PDA

Zobacz pełną wersję : Startrails



zalewaja
14-08-2015, 18:48
O co chodzi z tym zdjęciem? Czy na prawdę jest takie miejsce gdzie gwiazdy zataczają taką spirale czy to jakaś ściema?



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://static.squarespace.com/static/51a8f870e4b02509ec24213a/51a900b7e4b07ac5e8bbc347/525a599fe4b0cb857152f823/1404500980347/_D8F2306.jpg)

miroko
14-08-2015, 19:55
Może kręcił zoomem i złożył z tych fotek
Dodatkowo jakby dwa nieba

RaditZ
14-08-2015, 20:12
Tak takie miejsce nazywa się czarna dziura, ale raczej Hubblem trzeba by robić zdjęcie by to uchwycić

SerU
14-08-2015, 22:15
Może kręcił zoomem i złożył z tych fotek
Dodatkowo jakby dwa nieba

Raczej nie zoomem, tylko całym aparatem wokół osi optycznej obiektywu.

Ale efekt ciekawy, choć widać po lewej stronie kadru, że gwiazdy wychodzą z pola, a nie z linii horyzontu.

zalewaja
14-08-2015, 22:32
Rzeczywiście z tym obracaniem aparatu najbardziej prawdopodobny scenariusz, dzięki za podpowiedz :)

PiKa
14-08-2015, 23:06
A budynek wklejony?

2pompony
14-08-2015, 23:22
To prosty trick - trzeba powiększać obraz wraz z obrotem, nic więcej. W dawnych czasach robiło się tak efekty w Illustratorze, imitujące skomplikowane wzory na banknotach, czy jakichś drukach typu ważny dyplom, który niby miał być chroniony przed podrobieniem. Przed chwilką dla jaj zrobiłem sobie taką spiralę z punkcików dla przypomnienia. :)

Tutaj po prostu użyto programu do stackowania ruchu gwiazd (np. startrails czy podobnego), z tym że kazano programowi co 1 klatkę zwiększać obraz - stąd po złożeniu paruset klatek powstały nie okręgi jak by się stało, gdyby obrazu nie powiększać, tylko spirale (bo co 1 klatkę powiedzmy zwiększano obrazek). I powstała spirala. Następnym krokiem było włożenie jej za drzewa, i po sprawie. Myślę, że obecnie programy typu startrails mają taką funkcję na pokładzie, a jak nie, to ja bym napisał akcję pod PSa, która załatwia sprawę powiększania.

Jakbym miał program to nagrywania filmów, to bym pokazał, jak prosto to zrobić.




A budynek wklejony?

Dokłądniej to gwiazdy wklejone za budynek.

notdot
15-08-2015, 10:01
Aż dziw bierze (pewnie przez patrzenie w gwiazdy), że pompon vel bombel nie napisał nic o walących się ścianach rzeczonego budynku :D

Umbra
15-08-2015, 11:50
Program do nagrywania to np. polski Mirilis Action! Polecam, bo bardzo fajne narzędzie. Istnieje chyba też darmowa wersja.

2pompony
15-08-2015, 12:28
Aż dziw bierze (pewnie przez patrzenie w gwiazdy), że pompon vel bombel nie napisał nic o walących się ścianach rzeczonego budynku :D

He he, bo to jest pierwszy etap fascynacji gwiazdami. :)

To coś jak czarna dziura w historii fotografii w rodzaju wynalezienia HDR; technika była bardzo pomysłowa, pod warunkiem, ze umiało się nią zrobić dobre zdjęcie. Ale miliony poszły na łatwiznę i zamiast myśleć ściągały photomatixa, a następnie świat zalała tsunami gównianki o fatalnej kolorystyce i jeszcze gorszej expozycji. Musiało minąć parę lat, zanim ludzie przejrzeli na oczy

Podobnie tutaj - jak minie fala fascynacji kółkami zrobionymi z gwiazd i technika robienia takich zdjęć a takze umiejętności ludzi zejdą pod strzechy, to ludzie w końcu przejrzą i zauważą, że nie wystarczą fajne gwiazdy, trzeba jeszcze żeby całe zdjęcie było też fajne. To zdjęćie powyżej i tak jest trickowe, w sensie, że i tak złożone czym innym niebo trzeba włożyć za budynek i drzewa - to co szkodziło zrobić go prosto? Nic, wystarczyło zawczasu to zaplanować... Ale spokojnie, wraz z upływem czasu ludzie to też zaczną zauważać.

A w pytaniu nie chodziło o to, jak zrobić dobre zdjęćie, tylko jak zrobiony jest efekt spirali. :)