PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr ND



koberek
25-02-2015, 01:08
Witam
Mam mały problem z filtrem ND, nabyłem tani filterek ND16, tak na próbę, wcześniej nie robiłem z szarym.
Problem mianowicie leży w dobraniu prawidłowej ekspozycji, matematyka nie jest moim hobby :)
ND16 (tak pisze na nim) z tego co czytałem powinien skracać ekspozycje o 4 EV, czyli po próbach na razie w domu, mierzę światło bez filterka i mam powiedzmy czas 1/2 przy iso 100 i f4, zakładam filterek ustawiam 4 EV mniej czyli 1, 2 ,4 , wychodzi 8s, robię fote a tu ciemnica dopiero przy 30s zaczyna coś widać.
Czyli źle liczę, czy po prostu tanie mają taki rozrzut ?
Może ktoś ma większe doświadczenie i mi pomoże.
Dzięki i pozdrawiam
Nie w ten dział wkleiłem, jak można to proszę przenieść.

GonzoG
25-02-2015, 01:20
A kiedy to zabronili używać światłomierza po założeniu filtra ??

Zrób zdjęcia z filtrem i bez, skoryguj różnicę w jasności i zobacz jaka jest różnica w czasie naświetlania - będziesz miał o ile przyciemnia filtr.

Jeśli chodzi o rozbieżność - tak jest - w granicach +/- 1/3EV, nie większa. Oczywiście mowa o markowych filtrach i sytuacji, gdzie przy pakowaniu ktoś nie pomyli pudełek.

koberek
25-02-2015, 01:27
Dzięki GonzoG, spróbuję jutro w plenerze, bo w domu jak założę filtr to nie dość, że nic nie widać przez wizjer, to światłomierz ma problem
kurcze chyba jakiegoś shita nabyłem, ale chciałem popróbować o co kaman, jak dojdę to zakupie jakiś markowy
Tak w domu według moich spostrzeżeń wychodzi, że przyciemnia o min 6 EV, ale może światło energooszczędne :) fałszuje wynik

jaś
25-02-2015, 12:48
gęstsze filtry są droższe więc jak jest 6EV to tylko lepiej :), jaka to firma ten filtr wyprodukowała?

ajt
25-02-2015, 13:13
Może ND16 nie znaczy w tym przypadku 16x, czyli 4EV, tylko jest to ND1.6? Kropka (nawet jak po niej jest zero, np. 3.0) zwykle oznacza, że liczba jest wykładnikiem dziesiątki, czyli byłby to filtr o krotności 10 do potęgi 1,6. Wychodzi około 40, czyli 5,3EV, więc z grubsza by się zgadzało :) W takim przypadku kropka w oznaczeniu powinna być, ale producenci mogą mieć rózne zwyczaje :)

maciey75
25-02-2015, 13:59
Jak juz rozszyfrujesz swój filtr to czas naswietlania dobierzesz przy pomocy apki Exposed ;)

koberek
25-02-2015, 15:09
Dzięki Panowie za odzew.
Dzisiaj wyszedłem w plener i się okazało, że ów filtr ND16 przyciemnia o 9 działek, chyba że źle przeliczam 1/25s - 20s - ktoś poprawi jak robię błąd w obliczeniu
Filtr taniocha podejżewam chinol z aukcji : allegro.pl/show_item.php?item=5075414149

próbka
bez filtra iso 100, f11, t 1/25s

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/16021336614_6a9a8c7d66_o_d-1.jpg
źródło (https://farm9.staticflickr.com/8610/16021336614_6a9a8c7d66_o_d.jpg)

z filtrem iso 100, f11, t 20s (kolory do przerobienia)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/16456061608_315e52727f_o_d-1.jpg
źródło (https://farm9.staticflickr.com/8589/16456061608_315e52727f_o_d.jpg)

GonzoG
25-02-2015, 16:21
To się gdzieś macheli z pakowaniem tego filtra. Selco "robi" też filtry ND3.0 (niby 10 EV, a w rzeczywistości bliżej 8-9).

Co do kolorów - wątpię, aby dało się je odzyskać. Te tanie filtry robią taką sieczkę, że nic nie pomaga.

koberek
25-02-2015, 21:22
GonzoG musiała zajść faktycznie pomyłka w fabryce, bo na samym filtrze jest ND16, a faktycznie przyciemnia o 9 EV.
Z kolorami trochę zabawy, ale jak z takiego shita to nie jest źle, trzeba się podszkolić i pomyśleć o jakimś markowym.
Wrzucę jeszcze dwie foty z tym filtrem z aukcji dla zainteresowanych :)
dzięki Panowie


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/16620642146_eb2b64b4a4_o_d-1.jpg
źródło (https://farm9.staticflickr.com/8581/16620642146_eb2b64b4a4_o_d.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/16439261307_aee86245a2_o_d-1.jpg
źródło (https://farm9.staticflickr.com/8647/16439261307_aee86245a2_o_d.jpg)