PDA

Zobacz pełną wersję : [ Canon ] EOS M5



MstrG
09-09-2016, 09:14
Sensor: 24.2 million pixel APS-C CMOS
AF: dual pixel CMOS AF, Touch AF
DIGIC 7
Zdjęcia seryjne: 7fps
Zakres ISO: 100-25600
Video: FullHD 60fps, 5-axis electronic image stabilization
Dynamic NFC, Bluetooth built-in
Karta pamięci: SD / SDHC / SDXC card
Wielkość: 115.6 x 89.2 x 60.6 mm
Waga: 427g



Dostępne będą zestawy
EOS M5 body
EOS M5 15-45mm kit
EOS M5 18-150mm kit


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/M5_44-1.jpg
źródło (https://2.bp.blogspot.com/-JB-zj472Wkg/V9Hiyz8s8-I/AAAAAAAAA_Q/ov2fdwpdZ-UkQ3BJJwwWFd4QkjSQAMYAgCEw/s1600/M5_44.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/M5_45-1.jpg
źródło (https://1.bp.blogspot.com/-kUs3iEUxPN8/V9HizCPPcJI/AAAAAAAAA_U/mjswrFiEXMIz86PbnVOQzENqjdivPYG5gCEw/s1600/M5_45.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/M5_46-1.jpg
źródło (https://4.bp.blogspot.com/-nAN4SlI2V54/V9HizB-svqI/AAAAAAAAA_Y/rvsxiH_1-jww1KHzbrQRutTTdmApgY02wCEw/s1600/M5_46.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/M5_47-1.jpg
źródło (https://2.bp.blogspot.com/-wLH3waIbtSs/V9HizY6gDeI/AAAAAAAAA_c/62ZmdSxAsgQd3lqQUaRZUNon_zx9EzdegCEw/s1600/M5_47.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/M5_48-1.jpg
źródło (https://1.bp.blogspot.com/-GVZF9_NQUSs/V9Hizva8geI/AAAAAAAAA_g/mAT9sbJZ0kENVUQOhngk42dz0Ai5fet4wCEw/s1600/M5_48.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/M5_49-1.jpg
źródło (https://3.bp.blogspot.com/-rvSbo84Kc6Q/V9Hizhq27iI/AAAAAAAAA_k/IqoEQzgHH7MmB1-UD8w1u6hiD2srumozgCEw/s1600/M5_49.jpg)

akustyk
09-09-2016, 09:31
podoba mi sie koncepcja. ciekawe tylko jak dziala AF i jaka cena...

cz4rnuch
09-09-2016, 09:42
80D w mniejszej (i ładniejszej) obudowie. Co wcale nie znaczy, że to źle.

tomfoot
09-09-2016, 11:00
Specyfikacja i design bardzo bardzo ok. Teraz wszystko zalezy od AF i ceny. Jezeli zestaw z kitami za 4000zł, to Fuji leży i kwiczy.

Krzysztof_BB
09-09-2016, 11:01
3 lata po premierze Samsunga NX30 i cudów technologicznych nie ma a róznica w cenie zapewne będzie x3 co z kolei marnie wyglada w porównaniu do Samsunga NX1.

akustyk
09-09-2016, 11:22
3 lata po premierze Samsunga NX30 i cudów technologicznych nie ma a róznica w cenie zapewne będzie x3 co z kolei marnie wyglada w porównaniu do Samsunga NX1.

ta... pewnie dlatego ten Samsung ma teraz 50% udzialu w rynku aparatow na wymienna optyke...

a nie... to nie Samsung... :D

http://www.dslrbodies.com/newsviews/just-a-quick-share-update.html

wyrwiflak
09-09-2016, 12:16
Ooooo, M3 z wypustką udającą pryzmat a kryjącą nieergonomicznie umieszczony wizjer elektroniczny i z normalną (mniej przydatną niż w pełni odchylana) lampką wbudowaną

P.R.P.
09-09-2016, 12:51
Specyfikacja i design bardzo bardzo ok. Teraz wszystko zalezy od AF i ceny. Jezeli zestaw z kitami za 4000zł, to Fuji leży i kwiczy.
Za duży optymizm tu widzę.. ;D Nie wiele gorszą, a bardzo podobną specyfikację (odchylany lcd, dotykowy af, video 60fps, szybki af, 5 osiową stabilizację miał chociażby e-m5 chyba z 4 lata temu). Oczywiście jeśli chodzi o matrycę to nowy canon zapewne ma czym się popisać. Także choć bardzo mi się ten canonek podoba to Fuji raczej jeszcze trochę pociągnie. ;) P.s. Miałem Olka, mam Fuji, miałem też canona, Nikona, fanbojem żadnego z nich nie jestem. ;)

Merde
09-09-2016, 13:10
Jeśli komuś do szczęścia wystarczy bezlustro z dwoma ciemnymi kitami (np. jako uzupełnienie lustrzanki) - jak najbardziej OK.
Ktoś, kto bezlusterkowcem chce zastąpić lustrzankę, zapewne nawet się nie obejrzy. Tutaj Fuji oferuje znacznie więcej.

akustyk
09-09-2016, 13:41
Jeśli komuś do szczęścia wystarczy bezlustro z dwoma ciemnymi kitami (np. jako uzupełnienie lustrzanki) - jak najbardziej OK.

M5 + 15-45 + 22 dla mnie brzmi przepieknie. plus 50STM przez redukcje.




Ktoś, kto bezlusterkowcem chce zastąpić lustrzankę, zapewne nawet się nie obejrzy. Tutaj Fuji oferuje znacznie więcej.
zgoda.

tylko M5 jest mysle glownie do osob juz majacych duzego EOS-a ale szukajacych malego aparatu na wymienna optyke. i tutaj wyglada to naprawde niezle (jesli tylko AF nie przyniesie temu wstydu)

tomfoot
09-09-2016, 13:51
Bezlusterkowcem lustrzanki zastąpić się nie da. To bez dwóch zdań. A jakie te kity będą optycznie to dopiero zobaczymy.

akustyk
09-09-2016, 13:57
Bezlusterkowcem lustrzanki zastąpić się nie da.

da sie. kupe ludzi ma Playstation albo Fuji, bo to sa dojrzale systemy i sprawdzajace sie w konkretnych zastosowaniach.



A jakie te kity będą optycznie to dopiero zobaczymy.
15-45 akurat juz jest od dawna na rynku. i optycznie to bardzo przyzwoity sloiczek

tomfoot
09-09-2016, 14:53
15-45 akurat juz jest od dawna na rynku. i optycznie to bardzo przyzwoity sloiczek

Nawet nie zauważyłem.
Wszystko zalezy od ceny i od jakości. Bo jako Travel wygląda ok. i jest po mojej opcji systemowej :-)

puch24
09-09-2016, 15:17
sprawdzajace sie w konkretnych zastosowaniach.
No i to jest kluczowe słowo.

akustyk
09-09-2016, 15:54
No i to jest kluczowe słowo.
no ale to chyba dotyczy kazdego zestawu foto. duzy DSLR tez sie swietnie sprawdza w konkretnych zastosowaniach. podobnie komorka w roli aparatu (swietnie skanuje dokumenty biurowe :) )

wyrwiflak
09-09-2016, 16:57
System Eos-M oferuje najtańsze spośród konkurencji i bardzo przyzwoite: 22/2 oraz 11-22/4-5,6 IS. To są szkła dla których bym wchodził w eMki a nie ciemne kity. Oraz rewelacyjny funkcjonalnie adapter do szkieł EF i EF-S.

cz4rnuch
09-09-2016, 17:33
A nadaje się do czegoś ta 22ka (AF, ostrość na brzegu), bo cena faktycznie rewelacyjna?

akustyk
09-09-2016, 20:25
A nadaje się do czegoś ta 22ka (AF, ostrość na brzegu), bo cena faktycznie rewelacyjna?
tak sie nadaje, jak sie dotychczasowe M-ki nadawaly do AF. wiec trzeba w zasadzie czekac na opinie o M5, czy w koncu ten korpus ma sensowny AF...

optycznie EF-M 22 jest zupelnie niezly

meliszipak
09-09-2016, 20:36
Profesjonalnych ambicji ten korpus raczej nie ma. Nawet chyba to nie jest dla zaawansowanych amatorów.
I póki co to myślę, że niestety canon półprofesjonalnego bezlustra nie wypuści.
Za dobrze się im jeszcze lustra sprzedają.
Bagnet jest ef-s?

cz4rnuch
09-09-2016, 20:37
11-22 też ma bardzo dobrą cenę. A ta przejściówka do canonowskich szkiełek lustrzankowych działa też z kundelkami a jeśli tak to czy są jakieś ograniczenia?

...Nawet chyba to nie jest dla zaawansowanych amatorów... Skąd takie przypuszczenie? Dla mnie ten korpusik wygląda jak kalka 80D a ten jak najbardziej może uchodzić za sprzęt dla zaawansowanych lub średnio zaawansowanych amatorów. A co do sprzedaży to chyba ten poprzedni model bezlusterkowca (m3?) sprzedawał się lepiej niż sprzęt od Fuji a przynajmniej gdzieś widziałem takie dane.

meliszipak
09-09-2016, 20:43
No może, ale bardziej dla średniozaawansowanych.
Jakby był bardziej zaawansowany to by był bez trybów tematycznych i lampki.
Bardziej coś jak 6D.

Nikon będzie musiał się obudzić. Zamknęli dzięki Bogu jedynkę i coś dalej... na dłuższą metę muszą chyba ruszyć z poważniejszym bezlustrem.

cz4rnuch
09-09-2016, 20:47
Liczę na to, że i Nikon coś niedługo pokaże ale nie sądzę by zaprezentowali aż tak tanie szkiełka jak te dwa Canony o których wcześniej wspomniałem.

meliszipak
09-09-2016, 20:58
Tylko jak Nikon wypuści bezlustro to jak zrobią, żeby pobrudzić matrycę i rozstroić af :lol:
Ale co się będę martwił, już inżyniery cuś wymyślą, żeby był powód do wypuszczenia następcy.

cz4rnuch
09-09-2016, 21:21
Tylko jak Nikon wypuści bezlustro to jak zrobią, żeby pobrudzić matrycę i rozstroić af... Nikon od kilku lat ma (miał, bo podobno zarzucili projekt "Najkon łan") bezlustra ;)

meliszipak
09-09-2016, 21:28
To się nie liczy. I tak długo tę pomyłkę ciągnęli :)

jurkarol
09-09-2016, 21:30
ale żeby mial matrycę DX. maja juz lustra DX i rzucili na rynek i Nikona A, wiec może teraz się obawiaja, ze sobie podetna gałąź takim modelem

conio
09-09-2016, 22:12
[...] Zamknęli dzięki Bogu jedynkę i coś dalej... na dłuższą metę muszą chyba ruszyć z poważniejszym bezlustrem.
A jeśli można, skąd masz taką informację?

meliszipak
09-09-2016, 22:24
Skąd nie pamiętam, ale tak coś czytałem...chyba na optycznych.

cz4rnuch
09-09-2016, 22:38
A jeśli można, skąd masz taką informację? Redaktorzy dpreview tak sobie gdybają, nic pewnego.

cz4rnuch
13-09-2016, 22:01
Mocno niesprawdzona ploteczka na temat cen: <<klik>> (http://www.canonrumors.com/is-this-the-canon-eos-m5-pricing-cr1/)

Ligo
14-09-2016, 02:57
Ceny wyglądają na nieprzesadzone i prawdopodobne. Natywnych szkieł mało, ale już da się zapiąć coś konkretnego. Ciekawe, ile adapter na EF? Poza tym klapka baterii wygląda na stosunkowo sporą, co idzie na plus. No i podstawowe pytanie - jakie kolory? Bo jak canonowe, to trzeba się temu koniecznie przyjrzeć.

<| MICHAŁ |>
14-09-2016, 06:37
chyba na CB czytałem, że 80D zbacza kolorystycznie ze ścieżki EOSa, meandrując w kierunku niebieskości i magenty - czyli generalnie - Ło panie, to już nie to co kiedyś....
Skoro m5 ma dzielić matrycę z 80d... to zasadne jest pytanie, czy i tu nie będzie takiej powiedzmy to... innowacji :)
oby nie, bo szkoda by było

cz4rnuch
14-09-2016, 07:32
...Ciekawe, ile adapter na EF?...A to ma być jakiś nowy? Bo na rynku jest już jeden.

epicure
14-09-2016, 08:27
Takiego Canona bym sobie przetestował :) Wygląda ciekawie, a w komplecie z 11-22, 22 f/2 i 50-tką z adapterem wręcz idealnie wpisuje się w moje potrzeby.

cz4rnuch
14-09-2016, 10:22
Z ust mi wyjąłeś :)

Edit: Podobno jutro premiera.

P.R.P.
14-09-2016, 13:42
Miałem 50stm z 6d, fajne szkiełko. Zwłaszcza cenowo.. :D A ten m5 i mnie się podoba. O zestawie jaki wymienił Epi, nie wspomnę..

Ligo
14-09-2016, 15:48
A to ma być jakiś nowy? Bo na rynku jest już jeden.
Nie wnikałem dotychczas. Ale fakt - jest nawet niejeden.

Kolekcjoner
14-09-2016, 19:01
.... Ciekawe, ile adapter na EF?....
Pięć i pół stówki niestety ale ponoć działa wszystko.

epicure
14-09-2016, 19:52
Adapter + 50-tka w sumie i tak wychodzą taniej, niż odpowiedniki w innych systemach.

waldek
15-09-2016, 08:03
No to jest - http://www.optyczne.pl/10174-news-Canon_EOS_M5.html
Wygląda dobrze. Canon przetrzymał nawałnicę innych bezluster i wypuścił ( jak się wydaje ) dobry model.

wyrwiflak
15-09-2016, 09:09
Nie wnikałem dotychczas. Ale fakt - jest nawet niejeden.

Ten adapter to w zasadzie jedynie przenosi komunikację między obiektywem a body więc jest spora szansa że tanie chińskie Viltroxy/itp za ~200 działają zupełnie tak samo jak oryginalny adapter Canona za ~500.

akustyk
15-09-2016, 09:12
Ten adapter to w zasadzie jedynie przenosi komunikację między obiektywem a body więc jest spora szansa że tanie chińskie Viltroxy/itp za ~200 działają zupełnie tak samo jak oryginalny adapter Canona za ~500.
spora jak spora... jakas jest.

w praktyce z tym niestety roznie wyglada.

cz4rnuch
15-09-2016, 09:42
Liczyłem na trochę niższą wycenę (1049 funciaków w UK), ale 80D też nie jest tani więc chyba inaczej nie mogło być. Można za to zaoszczędzić na 11-22 i 22/2 oraz jest dostęp do taniej szklarni od lustrzanek a to duży plus. Mam jednak nieodparte wrażenie, że Canon celowo trochę okroił tego bezlusterkowca i za pół roku wrzucą coś ciekawszego.

waldek
15-09-2016, 09:45
Liczyłem na trochę niższą wycenę (1049 funciaków w UK), ale 80D też nie jest tani więc chyba inaczej nie mogło być. Można za to zaoszczędzić na 11-22 i 22/2 oraz jest dostęp do taniej szklarni od lustrzanek a to duży plus. Mam jednak nieodparte wrażenie, że Canon celowo trochę okroił tego bezlusterkowca i za pół roku wrzucą coś ciekawszego.
Cenią się. Kompletny brak umiaru. :twisted:

wyrwiflak
15-09-2016, 10:00
spora jak spora... jakas jest.

w praktyce z tym niestety roznie wyglada.

Sam adapter nie posiada żadnych chipów czy elementów programowalnych tylko proste przeniesienie styków kabelkami. Natomiast jakość elementów i wykończenie środka adaptera - tu jest najwięcej różnic.

M5 już w ofercie:
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-canon-eos-m5-i-ob-18-150-is-stm.html

piom
15-09-2016, 10:02
a ja się pytam nikonie kiedy?

PiKa
15-09-2016, 12:03
Jest sens kupować oba 11-22 i 22?

Merde
15-09-2016, 12:06
Jest sens kupować oba 11-22 i 22?
Względnie ciemny zoom UWA + jasny naleśnik eq 35 mm?
Oczywiście że jest sens.

MstrG
15-09-2016, 12:09
Sample:
http://canon-premium.webcdn.stream.ne.jp/www09/canon-premium/eosd/samples/eosm5/downloads/01.jpg
http://canon-premium.webcdn.stream.ne.jp/www09/canon-premium/eosd/samples/eosm5/downloads/02.jpg
http://canon-premium.webcdn.stream.ne.jp/www09/canon-premium/eosd/samples/eosm5/downloads/03.jpg
http://canon-premium.webcdn.stream.ne.jp/www09/canon-premium/eosd/samples/eosm5/downloads/04.jpg
http://canon-premium.webcdn.stream.ne.jp/www09/canon-premium/eosd/samples/eosm5/downloads/05.jpg
http://canon-premium.webcdn.stream.ne.jp/www09/canon-premium/eosd/samples/eosm5/downloads/06.jpg
http://canon-premium.webcdn.stream.ne.jp/www09/canon-premium/eosd/samples/eosm5/downloads/07.jpg
http://canon-premium.webcdn.stream.ne.jp/www09/canon-premium/eosd/samples/eosm5/downloads/08.jpg

cz4rnuch
15-09-2016, 12:19
Jest sens kupować oba 11-22 i 22? Jeśli o mnie chodzi to jest. 22/2 (+-1mm) pod aps-c to szkiełko, którego nie mogę się jakoś doprosić a tu nie dość, że jest to jeszcze do tego maleńkie. Dla mnie to byłby podstawowy obiektyw a 22mm w UWA traktowałbym tylko jako dodatek. Canon ma jeszcze dodatkowo tanie, lustrzankowe 50 STM. Z tego już można zacząć rzeźbić. Ale jak dla mnie startowa cena za wysoka. Poczekam aż spadnie lub na pobudkę Nikona.

Edit: ktoś wcześniej wspomniał o sporej klapce na baterię, ale ze specki opublikowanej przez dpreview wynika, że w kwestii baterii będzie słabo.

gavin
15-09-2016, 12:38
Takiego Canona bym sobie przetestował :) Wygląda ciekawie, a w komplecie z 11-22, 22 f/2 i 50-tką z adapterem wręcz idealnie wpisuje się w moje potrzeby.


W moje też.

MC_
15-09-2016, 13:16
Oj, jeśli nie zawiedzie w praktyce, to będzie to drugie body, po 6D :)

akustyk
15-09-2016, 13:40
w kwestii cen...

http://www.kamera-express.nl/product/12209535/canon-eos-m5-body/

1150 EUR, tymczasowo darmowy adapter do szkiel EF...



to mi przeszlo. za taka kase to jakies szalenstwo. M3 uzywane za 1/3 tej ceny sie kupi...

emet_b
15-09-2016, 13:45
podoba mi się budowa puszki-nabita i zwięzła konstrukcja. Cena niestety z kosmosu jak na razie.
Na szczęście szkła w przyzwoitej cenie, choć boję się, że nie będą miały "magicznego" obrazka-będzie po prostu poprawny jak to zwykle u nikona i canona.

Michaelius
15-09-2016, 22:12
https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-m5-first-impressions-review

Fajnie to wygląda - szkoda, że polegli na ostatniej prostej i dali ten sam akumulator co w poprzednich. Wystarczyło powiększyć gripa i dni luster byłyby policzone.

candar
16-09-2016, 08:47
Panowie! Ależ okazja! Canon wypuścił nowego bezlusterkowca EOSa M5 !!! Już mozna kupować! Taniocha! 6.500 zł za body z ciemnym kitem :)))))))))))))) buaahahahaha normalnie się obśmiałem ^^
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-canon-eos-m5-i-ob-18-150-is-stm.html?utm_source=e-mail&utm_medium=mail_1&utm_campaign=Newsletter_20160915&smclient=acbef698-9745-405f-bd58-f2bc017edfbd&timeZoneId=Europe%2FWarsaw

emet_b
16-09-2016, 08:59
Buhaha niby, ale możesz sobie podpiąć dowolne szkło canona. A my z nikonami musimy się po innych systemach bujać w temacie bezluster.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

epicure
16-09-2016, 09:08
X-T10 z ciemnym XF 18-135 też w sumie kosztują niecałe 6000 zł, więc nie wiem skąd te buahaha. Drożyzna jak wszędzie, ale puszka generalnie ciekawa.

conio
16-09-2016, 09:44
No nieźle pojechali z ceną tego M5. Ale wiadomo - efekt nowości i "flagowy". Obstawiałbym, że docelowo cena zjedzie do 5-5,5 kPLN.

cz4rnuch
16-09-2016, 09:45
Panowie! Ależ okazja! Canon wypuścił nowego bezlusterkowca EOSa M5 !!! Już mozna kupować! Taniocha! 6.500 zł za body z ciemnym kitem :)))))))))))))) buaahahahaha normalnie się obśmiałem ^^ Nie ma się co ekscytować ceną z preordera. Za jakiś czas pewnie znormalnieje. Za to mają dwa fajne, małe i bardzo tanie szkiełka w postaci 22/2 (fujik ponad dwa razy drozszy) i UWA (najbliższe co można znaleźć od F też ponad dwa razy droższe). Poczekajmy jeszcze z oceną.

candar
16-09-2016, 10:19
X-T10 z ciemnym XF 18-135 też w sumie kosztują niecałe 6000 zł, więc nie wiem skąd te buahaha. Drożyzna jak wszędzie, ale puszka generalnie ciekawa.
Ciekawa ze względu na co ? Że aby zrobić sobie selfie musisz gibnąć LCD pod spód aparatu ? Chyba specjalnie to zrobili nie wykorzystując swoich najlepszych patentów, aby się całkiem pogrążyć...
Nie nagrywa wideo w 4K, co może odrzucić wielu kupujących, poszukujących dobrego rozwiązania hybrydowego. Maksymalna rozdzielczość to Full HD/60 fps.
Ani do foto, bo nie ma zaplecza sprzętowego w szkłach z mocowaniem EOS-M (bo EF pełnoklatowe przez adapter to nieporozumienie jest), ani do video to to nie nadaje się. Wyłącznie postawić na półkę w gablotę i podziwiać.
Zabawka dla bogatego amatora i tyle.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/canoneosm5backcl3-1.jpg
źródło (http://ocs-pl.oktawave.com/v1/AUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2/spidersweb/2016/09/canon-eos-m5-back-cl-3.jpg)

- - - - kolejny post - - - - - -


Buhaha niby, ale możesz sobie podpiąć dowolne szkło canona. A my z nikonami musimy się po innych systemach bujać w temacie bezluster.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

A tak, dowolne - znaczy się dobre i pod FF czyli sugerujesz takie zestawy ?
:))))))


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/img_1266top-1.jpg
źródło (https://slowfoto.files.wordpress.com/2015/09/img_1266-top.jpg)

cz4rnuch
16-09-2016, 10:24
4K nie ma, ale ma touch AF którego nie używałem ale zapowiada się świetnie i dla wielu może być o wiele bardziej przydatny niż 4K choć naprawdę szkoda, że tego nie wrzucili. A dla mnie do foto jak najbardziej bo najbardziej mi się widzą okolice 23mm a taki obiektyw już jest i tanie UWA, które już też jest. Mam jeszcze ochotę na 50 a stm w Canonie jest niewielkie więc nawet z przejsciówką tak nie zaboli. Do tego tanie tele od Canona, obiektywy od Sigmy i Tamrona (w sumie to nie wiem jak to będzie działać z tą przejściówka, ale jest tak jak ktoś na forum wcześniej napisał że to tylko kilka kabelków to chyba nie będzie źle), fajne i niedrogie markówki. Na razie oferta systemowa jest mała, ale to chyba też się zmieni.

PS Przykład ze zdjęcia trochę dziwny. Każde tele na bezlustekowcu słabo wygląda, ale na szczęście ciężar zazwyczaj spoczywa na ręce trzymającej obiektyw więc nie widzę w tym nic dziwnego. Ważne, że są dość tanie opcje.

tomfoot
16-09-2016, 10:29
I nagle okaże się, ze bogaci fotoamatorzy to 50% rynku.

emet_b
16-09-2016, 10:42
A tak, dowolne - znaczy się dobre i pod FF czyli sugerujesz takie zestawy ?
:))))))


Dlaczego nie, jeśli ktoś chce/potrzebuje, bardzo proszę.
Wolę mieć taki wybór u canona za 6kzł niż żaden wybór za darmo w nikonie.

epicure
16-09-2016, 10:46
Ciekawa ze względu na co ?

Dobra ergonomia, technologia Dual Pixel (rewelacja przy AF-C i wideo, być może na poziomie X-T2), dotykowy ekran, ISO 100, Bluetooth i NFC, nie ma zaciemnienia wizjera w zdjęciach seryjnych, timelapsy montowane od razu w puszce. Proponowana cena jest wysoka, ale myślę, że rynek ją szybko zweryfikuje. Jak wyjdzie X-T20, to pewnie nie będzie w niczym lepszy od tego Canona, może jedynie w JPEGach.

Szkła to osobna kwestia. Ja potrzebuję poręcznego UWA, małej stałki na ulicę i ewentualnie czegoś taniego portretowego. Tutaj Canon ma lepszą ofertę, niż Fuji. We wszystkim innym ma poważne braki, ale to już mnie jakby nie interesuje. Wideo mnie ani grzeje, ani ziębi. Będę z niego korzystał dopiero wtedy, gdy nagrywanie będzie proste jak w smartfonie, przy płynnej pracy AF nie wymagającej żadnej ekwilibrystyki. Tutaj jest szansa, że tak właśnie będzie. 4K nie mam na czym oglądać.

candar
16-09-2016, 11:18
Dobra ergonomia, technologia Dual Pixel (rewelacja przy AF-C i wideo, być może na poziomie X-T2), dotykowy ekran, ISO 100, Bluetooth i NFC, nie ma zaciemnienia wizjera w zdjęciach seryjnych, timelapsy montowane od razu w puszce. Proponowana cena jest wysoka, ale myślę, że rynek ją szybko zweryfikuje. Jak wyjdzie X-T20, to pewnie nie będzie w niczym lepszy od tego Canona, może jedynie w JPEGach.

Szkła to osobna kwestia. Ja potrzebuję poręcznego UWA, małej stałki na ulicę i ewentualnie czegoś taniego portretowego. Tutaj Canon ma lepszą ofertę, niż Fuji. We wszystkim innym ma poważne braki, ale to już mnie jakby nie interesuje. Wideo mnie ani grzeje, ani ziębi. Będę z niego korzystał dopiero wtedy, gdy nagrywanie będzie proste jak w smartfonie, przy płynnej pracy AF nie wymagającej żadnej ekwilibrystyki. Tutaj jest szansa, że tak właśnie będzie. 4K nie mam na czym oglądać.

Jak działa ten AF się okaże ;) Od lat siedzę w canonie i wiem czego się można po nim spodziewać, ano obaczymy ;) Ale to już nie moja bajka. UWA generalnie to nie moja bajka - czyli portretówki i tele a taki zestaw z mocowaniem EF to wyjdzie armata :( To już wolę normalne lustro (nawiasem pisząc za cene M5 można kupić pełnoklatkowego 6D ;)

akustyk
16-09-2016, 11:26
Ciekawa ze względu na co ? Że aby zrobić sobie selfie musisz gibnąć LCD pod spód aparatu ? Chyba specjalnie to zrobili nie wykorzystując swoich najlepszych patentów, aby się całkiem pogrążyć...
Nie nagrywa wideo w 4K, co może odrzucić wielu kupujących, poszukujących dobrego rozwiązania hybrydowego. Maksymalna rozdzielczość to Full HD/60 fps.

nie wszystkich interesuje wideo



Ani do foto, bo nie ma zaplecza sprzętowego w szkłach z mocowaniem EOS-M (bo EF pełnoklatowe przez adapter to nieporozumienie jest), ani do video to to nie nadaje się. Wyłącznie postawić na półkę w gablotę i podziwiać.
Zabawka dla bogatego amatora i tyle.

ja bym akurat chetnie uzywal z 22mm na spacer, z 70-300 jako telekonwerter i z 50/1.8 do detali przyrody

no ale to ja... ty bys mial w gablotce




A tak, dowolne - znaczy się dobre i pod FF czyli sugerujesz takie zestawy ?
:))))))

ale co mi za roznica, jak wkrecam puszke w teleobiektyw zalozony na statyw?
ja nie wiedze wielkiej roznicy miedzy tym czy wkreca obecna mydelniczka (100D) czy taki M5.

M5 nie kupie w jego cenie, bo to jest z ksiezyca wziete. ale ten aparat wyglada, dla mnie, jako perfekcyjne uzupelnienie 6D w podrozy czy plenerze w przyrodzie.

poza tym ma dla mnie duzo racji bytu jako zastepca X-E1. bo nawet jesli korpus ma mordercza cene (niech nawet spadnie do poziomu 900 EUR, to nadal jest sporo) o tyle mam do niego:
- taniuska i malutka stalke ekwiwalentna 35mm (pozdrawiam Fuji, ktore okreslenia "tanie obiektywy" nie slyszalo)
- tani i lekki zoom UWA 11-22 (rowniez pozdrawiam Fuji)
- tania i lekka 50-tke (nawet z adapterem do EF koszt 50STM jest duzo nizszy niz przewidywana cena XF 50/2)

nie mam zludzen, ze standardowe zoomy 18-55 i 55-200 w Canonie nie umywaja sie jakoscia do Fuji. ale moge zyc z tym, biorac pod uwage cene

Kolekcjoner
16-09-2016, 11:56
M5 nie kupie w jego cenie, bo to jest z ksiezyca wziete.
Dokładnie ale dla mnie to pierwsze bezlustro Canona, które może kiedyś kupię. Dotychczasowe wynalazki mnie jakoś nie brały. Po przygodzie z A6000, która miała praktycznie wszystko co mi było trzeba poza kompatybilnością ze szkłami to jest całkiem fajna alternatywa.
Jednego nie rozumiem ale pewnie robię coś nie tak. Wszędzie czytam na forach, że największą wadą M5 jest brak 4K. Nie wiem w czym to przeszkadza ale chyba bez tego przeżyję ;).

akustyk
16-09-2016, 12:23
Dokładnie ale dla mnie to pierwsze bezlustro Canona, które może kiedyś kupię. Dotychczasowe wynalazki mnie jakoś nie brały. Po przygodzie z A6000, która miała praktycznie wszystko co mi było trzeba poza kompatybilnością ze szkłami to jest całkiem fajna alternatywa.
Jednego nie rozumiem ale pewnie robię coś nie tak. Wszędzie czytam na forach, że największą wadą M5 jest brak 4K. Nie wiem w czym to przeszkadza ale chyba bez tego przeżyję ;).

ja osobiscie jestem z tych, ktorzy by chetnie wycieli funkcje wideo z aparatu, bo nigdy nie uzywam a tylko mi knefl przeszkadza (dla mnie to moglby byc przelacznik MLU... :) ). wiec tym mniej mi 4K robi...

a z innej beczki to tak, nie znajac sie na wideo, zastanawiam sie na ile porzadne Full HD odstaje jakosciowo od przecietnego 4K. pomijam, ze dobrej jakosci wideo Full HD dla mnie jest wiecej niz wystarczajace do ogladania... ale czy jest jakas korzysc? nawet nie pytam, czy ta korzysc w istotny sposob rownowazy koszmar obliczeniowy 4x wiekszej ilosci pikseli, bo tu odpowiedz jest jedna :lol:

candar
16-09-2016, 13:56
candar , przyczepiłeś się do tego Canona i na siłę próbujesz nam udowodnić, że to najgorszy bezlusterkowiec na rynku.
Odpuść już i pokaż jakąś ładną panią :D
Spoko ;) Może i nie najgorszy, ale obecnie z najgorszym zapleczem i w najgorszej relacji cena/możliwości. A przecież to w przeszłości był główny powód wybrania przeze mnie canona ;)

Monika z canona :P
http://www.fotoferia.pl/portfolio/acar/photo/175251&status=pub#full


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/AXxRoB-1.jpg
źródło (http://cdn.wallpapersafari.com/16/82/AXxRoB.jpg)

nordwind
16-09-2016, 14:05
6500 za Canona w cyfrowe.pl... taaak, ale z 18-150 IS STM (dostępny w grudniu) .
Analogiczny zestaw w USA 1500$, sama puszka 980$, obiektyw w secie wychodzi 520$.
Można więc założyć, że body będzie kosztowało ok 5000zł :lol:

akustyk
16-09-2016, 14:21
6500 za Canona w cyfrowe.pl... taaak, ale z 18-150 IS STM (dostępny w grudniu) .
Analogiczny zestaw w USA 1500$, sama puszka 980$, obiektyw w secie wychodzi 520$.
Można więc założyć, że body będzie kosztowało ok 5000zł :lol:

u mnie w zapowiedziach 1150 EUR, z promocyjnie darmowym adapterem do EF (no bo przeciez cos trzeba moc do tego zapiac) ;)

jak sie kurs zlotowki nie sypnie, to jest szansa ponizej 5000 PLN.

zreszta, wyniki sprzedazy swiatecznej jakby co zweryfikuja cene. gdyby Canonowi nie wyszlo (szczerze: bardzo watpie) to akurat po nowym jorku jest pora na cash back :lol:

epicure
16-09-2016, 14:33
Na razie FHD jest wystarczające, ale 4K już pojawia się pod strzechami więc kupując nowy sprzęt dobrze byłoby mieć coś co się zbyt szybko nie zestarzeje.

Czego byś nie kupił, to i tak za 3 lata będzie już tylko muzealnym zabytkiem.

cz4rnuch
16-09-2016, 14:42
Czego byś nie kupił, to i tak za 3 lata będzie już tylko muzealnym zabytkiem. Ja świeżynek nie kupuję bo nie lubię podatku od nowości, a jakby ktoś nie zauważył to Canona jeszcze nie ma fizycznie na półkach i co za tym idzie jest tym podatkiem obłożony (oraz podana cena jest z obiektywem), więc dla mnie raczej 3 lata + 1 roczek. Telewizory 4K w normalnej cenie już są na rynku dlatego brak 4K w aparacie to dla mnie minus. W sumie dyskusja trochę się przeciągnęła więc nie będę przedłużał bo wątek nie o tym, ale porównywanie cen w taki sposób jaki zrobił to candar jest nieuczciwe i trochę bezsensowne. No chyba, że ktoś się napalił i chce mieć aparat od razu (tyle, że wtedy canon też odpada bo dostępny będzie dopiero za jakiś czas).

nordwind
16-09-2016, 15:11
u mnie w zapowiedziach 1150 EUR, z promocyjnie darmowym adapterem do EF (no bo przeciez cos trzeba moc do tego zapiac) ;)

Odliczając adapter to prawie w/g starej zasady USA 1000$ - EU 1000euro :-D

Kolekcjoner
16-09-2016, 15:21
Ja rozumiem ;) Nowy bezlusterkowiec Canona - można się zaślinić ;)
Można też hejtować Canona jak to robisz, natomiast sens jest jak zwykle pośrodku.


Ale wracając na ziemię zdecydowanie wolałbym pójść w stronę Sony A6300 za 4.300 zł http://eu.mydigitaland.com/sony-alpha-ilce-6300-a6300-body-black.html?___store=poland&gclid=Cj0KEQjwsO6-BRDRy8bsxfiV2bkBEiQAF8EzKBke9GBtoKD4RgqHzcun3Td45Y DY_15SPlrLTjSV1csaAqpq8P8HAQ w przeciweiństwie do canona M5 za 6.500 zł, ktorego Sony bije na głowę parametrami (przykładowo AF-em z 425 punktami bazującymi na detekcji fazy / 4D FOCUS ). Miałem Nexy i wiem co potrafią a z adapterami przenoszącymi AF. No i zylion szkieł systemowych oraz innych producentów (do wyboru i koloru) http://briansmith.com/sony-a7-a7r-a7s-lens-guide/
Jeśli śledzący AF jest taki jak w A6000 to dziękuje postoję do tego z oddychającym tłem w gratisie :lol:.


A co do szkieł to faktycznie zawsze można wkręcić denko od słoika np. Canona EF 38-76/4,5-5,6 http://fotodinoza.blogspot.com/2014/12/najgorszy-obiektyw-swiata-pogrom-mitow.html
Nikt nie zabrania używać tanich i lekkich szkieł :)
Nikt nie zabrania też używania 80 innych szkieł systemowych, które będą działały, a nie jak w Sony może będą działały.
BTW: Jak rozumiem kita do sony uważasz za szczyt osiągnięć inżynierii optycznej :lol:.


Na razie FHD jest wystarczające, ale 4K już pojawia się pod strzechami więc kupując nowy sprzęt dobrze byłoby mieć coś co się zbyt szybko nie zestarzeje. Poza tym materiał 4K daje większe możliwości edycji (skalowanie w dół poprawiające jakość, panoramowanie i zoomowanie cyfrowe przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu) a tak już bardziej ogólnie to np taki Panas wykombinował sobie jeszcze 4K Photo, które też jest niczego sobie.
Wszystkim, tzn logo producenta.
Pojawia się już 6K i nieśmiało 8K - na tej zasadzie jeszcze trochę poczekamy i już je trzeba kupować? Wydaje mi się to drogą do nikąd.

Żeby znów nie było jakichś oskarżeń, że bronię Canona. M5 ma cenę z d... i to nie ulega kwestii. Natomiast jest to mniej więcej odpowiednik Sony A6000 przy tym mam nadzieję, że nie jest tak jak w Sony że na papierku pięknie a w realu już nie tak do końca - i pisze to jako użytkownik tego Soniacza, a nie ktoś kto go oglądał w markecie i na stronie sony.pl. Jeśli tak będzie i cena znormalnieje to wróżę Canonowi szybkie pierwsze miejsce w rankingu sprzedaży bezluster.

cz4rnuch
16-09-2016, 15:49
...Pojawia się już 6K i nieśmiało 8K - na tej zasadzie jeszcze trochę poczekamy i już je trzeba kupować? Wydaje mi się to drogą do nikąd... Przecież nic takiego nie napisałem. Napisałem za to, że telewizory 4K można już kupić w normalnej cenie, np takiej za jaką kupiłem swój obecny 32-calowy telewizor, który właśnie zaczyna mi szwankować więc rozważam i taki zakup. To w tej chwili już żadna ekstrawagancja i dlatego też między innymi nie do końca zgadzam się z kolegami, którzy uważają 4K za zupełnie niepotrzebny ficzer.

candar
16-09-2016, 16:17
Piszę jako użytkownik Canona od lat bardzo wielu ;) Bo jeszcze się nie zdarzyło, aby czegoś nie wykroili z puszki nie zostawiając tego dla innego modelu z kolejną cyferką. (odgrzewanie kotletów). A jak znam życie to za rok pojawi się EOS M6 z LCD na zawiasie (podobnie jak w 80D) + 4K

Inna sprawa (już też obecnie podnoszona na różnych forach) to EF-EOS M Mount Adapter jak czytałem podobnie jak w Sony będzie spowalniał AF http://www.fotopolis.pl/testy/akcesoria/14324-canon-ef-eos-m-mount-adapter-test/strona/1 oczywiście można być niepoprawnym optymistą i założyć, że adapter po założeniu do M5 przyspieszy dwukrotnie pracę AF-a w body, ale to już nie moja sprawa :)

akustyk
16-09-2016, 16:20
Przecież nic takiego nie napisałem. Napisałem za to, że telewizory 4K można już kupić w normalnej cenie, np takiej za jaką kupiłem swój obecny 32-calowy telewizor, który właśnie zaczyna mi szwankować więc rozważam i taki zakup. To w tej chwili już żadna ekstrawagancja i dlatego też między innymi nie do końca zgadzam się z kolegami, którzy uważają 4K za zupełnie niepotrzebny ficzer.

osobiscie mam monitor 4K do zdjec i to jest przecudowna rzecz do ich ogladania. fakt ze LR ssie az piszczy (no ale to sa legendarni programisci Adobe :( ) ale jak juz sie wywola, to palce lizac.

natomiast co do video... na 40-calowym ekranie filmy z Bluracza mi sie bardzo podobaja i nie widze miejsca do poprawy, bo siedzac od ekranu wiecej niz 2m nie widze wszystkich detali uczciwie zrobionego wideo. a ponizej 2m to tak... srednio komfortowo...

4K w zasadzie rozumiem jako "jeszcze wiecej pikseli, ktorych i tak nie zobacze". moze sie myle ale i tak mam powazne watpliwosci czy to mi wiele da. mam podejrzenie, ze z tym bedzie tak jak z tymi remasterowanymi filmami FullHD - niby ogladasz z Bluracza, ale jakbys to samo odpalil z DVD to bys roznicy wizualnej nie zobaczyl...



do zdjec 4K ma swietne uzasadnienie. to jest ogromna przyjemnosc ogladania. ale do wideo, z kompresja klatek i ruchem pomiedzy nimi??? nie kupuje tego...

cz4rnuch
16-09-2016, 16:39
Piszę jako użytkownik Canona od lat bardzo wielu ;) Bo jeszcze się nie zdarzyło, aby czegoś nie wykroili z puszki nie zostawiając tego dla innego modelu z kolejną cyferką... Z tym akurat się zgadzam. Dla mnie od razu ta puszka wydała się jakaś trochę okrojona. W wątku o M5 napisałem właściwie to samo co Ty. Co zaś się tyczy adaptera to z tego co widzę testowano go chyba z M3 a ta ma fatalna opinię dotyczące szybkości AFu.

https://www.youtube.com/watch?v=LO7rxitFLZg

darekw1967r
16-09-2016, 22:38
Ja rozumiem ;) Nowy bezlusterkowiec Canona - można się zaślinić ;)

Ale wracając na ziemię zdecydowanie wolałbym pójść w stronę Sony A6300 za 4.300 zł http://eu.mydigitaland.com/sony-alpha-ilce-6300-a6300-body-black.html?___store=poland&gclid=Cj0KEQjwsO6-BRDRy8bsxfiV2bkBEiQAF8EzKBke9GBtoKD4RgqHzcun3Td45Y DY_15SPlrLTjSV1csaAqpq8P8HAQ w przeciweiństwie do canona M5 za 6.500 zł, ktorego Sony bije na głowę parametrami (przykładowo AF-em z 425 punktami bazującymi na detekcji fazy / 4D FOCUS ). Miałem Nexy i wiem co potrafią a z adapterami przenoszącymi AF. No i zylion szkieł systemowych oraz innych producentów (do wyboru i koloru) http://briansmith.com/sony-a7-a7r-a7s-lens-guide/

A co do szkieł to faktycznie zawsze można wkręcić denko od słoika np. Canona EF 38-76/4,5-5,6 http://fotodinoza.blogspot.com/2014/12/najgorszy-obiektyw-swiata-pogrom-mitow.html
Nikt nie zabrania używać tanich i lekkich szkieł :)

ps.
również pozdrawiam Fuji, bo zrobiłi to na co od Canona nie doczekam się w tym życiu z pewnością

Iles lat temu moj pierwszy Canon EOS 3000 mial szklo EF 38-76/4.5-5.6 i faktycznie ostrosc fot z tego szkla byla dosc umowna.

epicure
17-09-2016, 08:46
Co zaś się tyczy adaptera to z tego co widzę testowano go chyba z M3 a ta ma fatalna opinię dotyczące szybkości AFu.

On ma fatalną opinię nie tylko jeśli chodzi o pracę z adapterem, ale i z natywnymi szkłami EF-M. Model M5 ma zupełnie inną technologię. Jak ona działa, można sprawdzić włączając sobie LV np. w 80D.

cz4rnuch
17-09-2016, 12:33
O tym wlasnie pisałem.

wyrwiflak
17-09-2016, 12:58
To AF w M3 jest słabszy od tego w M2?

Michaelius
17-09-2016, 15:20
Jak dużym problemem realnie jest taki poziom winiety ?

http://www.photozone.de/canon-eos/960-canon_m22_2?start=1
http://www.photozone.de/canon-eos/963-canon_m1122_456?start=1
http://www.photozone.de/canon-eos/972-canon_m1545_3563?start=1

akustyk
17-09-2016, 21:23
Jak dużym problemem realnie jest taki poziom winiety ?

http://www.photozone.de/canon-eos/960-canon_m22_2?start=1
http://www.photozone.de/canon-eos/963-canon_m1122_456?start=1
http://www.photozone.de/canon-eos/972-canon_m1545_3563?start=1

w stalce 22mm - nie widze problemu. przy malej dziurze to dla mnie wrecz wskazana wada optyczna obiektywu (bo zdjecia bez winiety lub po jej korekcji dla mojego oka sa "nienaturalne" ze stalki ;) ). to szklo ma okolo 1 dzialki poza pelna dziura - to nie jest jakos szokujace
w zoomie 11-22 - widze wyniki na poziomie 1 EV. tu rowniez lubie zdjecia majace troche winietowania, a 1 EV to duzo mniej niz taki 17-40, z ktorego obrazek lubilem z polowiczna korekta winiety w LR (bo z pelna korekta byl dla mnie zbyt aptekarski).
w 15-45 IMHO problem wydaje sie duzy i tak od reki to bym tego szkla nie kupil. jesli to sa jest 1,5 dzialki po przymknieciu do f/8 i jest to miekkie winietowanie (w sensie: plynne przejscie a nie gwaltowny spadek w rogach kadru)... moze jeszcze do przelkniecia.

przy czym co do tego szkla podchodze jednak z rezerwa. kojarze z photozone jakies dziwnie dobre wyniki dla EF-S 18-55, a jak ogladam sample w sieci, to to szklo jest po prostu syfiaste, bo ma denny mikrokontrast. i niestety 15-45 posadzam o podobny budzetowy zabieg i co by mu w testach nie wychodzilo... najpierw bym chcial troche RAW-ow sobie z tego szkla poogladac


co do oceny obiektywnej jak duze to sa winiety - 1 do 1,5 EV to IMHO nie jest jakis szok. wiekszosc szkiel do bezlusterkowcow ma podobne zachowanie, tylko producenci oszukuja z RAW-ami i sa one juz oczyszczone z wad optycznych (vide Fuji)...

EDIT: przy czym jedno zastrzenie: te testy sa na M3 i tu photozone samo zauwaza, ze problem moze tkwic w mikrosoczewkach matrycy, ktore nie byly skorygowane na mniejsza glebokosc bagnetu (w porownaniu z EF/EF-S). jesli w M5 matryca ma mikrosoczewki poprawione, to te wyniki winietowania 15-45 moga byc zauwazalnie nizsze. pozyjemy zobaczymy... ale nie zdziwilbym sie, gdyby wlasnie to zostalo poprawione

Michaelius
18-09-2016, 11:24
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź - nie wiedziałem , że to może się zmienić między aparatami - myślałem, że to wynika z kwestii z tego jak zaprojektowany jest bagnet (cały blok od matryce do tylnej soczewki) i będzie takie samo.

Kolekcjoner
18-09-2016, 11:57
To AF w M3 jest słabszy od tego w M2?

Jak wiadomo masz tam AF na matrycy, w praktyce może być tak, że jak zmieniają matrycę to za każdym razem może ten AF inaczej działać.
U Canona bardzo się zmieniła technologia (dualpiksel) dlatego w M5 ten AF (nawet jeśli coś swoim zwyczajem powycinali) będzie zupełnie inny niż w poprzednikach - tam jest zresztą też nowy procek.

Krzysztof_BB
19-09-2016, 19:28
Czego byś nie kupił, to i tak za 3 lata będzie już tylko muzealnym zabytkiem.

Chyba z Canona bo póki co 2 letni Samsung NX1 deklasuje parametrami ten najnowszy cud i nie tylko ten.
W ciągu roku raczej niewiele się zmieni....

akustyk
19-09-2016, 19:36
Chyba z Canona bo póki co 2 letni Samsung NX1 deklasuje parametrami ten najnowszy cud i nie tylko ten.
W ciągu roku raczej niewiele się zmieni....

No, to ze obiektywow NX nie bedzie - to na pewno sie nie zmieni. Oby czesci do NX1 byly jak sie kiedys uwali. Bo do Canona beda, nawet po wielu latach. Canon jak trzeba nawet 15-letnie obiektywy naprawia. A Samsung... ile to bylo? 3 lata podzialal w aparatach na wymienna optyke, po czym pokazal uzytkownikom gdzie ich ma?

epicure
19-09-2016, 19:38
Tyle, że dział foto Samsung wącha już kwiatki od dołu.

akustyk
19-09-2016, 19:52
Na wypadek gdyby to powyzej bylo za trudne do zrozumienia: system to cos wiecej niz napakowana specyfikacja jednego korpusu. To jest: wybor akcesoriow, lata przyzwyczajen, dostep do oiektywow, zaufanie do producenta i przekonanie, ze sprzedaje cos solidnie dzialajacego, a nie tylko robiacego wrazenie w prospekcie.

Tegi sie nie robi w 2 lata.

Zeby nie bylo: cene M5 uwazam za wzieta z ksiezyca. Natomiast za kilka lat, moze i uzywke, chetnie sobie kupie. Ale mowie to nie z perspektywy teoretyka, ktory ocenia to specyfikacje. Tylko kogos kto ma bardzo zacny zestaw pasujacych szkielek, 10 lat przyzwyczajen do ergonomii i obrazowania Canona, i kto widzi sens takiego aparatu jak M5 w plecaku. Bo mimo gorszej specyfikacji (chociaz to zalezy od zastosowan) on nawet w tej cenie ma dla mnie duzo wyzsza wartosc dodana niz kij wie jak wypasione w specyfikacji nawet Sony. A jakies bezjajowe, niedoinwestowane linie produktowe typu Samsung (czy Pentax) zostawie tym, ktorzy i tak nie wiedza, czy za rok jeszcze beda robic zdjecia...

Krzysztof_BB
19-09-2016, 20:07
Tyle, że dział foto Samsung wącha już kwiatki od dołu.

Tyle, że to jest argument marketingowy a nie techniczny.
Skoro Canon jest tak wielki i popularny to dlaczego nie potrafi dorownać byle samsungowi i to dwuletniemu !?
Czy to nie jest kompromitacja?

Oczywiście to jest Canon i się sprzeda wszak dla wielu najważniejsze jest to jaki mają napis czy znaczek a nie realne cechy.

epicure
19-09-2016, 20:14
A ile kosztował ten Szajsung w dniu premiery? Nie sądzisz, że to jakby nie ta sama półka?

akustyk
19-09-2016, 21:15
Skoro Canon jest tak wielki i popularny to dlaczego nie potrafi dorownać byle samsungowi i to dwuletniemu !?

ale czym nie potrafi dorownac?
sprzedaje obecnie wiecej bezlusterkowcow niz Samsung. no bo ze produkuje ich wiecej to nie musze wyjasniac ;)

a jak juz chcemy porownywac... jesli flagowcem Samsunga byl NX1 to w Canonie mozna mowic o 1Dx mkII. chcesz sprawdzic, ktorego modelu sie wiecej sprzedalo, mimo kilkukrotnej roznicy w cenie? bo co do tego, ktory jest bardziej wypasionym aparatem, to chyba nie bedziemysie klocic?



Czy to nie jest kompromitacja?

wejsc szumnie na rynek, cos tam wypuscic (nawet niezlego) po czym zupelnie z glupia frant sie wycofac?

no jest...

powazni producenci tak nie robia. nawet Nikon udaje Greka i sciemnia, ze 1-ka wcale jeszcze siempre vive ;)



Oczywiście to jest Canon i się sprzeda wszak dla wielu najważniejsze jest to jaki mają napis czy znaczek a nie realne cechy.
to twoja opinia. niektorzy wybieraja wedlug innych kryterium. chocby takich, ze czasem lepiej nie oszczedzac na czyms, co nagle wyparuje w powietrze z dnia na dzien...

cz4rnuch
19-09-2016, 22:15
ale czym nie potrafi dorownac?... Kolega Krzysiek chyba nie pisał o sprzedaży, ale o samym sprzęcie. I moim zdaniem ma sporo racji bo mimo, że od premiery NX1 mineło kilka lat (chyba) to gdyby dziś Canon zaprezentował takiego samego bezlusterkowca ze swoim logo to chyba wszyscy by się nad nim rozpływali.

puch24
19-09-2016, 22:30
NX1 jest świetnym aparatem. Pojawił się chyba niecałe dwa lata temu. Do tego dwa fajne jasne zoomy. Gdyby Nikon czy Canon wypuścili coś podobnego, wszyscy by cmokali z podziwem.
Ale krytycy Samsunga mają rację: wypiął się na nas. Co nie zmienia faktu, że te aparaty nadal dobrze robią zdjęcia.

Kolekcjoner
19-09-2016, 23:55
Kolega Krzysiek chyba nie pisał o sprzedaży, ale o samym sprzęcie. I moim zdaniem ma sporo racji bo mimo, że od premiery NX1 mineło kilka lat (chyba) to gdyby dziś Canon zaprezentował takiego samego bezlusterkowca ze swoim logo to chyba wszyscy by się nad nim rozpływali.
Problem tylko w tym że nie da się oddzielić "samego sprzętu" od systemu. To jest tajemnica że tacy producenci jak Canon czy Nikon sprzątają grubo ponad połowę rynku aparatów z wymienną optyką. Jak zauważył mój przedmówca dla kogoś kto latami się zajmuje fotografią czy filmem nie liczą się pojedyncze nawet najlepsze wynalazki tylko przewidywalny system, sprawdzony obrazek, do którego ktoś ma opracowany workflow. Nie że jak kupi kolejny aparat czy obiektyw to będzie się musiał wszystkiego uczyć od zera.
Tak się pracować sensownie nie da - przynajmniej ja i ludzie których znam i którzy zawodowo się trudnią filmem czy fotografią tak mają.

Krzysztof_BB
20-09-2016, 16:51
Masz absolutną rację ale ja też - w kwestii techniki ten Canon do Samsunga jeszcze daleko.
W czym?
Kilka punktów lepszych w NX1:
1. najważniejszy - sprawny Af na poziomie Canona 7d MK2 czasem lepszy czasem gorszy wg pzeprowadzonych testów ( i to z pierwotnym FW gdzie AF był dużo słabszy niż po aktualizacji) ale 15 kl/s vs 10 kl/s! W efekcie ilość trafionych zdjęć z serii bardzo duża.
2. Matryca BSI CMOS 28 MP - na pewno technicznie lepsza pomimo dwóch lat - czy tak być powinno?
3. 4k i to bez cropa (w zasadzie resamplowane 6-7k..)
Tak wiem 4k to filmowanie nie foto ale.. klatka z 4k ma 8 MP to czasem można użyc do zdjęć seryjnych...
4. Nawet na dziś można do NX1 zebrtać kolekcję malych stałek systemowych i kilka zoomów w tym najjaśniesz 16-50 bo F2-F2,8 -
Canon owszem ma EF ale IMO bezlusterkowiec i adaptery z dużego systemu to małe nieporozumienie. Wolałbym po prostu kupić 80D.

5. O cenie nie mówię chyba kosztował 1500$ w USA dużo/ nie dużo ? W każdym razie NX1 można dziś kupić taniej.

Temu M5 bliżej technicznie do mojego NX30 (coś ma lepsze coś gorsze powiedzmy że jest pomiędzy NX30-NX1) ale NX30 można kupić za 1500 PLN nówkę ze świetnym kitem - w rezultacie zostaje sporo kasy na wiele szkieł tu i teraz bez czekania na nowe premiery.

Minusem tego jest fakt że nie wiadomo jak długo da sie NX używać a Canon może być (gwarancji też niestety brak) przyszłościowy.

Korpus jest fajny i kolejna generacja z pewnoością będzie ciekawsza no i zapewne jeszcze droższa...
No i tu jest ból, system popularny może przyszłościowy to argument za - poważny argument.
Niestety rozczarowuje tym że jest drogi a do tego nie jest to techniczny TOP, któym mógłby być -a to chyba już wina samych użytkowników że takie oferty akceptują...

Kolekcjoner
20-09-2016, 20:59
Co do AF-a to AF dualpiksel jest to inna liga niż była.
Co do matrycy to matryca z 80D też inna liga, nowa technologia w połączeniu z dualpiksel i nowym prockiem daje potencjalnie spore możliwości.
Przy czym nie twierdzę że Canon nie mógł lepiej - oczywiście że mógł ale taka już uroda tej firmy i albo bierzesz albo nie. Najważniejsze że mamy wybór :).

MstrG
27-09-2016, 13:34
a ja się pytam nikonie kiedy?

Z końcem maja tego roku Nikon zarejestrował model N1514 - High-End Mirrorless Camera. Może niedługo pokażą tego FF bezlusterkowca :)

PiKa
27-09-2016, 15:26
Skąd wiesz że FF?

MstrG
27-09-2016, 15:37
Skąd wiesz że FF?

To były tylko spekulacje, ale coś jest na rzeczy:

"When you are talking about larger sensor mirrorless, this is definitely also a market we are officially monitoring in detail and we are really considering this segment.’
So, you are considering a larger sensor size? ‘I am not committing. But we are definitely considering how we could fit in this market and what would be the first, the best way to enter."
Zresztą każdy może poczytać:
http://www.amateurphotographer.co.uk/latest/photo-news/nikon-denies-nikon-1-system-is-dead-but-considers-higher-end-mirrorless-camera-95916

cz4rnuch
27-09-2016, 16:07
Większy sensor od Nikona 1 to nie będzie problem, nawet dla APS-C :)

MstrG
27-09-2016, 17:28
Większy sensor od Nikona 1 to nie będzie problem, nawet dla APS-C :)

Spekulacje były przez patenty nikona:
http://thenewcamera.com/nikon-working-on-a-fullframe-mirrorless-camera/
http://thenewcamera.com/nikon-working-on-fullframe-mirrorless-camera/

cz4rnuch
27-09-2016, 17:38
Spekulacje na temat mirorlesa z większym sensorem były (i nadal są) także przez słowa jednego z włodarzy firmy oraz artykuł z dpreview. A droga od patentu do rynkowego hitu jest długa i wyboista. Jeśli jeden na dziesięć patentów ją przebędzie to i tak sukces. I tylko tyle chciałem napisać. Nie twierdzę przy tym, że bezlustrzany fulfrejm nie powstanie bo uważam to za wielce prawdopodobne. Myślę jednak, że wcześniej zobaczymy coś pośredniego między FF a N1.

waldek
30-09-2016, 21:25
Przy okazji prezentacji Canona 5DmIV pobawiłem się nowym bezlusterkowcem - M5
Mocno w nim podciągnęli iso.
Fotka zrobiona na 12800 i jest super.
Jpg z puszki bez gmerania a pewnie da się jeszcze odszumieć.
To im się udało ale reszta szału nie robi.
Ogólnie fajny aparat ale spóźnili się kilka lat no i cena z dupy ( prognozy - 980 dolarów ).



https://s11.postimg.org/7kaurpo6b/Canon_M5.jpg
źródło (https://postimg.org/image/nvayo10nz/)