PDA

Zobacz pełną wersję : Zbieracze starych Nikonow i nie tylko.



Strony : [1] 2

sprocket
15-01-2017, 07:05
Jakos tak smutno zrobilo sie na tym forum :) a moze tylko mi sie wydaje ze forum nikona strasznie spowolnilo, wiec zakladam taki temat jako ze jestem zbieraczem tego, co dla nowego pokolenia jest juz obce, byl taki temat ostatnio :) wiec chwalic sie swoimi klamotkami :)
- moja " baby" to F2 czarny, stan b.dobry, praktycznie bez skazy, pozatym, cala szafa roznych nikonow canonow i wiele innych.

zeberek1
15-01-2017, 07:15
Nie jesteś sam kolego! Ja tez pomimo że głównie w reku dzierżę D3 plus ciężką armatę 400 2.8 to jednak nie moge sie oderwać od starych analogów. Ile ja już tego przez ręce przełożyłem... Teraz właśnie chodzi mi po głowie przaprzodek czyli Nikon F z wizjerem eye level... no i jakaś ładna 50 1.4...

Rafix84
15-01-2017, 10:31
Ja również mam na półce kilka analogów i masę szkieł-metal i szkło. Stopka już dawno jest nieaktualna;)

FelTom
15-01-2017, 10:53
Temat fajny, więc dołączę.
Oprócz cyfrowych korpusów Nikon F80. Niestety, z przyczyn czasowych od kilku już lat nieużywany.
Za to obiektywy używane jak najbardziej i to chętnie. Z mocowaniem M42 Pentacon 50/1.8, oraz z mocowaniem OM: Helios 28/2.8, Olympus 50/1.8, Mitsuki 135/2.8, Sunagor 70-180/4.0.

Tak mnie nawet tchnęło zrobić jakieś porównanie. Nowe obiektywy są bardzo sterylne, bardzo podobne jeden do drugiego. Te stare... Każdy jeden to indywidualista, każdy jest wyjątkowy.

Ktoś z Was porównywał też swoje stare obiektywy?

Rafix84
15-01-2017, 11:02
Zrobiłem porównanie heliosów-miałem ich chyba z 6. zostawiłem 2 sztuki z fajnym bokehem a resztę puściłem w obieg, choć prawda jest taka że każdy był inny i wyjątkowy.

poste
15-01-2017, 14:52
Co prawda po kupnie pierwszej lustrzanki cyfrowej do analoga już nie wróciłem, ale też mam aktualnie fazę na stare Nikkory i nie tylko. Rzutnik też już jeden rozebrałem ;) Tylko czas kiepski, choinka rozebrana :D a w plener nie chce się ruszać.... prób na razie nie dużo.

FelTom
15-01-2017, 16:04
Powiem niepolitycznie w tym wątku - miałem zamiar sprzedać Sunagora, bo mam inny w tym samym zakresie o lepszych parametrach... Ale jak zobaczyłem obraz... Sunagor został i nie jest na sprzedaż. Żadne zdjęcie nie jest ostre. Fragment może trochę aspirować do tego miana. Jednak ta nieostrość jest niesamowita.

Obiektywy sobie przetestowałem dla porównania. Żeby te niuanse obrazowania później wykorzystać.
Rafix84, a jakie to Heliosy? Masz zdjęcia z tego porównania?
poste, na ja zdążyłem potestować, na choince między innymi. Wdzięczny motyw do testów. Dużo urozmaicenia w kadrze. Mowa o naturalnej rzecz jasna.

Moje wypociny - domowe testowanie, można poczytać i pooglądać w wątku o NX500. Bez obróbki - samo obrazowanie obiektywu.

madebyzosiek
15-01-2017, 16:14
Nooo, to ja się melduję :) Przygodę zacząłem z kupioną na Jarmarku Dominkańskim w Gdańsku Prakticą MTL 50


https://dl.dropboxusercontent.com/s/ab2rcqu5g8wm0qt/10.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/ab2rcqu5g8wm0qt/10.jpg)

Później był Nikon N80


https://dl.dropboxusercontent.com/s/8slvkwem8w08ck8/DSC_1961.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/8slvkwem8w08ck8/DSC_1961.jpg)

No i rozkwitła mi miłość do Nikonów... FE jest do dziś moim ulubieńcem :)


https://dl.dropboxusercontent.com/s/vpj0afgaywhjv2c/DSC_4896.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/vpj0afgaywhjv2c/DSC_4896.jpg)

Później przyszedł czas na F501


https://dl.dropboxusercontent.com/s/oumueo01tchnpav/DSC_5908.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/oumueo01tchnpav/DSC_5908.jpg)

Kolejny był FA


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/DSC_4452-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/bgjcqtvboio0k9s/DSC_4452.jpg)

Później powrót do fotografii w stylu niemieckim ;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/DSC_5640-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/b41ojg27v5axmba/DSC_5640.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/exakta_vx-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/ldz75yy7hkinfcf/exakta_vx.jpg)

Później przyszedł czas na wymianę N80, najpierw wpadł F90x


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/DSC_5623-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/s3ljew2xad31dq5/DSC_5623.jpg)

A wreszcie spełnieniem zachcianki był F100 :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/DSC_5635-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/o25hb9m2unl28t9/DSC_5635.jpg)

Na koniec jeszcze jeden, przypadkowo znaleziony, który jako jedyny jeszcze "nie pracował"


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/DSC_3690-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/0n2df4c43x1b3fg/DSC_3690.jpg)

Dodam, że wszystkie one są w użytku, a część wypocin a analogami można znaleźć na forum :) Uwielbiam każdego z nich. Co do szkieł, najlepszym analogowym na cyfrze jest Nikkor 105 2.5 AiS :) No i uwielbiam nieprzewidywalność M42 :) Ech... Można dużo napisać :)

Rafix84
15-01-2017, 16:51
Wspaniałe a temat to rzeka:)
Miałem kilka wersji m44, m44-4. Każdy był wyjątkowy ale fotki z porównania poszły się paść z poprzednim lapkiem.

Coman
16-01-2017, 01:16
Od kilku miesięcy z wielką przyjemnością biegam z moim czarnym i pięknym FM3a + naleśnik N50 f1.8 :) , kilka rolek już pękło, tj.: 5x Ektar 100, 2x XP2 400, 1x PORTRA 160, 1x PORTRA 400. I z całą pewnością mogę powiedzieć że ten aparat zostaje zemną na wieki wieków. Teraz rozglądam się jeszcze za jakimś szerokim kątem w okolicach 24mm, może macie jakieś ciekawe propozycje? Potrzebuję czegoś dobrego optycznie (ostrego), zgrabnego, stylowego, najlepiej małego, niekoniecznie tanio ;) A tak na marginesie to ostatnimi czasy da się zaobserwować wzrost zainteresowania analogami co mnie bardzo cieszy, pozdrawiam.

madebyzosiek
16-01-2017, 07:11
Potrzebuję czegoś dobrego optycznie (ostrego), zgrabnego, stylowego, najlepiej małego, niekoniecznie tanio ;) A tak na marginesie to ostatnimi czasy da się zaobserwować wzrost zainteresowania analogami co mnie bardzo cieszy, pozdrawiam.

Proponuję którąkolwiek wersję 28 :) Ponoć wszystkie są tak samo dobre. Kultowością odkryła się 28 2.0, tutaj nie będzie tanio. Ja mam 28 3.5 AiS. Szkiełko jest tanie i bardzo dobre, ale ciemne... Jest jeszcze 24 2.0, ale zdania o niej są podzielone, a kosztuje sporo...

Hird
16-01-2017, 08:15
Jak nie musi być tanio to może 28/1.4 :p szkło na pewno nie tanie, nie bawiłem się nim, ale można o nim przeczytać, że ma to coś i daje ciekawy obrazek. Co do manualnych nikkorów o ogniskowej 24 i 28 to przytoczę dwa wątki w których sporo ciekawych informacji jest
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=31377
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=229371

Coman
16-01-2017, 12:06
Dzięki bardzo.

kurako92
16-01-2017, 12:23
Ja co prawda zaczynam z fotografią cyfrowa jako hobby ale już za mną rownież ze 3 klisze zrobione wyciagnietymi z szafy od dziadka zakurzonyni zenitami, ttlem i e :)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/594a61b4d3f88aa457d9ee9ed53f3a2b-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170116/594a61b4d3f88aa457d9ee9ed53f3a2b.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/eac59984db2694463982fd1d141f8869-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170116/eac59984db2694463982fd1d141f8869.jpg)

Że szkieł posiadam pentacona multicoating 135/2.8 i 2 Heliosy 58/2 z czego ten Helios do zenita e jest modelem starszym bez popychacza przesłony

zeberek1
16-01-2017, 16:29
Nikon L35 AF. 1983r. Fajna małpka z bardzo dobrym szkiełkiem.

https://dl.dropboxusercontent.com/s/0sg2taspzmeaj5i/DSC_2163.JPG
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/0sg2taspzmeaj5i/DSC_2163.JPG)

Nemeth
16-01-2017, 22:02
Starych nikonów jeszcze nie mam ale parę staroci się uzbierało :)

1. Klasyk - kto go nie ma? :D Zenit E

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/zenit20e-1.jpg
źródło (http://www.koniuszy.com/net/zenit%20e.jpg)

2.Zorki 4

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/Zorki204-1.jpg
źródło (http://www.koniuszy.com/net/Zorki%204.jpg)

3. Voskhod

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/Voskhod-1.jpg
źródło (http://www.koniuszy.com/net/Voskhod.jpg)

4. Fed Zarya

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/Fed20Zarya-1.jpg
źródło (http://www.koniuszy.com/net/Fed%20Zarya.jpg)

5. Kiev 4AM

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/Kiev204AM-1.jpg
źródło (http://www.koniuszy.com/net/Kiev%204AM.jpg)

6. Agfamatic 55C

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/Agfamatic55C-1.jpg
źródło (http://www.koniuszy.com/net/Agfamatic-55C.jpg)

7. Polaroid Supercolor 1000

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/Polaroid20supercolor201000-1.jpg
źródło (http://www.koniuszy.com/net/Polaroid%20supercolor%201000.jpg)

8. Kodak Retina

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/Kodak20Retina-1.jpg
źródło (http://www.koniuszy.com/net/Kodak%20Retina.jpg)

9. Alfa-2

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/Alfa2-1.jpg
źródło (http://www.koniuszy.com/net/Alfa-2.jpg)

:)

zeberek1
19-01-2017, 14:41
Może być tez takie starocie... Wciąż czeka na swoja szansę... lub na nowego Pana...


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/DSC_5620JPG-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/j2q3k7upiovlq34/DSC_5620.JPG)

jurkarol
19-01-2017, 21:53
o kolega zeberek to zawsze ma coś ciekawego, czy to nowe czy stare

Kacper111
04-02-2017, 21:00
Ja zacząłem od cyfry i to był błąd, bo teraz mało co 610ki używam, a na placu boju codziennie towarzyszy mi F5 (mam też eFkę z zestawem szkieł, ale się okazało, że to rodzynek, bo ma fajny w pełni sprawny pryzmat z pomiarem i używam go od święta :) )

1.500cm

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/27346235723_9ebc3c27b3_c-1.jpg
źródło (https://c1.staticflickr.com/8/7283/27346235723_9ebc3c27b3_c.jpg)

Z zestawem szklarni i innymi pierdołami, nie wszystkimi z reszta, bo brakuje jeszcze 80ki cf i kilku magazynków...

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/29133419870_afaeccaf16_c-1.jpg
źródło (https://c1.staticflickr.com/9/8094/29133419870_afaeccaf16_c.jpg)

A, tu 54-letnia Fka wraz z 50 1.4, 28 3.5 i 105 2.5 :)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/31864980754_79d2cf3c01_c-1.jpg
źródło (https://c1.staticflickr.com/1/501/31864980754_79d2cf3c01_c.jpg)

F5 nie będę wstawiał, bo to już nie ten sam klimat :D

User1
05-02-2017, 14:05
Można by rozdzielić wątek, w jednym stare nikony, nikkory, akcesoria, w drugim mydło i powidło? :)

zeberek1
06-02-2017, 16:00
Kolego Kacper111, ten zestaw Nikona F masz piękny jak marzenie! Też mi ten model od pewnego czasu chodzi po głowie...
Dam coś z szuflady. Kiedyś i taki sprzęcik mi się przewinął przez ręce :-)



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/DSC_6353JPG-2.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/x4lpradcr1nlptk/DSC_6353.JPG)

Kacper111
06-02-2017, 18:07
zeberek1 , dzięki :D F1 też zacny sprzęt(a w takim stanie to już coś pięknego) no i optyka do nabycia za śmieszne pieniądze :D
Mi się jeszcze w przyszłości F3hp marzy...

Drack
07-02-2017, 21:33
Miałem fajny zestaw Nikona F80 z obiektywami 28-80 i 70-300 + SB-25. Zaczynałem ogólnie od analogów :) więc kiedy żony nie było w łazience, służyła mi również za ciemnie. Teraz zostało jeszcze kilka antyków więc również się pochwalę.
1. Mój ulubiony ZORKA4, od czasu do czasu naświetlam nim jakiś film.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/83504b670bbf677aa19351692cbf9794_orig-1.jpg
źródło (http://static.pokazywarka.pl/n/8/3/83504b670bbf677aa19351692cbf9794_orig.jpg)
2.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/eb8e5080ee4c96d76f1c43e14dab59c0_orig-1.jpg
źródło (http://static.pokazywarka.pl/j/y/8/eb8e5080ee4c96d76f1c43e14dab59c0_orig.jpg)
3.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/231cc3305f91a6ec253894fa95b5464b_orig-1.jpg
źródło (http://static.pokazywarka.pl/z/s/f/231cc3305f91a6ec253894fa95b5464b_orig.jpg)

Mam jeszcze Zorkę 5 ale zdjęcia brak ;).

Choruję na kilka analogów mniej lub bardziej starych jak np: FM3, F100, ale to jeszcze nie czas...

deep
07-02-2017, 21:45
A jak już się chwalimy to może też coś skromnie wrzucę, jeden z moich ulubionych zestawów (ale nie ten naj naj bo ten naj naj to F w wersji eyelevel ale to wrzucę innym razem)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/DSC_0076-1.jpg
źródło (http://www.strony.toya.net.pl/~komeko/Foto/DSC_0076.jpg)

madebyzosiek
08-02-2017, 10:30
No to deep z tym F3T i 55 1.2 pojechał... Aż wstyd się odezwać ;)

deep
08-02-2017, 12:08
Niestety to nie F3T a zwykły F3

madebyzosiek
08-02-2017, 12:21
Niestety to nie F3T a zwykły F3
No tam od razu zwykły... Zwykłe to ja mam FE :) Chociaż uwielbiam, podobnie jak FA :)

Drack
08-02-2017, 18:20
Zwykły F3 ;) ja mam niezwykły zorki 4 :) a najbardziej niezwykła była cena, 50zł w świetnym stanie w pełni sprawny.

histeria
07-04-2017, 19:12
Co prawda po kupnie pierwszej lustrzanki cyfrowej do analoga już nie wróciłem, ale też mam aktualnie fazę na stare Nikkory i nie tylko.

zeberek1
13-04-2017, 18:39
Na miłości fali do starych analogowych manuali... ;-)



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/DSC_8472JPG-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/nzosob98no0osbg/DSC_8472.JPG)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/DSC_8474JPG-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/h22vgrinvbndy5r/DSC_8474.JPG)

zeberek1
21-04-2017, 17:35
Wspomnienia z szuflady...


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/DSC_0168JPG-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/2atq16cp0z7pe56/DSC_0168.JPG)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/DSC_0170JPG-2.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/kkpb6p3sd8wfeip/DSC_0170.JPG)

pioterkow
26-04-2017, 15:34
Fajne te Wasze kolekcje, aż miło popatrzeć. :)
I wizualnie to w świetnym stanie są.
Stare solidne maszyny... Dzięki za pokazanie :)
Pozdrawiam. Piotr

zeberek1
27-04-2017, 19:29
I to jest właśnie to "coś" za co kocham Nikona.
10 letni cyfraczek i 43 letnie szkiełko.
I coś jeszcze potrafi...




https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/DSC_8996JPG-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/8tzju1r999tj4er/DSC_8996.JPG)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/DSC_7555JPG-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/w9i9tx5qjk0dilj/DSC_7555.JPG)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/DSC_7569JPG-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/xlvwjoivf8p2rnk/DSC_7569.JPG)

andres85
30-04-2017, 20:09
Osłona kundlowata.

zeberek1
15-08-2018, 06:53
12740


"Chinese Rolleiflex" - Seagull 4a - 1968r.

zeberek1
04-12-2018, 10:54
17922

VX 1000 -ostatnia z linii klasycznej. Piękna i perfekcyjna Exakta.

madebyzosiek
04-12-2018, 11:37
Miałem taką :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/DSC_3111-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/jbaaufiw12rtqi2/DSC_3111.jpg)

Jeszcze bardziej stylowo...


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/exakta_vx-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/ldz75yy7hkinfcf/exakta_vx.jpg)

zeberek1
04-12-2018, 12:02
Miałem taką :)

https://dl.dropboxusercontent.com/s/jbaaufiw12rtqi2/DSC_3111.jpg

Jeszcze bardziej stylowo...

https://dl.dropboxusercontent.com/s/ldz75yy7hkinfcf/exakta_vx.jpg

Prawie jak Sony. Z telewizorkiem ;-)

madebyzosiek
04-12-2018, 12:07
Prawie jak Sony. Z telewizorkiem ;-)

Takie LV z dawnych lat :)


https://dl.dropboxusercontent.com/s/t8lxi71qlcxyx8s/DSC_3441.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/t8lxi71qlcxyx8s/DSC_3441.jpg)

Jacek_Z
04-12-2018, 12:09
Dziwne jakieś te Nikony ;)

zeberek1
04-12-2018, 12:14
Dziwne jakieś te Nikony ;)

W tytule wątku jak wół stoi: "...i nie tylko." :-)

madebyzosiek
04-12-2018, 12:22
Dziwne jakieś te Nikony ;)

Ze specjalną dedykacją dla Ciebie...


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/12/DSC_0236-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/j5m2ew44n3k40rw/DSC_0236.jpg)

jurkarol
06-12-2018, 02:05
nie tylko Nikon
18142
z konwerterem szerokokątnym

kazzi
06-12-2018, 12:25
Też z tych "nie tylko" jedna z kilku moich Jasiek.
Yashica 44 LM na film zwojowy 46 mm.



18157

kazzi
06-12-2018, 13:30
I jeszcze takie


18168

Kiev 3 z obiektywami 35, 53 i 80 mm.



18169

Rodzinka Minox-ów

zeberek1
06-12-2018, 14:07
Ładna kolekcja mikrusów kolego kazzi ! Ruski Contax też fajny.

zeberek1
06-12-2018, 14:49
Dam jeszcze jeden zabytek...


18172
"Prawie jak Leica" ;-)

chory
07-12-2018, 01:48
Zabytek zbytek mam i ja.

18241

zeberek1
07-12-2018, 02:14
Oj, ojoj! chory! Taki zabytek to raczej nie zbytek... Taki jeden też bym chciał! ;-)

kazzi
11-12-2018, 21:14
Pierwsza i w sumie jedna z pięciu lustrzanek jednoobiektywowych na film 16 mm.



18511

Narciss 16
Całkowicie metalowa konstrukcyjna z migawką szczelinową, wymiennymi układami celowniczymi i obiektywem.



18509


18510

Minolty na nieperforowany film 16 mm

wpkx
12-12-2018, 16:48
Zabytek zbytek mam i ja.

18241
Bogdan, nie chwaliłeś się, że masz Nocta. Jestem rozgoryczony Twą skromnością.

chory
12-12-2018, 17:09
Toć wrzuciłem kota nocno poro na Psionicznych. Sądziłem, że to oczywiste.

wpkx
12-12-2018, 17:14
Przekaz nie dotarł, widać odbiorcy małolotni...
Zechcesz powtórzyć eksperyment?

chory
12-12-2018, 17:21
Zechcę, ale nie dzisiaj. Wczoraj przez pomyłkę zrobiłem dwa zdjęcia na f2.8 i czuję niesmak nieopisany do samego siebie.

wpkx
12-12-2018, 17:27
Brrr! Aż mnie na womity zebrało.... Współczuję.
Ale gdy już będziesz zdrowym chorym to może jakieś OKD z tym ubogim 1.2/50?

chory
12-12-2018, 17:46
A skąd ja, pytam się, mercedesa wytrzasnę na ów OKD? Prościej będzie Nocta wysłać nad Wigołąbkę.

wpkx
12-12-2018, 17:51
Rzekłeś raz, i o ten jeden za dużo.
Poproszę na adres firmowy.

smutniacha
23-12-2018, 14:34
Dołożę moje średnioformatowce ciągle żywe:smile::

Yashica z działającym światłomierzem nawet.
19015

Rolleiflex, sama przyjemność.
19016

Pudełko.
19017

zeberek1
23-12-2018, 15:49
No kolego smutniacha, Rolleiflex piękna sprawa jak widzę!

smutniacha
23-12-2018, 23:40
Yashikę lubię za niezależne sterowanie przesłoną i migawką, w Rolleiu częściowo to zautomatyzowali. Za to lepsza matówka.
Kodak Brownie też robi zdjęcia tylko, że potrzebny jest czuły film. No i tylko na styk, bo nie mam dużego powiększalnika.
Mam w domu trzy kobiety, to ani sprzątać, ani piec, czy gotować na święta nie muszę. Mam czas i mogę się tymi zabawkami znowu pobawić:grin::grin:.

zeberek1
08-01-2019, 11:12
Aparaciki takie niemłode już dwa...



19605

Dima
09-01-2019, 10:38
Tutaj jest dosyc atrakcyjna oferta (cenowo juz mniej atrakcyjna :D) dla zbieraczy starych nikonow https://allegro.pl/oferta/nikkor-1-2-50-i-58-noct-nikon-fe-fe2-fm-fm2-fm3a-7764260691

zeberek1
09-01-2019, 10:45
Tutaj jest dosyc atrakcyjna oferta (cenowo juz mniej atrakcyjna :D) dla zbieraczy starych nikonow https://allegro.pl/oferta/nikkor-1-2-50-i-58-noct-nikon-fe-fe2-fm-fm2-fm3a-7764260691

Nieżle...! Ale biorąc pod uwagę cenę samego nocta i reszty...

Jacek_Z
09-01-2019, 13:52
Dziwne, że tego nie rozbił. Bo kto kupi 6 analogowych nikonów razem. Albo 50 i 58 mm razem.

wpkx
09-01-2019, 14:41
No, na samego Nocta to ja mam chrapkę od dawna.

zeberek1
10-01-2019, 11:05
No, na samego Nocta to ja mam chrapkę od dawna.

Chyba jak na wszystko co ma więcej niż 1.4... ;-)
Do mnie wczoraj dotarło 1.5 i staram się być zadowolony! :-)


19695

wpkx
10-01-2019, 11:09
Sonnar made in ZSSR? No to staraj się, staraj.

leighadams
10-01-2019, 13:04
Ale wychuchane D2008)

zeberek1
10-01-2019, 13:39
Ale wychuchane D2008)

Trafiają się i takie. Bez skazy wręcz.

jurkarol
11-01-2019, 16:22
D200 to nowoczesny sprzęt, gdzie to tu z nim...

Jacek_Z
12-01-2019, 13:16
Przypomnę, że jesteśmy w dziale analogów, D200 to wręcz nowość ;)

PM.M
12-01-2019, 13:30
Tak, nie ma jak do niego kliszy wsadzić. Z drugiej strony natchnęliście mnie, aby właśnie przewietrzyć D200. Jest coś w tym aparacie, co sprawia że się go lubi.

jurkarol
12-01-2019, 14:30
Tak, nie ma jak do niego kliszy wsadzić. Z drugiej strony natchnęliście mnie, aby właśnie przewietrzyć D200. Jest coś w tym aparacie, co sprawia że się go lubi.
Nieliniowa charakterystyka matrycy ccd ot co.

zeberek1
12-01-2019, 14:50
Nieliniowa charakterystyka matrycy ccd ot co.

Tzn ? ...

- - - - kolejny post - - - - - -


Przypomnę, że jesteśmy w dziale analogów, D200 to wręcz nowość ;)

Pozwolę sobie wyjaśnić, że de dwieście robi tu tylko za manekina dla prezentacji rozmiaru XS.

jurkarol
12-01-2019, 18:01
Tzn ? ...

- - - - kolejny post - - - - - -



Pozwolę sobie wyjaśnić, że de dwieście robi tu tylko za manekina dla prezentacji rozmiaru XS.

Ops. Miałem na myśli akurat cos odwrotnego. Chodzi mi o większą liniowosc reakcji pikseli ccd vs większej nieliniowosci cmos.
No i sposób odczytu z matrycy: sygnał odczytywany z całego czujnika ccd, zas po jednej linii w cmos. Czyli ccd jest jak klisza.

andystar
12-01-2019, 23:34
F-401 i D100. Oba przecierały nowe szlaki.

19844

madebyzosiek
12-01-2019, 23:42
D100... Czyli jak włożyć matrycę do obudowy F80 :) Fajny aparat... Ja muszę znów odświeżyć kolejnego F501... Miałem, sprzedałem, zatęskniłem i kupiłem ponownie sztukę F301 i F501. Jeden potrzeby do samej matówki, drugi w całej reszcie :)

andystar
12-01-2019, 23:48
Oba są w stanie idealnym, prawie sklepowym.
D100 ma magnezowy korpus i jest uszczelniony.

kazzi
14-01-2019, 16:07
19903


Mój pierwszy Nikon, F90 kupiony w 1994 roku

zeberek1
14-01-2019, 16:34
Widać po nim, że gabloty nie ozdabiał raczej...

kazzi
14-01-2019, 17:42
Trochę pagórków ze mną przeszedł, był również kilometr pod ziemią, a po wypadku komunikacyjnym pozostał na gripie widoczny ślad.

zeberek1
24-02-2019, 11:45
Nikon F2 Photomic S. 1974r.
Ten model autentycznie jak w Leice mógłby nosić w nazwie MP -mechanical perfection.


21593

PM.M
24-02-2019, 12:12
zeberek ładne muzeum masz, być czasem je nieco przestrzelał. Ja wciąż czekam na obiecane Tri-Xy.

zeberek1
24-02-2019, 13:16
Kolego PM.M przyznaje się bez bicia że zawalam sprawę... Tri-Xy juz nawet popełnione i wywołane tylko że ja poległem na etapie skanowania.

verya
25-02-2019, 11:16
Cześć.
Poluję na jakiś odschoolowy model... działający oczywiście i zastanawiam się, jakie miejsca powinnam odwiedzić oprócz olkx/allegro? Czy polecicie mi coś??
Słyszałam, że świetne są antykwariaty i tzw. wyprzedaże garażowe, ale to w... Anglii heh :P

zeberek1
25-02-2019, 11:50
Kolego verya szukać można wszędzie... Piękny czarny Nikkormat FT-2 z Nikkorem 1.4/50 jest u mnie do wzięcia.

sprocket
25-02-2019, 15:18
Zeberek , nie szkoda ci pozbywac sie takiego klasyka ? :)

zeberek1
25-02-2019, 16:48
sprocket szkoda i nie szkoda, szafa mała jest... ;-)

zeberek1
17-03-2019, 12:22
Nowe oczko się misioju dolepiło... ;-)


22351

sprocket
18-03-2019, 23:33
Co to a kominek?

zeberek1
19-03-2019, 01:12
Raczej pryzmat sprocket . DP-2 czyli Photomic S dokladnie.

zeberek1
27-03-2019, 12:47
Takie małe coś a diametralnie zmienia sposób i wygodę użytkowania tego pięknego aparatu!


22777

Dima
06-05-2019, 15:00
Gdzie mozna cos takiego dostac? :) czy to jest hand made?

zeberek1
16-06-2019, 07:34
Red Dot -prawie jak Leica... ;-)


26379

Julius
26-06-2019, 12:03
Moje 4 ostatnie nabytki: od lewej
AI 28/2 , 105/2.5, 105/4 micro, 200/4
26867Ciekawe, że 28 jest niewiele tylko mniejsza od 105/2.5
Sama 105/2.5 do mnie przemawia najbardziej - bardzo lubię się z tym szkłem.
AI 200/4 ma fajne kolorki, niezły mikrokontrast. Na pierwszy rzut oka nie jest tak ostre (ale też GO rozkłada się inaczej) no i ostrzy dopiero z 2m. Pomyślałem sobie jednak, że to fajne, bo lekkie 200mm na nakiś dłuższy treking... no, a że była okazja... :P
Rozglądam się niezobowiązująco za 135/2.8 i 20/4 lub 2.5 i będzie właściwie komplet.

Mega fajne są te obiektywy - relatywnie tanie, lekkie, świetnie zbudowane, z ciekawą plastyką. Voigtlander

leighadams
26-06-2019, 12:16
To się też pochwalę. Również udało się ostatnio kupić 105/2.5. Szkło rewelacja!

26868

P.S. Obok niezobowiązująco voitek 40/1.4:)

Julius
26-06-2019, 12:22
leighadams
gratuluję, pięky stan tej 105 - ai,czy ais?

Ja swój niestety 'ochrzciłem' złapałem za osłonę, wusunął mi się z niewielkiej niby wysokości, razem z aparatemi zagiął mi się gwint filtrowy.
Krótko mówiąc - przez kilkadziesiąt lat nikt go nie załatwił tak ja w kilka miesięcy :(

Niemniej - foto robi, wiec nie ma co rozpaczać.

Tego Voigtlandera na jakim mouncie masz?

zdyboo
26-06-2019, 12:29
Ai. AiS ma budowę podobną do 200/4, znaczy mniej skosów i wbudowaną, wysuwaną osłonę przeciwsłoneczną.

zeberek1
26-06-2019, 13:15
Piękne szkła koledzy!
Ja ostatnio po nabyciu FE2 tak zachorowałem na zachcenie połączenia go z Nikkorem-s.c auto 1.4/50 że... No musiałem to zmajstrować! Ale zestaw jest piękny. A 2.0/28 i 2.5/105 też pięknie dopełniają zestawu. Widzę, że wielu z nas ma podobne układy optyki.

leighadams
26-06-2019, 15:02
leighadams
gratuluję, pięky stan tej 105 - ai,ais

Tego Voigtlandera na jakim mouncie masz?

Nikkor ai. Akurat w przypadku 105, wolę ai od ais, ponieważ pierścień ostrości jest dokładniejszy.
Voitek z dupką leica m, ale był montowany przez adapter do sony a7ii.

madebyzosiek
26-06-2019, 17:27
Nikkor ai. Akurat w przypadku 105, wolę ai od ais, ponieważ pierścień ostrości jest dokładniejszy.

Dokładnie takie mam odczucia po wcześniejszym używaniu AiS i aktualnym używaniu Ai ;)

Pawel92
26-06-2019, 19:02
Bardzo lubiłem 105/2.5. Pewnego dnia podpiąłem go do matrycy 47Mpix i czar prysnął :cry:

zeberek1
26-06-2019, 19:14
No niestety Pawel92 to szkło jest jednak trochę z innej epoki... Pod względem wymagań aktualnych mocno wyżyłowanych matryc. Juz między 12 a 24mpix były duże róznice z tymi samymi starymi szkłami a co dopiero takie 48mpix.

Julius
26-06-2019, 19:40
Paweł92
https://www.youtube.com/watch?v=AKtGCskZsdA
dla mnei wygląda nadal spoko. nawet na średnim formacie i 50mpix

Pawel92
26-06-2019, 19:57
Na pełnej dziurze przedtem foty wychodziły miękkie i sympatyczne, Przy 47mpix raczej przypomina mi to mydło. Kontrast też jest taki sobie. Oczywiście można próbować to podkręcać, ale, jak pisałem, czar prysł.

madebyzosiek
26-06-2019, 20:32
Bardzo lubiłem 105/2.5. Pewnego dnia podpiąłem go do matrycy 47Mpix i czar prysnął :cry:

No to ja się trochę zdziwiłem podpinając go do D850 i robiąc zdjęcie na 2.5 dość łatwej sceny, ale jednak pod względem aberracji wymagającej...

https://dl.dropboxusercontent.com/s/ngf2u3nobfgxw76/N105.jpg

Ale dla sprawiedliwości dodam, że moja wcześniejsza wersja AiS była ostra od F4, a aktualny egzemplarz wygląda jak prosto ze sklepu i jego ostrość na 2.5 jest fenomenalna!

leighadams
26-06-2019, 20:37
U mnie nie ma tego problemu bo ja podpinam do D200:mrgreen: i niedługo znowu do D700:D
także pełen looz.

Pawel92
26-06-2019, 20:58
U mnie nie ma tego problemu bo ja podpinam do D200:mrgreen: i niedługo znowu do D700:D
także pełen looz.
:D:D:D:D:D:D:D:D

zeberek1
01-09-2019, 13:59
Coś mi się tam znów do szafy przyplątało...


29966

jo44
01-09-2019, 15:06
No ładne cacko!

Ligo
01-09-2019, 15:28
Fajny sprzęt, miałem taki dość długo. Same zalety, z wad jedynie duża masa i spory lag na migawce.

zeberek1
01-09-2019, 15:39
Ligo duża waga? No ja bym tego tak nie powiedział... Jeśli był lag na migawce to albo serwis sie kłaniał albo trzeba było dokupic tzw. miękki spust. Bo dość głęboko trzeba w nim wciskać oryginalny spust migawki. W każdym bądż razie moja strzela żwawo.

Ligo
01-09-2019, 15:57
Tak, miałem na myśli ten głęboki spust, co właśnie skutkowało opóźnieniem. A jeśli chodzi o wagę, to porównywałem do FM2, który był odczuwalnie lżejszy.

zeberek1
01-09-2019, 15:59
Ligo ja porównuję z posiadanym F2s i ten jest jednak zdecydowanie bardziej ciężki. Czyli zależy co obok czego postawić...

Ligo
01-09-2019, 16:04
To prawda. Do Nikona miałem zapięte trochę ciemniejsze szkło, więc może to o to chodziło.;-)

wpkx
01-09-2019, 16:05
A zdjęcia też robicie czy tylko pstrykacie na pusto?

zeberek1
01-09-2019, 16:15
wpkx spokojnym o to bądżcie...

wpkx
01-09-2019, 16:23
Spokojnie. My jesteśmy, jakby co.

zeberek1
01-09-2019, 17:12
My? Wy? Oni? Czyli kto? Psioniczni?

jurkarol
01-09-2019, 19:06
A ja przyznam że pstrykam czasem na pusto... Dawniej kiedy kupiłem pierwszy zautomatyzowany f601 też bez kliszy pstrykalem, samo patrzenie przez wizjer i odgłos migawki dawało mile ciarki

zeberek1
01-09-2019, 20:00
jurkarol pierwszy odważny... Brawo za szczerość!

jurkarol
01-09-2019, 21:33
Ale do yashiki electro 35gsn przydałoby się już założyć film... ;) tylko to kloc teraz a kiedyś uważałem go za aparat do kieszeni

Ligo
01-09-2019, 21:42
Gusta zmienne są.
Ja tam niedawno założyłem film do Yashiki 124G, ale efekty noo... takie se.

madebyzosiek
15-02-2020, 08:01
Ze względu na rozległość pytań ostatnie 8 stron wątku, począwszy od pytania kolegi Bishop2222 o Nikona FX, zostały przeniesione tu:
https://forum.nikoniarze.pl/threads/301778-Nowy-w-analogach-seria-pyta%C5%84
Pozdrawiam :)

zeberek1
21-03-2020, 15:34
Zestaw perfekcyjny. Tylko metal i szkło. Plus matówka typu P... (klin ukośny 45 stopni).


37470

david555
21-03-2020, 15:41
A ja przyznam że pstrykam czasem na pusto... Dawniej kiedy kupiłem pierwszy zautomatyzowany f601 też bez kliszy pstrykalem, samo patrzenie przez wizjer i odgłos migawki dawało mile ciarki

A taka dyscyplina ma już jakąś nazwę ? :D

kazzi
21-03-2020, 17:38
Ostatnie moje nabytki.



37473

Kodak Retina IIIC z dwoma pół obiektywami 35 i 85 mm. Mam do tego jeszcze oryginalny celownik.
Fotografowanie tymi dodatkowymi obiektywami to już wyższa szkoła. Aparat zadziwia jakością wykonania i dbałością o każdy szczegół.



37474


Mec 16 SB

Na film kinowy 16mm, pierwszy aparat z wewnętrznym pomiarem światła. Za obiektywem ma wbudowaną płytkę z warstwą fotoelektryczną,
która uchylała się pod wpływem nacisku na spust. Obiektyw 6-cio elementowy 23mm f2.

wpkx
21-03-2020, 17:53
Ale cudo!
Tym bardziej, że - co dziwne - pierwszy raz o nim słyszę. ;)

jo44
21-03-2020, 17:58
A taka dyscyplina ma już jakąś nazwę ? :D

Gra wstępna. :)

jurkarol
21-03-2020, 19:44
Gra wstępna. :)
strzelanie ślepakami

2pompony
21-03-2020, 22:29
To i ja się podzielę ciekawostką.

Jest nią aparat myśli technicznej angielskiej, z czasów powojennej akcji pod wezwaniem 'Anglia też potrafi' (to moja parafraza, prawdziwego tytułu akcji nie pamiętam), w której to akcji Anglia usiłowała pokazać że w żadnej dziedzinie technicznej nie będzie zależna od Europy, czy reszty świata. Wśród owoców wysypu różnych wynalazków tego nurtu były też prawdziwe cacuszka. Poniżej jedno z nich...

Aparat Agilux Agimatic, na standardowy film 35mm być może nie wygląda dziwnie, ale jego konstrukcja mechaniczna jest naprawdę osobliwa, do tego dochodzi bogate, jak się za chwilę okaże wyposażenie. Osobliwość konstrukcji wynika z tego, że ten aparat jest jedynym jaki znam, w którym jednym (dwustopniowym) ruchem spustu wykonane są takie czynności:

1. wyzwolenie migawki - tutaj można poprzestać i puścić, ale wykonując ruch palcem dalej następuje
2. przesunięcie filmu o jedną klatkę
3. napięcie migawki
4. przesunięcie licznika o jeden
5. pokazanie znacznika gotowości (tzn. naciągniętej migawki)
6. pokazanie ruchu filmu (tzn. widać, że nic się nei zacięło i taśma się przesuwa).

I to wszystko jednym pociśnięciem! Pod względem szybkostrzelności aparat ten wyprzedzał swoje czasy o całą epokę - całą rolkę można było wycykać w kilkanaście sekund, bo jednym pociągnięciem mamy nie tylko zrobione zdjęcie, ale też aparat przygotowany do następnej klatki - znowu jedno pociągnięcie i zdjęcie dalej, i dalej, i dalej...

Ale to nie koniec ciekawostek - samo wyposażenie aparatu przedstawia się naprawdę imponująco! Otóż jest to aparat nie tylko z wymienną optyką ('kitowy' obiektyw to 2,8/45), ale też ma wbudowany celownik dla obiektywu tele (niestety nie mam tego obiektywu, ale celownik oczywiście działa). Wyposażenie do tego obejmuje dalmierz (choć niesprzężony), działający sprawnie i wbrew pozorom bardzo efektywnie, bo wyskalowany jest w tych samych podziałach co na obiektywie; jeśłi na dalmierzu ustawi się odległość pomiędzy 2 i 3 m, na obiektywie kreseczka będzie w tym samym miejscu i pomiędzy tymi samymi cyferkami.

Aparat ma też taką ciekawostkę jak światłomierz optyczny, plus do tego wbudowany w górną ściankę kalkulator ekspozycji pozwalający obliczyć różne warianty ustawień (czyli drabinkę, jakbyśmy dziś powiedzieli). W dzisiejszych standardach oczywiście taki bezbateryjny, w ogóle nieelektryczny światłomierz nie jest tak dokładny jak pomiar TTL, :) ale w czasach kiedy aparat powstawał, przy czarnobiałych błonach sprawował się znakomicie. DO tego dochodzą takie sprawy jak migawka o zakresie 1-350 + B, wskaźnik (osobno dla każdej szybkości migawki) synchronizacji w jednym gnieździe dla lamp elektornicznych i spaleniowych.

Plus do tego - co oczywiste - stopka do mocowania lamp i stopka do statywu, obie wliczone w cenę i bez dopłat, a także takie smaczki jak nieźle wyskalowana skala GO, pozwalająca natychmiast ustawiać odległość hiperfokalną, tak dziś przez niektórych lubianą.

Mam sporo aparatów, ale w tym cacku upakowano chyba najwięcej ciekawostek i rozwiązań niestandardowych na jednostkę objętości. Lubię go. :)







37480









Poniżej Agilux (po lewej) razem z kumpelką na te same filmy, ponętnie leżącą, Colorettą Braun.
Jak przy okazji widać, Agilux jest też dość kompaktowy jak na swoje możliwości i upakowanie w ciekawostki.

37481

Kojocisko
21-03-2020, 22:51
Ładnie i wciągająco opowiedziane!

2pompony
21-03-2020, 23:11
A dziękuję! Miło, że ktoś docenił opowiadanko. :)

Ligo
21-03-2020, 23:14
Docenia, docenia...
Ja też w sumie nie znam tych lewostronnych wynalazków.

zeberek1
23-03-2020, 18:42
Stary i nowy a pasują do siebie jak z jednej epoki.


37537

kazzi
23-03-2020, 23:36
A świetnych stanach masz kol. zeberek1 te swoje Nikony.

Robot star

Dzisiaj aparat z lat pięćdziesiątych, ale jego początki sięgają lat trzydziestych. To z pewnością jeden z pierwszych jak nie pierwszy
aparat fotograficzny z wbudowanym napędem. Do przesuwu filmu i napędu migawki wykorzystano energię zgromadzoną w skręconej sprężynie.
W tym modelu z jednego napięcia można zrobić kilkanaście zdjęć z szybkością do kilku klatek / sekundę. Kadr w formacie kwadratu 24/24 mm
co na standardowym ładunku 135 dawało 50 zdjęć. Aparaty tego systemu były wykorzystywane przez wojsko czy policję .


37546

kazzi
25-03-2020, 17:43
37575

Trójeczka z dość sporej rodzinki niemieckich aparatów z lat 50/60. Te widoczne na zdjęciu mają wymienne obiektywy z mocowaniem m39.
Jednak ze względu na centralną migawkę odległość kołnierzowa wynosi 44 mm. Z tego powodu nie jest możliwe wzajemne stosowanie
obiektywów systemu m39 leica. Do tego systemu obiektywy produkowało kilku wytwórców, a chyba najlepszym był Quinon 50/2. W ofercie
były jeszcze obiektywy o ogniskowej 35, 85 ,135 i 200 mm.

Ligo
25-03-2020, 20:30
Przepiękne.

No i to były Aparaty przez duże A, nie jakieś tam urządzenia elektroniczne do rejestracji obrazu.

zeberek1
26-03-2020, 07:50
Małe różnice między dwoma modelami...


37597

2pompony
26-03-2020, 20:00
Wbrew pozorom obie puszki to pełna klatka, ten mniejszy też. :)

jjj
26-03-2020, 20:47
Tak samo, jak w np. takim przypadku...
Też, oba to pełna klatka ;)

37603

wpkx
26-03-2020, 21:39
"Pełna klatka"... Zwykły mały obrazek. :mrgreen:

jjj
26-03-2020, 21:52
Mały, ale większy od mniejszych ;)

2pompony
26-03-2020, 21:53
BO nawet mały może być 'pełny', podobnie jak duży może być pusty. :)

kazzi
26-03-2020, 22:04
37608

ZEISS IKON 9x14



37609

Voigtländer Avus 6x9

2pompony
27-03-2020, 13:19
Jeszcze w kwestii wielkości 'pełnoklatkowców'... Od lewej Pentax MX, Zenit S, Pentax ME.

Jak widać w tej trójcy 'pełnych klatek' najniższy pokład na niewątpliwie Zenit, ale licząc z wysokością obudowy pryzmatu, jest najwyższy. Z kolei najwyższy pokład ma Pentax ME (identyczny obudową jak ten na zdjęciu Zeberka z Nikonem), choć jest trochę niższy całkowitą wysokością niż Zenit. Za to okazuje się że dość niski - choć nie najniższy porównując do Zenita - pokład ma Pentax MX, który jednocześnie jest najniższy na wysokość całkowitą, niższy w całości o kilka mm od swojego kuzyna ME po prawej stronie. Niestety do tego, żeby okrzyknąć go najmniejszą pełną klatką brakuje mu szerokości - MX, pierwszy z lewej jest najszerszy z całej trójcy.

Kiedyś toczyły się boje która z klasycznych SLR na film 35 mm jest najmniejsza (w grę wchodził jeszcze Olympus OM-1), ale porównując wszystkie 'maluchy' wychodzi mi że najniższy (choć jednocześnie dość szeroki) jest Pentax MX...

Trzeba jeszcze koniecznie wspomnieć, że te maluchy (Pentax MX, Olypmus OM-1) były jednocześnie powszechnie uważane za świetne aparaty, będące w tamtych czasach okrętami flagowymi swoich marek. Były nie tylko dobrze wyposażone, ale i pancernie zbudowane. Pochwalę się że mam po dwa (chrom i czarne) takie Pentaxy i Olki, wszystkie do dziś działąją i wszystkie są w pełni sprawne. Nie wiem, czy będę mógł to samo powiedzieć o swoich cyfrowych body po 40 latach, jeśłi wcześniej jakaś korona mnie nie wykończy rzecz jasna.






37627

wpkx
27-03-2020, 13:35
Jeszcze w kwestii wielkości 'pełnoklatkowców' (...)
Jak widać w tej trójcy 'pełnych klatek' (...)

Z całym szacunkiem, ale nie "pełnoklatkowcóvw", lecz "małoobrazkowców" i nie "pełnych klatek", lecz "małych obrazków". ;P

2pompony
27-03-2020, 14:01
Ja tam jednak - też z szacunkiem i te rzeczy - zostanę przy swojej nomenklaturze, zwłaszcza w czasach APS-C...

wpkx
27-03-2020, 14:40
Well... Komu jak komu, ale akurat Tobie się dziwię.
Wszak obaj wychowaliśmy się fotograficznie w czasach prawdziwej, analogowej fotografii, w której mały obrazek był niekwestionowanym standardem.
Tymczasem APS-C to wymysł szatańskiego marketingu w czasach cyfry łupanej, wkładania cropa w body normalnej wielkości, stworzenia specjalnej linii cropowych szkieł i w rezultacie pomieszania w głowach milionom poczciwców przelicznikiem - tylko po to, by po latach wrócić do dawnego standardu, okrzyknąwszy go "pełną klatką". :evil:

jurkarol
27-03-2020, 14:55
ehm, no jakże mówić w odniesieniu do aparatów na film 35 mm, maloobrazkowych - pełnoklatkowe? przecie to mały, mały obrazek od zarania fotografii. to porządne zamieszanie w literaturze tematu by było,gdyby ktoś tak pisać zaczął o fotografii 'analogowej'.
To jakby mówić o maszynie do pisania, że jest bezekranowa... czy jakoś tak
Albo klisze nazwać matrycą organiczną

2pompony
27-03-2020, 18:47
Tymczasem APS-C to wymysł szatańskiego marketingu [...] by po latach wrócić do dawnego standardu, okrzyknąwszy go "pełną klatką". :evil:

No włąśnie! Dlatego właśnie tak sobie piszę i tak sobie nazywam stary sprzęt na forum dotyczącym nowego, a zwłaszcza sprzętu Nikona, gdzie utarł się zwyczaj tytułowania obrazka 36 x 24 mianem pełnej klatki. Dziś już bardzo niewielu pamięta, że w ogóle istniał format 'małego obrazka' i co to było w rzeczywistości, czego miałem liczne przykłady będąc wielbicielem pchlich targów i temu podobnych spotkań, gdzie taki sprzęt można jeszcze zobaczyć w naturze. Kiedyś pewien mądry młodzian przyekonywał nawet głośno, że mały obrazek to były 'aparaty szpiegowskie' i pokazywał jako dowód Kiewa 30, tego na film 16 mm.

Za to w miarę każdy, byle troszkę kumaty w dzisiejszych cyfrowych czasach (a ze stajni Nikona zwłaszcza) - wie co to jest pełna klatka, i tego tłumaczyć ani wyjaśniać nie trzeba.

No i tyle.

jjj
27-03-2020, 18:55
Panowie, toż to przecież pełna klatka małoobrazkowa jest...

david555
27-03-2020, 19:21
Meopta Mikroma II: https://assets.catawiki.nl/assets/2016/10/16/0/8/f/08f878ca-93cc-11e6-8398-e1a609074039.jpg

jjj
27-03-2020, 19:45
Tessina 35a

37646

37647

Bartek
27-03-2020, 20:08
Może nie zbieracz :wink: ale dorzucę swoje nikonowskie analogowe pięć groszy.

https://images91.fotosik.pl/338/38a59060c3eef47f.jpg

kazzi
28-03-2020, 20:23
Rodzinka Nikonów też świetna.




37708

Moja dwuoczna Meopta Mikroma na film 16 mm. wszystko to w pięknych skórzanych futeralikach.

Heldbaum
31-03-2020, 21:21
No to ja nad wyraz skromnie...

Izolatka

https://i.imgur.com/10R5Uph.jpg

Zestaw kieszonkowy

https://i.imgur.com/UccwnpN.jpg

No i mój jedyny obecnie Nikon. To ten z prawej :razz:

https://i.imgur.com/Mavs0bY.jpg

Mam jeszcze EOSa 600 i całe mnóstwo Zenitów, Praktic, oraz Zorek. Coś około 15 Smien, Druha i... To chyba wszystko. Zdjęcie Nikona jest dość kiepskie, przepraszam, zupełnie nie wiem, czemu mi takie wyszło. Być może była to Sobota.

david555
01-04-2020, 11:07
...
Być może była to Sobota.

Robisz zdjęcia w sobotę ? :D

jurkarol
01-04-2020, 11:40
No to ja nad wyraz skromnie...

Izolatka

https://i.imgur.com/10R5Uph.jpg

Zestaw kieszonkowy

https://i.imgur.com/UccwnpN.jpg

No i mój jedyny obecnie Nikon. To ten z prawej :razz:

https://i.imgur.com/Mavs0bY.jpg

Mam jeszcze EOSa 600 i całe mnóstwo Zenitów, Praktic, oraz Zorek. Coś około 15 Smien, Druha i... To chyba wszystko. Zdjęcie Nikona jest dość kiepskie, przepraszam, zupełnie nie wiem, czemu mi takie wyszło. Być może była to Sobota.
no ale te od lewej świetne skrzynki

Heldbaum
01-04-2020, 20:03
David, raczej nie. Ale to zdjęcie robiłem w Sobotę... :D

Te od lewej owszem, dziękuję. Zwłaszcza RB67 zasługuje na miano "skrzynki", a nawet skrzyni. Zawsze marzyłem o takiej, a jak już ją mam to i tak najwięcej zdjęć robię małym obrazkiem. Trochę więcej 645, ale to głównie slajdy. Coś może z czasem się pochwalę.

kazzi
03-04-2020, 13:28
Zapomniany format.



37924

Yashica 44 w kilku wersjach na film typu 127.



Jedne z najmniejszych lustrzanek dwuobiektywowych.


37925


Tessina 35 na normalny film typu 135 i Minicord na 16 mm film kinowy

zeberek1
12-07-2020, 07:36
Pieśń przeszłości, która wciąż pięknie brzmi.


41272

Skibek
14-07-2020, 15:14
F4 to bym chciał mieć. <3
Pięknie z tym gripem wygląda. Ta asymetria robi robotę.

zeberek1
14-07-2020, 16:22
Skibek ... Jak dobrze pogadasz... I duży portfel wyciągniesz... Matówkę typu P czyli klin ukośny w nim dostaniesz...

wpkx
14-07-2020, 16:35
Matówkę typu P czyli klin ukośny.
A to siurpryza! Byłem pewien, że uznajesz wyłącznie matówki z krzyżem. ;)

zeberek1
14-07-2020, 16:37
wpkx mylić się i błądzić ludzką rzeczą jest... nawrócić się zaś potem -świętym obowiązkiem! ;-)

wpkx
14-07-2020, 16:38
No właśnie. :D

zeberek1
14-07-2020, 16:44
Tak, że no... Mój wpkx bracie, czas jeszcze na to macie coby za żadnego krzyżowca nie uznawać mnie za się.

wpkx
14-07-2020, 16:54
Na Nikoniarzach są nie tylko krzyżowcy, ale i stemplariusze. ;)

jahu4
14-07-2020, 16:55
Nikon F4S jest ponadczasowy, mam go już 27 lat a ma dużo więcej. Zrobiłem nim hmm, nie jest w stanie precyzyjnie podać ale kilka tyś. filmów. Nadal sprawny i z wyglądu niewiele stracił . Gumy nie naruszone choć lekko przytarte - wiadomo. Jest wręcz pancerny, trzymając go sprawia wrażenie solidnej konstrukcji. Współczesne które miałem bądź mam to plastikowe wydmuszki gdzie zmorą są odklejające się gumy. Polecam wszystkim analogowym ortodoksom.

rafulec
16-07-2020, 03:27
@Skibek (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=22740) ... Jak dobrze pogadasz... I duży portfel wyciągniesz...

po krótkim riserczu okazuje się że nie jest tak źle,
przynajmniej na ebayu
moje kochane f100 umarło i szukam kolejnego
okazuje że za 120 % ceny f100 można dostać f4es, a za 150% f5

i jak żyć ;)
co kupować

Ligo
16-07-2020, 04:12
Oczywiście F6, nóffkę funkiel nie śmiganą.
A z używek F5, albo znowu F100 mało przechodzoną. Jak się poszuka z pół roku, to się w końcu trafi.

A jak żyć? Pomaaału...;-)

OjTam
16-07-2020, 13:37
Chyba to tu się nadaje najlepiej:
https://nikonrumors.com/2020/07/15/partial-nikon-f6-recall-issued-in-japan.aspx/

tomkep
16-07-2020, 21:59
O jasny gwint, łapię się... Żeby było śmieszniej, widziałem jakiegoś gościa który nagrał filmik z otwierania swojej nówki sztuki (o dwa numery niższy od mojej) i też jego numerek jest tam wymieniony.

I co teraz, jak żyć.... A może jednak wyluzować, mojej własnej płodności w tej chwili bardziej szkodzi wiek, niż cokolwiek innego :).

Ciekawe to, bo F6 pojawiło się na nikon.pl na jesieni zeszłego roku, wisiało tam przez parę miesięcy i nagle zniknęło i to nie tylko w PL, ale tak jakby wszędzie. Niewykluczone, że po zidentyfikowaniu tego problemu cofnęli wszystkie niesprzedane sztuki z powrotem do fabryki do poprawki.

rafulec
20-07-2020, 13:51
Oczywiście F6, nóffkę funkiel nie śmiganą.
A z używek F5, albo znowu F100 mało przechodzoną. Jak się poszuka z pół roku, to się w końcu trafi.

A jak żyć? Pomaaału...;-)

zamiast F6 dołoże do D5 ale i tak zabraknie :(

nie ma co czekać, kupiłem f100, transakcja z wczoraj, dziś dostaję @ listem przewozowym

kazzi
08-09-2020, 19:40
42970



Powrót do początków.

Jacek_Z
08-09-2020, 23:27
Dziwny ten stary Nikon ;)

cybulski
09-09-2020, 19:43
42970



Powrót do początków.

Jak instax.

zeberek1
27-09-2020, 16:58
Rozmiar zaiste kompaktowy... ;-)


43603

kazzi
15-11-2020, 21:21
45293

Jednen z pierwszych modeli Zorkiego z dodatkami.

zeberek1
20-11-2020, 16:35
Może jeszcze nie taki całkiem stary...


45429

Kojocisko
20-11-2020, 17:03
O! śliczności.

Ligo
20-11-2020, 17:11
Cmok, cmok...

Tylko pokazałbyś bardziej aparat, nie obiektyw.

zeberek1
20-11-2020, 17:30
Ligo mówisz i masz! ;-) A w dodatku fotka została testowo popełniona wyżej pokazanym Nikkorem 24mm na 2.8 przy prawie najmniejszej odległości obrazowania czyli 0,3-0,35m.


45430

zeberek1
22-11-2020, 07:37
I te małe i te duże... Bo dalmierze zawsze fajne są! ;-)


45486

jurkarol
22-11-2020, 12:32
Nie masz jakich contaxów?

zeberek1
22-11-2020, 13:55
jurkarol coś tam jest jakiś Contax lustrzanka z tych na m42 ale nie pamiętam modelu. I Pentacon FM to bardzo podobny też mam.

sprocket
22-11-2020, 23:47
45515 Wprawdzie nie Nikon ale 44 lat ma :)

jurkarol
23-11-2020, 12:32
jurkarol coś tam jest jakiś Contax lustrzanka z tych na m42 ale nie pamiętam modelu. I Pentacon FM to bardzo podobny też mam.
Ja bardziej myślałem o rx czy rts, moooże kiedyś kupie.....

Julius
27-11-2020, 14:42
Może jeszcze nie taki całkiem stary...


45429

poluję na tą 24 (tanio :) )
widzę (poniżej) że obrazek z niej też super.

zeberek1
03-02-2021, 09:42
Kolejny czarny do usług... ;-)


48021

sprocket
16-02-2021, 01:58
Szukam caly czas tego modelu, mam FE2 ale chcial bym tygo tyż :)

sprocket
16-02-2021, 04:26
A z braku Nikona kupiłem zenita :)
48560

zeberek1
16-02-2021, 07:12
A z braku Nikona kupiłem zenita :)
48560

Ładny Zenit nie jest brzydki! ;-) Chciało by się napisać: dobry Zenit nie jest zły! - ale to już by było raczej sprzeczne z prawdą... ;-)

madebyzosiek
16-02-2021, 09:13
A z braku Nikona kupiłem zenita :)
48560Wersja olimpijaska, chyba na 1980 rok na olimpiadę :) Mam Jupitera 37a z tej kolekcji. Zenit ładny, ale trzeba było szukać Prakticy jednak :)

sprocket
16-02-2021, 10:28
Zenit to był wypas kiedy zaczynałem przygodę z fotografowaniem dlatego ma się do tych aparatów sentyment :)
przy okazji, taki pionowy pasek w wizjerze na środku , wie ktoś do czego to jest ?

zdyboo
16-02-2021, 11:01
Szukam caly czas tego modelu, mam FE2 ale chcial bym tygo tyż :)

Z dekadę temu była oferta na naszej giełdzie. FE2, FM2n i F3. Wszystkie w wersji mint. Wszystkie czarne. Kompletne wyposażenia w postaci zaślepek i szkiełka na wizjerze. Ceny były więcej niż dobre 450 zeta za FM2 i FE2 i 6 paczek za F3.
Kupiłem wtedy FM2 i dostałem jeszcze w zestawie kompletny pokrowiec CF-27. Aparat mam do dziś. Kupę rolek nim zrobiłem, dokupiłem matówkę K3 z FM3a. Ma u mnie dożywocie.

kazzi
17-02-2021, 15:02
48593

Zorki 3, ulepszona kopia Leica3.

wpkx
17-02-2021, 15:38
Zorki 3, ulepszona kopia Leica3.
Jeśli już, to nie Leica3, tylko Leica III. ;)

Poza tym nieco się zdziwiłem, bo byłem święcie przekonany, że ludzie radzieccy wywieźli tylko linię produkcyjną Leiki II, czyli bez pokrętła długich czasów, i dlatego np. nieśmiertelne klasyczne Zenity miały zakres 1/30-1/500 i B, a te długie czasy w FEDach i Zorkijach zostały dorobione wyłącznie w bardziej nowoczesny sposób.
Ale ja się nie znam.

andystar
17-02-2021, 18:34
Zenit to był wypas kiedy zaczynałem przygodę z fotografowaniem dlatego ma się do tych aparatów sentyment :)
przy okazji, taki pionowy pasek w wizjerze na środku , wie ktoś do czego to jest ?

Pasek jest na pewno zielony. To są glony. W starych Zenitach (źle przechowywanych) to norma.

kazzi
17-02-2021, 19:20
Faktycznie, powinno być Leica III.
Ten model Zorkiego był produkowany stosunkowo krótko. W okresie 1951-55 wypuszczono ok 80 tyś egzemplarzy i zastąpiono go
modelem 3M z jednym pokrętłem czasów, a wkrótce kolejnym oznaczonym "4"
W Zorkim 3 innowacja polegała na połączniu układu dalmierza z celownikiem wyposażonym w korekcję dioptrii i odejmowaną tylną
ścianką ułatwiającą zakładanie filmu. Faktem jest, że "ludzie radzieccy" nie przejmowali się prawami własnościowymi, patentami ani
licencjami. Pierwsze kopie Leicy robili już przed wojną znane pod nazwa FED.
Podobne rozwiązanie celownika miała Leica M3 z 1954r.

wpkx
17-02-2021, 19:32
Dziękuję. Zorkij 3 jakoś mi "umknął".

sprocket
18-02-2021, 00:22
Pasek jest na pewno zielony. To są glony. W starych Zenitach (źle przechowywanych) to norma.
Nie, to nie zabrudzenia czy glony, ten pasek jest pionowy coś jak wskaźnik środka matowki , myślałem ze to wada mojego zenita ale widziałem na YouTube ze inny tez to miał

andystar
18-02-2021, 00:35
Ostatnio miałem ok. 100 Zenitów i najczęściej to występuje w Zenit E (najstarszy). Jest to w ok. 20% egzemplarzy.

sprocket
18-02-2021, 00:38
48623 A może masz racje :)

- - - - kolejny post - - - - - -

To na pryzmacie jest ?

andystar
18-02-2021, 00:49
Nie sprawdzałem, ale na 99% na pryzmacie.

Jacek_Z
18-02-2021, 01:01
Ludzie radzieccy wywieźli nie Leice tylko Contaxa i robili go pod marką Kiev. Natomiast Leicę kopiowali.
Fajny blog, historia ruskich aparatów w pigułce.
https://rafalmietka.fotoblogia.pl/2177,historia-radzieckich-aparatow-maloobrazkowych-cz-5-kiev
O Fedach, Zenitach itd jest na innych podstronach. Łatwo to znaleźć.

sprocket
19-02-2021, 01:40
Ostatnio miałem ok. 100 Zenitów i najczęściej to występuje w Zenit E (najstarszy). Jest to w ok. 20% egzemplarzy.
Handlujesz Zenitami ? :)

kazzi
25-02-2021, 14:01
48911


Moje małe Yaśki, trzy wersje produkcyjne i trzy kolorystyczne Y.LM

Małe lustrzaneczki dwuobiektywowe na format 127 dające kadr o wymiarach 40x40mm.

andystar
25-02-2021, 17:15
Handlujesz Zenitami ? :)

Przerabiam Heliosy na mocowanie Nikon F. Korpusy są zbędne.
Robię też Nikony D70 na podczerwień

Heldbaum
04-03-2021, 22:56
sprocket, ta rysa to jest krawędź pryzmatu. Z czasem odłazi z tej krawędzi farba zabezpieczająca aluminiową warstwę odblaskową i aluminium się utlenia. Nic na to nie poradzisz, możesz tylko wymienić pryzmat, z innego Zenita.

zeberek1
05-03-2021, 11:23
Kolejny czarny z szafy...


49158

sprocket
06-03-2021, 02:35
Nie bede ingerowal, myslalem tylko ze to tak ma byc ze to jakis wskaznik :)

- - - - kolejny post - - - - - -

Zeberek1, mam tez takiego w kolekcji, nie wnikalem jaki to rok produkcji ale aparat pierwsza klasa.

kazzi
25-03-2021, 12:26
50029


Aka Relle z lat pięćdziesiątych z rzadko spotykanym z tym aparatem obiektywem Schneider- Kreuznach Xenon 1:2/50mm

kazzi
07-04-2021, 21:59
50520


Kilka aparatów na format 18x24 mm. z automatycznym przewijaniem filmu.
Olympus EM z 1965 roku to chyba pierwszy aparat foto z napędem elektrycznym i elektronicznie sterowną migawką od 30 do 1/500 s.

sprocket
31-03-2022, 03:50
Kupilem Nikon F z obiektywem nikkor-s 50 1,4 j, koncowka produkcji wiec trafilem super stan, obiektyw juz w nazwie nikkor, starsze wersje mialy nazwe nippon kogaku, sam aparat w stanie prawie nowka, nawet kominek widac ze nie otwierany z dzialajacym o dziwo w punkt swiatlomierzem, ale jest jeden problem, przednia soczewka obiektywu,ma jakby kurz od srodka na przedniej soczewce, oddalem do czyszczenia ale odpowiedzieli mi ze nie da sie usunac tej wady, ze to jak by grzyb sie wdal w szklo, profesjonalny zaklad odmowil naprawy, spotkal sie ktos z czyms takim?

andystar
31-03-2022, 10:30
Naprawiam sporo starych i bardzo starych obiektywów. Zdarzają się takie które maja "skorodowane" soczewki. Szczególnie przednią. Jest to jakieś zmatowienie i to często z obu stron. Wada ta jest nie do usunięcia. Jedyne wyjście to wymiana soczewki. W starych obiektywach jest z tym problem bo nie ma skąd wziąć zamiennika.
Można zamówić soczewkę w Chinach, ale jest drogo. Robią to dobrze, ale wykonanie specjalne dużo kosztuje.

zdyboo
31-03-2022, 11:07
Kupilem Nikon F z obiektywem nikkor-s 50 1,4 j, koncowka produkcji wiec trafilem super stan, obiektyw juz w nazwie nikkor, starsze wersje mialy nazwe nippon kogaku, sam aparat w stanie prawie nowka, nawet kominek widac ze nie otwierany z dzialajacym o dziwo w punkt swiatlomierzem

Kominek ze światłomierzem w Nikonie F, to jakiś skrót myślowy czy rzeczywiście coś takiego było?
Wydawało mi się, że pomiar był tylko z pryzmatem Photomic.

cdc
31-03-2022, 12:19
kazzi
Fujica Rapid D1 by pasowała.
http://camera-wiki.org/wiki/Fujica_Rapid_D1

https://www.catawiki.com/pl/l/27495139-fujica-rapid-d1-compact-35-mm-half-frame-camera-with-a-rapid-film-cassette-1966

https://allegrolokalnie.pl/oferta/fujica-rapid-d1

sprocket
31-03-2022, 12:46
Dzieki andystar, myslalem ze szklo jest odporne na wszelkie grzyby czy hemie i wystarczy zawsze czyszczenie, mam starszy obiektyw z tej serii i jest czysty, kominek to moja przenosnia;) , chodzilo o wizjer Photomic

zdyboo
31-03-2022, 13:13
Dzięki.

Szkło jest odporne, ale powłoki oraz kleje użyte do jego produkcji już niekoniecznie. Szkło może mieć około 50 lat i nie wiadomo jak było przechowywane.
Pytanie jak bardzo to wpływa na zdjęcia. Pewnie w normalnych warunkach wpływ będzie niewielki lub nawet niezauważalny, zwłaszcza w analogu. Pod światło jednak może już być problem.

sprocket
01-04-2022, 00:25
61409
Duzo sie czyta ze to F2 zdobyl miano najlepszej analogowej lustrzanki Nikona ale ja jednak wole F1, moim zdaniem jest jeszcze solidniej wykonany niz F2.
61410
Taka ciekawostka, grawer ep, takze na obiektywie, pozwalal wojskowym wracajacym z Japoni do Ameryki, nie placic cła.

andystar
01-04-2022, 20:09
Piękny egzemplarz NIKON F na allegro

https://allegrolokalnie.pl/oferta/nikon-f-futeral-nikon-obiektyw-nikkor-micro-55mm

sprocket
01-04-2022, 22:48
Super stan, widac ze nie zrobil za duzo rolek, rocznik 1969/70, na amerykanskim eBayu widzialem same puszki po 1000 czarne i w takim stanie, ten obiektyw chyba tylko slaby jest, ale moge sie mylic, juz nie pamietam.

Ligo
01-04-2022, 22:59
Ładny sprzęt. Chętnie przygarnąłbym, gdyby mi się szpej już nie wysypywał z szuflady.;-)

Nocf
10-04-2022, 17:37
61740
Czy oprócz miłośników analogowych korpusów Nikona są tu również ludzie darzący sentymentem stare ale jare Nikkory? :)

NimnuL
10-04-2022, 17:41
Ten wątek tylko mnie utwierdza w twierdeniu, że ... kiedyś to to było ...
A Nikon projektował najładniejsze korpusy ...

Nocf
10-04-2022, 17:52
andystar
Udało Ci się może znaleźć śruby z płaskim łbem standardu JIS, którymi zwykle mocowane są pierścienie bagnetu w starych obiektywach?
Chodzi mi konkretnie o stare Nikkory, szukam takich śrub już dość długo i żadne nie są idealnym zamiennikiem oryginalnych.
Otwierałem ostatnio manualny 55 Micro 2.8 aby go przesmarować i musiałem baaaaardzo uważać żeby nie naruszyć slotów w śrubach, udało się ale wolałbym jednak mieć zapas tych śrub w razie wtopy...

andystar
10-04-2022, 22:21
Poszukam i odpiszę.

Hird
12-04-2022, 08:34
Nie można zapominać o obiektywach, które wizualnie i optycznie były zacne.

https://live.staticflickr.com/65535/51911194838_3c4f8d5ac3_b.jpg (https://flic.kr/p/2n6drEE)E 11 (https://flic.kr/p/2n6drEE)

jo44
12-04-2022, 08:35
A tak BTW, może ktoś rzucić linka do forum zbieraczy analogowych aparatów Sony? :)

sprocket
15-04-2022, 14:18
61864
Takiego zestawu jeszcze nie widzialem, znalezione na zagranicznej grupie kolekcj.

RMC
29-05-2022, 21:26
Skoro jest "... i nie tylko" w temacie :) to pozwolę sobie wrzucić straszne zdjęcie ciekawego aparatu jaki udało mi się dzisiaj kupić :)

Sprzęt przedwojenny - Voigtlander Brillant. Pewnie nie byłoby tak znalezisko mega interesujące gdyby nie fakt, że pochodzi z polskiej dystrybucji " Foto-Greger Poznań".

Myślałem, że to może tabliczka po jakimś zakładzie fotograficznym, a tu okazuje się, że można kawał historii poznać :) Więcej polecam poszukać w googlach o tym, bo historia ciekawa.

Co też mnie bardzo zaskoczyło to fakt, że sprzęt ma opis na obudowie przetłumaczony na nasz język - zdjęcia można robić jaki pisze Widoki - Grupy - Portrety. Trzeba będzie chyba popróbować bo wygląda, że wszystko w nim działa jak należy.

63267

63268

Ligo
29-05-2022, 21:38
Fajny, kawał historii...
Dałbym go do fachowca, żeby przejrzał i wyczyścił.
Taki sprzęt może dać jeszcze sporo radochy.

Cosnek
07-06-2022, 21:00
Czy 20-letni Nikon to już klasyk?

635636356463565

Nie mam już niestety żadnego analogowego Nikona ale mam Minoltę

6356663567

zeberek1
07-06-2022, 21:10
Taki D100 w ładnym stanie to nie powiem, fajny rarytasik już jest. Sam nawet swego czasu miałem spore odbicie na punkcie D1X :-)

notdot
02-08-2022, 19:54
ma ktoś ochotę na aparat BNANR- VILIA, oddam w dobre ręce + koszt wysyłki (razem powiedzmy 100zł do negocjacji), stan dobry
jak nie to wyrzucam po sprzątaniu rzeczy po ojcu

https://i.imgur.com/uK31ubZ.jpg

https://i.imgur.com/ktf6TLy.jpg

https://i.imgur.com/zqI70Ch.jpg

https://i.imgur.com/dvuBAH1.jpg

zdyboo
02-08-2022, 20:34
ma ktoś ochotę na aparat BNANR

BNANR to VILIA zapisana cyrylicą. :)

zeberek1
02-08-2022, 21:11
Kolego notdot ten aparacik był moim pierwszym dokładnie 30 lat temu jak zaczynałem swoją przygodę z fotografią kończąc szkołę podstawową i mając wtedy 15 lat. Ech... Aż się łezka w oku zakręciła!

jurkarol
03-08-2022, 09:52
BNANR to VILIA zapisana cyrylicą. :)
BNANR ! :D :D :D

litery łacińskie to też nie wiem jak można było odczytać... :)

A aparat może trochę lepszy niż smiena, zdjęcia się dało oglądać w latach 80. ale obiektyw teraz tylko przyprawi o rozpacz

zeberek1
03-08-2022, 10:03
jurkarol no na pewno Summicron to to nie jest... ;-)

notdot
03-08-2022, 10:51
Kolego notdot ten aparacik był moim pierwszym dokładnie 30 lat temu jak zaczynałem swoją przygodę z fotografią kończąc szkołę podstawową i mając wtedy 15 lat. Ech... Aż się łezka w oku zakręciła!

no u mnie w rodzinie też ze 30-35 lat, tato robił zdjęcia dwóm szybko rosnącym synom, mieliśmy też Zenita
i tak się zaczęła moja przygoda z fotografią, później było kółko fotograficzne przy szkole podstawowej, ojciec załatwił sprzęt i odczynniki, matka się darła że łazienka zajęta a tam się z bratem urządziliśmy z ciemnią
ehhh wspomnienia aż się łezka zakręciła w oku

sprocket
10-08-2023, 04:40
74756
Rocznik 65 czerwona kropka
74759

kazzi
14-08-2023, 18:51
74836

Trochę nieoczekiwanie kupiłem takiego Nikosia. Kosztował mnie ok. sześć rolek filmu 135 do C41, a tymczasem testuję na cz-b i w najbliższym czasie próba zanurzenia.

sprocket
16-08-2023, 03:37
Ja juz mialem zakladac film ale postanowilem jeszcze sprawdzic czasy otwarcia migawki i tak jak od 1 do 1/30 mam troszke przykrótkie ale mozna jeszcze to tolerowac to juz na 1/500 migawka otwiera sie do polowy a 1/1000 tylko ćwiartka ,cos jak migawka w zenicie, wiec raczej naprawa lub podmianka konieczna bedzie.

slav4ko
01-07-2024, 20:49
81101
kilka sztuk z mojej kolekcji ;)

Ligo
01-07-2024, 20:58
Przepiękne zabaweczki.
Ale zdjęcie wujowe, bo mało co widać...

cdc
01-07-2024, 21:22
Za czasów "F" Nikon był tak profesjonalny
że nie chcąc psuć postrzegania marki
modele amatorskie nazywał Nikkorex, Nikomat/Nikkormat,
a pierwszy aparat kompaktowy zrobił dopiero w 1983 roku https://imaging.nikon.com/imaging/information/story/0033/

Ligo
01-07-2024, 21:36
Bo kiedyś każdy dbał o "imydż". Nikon dla amatorów robił Nikomaty, Canon Canonety, a Rolleiflex Rolleicordy. Wszystko było jasne. A potem coś się popsuło...

sprocket
06-07-2024, 15:37
81197
;-)