i 2,3 planie... mam PS CS3, fajny jest edytor rawu, ale dlaczego, nie wprowadzono go bezpośrednio DO programu, tak żebym mógł zaznaczyć sobie, maską, elegancko, pozmieniać właściwości.... tylko taka nakładka. Jakie jest tego, logiczne tłumaczenie.

pewnie jest to plugin stworzony przez inną firme i nie zdążyli zaadoptować do kodu programu