Zobacz pełną wersję : D750 Helios i Makro
pabloniss
14-11-2016, 19:44
Witam.. W związku że chciałbym spróbować zabawę w makro, zapytam szanownych forumowiczów o poradę. Jak wiadomo sprzęt makro do tanich nie należy, wiec zanim wydam kasę na zabawę która może okazać się że mnie nie kręci, chciałbym spróbować tańszych sposobów.
Czytałem już o pierścieniach, telekonwerterach, pierścieniach odwrotnego mocowania.
Najbardziej optymalnym sposobem do makra wydaję się być montaż pierścieni pośrednich choć niektóre też do tanich nie należą. Mam na myśli metalowe z przeniesieniem automatyki.
Bo tylko do N35 którą posiadam mógłbym zastosować taki pierścień
Jeszcze tańszą alternatywą jest wspomniany Helios z pierścieniem pośrednim
I tu chciałbym się poradzić czy jest to możliwe aby taki Helios sprzężyć z D750 i przede wszystkim jaki Helios? jaki pierscień? Rodzajów jest masa a ja nie ogarniam tych szkieł
Masz 35mm, więc przy odwrotnym mocowaniu będzie bardzo ciekawe makro, efekty lepsze niż pierścienie z heliosem ale jeśli juz to wybieraj coś nowszego jak 44M-6, ewentualnie najpopularniejszy 44M-4.
Pierścienie - dowolne, byleby pasowały. Mogą być M42, czy do Nikona - obojętne.
Obiektyw - jaki chcesz. Im krótsza ogniskowa tym większą skalę uzyskasz przy takiej samej długości pierścieni.
Można pójść najtaniej - pierścienie M42 i Helios 44M (44M najlepiej bez dodatkowych cyferek, bo ma przełącznik przesłony), albo starsze 44 - pierścienie to koszt ok 30-40zł, obiektyw podobnie.
Ale nie oczekuj przy takim zestawie jakiś super ostrych zdjęć makro. Obiektywy te same z siebie nie są specjalnie ostre, a jak jeszcze powiększysz skalę, to te nieostrości staną się jeszcze bardziej wyraźne.
Można też pójść w ostrość - np. Helios 77M-4, ale ten osiąga u nas ceny nawet 400zł, a za tyle dostanie się nowego Nikkora 50/1.8 D.
Można też pójść całkowicie w system Nikona - czyli np. bardzo dobry Nikon E 50/1.8 (ok 100-300zł) i do tego najtańsze pierścienie (ok 60-100zł).
pabloniss
14-11-2016, 21:14
Dziękuje za szybką odpowiedz.
Więc tak. Z wypowiedzi kolegów mogę już wyeliminować Heliosa. Szkoda by było katować matrycę i nie wykorzystywać jej potencjału.
Zostają dwie opcje: System Nikona(ew. Helios 77M) lub pierścień odwrotnego mocowania
Pierścienie odwrotnego mocowania - jak w tym przypadku regulować przysłonę używając współczesnych obiektywów?
System Nikona- Czy E 50/1.8 porównywalny ostrością do Heliosa 77M?
Wynalazłem gdzieś na aukcji Sigme typową pod Makro bodajże 50mm/2.8- Czy szkło warte jest 400zł?- Te szkiełko jest zachwalane ale w jego drugiej wersji które jest warte już min 600zł
Za 300-400 złotych masz Soligora/Cosinę 100/3.5 macro, czasami uda się kupić z soczewką 1:1 i to jest znacznie lepsze rozwiązanie niż kombinowanie z pierścieniami.
Odżałuj 800 czy 1000 zł na porządne szkło do makro, przed wakacjami, jak zacznie się sezon na robaczki, sprzedaż bez straty, jestem przekonany.
Makro samo w sobie wymaga cierpliwości, a jak dojdzie Ci walka ze sprzętem... łatwo się zniechęcić. Pierścienie wymagają dużo światła, w domu to nietrudne, ale w plenerze już wymaga więcej zachodu.
..........
Tę Sigmę chyba widziałem, wygląda na model z czasów, kiedy Sigma nie była synonimem jakości, delikatnie mówiąc.
Starą Sigmę 100/2.8 Macro na śrubokręt da się znaleźć za ok. 650 zł - bardzo dobry stosunek jakości do ceny. No i przy odsprzedaży się nie straci na niej.
Można jeszcze poszukać starego Tamrona 90/2.8 - wszystko to będzie dużo lepsze niż kombinacje z pierścieniami.
Światło nie będzie problemem, jeśli wykorzystasz technikę fotografowania z lampą. Wtedy pierścienie nie będą ci straszne :)
Przez wiele lat fotografowałem starą 105tką na pierścieniach lub różnymi wynalazkami M42, wyciągając czasy 1/250 lub nawet 1/500s (w D70s). Często wystarczała ta wbudowana, z domowej roboty kartonowym dyfuzorem. Jak w końcu spaliłem ją w D70s i w D200, to dopiero nabyłem SB-800. Teraz jestem wygodnicki i strzelam, jeśli trzeba z dwóch lamp.
Jak piszą koledzy wyżej. Najlepiej wyposaż się w dedykowane szkło makro. Ja preferuję krótsze ogniskowe. Starszego Nikkora Micro 60/2.8 można dostać poniżej 1000 zł.
Dark
Widziałem Twój zestaw 2 lamp, zdjęcia oczywiście też, dla mnie są świetne. Mnie lampa nie jest obca, ale spróbuję wykombinować jakieś mocowanie podobne do Twojego, bo chcąc doświetlać w plenerze lampą nie na sankach, czasem brakuje rąk ;)
Przy nowych matrycach czasy trzeba skracać jeszcze bardziej, zwłaszcza, jak dochodzi ruch powietrza, skala jest powyżej 1:1, itp. Stąd moja uwaga o świetle, bo to staje się głównym problemem, mz przy pierścieniach jednak trochę trudniejszym do ogarnięcia.
Zgadzam się. Właśnie dlatego piszę o konkretnej technice focenia. Przy zastanym, trudności wzrastają niepomiernie. Jeśli autor wątku ma bawić się w makro "dla makro", to z błyskaniem będzie mu łatwiej i pierścieniami tanio temat obskoczy. Wtedy nawet wspomniany Helios z pierścieniami m42 styknie dla samej przymiarki.
pabloniss
15-11-2016, 19:12
Dziękuję za wszelkie sugestie
Jednak tak jak na wstępie wspomniałem chciałbym pierw spróbować wszelkich tanich sposobów na Makro.
Czasem go potrzebuje ale tylko w warunkach studyjnych do zdjęć ofertowych wiec temat łatwiejszy do ogarnięcia niż robactwo na łące. Jak wspomniał Dark- do takiego wniosku też doszedłem że na początek pierścienie i lampa powinna wystarczyć.
Nie ukrywam że rozglądam się za szkłem makro ale nie mam na razie parcia żeby wydawać majątek- może się to zmieni jak liznę trochę tego tematu:)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.