PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z interwalometrem



Atum
13-08-2015, 08:19
Witam. Mam problem i ograniczony dostęp do sieci. Proszę więc o pomoc i wyrozumiałość.Chcę zrobić około 200 zdjęć,jedno po drugim z czasem naświetlania 30 s . Niestety walometr wyłącza się po około 11 zdjęciach :/ BKT wyłączony i wielokrotna expozycja też. Czy to przegrzewa się matryca ??

dmk
13-08-2015, 08:49
Chyba nie. Ja wczoraj przy 35 stopniach zrobiłem w serii 100 zdjęć z czasem 25s

Wysłane z mojego SM-T230 przy użyciu Tapatalka

qubus23
13-08-2015, 09:36
a ja ustawiłem 10 zdjęć i zrobił mi 5. Nie mam pojęcia już jak mam to poustawiać wiec przez wężyk elektroniczny omijam problem ale mnie to drażni :(

Atum
13-08-2015, 10:06
Dodam, że używam D810.

- - - - kolejny post - - - - - -

Ja właśnie nie chce korzystać z wężyka :/ pomocy

jurkarol
13-08-2015, 10:15
ustawienia czasu i interwalu sie nakladaja. np. czas naswietlania jest dłuższy niz interwal (np. 4s a interwal 2 sek.) wtedy aparat wykalkuluje sobie inaczej i zrobi co ktores. zreszta mozna to obliczyć.

GonzoG
13-08-2015, 11:37
Interwał musi być dłuższy od czasu migawki.
Dla różnych aparatów trzeba dać różne ustawienia - np. w D7000 gdy ustawisz migawkę na 30s, to w rzeczywistości trwa to ok 32s, więc interwał musi być 33-34s.
Tak więc trzeba dokładnie sprawdzić ile twój aparat będzie potrzebował czasu - przy czym musisz sprawdzać to robiąc zdjęcia interwałometrem. Inaczej pominiesz czas pomiędzy startem interwałometru a pierwszym zdjęciem.

Ja w celu uniknięcia przerw między interwałami, dla 100 zdjęć ustawiałem 10x10 - w tedy interwał wynosiłby ok 315-320s (dla D7000).

Atum
13-08-2015, 12:37
Czyli da się :) spróbuję ustawić interwał zawierający 9 fot po 30 s. Dobrze zrozumiałem ? Wtedy interwał potrwa dłużej niż 30 s.

dmk
13-08-2015, 12:43
. Chodzi o odstęp między wyzwoleniami migawki, a nie o czas między końcem jednej ekspozycji a początkiem następnej.


Jeśli ekspozycja trwa 30s to w interwale ustawiasz wyzwolenia co consjmniej 31 sekund.



Wysłane z mojego SM-T230 przy użyciu Tapatalka

Atum
13-08-2015, 14:20
Kiszka:/ ustawiłem 40 interwalow po 9 zdjęć czyli interwał trwał 9x30s i aparat zrobił tylko parę zdjęć chyba 9 :/

- - - - kolejny post - - - - - -

I co teraz??

GonzoG
13-08-2015, 17:00
Ustaw poprawnie czas interwału.
Interwał, to czas pomiędzy kolejnymi wyzwoleniami migawki.

A jak - stoper do ręki i zmierzyć ile aparat potrzebuje czasu dla zdjęcia 30s. Jak dasz interwał 30s, to nie ma szans, aby coś z tego wyszło.

Atum
13-08-2015, 18:47
Ja chcę mieć interwał 1 lub 2 s chodzi o to by ruch gwiazd był pokazany bez przerw

- - - - kolejny post - - - - - -


Ustaw poprawnie czas interwału.
Interwał, to czas pomiędzy kolejnymi wyzwoleniami migawki.

A jak - stoper do ręki i zmierzyć ile aparat potrzebuje czasu dla zdjęcia 30s. Jak dasz interwał 30s, to nie ma szans, aby coś z tego wyszło.
A kumam muszę ustawić interwal o 1s dłuższy niż proces naświetlania zdjęcia 30 s czy tak ?

GonzoG
13-08-2015, 20:13
Nie.
Interwał masz ustawić dłuższy niż czas jaki aparat potrzebuje na zrobienie zdjęcia - o ile - nie ważne. Musi być dłuższy.

Dlatego napisałem, żebyś wziął stoper. Ustawiasz czas migawki na 30s, ustawiasz interwałometr (obojętnie jak), włączasz interwałometr i stoper i mierzysz czas. Będziesz wiedział jaki minimalny interwał trzeba ustawić.

Atum
14-08-2015, 07:49
Bardzo dziękuję za pomoc idealny okazał się czas 33 s.

notdot
14-08-2015, 11:37
a 31 już nie?

GonzoG
14-08-2015, 12:58
a 31 już nie?
za krótko.

W D7000 i d610 przy 30s ekspozycji też trzeba ustawić 34s.

qubus23
14-08-2015, 14:44
ja nadal tego nie rozumiem.
NIKON D7100
ekspozycja 25 sekund
interwalometr ustawiony na 34 sekundy
liczba powtórzeń 10 x 1

wynikiem jest coś takiego: 25 sekund naświetlenie + 27 sekund jest JOB a potem kolejne 16 sekund i dopiero kolejna ekspozycja. Do tego zamiast ustawionych 10 zdjęć robi tylko 5.

dlaczego tak się dzieje?
jak mam ustawić by w jak najkrótszym czasie zrobił 10 zdjęć każde naświetlane po 25 sekund?

2pompony
14-08-2015, 15:39
Masz włączone odszumianie przy długich czasach - body odszumia prawie tyle czasu, ile naświetla matrycę. A jak myśli nad szumami, to nie udaje mu się myśleć nad czymś innym, na przykłąd nad słuchaniem interwałometru, który schodzi wtedy na dalszy plan.

Jak body odszumi, to ma wtedy wolną głowę i zaczyna znowu słuchać interwałometru, czyli znowu naświetli klatkę - niestety jak ją naświetli, to znowu całą moc zajmie mu odszumianie i znowu opuści jeden cykl interwałometru. A interwałometr z kolei zlicza każde wywołanie i nie obchodzi go dalej, że body myśli o czym innym nei robiąc zdjęć, tylko uwaza, że ma zaliczoną próbę, więc przechodzi do kroku następnego. Tym sposobem co drugie zdjęcie wypada z kolejki.

Albo to uwzględnij w czasei wywołania interwałometru, albo powyłączaj to, co body zajmuje głowę (odszumianie i inne takie).

qubus23
14-08-2015, 15:50
Bardzo Ci dziękuje, o tym nie pomyślałem

notdot
14-08-2015, 17:54
za krótko.

W D7000 i d610 przy 30s ekspozycji też trzeba ustawić 34s.na d7100 testowałem ostatnio czas naświetlania 25sek i inter na 26s i działało dlatego się zdziwiłem że dla 30sek naświetlania trzeba to aż tak wydłużyć

biegly
15-08-2015, 12:24
Musisz dać więc czasu (przerwy) pomiędzy zdjęciami, to jest ja z kompem - za dużo uruchomisz programów żarłocznych na raz, system się wywala!
Jak masz 30s. naświetlanie daj mu z 35s. przerwy pomiędzy następnym naświetlaniem(chyba tak to szło)

qubus23
15-08-2015, 12:44
powyłączałem wszelkie odszumianie i inne pierdoły i jest OK.
Bardzo Wam dziękuję za pomoc.

notdot
15-08-2015, 13:01
Musisz dać więc czasu (przerwy) pomiędzy zdjęciami, to jest ja z kompem - za dużo uruchomisz programów żarłocznych na raz, system się wywala!
Jak masz 30s. naświetlanie daj mu z 35s. przerwy pomiędzy następnym naświetlaniem(chyba tak to szło)w pełni rozumiem ale testowałem na 25 naświetlania i 26 interwałometru czyli sekunda przerwy między zdjęciami i dawało radę w serii kilkudziesięciu zdjęć. Dlatego nie do końca rozumiem że dla 30 trzeba dać 35

GonzoG
15-08-2015, 13:09
w pełni rozumiem ale testowałem na 25 naświetlania i 26 interwałometru czyli sekunda przerwy między zdjęciami i dawało radę w serii kilkudziesięciu zdjęć. Dlatego nie do końca rozumiem że dla 30 trzeba dać 35
Bo to jest zależne od aparatu.

notdot
15-08-2015, 21:19
Bo to jest zależne od aparatu.
tylko że mając d7100 przy 25 sek naświetlania wystarczy 1 sek przerwy a już przy 30 sek naświetlania potrzeba 4-5 sek przerwy i to mnie dziwi, ten sam aparat, skąd taki przeskok czasu przerwy?

GonzoG
16-08-2015, 11:20
Może, jak w D7000, jest coś nie tak z czasem 30s. Ile razy bym nie sprawdzał, to trwa to ok 32s (od podniesienie lustra, to opuszczenia).

Goral64
16-08-2015, 11:50
Na moim D5200 z wyłączonymi odszumieniami dla ekspozycji 30s muszę mieć interwał 34s. Tesż sobie zrypałem serię 150 zdjęć, z których wykonało dokładnie 75 jak miałem ustawione 31s. Jak już wcześniej wspomniano, interwałometr w zadanym przez nas czasie wysyła do body sygnał do otwarcia migawki. Jeśli body w tym czasie jest zajęte, migawka się nie otworzy. Dopiero kolejny interwał ma szanse na otworzenie migawki. Po zrozumieniu tego zjawiska już tylko można się cieszyć z posiadania interwałometru w body :)
Dla mnie innym kłopotem jest to, że na standardowej baterii 150 zdjęć z 30s czasem naświetlania to maksimum :( Na szczęście mam baterię 2900mAh, ale i ta nie wystarczy na serię całonocną :(