PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie odnośnie działania TTL



matti9410
10-10-2016, 21:00
Witam,
czy ktoś z forumowiczów może mi wytłumaczyć zasadę działania TTL ? Dokładniej chodzi mi o to w jaki sposób i przez jaki pin w hot stopce aparat wysyła dane do lampy błyskowej. Z tego co wyczytałem to TTL wysyła sygnał włączenia lampy oraz wyłączenia jej w momencie gdy obraz jest odpowiednio naświetlony, ale nie wiem w jaki sposób (który pin) lampa wie jaką mocą ma świecić ? Ma ktoś jakieś dane na ten temat ? Jak wygląda elektrycznie odbiór danych z aparatu do lampy ?
Jeżeli zły dział to proszę o przeniesienie do odpowiedniego.

r_m
11-10-2016, 01:33
Naciskasz spust, aparat mówi lampie "błyśnij na próbę" i mierzy tym co ma to, co wróciło. Na podstawie tego co pomierzy i tego co "wie" z innych źródeł (ustawienia aparatu, obiektywu), z wykorzystaniem odpowiednich algorytmów wylicza sobie, jaki powinien być błysk właściwy, następnie wysyła do lampy informację, jak mocny ma być błysk właściwy, i mówi "no to zacznij świecić" (moja swobodna interpretacja tematu, bez gwarancji poprawności).
Zapytanie google z hasłem "nikon hot shoe pinout" daje m.in. taki link http://dptnt.com/wp/wp-content/uploads/2010/04/Nikon-Flash-Hot-Shoe.png a na tej stronie http://dptnt.com/2010/04/nikon-flash-interface/ znajdziesz kilka wykresów komunikacji i prób "hackowania" komunikacji aparat-lampa. To nie jest takie proste zadanie, jeśli (według użytkowników) nadal najlepiej z Nikonem "gada" lampa Nikona, a lampy firm niezależnych miewają problemy z poprawnym/powtarzalnym naświetleniem. Możesz szukać pod hasłami "Nikon flash hacking" lub "Nikon flash protocol" (i podobne), ale nie wiem, czy znajdziesz wiele aktualnych źródeł informacji.

GonzoG
11-10-2016, 02:12
Przy iTTL aparat nie steruje lampą na zasadzie włącz/wyłącz, a wysyła do niej informacje z jaką mocą ma błysnąć. To lampa sama określa czas blysku. Sterowanie odbywa się w sposób cyfrowy, a nie analogowy.
Wszelkie finformacje przesyłane do lampy (ogniskowa, ISO, przesłona, moc błysku) są przesyłane jednym pinem.

matti9410
20-10-2016, 20:24
A jak wygląda czas błysku czy jest on cały czas taki sam do czasu migawki 1/200, a pozniej się zmienia (hss) ?

r_m
20-10-2016, 23:08
Regulacja mocy jest dokonywana poprzez regulację czasu błysku.

GonzoG
25-10-2016, 16:19
Działanie zależy od lampy.
Nie zależy.