PDA

Zobacz pełną wersję : Filtry szare Formatt Hitech pytanie



myrele
11-05-2015, 19:53
Witam
Potrzebuje porady czy filtry szare firmy Formatt Hitech sa cokolwiek warte
jest to zestaw 3 szarych 0,3 0,6 i 0,9 i 3 polowkowych filtrow

http://www.amazon.de/Formatt-Hitech-HT85NDMKIT-Graufilter-Masterset/dp/B009A3KJRC/ref=sr_1_28?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1431365667&sr=1-28&keywords=formatt+hitech+85+set


Czy filtry o rozmiarze 85mm X 85mm beda wystarczajace do obiektywu Nikon 18-35 G na pelnej klatce ( czy nie bedzie winiety na 18 mm ? )

GonzoG
11-05-2015, 23:04
Filtry Hitech to jedne z lepszych. Z resztą wybór filtrów szarych płytkowych ogranicza się do Lee i Hitech.

A co do rozmiaru - do N18-35 wszędzie piszą o filtrach minimum 100mm, bo Cokin P/85mm winietuje.

Mistrz
20-05-2015, 13:58
Potwierdzam, używam polowkowych hitechow 0,6 i 0,9 soft-dla mnie są ok. I rzeczywistoście na tym obiektywie bedzie winieta. Potrzebne są 100mm.

akustyk
20-05-2015, 14:44
to nie filtry winietuja, tylko uchwyty. ja uzywam filtrow Hitecha 85 w FF przy 16mm i nie winietuja. tylko ze trzymam je przede wszystkim w lapie, czasem w przypilowanym i wciskanym na nakrecany filtr uchwycie.

co do wyboru, to jak najbardziej nie ogranicza sie do Hitecha i Lee. z bardzo przyzwoitych filtrow sa tez slowackie 84.5 (http://www.84dot5mm.com/, mam i uzywam dwoch filtrow tej firmy), jest tez raczej drogi Singh-Ray, sa tez Stealth Gear a oprocz tego cala masa chinszczyzny. no i last but not least... rowniez marka Cokin w rozmiarze P ;)


Hitech to przyzwoita firma, uzywam roznych filtrow tej firmy od ponad 10 lat i zawsze sobie chwale

sufenta
20-05-2015, 14:57
Sa jeszcze Nisi i Haida. Nisi sa bardzo solidnie wykonane, drozsze od Lee, nie daja przebarwien. Haida, bez przebarwien a ich jedyna wada (nie dla mnie) jest, ze szklo jest barwione jedynie na powierzchni. P.S. @akustyk w czasie mojej fotopodrozy do Toskanii wszyscy trzymali filtry polowkowe w rekach ;-)

akustyk
20-05-2015, 15:35
Sa jeszcze Nisi i Haida. Nisi sa bardzo solidnie wykonane, drozsze od Lee, nie daja przebarwien. Haida, bez przebarwien a ich jedyna wada (nie dla mnie) jest, ze szklo jest barwione jedynie na powierzchni.

jesli jest to filtr polowkowy i barwienie jest po wierzchu, to moze to oznaczac, ze same filtry sa szklane. bo polowki zywiczne barwi sie wewnetrznie (na youtubie jest filmik jak to robi Hitech). co niekoniecznie znaczy, ze sa lepsze.
jesli to filtr jednolity ND, to troche porazka. to akurat powinno byc dydymowe, barwione szklo.



P.S. @akustyk w czasie mojej fotopodrozy do Toskanii wszyscy trzymali filtry polowkowe w rekach ;-)
wydaje mi sie, ze wiele osob sie wlasnie tak przyzwyczaja, szczegolnie po przejsciu na FF i szerokie szkla

sufenta
20-05-2015, 15:41
Mam Lee, Nisi i Haida. Haida i Nisi sa ze szkla. Ja tez trzymam polowkowe w reku aby na czasie zaoszczedzic.

Jarkod
20-05-2015, 18:30
Filtry Hitech to jedne z lepszych. Z resztą wybór filtrów szarych płytkowych ogranicza się do Lee i Hitech.

A co do rozmiaru - do N18-35 wszędzie piszą o filtrach minimum 100mm, bo Cokin P/85mm winietuje.

Używam tych filtrów z Sigmą 10-20 i nie winietują; ale mam uchwyt Cockin na 1 filtr.

Mistrz
21-05-2015, 11:38
W przypadku szkieł o średnicy 77mm do 96mm potrzebny jest filtr 100mm.

Dark
21-05-2015, 11:49
jesli to filtr jednolity ND, to troche porazka. to akurat powinno byc dydymowe, barwione szklo.


Haida ND1000 jest barwionym szkłem. Nisi raczej też, choć tego mam akurat wersję nakręcaną.