PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzęt do filmowania 3000-4000



Nifir
22-02-2015, 18:33
Temat jest w zasadzie kontynuacją http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=257828, jednak już wychodzę z trochę innych założeń.

Potrzebuję sprzęt do nagrywania filmów. Relacje, filmy instruktażowe. Nie będę kręcił ślubów, ani robił spotów reklamowych dlatego chcę by sprzęt był niedrogi.

Jeżeli padnie na kamerę to budżet zakładam w okolicach 3 tyś. Lustro 4 tyś, bo około 1 tyś mogę odzyskać ze starego sprzętu.
Na jaki sprzęt do tej pory zwróciłem uwagę:
Kamera - Canon Legria HF G25
Lustro - D7100
Lustro - 5D mkII - stare, acz świetne body o którym zawsze marzyłem. :P

Patrząc wyżej jest jeszcze D610, ale kosztuje już zdecydowanie za dużo. Co polecicie?

Remol71
22-02-2015, 19:02
600d wystarczy, albo lepiej spełnij swoje marzenia :D

Nifir
22-02-2015, 19:09
Znajomy właśnie zamówił 700D i 50 1/8 - czekam aż przetestuje. :) Z Canonem jest problem, bo wiąże się ze zmianą szkieł i lampy, acz przy FX mogę się poświęcić.

Z kolei oglądałem też filmy z różnych lustrzanek i automatyka jest tragiczna. AF nie dość, że zwykle się gubi, to przy braku zewnętrznego mikrofonu jest strasznie głośny. Niezależnie, czy elektryczny, czy mechaniczny. Nie jest to problem w filmach kręconych zza kamery, ale często będę musiał kręcić przed kamerą i przeraża mnie wizja odkrycia, że focus ustawi się gdzieś indziej, a nie na mnie.

Remol71
22-02-2015, 19:29
Ja tam się nie znam, ale jak oglądam filmy, to najlepszy obraz jest z Canona. No nie licząc mojego GoPro H3B ale to inna parafia.

qbic
22-02-2015, 19:43
AF się nie używa podczas filmowania.

Remol71
22-02-2015, 20:23
AF się nie używa podczas filmowania.

Ooo to ciekawe.

sv
22-02-2015, 20:48
Znajomy właśnie zamówił 700D i 50 1/8 - czekam aż przetestuje. :) Z Canonem jest problem, bo wiąże się ze zmianą szkieł i lampy, acz przy FX mogę się poświęcić.

Z kolei oglądałem też filmy z różnych lustrzanek i automatyka jest tragiczna. AF nie dość, że zwykle się gubi, to przy braku zewnętrznego mikrofonu jest strasznie głośny. Niezależnie, czy elektryczny, czy mechaniczny. Nie jest to problem w filmach kręconych zza kamery, ale często będę musiał kręcić przed kamerą i przeraża mnie wizja odkrycia, że focus ustawi się gdzieś indziej, a nie na mnie.

Dobry (działający) AF ma 70d, ale AF nie zawsze się sprawdzi. 5d mk II to ciągle bardzo dobre body do filmowania, zwłaszcza, że używki są w tej chwili bardzo tanie.

GonzoG
22-02-2015, 20:58
Z kolei oglądałem też filmy z różnych lustrzanek i automatyka jest tragiczna.

Jak chodzi o światło, to w Canonie jest bardzo słabo i jest wyraźna skokowa jasność.
Nikon od D5200 znacznie płynniej zmienia ustawienia ISO i czasu.



AF nie dość, że zwykle się gubi, to przy braku zewnętrznego mikrofonu jest strasznie głośny. Niezależnie, czy elektryczny, czy mechaniczny.

Zapomnij o używaniu AF przy filmach w tanich Canonach i wszystkich Nikonach.
Jedyne aparaty, w których działa AF to Canon 70D i 7D mk II.
Ostatecznie Sony SLT, ale tu nie najlepiej z jakością obrazu i bardzo mocno szumi na wyższych ISO.

Słyszalnosć AF - nie da się aby nie było słychać, jeśli będziesz używał mikrofonu na aparacie. Tylko z mikrofonem z dala od aparatu wyeliminujesz dźwięk AF.
Najcichsze są obiektywy Canona z STM. Pozostałe tak samo głośne jak innych producentów.



Nie jest to problem w filmach kręconych zza kamery, ale często będę musiał kręcić przed kamerą i przeraża mnie wizja odkrycia, że focus ustawi się gdzieś indziej, a nie na mnie.
Są aparaty z obracanym ekranem,


Ja tam się nie znam, ale jak oglądam filmy, to najlepszy obraz jest z Canona. No nie licząc mojego GoPro H3B ale to inna parafia.
To nie jest obraz z Canona, a z porządnego programu do obróbki wideo.
Canon (poza 5D mk III na bardzo wysokim ISO) ma gorszą jakość obrazu niż Nikon w D3300+ czy D5200+...

Nifir
22-02-2015, 21:20
Przeanalizowałem wady i zalety AF i chyba z niego zrezygnuję, lepiej ustawić focus na stałe i starać się w nim trzymać. Ew pomyślę nad jakimś ekranem, w najgorszym wypadku na hotshoe. Co do mikrofonu, to i tak chciałem się przerzucić na zewnętrzny.

No dobra, to w takim razie pytanie nowy D7100, czy używany 5D MK2? Bo rozumiem, że tą kamerkę Canona wszyscy odrzucili? :)

qbic
22-02-2015, 21:40
Oczywiście ze Canon 5dmk2. Co do skoków ISO, zazwyczaj się ustawia wszystko na M i stałym ISO, jasność regulujesz vari-ND. Z szybkimi kartami + ML możesz mieć RAW video. FF daje możliwość używania naprawdę tanich szkieł i uzyskiwania dobrych rezultatów.

Nifir
22-02-2015, 22:13
No z tymi tanimi to nie przesadzaj. ;) Właśnie zrobiłem sobie kalkulację co musiałbym kupić by jako tako używać MK2. Zakładając, że autofocus do filmów potrzebny nie jest, to idealnie sprawdzałyby się stare szkła. Niestety Canon zmienił mocowanie i tak fajnie nie jest jak mogłoby być. :P

Na start pewnie wybiorę 50 1.8 i Tokina 16-28 mm F2.8 AT-X PRO, albo Canon EF 17-40 mm f/4 L USM - i tym sposobem osiąga próg 6 tyś zakładając, że wyrwę MK2 za 3.

sv
22-02-2015, 22:29
za jakieś 1800 kupisz 24-105/4 L.

qbic
22-02-2015, 23:01
Do filmów 50 1.8 to tragedia, pierścień ostrości to żart, już lepszy jest helios - serio.

Nifir
22-02-2015, 23:13
za jakieś 1800 kupisz 24-105/4 L.

To już prędzej chyba się skuszę na Sigmę 24-70 mm F2.8 EX DG IF HSM


Do filmów 50 1.8 to tragedia, pierścień ostrości to żart, już lepszy jest helios - serio.

Hmm... Czyli do filmowania jednak przejściówki i na M42/Canon ED?

50mm musi być, bo poza filmowaniem jeszcze czasem zdjęcia robię. ;)

qbic
22-02-2015, 23:15
50 1.8 do zdjęć jest spoko, ale mechanicznie już nie.

ichris
22-02-2015, 23:49
Kup sobie Panasa LX100 i po bólu.

qbic
23-02-2015, 12:36
lol

jazco
23-02-2015, 16:23
Kup sobie Panasa LX100 i po bólu.

+1
Tylko audio musisz nagrywać osobno

ichris
24-02-2015, 00:04
Ehh faktycznie nie można podpiąć zewnętrznego majka. Toż w moim P7700 można. Im dłużej się zastanawiam nad tym Panasem tym więcej wad dostrzegam... Niemniej jakość wideo jest całkiem ok.

Nifir
25-02-2015, 00:35
A D600? Na allegro można wyrwać w podobnej cenie co 5D, a nie ukrywam, że niepokoi mnie myśl o zmianie całego plecaka sprzętu.

Co prawda nie nagrywa filmów, ale: http://allegro.pl/nikon-d3-225-tys-klatek-po-wymianie-migawki-i-lust-i5123636948.html kolejne marzenie w zasięgu ręki. :P